AANPLAKBILJETTEN. IET SPOOK fiS ROöKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Maandag 11 Februari 1895. No. 3561 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat l'l, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOK, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangère G. L. DAÜBE dk Co., JOHN F. JONES, Snee., Pargt 31 bi* Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. BSLJEITG1V voor Peilingen en i Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter btoomdrnkkerj) van dit Blad i tot hoogst billijken prijs laten drukken. Rfeuwste Lettersoorten. Spoe dlge aflevering. De Directeur Uitgever i. i Haarlem9 Febr. 1895. In den hoogen leeftijd van ruim |86 jaren is hedennacht alhier over lieden de heer H. J. Vonk van 1862 1 tot 1886 directeur der registratie en I domeinen te Amsterdam in laatst- I genoemd jaar werd de heer Vonk I eervol uit zijne functiën ontheven. Zijn borst was versierd met de ridderorde van den Nederl. Leeuw. h Museum van Kunstnijverheid De verzameling teekeningen en ■aquarellen van Dordrechts oude ge- Ibouwen die in de rotonde van het museum tentoongesteld is, zal Zon- a. s. worden uitgebreid met eene aanzienlijke collectie van den kunsfc- I schilder C. Storm van 's Gravesande, ■etsen die op de nieuwe stad betrek- lking hebben. ]a De collectie Berlage zal [eveneens |nog te bezichtigen zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Wedstrijd. Hedennamiddag werd op de ijsbaan |der ijsclub „Haarlem en Omstreken" leen wedstrijd gehouden voor zoons ■van leden van 14 tot en met 17jaar |oud. De wedstrijd, die over tweëen een aanvang nam, werd opgeluisterd door muziek. Voor de 500 Meter lange baanwa- [ren ingeschreven: A. G. van Waveren, W. de Clercq, D. A. Klinkhamer, C. W. Brinkman, K. N. Houtman,W. A. Dolleman, Th. ECremer, J. J. van den Berg, D. van Oosterzee, O. Menten en H. A. M. Gerth van Wijk. Jammer was het dat de rijders en de vrij talrijk aanwezigen ,in den aan vang door eene plotselinge sneeuwbui gehinderd werden. Spoedig was de bui echter overge dreven en kon de wedstrijd, die een oogenblik was gestaakt, worden hervat. De uitslag was dat de 1ste prijs werd gewonnen door K. N. Houtman in 574/s sec. (een paar nooreche schaat sen met schoenen), de 2de prijs door W. A. Dolleman in 58l/s sec. (een paar schaatsen „Go ahead"), de 3de prijs door D. A. Klinkhamer in 59" sec. (een paar friesche schaatsen), de 4de door O Menten in 1 min. 3/5 sec. (een ex. „Wintersport"), de 5de door Th. Kremer in 1 min. lVs sec. (een ijsstok). De prijzen werden na afloop uitgedeeld. Tentoonstelling In de deftige zaal op ons Prinsen hof [nabij de Jacobijnestraat, waar anders de Staten van Noord-Holland de belangen dezer provincie beharti gen, werd heden de tentoonstelling geopend der prijzen, ontvangen voor de loterij door eenige dames ten bate der vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" georganiseerd. Wie die verzameling aandachtig beschouwt zal verbaasd zijn over het groot aantal keurige prijzen, dat in gekomen is. Menig fraai vervaardigd handwerk, menig fijn beschilderd voorwerp geeft er blijk van de kunstvaardigheid, waarmede naald en [penseel door onze jonge dames worden gehanteerd, ter wijl andere waarlijk begeerenswaar- dige voorwerpen bewijzen voor de of fervaardigheid van de gevers, waar onder menig neringdoende,die de com missie met welgekozen prijzen ver heugden. Wij mogen ieder aanraden morgen Zaterdag of overmorgen Zondag eens een kijkje te gaan nemen; die het tentoongestelde, dat smaakvol uit gestald is, ziet zal zich zeker opge wekt gevoelen voor zich en ieder zijner huisgenooten een lot tekoopen, dat zulke goede kansen aanbiedt en dit te eer wanneer hij daarbij be denkt, hoe groot de behoefte van onze armen bij de nijpende koude der laatste dagen is en hoe noodig voor de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" eene flinke kasverster- king is. Daar al de prijzen geschonden zijn en de zaal gratis is afgestaan kan ieder zeker zijn, dat al wat hij voor deze loterij geeft rechtstreeks en ge heel ten bate komt der Vereeniging „W. n. V." Wij vertrouwen daarom, dat Haar lem's ingezetenen en velen uit de omgeving in grooten getale zullen opgaan naar de Statenzaal, al ware 't alleen als blijk van waardeering voor de vele moeite en zorgen, die de dames zich voor deze zaak heb ben getroost. De tentoonstelling is morgen en Zondag geopend van 2—5 uur tegen f0,10 entree. (Hier is voortdurend sprake van Zaterdag 9 Febr. Wij ontvingen dit stukje n. 1. Vrijdag, dcch te laat om het toen nog ep te nemen. Red.) De heer A. Re:-ink alhier, is op getreden als Beschermheer van de Vereeniging „Het Vliegend Wiel", en zulks in de plaats van den heer G. A. A. Middelberg, die, wegens ver trek naar Zuid-Afrika, als zoodanig heeft bedankt. St. Johannes de Deo. Overzicht van de werkzaamheden der Broeders van het Pensionaat en Ziekenhuis „St. Johannes de Deo" alhier in het afgeloopen jaar 1894. Januari 1894. Jan. '95 12 Broeders. 