z B INNBNLAND. Rechtszaken, Letteren en Kunst. behaalde mej. W. Immink; de premie, een naaidoos, behaalde mej. G. de VrieB, allen van Haarlemmermeer. Inbraak te Santpoort. De officier van justitie te Haarlem bericht dat onder Velsen te Santpoort Maandagnacht uit eene woning ge stolen zijn de navolgende voorwerpen Een heeren dasspeld met diamanten. Twee oorknopjes met dito. Twee han gers met dito. Een armband, goud. Een dames halsketting, dito. Twee gouden oorhangers. Een horlogeket ting, goud. Een horloge, goud. Twee gouden manchetknoopen. Een dito sigarenpijp. Een dito dasspeld. Een flacon, goud. Een ketting met gou den slot en hangers. Een zilveren penhouder. Twee gouden pennen en twee knoopen. Een stempel met zil ver. Twee zilveren lepeltjes. Een dito kurkentrekker. Twee dito servetrin gen. Vijf kurken met zilver. Acht dito. Een juslepel, zilver. Twee zit veren theelepeltjes. Drie dito suiker- scheppertjes. Twee dito dito. Twee dito suikerstrooiers. Twee dito dito. Twee dito dito. Twee dito sauslepels. Een dito gemberlepel en vork. Twee dito vleeschvorkjes. Vier dito dito. Twee dito fruitlepels. Een taarten mes, zilver. Een roomlepel, dito. Een saladelepel en vork, dito. Een viEch- vork en mes, dito. Twee fruitlepels. dito. Een soeplepel, dito. Zes zilveren likeurlepeltjes met doosje. Zes dito dito. Zes dito dito. Zes dito dito. Vijf dito eierlepeltjes met doosje. Vijf dito dito. Viji dito dito. Zes dito eetlepels. Zes dito dito. Zes dito dito. Zes dito vorken. Zes dito dito. Zes dito dito. Twee dito vleeschvorken. Een tafel- schuier met zilver. Een zoutstel met dito. Een zuurmandje met dito en twee zilveren vorkjes. Een dito dito. Een voorsnijmes en vork met zilver. Ook is ontvreemd een glazen uitstal kast waarin vele dier voorwerpen zich bevonden. Onderscheidene voorwer pen zijn gemerkt H. J. 't B. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing, inbeslagneming, aanhouding en bericht. van de ramp het stoomschip „Elbe" overkomen, bij de Norddeutsche „Lloyd" te Bremen ingekomen, is het patent „De Vos" van den heer C. J. F. de Vos, te Botterdam, ge kozen. Bij onderzoek bleek dit patent het doelmatigst. Tengevolge hiervan is tusschen den heer De Vos en de Norddeutsche „Lloyd" een overeenkomst gesloten en zal nu op al de stoomschepen dezer maatschappij het [patent „De Vos" in toepassing worden gebracht. Zandvoort. De twee bomschuiten die in de vorige week ter vischvangst zijn uit gegaan zijn Maandagavond aangeko men, zoodat Dinsdagmorgen voor de eerste maal in dit jaar afslag van viech plaats had. De besomming bedroeg f83.en f 84.De prijzen der v.sch waren bakschol f 6.tot f 8.per mand tong f0.55 tot f 1.10bonschol 10.80 tot 10.60; tarbot fl.tot f5. kabeljauw 11.30 tot 12.en rog 10.60 per stuk. Op initiatief van den Burgemeester en den predikant te Zandvoort zijn een paar weken geleden gelden ingeza meld, teneinde bij strenge koude eene buitengewone uitdeeling te houden. In de vorige week heeft die uitdee ling, bestaande uit kleederen, dekens enz., hoofdzakelijk voor kinderen, plaats gehad. Zondag jl. was het te Zandvoort zeer levendig bij de met vlaggen versierde ijsbaan. Veleinwonersvan Amsterdam en Haariem waren gekomen om het zoo eigenaardige glijden te zien. Som migen van hen konden de verzoeking om ook eens mede te doen niet weer staan. Het is voor stedelingen zeer zeker eene aangename afwisseling en ander ijsvermaak dan schaatsenrijden te zien. Bevorderingen in het Ned.- Ind. Leger. Uit Ned.