PMIBIUHfM Rechtszaken. cm fflwsip&s £j i-s-ït - GEMENGD NIEUWS. Politiek Overzicht. Burgerlijke Stand. INGEZONDEN. ADVERTBNTIEN. BINNENLAND, SelioiiwlHir v Haariem. Donderdag 14 Februari 1895. NEDERLANDSCHE TOOMLISTEH. Christen GM-Oittoiita Boil LANGENDONCK BEDIENDE. om centen te worden geplaagd. Bij den heer Jacob Fontein, Spaarne 64, worden giften gaarne in ontvangst genomen. St. Jan. Het logement en restaurant „St Jan", Jansweg 20, heeft eene belang rijke uitbreiding ondergaan. Niet al leen zijn al de lokalen gerestaureerd en deuren en vensters van sierlijke ruiten voorzien, maar de zaal die vroeger beschikbaar was voor brui loften en partijen, is thans ingericht tot biljartzaaal. Het is een ruim lokaal, üink ver licht en wèi geventileerd, 's Avonds brandt er gasgloeilicht. Op behoor lijken afstand van elkander staan drie zeer goed loopende biljarts, uit de fabriek van den heer Van Roon alhier en vervaardigd naar het systeem Toulet-Wilden. In den hoek is een net buffet, terwijl het lokaal overi gens, wat meubilair en versiering betreft, aan behoorlijke eischen kan voldoen. Voor deze uitbreiding van de zaak zal het in dezen tijd, nu men alles zoo goedkoop mogelijk trachtte krij gen, een belangrijke aanbeveling zijn, dat de prijzen van eea en ander zeer billijk zijn gesteld. Voor de comm. tot het gratis ver strekken van brood en koffie zijn in gekomen de onderstaande giften Ingekomen bij den heer H. H. Kolkmeijer, Mevr. M. B. 30 ct., V.O. 75 ct. Kaartkransje K. de L. f10, N. N. f2.50. Mevr. v. V. f25.— N. N. f40.-: bij den heer W.Guskens, engeiscne r B. 125.—, v. K. f5.—, D. f2.50,1 deelnemers Mevr. B. f2.50, Dames C. fl.bij IJsberiohten. Bij doorgaande vorst zal vanwege het gemeentebestuur van Haarlem- merliede c.s. de baan op de Amster- damsche vaart worden verbeterd werkelooze ingezetenen zullen daarop aan den arbeid worden gesteld. Met het oog op reisjes per schaats meenen wij onzen lezers geen ondienst te doen, door hen mede te deelen, dat flinke banen en goed ys zich bevin den op Spaarne (Noord en Zuid) doch buiten de stad, Binnen- en Buiten Liede, ringvaart van den Haarlem mermeerpolder en Hoofdvaart deor dien polder (stoomtuig „Lyaden" Kage— Leiden.) Op het Zuider Buitenspaarne bij Haarlem heerschte Vrijdag eenvroo- lijke, drukke beweging; de ijsclub Christiania" hield aldaar een hard rijderij voor paren, welke wedstrijd opgeluisterd door de tonen van Van Laar's orgel en begunstigd door het prachtigste winterweder door honder den, zoowel op als terzijde der bijba nen en zelfs op den oever onder Heemstede, werd bijgewoond. 12 paren waren ingeschrevende prijs, twee zilveren remontoir horloges, behaalden G. Willemse te Haarlemmermeer en F. Willemse te Schalkwijk; de le premie, twee portemonnaie» met goud gemonteerd, verkregen P. Bottelier en C. Smit te Haarlemmerliede en de 2e premie 2 paar schaatsen M. en N. Ver del ta Haarlem. na eenigen tijd te blusschen. Geen persoonlijke ongelukken zijn voorge vallen. De frontzijde aan straat heeft zwaar geledentoch konden de gas ten in de achterzalen weer verblijf houden. Omtrent den brand wordt nog na der vermeld, dat de brand ontstaan was bij de machine voor de centrale verwarming. De convercatiezaal en de aangrenzende salons en de boven- voorzalen zijn uitgebrand, de achter gelegen logeerkamers, de eetzaal, de keuken en de officies zijn gespaard, zoodat de exploitatie van het hotel kan voortgaan. De tachtig logeergas ten zijn tijdig gewekt en konden; het hotel verlaten, terwijl de koffers en pakkisten in veiligheid werden ge bracht. Bij den brand, die schier tegelijker tijd in een hofje op de Noprdwal ont stond, sprong een vrouw met twee kinderen uit een bovenvertrek en verwondde zieh vrij ernstig. Vrijdag werd te Hoofddorp een amateurs-wedstrijd gehouden over 1 engelsche mijl (1609 M). Het aantal was 10. Een was de heer van Deursen te De Sociëfceiten-quaestie. In hooger beroep heeft te Amster dam terechtgestaan de heer Müller, bierhuishouder in de Warmoesstraat. Beklaagde was by vonnis van den kantonrechter veroordeeld tot eene boete van f20, ter zake dat hij in den nacht van 28 en 29 Aug. 1894, tusschen 12 en 1 uur, in het door hem gehouden bierhuis nog andere personen als bezoekers heeft aanwe zig gehad, dan die genoemd zijn m het 2e lid van art. 165 der alg. poli tieverordening, zonder dat hij daar- de heer Balfour nog, dat Engeland voor eene landbouw- en handelscrisis staat, welke een nauwgezet onderzoek eicht van alle omstandigheden, die den soeialen toestand raken. De onder-secretaris van koloniën, Buxton, deelde in deze zitting nog mede, dat de regeering van New- South-Wales zich heeft vereenigd met het voorstel der Nederlandsche regee ring om het geschil over de Costa- Rica-Packet aan de beslissing van een scheidsgerecht te onderwerpen. De Engelsche regeering zeide de minister verder is nu nog in on derhandeling met de regeering van New-South-Wales ten einde den grondslag vast te stellen, op welken deze scheidsrechterlijke uitspraak zal plaats hebben. Volgens bericht uit Konstantino- pel kwamen vele Maronieten naar Bairoet om de Christenen van den Libanon te verdedigen tegen de Droe sem Een met wapenen geladen stoom boot bereikte eveneens Bairoet. De wapenen zijn naar het heet voor de Droesen bestemd, hetgeen de opwin ding doet toenemen. op bij den heer A. v. d. Vaart, B. f 10.—i ten H_agen v. R. 15.bij den heer H. v. Niel Iin 4 mm> 5 sec* Hz. penningmeester, N. N. f10. Mevr. de C. f5.—, J. P. f20.—, Q. v. U. fio.—N. N. f5.v. L. f 10.ln 4 mlH- 19 seo- N. N. f10.—G br. M. 12.50, Cha- rité f3.van de Bakkerij de Hoop Ged. Oude Gracht 175 kilo brood, Mevr. v. V. eenige 2f ponds brooden cn eenige H. L. cokes. Aantal uitgedeelde portiën: Dins dag en Woensdag 815, Donderdag 452, Vrijdag 364 en Zaterdag 997. l"* A15 ÖDU*I burgemeester te Haarlemmermeer rp- i u i_i u- i~ a O Hfl hpfir Nfilia te Vrijgesproken was bekl. bij het- tt a i ik. ai! zelfde vonnis van de aanklacht, dat Heemstede in 4i min 15 sec.4 deT£m de oprichting van een'bier heer Geertsema te Haarlemmermeer perce^ 194 (|aar de - •- Een groote brand in de West-India- dokken te Londen op Vrijdag richtte een schade aan van f 500,000. Twee pakhuizen zijn afgebrand. De Engineer deelt mede, dat een nieuwe steenkolen-crisis in Engeland ophanden is. Vele eigenaars van mijnen dringen op verlaging der loonen aan. onjuist is. In elk geval zal u ut; verplichten met een antwoord op mijne vraag. P.S. V erechillende apothokers alhier, die ik om inlichting vroeg, verklaar den mij dat ze in dit opzicht even wije waren alt ik, maar misschien weet gij, die in elk geval een ander zoo niet ruimer gezioht hebt maatschappelijke zaken, het wel. De quaeatie over het Brongebonw. Wie zal het niet met ondergetee- kende eene zijn, dat de zeer onver kwikkelijke quaes tie over het Bron gebouw nimmer plaate had mogen vinden, en dat dezelve op een zeer eanvondige en niemand kwetsende manier voorkomen had kunnen zijn? Na het lezen van het verslag der 1.1. gehouden Gemeenteraadsvergade- dering, veroorlooft onderget. zieh een enkele vraag te stellen, en wel deze: Kan het den veelgeprezen ambte naar soms ook tot eer verstrekken dat niet hij, maar de landmeter de fout ontdekte, toen het gebouw reeds voor een deel wa» opgetrokken? A. J. STOEL. Deze week worden voor de ramen van „Maison Hale" geëxposeerd een schilderij „Stadsgracht bij Winter", van Mej. Kerling, en twee aqua rellen van Mej. v. d. Willigen. Raadsvergaderiag te Zandvoort. In de Vrijdagavond ten 7 ure ge- honden openbare vergadering van de Baad der gemeente Zandveort, waarbij tegenwoordig waren de heeren W. van der