BINNENLAND, Haagsche Brieven. v. geschrevende prijzen werden be haald: 1ste prijs, gouden medaille, door den heer N. N. en mej. N. N. van Rotterdam; 2de prijs, zilveren medaille, door den heer H. Visser en mevr. N. van Lelyveld, van 's-Gra- venhage; 3de prijB, bronzén medaille, door den heer J. Ravesteyn en mej. N. Valk, van Rotterdam. De bandy match tusschen de|Delit- sche 'en de Amsterdamsehe Hockey en Bandyclub is Zondag geëindigd met een schitterende overwinning der Amsterdammers, die 7 goals maak ten. Delit maakte geen enkele goal, doch men dient hierbij in aanmer king te nemen, dat deze club zich nog slechts weinig heeft geoefend. In 's lands vergaderzaal, met name in de Eerste Kamer werd druk ge klaagd over den toestand van handel en nijverheid en zelfs een enquête naar dien toestand bepleit. Toen ik dat hoorde, dacht ik zoo bij me zei ven de heeren moesten eens gaan kijken in de gelegenheden tot ver maak. Op al die plaatsen waar, zooals ik eens op een kermistent las„vor- maak en oeveneng" wordt gezocht. DéAr toch merkt men niets niemendal van |malaise. In de afgeloopen week was er nier op twee avonden achter een gelegenheid om vier verschillende publieke vermakelijkheden te genieten, Fransche en Hcllandeche schouwburg, dito operas, concerten en een Nuts lezing van Chappuis. Welnu 't was Woensdagavond overal stampvol De voorstellingen van SegondWeber in het Casino, een gebouw dat wellicht ten onrechte ia een kwaden reuk staat, omdat er 's Zondagsavonds wel eens hurry is bij de „engelen", waren zelfs zoo goed bezocht, dat de impres- sarie tevreden Va? en dat is £c, impressaro niet gauw en dat Sehürr- mann ons nu zelis twee voorstellin gen van La Dusebelooit. En toch had hij heilig gezworen nooit meer in den Haag te zullen komen! ar ihOeteS we dé malaise dan zoeken? Bij de winkeliers misschien Och kom. 'tZijn hun dochters en vrouwen, die in den Hollandechen Schouwburg, de Hollandsche Opera en de minder kostbare concerten 't grootste contingent leveren, alsof er geen wissels en accepten bestonden. Op 'tpunt van malaise onder de ge zeten winkeliers ben ik door de en dervinding wat sceptisch geworden. Mij dunkt, dat er bij hen alleen ma laise is als men er over spreekt en niet als men er maar over zwijgt. Dat is zoo ongeveer te vergelijken met de getalsterkte der socialisten's winters zijn er altijd meer dan 's zomers. Het hangt van de omstandigheden af. Tot de omstandigheden waarmede ik nu het wederopduiken van de „malaise" in de stad mijner inwoning verklaarbaar acht, behoort de oprich ting van een nieuw en inderdaad magnifiek gebouw voor de coöpera tieve vleeschhouwerij van „Eigen Hulp" en een voor rekening dier vereeniging nieuw gesticht reusach tig magazijn in de oude Molstraat. Vermoedelijk is die bouw niet zon der invloed gebleven op de hervor ming van de hier bestaande vereeni ging „De Middenstand" tot kiesver- eeniging. Feitelijk trad die vereeni ging, die zich de stoffelijke en zedelijke belangen van den tusschenhandschen handel meer bepaaldelijk ter harte nam, reeds als zoodag op, inzooverre zij steeds bij elke verkiezing de can- didaten steunde die geen lid waren der gevreesde coöperatieve winkelver- winkelvereeniging of die candidaten die handig genoeg waren om aan de kiezers wijs te maken, dal zij in de Prov. Staten of den ge meenteraad den Etrijd tegen de Coö peratie zouden aanbinden. Nu echter is de vereeniging carrément kiesver- eeniging geworden, zonder politieke kleur, maar met de duidelijk uitge sproken bedoeling, om bij elke ver kiezing hetvoor ot tegen Eigen Hulp? met vernieuwde kracht te doen