B INNENLAND, Haagsche Brieven. Rechtszaken. Koloniën, Politiek Overzicht. nit Amsterdam ons verschaften. De violiste droeg voor de G mei Sonate van Tartini en vervulde de vioolpartij in „Panis Angelieus" van Cesar Franck, voor zang viool en piano. Mej. Bakker zong verschillende nummers met hare krachtige, goed geschoolde fraaie altstem vooral in „Non ver!" van Tillo Mattei deed zij die bewonderen. De piano-begelei ding geschiedde op artistieke wijze. Veel succes had ook do dame die voordroeg „In de smidse" van Marie Boddaert, „Vlinders" van Else van Brabant en een fransch vers „Epousez Caroline" geheeten. Haar voordracht was hoog.t beschaafd en gevoelvol, hare uitspraak uitstekend. Het „pièce de résistance" van den avond was een oorspronkelijk blijspel in twee bedrijven v. Jules„De mislukte erfenis", dat werd opgevoerd door de jeugdige leden van de Haarlemsche Dispuutvereeniging. Alle medespe lenden waren berekend voor hunne taak en hun samenspel was zeer goed. In dubbel opzicht is deze soirée dus geslaagd. Zaterdagavond 11. omstreeks 6^ ure, is tijdens de bewoners afwezig waren en zij een brandend petroleumtoeste hadden aehtergelaten, dat vermoede lijk is gesprongen, brand uitgebroken in het bovenhuis van perceel no. 4 aan de Krocht alhier, bewoond door de familie N. G. Snijders. Het boven huis is aan de achterzijde uitgebrand, De brand is door de politie met haar slangenwagen en spuit 10 ge bluscht. Alles was verzekerd. orde; op de Ringvaart aldaar was het gisteren bizonder druk; honderden personen uit de omliggende dorpen vermaakten zich op de prachtige ba nen onder de tonen van een tweetal orgelB. Te Haarlemmerliede werd Zondag een wedstrijd voor de algemeene ar men gehoudenelk der 31 rijders ontving een bon voor levensmiddelen en brandstoffen voor zichzelf of het gezin waarvoor hij zich had aange meld. Dergelijke wedstrijden zullen de eerste dagen dezer week ook gehouden worden te Beverwijk, Nieuw Vennep en Zuid-Schalkwijk. Te Spaarndam werd een hardrijderij gehouden voor jongens van 12—15 jaar. VI. Zondagavond hield de heer Hen' drik Langendonk alhier een lezing over: „Waarom moeten wij den ster ken drank bestrijden?" voor de afd. Haarlem van de Ned. Christen Geheel onthouders Bond. De heer Langendonk besprak in zijne rede den invloed van den ster ken drank op: 1. Het menschelijk lichaam, 2. Het Huisgezin, 8. De ze delijkheid, 4. de portemonnaie, 5. de nakomelingschap. Op heldere, doch eenvoudige wijze, toonde de spr. de macht van den drank aan en wekte iedereen op geen alcohol te gebruiken en ook anderen op den nadeeligen invloed daarvan te wijzen. Zaterdagavond is te Hillegom aan de inleggers in de bekende spaarkas die op de lijst ge teekend hadden, voorloopig de helft hunner inlagen terugbetaald. De te Haarlem belegde gelden zijn nog niet in ontvangst genomen. IJsberichten. Gisteren (Zondag) werd op alle banen in en om de stad druk gere den ondanks de grootendeels slechte banen waarvan sommige gedeelten veel te smal en blijkbaar niet geveegd waren, heerschte de meeste beweging op de trekvaarten tusschen Amster dam en Haarlem, ook op de Ring vaart om en de Hoofdvaart door den Haarlemmermeerpolder. Op het Zui- der- ën Noorderspaarne en Liede zag men tal van schaatsenrijders; de baan van Haarlem naar Spaarndam is naar onze meening de beste in de omstreken. Door tussche^komst van het meentebestuur van Haarlemmerliede was een gedeelte der baan op de Am- sterdamsche vaart goed in orde; wer- kelooze arbeiders waren daar Zaterdag aan den arbeid gezet. Dank zij de zorgen der Hillegom- sche ij8Club, die de vorige week 60 en thans nog een dertigtal arbeiders in dienst heelt, zijn de banen in de omgeving dier plaats uitmuntend in Een journalist durft alles schreef ik aan het slot van mijn vorigen brief. Toen kon ik nog weinig ver moeden, dat een mijner collega's een stout stuk zou bestaan. Ge zult wel gelezen hebben dat, volgens een der Haagsche bladen, de