ilPLMBILJETTEN. EET SPOOK fll RQ0KF1ELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dinsdag 5 Februari 1895. No. 3556 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: I BILJETTEN voor Tellingen en I Aanbestedingen, TOOr Fecstelijk- fceden, Concoursen etc. kan men I Ier Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten frakken. j. a STADSNIEUWS. Sport en Wedstrijden. FEUILLETON- RLEMTS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat 1<1, Haarlem, Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour&ntiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale dt Publicité Etrangêre G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONESSnee.Parkje 31bt* Faubourg Montmartr I, Nieuwste Lettersoorten, ijjoc- fllgc nllevering. De Directeur Uitgever 'li I Haarlem, 4 Febr. 1895. 11 Een nieuw Stadskwartier. Reeds maanden geleden maakten 'ij melding van een door den archi- ict Wolbera opgemaakt plan tot ver- linding van de Wilhelminastraat met len Wagenweg. Wij berinneren eraan, dat dit plan imvat 'gronden van de heeren G. C. ,;an Meeuwen, C. G. van Tubergen Jr., f. H. Kersten en Mej. Jacoba Groe nwegen. Een tweede toegangsweg iaar het Florapark kan worden ver legen door ruiling van grond, waar- •e de gemeente een stuk grond van len heer Kersten voor f 3500 moet jankoopen. Evenwel wordt berekend dat de grond aan de Steenmuurslaan, J Öie de gemeente ervoor in ruil krijgt, J2200 zal opbrengen. Een eventueele stoomtram ofelec- ;rische tram naar Zandvoort zal bij de geprojecteerde brug over de Leid- Bchevaart kunnen aansluiten. B. en W. zijn met plan ingenomen en achten de totstandkoming daar aan de opoffering van f3500 wel waard. Alleen maken B. en W. zoo- ïanige bepaling, dat zij verzekerd sijn dat de bovenbedoelde gronden aan de Steenmuurslaan bij aankoop inderdaad f2200 zullen opbrengen. De kosten van rioleering en bestra ting zijn geraamd op f41.797, waar van de belanghebbenden 75 procent en de gemeente de re-t plus de kosten van toezicht te betalen zal hebben, dat is te zamen f 11.091.75. Evenals de commissie van fabricage zijn ook B. en W. van oordeel, dat het niet wenschelijk is over het leggen ^eener brug over de Leidschevaart te beslissen, zoolang de behoefte daaraan niet zal zijn gebleken, te meer omdat het B. en W. voorkomt, dat de kos ten van een zoodanige brug nooit door de gemeente zullen moeten wor den gedragen. Wel is met die brug bij het bepalen van het peil rekening gehouden. Alhier is opgericht een Algemeene Bond tot bestrijding van den handel in afgesneden bloemen; aan alle bloe misten en kweekers zal een regie ment worden toegezonden, met uitnoodi- ging tot deelname. Voor de betrekking van huisbe waarder in het gebouw der begrafe- nisbos „de Broederlijke Liefdebeurs" aan de Jansstraat alhier, waaraan een belooning van f50 per jaar plus vrije woning is verbonden, hebben zich 103 echtparen aangemeld. De Bandy-match, die Zaterdag ge speeld werd door Haarlem tegen Am sterdam op de kleine baan der Am- sterdamsche IJsclub is gewonnen door Haarlem met 6—3. De returnmatch zal deze week waarschijnlijk hier ter stede worden Zondag zijn op verschillende plaat sen, en wel Kampersingel, Leidsche vaart en Zijlsingel personen door het ijs gezakt, maar allen gered; wel een bewijs dat het ijs niet sterk is. De vergunningen door de politie verleend om banen te vegen, zijn van af heden ingetrokken. Quaestie Brongebouw. De navolgende motie is d®or de heeren J. J. Sneltjes en