hooren. Het behoeft wel niet gezegd, dat dit aan de politieke zuivering in een gemeente waar onder de leden van een vereeniging (E. H.) minstens 2000, d. i. een vierde deel van alle kiezers zijn, niet zeer bevorderlijk kan wezen. Men krijgt zoodoende in elke staatkundige partij weder twee nieuwe schakeeringen en machteloosheid, gevolg van tweedracht, moet nood wendig de consequentie zijn. Voornamelijk is dit te betreuren waar het de verkiezingen voor den gemeenteraad zal gelden. Want als elke poging om een bekwaam man in den raad te brengen zal afstuiten^ gelijk tot dusverre bijna altoos, op de overweging dat de man niet vrij m zijn koffie te koopen waar'them goeddunkt, dan kon de noodzakelijke vérversching en verfrissching van bekwame e ementen in den Raad, waartoe in den komenden zomer ge legenheid zal bestaan, wel .eens tot de vrome wenschen blijven behoo- ren. Van malaise sprak ik zooeven. Wieer last van hebben, dat zijn de tal van per sonen die op het ijs een stukje brood vonden. Het ijsvermaak is hier in vol len gang. Koningin Wilhelmina is een der ijverigste beoefenaressen van dezen tak der sport en pruilt menigmaal als 't kiekje van gehoorzaamheid aan breekt en de schaatsen moeten wor den afgebonden. Onze jeugdige vorstin bekommert zich meer om de vraag of 't morgen vriezen zal, dan over die of de voorgenomen reis naar de zui delijke provinciën al oi niet zal door gaan, tengevolge van de verbouwing der woning van den Noordbrabant schen commissaris. Wie de woning in de Verwerstrait te 's Hertogen bosch zoo ziet, zal moeilijk begrijpen waarom men daar niet met fatsoen zou kunnen logeeren, maar hij ver geet dan dat koninklijke logé» geen alledaagsche gasten zijn. Het ijsvermaak zeide ik is vollen gang. Maar de beroeps- baanvegers en houders van „zoopies' zijn bitter teleurgesteld. De Burge meester heeft toch, door bemiddeling van de politie, aan de Zuidholland- sche IJsvereeniging vergunning ver leend om alleen en uitsluitend op de openbare wateren planken te leggen en getimmerten te plaatsen en alzoo,. de bevoegdheid om anderen die dat doen, te verwijderen of te doen verwijderen. Ik val er die vereeniging niet hard om en voor de rijders is 't stellig genot om, tegen een kleine contributie, gevrijwaard te zijn tegen constante aanvallen op deportemon- naie en over uren afstands ongehin derd te kunnen rijden. M ar dat de permissie zich ook uitstrekt tot de wateren die aan het domein niet aan de gemeente behooren, dunkt mij een zonderlinge overschrijding van bevoegdheid. En in onzen tijd komt 't er voorai op aan de bevoegdheden van open bare colleges scherp te begrenzen. Op iets dergelijks doelde blijkbaar ook de heer Fransen van de Putte in de Éérste Kamer, toen hij een speciale wet vroeg om de gemeente 's Graven- hage te verlossen uit den knellenden band van het hoogheemraadschap Delfland. Wat de residentie er van te lijden heeft, dat de gemeente tot dat hoogheemraadschap behoort, zette de heer van de Putte flink uiteen. „Den Haag zeide hij ongeveer is aan den toestand ontwassen, waar in het in zijn vrije bewegingen geheel mag worden belemmerd door Delf land. Het ververschingskanaal moest door het waterschap worden goedge keurd en werkt onder den dwang van Delfland zóo, dat 't niets ver- verscht. Huizen op de duinen moch ten niet worden gezet zonder Delf- lands toestemming, De prise d'eau der Haagsehe waterleiding wordt be dreigd met het indringen van zee water en Den Haag kan er niets aan doen." Al was de weg dien de heer v. d. P. opwilde nu blijkbaar niet de juiste, terecht is door een der bladen aan gedrongen de