-Indië wordt geseind, dat de luitenant-kolonels der infanterie D. Brakel, L. L. Bedet, J. W. Stem- foort, H. J. G. Ferzenaar en W. A. Schneider zijn bevorderd tot denko- lonelsrang. De kolonel Brakel trad alB 2e luit. bij het Indische leger in dienst den 29en Dec. 1868, werd bevorderd tot le-luitenant den 3en April 1870, tot kapitein den 80en October 1875, tot majoor den 4en Mei 1885 en tot luitenant-kolonel den 7en Mei 1889. Hij is 53 jaar oud. De kolonel Bedet trad als 2e-luit. bij het Indische leger in dienst op den 19n Febr. '64, werd bevorderd tot le-!uit. den 4en September 1869, tot kapitein den 14en Maart 1876, tot majoor den 8en September 1885 en tot luitenant-kolonel den 7en Mei 1889, Hij is 55 jaar. De kolonel Stemfoort trad als 2e-luit. bij het IndiBche leger in dienst op den ;27en Juni 1864, werd bevorderd tot le-luitenant den 18en Febr. 1871, tot kapitein den lien Sept. 1876, tot majoor den 17en Juli 1886 en tot luitenant-kolonel den 13en Sept. 1889 Hij is 51 jair oud. De kolonel Ferzenaar trad als 2e- luit. bij het Indische leger in dienst op den lOen Juli 1865, werd bevor derd tot le-luitenant den 28en Maart 1872, tot kapitein den 18en M i 1877, tot majoor den llen Juni 1887 en tot luitenant-kolonel, den 16n Juli 1890. Hij is 51 jaar. De kolonel Schneider trad als 2e- luit. bij het Indische leger in dienst op den 2en Juli 1866, werd bevor derd tot le-luitenant den 3en Mei 1872, tot kapitein den 30eu Aug. 1877, tot majoor den 18en Aug. 1887, tot luitenant-kolonel den 5en Aug. 1890. Hij is 50 jaar oud. een krankzinnige is, die onder dak moet gebracht worden. Hij spreekt hem dus aan, maar krijgt van den Kneippiaan, die van koude en pijn razend is, een bescheid om een matroos op de vlucht te ja jem „Bepaald stapel I" denkt de rust bewaarder en vat den sneeuwlooper bij den arm. Eene afwering gevoelig en juist volgde; nu blaast de agent op den signaalhoorn en oogenblikke- lijk komen drie, vier kameraden aan- neld, om den krankzinnige te overmeesteren en naar het politie bureau te brengen. Daar voor den wachthebbenden in specteur, die wel eens van „Kneipp" gehoord had, ontspon zich de verkla ring en de arme gevangene spoedde zich razend naar huis. Den volgenden dag had hij eene rheumatische aandoening voor zes en hij zwoer in het warme bed, dat de Kneipp-methode overal goed is be halve in Amsterdam 's nachts op straat. Diefstal in de kazerne. Inde laatste dagen zijn in de Frede- rikskazerne te 's-Gravenhage alle on derofficieren en manschappen van zekere batterij van het 2de regiment veld-artillerie onder eede door den auditeur en officieren-commissarissen gehoord. Dit schijnt in verband fe staan met het feit, dat een aantal paarden dekens bij opkoopers zijn in beslag genomen en van die batterij afkom stig moeten zijn. Uit de veie aanbiedingen van pa tenten om reddingbooten spoedig bui ten boord te brengen naar aanleiding Een aanhanger der Kneipp- methode. Een Amsterdammer werd, naar het Centrum verhaalt, reeds langen tijd door rheumatiek geplaagd, gekweld en gefolterd. Alle potjes, zalljes, drankjes en middeltjes waren reedB vruchteloos geprobeerd, terwijl de drukte der affaire den armen ljjder belette, om naar een Kneipp-inrich- ting te gaan, ten einde van die pijn lijke kwaal af te komen. Kadelooze pijn voert soms tot on bezonnen daden. Het boekje „Mijn Waterkuur" van Kneipp werd ge kocht en daaruit het remedie voor de rheumatiek gehaald. Het recept luiddemet de bloote voeten in de sneeuw wandelen. Het geneesmiddel was barbaars h, maar wat doet een rheumatieklijder niet! 