Koningin een schaatsentocht maakte in de richting van Leiden en Dellt. Hoe H. M. deze tour de force op aardrijkskundig ge bied heelt volbracht, stond er wijselijk niet bij l Het feit releveeren deed ik al leen om te bevestigen, dat onze jeug dige Koningin nog bij voortduring van het ijsvermaak geniet en zich hierin een waardig voorgangster van allen die de ijssport beminnen. Zelfs des Zondags kan men onze Ko ningin aan het schaatsenrijden zien, De Regentes schijnt het genieten van dit vermaak niet in strijd te achten met principes van godsdienstigen aard, waaraan, zooals ik bekend mag onderstellen, de Regentes bijzonder hecht. Stellig is H. M. op dit punt toleranter en minder prude dan de Keizerin van Duitsehland. Ik herin ner me, dat bij het laatste bezoek van het Duitsch Keizerlijk paar aan de residentie ook ons onvolprezen Mauritshuis werd bezocht en de di recteur daarvan zich taak had gesteld de Keizerin de schoonste en merk waardigste doeken aan te wijzen. Toen men evenwel bij Rembrandt's .Suzanna" kwam en hij zich veroor loofde daarop de aandacht te vesti gen, draaide de Keizerin zich plotse ling, met een geprononceerd blijken van verontwaardiging om.Datscneen haar wat al te kras! Tot het mededeelen dezer anecdo- tische episode uit de geschiedboeken van de Hofstad kwam ik indirect tengevolge van het frissche al ie friosche 1 winterweder. Keeren we dus weder tot het uitgangspunt terug om te zeggen dat het hier koud is geweest, waarschijnlijk niet minder of meer dan ten uwent en elders in het land. Wij mogen nog van geluk spreken als men leest hoe elders de strenge vorst vergezeld gaat met hevige sneeuwstormen, van „bliz zard's" en „bora's". Voornamelijk wij Hagenaars, omdat stormweder zich inzonderheid op de kust voor Sche- veningen zou hebben gewroken. Te recht werd dan ook in de jongste zitting van den gemeenteraad aange drongen op spoed in het doen van voorstellen ter bescherming van het dorp, voorzoover althans de gemeente daarbij betrokken is. Gisteren reeds waren die voorstellen er. Maar of ze geen te.eurstelling zullen wekken, laat twijfel over. Van de aanvrage van een crediet van 10.000 gulden tot verze kering van het blijvend bestaan van het gedenkteeken ter eere van de terugkomst der Oranjes (de gedenk naald) zal ik zwijgen. Maar wat B. en W. met den verwoesten weg willen aanvangen, is niets anders dan een herstel van den vorigen toestand, zoodat de kans bestaat, dat bij den eersten den best n stormvloed de aangevraagde 28.000 pulden als met een pennestreek zullen worden weg- jd. Het blijkt dan ook, dat de commissie van fabricage een ander voorstel had gedaan, dat f 87.000 zou kosten en waarin een stevige klei- rlooiïng was begrepen. Van mijn '.eeken-standpunt zou mg dat laatste voorstel 't meest toelachen en 't prae- advies van B. en W. zegt dan ook volstrekt niet de reden waarom dat college het duurder, maar in elk ge val rationeeler plan niet wenscht. Misschien zal dit in de morgen met spoed belegde raadszitting blijken en wellicht geelt de Raad dan aan het duurder plan de voorkeur. De Raad zal dan tevens den bur gemeester hebben te machtigen zich reehten te verweren tegen een Amsterdam8ch metselaar, die de ge meente tot schadeloosstelling aan spreekt, wegens een door hem van wege de politie ondervonden mishan deling. Het betreft hier het ge beurde bij de begrafenis van don socialist van Veelen, bij welke gele genheid de politie onnoodig ruw optrad en de eischer, zekere Flörke, die een der opgerolde banieren droeg, vrij ernstig lichamelijk letsel bekwam, Nu de kantonrechter, door een sedert onherroepelijk gewerden vonnis, de politie in het ongelijk heeft gesteld, staan de kansen voor den eischer wellicht niet slecht, 't Zal alleen weer de oude quaestie geven, in hoe verre de gemeente ale zoodanig aan sprakelijk is voor onrechtmatige han delingen van zijn dienaren. Deze quaestie is analoog met die betref fende de aansprakelijkheid van