Punch, Rechtszaken GEMENGD NIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. m ai son Hals, Kruisweg 45. KUNSTHANDEL. Bakenossergracht No. 13, e kwal Engelsche Haardkolen. Kantoor SCHACHELSTBAAT 37. T. A. DONNEE, GELDËRSCHE ROOKWORST, Rol ham met jes, Zijt gl] verkouden, DAMSTRAAT 13. Cognac fin Bois. RA. KUIKEN, ?an Brandstoffen, Isü Steenstraat 29, Haarlem. vond men voor korten tijd t« Huis duinen en dat van den jongste» zoon te Vlieland. Een landbouwer uit Soest en zijn knecht geleidden Donderdag een koe door Amersfoort. Het beest gleed tel kens uit door de gladheidhet ge- Taakte daardoor van de been en sleur de in ztfn val een 68-jarigen man, die passeerde, mede. Bij de pogingen van het dier om op te staan, ontving de man heel wat trappen op borst en hoofd, zoodat hij in bewusteloozen toestand naar het politiebureau werd gebracht, en vervolgens naar zijn officieren bestemd zijn, worden met meer zorg afgewerkt dan de horloges voor de onderofficieren en soldaten, die slechts 4.50 k 5 francs kosten, maar niettemin toch zeer goed zijn Een fabriek in de Berner Jura heeft een bestelling van niet minder dan 86000 horloges. woning. Hoewel de man eerst naar om standigheden vrij wel was, is hij des nachts overleden. Botsing te Ede. Aan het slation [te Ede was men Donderdag bezig met het rangeeren van een goederenwagen, toen juist de tram uit Wageningen binnenkwam. Goederenwagen en tram ontmoetten elkander op een kruispunt, eene vrij hevige botsing was het gevolg, waar door de tramlocomotief ontspoorde. Door het krachtig remmen van den machinist, werden grooter onheilen voorkomen. Per telegraaf werd een locomotief uit Wageningen ontboden, zoodat de dienst slechts weinig werd vertraagd. De passagiers kwamen met den schrik vrij. IJsslachtoflers. Een zoon van den landbouwer B., te Spierdijk, is bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Woensdag zakte een kind te Bin nen wij zend (gem. Westwoud) door het ijs en verdronk, en Donderdag werd een jongeling K. A., oud 28 jaren, het slachtoffer van zijne onvoorzich-l tigheid. Op de Lutiebroekerweel rij dende, zakte hij door het ij» en ver dween in de diepte. Ofschoon men zijn hulpgeroep hoorde, was geene redding 1 mogelijk. Verv&leching van Obligatiën, "Na een uitvoerig en welsprekend betoog werd Vrijdag door den officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht, mr. E. A. Smits in de - zaak Takken en Rootjes geëischt; dat de beklaagden zouden worden schuldig verklaard beiden aan twee misdrijven van valschheid in ge schrifte, de tweede beklaagde boven dien aan twee dergelijke misdrijven en 14 misdrijven van gebruikmaking der valschheid, door de beide be schuldigden gepleegd onder verzwa rende omstandigheid van te zijn amb tenaren der gemeente. Hunne veroordeeling werd ge vraagd voor ieder tot 5 jaren gevan genis. fiüeineed. Donderdag werden door denrecbter- comm. te Arnhem wederom eenige schoenmakersknechts uit Deutichem als getuigen gehoord in de zaak van hun beide kameraden, die onlangs ter openbare terechtzitting verdacht van meineed in hechtenis werden ge nomen. De aangehoudenen bekenden thans het hun ten laste gelegde en verklaar den daartoe voor eenige borrels overge haald te zijn door den persoon die destijds terechtstond, beschuldigd van mishandeling van een onbezoldigd rijksveldwachter en die met hen in de zelfde schoenfabriek werkte. Deze is daarna onmiddellijk in hech tenis genomen. 