EET SPOOK TAIE00KF1ELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Woensdag 16 Januari 1895. No. 3539 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Giften, nr: B INNENLAND, FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD V«»r Haarlem per 3 maandenf 1,20. Fraieo d#or het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afsanderlijke nummers0,05. GalloJtroerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. tl franco per post 0,374. Dit bl*i verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Barena: Klein» Houtstraat X-dfc, Haarlem. Tcluluuimoiamur 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Diractour-Uitgover J. C. PEEHEBOOMi Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES t SuecParys 31bia Faubourg Montmartrei Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- foillijk en vlug gedrukt. De Directeur Uitgever j. c. Haarlem15 Jan. 1895. F Voor het jaar 1895 is benoemd tot^ Voorzitter van het ooilege van curatoren van het gymnasium al hier, de heer Mr. N. G. Cnoop Koop- mans en tot secretaris de heer A. G. H. van Genderen Stort; tot voorzit ter van de plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs, de heer H. L. Janssen van Raaij en tot} secretaris de heer P. N. van der Ley; tot voorzitter van de commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs de heer P. C. Kool en tot secretaris Jhr. H. M. Speelman. F De luit.-kolonel W. B. Westhoff, van den staf der artillerie, die 1 Fe bruari zal optreden als commandant van het korps pantserfort-artillerie, komt alhier in garnizoen. Maats, tot Nut van 't Algemeen Depart. Haarlem. In de Maandagavond 14 dezer ge houden Departements vergadering van het Nut, werd in de plaats van den heer mr. A. W. Thöne, altredend enfniet herkiesbaar lid van de Com missie voor de Volkszangschool, ge kozen de heer P. J. L. Huët. Verder besloot het departement tot oprichting van eene tijdelijken cursus in het koken ten behoeve der volks klasse buiten bezwaar van de depar tementale kas. Tot leden van het be stuur over dien cursus werden benoemd de dames besfcuurderessen der kook school alhier, voor zoover zij of zeiven leden of ecntgenooten van leden van het Departement zijn. Een aanvraag om, subsidie voor den cursus zal aan het Hoofdbestuur worden gezonden. Bij [de rondvraag deelde de Voorzit ter, de lieer dr. van der Ven, als lid van het bestuur over de Kweek school voor onderwijzeressen nog mede, dat de subsidie der gemeente Haar lem ad 1000 dit jaar niet meer wordt gegeveD, daar de wet van 1889 aan de gemeenten slechts heeft toege staan dergelijke subsidies nog gedu rende vijf jaren te verleenen en dat deze vijf jaren nu zijn verloopen. De verkiezing voor de Provin ciale Staten in deze provincie zal worden gehouden op den tweeden Dinsdag van Mei a. s. Aan de beurt van aftreding voor het hoofdkiesdis trict Haarlem zijn de h.h. Johs. ter Hoffsteede, G. B. 't Hooft en mr. J. F. T. van Valkenburg. Op den derden Dinsdag van Juli d. a. v. moet hier eene verkiezing plaats hebben van de raadsleden, die met September daarna aan de beurt van aftreding zijn, met name de heerenmr. A. C. Waller, G. L. van Lennep, Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, mr. W. A. 't Hooft, M. O. de Kanter, J. Sabelis, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Ed. de ïLanoij, Johs. de Breuk, J. J. F. Beijnes en J. Leupen. Door de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij werd Maandag aanbe steed de levering van diverse hou ten balken stammen en platen, ten behoeve der centrale werkplaats al hier in den loop van het jaar 1895 benoodigd. Ingekomen 14 biljetten. Minste in schrijvers waren de heeren Poort en Steenhagen te Amsterdam, perc. 1. j 37.70 per M3, Jansen en Co., al hier perc. 2 f 19.30 per M', Albers, Amsterdam, perc. 3 ƒ19.33. Eindho ven en Zn., Zwolle, perc. 4. 