BINNENLAND. Sport en Wedstrijden. Letteren en Kunst. Rechtszaken .Politiek Overzicht, Ge mengd Nieuw s. brengen, dat zij verplicht zijn mede te werken om met en voor elkaar hun toestand te verbeteren. Onder de talrijk aanwezigen waren er vier, die met den spreker in debat tradendrie hunner bestreden in hoofdzaak de meening, dat door zach te middelen succes zal worden verkre gen en samenwerking met patroons of een beroep op den gemeenteraad iets zullen uitwerken. het Huis Ten Bosch, in tegenwoor digheid van haar Moeder. Dinsdag werd ons uit Semarang 0 iseind, dat mr. Van Hamel benoemd is tot lid van het Hooggerechtshof in Nederlandsch-Indië. Vergissen wij ons niet, dan werd mr. Van Hamel nog kort geleden benoemd tot president van den Raad van Justitie te Makasser. Tel. Te Amsterdam vergaderde de „Cen trale liberale kies - vereeniging' in het hoofdkiesdistrict Haarlemmer meer. Het belangrijkste punt op de agenda wasverkiezing van bestuursleden. De verkiezing was noodig, doordat vier bestuurders, n.l. de heeren On derwater te Heemstede, Evelein te Haarlemmermeer, Van Waveren te Heemstede en Leembrugge te Lisse, hun mandaat hadden neergelegd, toen de heer H. Ph. de Kanter in April 1894 tot candidaat was gekozen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Behalve de heer Evelein werden allen herkozen en namen ze de be noeming weder aan. Het bestuur bestaat nu uit de heeren J. D. On derwater, voorzitter; L. van Cleef, vice-voorzitter, te AalsmeerJ. Leem brugge, H. J. van Wa veren en E, J. Glim, te Sloterdijk. Brandstichting. Maandagochtend is de officier van justitie met den rechter vaa instruc tie uit Arnhem te Zetten geweeBt, om onderzoek te doen naar den plaats gehad hebbenden brand bij den heer L. aldaar. Vroeger was deze niet ge assureerd verleden jaar in April ver zekerde hij zijn inboedel voor f4000, en den 12n Januari j 1. werd de ver zekering door hem gebracht op f18000. 12 dagen later brandde de boel al. Hierin schijnt de aanleiding ge zocht te moeten worden van het hem uit Arnhem gebrachte bezoek, Het onderzoek en verhoor inzake den geheimzinnigen dood van den 22-jarigen M. K. te Haarlemmermeer wordt door de justitie en politie krach tig voortgezet. Te Haarlem werden Dinsdag een viertal personen gehoordterwijl de Solitie ter plaatse een langdurig on- erzoek instelde. Het lijk werd dien dag te Hoofd dorp ter aarde besteld. Dinsdag voeren nog door Spaarne en zijkanaal naar het Noordzeekanaal de Haarlemsche stoombooten Spaar ne, Haarlem Packet en P. van der Hoog van de Directie Bus en Stad Haarlem van het Kaarselade veeral leen de eerste boot had ongeveer een half uur langer werk. In de ometreken der stad zijn thans a le wateren voor de scheep vaart gestremdin het Noordzee kanaal wordt door beide ijsbrekers thans dienBt gedaan. De ijsbaan op de Haarlemmervaart van de gasfabriek tot Halfweg is ge reed van uit Hallweg is men heden ook op de Amsterdamsche vaart be gonnen. Zaterdag jl. is de arbeider K. te Zandvoort aan een groot gevaar ont komen. Werkzaam aan de verbouwing van het hotel „d'Orange" bevond hij zich op een steiger bij de vierde ver dieping. Door een toeval viel hij van den steiger, doch wist onder het val len een paal te grijpen, waardoor zij val gebroken werd en hij er met den schrik afgekomen is. Een valsch bankbiljet. Aangaande een valsche bankbiljet van 1000 mark, dat men te Tilburg getracht heeft in te wisselen, schrijft men aan het „N. v. d. D." nader het volgende Zekere vrouw T. begaf zich met het biljet bij de kassierbfirma J. V, Co., om het in te wisselen. De bediende bemerkte terstond dat het biljet niet echt was. Hij liet het aan zijn patroon zien, die vervolgens vrouw T. in eene kamer riep en haar ondervroeg, hoe