residentie-belangen vol doende te zien beschermd. Dat- het daartoe spoedig zal komen, is aan ge -eeden twijfel onderhevig. En inmiddels zullen alle Hagenaars dan ook maar wel doen zich te vereeni- gen in een gemeenschappelijk schiet, gebedje, met de onveranderlijke her. haling: „Verlos ons van Delfland!" H. A. GANÜS Jr. P.S. Er is hier in de uitstekende lokalen van Pulchri Studio een Israë s- tentoonstelling, veel mooiere hulde aan het genie van den meester dan een feestbanket. Ik zou er een be schrijving van willen geven een journalist durft alles! maar ik schrik er voor terug. Wie bewonderen wil, kome zelf. Het is een retourtje Haarlem-den Haag waard en meer. nisch was. Natuurlijk zou de Min. zich goede vrienden kunnen maken, maar waar dit zou geschieden ten kostte van de staatskas, bedankte hij voor die eer. Ook zijn optreden inzake de bestrijding van het mond- en klauwzeer verdedigde de Min. De heer Engelberts had aangedrongen op gelijkstelling van het bijzonder met iet openbaar Hooger onderwijs. Hem antwoordde de Min.„we zijn het niet eens, gij staat op uw antirevo lutionair, ik op mijn liberaal stand punt; laten we niet vechten." Zoo werd de heer Engelberts in een hoek Opheffing van de dissertaties voor de juristen keurde de Min. goed van het emeritaat voor hoegleeraren wilde hij de mogelijkheid overwegen. Voor het museum van Nat. Hist, te Leiden was een eenvoudiger plan gemaakt.., it één millioen I Toch zou men er toe moeten komen, evenals tot betere herberging van het Ethnografisch museum. Opneming van leeraren bij niet-verpliehte gymnasia in het pen sioenfonds, ging niet. Tot het lager onderwijs genaderd, verzekerde de Min. de wet eerlijk te willen uitvoe ren en bijv. te willen onderzoeken meer billijkheid te betrachten tegen over de kweekscholen voor meisjes, Wat het bijzonder lager onderwij betreft meende de Mie., dat de eischen der wet, met betrekking tot de ge talsterkte van het personeel in ver band tot hei subsidie, Btreng gehand haafd moesten blijven. De Minister bleef van meening, dat werkverschaffing door de ge meenten slechts bijwijze van bedee ling kan worden toegepast en de ge meenten niet als industrieelen of on dernemers mogen optreden. Het neteligste punt bewaarde ik voor het laatst. De Min. meende, dat zijn uitlating omtrent den geest der onderwijzers en huu gedrag buiten de school, tot misverstand aanleiding had gegeven. De Min. verlangt ook buiten de school zekere matiging van den onderwijzer; en art. 33 regelt de taak j p de school en dwingt den onderwij 2ei' *ich daar onzijdig te gedragen en doet hij dat nist, de Min, hem deswege ter verantwoording doen rapporten over deze zaak te hebben ontvangen. De Kamer krijgt na de begrooting nog iets anders te doen. De motie der Friesche heeren is nl. gewijzigd, zoodat zij thans luidt: „De Kamer, overwegende, dat de onderstand, door de burgerlijke arm besturen in verschillende gemeenten van Friesland verleend, buiten ver houding tot de plaatselijke middelen is gestegen, „Spreekt den wensch uit, dat de Regeering onderzoeke, welke van dezen ongezonden toestand de werkelijke oorzaken zijn." De Kamer zal haar behandelen na afloop der andere werkzaamheden. G. Jr. Hofberichten. Zaterdagvoormiddag deed H.M. de Koningin te 'sGravenhage een arre- sledevaart door het Bosch en keerde door het Voorhout in de slede naar het Paleis terug. Des namiddags ten half twee ure reden H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes en gevolg naar de voor H. M. gereserveerde ijsbaan achter het paleis het Huis ten Bosch. De Koningin bewoog zich gerui- men tijd op schaatsen op