Moor-DrnMi. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Vrijdag 1 Februari 1895. No. 3553 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. B INNENLAND, FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37 J. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden Alzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Hontstraat 1-4;, Haarlem. Telefoonnummer 12®. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee,, Parijt 31 bis Faubourg Montmartrr. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op tantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. DeDirecteur Uitgever Haarlem, 31 Jan. 1895. J Naar wij vernemen, heeft de heer A.I' J. de Jong, wegens gezondheids- [reden, ontslag genomen als president van den R. C. Volksbond alhier. Van al zijne oprichting heeft de nu afge treden voorzitter zijne beste krachten aan dien Bond gewijd. Zijn heengaan is een waar verlies. jï* Woensdag werd te Zwolle een ban- dywedstrijd gespeeld tusschen de Zwolsche Athletische club en die van Haarlem en omstreken, welke met overwinning van laatstgenoemde ein digde van 16 tegen nul goals. I Hierbij valt op te werken dat de ZwollenaarB nog slechts kortgeleden zich op dezen tak van sport zijn gaan toeleggen. Het is hun gegaan even als onze clubUoen de Engelsehen voor'teerst Bandy hier in Holland geïntrodu ceerd hebben. Niettegenstaande hun nederlaag waren de Zwollenaars zeer tevreden met deze voorstelling, die volgens hun zeggen er veel toe zal bijdragen om zich met nog meer kracht op de zwakke punten in hun spel toe te leggen. Er bestaan plannen om ons een tegenbezoek te brengen, wat Haarlem natuurlijk gaarne zoude wenschen om hun er de gelegenheid te gunnen revanche te nemen. Aanstaanden Zondag zal waarschijn lijk een match gespeeld worden te gen Amsterdam. Het aantal vereenigingen dat in onze gemeente de muziek beoefent, is met een vermeerderd en wel met een dameskoor onder leiding van den heer Henri Pielage. Dergelijke vereeniging bestond tot dusverre naast de gemengde en de mannenkoren nog niet. De heer Pie lage beweegt zich evenwel reeds ge- ruimen tijd in die richting door zyn directeurschap van een dameskoor te Halfweg. En waar wij hem boven dien kennen als leerling van den heer Philip Loots, daar kunnen wij de verwachting uitspreken dat metter tijd het nieuw opgerichtte dameskoor hier ter stede iets goeds zal praesteeren. Achterstaande annonce roept le den op. Vrijdag herdenkt de heer H. Bre mer den dag, waarop hij voor vijf en twint g jaren zijne fuactiën ala gods dienstleeraar bij de Ned. Herv. Ge meente alhier aanvaardde. Dinsdagavond hield de keer A. Bierens de Haan voor de Haarl. Jongel. Ver. (Lange Annastraat) eene lezing over de Bataks en de zending. In een boeiende rede schetate spr. de levenswijze der Bataks, hoe kunne woningen ingericht waren en hoe hunne dorpen er uit zagen. Ooh deelde hij iets mede ontrent den godsdienst der Bataks en den invloed der priesters. Verscheiden» voorwerpen liet spr. aan de vergadering zien, o. a. een gebedenboek der priesters, waarop hij de zending onder de Bataks besprak, wanneer de eerste zendelingen daar kwamen en hoe die reeds op den 2den dag, dat zij daar vertoefden ver moord werden. Later kwamen er andere zendelin gen, die er zich vestigden. Ook zij hadden vele moeilijkheden te bekam pen; menigmaal beproefde men hen te vermoorden. Toch werd er het evangelie met goed gevolg gepredikt en den invloed daarvan kon men ook in het maatschappelijk leven bemer ken. Met den wensen, dat de belang stelling in de zending