W. Stolp aan den Raad ingediend Aan den Raad der ge meente Haarlem. Haarlem 2 Febr. 1895. Nn door Burgemeester en Wethou ders geen praeadvies is uitgebracht en geen besluit wordt voorgesteld over het rapport der Commissie in wier handen was gesteld het adres der heeren van der Steur en van den Arend van 27 October 1894, noch over dat adres zelf, nemen wij de vrijheid U de bijgaande motie voor te stellen. Wij doen dit met groote vrijmoe digheid, omdat velen in de gemeente en ook in Uwen Raad hebben uitge sproken den wensch, dat aan d zaak, die door velerlei omstandighe den een door niemand gewenschte uitbreiding heeft verkregen, een eind worde gemaakt. Wij vertrouwen, dat de Raad zich met bijgaande motieven zal kunnen vereenigen, omdat noch door het rap port en allerminst door het voorge stelde besluit eenige smet op de ambtenaren der gemeente werdt ge worpen, terwijl daarentegen een een voudig aannemen voor kennisgeving een al te groote smet zou doen kleven levenslang op twee hoogst verdienste lijke jonge mannen, waarvan zelfs éen, geheel belangeloos, groote diensten aan de gemeente bewijst. J. J. SNELTJES. W. STOLP. Da Raad der gemeente Haarlem Gezien bet adres der heeren J. A. G. v. d. Steur en D. E. L. v. d. Arend van 15 October 1894 Gezien het daarop door Burgemees ter en Wethouders uitgebracht advies; Gelet op het besluit van 24 Oct. 1894 No. 5 Gezien een nader schrijven der heeren Van der Steur en Yan den Arend van 27 Oct. 1894; Gezien het besluit van 14 Nov. 1894; Gezien het daarop uitgebracht rap port van de Commissie ad hoc van 28 December 1894 Overwegende, dat uit al deze stuk ken duidelijk is gebleken, dat „het brongebouw," in het Frederikspark, niet precies is opgericht op de plaats daartoe bij raadsbesluit van 20 April 1892 No. 8 aangewezen, welk feit ook door de heeren v. d. Steur en v. d. Arend wordt erkend; Overwegende, dat uit het rapport der Commissie ad hoe blijkt, dat, hoewel lang niet alles tot klaarheid is kunnen gebracht worden en meer licht zeker aangenaam zou geweest zijn, uit het gehouden onderzoek is gebleken, dat van het voor de rooiing aangegeven punt is afgeweken, doch dat de bewering der Architecten, dat dit is geschied in overleg met en onder medeweten van de gemeente ambtenaren, niet nader is gestaafd; Overwegende, dat tevens duidelijk is gebleken dat door die afwijking van 'sRaads besluit niemand eenig geldelijk of ander voordeel heeft be oogd of verkregen en de omgeving van het „brongebouw" er werkelijk door is verbeterd, wat dus feitelijk der gemeente is ten goede gekomen Overwegende, dat, daar waar slechts ter goeder trouw en zonder kwaad opzet is gelaaid, een zoo gestrenge straf als is opgelegd, niet mag wor den gehandhaafd, Besluit le. Het rapport der commissie ad hoe voor kennisgeving aan te nemen en den leden dank te zeggen voor de groote moeite, die zij zich voor deze zaak hebben gegeven. 2o. te verklaren, dat alle in deze zaak betrokken personen door de openbare behandeling reeds voldoende zijn gestraft. 3o. in te trekken dat gedeelte van 's raads besluit van 24 October 1895 No. 5, waarbij een boete van f1000 was opgelegd. 