ItiPLAffiJETTEN. Toor onze Yeisters. IET SPOOK YAH ROOKFIELB. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Woensdag 13 Februari 1895. No. 3563 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. a stadsnieuws. FEUILLETON- HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat IA, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conractiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangére G. L. DAUBE <k CoJOHN F. JONES, Sure.Paryi 31 hu Faubourg Montmartre BlLJËTfËM voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever In de étalage voor de venBterevan het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Het zinken van het stoomschip de Elbe in 5 afb. I. De Elbe vóór d. aanvaring. 1 II. De aanvaring. I III. Opneming van schipbreukelin- jgen, door de smak Wildflowcr. IV. Averij der Orathie, terzijde ge zien. J: V. Averij der Crathie van voren ge zien. De zaak-Jonianx in 5 portretten. Van Lombok (Uit Eigen Haard). Koeheiort en zijn terugkeer in Pa rijs 6 afb. L Portret van Roeh.fort. II. Vertrek uit Lonüen. III. Op de boot. IV. Aankomst te Calais. V. Diner in bet station Calais. VI. AankomBt te Parjjs. Begrafenis van maarschalk Can- robert. I. Rede van den Min. van Oorlog. H. Défilé voor de lijkkist Scène uit de komische opera Chil- péric te Parijs. Te water lating van het stoomschip Louise te Portsmouth. Nieuw vreemdelingen hospitaal te Rio de Janeiro. Reizen in Armenië. Engelsehe feestelijkheden in Opper- Egypte. Lunch door Maarschalk Oyama ge geven te Port Arthur. Japansche officieren na een gevecht de identiteit der dooden vaststellende, f De goevemeur van Tamatave en rijn staf. Hoofdstraat van Tamatave. Proclamatie van den oorlog met Frankrijk te Antananarivo. In afwachting van de komst der Bruid. De Bchrijver Stevenson op zijn dood bed. Ben oorlogscorrespondent aan het werk, volgens een japansche afbeelding Nieuw tehuis voor engelsehe zee lieden te Triest. Portret van lady Snnderlin. Politieke Platen en Portretten. Haarlem12 Febr. 1895. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is het volgende adres verzonden Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In het bij Uwe Vergadering inge diende wetsontwerp tot „wijziging van de tarieven van invoer- en van uit voerrechten in Nederlandsch-Indië", wordt onder meer voorgesteld het in voerrecht op manufacturen en garens uitgezonderd die van zijde van 6 op 8 percent der waarde te ver- hoogen. Reeds heelt de Katoennijverheid in enkele adressen van Kamers van Koophandel zich bij Uwe Vergadering tegen de aanneming van dit voorstel verzet. In aansluiting aan de in die adressen vermelde bezwaren, zij het ons vergund in het bijzonder Uwe aandacht te vestigen op den schade lijken invloed, dien de voorgestelde verhooging van het invoerrecht dreigt te hebben op de katoendrukkerij en verwerijen hier te lande, en vooral op laatstgenoemden. In de laatste jaren toch hebbende goedkoopere directe verfstoffen (ani line en andere), niettegenstaande hnnne onvoldoende licht- en wasch- echtheid, ook in de tropen veld ge wonnen. Dat hieronder in de eerste plaats de afzet van het zeer bewerkelijke echtrood (alizarine, de kleur die vroe ger uit meekrap verkregen werd) te lijden heelt, behoeft geen betoog; te meer daar [de detail-handelaren immer trachten het inferieure direct-rood als echtrood aan den inlander te slij ten. Het verwen van alizarine-rood nn, is een zeer belangrijke tak der ka toenindustrie; enorme hoeveelheden van die meest soliede roode kleur worden jaarlijks naar Azië uit Enge land, Duitschland, Nederland pn Zwitserland geëxporteerdvele fa brieken houden zich daarmede uit sluitend of grootendeels bezig. Dat verwen van katoenen garens en stoffen vereischt een zeer bewer kelijk en omslachtig procédédaar voor is een zeer kostbare inrichting noodig; vele [jhanden vinden daarbij werk. Het onechte rood daarentegen kan door iedereen fgeverfd wordende meest primitieve inrichting is daartoe voldoende; dergelijk rood wordt dan ook reeds op Java geverfd. Aangezien nu de ruwe en gebleekte garens en manufacturen bij invoer in Nederlandsch-Indië, in verband met hunne waarde, lager dan de ge verfde zijn belast, en die verhouding gewis behouden zoude blijven bij ver hooging der invoerrechten, zal het Westersche echtrood in een steeds •ngunstiger positie komen tegenover het inferieure Oostersche jsurrogaat, naarmate het prijsverschil tusschen beiden wordt vergroot. Belasting van de onechte verfstof zelve zonde vol strekt niet baten, aangezien die