zij aan dat brielje gekomen was. Zij antwoordde, dat zij het van haar kostganger had ge kocht. De Y. zeide toen haar te zul len helpen den maker in handen te krijgen, door de zaak in handen van de politie te stellen. De vrouw had hierin geen zin en zeide, dat het briefje niet van haar kostganger was, maar dat zij het gevonden had. Vrouw T. verl et toen ijlings de kamer en scheurde het briefje, zoo dra zij buiten kwam, in stukken. Door de politie werden de stukken van het brielje zoo goed mogelijk bij elkaar geraapt. Vrouw T. moet ook al reeds vroe ger aan iemand gevraagd hebben, welke waarde dit briefje had, het welk zij toen beweerde gevonden le hebben. Die persoon had haar toen geantwoord, dat het eene waarde had van zes honderd gulden en dit had haar aanleiding gegeven om te trach ten het te gelde te maken. De politie heeft een ijverig onder zoek ingesteld. Moord De persoon, die te Rozendaal dood in eene weide is gevonden,is herkend te zijn zekere M. Koevoets, woonach tig te Hoeven. De politie heelt op het lijk een onderzoek ingesteld en b .vond twee diepe sneden in den rechterpols. Eenige personen, bij wie K. het laatst heeft vertoefd, zijn ge hoord. kelen waren den geeuwhonger nabij. Een oude schipper uit Zaandam viel op het eten aan als een uitgehon gerde. Op verzoek der autoriteiten begaven kere G. Althuisius en enkele an deren zich met levensgevaar naarlde ingesloten bottere. Later op den dag zijn zij hier binneng«l«»pt. De Strijenaclie polder. Dank zij den gunstige* wind en het vallend water zijn er sedert Vrij dag geene nieuwe rampen te betreu rentoch bevinden zich velen ir angst over den toestand, daar de doorbraak in den dijk van den Strijen- schen polder nog niet gestopt is kun nen worden en aam diem van den Kilpolder niets gedaan werd, ènmen ook bevreesd is, dat de sluis te Sas niet tegen den geweldigen aandrang van het water, zoo van binnen als buiten, bestand zal zijn. Wanneer het ongeluk moest gebeuren, dat er een vloed kwam opzetten, zou de ramp niet te voorzien zijn; vele pol ders zouden onder water komen, zoo als Koolland, Land van Esch, Nieuw Bonavontura, en alle bewoners met hun vee en goed in een verschrik- kelijken toestand sija, Ook voor den polder Het Oudeland dreigt dan ge vaar, wegens het mogelijk bezwijken van de sluisdeuren in het dorp, Dinsdag zou er vergadering zijn van polderbesturen om te spreken over net dichten vaa de daoraraken. ijsfeest. De reisfirma Thomas Cook Son heeft reeds een groot getal logis in het hotel „De Nieuwe Doelen" besteld. Ook andere Engelschen zul len overkomen, hieronder eenige da mes, miss Laura Alex. Smith, schrijf ster van „The muBic of the Waters". Uit de provinciën van ons land wor den vele bezoekers verwacht. Hof berichten. De Koningin-Regentes ontving Dins dagavond 5uur de leden der Eerste Kamer in audiëntie. Koningin Wilhelmina heeft Dins dagvoormiddag in een arren slede een tocht gemaakt door het Haagsche Bosch. H. M. begaf zich per rijtuig naar de Boschbrug. alwaar zij plaats nam in een gereedstaande slede be spannen met twee vlugge Arabische dravertjes en voorafgegaan door een voorrijder. Na halltwee ging H. M. schaatsenrijden op de ijsbaan achter Donderdag 31 Januari wordt Deventer de greote nationale wedstrijd gehouden in het schoonrijden voor amateUiB, om het kampioenschap voor Nederland, voor heeren en dames in paren; le prijs gouden kampioens medaille en gouden broche; 2e prijs zilv. med." en xunstvoerwerp3e prijs bronzen med. en kunstvoorwerp. Te Zwolle worden Vrydag 1 Fe bruari gehouden amateurs weds trijden in het hardrijden op de lange baan. Te Kralingea hebben 3 Februari na tionale wedstrijden plaats in het hard rijden voor amateurs om het kampioen schap voor