AANPLAKBILJETTEN. SET SPOOK YAM ROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I2e Jaargang Zaterdag 19 Januari 1895. No. 3542 ABONNEMENTSPRIJS: ADVBRTENTIËN: j. c. stadsnieuws. BINNENLAND, FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Vaor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Fran»».d#or liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afeonderlijke nummers0,05. Geïllmstrecrd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat IL-ll., Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale da Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce,, Parijt 31 bis Faubourg Montmartra: Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten De Vlieg. Haarl. Halletjes CCXXVI Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. BILJETTëN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukker^ van dit Blad tot hoogst Mllijhen prijs laten drukken. lïleuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur TJitgever Haarlem18 Jan. 1895. Hoogere Burgerschool. Naar ons wordt gemeld zou bij B. engW. bet voornemen bestaan om, nu de Raad noch op het Wilsonsplein noch op bet z.g. Leidscbeplein eene nieuwe Hoogere Burgerschool wil ge bouwd zien, aan den Raad voor te stellen de bestaande lokalen van den 5-jarigen cursus in de Jacobijnestraat te vergrooten door daarbij aan te trek ken het buis van den Directeur en dit daartoe te laten verbouwen, k. Vroeger kwam dit denkbeeld ook reeds ter sprake, maar men achtte toen een geheel nieuw gebouw op een andere plaats meer gewenscht. Kunst zij ons doel gaf Donderdagavond eene kunstbe schouwing in de bovenzaal der Socië teit Vereeniging. Deze exposities ne men in het kunstleven onzer stad een eigenaardige en geenszins onbe langrijke plaats in. Zooals de richting waarin het talent barer leden zich jweegt, is ook dat wat geëxposeerd wordt vaak zeer verscheiden, hetzij anderer dan wei eigen werk wordt ten toongesteld. Gisteravond was het laatste het geval en de club liet een reeks van teekeningen, aquarellen en etsen zien, die zeer veel merkwaardigs opleverde. Mooi werk vooral van Graadt van Roggen en Koster, de Sm edestraat van Veldheer waarbij vooral de kerk op den achtergrond het mooi doet; knappe teekeningen van mej. Marie van den Arend, waarbij vooral een dienstmeisje met een typisch brutaal gezicht de aandacht trektaquarellen van R. Dekker en van IJzerdraat, die al zijn ze in andere richting dan eerstgenoemden, veel verdienstelijks hebben. De aandacht werd zeer getrokken door een ontwerp vaneen monument voor Frans Hals, een actueel onder werp. De buste was er geboetseerd afzonderlijk bij. Dit weinige zij genoeg om de aan dacht nog eens op deze vereeniging en hare kunstbeschouwingen te ves tigen. Maandag 28 dezer zal in den Schouwburg alhier een concert wor den geceven door den heer Willem Kes, violist, directeur van het Con certgebouw-Orkest te Amsterdam, Alida Oldenboom, zangeres en Joh. Wijsman, pianist. Het mag als een bijzonderheid wor den aangemerkt, dat de heer W. Kes, die, behalve uitstekend dirigeert, een bekwaam pianist is, thans mede als solo-violist in eenige steden van ons land zal optreden. De zangeres Alida Oldenboom, die eenige dagen geleden te Amsterdam veel bijval heeft gehad op een concert in het concertgebouw, heeft sedert kort hare studiën te Parijs teneinde gebracht. Hare leermeesteressen wa ren achtereenvolgens de dames Mar- chési, Trélat en Lépine. De pianist Joh. Wijsman heeft se dert lang ten onzent een goeden naam. Muziek tot Vondel's „Gijs- brecht van Aemstel." Zooals