stof een zeer weinig volumineus poe der uiterst gemakkelijk gesmok keld kan worden. Sedert de Krach in Indië, in 1814/85, is het streven, van vele fa brikanten in Nederland geweest, zieh onafhankelijk te maken van die markt, door het zoeken van andere débou- chés daarbuiten. Daarbij deden zich evenwel de bezwaren gevoelen, dat juist met het oog op de eigenaardige behoeften der bevolking onzer Kolo niën vele fabrieken zijn ingericht; dat de introductie van nieuwe mer ken op vreemde markten steeds veel geld kost en dat concurrente scheep vaartverbinding met die nieuwe mark ten van uit one land ontbreekt. De katoendrukkerijen en katoen ver werij en vormen hier te lande een belangrijke tak van industrie. Hun voorname débouché moeten zij vinden in Nederlandsch-Indië. Reeds verkeeren zij door de con currentie van het minwaardige pro duct der JavaBche nijverheid in on gunstige positie. En de vrees is niet ongegrond, dat door verhooging van het invoerrecht van 6 op 8 percent, aan deze industrie de nekslag zal worden toebracht. In het belang dier nijverheid, die ook hier ter stede aan tal van han den werk geeft, zouden wij de aan neming van het voorstel zeer betreu ren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. JOH. ENSCHEDÉ, Voorz. C. PETRI, Secr. Met 1 Maart a.s. wordt de com mies der posterijen 3de klasse C. Zijn, verplaatst van Gorinchem naar hier. Yóor den 15en Februari van elk jaar, moeten belanghebbenden die kiezer wenschea te worden en onder de volgende categoriën behoore* te worden gerangschikt, daarvan aangifte doen ter gemeente-secretarie als a. de zoogenaamde lodgers (kamer bewoners) b. zij die over het laatst verloopen dienstjaar in de personeele- of grond belasting zijn aangeslagen in eene andere gemeente en die sedert hier zijn komen wonen c. zij, die met anderen in de grond belasting zijn aangeslagen. De neodige aangifte-biljetten zgn ter secretarie kosteloos al te balen. Dezer dagen voert Chrispijns too- neelgezelschap Hauptmann's „Eenza men" (Einsame Menschen) hier ten tooneele. Reeds vaak waren wij in de gele genheid te wijzen op de goede quali- teiten, in het bezit waarvan zich dit gezelschap verheugt. De bekende kunstcriticus Róssing zegt over de vertolking van „Eenzamen" o. a. „In de eerste uren is het onmoge lijk los te komen van dit tooneel- werk. Liefde voor het schoone, streven naar het beste, heeft de studie van alle in dit drama optredende tooneel- isten geleid. Allen, zonder onder scheid, hebben zich waardig gekweten van hun taak; zij hebben eerlijke, ware knnst gegeven, zooals de Hol- landsche schilders. De geheele voorstelling werd ge speeld zender souffleur." Tot deelneming aan den eerstdaags alhier te houden kegelwedstrijd, uit geschreven door de kegelclub „Hard gaat ie" op de banen van het café Gebr. Brinkmann hebben zich 47 clubs aangemeld. Een klein sportmannetje. Het vijfjarig zoontje van den heer H. Pieters alhier is een kranig schaatsenrijder. De vorige week maak te hij in den betrekkelijk korten tijd van tweo uur een reisje op schaatsen van Amsterdam naar Ouderkerk, Vrij dag van hier naar Amsterdam, ter wijl hij Maandag een tochtje naar Marken deed. Door de agenten-rechercheurs Jan sen en Misset zijn Maandag bekeurd de bierhuishouders J. H. wonende Brouwersstraat en A. v. D. in de Zuiderstraat, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zon der de daartoe vereischte vergunning. Maandag zijn door de agenten-re chercheurs Verkerk en Van Halst aangehouden 3 knapen, J. W. oud 15, C. B. oud 15 en H. V. oud 14 jaren, die zich in de laatste dagen hadden schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen en wel van 4 paar schaat sen in de Barendsestraat, geld uit de toonbanklade bij een winkelier inde Nassaustraat en een pet in de Dam straat. Een nieuw Adresboek. De boekhandelaar Van der Wilk alhier heeft een nieuw adresboek van Haarlem uitgegeven en zendt ons een exemplaar ter recensie. Als er ooit sprake kon zijn van eene uitgave voortgesproten uit „eene gebleken behoefte," dan is dat wel hier. Het oude adresboek, dat slechts om de jaar of vier vijf werd uitgege ven, liet ons in vele gevallen in 't donker en door de verdwijning van het kohier der plaatselijke belasting was de behoefte aan een goed adres boek nog gestegen. De uitgave van den heer Van der Wilk ziet er netjes uit. 