IIIPLIKBILJETTEN. HIT SPOOK ïi «FIELD. NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. 12e Jaargang Donderdag 7 Februari 1895. No. 3558 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen". Sport en Wedstrijden. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franeo door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1^. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES£«ce., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: BlLJETTEK voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. jVieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De] Directeur Uitgever Haarlem6 Febr. 1895. ff Van goed ingelichte zijde wordt ons verzekerd, dat vanwege het hoofdbe- stuur der Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, op 15 Febr. a. s., in het hotel Funckler, eene openbare verga dering zal worden gehouden. Het aantal leden der Vereeniging is te Haarlem vrij aanzienlijk, zoodat er waarschijnlijk slechts eenige aan moediging noodig is om hier eene afdeeling tot stand te brengen. Mej. Elise'/A. Haighton zal optreden als spreekster, terwijl de vergadering zal worden geleid door een der andere leden van het hoofdbestuur. Kamermuziek. f. De felle kou waarschijnlijk had een gedeelte der gewont» bezoekers van de Séances voor Kamermuziek ditmaal thuisgehouden. Vandaar het bij deze uitvoeringen zelden of nooit waarge nomen natuurverschijnsel van eenige rijen leêge stoelen. Kunstliefde door koudehaat gevoelswarmte door kon- gevoel verdrevenNu, al te hard mag men den thuisblijvers niet val- leü; want behalve de kou brengt voor menigeen de tocht naar de Vereeni ging heel wat „technische moeielijk- heden" mee, nu in onze dagen van hals- en beenengevaar een zak zand met goud schijnt betaald te moeten worden. Maar laat ik niet afdwalen Eenmaal veilig in de goed ver lichte en verwarmde bovenzaal der Sociëteit aangeland, waren spoedig de ongemakken des levens vergeten en de herinnering ervan werd verre gehouden door het genot dat ook thans bet kunstenaars-trio Scble- gel, Cramer en Bosmans zijn getrou wen bereidde. Het programma vermeldde dezen keer een compositie van den onlangs ontslapen toonmeester Anton Rubin- steiD, en welTrio voor piano, viool en violoncel in Bes dur, op. 52. Het werk dat aan de uitvoer ders, vooral den pianist, veel te doen geeft, legerde voornamelijk in de beide middengedeelten Adagio en Presto (Scherzo) het bewijs voor de begaving en het gemoed van den componist. De eerste sats voldeed mij het minstde mnzikale inhoud scheen mij hier den uitgebreiden vorm niet geheel te rechtvaardige*. De uitvoering was, wat de piano partij betreft, volmaaktook de heer Bosmans handhaafde zijn roem, ter wijl het spel van den heer Cramer maar weinig bijzondere voorliefde voor Rubinsteins werk liet dooriehe- meren en de speler evenmin buiten gewoon gelukkig was op het punt van zuiverheid. Schitterend daarentegen in alle deelen was de vertolking van het tweede trio dat de avond bracht, n.m. dat in C. mol, op 66 van Mendelssohn. Het valt dan ook niet te ontkennen dat dit werk aan spelers ea toehoor ders meer aanleiding tot opgewekt heid geeft en meer de belangstelling geboeid houdt dan dat van zijn jon geren, Russisch en kunstbroeder. Voor mij, en voor meerderen waarschijn lijk, lag in die vertolking het hoog tepunt van de séance. Als „pièce de milieu" speelden de heeren Bosmans en Schlegel de Stücke im Volkston voor piano en violoncel van Schumann. Dat deze dankbare compositie schoon en