15.87. perc. 6. 29.39. Jansen en Co., perc. 5 ƒ11.37, v. d. Meulen en Van Epen te Amsterdam, perc. 7. ƒ208, perc, 8 ƒ120, alles per M3. Naar men ons mededeelt, zullen op 11 Februari de bekende Engelsche Bell-Ringers of klokkenspelers onder directie van mr.; Duncan S. Muller wederom onze stad bezoeken en eene uitvoering geven in de muziekzaal der sociëteit „De Kroon". Zooals men weet waren zij ook in 1888 alhier en hadden toen veel succès. Dat hun klokkenspel zij werken met 131 welluidende klokken een wezenlijk muzikaal genot biedt, is genoegzaam bekend, getuige nog het feit, dat ze meermalen speelden voor de koningin van Engeland, den koning van Zwe den en Denemarken en den overle den Czaar. t Program hunner uitvoeringen is steeds rijk gevarieerd. Waarschijnlijk zal des namiddags ook eene uitvoering voor kinderen worden gegeven tegen laag entree. Aan vele toehoorders zal het den Bell-Ringers zeker niet ontbreken. Een van Verdi's meest bekende en geliefdste Opera's, De Troubadour wordt morgen Woensdag door de Ne- derlandsche Opera in onzen schouw burg voor het voetlicht gebracht. In vroegere jaren werd dit toon werk meermalen door de Nederland- sche Opera opgevoerd, doch nimmer met eene bezetting als nu. Immers waar de hoofdpartijen vertolkt worden d or de dames Dirckxv. d. Weghe en Kempees en de heeren Pauwels en Orelio kan men zeker zijn dat iet» buitengewoon schoons zal geno ten worden. Op 1 Januari 1895 bestonden alhier 200 lokaliteiten waarin met vergun ning sterke drank in 't klein wordt verkocht, d. i. 1 op 295 inwoners. Bij het inwerking treden der drank wet, op 1 Mei 1881, waren op eene bevolking van bijna 40000 zielen hier ongeveer 300 gelegenheden, waar sterke drank werd verkocht, d. i. 1 op de 133 inwoners. Volgens de wet mag het maximum aantal vergunningen hier bedragen 118. Bij vonnis der Arrondissements Recht bank alhier dd. 15 Januari 1895, is in staat van faillissement verklaard, Cornelis Stolp, Maartenszoon, krui denier te Purmerend, met ingang van 8 Januari 1895. Tot rechter-commis saris is benoemd de rechter mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot curator mr. C. G. von Reeken, advo caat en procureur alhier. Ondanks de vrij hevige vorst van Maandagnacht, werd ook Ma ndag door de stoombooten het ijs in ring vaart, Spaarne en zij kanaal verbroken. Wegens de Maandag ingevallen dooi is Rijnland's stoomgemaal te Halfweg reeds in werking gesteld. Tot secretaris-penningmeester van den Vereenigden Binnenpolder onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude is benoemd de heer L. J. Vallentgoed, ontvanger der gemeente te Halfweg en zulks in plaats van den heer G. F. Snijders te Haarlem, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag werd ver leend. Een drietal Amsterdamsche jon gens, die Maandag te Halfweg schaatsen hadden ontvreemd, werden door de politie te Sloterdijk, die van uit Halfweg per telephoon der H. IJ. S. M. met een en ander in kennis was gesteld, aangehouden en heden gevankelijk naar Haarlem overge bracht. In de Haarlemmermeer duren de vacaturen, bij het openbaar lager on derwijs, ondanks gedane oproepingen steeds voort. Het blijft een komen en gaan. De algemeene trek is naar Am sterdam en Haarlem, Op enkele scho len is al sinds maanden onvoldoend onderwijs gegeven door gemis aan geheel of gedeeltelijk personeel, hetzij door ziekte of door vertrek. Het is dan ook zeer ten