3000 frank te betalen, schreeft gij aan ben laten weten, en daarmee zou de Kon verdwenen sehl derij. De historieschilder Vanaise te Brus sel heeft een reusachtig doek, 8 roeter lang en 5 meter breed, geschilderd, dat het leven van Jacob van Arte- velde voorstelt. De stad Gent heeft dit schilderij, met staatshulp, aange kocht, en daar er in het museum der stad geen ruimte voor is, werd be sloten het in de groote zaal ran het Paleis van Justitie te plaatsen. Deze week is het uit Brussel in een ko lossale kist naar Gent vervoerd en een gr«<ot getal belangstellenden was op gekomen om de overbrenging bij te wonen. Toen de kist geopend werd, bevatte zij alleen de kostbare lijst, maar het doek was verdwenenHet is nog niet terecht. Een flinke order. Verschillende Zwitserscbe fabrieken ziju thans bezig met het vervaardigen van horloges, besteld door den Ja- panschen minister van oorlog. Deze horloges zijn bestemd om te worden gegeven aan officieren, onderofficie ren en minderen van de Japansche legers, die thans tegen Ch a jt veld zijn. De horloges, die voorde Het proces-Joniaux. Na een dag van rust werd Vrijdag voor de Antwerpsche rechtbank deze geruchtmakende zaak hervat, en het verhoor van mevrouw Joniaux voort gezet. Mevrouw Joniaux komt terug op de beschuldiging betreffende Léonie Ablay en het ontvangen van 30,000 frank„Er is geen vergif gevonden" zegt zij, „de deskundigen hebben het zelf verklaard. Ik heb geen 30,000 frank ontvangen. De beschuldigings akte zelf neemt aan dat mijne schul den dit jaar vermeerderd zijn. Ik be houd mij het recht voor op te mer- keD, hoe dikwijls de experten mijn financieelen toestand slecht uitlegden. Nooit heb ik de hoop gekoesterd, geld van mevrouw Joniaux' moeder te verkrijgen of naar haren dood ge tracht." „Uwe schuldeischers wachtten om betaald te worden". „Jal zij kon den wachten. Ziedaar het bewijs dat ik geen misdaad moest begaan om op staanden voet geld te verkrijgen. „Wat weet gij over den dood uwer broeder Alfred? Alfred had aan me vrouw Meskens geschreven om geld, en deze had geweigerd omdat gij de interesten van het aan u geleende geld niet betaaldet. (De beschuldigde haalt eene geschreven nota te voor schijn om de omstandigheden in de minste bijzondorheden te kunnen ver halen). De interesten werden later aan mevrouw Meskens betaald. Het was u niet meer mogelijk ergens geld te verkrijgen in het begin van 1894". „Mevrouw Meskens weigerde". „Aan Georges Ablay waart gij 23,000 frank verschuldigd". De heer M. Bé-le wei gerde. Alfred telegrafeert dat hij komen zal. Ik wa» in het bezit der jaarwedde van mijn echtgenoot van 2000 frank die ik in kas had en van 650 frank door een schuldenaar aan den heer Joniaux terugbetaald. Alfred had een valechen wissel van 500 franken ge- teekend. Ik' betaal hem. Hij heeft nog meer geldelijke moeilijkheden en denkt aan eene verzekering om zijne schuldeischers te voldoen en gerust te kunnen leven. Hij zou de eerste premiën betaald hebben. Zijne j schuldeischers zouden het overige doen. Hij vraagt mij om hem te hel pen en spreekt van eene verzekering van 80.000 of 100,000 frank. Het was in November 1893 dat het voorviel. Ik beloofde de zaak te onderzoeken en raadpleegde „The Gresham". De zaak wordt op de lange baan gescho ven op 31 Januari verneem ik door een brief van den heer Van Sprang dat Alfred eene verzekering heeft aangegaan met de „Assurances Géné rales". Het contract was geteekend buiten mijn weten, een bewijs dat ik niet op verzekering aandrong, maar bij vraagt mij de twee eerste premiën te betalen opdat de zaak geregeld zou zijn en hij aan zijne schuldeischers zou kunnen voorstellen, de premiën voort te betalen. Op 10 Februari be taalde