de spiegel gladde baan, terwijl de Koningin Regentes met een hofdame ep en neer het pad langs de baan wandelde, Een menigte toeschouwers bewoog zieh op den weg, welke zich langs de baan en het kleine Loo uitstrekt, om getuige te zijn van het ijsvermaak der jeugdige Koningin, welke dan eens alleen reed, dan weder in een rij met de dames en heeren van Hr, Ms. gevolg. Rijwiel-tentoonstelling te Amsterdam. Parlementaire praatjes. De Voorzitter van de Eerste Kamer vergistte zich deerlijk, toen hij meende dat de beraadslagingen Zaterdagmid- zouden aüoopen. Het was niet zoo en zij zal er heden om 11 uur mede voortgaan. Allereerst werd het debat over Binnenlandsehe Zaken voortgezet, waarbij tal van onderwerpen ter sprake kwamen. In het antwoord van den Minister Van Houten werden al die onderwerpen (Zaterdag nog door de heeren van Lynden, Bultman, Stork, Engelberts, Alberda en van Lier ter tafel gebraeht) behandeld, zoodat ik m. i. het best doe, dat antwoord in ré sumé weer te geven. Allereerst dan verdedigde zioh de Min. tegen het verwijt, geen hart voor of verstand van land bouwaangelegen- heden te hebben. Met cijfer» en feiten trachtte de Min. aan te toonen dat zijn kennis te dezen aanzien voldoen de, zijn liefde lang niet zuiver plato- Zooals wij gemeld hebben is Zon dag in het „Palei» voor Volksvlijt' te Amsterdam geopend de tentoon stelling van rijwielen, de eerste be langrijke, die hier te lande wordt ge houden. Ten duidelijkste toont deze expositie, tot stand gekomen op ini- tiatiéf yan de vereeniging „de Rijwiel- roepem Maar dat geval had zich nog I industrie", waarvan bijna alle neder- niet onder dezen Min. voorgedaan, landsche rijwielhandelaren ju JSeder- land deel filtïnaken, welke hooge vlucht deze industrie ook hier te lande heeft genomen. Immers niet minder dan 33 hunner hebben in drie zalen van het groote gebouw bijeen gebracht ruim 500 (rijwielen en wel de elegantste, de fraaist afgewerkte exem plaren der verschillende fabrikaten en al spant daarbij de engelscbe rijwiel industrie de kroon, toch is ook onze inlandsche waardig vertegenwoordigd. Noemen wij slechts de „Simplex", „Hinde", „Tweespaak", „St. Bavo", ,Fongers", „Aeolus" e. a. Dat in ons dein landje het aantal nederlandsche fabrikanten tamelijk groot is, en dat zulk eene belangrijke tentoonstelling tot stand is gebracht kunnen worden toont voldoende aan, over welk een groot aantal onderdanen koning „Véle" zijn scepter reeds zwaait, grooter en grooter wordt zijn gebied, want ondanks het vrij uitgestrekt verleden dat achter hem ligt, is hel rijwiel nog steeds het vervoermiddel der toekomst en dat wel voorname lijk dank zij de vele verbeteringen, er nog altijd weer in aangebracht, die het steeds practischer maken en den aandrang om het wielrijden te beoefe nen, doen toenemen. In de toespra ik waarmee de heer Edo J. Bergsma, voorzitter van den Alg. Ned. Wielr. Bond, des middags te twaalf ure de tentoonstelling opende, wees hij ook op de belang rijke rol, die bet rijwiel zal spelen en reeds speelt, daarbij aanhalende de woorden van den Franschmaa Pierre Giffard, die verklaarde: „la vélocipé- die n'est pas senlement un sport, je ne cesserai de le répéter, c'est un bienfait social". Hoewel voor velen, die Zondag de expositie met een bezoek vereerd zou den hebben, de trek naar de ijsbanen het sterkst zal zijn geweest, was het bezoek reeds dadelijk zeer talrijk. Voor degenen, die het denkbeeld mochten koesteren, dat door de be trekkelijke gelijkvormigheid van de geëxposeerde machines, znik eene tentoonstelling aan eentonigheid zou lijden, zij hier medegedeeld, dat