Nederland. Priksleden-wedstrijden te Leeuwarden. Ter aanvulling van het reeds me degedeelde bericht omtrent de Zater dag a. s. vanwege de ijsclub te Leeu warden te houden priksleden-wed- strijden diene, dat de heeren Aven horn van Nauta, burgemeester en eigenaar van de Hiadclooper Kamer en Van Elselo, beiden te Hindeloo- pen, belangrijken steun hierbij ver- ieenen. Eerstgenoemde heeft zich be reid verklaard, uit zijn kabinet al wat aan costumes en sleden noodig is, gratis al te staan. Er zullen uit Hindeloopen komen: le. 8a 11 jonge dames in hst echt Oud-Hindelooper! costuum om in Hindelooper prik sleden aan den wedstrijd deel te ne men 2e. 8 a 10 jonge mannen voor den mannen-wedstrijd3e. een twee tal mannenin het oud-ÉLindelooper cos tuum. Het plan bestaat om de gecostu- meerden uit Hindeloopen in optocht met arresleden van den trein af te ha en en naar de ysbaan te ge leiden. De heer Krediet, lithograaf te Leeu warden, zal voor de wedstrijden de lijst ontwerpen en bovenaan de be kende iraaie teekening in kleuren (eene Hindelooper vrouw, in eene prikeleie 'gezeten, en daarnaast eene andere vrouw) aanbrengen. Het zal de eerste lijst van een priksleden- wedstrijd in Friesland zijn. Gelijk reeds is gemeld steilen de Willem van Zuylen* Maandag den achttienden Februari zal te Rotterdam in den Grooten chouwburg de reeks van feestavon den beginnen waarmee Willem van Zuylen in den lande zijn veertigjarige verbintenis aan het Tooneei zal vieren. Hij heeft, met zijne directie, lang geaarzeld welk stuk te kiezen. Eerst werd er gedacht aan „Le Fils de Gi- boyer" en zelfs is Van Zuylen daar over in briefwisseling geweeBt met Got. Daarna is er gedacht aan een Duitsch stuk. Ten slotte is gekozen „De afgevaardigde Leveau" van Jules Lemaitre, in eene al vroeger ontvan gen maar nu door Rosier Faassen nog eens goed nagekeken vertaling. Misschienmisschien zal me vrouw Beersmans er de kleine, dus niet te vermoeiende, maar aantrek kelijke, aandoenlijke rol van député's vrouw in spelen. Mevrouw Beersmans toch is in zooverre her steld dat de trek naar de planken weer te machtig wordt en men ho pen mag dat haar geneesheer haar zal toestaan weer op te treden. Dan zou zij Dinsdag in „Monsieur Al- phonse spelen," en, gaat het goed met haar, later Van Zuylen's trium- fen deelen. In het Levensboek van Van Zuylen worden eon aantal aardige documen ten opgenomen. N. E. Ct. Meineed. De Rechtbank te Arnhem veroor deelde Dinsdag de schoenmakers- knec its uit Doetinchem A. D. en G. W. B., wegens meineed, tot een gevangenisstraf van 2 jaar. In de zaak G. W. B., den uitlokker tot meineed, werd een nader getuigenverhoor ge last. eiken echten Rus wenen. Maar ik weet dat er in eenige vereenigingen van „sem8two8" stemmen opgeheven zijn, die op den wenseh naar verwe zenlijking van ongerijmde droomen zijn gericht, waarbij men gelooft dat de „semstwos" zouden deelnemen de aangelegenheden van den Staat. Ieder weet dat ik al mijne krachten aan de welvaart van ons dierbare Rusland wijd; maar ook, dat ik even zoo vast en bestendig als mijn onvergetelijke vader mijne auto cratie zal handhaven." Volgens de Pall Mall Gazette is volgens het programma der engelsche regeering voor dit jaar uitgetrokken voor versterking der vloot uitgetrok ken een bedrag van 80 millioen 'gul den. De T mes verneemt uit Kaapstad, dat de Portugeesche troapen aan de Delagoa Baai weder klaar staan om de opstandelingen, met medewer king der flotille op de Incomati, aan te tasten. Volgens bericht uit Colon hebben de Columbiaansche regeeringstroepen Vrijdag de rebellen bij Praderainde provincie Cauca verslagen. Maandag hielden de tegenstanders der braziliaan»che regeering, die zich Jacobijnen noemen, weer eene betoo ging te Rio de Janeiro