's Avond s wordt de winkel gesloten en de eigenaar stapt zonder laarzen of kousen barrevoets de besneeuwde straat op. Alles gaat goed op dien eenzamen weg, tot de wandelaar een politieagent passeert, die met onver holen verbazing dezen tocht op bloote voeten gadeslaat. Amsterdamsche politieagenten zijn goedhartig en vastberaden. Aans tonds wordt het hem onder den helm dui delijk, dat die zonderlinge wandelaar Bedwelmd door gas. Bij een brooddepothouder in de Blokstraat te Utrecht heeft Dinsdag het volgende ongeval plaats gehad. Toen de oudste zoon, die met zijn broeder op een bovenkamer slaapt, Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur ont waakte, verwonderde het hem ten zeerste dat zijne moeder, die met twee zoons in een benedenvertrek sliep, nog niet scheen te zijn ont waakt, waarom hij zich dan ook haas tig kleedde en naar beneden ging. Nauwelijks had hij echter de kamer deur geopend, of eene verstikkende gaslucht stroomde hem tegen en dreigde hem het bewustzijn te doen verliezen, doch gelukkig slaagde hij er nog intijds in om de buitendeur te openen en om hulp te roepen. Nadat het gelukt was, om door het openen van deuren en ramen frissche lucht in de kamer te brengen, ken men deze binnentreden en bemerkte toen met ontzetting dat zoowel de moeder als haar beide zoons nog te bed lagen efi naar men meende, geen teekea van leven meer gaven. Gelukkig bleek bij nader onderzoek, dat zij slechts bewusteloos waren toch achtte de geneesheer, wiens hulp men had ingeroepen, hun toestand van dien aard, dat zij onmiddellijk naar het ziekenhuiB moesten worden vervoerd. Daar bij de slachtoffers aan huis geen gas wordt gebrand, vermoedt men, dat dit is ontsnapt uit de lei ding eener voor hun woning staande stads! antaarn, die den vorigen avond schijnt ge prongen te zijn, en door de fundeering in de kamer is ge drongen. Hoewel de drie patiënten ernstig ongesteld zijn, schijnt er toch ge gronde hoop te bestaan, dat zij we der zullen herstellen. beweegreden kent van het exemplaar der ooievaarsfamilie, dat reeds sedert dezer zijn toevlucht zocht op de hoeve „Holthuizen" van den heerG. van Essen te Huissen. Hoe we tot deze wetenschap geraakten kan onzen lezers uit het volgende gesprek blij ken, dat zich tusschen een bezoeker en een onzer employés ontspon „Meneer wordt hier de kraftnt ge drukt Met deze woorden betrad gister avond een boertje met een korf aan den arm den drempel van ons bu reau. Na een bevestigend antwoord ver volgde hij schuchter t ,Dan hawwe wel een oarigheidje da'we gern ien de kraant hadden, as et tenminste niet te veul kost." ,En wat is dat voor een aardig heidje „Dat za'k oe zeggenOp den zeu- vende van dizze moand is den ooie- voar bie ons op 'thuus gekommen en as... 'tnou niet te veul kostte? Ze hadden mien gezeid ik moB hier moar is hin goan, 'tzou wel niet veul. „O, dan bedoel je zeker, dat je va der bent geworden, en wou je een advertentie plaatsen „Neen, ik bin de knecht moar. Moar de ekvetieve ooievoar is bie mien boas op 't huu? gekommen den zsuvenden al. Joa 'tis kris, hie is 'her nog nooit zoo vroeg gewest." „Maar vriend, 't is zeker een kraai I „Verrechtigd niet meneer 'tis vetief den eigeste van altied I" „Maar 'tis toch wel waar?" „De ekvektieve woarheid meneer „Welnu dan zullen we het morgen plaatsen en het kost je niets." „Da'spotdori goeiekoop genog." Én na ons het adres van zijn „boas' te hebben medegedeeld, verliet hij blijkbaar zeer tevreden, vriendelijk groetend ons kantoor. deswege een straf voor den tijd van een jaar. vcw Als verdediger [van bekl. trad op Bi» mr. A. A. Pit, advoeaat te Utrecht, ie r die in een uitvoerig pleidooi rechtens K>1°' niet genoeg bewezen achtte om dezen jeugdigen bekl., dia meer uit boersche j onbeholpenheid da* wel naet kwaad opzet gehandeld hoeft, on die in zijn wroeging steeds straf genoeg zal vin- i»W den, zoo lange gevangenisstraf op te WW n. Moet er straf zijn dat het dan S0(L eene