met veel ka rakter werd voorgedragen spreekt van zelf. PHILIP LOOTS. Hei bataljon infanterie hier in gar nizoen maakt van het ijs een druk ge bruik. Bijna dagelijks kan men de blauwe jongens, onder goed geleide op de banen in den omtrek zien pa trouilleeren, verkenningen verrichten en in 't algemeen den veiligheidsdienst beoefenen. Zoo werd o. a. Dinsdag Sloter- dijk verkend, werden in het terug komen de bakkerijen van Halfweg bestormd en werd tot afwisseling op de banen aan de Liede eene geim- proviseerde hardrijderij gehouden, Naar wij vernemen zijn er zeer goede rijders onder de soldaten. Ingekomen van 28 Jan.2 Febr.: Mej. K. D. 15,—, Mej. Str. f5,—, P. J. D. fl,makende met het voor gaande f3085. De Vereeniging ondersteunt 550 gezinnen waaronder 151 weduwen met een groot aantal kinderen, 171 ouden van dagen, vele zieken en zwakken en behoeft om dit werk voort te kunnen zetten meer geld. Door de commissarissen van de Maatschappij tot exploitatie der staalwaterbronnen is een stuk grond aangekocht, groot 1200 M1., aan de Baanlaan, waarop een badhuis zal worden gebouwd. Gelukkiger oplos lossing was niet mogelijk, daar bron huis en badgelegenheid nu vlak bij elkaar komen. N. R. Ct. Bandy. De Delfteche studenten bandyclub heeft de uitnoodiging van de bandy club Haarlem en omstreken om op de Haarleaasche IJclub een match te spelen aangenomen. Daar de dag neg niet is vastgesteld, hopen wij onze lezers in tijds hiervan te ver wittigen en raden hun alsdan aan dit animeerend spel eens te gaan aanschouwen. Vereeniging „K ndervoeding". Ingekomen zijn de navolgende gif ten. N. N. f 100. Onder motto „Goed voorgaan doet goed volgen." Mej. J. K. f 2.50, beide aan het adres der hee ren de Erven Loosjes. Gratis koffie en brood. Door de commissie tot gratis ver strekking van koffie en brood zijn gisteren en heden uitgereikt 815 por- tiën. Van uit Haarlemmermeer en om steken is het turfsleden naar de ste den begonnenmenigeen verdient daarmede een behoorlijk daggeld. Onder begunstiging van fraai win terweder had Dinsdag te Hoofddorp eene hardrijderij plaats. Door 13 per sonen werd aan den wedstrijd deelge nomen op de prachtigs ijsbaan, om fraaien prijs en premiën. De le prijs, een gouden horloge, werd gewonnen door J. Smits te Haarlemde 2e prijs, een zilveren horloge, werd gewonnen door J. Wil- lems te Haarlemmermeerde 2e pr., een paar schaatsen, werd gewonnen door v. d. Berg, te Schalkwijk. Het Christelijk Nationaal Zendings- feest zal dit jaar worden gehouden op het landgoed „Leijduin" bij Vo gelenzang, den 3en Juli. Dinsdag zijn te Zand voort de eerste twee sohuiten in dit jaar naar zee gegaan ter vischvangst. Begunstigd door heerlijk winter weder had Dinsdag te IJmuiden de wedstrijd op schaatsen plaats om levensmiddelen; aan elk der deelne mers werd 5 L groene erwten en 2 pond spek uitgereikt, terwijl daaren boven voor de overwinnaars nog pry zen beschikbaar waren. In den voormiddag reden een veertigtal jongens beneden 17 jaar; de prijs van f 7.50 werd behaald door Zwiers, die van f 5 door v. d. Broecke. 