bekend is werd door den csmponist Zweers te Amsterdam een kunstenaar wiens naam wij met trots mogen noemen muziek ge schreven bij Vondel's treurspel „Gijs- brecht van Aemstel". Deze muziek, bestaande uit een Voorspel tot ieder der vijfbedrijven, vijf Reijen (voor gemengd of vrouwen koor) benevens muziek tot de verschij ning van Rafael en slot werd voor enkele jaren reeds gedeeltelijk ten gehoore gebracht in het concertge bouw onder leiding van den compo nist, en mocht zich toen in den on verdeelden bijval zoowel van kunste naars als van niet-kunstenaars ver hengen. Woensdag j.l. was de nieuwe schouw burg te Amsterdam tot de laatste plaats bezet. Geen wonder: wie zou niet getuige willen zijn van het heu gelijk feit dat voor de eerste maal Zweers' veelgeroemde muziek in on middellijk verband met het treur spel zelf werd uitgevoerd I Een vriendelijke uitnoodiging stelde mij in de gelukkige gelegenheid deze uitvoering, of beter opvoering bij te wonen, en met een paar woorden wil ik trachten den indruk voor zoover mogelijk weêr te geven dien dit muzikaal-dramatisch feest als deze uitdrukking er mêe door kan bij mij heeft achtergelaten. Aan een uit gezocht koor, ongeveer 70 personen sterk, was het vocale gedeelte opge dragen; het orkest van het Concert gebouw had zich met de begeleiding belast, terwijl het geheel geleid werd door de even fijngevoelende als forsche hand des heer en Willem Kes. Alles gaf dus uitzicht op de gunstigste ar tistieke resultaten. En deze bleven dan ook niet uit. Vooraf moet ik verklaren dat de muziek op zich zelve mij bij deze gelegenheid niet sterker, misschien zelfs minder sterk heeft geboeid dan bij de eerste uitvoering waarvan ik boven sprak. Ik schrijf dit volstrekt niet toe aan gemis van kracht en belangrijkheid der muziek integendeel Zweers' mu ziek is van de soort waarvan het aanhooren nooit vermoeit en die steeds nieuw en rijker genot doet smaken. Ook aan de uitvoering wensch ik in de verte geen verwijt te makenzij was uiterst geacheveerd en bijna zon der uitzondering zoo gelukkig mogelijk. Er rest mij dus niets, dan gezegd ver schijnsel toe te schrijven aan de min der gunstige acoustiek of liever nog aan den weinig gunstigen invloed die op den klank wordt uitgeoefend door de noodzakelijke aanwezigheid van coulissen, achterdoek en wat daar- tusschen gaapt. Wat het orkest be treft vind ik de plaatsing daarvan in de diepte, onder een houten betim mering voor de samensmelting en den glans van den ontwikkelden klank hoogst nadeelig. Het blijft dan ook voor mij zeer de vraag, of het voordeelde zaal onder de voorstelling in een geheimzinnig duister te kunnen hullen wel op weegt tegen het laatst aangevoerde nadeel. Ik kan mij thans niet bezig houden met de pracht van het deco ratief noch van het treffend spel van enkelen der medewerkende tooneel- isten, evenmin als ik gewag zal maken van al die tooneel-hehbelijk- heden, die er op schijnen aangelegd de illusie bij den toeschouwer te versto ren méér dan een zichtbaar orkest zou vermogen Enkel op de muziek van Zweers wil ik in 't kort de aan dacht vestigen. Ik maak hierbij gebruik van de aanteekeningen waardoor de componist zoo vriendelijk was het publiek bij de eerste uitvoering zeer van dienst te zijn. Bij het voorspel tot het eerste bedrijf, luidt die aanteekening „spreekt de stemmingen uit van den angst en de zorgen tijdens het beleg, en de blijdschap over de verlossing." Gebaseerd op een zeer eenvoudig en kort motiefC 3. 2 3 1 2. 