korte zij. Wat nut toch kan 't SB hebben bekl. op zoo jeugdigen leef- thht tijd te onttrokken aan zijn huiselijke O omgeving en aan zijn work en hem I* 8 over te brengen naar een andere, zoo veel slechtere? k«p Na uitvoerige re- on dupliek werd PÜE de uitspraak bepaald op Maandag IS is» dezer. tee Diefstal bij de „Kasver- '?w eeniging." qp Voor do 4e kamer der rechtbank te Amsterdam stond Dinsdag te recht een voormalige bediende van de ,Kasvereoniging" aldaar, beklaagd van diefstal. Op 17 Jan. jl. werd er ten kantore van die vonnootsch ip door In het daartoe aangewezen personeel eene telling gehouden van effecten, ï?f" die door de loopero waren terugge- W bracht all niet uitgereikt, 't Bleek '-S5 daarbij dat een Russisch effect, van de Twentsche Bank ontvangen, ter waarde van ongeveer f1200, ontbrak' jL= De ontsteltenis onder de bedienden was groot. Men vertrouwde elkander vrij wel en kon moeilijk begrijpen 5"! waar 't stuk gebleven wa». De politie werd gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Dit bracht haar tot de ontdekking dat 't bewuzte stuk prolongatie gegeven was bij Gebr. Levy, comaoissionnairg in de Kalver- "K straat aldaar, en wol voor een som tori In een der openbare scholen in de gemeente Bokstel werden Maandag ochtend de leerlingen naar huis ge zonden, omdat men niet gezorgd had de noodige brandstoffen voorhan den te hebben. Eon lentebode. De „Arnh. Ct." schrijft Gaat de ooievaar, als lentebode, zijne roeping verloochenen of is het zachter weer, trots de voorspellingen van Falb, reeds zoo spoedig ophan den? Wie zal het zeggen, die nietde De drie meisjes snelden de kamer uit en lieten Judith achter, die kalm zich in hare wiskundige studiën verdiepte, terwijl Hubert zich in het ongestoord genot zag van den gemakkelijksten stoel in de kamer. „O, wat zullen zij leelijk op hare neus kijkengrinnikte Hubert en strekte zijne lange beenen voor het vuur uit. „Zij denken dat Black Crum komt. en het is Lawrence Wain- wright." „Lawrence Wainwright!" riep Judilh uit en keek op. „Ik zou wel eens willen weten wat hem hierheen brengt?" „Dat kan ik je heusch niet zeggen. Ik ontmoette hem toe vallig en hij Bprak er over dat hij hedennamiddag zou ko men. Ik vermoed, dat Jane's nieuwste hoed hem aantrekt." „Hoe kunnen de mannen zoo dwaas zijn I" riep Judith uit. „Ja hoe!" was Huberts antwoord. „Ik veronderstel, dat de natuur het doet, en zegt de dichter niet, dat wij luisteren moeten naar de stem der natuur?" „Welke dichter?" „Dat weet ik niet. Shakespeare zou ik denken. Is hij het niet dan misschien Browning." „Onzin Hubert I Ik heb wsrkelijk niemand meer zottepraat hooren spreken dan jou. Ik kan mij niet begrijpen, hoe jij er tevreden mee schijnt te zijn het leven door te gaan, zooals nu het geval is, waarbij jij als kantoorbediende juist geld genoeg verdient om in je onderhoud te voorzien zonder dat je ooit tracht vooruit te komen of je positie eenigszins te verbeteren. ïHeb je nooit berouw over je dwaasheid om te weigeren-dienst te nemen in het leger, toen tante Hawkins je daartoe de gelegenheid aanbood „Nooit! Dat kan ik in waarheid getuigen. Bovendien," vervolgde Hubert terwijl hij zjjne derde eigarette aanstak, „wanneer ik het zwarte schaap niet was geweest, hoe zou jij dan in de gelegenheid zijn geweest om je smetteloos wit daartegen te doen afsteken? Het was de zuiverste onbaat zuchtigheid de wensch, dat tenminste een mijner zusters in de gelegenheid mocht zijn zich te onderscheiden, was oor zaak dat ik de gelegenheid om mij zelf in de hoogte te wer ken voorbij liet gaan. Maar in deze wereld kan men de menschen nooit geloof doen slaan aan zijne beste daden. Ons eigen