17 Broeders. 33 Pensionaires en zieken 39 dito. 31 Opgenomen 10 Overl. 15 Ontslagen, waarvan 56 Kath., 8 Prot. met 11912 verpletingsdagen, 3637 nachtverple- ving. Verpleging buiten het gesticht: 72 patiënten, 42 Kath., 2-7 Prot. en 3 Israëlieten, met 1408 nachten en 463 dagen. Aan armen werden verpleegd binnen- en buitenshuis 37, daaren boven een groot gedeelte zoodanigen die voor de verpleging weinig of niets konden vergoeden. Wij bevelen de barmhartige Broe ders van de „St. Johannes de Deo" enz. aan in de weldadigheid. Vrijdagavond trad in „Weten en Wer ken" als spreker op de heer C. V. Gerritsen, lid van de 2de kamer en van den Amsterdamschen gemeente- raad, daartoe uitgenoodigd door de afd. Haarlem van het Nederl. werk liedenverbond. Zijn onderwerp was minimum loon en maximum arbeidsduur, op te ne men in de bestekken uitgaande van openbare besturen. Ons eenigezins uit voerig verslag moet wegens plaatsge brek tot het volgende nummer blij ven liggen. Vrijdagavond trad de heer Willem van Zuylen op in de sociëteit „de Kroon" voor eene volle zaal. Zooals wel te verwachten was verwierf hij met zijne voordrachten een uitbundig succes. Inplaats van Lakmé door de Nederl* Opera, konden de haarlemscheschouw- burggangers deze week „de Kleine Hertog" door het gezelschap-van Lier gaan hooren. 't Zijn twee ongelijk soortige grootheden, de opera van Délibes en de operette van Lecocq, maar beide merkwaardig in hun genre. De opvoering van „de Kleine Her tog" sloot zich bij de verdiensten van het stuk aan. Mevrouw Buderman van Dijk, die de eeuwige jeugd schijnt te bezitten, is even vermakelijk als de kleine hertog, als Kreeft in de rol van Frimousse. De koren waren vol doende, hoewel schrikkelijk marionet achtig. De manier waarop de koristen zich bewegen, buigen, elkander begroeten, doet in zoo hooge mate aan poppen denken, dat men haast niet kan ge- looven dat het menschen zijn voor ze den mond openen om te zingen. Op het tooneel lijkt ieder wat hij niet is, maar daarom is 'tnog geen verdienste om een marionet naar de kroon te steken. De dameszangvereeniging „Excel sior" te Houtrijk en Polanen,direc teur Henri Pielage van Haarlem gaf Woensdagavond hare 2e uitvoering in dit seizoen. Welwillende medewer king verleenden o.a. Mevr. P. sopraan, Me]. Betsy P. (pianobegeleiding,) de [heer H. P. L. tenor en het man- nenkwartet „Onder Ons", van Haar lem. Op een kleine uitzondering na (het laatste gedeelte van No. la) werden alle koornummers flink, zuiver en met juistheid gezongen. Vooral de uit voering van het Kerstlied van Philip Loots, voor 3 vrouwenstemmen en sopraan-solo was buitengewoon ge lukkig. Van de gemengde koren verdienen de 2 nummers uit Psalm 95 eene bijzondere vermelding. Den heer L. een woord van lof voor zijne solo's in deze nummers. Door Mevr. P. werd behalve 3 lied jes van Robert Franz en de solo in het voornoemde Kerstlied op keurige wijze voorgedragen de onlangs ver schenen nummers „Scheidung" en „In de Lente" van Philip Loots. Blijk baar maakten deze nummers en het sympathiek geluid der soliste den gewenschten indruk. „Onder Ons" zong op zijn zeer ver dienstelijke wijze een zestal kwartet ten welkezooals trouwens niet anders kan, zeer in den smaak van het publiek vielen. Het applaus was dan ook ten volle verdiend. De begeleiding der solonummers door den directeur en die der koor nummers door mej. Betsy P., verdie nen beide met lof te worden ver meld. Het was een avond vol muzikale genietingen, voor de leiding en de organisatie waarvan den ijverigen en bekwamen directeur een woord van waardeering toekomt. Bandy. Bij vriezend weder komt aanstaan den Maandag de Delftsche Studenten Bandyclub een ma'/ch spelen met die van Haarlem en Omstreken. De wedstrijd zal ongeveer tegen 2 uur een aanvang nemen. Donderdagmiddag arriveerden hier de heeren Tebbutt en twee vrienden; eerstgenoemde is zooals men zich nog herinnert, de captain van het engelsche elftal dat twee