3 3. ontwikkelt zich dit muziekstuk tot een climax van heerlijke werking. Wordt vervolgd PHILIP LOOTS. Het officierBkorps. De naam- en ranglijst der officieren van het leger voorl895 geeft het volgend overzicht van de getalsterkte van het De bevolking op 31 December 1893 bedroeg 26597 m., 30197 v. totaal 56794. Door geboorte vermeerderd in 1894959 m. 870 v. totaal 1829door overlijden verminderd met 484 m. 505 v. totaal 989alzoo vermeerdering 475 m. 365 v. totaal 840. In 1894 hebben zich hier gevestigd 1714 m. 2144 v. totaal 3858; zijn ver trokken 1463 m. 1690 v. totaal 3153, alzoo vermeerdering 251 m. 454 v^ totaal 705. De bevolking is alzoo vermeerderd met 726 m. 819 v. totaal 1545; samen 27323 m. 31016 v. totaal 58339. De bevolking in garnizoen enz. be draagt 605 m. 108 v. totaal 713; zoo dat de totale bevolking op 31 Dec 1894 was 27928 m. 31124 v. totaal 59052. Onder de geborenen waren 36 twee linggeboorten. Gehuwd zijn 445 paren. Door den Minister van Waterstaat is afwijzend beschikt op een adres van de afdeeling „Velsen" van het „Witte Kruis" om wachtlokalen te plaatsen aan de brug van het Noord zeekanaal. Alle watermolens van de laaggele gen polders onder Haarlemmerliede en Sloten zijn Donderdag begonnen te malen ook Rijnland's stoomgema len te Halfweg en Spaarndam zijn in werking gesteld. In de omliggende wateren kan de zeilvaart als hersteld beschouwd wor den de verschillende stoombootdien sten hebben den dienst volgehouden. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 17 Jan. 1895. Witte tarwe f4.25 a f5,Rogge f 3.50 a f 3,75, Haver f4.50, a 15.20, Duivenboonen f5.25 a f 5.60, Paar den boonen 4.25 a f4.75, Wintergerst *0.a 0.Groene erwten f0.a fO- Generale staf1 generaal-majoor, 2 kolonels, 3 luitenant-kolonels, 3 ma joors, 13 kapiteins; provinciale staf: 4 luit.-kol., 6 majoorsplaatselijke staf: 1 kol., 3 luit.-kol., 1 majoor, 11 kapiteins, 4 eerste luitenants, 3 tweede luitenants. Militaire administratiea, Inten danten 1 hooidiutendant (gen.-maj.), 1 kol., 4 luit.-kol., 4 majoors, 12 ka piteinsb. kwartiers-meester6 ma joors, 20 kapiteins, 46 eerste luite nants, 25 tweede luitenants; c. ma gazijnmeesters, hoofden der centraal- magazijaeu van militaire Meedingen uitrusting, 1 majoor, 2 kapiteins; d. administrateur van kleeding: 4kapi teins. Geneeskundigen dienst1 gen.-maj. (inspecteur), 3 dirig. off. van gez. Ie id. (kolonel), 7 idem 2e kl. (luit.-kol.), 8 idem 3e kl. kl. (majoors), 50 off. v. gez. Ie kl. (kapiteins), 35 idem 2e kl. (eerste luits.), 11 reserve-off. van gez. Ie kl. en 46 idem 2e kl., Ie dirig. apotheker (luit.-kol.), 2 apothekers le kl. (majoor), 14 idem (kapiteins) 6 idem 2e kl. (eerste luits.), 1 dirig. paardenarts (luit.-kol.), 12 paarden artsen 2e kl. waarvan 1 kl. waarvan 1 met den rang van majoor eu de 11 overigen (kapiteins), 9 paarden artsen 2e kl. (eerste luits.), 4 idem 2e kl. (tweede luits.), 5 administra teurs der militaire hospitalen. Infanterie. "1 luitenant-generaal, 5 generaal-majoors, 9 kolonels, 27 luit.- kolonels,- 34 majoors, 259 kapiteins, 405 le-luits., 223 tweede-luits. Ged. voor 5 j. bij het leger in N. I. 3 ka piteins, 53 eerste en 7 tweede luits. Ged. van het O. I. bij het leger h. 1.1. 6 kapiteins, 7 eerste luits. Cavalerie. 1 luitenant generaal (in specteur), 4 kolonels, 3 luit.-kolonels, 7 majoors, 29 ritmeesters, 50 eerste en 32 tweede luits. Overcompleet 7 tweede luitenants. Artillerie. 2 generaal-majoors, 9 ko lonels, 11 luit.-kolonels, 18 majoors, 119 kapiteins, 178 eerste en 103 tweede luits.magazijnmeesters: 1 luit.