welke aanlei ding gaf tot ernstige ongeregeldheden. Uit voorzorg waren de troepen on der de wapenen geroepen, maar de politie was alleen in staat de menigte uiteen te drijven. Dit geschiedde ech ter niet zonder een gevecht, waarbij eenige personen gewond werden. De Jacobijnen dreigden, dat zij Dins dagavond de vijandelijkheden met meer kracht zouden hervatten. De toe stand wordt ernstig. De betooging was hoofdzakelijk ge richt tegen het Jomal de Brazil. Dit blad deelde uitvoerige bijzonder heden mede over de wanordelijkhe den, die voorkwamen tijdens den jongsten opstand van de admiraals Da Gama en De Mello (waardoor de vorige president Peix^to in een ongun stig licht werd gesteld.) Later namen de betoogers (de aanhangers van pre sident Peixoto) ook eene vijandige houding aan tegenover de tegenwoor dige regeering der republiek. Zaak-Nicolaas Boes. De Rechtbank te Alkmaar veroor deelde heden Nicolaas Boes, den moor denaar van de vrouwen te Schagen, tot levenslange gevangenisstraf. Ingevroren. Men schrijft uit Volendain van Dinsdagnamiddag Nog steeds geeu bericht omtrent J. en K. Mol van hier, die (met hunne botters) in de Zuiderzee in het ijs bekneld zitten. Voor veel geld is nu een sleepboot van zwaarder capaciteit aangenomen om hen te zoeken. Heel wat inspanning heeft het gis teren gekost, de schippers die een eind van hier in de Zuiderzee lagen van voedsel te voorzien. Die schippers hebben meestal voor éen «lag eten aan boord, en reeds twee dagen lagen zij in het ijs! En-1Engelschen veel belang in het oude Hedeu zou de verkiezing plaats hebben van een voorzitter der belgi- sche Kamer ter vervanging van den heer de Lantsheere, die zooals gemeld is heeft bedankt en bij zijn ontslag blijft volharden. Dinsdagmorgen heeft de rechterzijde den heer Beernaert, oud-premier, overreed zich als presi dent beschikbaar te stellen. De duitsche Rijksdag heeft Dinsda den arbeid hervat. Als opvolger van den heer von Giers wordt genoemd baron von Staal, nu gezant te Londen. Volgens particulier bericht ontvingen Czaar Nicolaas en zijn gemalin Ding dag te Peteraburg in het winterpaleis 182 afgevaardigden van den adel, de steden, de „semstwos" de Kozakken en den Kaukasus. De Keizer sprak de aanwezigen toe. „Ik verheug mij zeer," zeide hij, „u allen hier ver- eenigd te zien om ons geluk te wen- schen met ons huwelijk. Ik ben v I- komea overtuigd van de oprechtheid uwer gevoelens, welke de gevoelens zijn die sedert lang in het hart van Het proeea-Joniaux. De loop yan het verhoor was Dins dag gunstiger voor de beklaagde. Zoo zijn verscheidene personen ko men getuigen dat Vandenkerckhove geruimen tijd vóór zijn dood onge steld was en hetzelfde getuigden an deren omtrent Alfred Ablay. Bezwarend daarentegen was het ge tuigenis van de gezelschapsdame der gezusters Abiay, die verklaarde dat mevrouw Joniaux en Emilie Ablay haar getuigenis in een bepaalde rich ting hadden willen sturen. Ook had zij op den bewnsten speelavond bij mevrouw Joniaux, waarop Alfred Ablay gestorven is, een verfrommeld papiertje gevonden naast de plaats van mevr. Jonianx, waarin nog eenig wit poeder. Toen zij Emilie Ablay daarover sprak, verklaarde deze dat het morphine was van mevr. Béde, de zuster van beklaagde, een dame die zich da_elijks morphine-inspui- tingen toepaste. De president vroeg echter „Was mevrouw Bèie er dien dag geweest De getuige: „Neen." (Sensatie). Getuige verklaarde nog dat Emilie Ablay haar verzocht had, te verkla ren, dat Alfred een poe Ier in zijn por- temonnaie had en dat hij die poe ier in een glas cognac had ingenomen en zij had getuige daarvoor zelfs kwijtschelding eener schuld aaugebo- Wanneer Owen niet met hem wilde onderhandelen, zou hij zich nooit verlaagd hebben om dit