Politiek Overzicht. öemengd Nieuw s. Burgerlijke Stand, Pelgrims. Onder leiding van pastoor Kaag lebben een aantal Nederlanders een ,cht naar het Heilige Land onder omen. Het gezelschap bestaat uit de volgende heeren A. H. W. Kaag, de leider, pastoor te DuivendrechtJ. A. Koopmans, bastoor te HeetenP. D. A. Zondag, pastoor te Zaandam ('tKalf); G. F. fl. van den Panhnysen, kapelaan te Beek-Ubbergen; Kolkman, van 's Gra- venhage en DordrechtKieckens van Tilburg; J. Masion, van Dordrecht A. Mol van Utrecht en Lissone Sr. als geleider voor de reisaangelegen- ieden. Het Centr. heeft het bericht ont vangen, dat de reizigers Dinsdagavond >m half acht te Milaan zijn aan ge- urnen na een reis van drie prachtige innige dagen. Allen waren gezond en vol moed voor de twee volgende agen, waarop zij over Bologna en ureto de reis naar Brindisi zouden -oortzetten. Vooral aan de Zuidzijde is veel ieeuw, te Bazel teekende de thermo- neter Maandagnacht 90° Celsius. Te Milaan was de Bneeuw van de stra len verdwenenoverigens was tot Pisa j illes sneeuw. Een later bericht meldt de aankomst Ier pelgrims te Loreto. Er is overal 'eel sneeuw. Zaterdagavond gingen zij icheep. In het ijs bekneld. Omtrent de Zaandamschc visscher» lie op de Zuiderzee in het ijs be- meld waren en verlost werden door jen sterke sleepstoomboot, wordt het 'olgende medegedeeld In de hoogste mate interessant en iragisch tevens, is het uit hun mond iet verhaal van hun wederwaardig- leden te vernemen. Door het ijs uit ïun koers gedreven, met de schuiten uodanig bekneld, dat ieder oogen- >lik vermorseling kon worden ver dacht, hebben de mannen hoewel op jen aanzienlijken afstand van de rast verwijderd, het gewaagd hunne "schepen te verlaten en den gevaar vollen overtocht over het ijs te wa gen, daar immers langer blijven in "[e schepen tot een wissen dood lei- [en moest. Op de "vraag of het ij6 hen dan louden kon, antwoordden de man- .en: „waar een meeuw over kan, :an een visscher ook over. Hij houdt ajn adem in, hij schuift met behulp 'an planken en haken langzaam ooruit, wetende dat bij de minste ■pwaartsche beweging van het been iet ijs bezwijkt." Zoo hebben die wakkere mannen den overtocht volbracht. Een sleep boot heeft later hunne schuiten ep hunne aanwijzing binnengesleept. De gezinnen mochten zich dus reeds verheugen dat zij hunne man nen en vaders mochten terug zien, al brachten zij dan ook geen enkelen cent verdienste mede in dezen harden tijd van gebrek. Bovendien blijven zij nog ongeveer 1150 schuldig voor sleeploon helaas 1 zij heb oen geen 150 centen meer, de armen. het redden van eenige hunner ka meraden, die bij de aanvaring met de Seagull in levensgevaar verkeer den. Op ongeveer een uur van Edam is het ijzeren stoomschip „Adèle", van de chemische fabriek der firma Yan der Eist en Matthes nog in het ijs beklemd. Sinds drie dagen zijn eon tachtig man aan werk het om een geul te hakken en het grondijs te verwij deren. Dit grondijs zou het schip vernielen als er "Westenwind kwam, voordat het in de naaste hayen was binnengebracht; deze haven isEdaa*. Indien het weder helpt kan in twee dagen de „Adèle" worden bevrijd, maar het is hard en kostbaar werk. De gebroeders Mol zijn gevonden 1 Op Urk werden zij aangetroffen door de personen, die op verkenning wa ren uitgegaan. Uit Wilnis is naar Utrecht over gebracht een man, op wien zware en