't Papier alleen is niet fijn, maar we hopen dat het stevig zal blijken te wezen. De indee ling is drieledig: eerst de alphabeti- sche naamlijst, dan de alphabetische lijst der beroepen en ten slotte (en dit vervangt het kohier waarnaar zoovelen met weemoed terugdachten) een lijst van de ingezetenen naar de straat waarin zij wonen. Het boek is handig van formaat en goed gedrukt. Of het volledig is kunnen we natuurlijk alleen nagaan ten aanzien van buren, kennissen en ons zeiven. Aangezien we er die in aantroffen, hopen we dat het overige even correct is. Als de heer Van der Wilk nu maar aanstaand jaar een nieuw geeft Voor de R. Kath. Kerk te Kuilen burg is aan onzen stadgenoot den heer F. Loots, kunstschilder, opgedragen het leveren van een Kruisweg in veer tien tafereelen of staties. Zeven er van zijn thans voltooid en ter afzending gereed. In flinke en kloeke projectie ontworpen, zijn deze schilderstukken goed van teekening en compositie, sober van kleur en vol van waardigen ernst, gelijk aan de voorstelling der lijdensgeschiedenis van den Verlosser past. Te waardeeren ook valt de prij zenswaardige zorg, die de schilder ge had heeft om alle beelden en de om geving waarin zij geplaatst zijn, in typen, kleeding en voorkomen zoo veel mogelijk te doen overeenstem men met den tijd, de plaats en het land, waar Jezus leefde en stierfeene Naar het engelech van THOMAS COBB. 760) HOOFDSTUK XXVII. Alles wordt verklaard. Viret verklaarde, dat hij hem het volgende oogenblik zou hebben geworgd. Handelende onder het zuiver dierlijk in stinct tot zelfverdediging, hief hij zijn rechterarm op, en deed met kracht den schroevendraaier neerkomen tegen den Blaap uws vaders." Florenoe snikte aan Owens borst, toch beheerschte zij zich zelve osa het overige te hooren. „Het lijk van moeder?" stamelde zij. „Wat heeft hij daarmee gedaan O Owen, kan men zich zooietB vreeselijks voorstellen „Viret bevond zich zooals je begrijpen kunt in eene zeer hachelijke positie. Wanneer alles gegaan was zooals hij had gewenscht, dan zou hij met bijna leege handen het graf hebben verlaten. Met klem heeft hij zelf verklaard, dat nie mand er slechter door zou zijn geworden, terwijl de wereld voordeel zou hebben getrokken uit de resultaten van zijne onderzoekingen. Hij droog nu een lijk in zijne handen, want bij onderzoek bleek hem dat uw vader onmiddellijk was ge storven, de schroev.ndraaier was door zijn slaap gedrongen als door zacht hont. Je vader was niet zoo groot als je moe der, maar bijna dubbel zoo zwaar zij was zoo vermagerd tijdens hare ziekte. Hij zegt, dat hij niet veel tijd had om na te denken. Er was geen oogenblik te verliezen. Hij strekte zich dns weer op dan grond uit, lichtte het deksel van de kist op, tilde het lijk van je moeder er uit, legde dat van je vader er voor in de plaats, legde de planken weer over de kuil en de bloemen daarop. Het gevaarlijkste werk bleef nog •ver; hij moest nn het lijk over het kerkhof en door zijn eigen tuin dragen. Werd hij door iemand gezien, dan was hij verloren, maar hij werd door niemand opgemerkt De wandeling van vijf minuten scheen hem, naar hij vertelde, oneindig toe. Met zijn last in zijne armen bereikte hij ein delijk zijn laboratorium; daar gevoelde hij zich veilig, niet denkende dat er een ooggetuige van zijn misdaad was ge weest." „Maar het lijk?" herhaalde Florence, „het lijk van mij no dierbare moeder Wat heeft hij daarmede gedaan I" „Hij heeft het verbrand in zijn laboratorium," was het ant woord. „Alleen wat aseh is overgebleven, en dat is be graven." „En," riep Florence nit, „dat is de man, aan wien ik zoo veel verschuldigd ben, tegen wien ik met eerbied opzag, dien ik liefhad de man, die mijn vader vermoordde 1 O Owen I waarom heb je mij nog een uur langer onder zijn dak laten wonen nadat je de verschrikkelijke waarheid kendet?" „Wat kon ik doen lieveling? Toen bepaald was, dat mijn moeder onmiddellijk zou vertrekken ontbrak mij de gelegen heid. Toen kon ik je niet vragen mijne vrouw te worden Florence; lieveling ik wilde je niet vragen alvorens er eenige maanden na ons afscheid waren verloopen, en ik er op kon vertrouwen zelf onbesmet te zijn. Wanneer ik je de waar heid had gezegd, dan zou je „The Laurels" hebben verlaten en ik wilde je niet alleen aan je lot overlaten. Op je neef stelde ik geen heel groot vertrouwen en ik waB van oordeel, dat je geen hulp van mij zoudt willen aannemen, en boven dien lieveling, ik wilde Viret sparen. Ik heb medelijden met den man; zijne handelwijze, zelfs in verband met zijne be doelingen was niet te rechtvaardigen; toch had hij eene seconde vóór dat de noodlottige daad was geschied, niet het

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1