grooter mocht worden besloot de geachte spr. we gens vergevorderden tijd zijn leerrijke rede. Een aanvaring. Te 10J4 uur Woensdag voormiddag bij het binnenstoomen van de Oude haven te Amsterdam is de sleepboot; „Anna" kapitein A. Joosten met den boeg boven op den voorsteven van de Haarlemsche vrachtboot, kapitein W. Bus, geloopen. Door den schok, dien deze vraentboot kreeg liep zij met den achtersteven tegen de schroef boot „Stad Tholen" kapitein G. C. van Keulen. De sleepboot kreeg eenige lichte averij aan de boegspriet, van de Haarlemsche vrachtboot werd de voorsteven ingedeukt en een ge deelte hek van de verschansing ver nield, terwijl de „Stad Tholen" een gat bekwam in den achtersteven, die tevens ingedeukt werd. Het goederenvervoer aan de spoor wegen neemt door de stremming in de scheepvaart reeds sterk toe; aan het station alhier is de hulp-loods in gebruik gesteld. Wij ontvingen een doelmatig en net vloeiboek aangeboden door het Algemeen Assurantie-kantoor A. D. Beerends Veeren te Leeuwarden en Arnhem, van hetwelk de heeren Niephaus Droste alhier de verte genwoordiging hebben. Bij ons Nr. dat Zaterdagavond wordt uitgegeven zal worden gevoegd No. 5 van onze reeks Bekende Stad- genootenPortretten met bijschriften. Brand in de Kleine Houtstraat. In den afgeloopen nacht ten 2 ure ia een felle brand uitgebroken ten huize van den winkelier in heeren artikelen J. R. Prent, aan de Kleine Houtstraat no. 29, vermoedelijk ont staan door het springen van een pe troleumlamp op de slaapkamer bo ven. Het perceel is bijna geheel uit gebrand. De belendende perceelen zijn behouden, maar hebLen veel waterschade bekomen. Alles was ver zekerd. De politie met haar slangen wagen, later geholpen door de brand weer, heeft den brand gebluscht. Ten 4 ure was alle gevaar geweken en de brand zoogoed als afgéloopen. Niet tegenstaande de strenge koude waren de heer Burgemeester, Officier van Justitie en meerdere autoriteiten|te- genwoordig. De heer Prent was voor zaken uit- landig. Bureau voor Vra ag en Aanbod voor den Arbeid. GeopendZaterdagavond van 8% tot uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, is gelegenheid tot inschrijving van werkloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn; Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld Timmerlieden, metselaars, schilders, vuurwerkers, bakker, wagenmaker, lood- en zinkwerker, koperslager, steenhouwer, letterzetter, grof bank werker, parapluiemaker, modelmaker, cirkelzager, tuinknechts, smid, ketel maker, schoenmaker, loopknechts, losse werklieden, te zamen 190 per sonen, welke gedurende de laatste maand zijn ingeschreven. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen te bezorgen in de bus welke geplaatst is in de gang van den Doelen. Namens de Commissie'. J. HUIZING, Secret. IJs. Woensdag is op de trekvaarten tusschen Amsterdam en Haarlem de baan doorgetrokken tot Haarlem. De opstuivende sneeuw en de sneeuw buien hedenmorgen hebben haar we der moeilijk te berijden gemaakt, waarbij nog komt dat het ijs niet mooi is bij verbetering van het weer zal ze weder ten spoedigste onder handen genomen worden. Jammer dat ook eenige molens, die hun water in de vaart uitslaan, aan het malen zijn gezet. De talrijke schaatsenrijders, die zich Woensdag van uit de hoofdstad naar Halfweg en Haarlem begaven, waren wegens den hevigen wind ge noodzaakt de terugreis per trein of te voet te maken. Voorafgegaan door de Lynden heb ben de Haarlemsche stoombooten Spaarne, P. van der Hoog en Stad Haarlem gisteren de reis naar Am sterdam