gegronde vermoedens berusten in het plegen van den diefstal (een trommel met geld en geldswaardige papieren) bij den heer Peet te Loenen. De trommel is in 't veld teruggevon den, ontdaan van de waarde, maar nog voorzien van die papieren (qui- tantiën, enz.), die voor den dief geen waarde hadden. Een plechtigheid. Te Vlissingen werd Zaterdag door den inspecteur van het Nederlandsch loodswezen, den heer J. C. de Ruijter de Wildt, in tegenwoordigheid van den heer F.J. B. Yanschooten, onder inspecteur van het Belgisch loodiwe zen en van het personeel op plech tige wijze uitgereikt aan den loods- schipper E. van Hoepen, het krui» van verdiensten le klasse in goud met diploma, en aan de roeiers J. Kamermans, J. Jobse, P. de Jong, H. Mommaas en J. A. Heiidens de kruizen van verdiensten 2e klasse in zilver, eveneens met diploma's, die p door den koning der Belgen wa- r verleend, naar aanleiding van Brand te Rotterdam. Zondagochtend ruim zes uur brak te Rotterdam een zware brand uit op den tweeden zolder van het pakhuis Kipstraat 68, dienende als bergplaats van molton dekens, houtwol, zeegras, kapok en een groete partij manufactu ren, alles eigendom van den beddenfa brikant J. C. Klütgens. In minder dan geen tijd stond het geheele pand in lichte laaie. Speedig waren handspuiten en de stoomspuit van het Oostelijk stoomgemaal ter plaatse aanwezig. ïfYSi-v Alle wieipen breede stralen in de vuurzee, zonder dat die in het eerst iets verminderde. Ten 8 uur kreeg het water de overhand, maar toen had het vuur zich reeds medegedeeld aan de achterzijde der panden op de Hoogstraat der firma's Peek en Kloppenburg No. 218, J. C. Wester hof No. 215 en Lutkie Kranenburg No. 217. Terstond werden nu drie spuiten daar in working gesteld, zoodat het vuur aan dien kant spoedig bedwon gen word. Alle perceelen kregen meest waterschade, wat vooral bij de firma Lutkie Kranenburg zeer be langrijk is, omdat daar ook eon groote partij papier, in oen kolder aanwezig, bedorven is. Yan af den zolder is het pakhuis geheel uitgebrand. Het benedenge deelte, dat door den heer J. J. van Merkom met den eersten zolder als bergplaats van meubelen gebruikt wordt, bleof gespaard door het vuur, maar alles word door het water ver nield. Zoo ook had de heer Van Mer kom aan zijn goederen in de panden Kipstraat 66 en 70, waartueschen het verbrande pakhuis is gelegen, veel schade. Ten 12 uur was men den brand geheel meester. Men vermoedt, dat het vuur den geheelen nacht ge smeuld heeft. Alles is togen brand schade verzekord. Ook is Zaterdagnacht te Rotterdam brand ontstaan aan de Coolsche Ka in een onbewoond benedenhuis. Men verdenkt een berucht su et van brandstichting. Slechts met levens gevaar hebben de buren zith een weg door de vlammen weten te banen. onmiddellijk te kunnen bedwingen, waren buitengewone maatregelen ge nome». De pilitie der geheele stad was geconsigneerdvoor den dienst om het paleis van justitie was de po litie met 75 agenten versterkt; inde kazerne der gendarmerie stonden 30 bereden gendarmes gereed. Nadat de voorzitter de debatten ge sloten had verklaard gaf hij lezing van de zes vragen, die de jury had te beantwoorden. Terwijl de jury beraadslaagde, stond buiten een dichte menigte den uit slag af te wachten. De boulevard zag zwart van volk, ondanks koude en sneeuw; al de koffiehuizen in den omtrek waren vol. Na eene