onderwerp met hem te bespreken. Hoe kon hij hem echter zekerheid verschaffen zonder ziehzelf te veel bloot te geven; dit was het groote bezwaar voor Joe. De geheele zaak rustte echter op eene veronderstelling, namelijk, dat Owen ernstig zou verlangen zijn geheim voortaan te bewaren zooals hij het steeds be waard had behalve voor Joe, en dat scheen Joe's veiligheid te verzekeren. „Ik zal u het openlijk verklaren," zeide hij, „ik heb haar gezien." „Heb je mijnheer Derwent ook gezien?" „Beiden." „Waar?" „Daar op den straatweg." Joe knikte met zijn hoofd in de richting van het venster. „Een vreemde tijd voor iemand, die hier niet woent, om buiten te loopen," merkte Owen op. „Het was na eencn niet Joe had onmiddellijk zijn antwoord gereed. „O, u weet dus, hoe laat het toen gebeurde I" Nadat mijnheer Derwent des avends elf mur zijne dochter goedennacht had gewensoht, had men niets meer omtrent zijne handelingen te weten kunnen komen. Behalve Joe's verklaring beBtond er niet het minste bewijs om aan te toonen, dat de vermoorde om een uur buiten had geloopen en niet om twee of drie nnr. Owen stond haastig op en liep de kamer op en neer. „Zoo," zeide hij weldra, en bleef dicht voer Joe staan, „je waart dien nacht om een uur buiten en hebt toen mijnheer Derwent gezien nietwaar?" „En haar achter hem als het een „haar" is. Zij was geheel in het zwart gekleed en bijna even groot als u. Zij droeg een sluier en keek recht voer zich uit. Mjj dunkt mijnheer, dat er nu genoeg is gesproken. Wanneer wij eens gingen onderhandelen „Saunders," zeide Owen, „het is waar, dat je inliehtingen hebt, die nog niet publiek gemaakt kunnen worden zonder mij groote droefheid en leed te berokkenen. Ik verzeker je op mijn woord van eer, dat wanneer je morgen inspecteur Holt alles vertelt, er volstrekt niets zal gebeuren. Toch moet ik bekennen, dat ik er niet op gesteld ben, dat Holt ervan in kennis wordt gebracht." „Doe daar een eed op I" „Ik verzoek je nu om dadelijk heen te gaan. Ik spreek in het geheel niet over je gedrag, en verzoek je eenvoudig om heen te gaan en mijne wensche* te willen eerbiedigen." „Ik heb eerst nog een vraag te doen," gal Joe ten ant woord. „Ik wilde u vragen a&jj een duizend pond te geven. Geel snij die en ik ben als een vogel gevlogen." „Om terug te keeren en meer te vragen, wanneer het geld verteerd is." „Ik heb er nog al wat tijd voor noodig om het te verte ren. Dat is in ieder geval m$n voorstel," zeide Joe vertrou welijk. Overhandig mij het geld, geaohte heer, en ik ben zoo Btom als een visch." „Denk je dan, dat ik dtriaaad pond in huis heb?" was Owens antwoord. „Dat heb ik niet gezegd," merkte Joe op. „Ik ben reeds eenige malen voor u naar de bank te Wisborough geweest, en u hebt niets anders te doen dan mij een cheque te geven en een brief om de lui daar te verzoeken het geld uit te betalen." Owen stond dicht bij Joe en keek hem nadenkend in het sluwe gelaat. Plotseling scheen hij een besluit te hebben genomen. „Ik moet je een paar minuten laten wachten. Ga als 'tje blielt zitten." En hij opende de deur en verliet de kamer. HOOFDSTUK XXIII. De winner van hei spel. Toen Joe Bodger eenmaal alleen was, kon hij zijne vol doening niet langer verbergen. Geheel meegesleept door op gewondenheid sloeg hij woest met zijne arman om zich heen en voerde een soort dans op het karpet uit. Natuurlijk had hij liever het geld gehad, maar reeds meer malen was hij aan de bank te Wisborough geweest, waar de bedienden zijn gelaat kenden. Terwijl de wijzers der pen dule op den schoorsteenmantel steeds verder draaiden werd hij ongeduldig. Het was bijna vier uur en er zou geen kans meer zijn om beden de cheque te wisselen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2