4o. aan de Commissie voor de Staalbron de reeds gestorte f 1000 te rug te geven. Wedstrijd op de ijsbaan. Begunstigd door fraai weer werd hedenmiddag op de ijsbaan alhier de wedstrijd gehouden voor amateurs om het kampioenschap van Noord- Holland. Een talrijk publiek woonde de wedstrijden bij. Het aantal inschrijvingen bedroeg 14. De deelnemers waren J. M. Klink hamer, Delft, E. J. Poulié, Leiden, K. N. Houtman, Haarlem, Jhr. H. van Sminia, Doorn, G. Deetman, Am sterdam, A. Frijling, Amsterdam, J. M. N. Yronwes, Haarlem, J. D. de Boer, Amsterdam, O. Menten, Haar lem, K. J. Pen, Leiden, B. P. ten Hagen, Haarlemmermeer, N. Middel- berg, Leiden, Kalb, Amsterdam, Jhr. Schorer, Haarlem. Gereden werd over een afstand van 1500 meter. Poulié, Menten en M iddelberg wa ren niet opgekomen. Klinkhamer en Schorer gaven den strijd op. Er stond een hevige wind. Te 3 uur werd een pauze gehou den. Toen hadden den besten tijd gemaakt Vrouwes 3.7, Van Sminia 3.12 ea Deetman 3.15'/s. De uitslag is Vrouwes 3 min. 5 sec. gouden, Jhr. Van Sminia 3.10% zilveren en Deet man 3.19%, bronzen med. Alhier is naar het Huis van Be waring overgebracht Nicolaas Bakker, oud 22 jaren, die zich in het laatst van het vorig jaar had schuldig ge maakt aan diefstal van f140, ten nadeele van den heer Resink, bij wien hij als huisknecht in betrekking was. Hij had zich naar het buitenland be geven vanwaar hij dezer dagen was teruggekeerd. Op het Noordzeekanaal is de toe stand onveranderd; de beide ij sprekers doen geregeld dienst. Aan het Rijks-overzetveer tegenover Zaandam wordt met de pont nog overgezet; 10 man zijn daarbij werk- Zaterdag heelt het Kaarseladeveer met de stoomboot Betsy" van Gebr, Goedkoop nog dienst gedaan naar en van Amsterdam. Hedenmorgen is naar het Noord zeekanaal met bestemming naar Am sterdam opgevaren de „Jhr.; Schorer" directie Bus. .3 li in sr: us.:a n Bijzonder druk was het gisteren op de te berijden ijsbaan in en om de stadde meeste" rijders bewogen zich wel op de trekvaarten tusschen Amsterdam en Haarlemhun aantal bedroeg duizendente Halfweg en Sloterdijk was het bijzonder levendig en in de café's waren handen te kort om de menigte naar behooren te be dienen. Zooals wij reeds in ons vorig num mer mededeelden was het ijs niet mooi en de te smalle banen werden den namiddag slechtdaarbij kwam dat van Haarlem tot de Liede niets was gewerkt; daar was het be paald niet om door te komen. Hieromtrent is ons bij onderzoek gebleken, dat men verwacht had dat de Haarlemsche IJsclub, die zich thans ook ten doel stelt goede banen naar en te Haarlem te verkrijgen, dit gedeelte in orde zou laten ma ken, want aan de vaart had niemand zich nog iets laten gelegen liggen; wel stonden aan de Liede en Haar lem mannen met bezems, doch ge veegd was er niets. In den namiddag en avond maak ten honderden schaatsenrijders van den trein gebruik alleen aan het sta tion Halfweg werden meer dan 500 plaatskaarten afgegeven velen moes ten zicii met een staanplaats in den bagagewagen vergenoegen. Ook op het Zuider Buiten Spaarne werd gisteren druk gereden; buiten Haarlem was het ijs goed en een flinke, breede baan loopt tot de ring vaart. Zeer mooi is het ijs op de Binnen Liede waar de IJsclub „de Liede" de banen voor wedstrijden in orde laat maken. Nog werd op Leidschevaart en Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder veel gereden. Bizonder aan te bevelen is een reisie langs Zuider Buiten Spaarne en Ringvaart naar Amsterdam. IJswedstrijd. Bij de Zaterdag te Leiden gehouden Bchoonrijderij door puren om het kampioenschap van Zuid-Holland, uitgeschreven door de Leidsche Stu denten-IJsclub, waren II paren in- Naar het engelsch van THOMAS COBB. 43) HOOFDSTUK XXIV. De verklaring van dokter VvreU „Neen," zeide hij met geestdrift, „die man is een held in zijn soort!" „En