den Staat voor onrechtmatige daden van zijn ambtenaren. Zij werd voor eenige weken behandeld in het academisch proefschrift van een mijner siadge- nooten, mr. M. Mendels, die in vele gevallen den Staat burgerrechtelijk aansprakelijk aeht. Mij dankt dat dit proces, dat den 19en dezer maand op de rol komt, ook in wijder kring be langstelling zal wekken, a1 ligt dan ook het vermoedelijke tijdstip van de definitieve uitspraak nog ver van ons verwijderd. Dat is een van de zege ningen onzer rechtspleging 1 De quaestie vau liet recht in meer dan een opzicht: het reeht der ge meente om in het belang der open bare gezondheid inbreuk te maken op het recht der persoonlijke vrij heid, heeft den Raad ook dezer dagen beziggehouden. 'tWas naar aanlei ding van een van revolutionaire zijde gedaan voorstel om de bestaande ver ordening regelende de prostitutie, met al den viezen aankleve van dien, op te heffen. De heeren hebben er lang over ge praat en naar het rijmpje van vader Cats de zaak gelaten zooals zij was. Men begrijpt dat een dagblad niet de plaats is om in détails te treden over een zaak, die in meer dan een opzicht de belangstelling verdient van allen, die aan het publiek leven een ernstig aandeel nemen. H. A. GANUS Jr. Brand te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin-Regentes heeft Zaterdag na het droevig ongeval ver nomen te hebben, dat de arme fami- liën tref bij den brand in het hofje Schoonoord te 's-Gravenhage terstond een onderzoek doen instellen en zich het lot der huisgezinnen aangetrok ken, die plotseling van hun schamelen inboedel waren beroofd. Terwijl de vrouw en twee kinderen in het zie kenhuis zijn opgenomen, is veor de overige kinderen en den man inde dadelijke behoeften van dak en voed sel voorzien. Valsohheid in geschrilte. Het Haagsche gerechtshof behan delde Zaterdag in hooger beroep de zaak yah den voormaligen Schiedam- scken gaateente-ontyanger, daor de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een geyangenisetraf yan 1 jaar en 5 maanden wegens yalichheid geschrifte. Bekl. bleef in hooidsaak volhouden, dat hij niet yerklaren kan waar het tekort is gebleyen, dat hij de onre gelmatigheden toeschrijft aan de z. I schandelijke wijze waarop de gemeente administratie werd gevoerd en aan de bemeeielijking zijner taaK yan de zijde yan het gemeentebestuur onder- yenden, terwijl bij de aanyaarding zijner betrekking reeds een tekort in zijne kas was. Hij verzekerde geen eeat genomen te hebben welke hem niet toekwam. Hij bekeefde dit oek niet, want hij verteerde niet meer dan zijn inkomen en leende uit eigen middelen. De proo.-generaal, mr. Bijleveld, achtte 't motief yoor het plegen van het misdrijf onverschillig enzagjuiet in bekl.'e administratie de oorzaak yan de feuten. Dat deze de schuld op anderen wierp, maakte op hem een onaamgenamen indrnk. Al liet het teezieht ran het gemeentebestuur te wensohen, dit verontschuldigt bekl. niet. Medelijden met bekl. mag niet tot zwakheid leiden. Op grond yan de zeer ernstige feiten achtte hij de straf te gering en vorderde 2'/, jaar gevangenisstraf Mr. Jos. yan Raai te achtte de straf der reehtbank streng genosg, wees op het arbeidzaam leven yan bekl., zoo vol zorg en kommer, en ontkende, dat yan bedrog sprake kan zijn, daar :;eou wederrechtelijke beroordeeling bestaat. Op juridjoke gronden be streed hij uitvoerig de bewijskracht van het journaal. Hij vroeg ten slotte vrijspraak of ontslag yan rsohtsyer- TOlgiag. Uitspraak 14 Februari. Door de politie te Baarn is aange houden en gevankelijk naar Arnhem jebraeht een perso-m wien in een slaapstee te Hilversum door zijne vrouw was verweten dat hij lOjaren legen te Arnhem een politieagent vermoord had en nog meer op zgn geweten had. De aangehoudene ia een oude be kende der justitie. De „Deli-Courant" van 9 Jan., die gisteren is ontvangen, bevat het volgend partionlior telegram uit Kotta- Radja van 6 Jan. „Woensdagochtend te 4 uur is de waeht bij den eontreleur te Edi be kropen. Afgemaakt werd een oppas ser, wiens geweer werd buitgemaakt, en gewend een eppaeser en een sol daat." Atjeh. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen ;in het gou vernement Atjeh on onderhoorighe- den, loopende van 19 tot en met 31 December jl., wordt het volgende ont leend Groot-Atjeh. Onze posten Kroeng Gloempang, Senelop en Biloel, zoo mede het door Atjehers bezette wacht huis Mata Ajer werden slechts een enkele maal onbeduidend besehoten, zonder daarvan nadeel te ondervin den. Ook kregen op 20 en 22 December jl., respectievelijk het vivrestransport van Benelop on een patrouille tot dekking van eene opname ten Zui den van Boekit Terin een paar scho ten, mede zonder eenige uitwer- kin». Op het eiland Weh viel niets bij zonder» voor. Ondorhoorigheden. Oestkunst. De politieke toestand bleef zeer bevre digend. Noordkust. Te Telok-Semawé en te Segli werden rust en orde niet verstoord. De Pretendent Sultan bevond zich te Kwala Batoe. Westkust. Meldenswaardige gebeur tenissen hadden niet plaats. De weersgesteldheid was regenach- tig, gepaard met Oostelijke winden. Ter Noerd en Oostkust was de zee nu en dan zeer onstuimig tenge volge waarvan de communicatie met den wal verbroken werd. De gezondheidstoestand op de zee posten ter Westkust was goed, ter Noord- en Oostkust was hij minder goed. In Groot-Atjeh was de toestand over het algemeen gunstiger. Het gemiddelde ziektecij fer bedroeg 22 tegen 24 en dat van de berri-berri 9 tegen 7 gedurende den vorigen ver- slagtijd. Het sterf teeg fer was lager. Po Er de lal scl gr1 vr< scl va irt tii sii dc te ve h( ge De burgemeester van Den Haag is in die hoedanigheid bij deurwaarders exploot gedagvaard, om den 19den dezer bij vooraf gestelden procureur te verschijnen voor de rechtbank al laar, in zake eene door H. H. Flörke, van beroep stucadoor te Am sterdam, contra de gemeente 'a-Gra ven hage ingestelde vordering om schadevergoeding wegens door hem beweerde van de zijde der politie aldaar ondervonden mishandeling op 9 Aug. 1894, toen, zooals men weet, een botsing plaats had tusschen de politie en de deelnemers aan de begra fenis van den socialist Van Veelen Aan den Raad is machtiging vraagd voor den burgemeester om. behoudens goedkeuring door de Ged. Staten, in dit rechtsgeding zich namens de gemeente te verweren, zoo in alle pistantiën als in cassatie. Dezer dagen is door de cloricale afgevaardigden Dehoorende tot de meerderheid, welke de belgische ra- geering in de Kimer steunt eene vergadering gehouden om hunne hou ding vast te stellen in zake het wets- ontwerp tot inlijving van den Congo- staat. Door dea heer de Burlet, mi- nister president, werd deze vergade ring bijgewoond. I De correspondent van de New York Herald beweert te weten, dat de heer De Burlet niet alleen krachtig op de medkenring der annexatie heeft aan gedrongen, maar er zelfs bijvoegde, dat er ernstige zaken zouden gebeu- ren, indien de Kamer het wetsont werp moeht verwerpen. Wat er dar. zou gebeuren, werd niet nader aan geduid. Men vermoedt echter, dat de minister zinspelende op de reeds meermalen verspelde praatje3 be treffende het plan van koning Leo pold om atstand te doen van der. troon. Door de spaansche Senaat is aan genomen het ontwerp op de besoher- mende graanrechten. Naar de Standard nit Konstanti. nopel verneemt zal het protest de r „Zijn kin zonk op zijne borst, zijne kDieën knikten. Met doordringende stem verhaalde mijne moeder nn wat zij zoo langen tijd had verzwegen, vertelde het in de eerste opge wondenheid veroorzaakt doordat zij Viret van aangezicht tot aangezicht zag. Zij had uw vader niet gezien vóór dat hij het kerkhof had bereikt; zij is slecht van gezicht en dacht aan andere dingen. Toen zij echter huiswaarts keerde na den ingang te zijn gepasseerd, deed een kreet haar ontstellen. Je weet lieveling hoe donker het is op de plek, waar je moe ders graf zich bevindt. Zij