's Namiddags waren er 68 oudere deelnemers, waarvan sommigen nau welijks op de schaatsen konden staan. De prijzen van f10, f8 en f6 die on der toezicht van de Commissie aan kleeren ol levensmiddelen besteed worden, vielen ten deel aan Zeilen- berg, Veltman en Oldenburg. Als te berijden banen zijn of wor den heden in orde gemaakt. HaarlemSpaarndamVelsen, op het Spaarne en zij kanaal B. ter zijde van de vaargeul. Spaarndam over Mooie Nel en Binnenliede naar de Amsterdamsehe vaart of vandaar Buitenliede-ring- vaartZuider Buiten SpaarneHaar lem, De volhardende Haarlemsche stoom- booten, directie Bus en Kaarselade- veer, deden Dinsdag met vijf booten nog dienst naar en van Amsterdam. „De Lynden" bekwam zoodanige averij dat ze den dienst moest staken. Heden zijn geen der booten Bus op gevaren de Kaarselade zou nog trach ten er door te breken. Aan den heer S. van Vliet, kapi tein der sleepboot „Simson" te IJmui den is namens den Engelechen ge zant een zeekijker aangeboden, voor zijne flinke houding aan de beman ning van den verongelukten smak „Cygnet" van Yarmouth bewezen. Kegelwedstrijd. De iuvitatie-korpskegelwedstrijd, uit geschreven door de kegelclub „Alc- maria Victrix" te Alkmaar, en ge houden op de baan gelegen in den schouwburgsaal „Diligentia," aldaar, op Zondag 27 Januari en 3 Februari jl. is atgeloopen. De uitslag van den wedstrijd is. De le prijs werd behaald door „Zon er kans zijn 7" te Amsterdam, met 254 puntende 2e prijs door „Onder ons" alhier, met 244 puntende 3e prijs door „Een tegen negen" te Amster dam, met 241 punten en de 4e prijs door „Ewaldi" van Amsterdam, met 238 punten. De kegelclub „Koekoek" te Amster dam, behaalde den negen-prijs met 5 negensde prijs voor de meeste tref fers (44) werd behaald door de club „Hard gaat ie" alhier. Parlementaire praatjes. De beteekenis van de heden (Dins dag) gehouden zitting der Eerste Kamer ligt ongetwijfeld in de behan deling der bekende motie der Frie- sche leden, verzoekende dat de Reg. een onderzoek doe instellen omtrent den abnormalen toestand op het gebied der armverzorging in die provincie. De beteekenis wordt evenwel ge dempt door het feit, dat de motie werd ingetrokken. Dat het debat wei nig resultaat zou hebben, liet zich voorzien. Oogenschijnlijk vroeg toch de motie een onderzoek van regee- ringswege, doch blijkens de toelich ting van den heer Rengers werd be doeld een enquête door een Staats commissie, met zeer uitgebreide vol macht, opdat omtrent de geheele armverzorging, de regeling der be deeling, enz. enz. volledig licht zou opgaan. Had de heer Schimmelpen- ninck er reeds op gewezen, dat wat hier gevraagd werd feitelijk een in menging was in den administratieven gang van zaken, waarmede de Reg. zich in elk geval zou moeten ver eenigen, wiide hij aan de motie zijn steun geven, de heer A. Prins stelde nog eens, na den heer Rengers, op den voorgrond, dat men licht wenschte ook over de vraag of de ge meentelijke middelen voldoende wa ren ter voorziening in de armenzorg- lasten. En nu deden èn de heer van de Putten èn de Minister uitkomen, dat de motie dus feitelijk een andere bedoeling had dan er in gelepen was. De Min. zag dan ook de noodzake lijkheid van de gevraagde enquête niet iD. Men vroeg, dat de Reg. zou onderzoeken, feiienkennis verzame len welnu dat deed zij dage lijks en zij hoopte, dat te toonen bij de wet tot regeling der gemeente- financiën. De begeerde enquête zou kunnen dienen tot een herziening van de armenwet, maar de Min. achtte zich niet bevoegd tot de ver klaring, dat zoodanige herziening in de plannen der Reg. lag. Zooals gezegd de heer van Swin- deren trok, namens zijn medevoor- stellers de motie in. Het tweede onderwerp waarmede de Kamer zich vrij geruimen tijd bezighield was dat betreffende de Naar het engelsch van THOMAS COBB. -45) HOOFDSTUK XXV. De verklaring van dokter Viret. „Ik bedoelde," verklaarde zij, „dat het nog niet te laat voor je