beraadslaging van 45 mi nuten kwam de jury weer binnen. Het hoofd der jury, de heerBarboux de Roosteren, sprak met luider stem en de hand op het hart. „Op mijn eer en geweten, voor God en de menschen, de verklaring der jury is ja op alle vragen". Deze be slissing w-s met algemeene stemmen genomen. Een persoon in het publiek riep bravo l De voorzitter gaf bevel, den eerste die zich weer deed hooren, te arrest«eren. De beklaagde werd daarop binnen gebracht en hoorde vreeselijk bevend de uitspraak aan. Haar toestand was op dat oogenblik deerniswekkend. Het hof verwijderde zich om te be raadslagen en kwam na vijf minuten terug; het vonnis luiddede dood straf, te voltrekken op een der open bare pleinen van Antwerpen. De voor zitter deelde aan beklaagde mede, dat zij drie dagen tijd had om zich in cassatie te begeven. Daarna werd zij naar de gevangenis teruggebracht in den celwagen, omringd door 30 gendarmen met de bajonet op het geweer ca. door een ster.-c detache ment politie. Het was 2 uur na mid dernacht. Toen het volk buiten het vonnis vernam, hadden er betreurenswaar dige tooneelen plaats; het gaf zijn woeste vreugde over dat vonnis lucht in dwaze liedjes en de veroordeelde werd op weerzinwekkende wijze uit gejouwd. De doodstraf wordt in ieder geval niet aan de veroordeelde voltrokken. De doodstraf bestaat in België slechts in naam en wordt meestal door den koning veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Er loopon geruchten dat eene bij- tenkomst tusschen keizer Wilhelm ea boning Humbert van Italië zal paats hebben ter bespreking van het drie voudig verbond. Daarbij zullen dan I ook de duitsehe rijkskanselier en de italiaansche „premier" Criepi te genwooröig rijn. Uit Majunga (veitkust van Mada- gascar) wordt het volgende gemeld: De forten zijn ontwapend. De stad j Majunga ie 14 Januari gebombar- deerdde Hovsb beantwoordden het vuur niet en trokken zonder verlies terug. Den 16en hebbeu 450 Fran- sche mariniers de stad bezet. De staat van beleg is afgekondigd. De handel staat stil. Het Fransche eskader bombardeert de forten aan de rivier Ikopa. De mislukte opstand op Honolulu is geheel gedempt. Al do aanvoerders zijn gevat en >or den krijgsraad gebracht. Drie bekennen zich schuldig aan hoogver raad. De ex-koningin Liliuokalani is als medeplichtig aan den opstand aangeklaagd en gevat. De staat van beleg wordt door de regeering streng gehandhaafd. Ma vrouw Joaiaux ver oordeeld. Het geruchtmakend proces is Za terdagnacht om 2 uur geëindigd met de terdcodveroordeeling van mevrouw Joniaux. Het hof had in overleg met de jury-leden en de verdediging beslo ten, dat hot geding Zaterdag moest eindigen. Daarom was een avondzit ting noodig. Des middags om zes uur werd de zitting voor een uur ge schorst. Voor de avondzitting was de toe loop zoo groot, dat men letterlijk vocht om binnen te komen. Ofschoon in de zaal der „Pas Perdua" alleen personen met een toegangskaart wer den binnengelaten, was het gedrang er zoo groot, dat men eenige oogen- blikken het gegil der dames hoorde. De gendarmen en de president zelf naoeeten lunchen beiden komen om de orde te heretellen. De verslagge ver» hadden hun weg lange een an deren kant moeten zoeken, anders liepen eij gevaar tegen het begin der debatten hunne plaats niet te kun nen bereiken. Met het oeg op mogelijke betoo gingen bij de uitepraak van het von- nie