en terug weder gemaaktde eerste boot kwam tot het Noordzee kanaal 1% uur in vertraging. De herberg met stalling en inboedel behoorende aan A. Duivenvoorden, te Nienw-Vennep (Haarlemmermeer) is geheel door brand vernield. Voor het Duitsche leger worden te Haarlemmermeer tegen flinke prijzen jonge paarden aangekocht. Op het Noordzeekanaal is de dienst met de ponten aan de Rijksoverzet- veeren gestaakt moeten worden de overtocht geschiedt thans per roei boot over de vaargeulde ijsbrekers doen geregeld dienst. Zekere M. P, oud 15 jaren, die voor ongeveer twee weken de ouder lijke woning te 's Gravenhage ont- loopen was, en die te Zandvoort bij J. J. H. een onderkomen had gevon den, is op aanvrage der moeder Woensdag door de politie naar den Haag teruggebracht. IJmuiden. De passagiers en goederenboot Dolphijndie door het ijs gisteren maar eenmaal de reis heen en weer naar Amsterdam heeft gedaan, is 's avonds op de terugreis in aanvaring geweest met de Ned. stoomboot Be renice en bekwam daarbij vrij bi lang rijke schade. Zij heeft heden morgen haar reis naar Amsterdam niet on dernomen. Evenals vorige jaren hebben ook thans eenige inwoners van Zandvoort eene glijbaan van het hotel „Drie huizen" naar het strand in orde ge bracht-, waarop de jongelieden op priksleedjes gezeten in vliegende vaart naar beneden glijden. Des middags ongeveer ten 2 ure begint de pret, of zooals aldaar gewoonlijk gezegd wordt „gaat de baan." Parlementaire praatjes. Het algemeen debat over de reeds in werking zijnde Staatsbegrooting ving Woensdag in de Eerste Kamer aaü. Alles komt een beetje als mos terd na den maaltijd, maar dit is nu eenmaal 't gevolg van een slechte parlementaire gewoonte. Een en an der belet niet, dat de spraaklust ta melijk sterk ontwikkeld kan zijn, zoo als heden. Een geheele rij van spre kers volgden elkander op en ik zou over meer dan de dubbele der be schikbare ruimte moeten beschikken om aan elks rede de noodige aan dacht te kunnen wijden. Daarom zij het debat slechts in hoofdzaak aan- De heer Geertsema opende het met een beschouwing over onze financiën sedert 1878. Dat tegenover steeds stijgende uitgaven slechts geringe tekorten stonden, schreef hij voorna melijk toe aan het ruimer vloeien der middelen. Toch achtte hij de toekomst niet rooskleurig, waar nog groote uit gaven stonden te wachten en de be lastingopbrengst onzeker, alzco ver sterking van middelen noodig scheen. Bezuiniging inzonderheid op mi litaire uitgaven moest 't wacht woord zijn. Om bij dit onderwerp te blijven al verbreken we daardoor de volgorde der sprekers ook de heer Rahusen drong op dergelijke be zuiniging aan en evenzoo de heer Sassen, die berekende, dat de Neder- landsche soldaten duurder komen dan elders. Bij hem sloot zich de heer Regout aan en gedeeltelijk ook de militaire specialiteit, de heer Schim- melpenninck van der Oye, die deze bezuiniging evenwel alleen verwachtte van den persoonlijken dienstplicht. Wenschten alzoo deze heeren be perking der uitgaven, er waren er anderen die nieuwe uitgaven in het leven wenschten te roepen. Alzoo de heer Alberda van Ekenstein, die bezuiniging ol defensie-uitgaven Naar het engeltch van THOMAS COBB. 40) HOOFDSTUK XXIII. De winner van het spel. Ha! daar deden zich voetstappen buiten de deur hooren; eindelijk stond Joe op het punt om de vruchten te plukken van al zijne volharding. De deurknop werd omgedraaid en Owen trad binnen; tot Joe's grooten schrik zag hij het vol gende oogenblik echter Cadman, een der politieagenten van het dorp, achter hem. Cadman was