ik 2000 frank voor Alfred. Na 10 Februari komen er nog twee val- schö wissels. Ik weiger eerst te beta len, maar doe het toch om het schan daal te voorkomen. Teen heb ik de onbetaalde juweelen van Wolters en van Van Hemelrijck verpand. Het is eene slechte daad, ik beken bet, maar het gold den goeden naam der familie." De voorzitter wil bewijzen dat zij Alfred hielp, niet om den goeden naam der familie, maar omdat zij sedert 1873 steeds 50 percent achter hield van het geld dat zij leende om Alfred's schulden te beta! n* „Ik heb! hem meer dan 5000 frank geleend; 1000 frank leende ik nog van den be^r Van Calster, om voor Alfred te betalen; vervolgens 4000 frank van den heer De Naeyer, waarvan ik 3000 frank voor mijn broer te Parijs zelf betaald heb. Hij vraagt me nog geld. Ik antwoord hem brutaal en spreek van een familieraad, maar betaal toch. Hier doet zich een incident voor. „De heer Joniaux is naar Parijs ge gaan vour uw huwelijk?" vraagt de voorzitter. „Hij is alleen gegaan en niet met mij." „Ik spreek u daar niet over. Gij hebt ongelijk dit feit aan te raken." „Ik dacht dat gij daarover spraakt en antwoordde dus." „Ja, gij hebt voor alles een antwoord gereed." „Natuurlijk Zou ik mij moe ten laten beschuldigen zonder te ant woorden Toen Alfred u 165 frank had afgetroggeld en bij u vraag e om hem te helpen, liet gij hem twee maanden wachten." Indien Alfred voor allen een eerlijk man is gebleven," zegt de be schuldigde, zeer opgewonden, „heeft bij het aan mij te danken. Bloedige tranen heb ik geweend. Alleen toen ik ik er toe gedwongen was voor de rech-1 ters, heb ik zijne geheimen ontsluierd." „Toen gij naar Parijs gingt om uw echtgenoot over vele bijzonderhe den maar niet over die zaak." „De brief kon in de handen der kinderen komen en zij moesten de oneer van Alfred niet kennen. Het ondervragen over Alfred's schulden duurde voort tot éen uur. Des namiddags werd het verhoor voortgezet. Een oplichters-werk. Een Zwiteersch boertje var werkeloosheid van klaard wezen. deze op zee ver jaar trok naar Parijs om fortuin maken. In de groote hoofdsta l stapte hij af in een hotel der „Rue des Car- mes" en eergisteren wandelde de stad eens in om winkeltjes gaan kijken. Zijn «enigszins verlegen houding trok onmiddellijk de aan dacht van een der schelmen, die zoo juisten blik op het menschdom heb ben en zoo goed hun offers weten kiezen. Wel, ouwe jongen Wat doet het mij genoegen je nog eens te zien Waar kom je vandaan Dat is 'n bui tenkansje 1" En de vreemdeling schudde Jozef Hubert, ons boertje, krachtig de hand. Ik kom van Wallis, mijnheer, zeide Jozef, „doch ik ken u niet." „Parbleu 1" antwoordde de andere „ik ben een landgenoot en heb je daar dikwijls ontmoet, kom laten wij een glas gaan drinken." En Jozef, blij dat hij een landge noot aantrof, ging een glas drinken en daarna werd besloten, dat men Parijs eens zou gaan bezien. Men ging eerst naar het Panthéon, toen naar het Luxembourg, eindelijk naar het stadhuis. Daar ontmoetten zij een anderen vreemdeling, heel netjes gekleed die hen aansprak, vertelde dat hy een Hollander was, Parijs eens wilde zien en hun verzocht hem den weg te wijzen. „Ik zal u goed betalen, want ik heb 50.000 francs bij mij." „Dat treft," zei de gids, „ik heb hier al iemand, wien ik den weg wijs en ra et een klein fooitje ben ik tevreden dat moet li dan maar on der elkaar uitmaken." De wandeling begon. Jozef vond Parijs veel mooier dan zijn bergen de Parijzenaars kolossaal aardige menechen. Terwijl zij aan 't wandelen waren, zeide de Hollander kt zijn gids: „Ik ben