en ten einde elke rustveretoring Te Rome heeft zich dezer dagen een dergelijk geval voorgedaan ais te Madrid. Een gepensioneerd offieier, majoor Oddi, trachtte ondanks het verbod der beambten door te dringen in het paleis des koninge, daar hij den ko ning eene bijzondere mededeeling had te doen. Met geweld moest deze offi cier, wiens geestvermogens niet in ge wonen staat verkeeren, uit het Quiri naal worden verwijderd, D© ramp der „Elbe" Men schijnt nu alle hoop, dat meer dere opvarenden der Elbe in leven zouden zijn gebleven, op te hebben gegeven. De heer P. Spashett, Engel- sche agent van de Duitscne reederij, telegrapheerde „Wij hebben alle hoop opgegeven". Intusschen doet men moeiie althans eenige overblijfsels van de verschrikkelijke catastrophe te vin den. In goed ingelichte kringen wordt beweerd dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de toppen der masten van de Elbe zichtbaar zijn, aangezien zij ge zonken is op een plaats, waar de diepte slechts 21 vadem bedraagt. In Lowestoft is bekend gemaakt, dat men 50 uitlooft voor het viuden van het lijk van een bepaald aange wezen passagier der Elbe. Aangezien verder geen signalement is opgegeven, sc ijnt deze bekendmaking een aan sporing tot de visschers te zijn, om de lijken, die ze op zee vinden zullen, aan land te brengen. De Times gee.t een droevig reloaB van de aankomst van vier der vijf geredde passagier te Londen. Allen zagen er zeer slecht uit. Toen juf frouw Boecker de andere passagiers verliet, was men getuige van een aan doenlijk afscheid. Het bericht uit Rotterdam, dat de Nordd. Lloyd de Crathie met embar go heeft belegd, wordt te Londen op gevat als de in.eiding van een aan- varings-compensatie-geding. Daar de Crathie echter op hoogstens 8000 pd. st. wordt gewaardeerd, zouden even tueel de dei tig Schotsche eigenaars aldaar moeten worden aangesproken, hetgeen tot een interessante rechts- quaeatie kan leiden, daargelaten nog wie de schuld van de aanvaring draagt. De Board of Trade schijnt een on derzoek te willen instellen, maar be twijfelt hare rechtsbevoegdheid, ver mits de aanvaring plaats had buiten de territoriale wateren. De geredde manschappen der Elbe en de vier geïnterviewde, geredde mannelijke passagiers loochenen volstrekt de be weringen der Crathiedat zij langen tijd nabij de plek des onheils bleef. Laatstgenoemden laken ook sterk de handelwijze van de bemanning der Elbe, welke in de Engelsche pers eene critiek ondergaat, onder alles behalve vleiende opmerkingen aan het adres van de Nerddeutsche Lloyd. Volgens deze passagiers waren on bekwame en ruwe matrozen met het neerlaten der echeepssloepen belast, Instede van de passagiers te helpen, deden deze matrozen al het mogelijke om de passagiers uit de sloepen te weren. De burgemeester van Lowestoft opende eene inschrijving ten bate van de dappere bemanning der Wild- flower. Met de Elbe zijn verdronken twee Hongaarsche directeuren, de gebroe ders Gutmann, die onder den val- echen naam Frank, wegens het ver duisteren van 300.000 ff. uit Boeda pest voortvluchtig waren. De verongelukte bemanning, die meerendeels te Bremerhaven hare ge zinnen had, laat 97 vaderlooze kin deren achter. Overal in Duitschland worden inzamelingen voor de achter geblevenen geopend. Terugkeer van Rochefort. Henry de Rochefort is Zaterdagna middag te Calais aangekomen en werd door