bij den eersten oogopslag na het binnen treden der groote concertzaal ia het „Paleis", die de gastvrijheid aan de Btalen rossen verleent, die gedachte verdwijnt bij het schouwspel van al die smaakvolle, kleurrijke groepeerin gen, ieder voor zich eene expositie van rijwielen, geplaatst tusschen groen en planten en onder fraaie drapeerin gen, waarboven zieh verheffen de reusachtige borden met de namen der fabrikaten. Het is hier de plaats niet om de verschillende „stands" en ma chines te bespreken. Van onze stad- genooten zijn geëxposeerd de heeren Augustinus Witteveen, als hoofd- de Hij was stellig voornemen» Let sel van art. 33 der eohoolwet krachtig te handhaven. Aan do waarde daarvan had hij nooit getwijfeld, al meend» hij ook, dat de onderwijzer in de school de kleur min of meer aanneemt van de omgeving, en ale men dus speciaal de sociaaldemooratische uitlatingen op 't oog heeft, dan meende de Min., dat de gelijkheid vaa allen voor de wet groote omzichtigheid tot plicht maakt. Maar de Min. zeide de heer Pijnaeker Hordijk sprak in de Tweede Kamer van „op de school". Het deed spr. nu genoegen, dat de Min. die onderwijzer» wilde ontslaan die een opleiding gaven in strijd met den geest der wet. De Min. antwoordde te hebben ge sproken van den invloed der onder wijzers „op zijn omgeving"; hij erkende dat die invloed mogelijk was, zonder dat daardoor wetsschennis plaats had. De heer Hordijk herhaalde de op vatting te hebben gekregen, dat de Min. 80c.-dem. invloed op de school wilde gedoogen en nam daarom met te meer genoegen acte van diens be reidverklaring om art. 33 des noodig toetepassen De Minister wilde vooral gelijkheid zeide hij hij was nimmer een voorstander van het bedoeld art. ge weest en er was geen reden om het eerder tegen soe.-dem. dan tegen on derwijzers van zekere kerkelijke rich ting toe te passen. Maar als bewinds man zou hij het krachtig handhaven, Zijn begrooting werd evenals die van Marine zonder stemming aange nomen. Bij het debat over Marino traden drie punten op den voorgrond lo. de nieuwe kruisers en hun ge schiktheid 2o. het wensohelijke van stoom- loodswezen 3o. de houding der Marine op Lom bok. 's Ministers nieuwe schepen werden als zoodanig niet bestreden, maar de heer van Alphen had eenige techni sche aanmerkingen, die door den Minister en den heer van de Putte werden weerlegd. Dé wenschelijkheid der invoerine van een sioomloodswezen door de heer Rahusen en van Alphen be pleit vond bij den Min. een vrien delijk onthaal. Alleen hij had er geen duiten voor. Van de klachten over te zwak op treden der marine bijv. wat het ontsnappen van GoestiDjelantik naar Bali betreft in de Lomboksche aangelegenheden, maakten de heeren van Alphen en van de Putte (de laatste met verwijzing naar een arti kel in Met Vaderland) zich tot tolk, De minister antweordde nog geen eoht haarlsmschen naai» van „St. Bavo"-rijwielen aangeduid. De grootste aantrekkelijkheid van den „Osmond—Stand" is het „karretje", zooals de naam onder wielrijders luidt, speciaal gebouwd voor de» heer Wit teveen dus natuurlijk een race karretje. Het levert evenals de andere „Osmond"-rij wielen een fraaie proef van de zorgvuldige wijze, waarop deze machines in de fabriek te Birming ham vervaardigd werden. i Met zijn „St. Baro's" vertegenj I woordigt de heer Koopman waardig de nederlandsche industrie. Aan soliede, nette afwerking paren zijne machines fraaiheid van bouw. Vooral zijn safety-tandem en eene maehine voor den weg gebouwd, van circa 12 K.G., strekkenzijne technische vakkennis tot eer. Een merkwaardige expositie is ook die van den