nadeele van 't onder wijs. Eene flinke verhooging der jaarwedden, ondanks de duizenden guldens, die de gemeente zich ge troost, zou misschien alleen veran dering kunnen brengen in dien on- houdbaren toestand. In Haarlemmermeer heeft men de gemeente veldwachters van reddings toestellen voorzien en wil men dit ook uitbreiden tot de hoofden der scholen. In eene gemeente als Haar lemmermeer, gehe?l doorsneden door tochten en vaarten, acht men dit van groot belang. IJmuiden. Gisterenavond werd in de vergade ring van „IJmuidens Belang" besloten, naar aanleiding van een ingekomen stuk, pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een kor teren verbindingsweg met Haarlem; den heeren Lohmann, De Weger en Van Sluis werd opgedragen daarvoor de noodige gegevens te verzamelen. Ver der zal men aandringen op een betere aansluiting der treinen van hier en het weder invoeren van een trein in verbinding met den eersten trein naar den Helder het verkrijgen eener eigen begraafplaats en een betere verlich ting van de vischsteigers. Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.) HH. MM. de Koninginnen schon ken f500 voor de werkverschaffing van den Christelijken Volksbond in Den Haag. HH. MM. de Koningin en de Ko ningin Regentes hebben aan het be stuur van het Visschersfonds te Hel der f 200 doen toekomen ten behoeve van de weduwen en weezen der met de kotters H. D. 63 en H. D. 300 verongelukte visschers. Het voornemen bestaat in de Tweede Kamer Woensdag 23 dezer en volgende dagen de wetsontwerpen voor Weststellingwerf en Opsterland te behandelen en de Kamer aan het einde der week te doen uiteengaan. Dr. T. C. L. Wijnmalen, directeur aan de Kon. Bibliotheek te 's-Gra- venhage, is Maandag overleden. Op den len Januari jl. was de sterkte der bevolking van de rijks werkinrichtingen Veenhuizen 3080 man gedurende 1894 zijn 1828 per sonen opgenomen, 1367 ontslagen en 82 overleden. Lombok. Maandagavond ontving de Tel uit Ned.-Indië het volgende telegram: Het rapport van den naar Lom bok gezonden. Regeerings-Commissa ris Scherer adviseert totinvoering van recbtstreeksch bestuur op Lom bok tot verbanning van den radjah naar Padangtot het ontslaan van alle inlandsche ambtenaren van den radjah, en tot het stellen van het be stuur en de justitie onder ons toe zicht. Een eigenaardige pressie. De timmerlieden te Amsterdam hebben een nieuw middel inpractijk gebracht om pressie uit te oelenen op de patroons, die o f het standaard- loon van 23 cents per uur niet be talen o f langer dan de destijds ge- eischte 10 uur per dag laten arbeiden. Zij signaleeren hen door vermelding hunner namen op groote zwarte bor den, die door de stad worden gedra gen. Op zulk een bord staat dan bijv. aan de eene zijde te lezen De pa troon wonende betaalt slechts 20 cents per uur sn dus niet het standaardloon, en aan de an dere zijde van het bord De patroon...., wonendelaat langer dan 10 uren per dag werken en bevordert alzoo de werkloosheid. De aanslag op Texel, Uit Alkmaar wordt aan het N.v. N. gemeld, dat de vrouw, die op dr. W. te Tessel, twee revolverschoten loste, bij een bezoek te zijnen huize, eene café-concertzangeres is uit Dres den, tijdelijk te Amsterdam vertoe vende met hare moeder. De vrouw is door de justitie te Alkmaar in arrest gehouden. De moeder en mr. H. J. K., die als rechtsgeleerd raadsman de vrouwen op hare reis vergezelde, zijn door den rechter commissaris te Alk- Naar het engelech van THOMAS CÓBB. 27) HOOFDSTUK XVI. Het overlijden van Ann. Dat de oorzaak van dit alles Owen bleek te zijn, in plaats van de vrouw, verbaasde hem minder. Een vermoeden in dien geest was