een menigte van 4000 menschen toegejuicht. Er gebeurde niets bijzon dere. Rochefort vertrok Zondag naar Parijs. gerd in onderhandeling te treden en de Chineezen uitgenoodigd te ver trekken. De Chineesche vredesgezan- ten zullen morgen de terugreis aan vaarden naar Negasaki, onder be scherming der autoriteiten. "—"varia. A. Werkelijk kolossaal, zooals die athleet daar met die centenaarsge wichten om zich heen werpt. B. Hm. Ik kon vroeger wel 400 pond met ééne hand opnemen A. (verwonderd). Jij 400 pond op nemen B. Wel zeker in Engelsche bank noten De oorlog tusscheii China ei Japao. Volgens bericht uit Tsjifoe zetten de Japanners de beschieting der eiland forten nabij Weihai Wei voort, waarbij hunne oorlogsschepen echter op eenen afstand vuren. De Japanners sparen de Chineesche oorlogsschepen zouveel mogelijk, ten einde ze ongedeerd te vermeesteren. Volgens bericht uit Hiresjima ver tegenwoordigen graaf Ito en burggraaf Moetsoe het Japansche bewind bij de ipende vredesonderhandelingen. Slechts twee Chineesche Rijksraads leden met een paar tolken zullen worden toegelaten. Foster houdt geen gemeenschap hoegenaamd met het gezantschap der Unie. Volgens bericht uit Kaiping ont vangt de Chineesche generaal Soh voortdurend belangrijke versterkingen Hij beveelt t.ians over 20.000 man. De Japanners achten echter Nioet- schoeang ontbloot. De Chinaezen avanceeren langzaam, wegens het strenge weder. Hunne voorhoede bezette Lao Jahiao, alwaar zij zich verschanste. De Times verneemt uit Hongkong dat de Cnineesche gene raal Foeng oprukte met 5000 man om den onderkoning Tjang te Nang- king te helpen. R catstreeksche berichten uitWei- haiwel bevestigen de giansrijkheid van ue overwinning der Japanners aldaar. Pas Maandagavond hadden de Japanners zwaar belegeringsgeschut opgesteld. Dinsdag volgde eene en gere insluiting, Woensdag de aanval der Japanners op de Chineesche batterijen te Toenglioetjau, welke spoedig vermeesierd werden, nadat vele Cnineesche kanonnen waren ge demonteerd. Hierdoor beheerschten de Japanners den oosteligken haven ingang van Weihai wei. Middelerwijl beschoten de Japanners de hoogten bezuid westen Weihai wei, waarbij hun ne vloot medehielp. Gelijktijdig vol voerden zij eene nachtelijk© omtrek kende beweging, waardoor zij bezuiden de Paitiyaso-forten kwamen, die ach tereenvolgens stormenderhand geno men werden, wa.-.rna de Japanners allengs de overige Chineesche land- stellingen veroverden, terwijl de ge splitste Japansche vloot de beide haveningangen blokkeerde. De ont snappende Chineezen trokken zuid- westwaarts afmaar de Japanners maakten veie krijgsgevangenen, ter wijl hun buit alle verwachtingen overtrof. De Westelijke forten van Weihai- wei zijn Woensdag veroverd. Zes daarvan boden, trots de groote macht der vijanden, goed weerstand. Een Japansche kanonneerboot is in den i?rond geboord. Een granaat is in een kruitmagazijn gesprongenhet ma gazijn in de lucht. Men gelooft hier dat het aantal gesneuvelden groot Noen de Oostelijke forten van Weihai wei, noch de stad zelf zijn tot nog toe door de Japanners bezet. Het eiland vóór de haven en de vloot houden het ook nog uit. De overheid van Tsjifoe heeft eeu soldaat, die uit Weihaiwei weggeloopen en hn-r geko men was, laten onthoofden. Het we der verhindert verdere krijgsbewegin gen. Officieel wordt het volgende uit Hiroshima gemeld Bij de