Werff, M. Teekmac, J. van der Valk, N. H. Peters en Jb. Slag veld, werd na opening door den Voorzitter met een enkel woord her dacht wat in het afgeleopen jaar had plaats gehad en noemde in hoofdzaak de zuinigheid, die in acht was geno- Een met paard bespannen, beladen men, waardoordo stand der gemeente kar kwam Vrijdag den hoek om- financienjzeer verbeterd was. Bijzon- draaiende van het Groot Heiligland der herdacht de Voorzitter, dat de op den Gasthui.vest door de glad-1 gemeente bij den storm ia de maand beid van de straat terecht ep het December j.1. voor groote schade ge ns in den singel, met paard en ai. spaard is geblevenwat een ieder tot De kar, waarvan een der wielen door K™ote dankbaarheid stemmen moet. - •- Door den Voorz. werd o. a. mede gedeeld, dat de heeren H. Driehuizen en W. J. Versteege ontslag hebben genomen als leden van het Burger lijk Armbestuur. Een ingekomen request van den heer J. A. v. Noppen alhier, om be noemd te worden tot makelaar in roerende en onroerende goederen, werd in handen gesteld van Burge meester en Wethouders om praead- vies. Vervolgens werd tot ouder wqzer Socië teit de „Harmonie" wordt gehouden) geen kennis zou hebben gegeven. Van dit vonnis was de heer Mül ler in appèl gekomen voor zoover zijne veroordeeling betrof, de officier van justitie van het vonnis in zijn Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis. Mr. Hij mans, die als verdediger optrad, vroeg vrij spraak. het ijs was gezakt werd met moeite aan wal gebracht, en het paard over het ijs naar een geschikte plek ge voerd om op den wal te stijgen. Hedenmorgen ten 10 ure heefteen begin van brand plaats gehad ten huize van Hendrik Prinsen, wonende Delftstraat no. 31rood ontstaan in een schoorsteen waardoor een houten balk liep die vlam had gevat. De brand werd spoedig ontdekt en met eenige emmers water uitgemaakt. De politie met haar slangenwagen was tegenwsordig maar heeft geen dien sten bewezen. Heden morgen omstreeks 10% uur is Petrus Formanoij oud 30 jaren, wonende Molensteeg no. 17 rood werkzaam zijnde op het dak van per ceel no. 89 aan den Schotersingel door de gladheid van de sneeuw uit gegleden tengevolge waarvan hij door een glazen lantaarn is gevallen ter hoogte van ruim 3 meter en le vensgevaarlijk verwond werd aan het hoofd waarop hij terechtkwam. Volgens verklaring van een geneeskundige heelt hij een scheur door de schedel basis. Zooals reeds kortelings is medege deeld, heeft Zandvoort ook in dezen winter het voorrecht weder eene prachtige ijsbaan te bezitten. Velen zullen dit lezende denken dat deze baan voor schaatsenliefhebber is, maar neen, deze kunstmatig aange brachte ijsmassa is voor de priksleden bestemd. Bovenaan de baan plaatst men zich op een z.g. „prikje" en in een oogenblik gaat men met eene duizelingwekkende vaart de helling af, of zooals hier spraakgebruik is „een zeewertje neêr." Velen hebben het voorrecht om met eene schoone op hun knie „de baan néér te gaan", en niet weinig heeren gebeurt het, dat er dan wel eens buitelingen plaats hebben, die zeer op de lachspieren der omstanders werken. Bij goed weder zal het Zondagmid dag a. s. buitengewoon aardig zijn; de baan alsdan met vlaggen ge tooid is wel een bezoek waard, vooral zij, die nimmer zoo iets zagen, zullen recht voldaan huiswaarts kee- Groote belangstelling viel Vrijdag de zitting der 'belgische Kamer ten deel, daar dien dag de discussie over de interpellatie van Lorand over de naasting van den Kongo-Staat werd geopend. De tribunes waren stamp vol. De heer Lorand, die de interpellatie toelichtte, maakte er der regeering een verwijt van, dat zij in het geheim onderhandelingen had gevoerd met de rechterzijde. „Waarom zeide hij stelt de regeering voor tot de inlij ving over te gaan van den Congo-Staat voor 1900, den termijn, die daarvoor