wendde zich naar links en toen zij staan bleef bij den* muur kwam juist de maan achter de wolken te voorschijn. Zij zag twee gedaanten in de duisternis, de eene grooter dan de andere. De handen van de kleinste omklemden Virets keel; plotseling hief deze zijn rechterarm op en nw vader viel neer als door den bliksem getroffen." Welk een indruk deze mededeeling op Florence maakte is met geen woorden te beschrijven. Zij stond verplet en was diep geschokt. Van andere lippen dan die van Owen zou het verhaal haar ongeloofelijk zijn toegeschenen. Dok ter Viret 1 haar vriend in nood, de vriend haars vaders 1 „Ik hielp Viret naar beneden," vervolgde Owen, „gat hem wat brandewijn om eenigezins tot kalmte te komen, en hij deelde mij toen het volgende mede. Van den beginne afhad hij uit een wetenschappelijk oogpunt de grootste belangstel ling gekoesterd voor de ziekte mijner moeder. Volgen» zijne mededeeling vertoonde haar kwaal ongewone verschijnselen, en gold het hier een ziektegeval, dat eenig nieuw licht wierp op de kwaal in het algemeen. Zij leed aan een gecompli ceerde ongesteldheid maar Viret was een specialiteit in kan ker, en de zieke plek op haar wang trok bizonder zijn aan dacht. Hij verzocht uwen vader het lijk te mogen onder zoeken...." „Dat heeft vader mij toch niet verteld," zeide Florence. „En," riep Owen uit, verlangend om een einde te maken aan dit verhaal; „mijnheer Derwent was zeer verontwaardigd over dit voorstel. Hij werd echter kalmer maar volhardde toch in zijne weigering; zooals wij weten woonde dokter Viret de begrafenisplechtigheid bij. Het verlangen beheerschte hem zoo geheel, dat toen hij het geopende graf voor zich zag, hij het plan vormde, dat tot al die rampspoeden leidde; voor hem zelf waren de gevolgen wel het verschrikkelijkst. Alles scheen zijn voornemen te vergemakkelijken. Om aan den wensch van uw vader te voldoen, moest het graf alleen bedekt worden met planken, totdat Mogford den volgenden dag het graf met aarde zou aanvullen. Het graf beeft eene uitstekende ligging om er eene daad te verrichten, die niet gezien mag worden, daar het geheel voor het oog van de voorbijgangers is afgesloten, aangenomen nog, dat er na mid dernacht menschen iangB zouden loopen. Viret had niets anders ta doen dan in de schaduw van den ijpenboom de planken optelichten, in het graf neertedalen, de schroeven los te draaien (er was maar éea deksel op de kist uwer moeder, daar dit in overeenstemming was met uw vaders denkbeel den zoeals je weet), een gedeelte uitjde aangetaste wang te ver wijderen en hierna alles weer in zij nvorigen toestand terug te brengen. Even voor éen uur des nachts verliet hij zijn labo. ratorium aan den achterkant, sloop zijn tuin door en be reikte de begraaiplaats. Het was daar volmaakt stil. Zonder gezien te zijn verwijderde hij een tweetal planken en met den schroevendraaier, dien hij voor deze gelegenheid had meegenomen, in zijne hand, daalde hij af in het graf. O, lieveling I" riep Owen uit, vol medelijden voor haar toen hij de foltering op haar gelaat las, „ik weet hoe vreeselijk het voor je moet zijn om dit alles aan te hooren I" „Vertel mij alles," smeekte zij, „ik moet nu alles weten Owen I" „Het was gemakkelijk genoeg om de schroeven los té draaien," vervolgde hij, „maar moeielijker om het deksel op te lichten. Met zijn eigen gewicht hield hij het neer. Hij klom uit het graf, hield het instrument in zijn rechterhand en ging languit op een der planken liggen, strekte zijn rechterarm uit, boog zich over d» kuil, greep den rand van het deksel en had dit juist voldoende opgelioht om het lichaam te zien, toen hij voetstappen hoorde, opkeek en je vader zag. Dokter Viret liet het dek»el vallen en sprong op. Beide mannen keken elkaar aan, gesoheiden door de nauwe ope ning. Met een half onderdrukten kreet sprong je vader verj volgens over het graf en greep Viret bij de keel. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2