de vrouw?" zeide inspecteur Holt en keek op zijn horloge. „Zijne moeder zij is melaatsch." Inspecteur Helt stak zijn horloge weer in zijn vestzak. „Hebt u haar gezien?" vroeg hij kalm. Florence kon niets anders doen dan dokter Viret als ver bijsterd aanstaren. Het was plotseling alsof haar hart te groot voor haar lichaam werd. Aan den afschuwelijken toestand waarin die vrouw verkeerde, dacht zij op het oogenblik min der, alleen aan de edele zelfopoffering van Owen. Nu kon zij alles begrijpen en die vrouw was niet zijne echtge noot». „Fairford heelt mij toen wij naar zijn huis gingen de ge schiedenis verteld," verklaarde dokter Viret. „Ik moest me vrouw Fairford bezoeken, daar hij zelf niet kon helpen. Met veel tegenzin sprak hij over zichzelf, maar ik stelde be lang in de zaak en ondervroeg hem. Hij had bijna het beste candidaats-examen in de rechten afgelegd en verliet Cam bridge met een schitterende toekomst voor zich, liet zich bij de balie inschrijven en kon verzekerd zijn van een zetel in het Lagerhuis. Toen hij zes en twintig jaar oud was, onge veer acht jaar geleden, kreeg zijn vader longontsteking; hij herkreeg niet meer zijne gezondheid van vroeger, en zijne vrouw vergezelde hem naar Honolulu, waar zij hem ver pleegde tot zijn dood, een jaar later. Toen werd zij ziek, en lag op het punt van te sterven, toevertrouwd slechts aan de zorg van inlendsche ondergeschikten. Op het tijdstip, dat Fairford Honolulu bereikte, was zij herstellende en met hun beiden aanvaardden zij de terugreis. Een week na hun ver trek stortte mevrouw Fairford weer in en drie dagen voor de aankomst in Engeland nam de scheepsdokter haar zoon ter zijde en deelde hem mede, dat zij behalve hare oorspron kelijke ziekte, nog door melaatschheid was aangetast. Bij hunne aankomst deelde Fairford dit aan zijne moeder mede, wier ondervinding op het eiland haar in staat stelde om ten volle het afschuwelijke van haar toestand te beseffen. Haar grootste vrees was, dat haar geheim ontdekt] zou) wor den. Kwam dit aan het licht, dan zou zij behandeld worden als eene kortom als eene melaatsche." „De verschijnselen werden weldra met pijnlijke duidelijk- he z;chibi.ar. Wat motst er gtdatn worden? Welnu," ver volgde dokter Viret met geestdrift, „die jonge man deed van alles alstand trok zijn candidatuur in juist op den voor avond der verkiezingen, huurde een huis te Ponder's Green, ongeveer twintig mijlen van hier, liet de bovenverdieping geheel afscheiden van het overige deel van het huis, en be. stemde het geheel voor zijne moeder. Na ontzaggelijk veel moeite vond hij, door middel van een ruim salaris, eene vrouw die juffrouw Cawdrey die bereid was om met de lijderes iu aanraking te komen. „Het was zeer gewenscht, dat er zoo weinig mogelijk men- schen in het huis woonden, en juffrouw Cawdrey stemde er in toe om de huishouding te besturen met eenige hulp. „Daar de misvorming van mevrouw Fairford toenam, werd haar angst om gezien te worden steeds grooter. Te midder nacht kwam zij in het huis te Ponder's Green aan en geen der ondergeschikten, behalve juffrouw Cawdrey, was inge licht omtrent haar bestaan. In den beginne was juffrouw Cawdrey haar in vele zaken behulpzaam en bediende haar, maar langzamerhand deinsde zij er voor terug hare misvor ming zelfs aan haar te laten zien en Fairford wist het zoo in te richten, dat zij hare eigen maaltijden bijna geheel alleen kon gereed maken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1