is gesteld? De heer Lorand bracht in herin nering, dat de regeering, ten opzichte van den Congo-staat, bepaalde ver plichtingen op zich heeft genomen. Tot dusver heeft de regeering nog geen ophelderingen gegeven over Do pafcetboot Amêriquevan de „Soc'été générale Transatlantique" die tusschen St. Nazaire en Colon voer, is in een stikdonkeren nacht bij Savanilla op de kust van Colum bia gestrand. De opvarenden konden zich in booten redden, maar hebben al hun bezittingen verloren. De Amcriqua was een boot van 3033 ton. Zij is geheel verloren al leen de schoorsteenen steken nog bo ven water uit. Van de Gascogneheeft men nog niets gehoord. De booten die uit New- York zijn aangekomen, rapporteeren dat zij zwaar weer hebben gehad, or kanen uit het noordoosten en noord westen, gepaard met een dikke lucht, die het gezicht in de verte benam. Vandaar dan ook, dat geen enkele boot de Gascogne had gezien. De maatschappij hoopt nog altijd, dat de vertraging aan geen ernstiger reden is toe te schrijven dan een ge brek aan de machineniettemin maakt men zica ongerust, omdat een nieu we kapitein het bevel had over de boot. De Gascogne vertrok 26 Januari van Havre met 323 passagiers en een bemanning van 160 koppen. bij het openbaar lager onderwijs, op haar plannen. Nu reeds heeft België eene jaarwedde van f500, benoemdzich aanzienlijke opofferingen ter wille de heer Th. van Dantzig te Haarlem. Tevens werd aan den tijd ©lijken on derwijzer Faddegon eervol ontslag verleend. Herkozen werd als lid van het Bur gerlijk Ambestuur de heer W. J. Versteege. Op de voordracht van het Burgerlijk Armbestuur kwamen voor de heeren W. J. Versteege en Jb. Slagveld en op die van Burgemeester en Wethouders de heeren N. H. Pe ters en G. Koning Sz. In de vacature Driehuizen werd van den Congo-staat getroost. De offic'eren en de diplomaten, die in dienst zijn van den Congo-staat, wor den door den Belgischen staat on derhouden, ter wille van den Congo- staat. De slotsom, waartoe de heer Lorand kwam, was, dat de regeering te dezen opzichte het land misleidt. De minister-president, De Burlet, beantwoordde deze interpellatie. De minister verweet den heer Lorand, dat hij de zaak overdrijft. Weldra zal de regeering het wetsontwerp indienen benoemd de heer T. Keur Czn. Op waarover de Kamer met volkomen de voordracht van het Burgerlijk vrijheid zal kunnen oordeelen. Alle Armbestuur stonden de heeren D. Drie-1 stukken, welke daarop betrekking huizen en T. Keur Czn. en op diehebben, zullen in de Kamer worden van Burgemeester en Wethouders de overgelegd. Ieder zal aan het debat W. van der Mije Szn. en Bevallen: 6 Febr. E. Coolen— Romp d. 7 I. AugustinusReintema d. N. Bl&nkwaterLuttik d. A. M. G. J. Peltenburgv. d. Aa d. M. BalkMooser d. (levenl). 8. L. M. F. AllardKok d. J. G. de Klerk Staal d. W. KorteFelder z. M. Cor-. netRedeker d. E. H. J. W. Lunow Jung d. C. SweertsRijken z. A G. Roestv. Acker d. - J. Wereld manVierstn d. Overleden: 7 Febr. J. Mes 50 j. Ged.Oude.Gr. 8. A. Frederiks 1 m. Houtmarkt H. v. Ake. 84 j. Oran- jeb:str. G. v. Wieringen 3 m. d. K. Heerenstr. 9. W. de ZwartHeuser 42 j. Camph.atr. op ZONDAG 10 Febr. TE HAARLEM. Sei«mpto Onëe Gracht. Woensdagavond 7^ ure, Notten. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond S nre, Veen, Bijbellez. Nedard. Harv. Kork, üiceaastede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. HBKlcgosai. Voorm. 