is om je graad te verwerven." „O, dat is nn onnoodig," riep hij uit. „Weer naar de aca demie terugkeeren! dat nooit. Zonder dat kan ik het nu toch wel redden. Ik heb nu het geld immers en...." „En," zeide zij en stond op, „ik geloof niet, dat je je nog om iets anders ter wereld je bekommert." Alvorens Arnold kon antwoorden trad dokter Viret binnen, die spoedig het verhaal kreeg van Cadmans handelwijze, dat Florence reeds gehoord had. „Was het Cadmans plan om juffrouw Cawdrey in den trein te volgen?" vroeg Viret haastig. „Desnoods door geheel Engeland dokter. Wanneer hij het doel van hare reis kent, zal hij Holt telegrafeeren." „Hm 1" riep dokter Viret uit. „U zet werkelijk een gezicht," merkte Arnold op, „alsof u er niet bizonder mee ingenomen zijt. Het is toch niet uw verlangen, dat die vrouw zal weten weg te komen!" „Wanneer het zoo is wat dan nog?" „Goede hemel 1 Zij kan best de moordenares zijn die andere vrouw beduel ik. Ik heb u verteld, dat zij er meer van weet." „Zij is evenmin schuldig als u," zeide dokter Viret. Bijna onmiddellijk nam Arnold afscheid. Zijn bezoek bij dokter Viret en Florence was juist niet bizonder geslaagd, en hij herkreeg zijne gewone opgewektheid niet eerder dan dien avond na het middagmaal. In die* tusschemtijd was inspecteur Holt volstrekt niet werkeloos gebleven. Van „The Laurels" begaf hij zich on middellijk Haar „Boschzicht", waar hem werd open gedaan door een flink gebouwden jongen man, die verklaarde een bediende te zijn van de firma Barrow Key. „De zaakwaarnemers van mijnheer Fairford?" vroeg Holt. „Ja, en ik ben in allerijl hier gekomen om die oude huis houdster in de gelegenheid te stellen heen te gaan." De afwezigheid van Cadman zeide inspecteur Holt reeds, dat juffrouw Cawdrey was verdwenen, en nu vroeg hij naar het doel van Fairfords reis. „Alles wat ik weet," zeide de bediende, „is, dat ik hier meet blijven, totdat de vendumeesters een huisbewaarder hierheen zenden." „Wordt het huis dan leeggemaakt?" „De meubelen gaan weg, ja, maar het huis wordt in ieder geval voor het oogenblik gesloten." Na een briefje te hebben achtergelaten aan het adres van de heeren Barrow Key in Chancery Lane, keerde inspec teur Holt naar het politiebureau terug, ging later op den dag met Joe Bodger naar een der plaatselijke overheidsper sonen, die hem een bevel tot in hechtenis houding verleende, waarna Joe weer naar zijn cel werd teruggebracht, om van daar naar de hoofdstad van het graafschap te worden vervoerd. Toen de dag ten einde begon te spoeden werd inspecteur Holt bizonder rusteloos. Wanneer Cadman juffrouw Cawdrey uit het oog had verloren, dan zou hij dit reeds gemeld heb ben. Holt stelde evenwel niet veel vertrouwen in zijn mede werker. Behalve nog zijn twijfel dienaangaande, was het wel moge lijk, dat juffrouw Cawdrey niet vertrokken was met het plan om zich bij de Fairfords te voegen. Waarom zij niet met hen was vertrokken, begreep hij zeer goed. Owen zou in zijne groote bezorgdheid om zijne moeder van iedereen af te zon deren waarschijnlijk liever een rijtuig huren of koopen, dau haar met den trein te laten reizen; in dit geval zou het voor de paarden een groot verschil uitmaken of er een persoon meer ot minder mee reisde. In den namiddag verliet Holt het politiebureau niet en had steeds den blik op de klok gericht, bevreesd dat Cad man hem niet eerder bericht zou zenden dan wanneer het dien avond te laat was om te vertrekken.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1