Alg. Nederl. Wielrijders Bond, dezen krachtigen bond met meer dan 5000 leden, die op zoo vele en verschillende wijzen propaganda maakt veor het wielrijden. Zijn „stand" stelt dit duidelijk genoeg in het licht". De vitriae bevat o. a. de ingebonden jaargangen 'van zijn or gaan, van welke boekdeelen der op eenvolgende jaren de dikte toeneemt onge> eer evenredig met het toenemen van den bloei ran den Bond. Verder zijn daarin tentoongesteld medailles en insignes van den Bond, exem plaren van den Reiswijzer enz. Bo ven de vitrine is aan den wand op- gen de practise)»®, voor wiel rijders, zoo nuttige kaart, bij den Reiswijzer behoorende, welke geflan keerd wordt, door ee* wegwijzer, een waarschuwingsbord van den Bond en door metalen platen voor bondshotels en bondsrijwielherstellers. De geëxpr»eerde rijwielen toonen aan, dat meer in gebruik komen hoo-'e frames, en banden met anti- slipping voerziea. Er zijn machines, wit en rood, ja zelfs blauw geëmail leerd, maar het zwartheeft toch den boventoon. Zeer de aandaeht trekken de Bamboes-rijwielen, waarover echter bijna algemeen het oordeel luidt: eigenaardig maar niet smaakvol, en het reclame-wiel van de bekende „Humber", de „Humber-Eiffel," eeni ge meters iioug dat alleen voor reclame geschikt is. De onderdeelen vaa het rijwielvak zijn hoofdzakelijk geëxposeerd op de galerij der groote zaai, dit gedeelte der tentoonstelling is ook zeer interes sant door de vele nieuwigheden op dit zich steeds uitbreidend gebied. Ook verdient nog vermelding, dat de tentoonstelling bij de opening reeds zoo goed als geheel gereed was. Alleen de „stand" van de heeren Jo- han Koopman» Co. te Amsterdam was niet gereed. Do oorzaak hiervan is echter de vertraging van het s.s. Schiedam, dat is aangevaren en aan boord heelt de modellen der „Wes tern Wheelworks" te Chicago. Ook is ons gemeld, dat een groet aantal wielbanden door de firma Dnnlop Lier heen gezonden veor de expositie, door de douanen wegens te lage aangifte zijn benaderd. De tentoonstelling, die tot en met den 12den dezer is geopend van 10— 5j4 en 7%10^ uur, wordt opgeluisterd door orkest- en or-elmuziek. agenten voor de „Osmond" en heer J. W. Koopman, met exempla ren van zijn eigen fabrikaat, met den Naar men verneemt is er een pro ces te wachten tusschen de amster damsehe IjBelnb en de gemeente Amsterdam. B. en W. namelijk gas sen op de IJsclub de belastingheffing omtrent publieke vermakelijkheden toe, hetgeen de IJclub op een bedrag van f600 zou komen te staan. Wereldtentoonstelling te Amsierdsm. Omtrent het terrein voor de We reldtentoonstelling van Hotel- en Reiswezen te Amsterdam deelt men mede Van Oud-Holland zijn al verschei dene huisjes zóo ver gereed, dat men reeds een heel brok van een aardige gevellijn kan bespeuren. Ook voor hel schip is reeds zeer veel in ereedheid, terwijl van het hoofdgebouw hei fapade-gedeeltc in geraamte klaar ia en de rest daarvan (de expositie hallen met een» oppervlakte van 20,000 vierk. M.) al met balken wordt belegd. Een 250 k 300 werklieden zijn dagelijks aan den arbeid. Eenige nieuwe belangrijke inzen dingen zijn verkregen of zullen al thans waarschijnlijk komen. O. a. zeer waarschijnlijk een militair kamp, eene Javaansehe inzending (waarbij de personen evenals op de koloniale tentoonstelling, wel de hoofdzaak zullen zijn), eene oompleete wasscherij in werking, eene groots inzending van de „Allgemeine Electricitatsge- sellschaft" met eenige nieuwe zaken op electrisch gebied, enz. Over 't algemeen is van de Duit- 8che nijverheid veel deelneming te verwachten.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2