jaar gele den hier over was. Er zijn met hem onderhandelingen gevoerd om een Hollandsch elftal naar Engeland te doen oversteken ten einde zich daar met de beste Bandyclubs te meten. Wanneer dit plan mccht doorgaan, vertrekt het Hollandsche elftal Maandagavond om in 't laatst van de week weder terug te keeren. üfet is te hopen dat de vorst nu nog maar eenigen tijd aap- houdt om onze Hollandsche rij ders eens in de gelegenheid te stel len te doen zien wat zij op dit gebied prestoeren. Werk ver schaflflu g. Naar onzen lezers bekend is worden op de ijsbanen hier en in den omtrek baanvegers aangesteld, die vanwege een daartoe opgericht Comité voor Werkverschaffing, een gulden daags ontvangen, maar dan ook geen cen ten mogen vragen. De uitgaven van dat Comité zijn belangrijk. Op dit oogenblik heeft zij circa 75 menschen aan 'twerk en de bussen waarin de schaatsenrijders iets kuanen geven, leveren nu juist geen belangrijke sommen op. Vandaar noodigen wij onze lezers uit, deze goede zaak financieel te steunen. Zij helpen daardoor menig een in dezen moeilijken tijd aan eenige verdienste en hebben er dan zelf het genoegen van te kunnen rijden zon der om de tien pas door een verzoek Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XXVI. Verdwenen. „Zeker," gaf zij ten antwoord niet zonder eenige verbazing. „Florence," zeide hij, „eerst had ik je lief ter wille van ijne lieveling Elsie, nu heb ik je lief ter wille van je zelf. "Vaarwel Florence, vaarwel mijn kind." Hij boog zich tot haar over en kuste haar op het voor hoofd; toen zij een oogenblik omkeek terwijl hijjde kamer ver- et, zag zij groote tranen over hare wangen rollen. Zonder hem was het zeer eenzaam in huis; zij was ver- aasd over de ontdekking, dat hij een zoo groote plaats in aar hart had ingenomen. Tiger was haar echter nog over- "sbleven om zijn meeBter te vervangen, en gedeeltelijk ter ule van het dier en gedeeltelijk voor zich zelve, besloot Florence daar het Vrijdagmorgen bizonder helder en frisch aar was, om eene wandeling naar het bosch van Rook field te maken. Zij was nog steeds in den rouw, maar een week geleden had zij haar hoed en den kraag van hare japon met wat lila lint opgesierd. Nooit had zij er zoo bekoorlijk uitgezien dan toen zij met vlugge, lichte stappen het heideveld door schreed met Tiger naast zich. Wellicht had geen enkel plekje ter wereld zulk eene be koring voor haar dan het bosch van Rookfield. Het is waar, er waren droevige herinneringen aan verbonden zij was daar dikwijls met haar vader geweest; eens had zij Owen daar ontmoet. Maar al hare herinneringen lieten eenige droefheid bij haar achter en wat nog erger was, de toekomst beloofde z o weinig. Gelukkig, in negatieven zin, was zij werkelijk de laatste maand bij dokter Viret geweest, maar opdat het leven waarde voor haar zou hebben, moest zij het deelen t«et Owen. Ofschoon zijn naam nooit genoemd was, trachtte zij zich zelve niet te misleiden. Zij zou gralwaaxts gedragen kunnen worden zonder hem weer te zien of ooit weer iets van hem te hooren, toch zou hij altijd haar ideaal, haar held, haar geliefde zijn. En dezen morgen, terwijl de zon boven haar hoofd scheen, en Tiger naast haar voortsprong, verwijlden hare gedachten bij dien anderen morgenbijna een jaar geleden. Zij herinnerde zich, daar gewandeld te hebben, hoo- rende het kloppen van Owens pijp tegen zijn wandelstok; waarna zij had omgekeken en hem gezien. Als om de ge beurtenis levendiger in hare herinnering terug te brengen kierde zij het hoofd om evenals z ij toen had gedaan, en haar hart scheen een oogenblik stil te staan, want nu even. als teen zag zij Owen Owen, dien zij duizend mijlen ver waande. HOOFDSTUK XXVH. Alles wordt verklaard. Op het uitgestrekte veld nabij het bosch was behalve dit tweetal geen menschelijk wezen te aanschouwen. In hare eerste verrassing uitte Florence een kreet van verrukking en met beide handen uitgestrekt trad zij op Owen toe. Het volgend oogenblik had hij ze in de zijne gedrukt; hij boog zich tot haar over en drukte een kus op hare lippen; aldus had de verloving plaats zonder dat er woorden bij gesproken werden. SamBn wandelden zij verder, sprekende van zich zeiven en van elkaar, zij huiverig om hem naar zijne moeder te vragen en toch er naar verlangend om alles omtrent haar te vernemen en ook waarom zij „Boschzicht" zoo plotseling had verlaten. Lang behoefde zij eohter niet te wachten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1