eenigen tijd geleden bij hem opgekomen, maar het doel van die nachtelijke wandelingen lag voor Joe nog steeds in het duister. Ofschoon het reeds vroeg in den morgen was, toen Florence zich te rusten begaf, kwam zij slechts een uur later dan ge woonlijk beneden, en keek verbaasd op, toen Arnold de kamer binnentrad, terwijl zij nog zat te ontbijten. Toen Owen den vorigen nacht dokter Viret haalde, had Arnold in korte, onsamenhangende zinnen haar een haastig verhaal gedaan van zijn ongeluk, en zonder het Owen euvel te kunnen duiden, dat hij zich verzet had tegen de aanma tiging van haar neef, was het haar onmogelijk om den lijder haar sympathie te onthouden; zij was inderdaad van oordeel, dat hij eenige dagen tot niets in staat zijn en zijn bed zou moe ten houden. Misschien stond Arnold dien morgen hooger in hare ach ting dan ooit het geval was geweest na den eersten dag van zijn terugkeer in Rook field. „Nu en dan doet hij mij veel pijn," zeide hij in antwoord op hare vraag, „maar ik kan slecht rust nemen. Ik had een uur noodig om mij aan te kleeden en zooals je ziet is het mij nog niet erg goed gelukt. Zijn jas, die hij over zijne borst had vastgeknoopt, hing als een kapmantel over zijne armen; zijn anders zoo opge wekt gelaat was bleek en donkere kringen vertoonden zich onder zijne oogen. „Bovendien," voegde hij er bij, „wist ik dat er voor de begrafenis moest worden gezorgd. Ja Floy, je zult nu mijn vleesch voor mij moeten snijden. Ik ben nu een kind gelijk weet je." Zij voldeed aan zijn verzoek terwijl hij verder sprak. „Om je de waarheid te zeggen, ik ben er nu juist niet zoo op gesteld om in alles de tweede viool te spelen bij Yiret vergeleken. Ik zeg gaarne wat ik wil zeggen, en ik zie niet in waarom ik het niet zou kunnen doen. Waar wordt de oude vrouw begraven Die goede, oude Ann 1" „De onkosten der begrafenis worden betaald door dokter Viret," gaf zij ten antwoord, „ik kan niets beslissen totdat ik hem vanmorgen gesproken heb." „Zulk eene begrafenis kost niet veel," vervolgde hij. „Bo vendien is het graf er reeds. Je laat het alleen maar openen en Ann er in stoppen „Bedoel je moeders graf?" „Natuurlijk. Welk zou ik anders kunnen bedoelen Floy ?u „Maar maar er is nog maar ruimte voor éen kist Ar nold, en en als vader nog eens mocht terugkeeren...." „Nichtje lief. hij zal niet te rugkeeren. Het graf behoort feitelijk mij toe, maar ik sta er mijne rechten gaarne op af Waar ter wereld is het noodig voor om anderen op kosten te jagen, wanneer het ai klaar ligt?" Niets zou zoo zeker Florence's overtuiging verraden, dat zij haar vader nooit zou terugzien. Wanneer zij werkelijk nog een flauwe hoop tot dusverre had gekoesterd, dan zou stellig niets er haar toe hebben kunnen bewegen op Arnolds voor stel in te gaan; maar het kwam haar voor, dat de oude, ge trouwe dienstbode zelve niets liever had ge wen echt, en boven dien zou het haar eene uitgave bespareD, die ongetwijfeld weer ten laste van dokter Viret was gekomen. Na het ontbijt, terwijl Arnold zich op de sola had neer gevleid, verscheen dokter Viret en na een onderzoek van het verband, vroeg hij waffr Florence was. „Wij moeten eens over Anns begrafenis spreken," zeide hij, „en hoe eerder dat is afgehandeld des te beter." „Dat is al afgehandeld," gaf Arnold ten antwoord. „Aan het ontbijt hebben wij er al over gesproken, en wij zullen haar in het familiegraf een plaats geven." „Wie heeft dat denkbeeld geopperd?" vroeg dokter Viret „Als u het weten wilt, ik ben het geweest. Het graf be hoort feitelijk mij toe zooals u weet, en ik heb het Florence

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1