groot, stevig gebouwd en van middelbaren leeftijd, met een blozend gelaat en glan zend zwarten baard en knevel. Het was een warme namid dag en Owen had Joe niet al te lang willen laten wachten,zoo dat Cadman de kenteekenen vertoonde van eene haastige wan- eling van het politi.bureau; hij haalde een grooten, rooden zakdoek te voorschijn en begon zijn voorhoofd af te vegen met de eene hand, terwijl hij met de andere zijn helm vast hield. Nog nooit in zjjn leven was Joe zoo verbaasd geweest zelfs niet in den nacht eenige jaren geleden, toen hij eene afgelegen villa bij St. John's Wood binnendrong door een raam aan den achterkant en daar door inspecteur Holt (toen nog geen inspecteur) werd opgewacht. „Daar heb je den man," zeide Owen; „volgens zijne eigen verklaring was hij in den nacht van den inbraak bij kolonel Askew na eenen buiten. Het beste wat u kunt doen iB zijne slaapkamer doorzoeken. Wanneer ik mij niet vergis zult u daar genoeg vinden om hem wegens sterke verdenking in hechtenis te nemen. Dan wordt zijn signalement opge geven en...." „O, heel goed," riep Joe uit, „ga voort. U weet iets, maar," voegde hij er bij, klemde zijne tanden op elkaar en toonde een boosaardig gelaat, „ik zal het u voor den duivel betaald zetten 1" Hij dacht niet aan tegenstand. Zoowel Owen als Cadman waren sterker dan hij en hij wist dat zijn lot onvermijdelijk was, en dat iedere poging om te ontsnappen zijn toestand neg maar zou verergeren. Toch beselte hij er het pijnlijke vanhet was eene smartelijke gewaarwording op het uur, dat hjj zeker meende te zijn van zijne overwinning en zijn eenige troost was de hoop om zich te kunnen wreken. En hij zou zich wraak verschaffen alvorens er eenige tijd waB verloopen. Wanneer Owen meende hem op deze wijze het stilzwijgen te kunnen opleggen dan vergiste hij zieh deerlijk. Joe stond verbaasd over Owens vermetelheid; ongetwijfeld was het ee. stoutmoedige zet, maar hoewel deze in zooverre was geslaagd, dat het slachtoifer er van er onder zon lijden, zou dit leit niet beletten, dat Fairford ook zou boeten. Met Owen voor en Cadman achter zieh verliet Joe de eet kamer en liep door de gang, terwijl Sarah met groote ver bazing door de keukendeur dit schouwspel gadesloeg. Zij liepen den tuin door, traden het leege koetshuis binnen en gingen de trapop naar zijne kamer, waar Cadman ondanks Joe's zwak tegenstrevingen neerknielde voor zijn blikken doos. „Geef den Bleutel hier," zeide hij en strekte zijne hand ui t; Joe begreep, dat tegenwerpingen nutteloos waren, en dat als hij hem niet gat, men hem dien spoedig zou ontnemen. Met een heftig gebaar zocht hij den sleutel uit zijn vestzak te voorschijn en wierp hem op den grond. Een minuut latei was het deksel opgelicht en ging Cadman den inhoud onderzoekeu alsof hij een douane-beambte ware Eerst bracht hij een paar vilten muilen te voorschijn, daarna keerde hij zich om en keek den eigenaar aan van een klein breekijzer, dat hij Owen liet zien. „Dat is al genoeg," zeide hij en stond op; „ga nu maar mee." Owen bleef achter terwijl beiden zich op weg begaven, waarbij Joe door Cadman bij zijn kraag werd vastgehouden. Halverwege het huisje gekomen, dat tot politiebureau was ingericht, begon Joe tegen te stribbelen. „Hoor eens vriend; je kunt mijn jas wel loslaten; ik ben gepakt en dat is genoeg. Waar is Holt?" „Je zult hem spoedig genoeg zien vriendje, wees daarvoor maar niet bang; waarschijnlijk komt hij vanavond hier." „Zoo," zeide Joe, „vraag hem dan of hij mij eens komt

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1