uitwisseling van de geloofs brieven der ge lelegeerden voor de vredesonderhandelingen is geconsta teerd, dat de volmachten der Chinee sche gezanten niet in orde waren. De Japanners hebben daarop gewei Bevallen 2 Febr. P. J. Mac'do- mald—Reijnvaan d. S. M. Kwant v. d. Goes z. C. H. M. KooijMul der z. J. C. AntonissenBaas z. C. C. KaulbechSnel d. E. de Vries Bakker d. 3. J. F. Vossey. Luijk d. M. E. Oderkerkde Haan z. H. J. Schipperv. d. Kaaij z. T. Pau- lende Vos d. 4. A. M. Voogesv. Geneegen z. Overleden: 1 Febr. M. G. Smo- lenaara 13 m. d. Amsterdrvaart T. Bakker 60 j. L. Raamstr. 2. S. C. v. Vliet 9 m. d. Koolsteeg W. E. v. d. Eijkhof 2 j. d. Z. PolderBtr. H. C. Harreboome 76 j. Parklaan. J. H. J. Lohman 4 m. z. Spaarnw.straat. V. AvisSchoon 66 j. J. Steenstr. 3. J. M. Freneen 39 j. Brouweretr. R*ASV»IUEBERICHTEN. Getrouwd: 1 Febr. H. W.Jan sen en S. J. W. Grothe, Amst. H. Goosens en J. C. van Eldik, Zutfen. 2. C. J. M. Kroon en H. M. H. Kik kert, Haastrecht. Bevallen: 1 Febr. H. Eloing MulderSchaafsma z., Am^t. 2. H. W. J. L. van Lennepbaronesse van Hardenbroek z., Amst. J. dj Jong— De la Mar z., Amst. Overleden: 1 Jan. J. de Raadt Offerhaus 65 j., Ulrum. J. C. v. Heu- ven 81 j., Wageningen. N. Schuijtjd. 73 j., Sloterdijk. A. M. H. Rieken jm. 14 j., Zaandam. Wed. A. de Boer Igesz 79 j., Hoorn. M. L. Cohen 75 j., Amst. 2. M. Ch. H. ridder Pauw van Wieldrecht 78 j., den Haag. S&omvaarfcbsrx&tsn. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- york, pass. 1 Februari, des voorm. 3 uur, Lezard. Het stoomschip Lawoe, vertrok 2 Februari van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Voorwaartsvertr. 2 Feb. van Amst. naar Java. Het stoomschip Massilia, van Syd ney, met de Indische mail, arriv. 1 Febr. te Brindisi. Het stoomschip Salatie, van Yoko hama, met de Fransche mail, vsrtr. 1 Febr. van Suez naar Marseille. Het kan aldaar den 6den worden ver wacht. MARK riMlEUWS Haarlem, 4 Febr. 1895. Aardappelen- en Botermarkt, aange?. verKocM laagste üoogs.pr. Boter 92 Kg. 92 Kg. 11,40 f 1,50 Biggen 62 st. 62 st. f 0,50 f6, Schramm. 28 st. 28 st. f IS,f0, Appelen 22 H.L. 22 H.L. 4.— 6.— Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f4.50 a f4,40 Witte tarwe f 5,a 4.25, Rogge f 3.50 a t O, Haver f2,75 a f2,25, Gerst f4,a 0,Groene erwten f0,a0,— Ca- pucijners f 0,— a 0,Paardenooonen f4,75 a 0,Duivenboonen f6—a 5.75, Blauw maanzaad f5,50 a 0, Bruin mosterdzaad f 0 a f Koolzaad f 0,Kar weizaad f0.a 0. Bruineboonen f0.a flO.per 50 kilogr. Amsterdam, 28 Jan. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f2,60 a 3,dito Hambur gers f0,— a 0,dito Zaaiers 2,20 a 2,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 4,a 5,dito Fiakkeesche 3,50 a 4,Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gominer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petr eumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 2 Fsbr. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht,_vol- gens Reuters telegr.: New-York 5,80, 5,80, 5,80, 5,80, 5,80, 5,85 ct. p. gall. Philadelphia 5,75,5,75, 5,75,5,75,5,75, 5,80 ct. per gall. Ruwe olie 100^, 100)1, 100, 100, 100, lOltf c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f6.65, Levering Febr. f0,,Decemb. f6,25, Juni/Juli f0,Jan./Maart f6,65. Russische: Disponibel f0,Entr f0,los in Entr.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3