bang, dat ik iusschen al die menschen in zal worden bestolen gij zijt gewoon met geld om te gaan en draag gij daarom mijn porte- feulle." Aldus geschiedde. Kort daarna kwam men aan de kaden der Seine. Men had het over de Parisiennes en de Hollander vond aet wel aardig eenige vroo ij ke damee te gaan bezoeken. „Dat is gewaagd, met 50.000 fr. in den zak," merkte de gids op „Doch wij zouden den rivier kant kunnen afloopen en het ge ergens onder een steen begraven." Dat geschiedde, men begroef de portefeuille en wandelde verder. „Ik ben toch niet gerust," zei de Hol lander, toen zij eenige passen gedaan hadden „ik heb liever het geld maar bij mij. Ik zal er wei zorg voor dra gen. Och, haal u het even terug," verzocht hij Jozef Een sukkel als Jozef was, liep hij heen om aan het verzoek te voldoen. „Heil" riep de gids lachend; „je kon er wel eens met het geld van doorgaanGeef mij in allen gevalle je portemonnaie maar zoolang in be waring. oude vriend." „Je hebt gelijs-," zei Jozef en gaf zijn beurs met 150 francs. De arme Zwitser ging nu de porte feuille haten, doch toen hij terug kwam, zag hij noch zijn landgenoot, noch den Hollander. En toen hij de portefeuille opende, zag hij ook geen 50.000 ir. alleen een snede brood. Jozef bemerkte nu, dat hij het slachtoffer was geworden vau twee schelmen. De 3>';rlog tussehea China en Japan. De Japanners, zoo wordt aan de Times uit Tientsin gemeld, hebben een sterke stelling in Mantsjoerije bezet. Zij zjn geëcheionneerd tus- seben Kaifiog en Haitsjing, maar blijven werkeloos. De Chineesche vredesgezani T.-jang- jingheean gaat te Takoe op een ge wone mailboot n»ar Japan scheep, omdat de Japansche regeering be zwaar er tegen had dat hij met een afzonderlijk stoomsc ip zou gaan. De Japansche minister van buiten- landache zaken zal de vredesonder handelingen leiden. De Koreasnsche gezant te Washing ton loochent de geruchten van den moord op den Koning. Volgens bericht uit Sjanghai had de Engefeche admiraal Fremantle stellige orders van zijn regeering om, desnoods met kracht van wapenen, de Japanners te beletten de Jangtse- kiang op te varen. Fremantle zou dat onder de hand aan de Jap-tuners heb- Vorst. Sedert jaren heeft men in Schotland niet zulk koud weder gehad als thans. De sneeuwval heeft opgehouden, doch een dichte mist belet de scheepvaart te Glasgow en de Clyde havens. Op vele plaatsen heeft men 29 en 32 gra den vorst waargenomen. Door de 6neeuw in de voorafgaande dagen werd op vele plaatsen bet verkeer gestremd. Er kwamen personen om van de koude, die misschien gered had kunnen worden indien niet de geneesheeren in de onm- gelijkheid waren geweest hulp te komen ver- leenen. Ook in Frankrijk en Italië heeft men veel last van de koude; te Co lenza zijn door een cycloonachtigen wind vier huizen ingeBtort, waardoor acht menschen omkwamen en 13 gewond werden. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entree bij introductie. Directie VOS ZOON. VARIA. Veltman als Jago en de rijke Boerin. In tegenstelling met Kistemaker viel Veltman in verschillende karak- tere bij de dames haat en afkeer ten deel. Eens had hij o. a. op een Zater dagavond te Heerenveen Jago in Otello gespeeld. Zondags daaropvol gende maakte hij met confraters en confrateressen eene wandeling naar het Oranjewoud. Bij een bekende pleisterplaats gekomen, ging het ge zelschap zitten en riep om de waar din. Zóo als de vrouw kwam en Velt man zag, herkende zij hem, ondanks zijn geheel ander uiterlijk. De vrouw wilde niet nader komen, sloeg aan het schreeuwen, riep haar man, knechts en