10 ure, Ruija. van Oegstgeest. Avondmaal. heeren J. T. Keur Cza. Tot regent van het Oude Mannen- en Vrouwen Gasthuis werd benoemd de heer A. van der Werff. Brand in een hotel. In het hotel „Twee StecTen" op het buitenhof te 's-Gravenhage, brak hedenochtend even na half acht een felle brand uit in het sousterrein. De meeste gasten waren nog op hunne kamers en moesten zbffi in primitief gewaad, sommigen op bloote voeten, redden. Zij vonden een onderkomen in Besognekamer en andere woningen op het Buitenhof. Wegens de ligging naast de Besognekamer en vlak over het ministerie van buitenlandsche zaken, boezemde de brand bezorgd heid in. Met slangen op de waterlei ding werd de eerste hulpverleenden de brandweer slaagde er in het vuur daarover kunnen deelnemen. Nu reeds onderhandelingen te voeren over het voorBtel der regeering, is onmoge lijk, omdat daarover nog niets be kend is. „De regeering" aldus eindigde de heer De Burlet zijn rede „wacht met vertrouwen de bezwaren af, welke tegen haar voorstel zullen worden te berde gebracht, zoodra zij dat bij de Kamer heeft ingediend." Na deze verklaring van den minister president werd de interpellatie als af gedaan beschouwd. Overeenkomstig de verklaring, door den minister van buitenlandsche za ken, de Mérode afgelegd, kan men reeds spoedig de indiening van het wetsontwerp bij de Kamer ver wachten. Met de zeer kleine meerderheid van 12 stemmen is Vrijdag in het La gerhuis het amendement-Jeffreys op het adres van antwoord op de troon rede verworpen met 273 tegen 261 stemmen. Bij de discussie daarover verklaarde Eene vraag. Mijnheer de Redacteur l In uw geacht dagblad las ik reeds in 't afgeloopen jaar herhaalde malen, De Centraal Apotheek komt. Eindelijk las ik, de Centraal Apotheek wordt j geopend. Eenige dagen daarna stond op de deur waarin zij gevestigd was, Tijdelijk gesloten. De operatie schijnt dus nog al moeielij k geweest te zijn en de patiënte ten gevolge daarvan, of doodelijk zwak, of wellicht reeds overleden. In elk geval, daar 't huis gesloten was, wa<3 ik buiten staat om den functionaris, den apotheker, zelf te vragenwat is toch wel een Centraal Apotheek? want hoe ik mijne hersens ook inspande, ik kon er geen voldoende antwoord op vinden. Ik sloeg er oude en nieuwe dictio naires op na, de oudste in mijn bezit was die van Petiseus, Lexicon Latius Belgicum, en deze zegt van Centralis, waarvan Centraal toch wel afgeleid zal zijn, dat in middenstip, in H middelpunt of in }t midden is of staat, en ook de nieuwere geven aan 't woord Centraal dezelfde be- teekenis. De bedoeling is dus eene apotheek die in 't middenpunt is. Maar in welk middenpunt? De feitelijke toestand is daarme9 evenwel geheel in strijd, want de apo theek is in 't voorvertrek van 't huis en dit zelf alles behalve in 't midden der stad. Werkelijk is dus die apotheek eene uitmiddenpuntige of excentrieke apo theek. Ik wend mij daarom tot u, Mijn heer de Redaeteur, met de beleefde vraag wat i6 een Centraal apotheek, en waarin onderscheidt zij zich van andere apotheken Ik heb steeds gemeend,dat apotheken staan onder toezicht van de regeering en dat ze steeds behoorlijk in order moesten zijn, wilden ze op last der re geering niet gesloten worden. Of was dit wellicht de oorzaak der tijdelijke sluiting Is dit zoo, dan is het een onge lukkig begin. Laat ons hopen, in 't belang van den oprichter, dat dit vermoeden Heden overleed na een lang durig lijden, onze waard-; Broe der en Behuwd broeder Hendrik Anthonius Hirde», in den ouderdom van 41 jaar. G. M. BOTHOF—HIRDES. M. G. A. VA- MASTRIGT— HlBDB3. W. VAN MASTRIGT. Haarlem, 9 Februari 1895. Dir. L. H. CHRISPIJN. 54ste Opvoering van Drama in vijf bedrijven, van GERHART HAUPTMAN. Aanvang Ti uur. Baleon ƒ2,Stalles en le Loge f 1,50, Parterre ƒ1,2e Loge f0,75, Gaanderij ƒ0,40. NEDERLANDSCHE Afdeblinö Haarlem. OPENBARE VERGADERING op Zondag 10 Febr. e.k., in het lokaal Parülaan IT. Aanvang 8 uw. Sprekerde Heer Onderwerp Waarom bestrijden wij den drank Toegang vrij. Op een Kantooi alhier wordt ter stond een fatsoenlijken Jongen ale Bediende gevraagd. Eigenhandig geschreven brieven onder lett. X. Z., aan NOBELS' Adv.-Bur., Nassau- laan 13.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2