-ko- lonel, 4 majoors, 10 kapitein, 6 eerste 2 tweede luits. Ged. bij het Indische leger 7 eerste en 2 tweede luits. Genie. 1 luik-generaal, inspecteur; 3 kolonels, 5 luit.-kolonels, 4 majoors, Naarhet engelsch van THOMAS COBB. 30) HOOFDSTUK XVII. Eindelijk nieuws. Florence vond het denkbeeld onaangenaam, dat de oude dienstbode grafwaarts zou worden gedragen, zonder dat iemand de plechtigheid zou bijwonen om haar de laatste eer te bewijzen, en in haren nood wierp zij een smeekenden blik op Owen, die onmiddellijk haar wensch begreep en heenging om dien tot uitvoering te brengen. Na zijne huishoudster te hebben geroepen, eene tengere vrouw van zestig jaar, met grijs haar en verwelkt maar vriendelijk gelaat en innemende manieren, en Florence aan haar zorg te hebben toevertrouwd, volgde dokter Viret haas tig Owen het huis uit. Op weg naar het station, trad hij het post- en telegraaf kantoor van het dorp binnen, en verzond het volgende tele- am aan Edwards „Derwents lijk gevonden. Kom u raadplegen." Daarna begaf hij zich naar het station en was weldra op weg naar Londen. HOOFDSTUK XVIII. Inspecteur Holt. Een groote menigte van naar huis gaande menschen vulde de straten van Cheapside, twee eindelooze rijen van voertui gen vulden den straatweg, en een vriendelijk politieagent kreeg medelijden met dokter Viret, terwijl hij stond te tal men op het trottoir en geleidde hem van King Street naar Old Jewry. Het kantoor van Messrs. Edwards, Son Matthews be vond zich aan zijn linkerkant, en de bediende die nog aan wezig w is, wees hem onmiddellijk den weg naar boven, naar het vertrek van den oudsten vennoot. Edwards stond naast den schoorsteenmantel, met zijn han den in zijne zakkeneen kort gebouwd man met breede schouders, ongeveer vijftig jaar oud, gladgeschoren gelaat, met eenigszins lang, grijsachtig haar, en meer met het uiter lijk van een acteur dan van een rechtsgeleerde. Op het oogenblik, dat dokter Viret binnentrad lachte hij hartelijk over iets, dat zijn metgezel hem vertelde niemand anders dan inspecteur Holt. „Wanneer n niet getelegrafeerd badt," zeide Edwards, in antwoord op dokter Virets verontschuldiging over zijn laa^ bezoek, „dan zouden wij allen reeds verdwenen zijn. Dus, het lijk van den armen Derwent^ is eindelijk gevonden. U kent inspecteur Holt zeker? Daar wij geen tijd schenen te mogen verliezen, heb ik hem onmiddellijk een boodschap doen toe komen. Ga zitten dokter, en vertel ons een en ander. Om te beginnen, waar is het lijk gevonden en wanneer?" Dokter Viret had een aandachtig gehoor, en niet vóórdat hij zijn verhaal had geëindigd sprak een van zijne toehoor ders een woord. Inspecteur Holt knoopte zijne jas daarna dicht, strekte zijne beenen uit en boog het bovenlijf even voorover. „Dus," zeide hij, „moet ik daaruit begrijpen, dat wanneer niet was besloten om die Ann Thursday in hetzelfde graf als mevrouw Derwent te begraven, de waarheid niet aan het licht zou zijn gekomen?" „Zoo is het," was het antwoord. „Was het het denkbeeld van miss Derwent?" „Neen, haar neef heeft het geopperd." „Is die dan in Engeland teruggekeerd?" vroeg inspecteur Holt scherp. „Verleden Zaterdag een week geleden," zeide Edwards. „Dus vóór dat hij den brief heeft kunnen ontvangen, waar in hem de verdwijning van zijn oom werd gemeld?" „Juist. Hij verliet den Kaap, vóór dat mijn brief daar kon zijn aangekomen, alvorens den dood van mijnheer Derwent als een feit kon worden beschouwd." „Ik heb uit de woorden van miss Derwent begrepen, dat hij voornemens was eenige jaren buitenslands te blijven.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1