meiden bij elkaar, bevelende „Jaag dien beroerden kerel weg! Die Judas, die dat mooie meiesie van gisteren avond vermoord heeft. Die hond kan bij mij nat noch droog krijgen. Vraag wat de andere dames en heeren zul len gebruiken?" Veltman rees langzaam op en ging naar de vrouw toe, die nu begon te rillen en te beven. „Helpt mei"riep „hij wil me vermoorden - Vrouwtje, wees niet bang. Ik scheen gisterenavond dien valschaard, ik was het niet. Zie mij aan, zie ik er uit als een moordenaar. Kom bij ons zitten, dan zal ik je dat eens uitleg-1 gen. I Aarzelend gaf de rijke boerin er gehoor aan. Veltman legde haar de geheimen van het vak uit en het onderscheid tusschen schijn en wezen. Iets nieuws in de Ingelsche so ciety en ook aan het hof, is het boet- seeren. Aan het dessert wordt voor ieder gast een beetje kneedbare klei neergezet, met wat boetseerstokjes en het is een lust, te zien hoe ijverig ieder, dame of heer, aan het werk gaat om daaruit een beeld van zijne fantasie le modelleeren. Soms wordt het wat, soms nietssoms houdt men voor de tweede helft van een oliphant hetgeen bedoeld was als de kop van Gladstone of Rosebery. Zeer i* gunst zijn Bhoeddabeeldjes of Chineesche „magiër", een klein kopje met klein hoedje op een stevig lichaam met gekruiste beenen. Onvoorzichtige lof. Heer (in ex tase): „Juffrouw, u heeft eene ver rukkelijke stem! Ik zou u wel eiken dag willen hooren zingen Dame (snel)„Dan moet u met mama spreken!" Karei (krijgt van zijn mama, die naar een badplaats is geweest, voor het eerst weer een pak voor zijn broek.) Nu ma, u bent wel sterk ge worden door het baden. Gast. Dus vandaag krijg ik nu een jong hoentje met rijst; konoaandaar heb ik al lang op gevl st. Waardin. Ja, maar het is ons zwaar gevallen, het oude, tr uwe dier te slachten. Proeve van een fraaien stijl. In een krantje stond eens het vol gende te lezen Degene, die dengene, die een paal, waarop gescbreven stond, dat er niets in 't water gegooid mocht worden, in 't water gegooid heeft, aanwijst, krijgt drie gulden belooning. VERKOOPLOKAAL kunnen dagelijks goederen wór den ingebracht en worden op ver- a n g e n van huis afgehaald. N. D. DE LEUK, Makelaar. HAARLEM 1894. beveelt zich beleefdelijk aan voor de levering van BELGISCHE ANTHRACIET, DÜITSCHE idem. COKES (zeer droog). RUHRKOLEN (fijn en grof). Willi MifBiti lit. Si. bericht de ontvangst van de alom bekende, fijne alsmede de Westfaalsche in de wicht van 3 M Kilo. GEBRUIK DAN BKAAKMAft's Uit een raadselboek. Welke zijn de meest gezochte vrouwen Wel, de vrouwen van De Jong. Ongeloofelij k en toch waar. Vveemdeling. Ja heeren, u spreekt daar over het uithoudingsvermogen van hongerlijders. Ik verzeker u op mijn eerewoord, dat ik al veertig jaar van de lucht en van den wind leef. Gasten. Niet mogelijk. Opsnijderij U wilt ons voor den gek houden. Vreemdeling. In 't geheel niet, want ben fluitist en inolea iar. Een astronomische liefdes: er klaring. Heer „Juffrouw, u is de ster van het bal." Jonge dame„U is de eerste, die mij dat zegt." Heer: „Mag ik dan voor mij het recht vragen, dat de sterrekunde toe kent aan hem, die een ster ontdekt Jonge dame: lieer: „Haar mijn naam te schen ken 5 1.40 de Liter. De COGNAC PIN BOIS van de Société Anonym®, wordt geleverd in ver zegelde bemande flea- sehen van 5 Liter inhoud, voorzien van het atteet van Dr. P. F. VAN HAVOT, ROOS. Proeffleseh Af l.SO Uitsluitend verkrijgbaar WJ K. Eeïhcat, flaarlei, f 1,25 per fleicii. Slijterij en Kierke>&bdel 16, GOSTSSTF.H 16. Handelaar in

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7