geweten moet ons daarvoor beloonen, en het is een zeer karige, dat verzeker ik je Na een oogenblik van stilzwijgen legde Judith haar pot lood neer en vroeg „Wie van de meisjes ziet er volgens jou het liefst uit?" „De aanwezigen natuurlijk niet in aanmerking genomen, wordt Jane gewoonlijk als de schoonheid der familie be schouwd, en Amy vervult waardig de tweede plaats, maar volgens mjjne beseheiden meening is Nelly verreweg het liefste meisje." „Nelly!" riep Judith verwonderd uit. „Ja Nelly; en zij is de beste ook. Ik weet waarlijk niet hoe het er hier zou uitzien wanneer Nelly er niet was. Jij bent altijd van huis of in je studies verdiept en de twee anderen bemoeien zioh met hare kleeding of loopen wat rond en moeder zou geen raad weten, wanneer zij er niet was." Eene treurige zaak. Het was een hoogst treurige zaak, die Maandag voor de rechtbank te Utrecht behandeld werd, en waarin terecht stond een 15-jarige knaap uit Bodegrave, beklaagd van mis handeling van een 10-jarig kind, welke den dood tengevolge had. Bekl. had na 't werpen met sneeuw ballen een hooivork geworpen van een hooiberg naar een op 12 M. daarvan afstaand drietal knaapjes, zoodanig, dat ééne tand door 't voor hoofd van een hunner drong, de hersenen doorboorde en aan 't ach- terhoeid uitkwam, zoodat de 23-jarige broeder des getroffenen de vork eerst moest uittrekken voor hij het knaapje kon wegvoeren, dat drie uren later overleed. Deze broeder legde voor de rechtbank een ongunstige getuigenis al omtrent beklaagde's karakter. Eigenlijke getuigen van 't feit wa ren twee knaapjes, van 10 en 8 jaar; hunne verklaringen deden uitkomen, dat bekl., na voorafgaande twist, op den hooiberg was gegaan, daar de bedreiging geuit had „van ze door der donder te zullen gooien", en al mikkende de hooivork had geworpen. Alles bijeengenomen, achtte de off. van just. mr. E. A, Snzidt hier moed wil aanwezig, zij 't al niet om te doe- den, dan toch om t8 mishandelen, an volgens hem had bekl., hoewel pas 15 jaar, gehandeld met oordeel des onderscheids. Wegens misbande- ing met doodelijk gevolg, eischte spr. va» f895. Men bracht alsnu den be diende dier firma, welke de zaak had afgesloten, «aar 't bureau der Kas- vereeniging, waar hij een der leden Ja van 't personeel herkende als den jy persoon, die 't eff- et in beleoning had gegeTen, en deze was gelijk spoedig erkend werd de dief. Bijna „i. 't geheels opgenomen bedrag werd op JA aanwijzing van den ontrouwen be diende zeiven teruggevonden. Ter terechtzitting bekende hij 't feit gepleegd te hsbbsn. 't Effect lag een oogenblik onbewaakt op een les- jjJ senaarde verleiding werd te machtig F| en 't stuk was in zijn bezit. Hoe 9 j hij, die 14 jaar bij de Kasvereeniging werkzaam was, tot de daad gekomen is, kon hij moeilijk verklaren. Hij had f700 traktement, een vrouw en een kind en geen schuld. Minder fraai was dat bekl. de prolongatie-akte bij Gebr. Levy tee- kende met den naam van een ande- ren bediende der Kasvereeniging. Door de spoedige ontdekking van den dader jgj kwam de laatsie gelukkig niet in Jg moeilijkheden. a Het O. M. vorderde wegens dief- jg stal en valschheid in geschrifte met ja gebruikmaking van 't valsche stuk g| eene gevangenisstraf voor den tijd van éen jaar. Bi De toegevoegde verdediger mr. R. B. Benjamins acht e de valschheid 'ja niet strafbaar, omdat er geen moge- lijkheid van nadeel bestond en H drong overigens op een lichtere straf y| n .01 >n er las V cu V Vrijdag 8 Maart geven de dames Jeanne Landré en Bakker, de heeren Ph. Zrlsman, Pameijer en Phl. een concert te Amsterdam, waarvan de zuivere opbrengst ten goede komt aan een fatsoenlijke arme familie en de Vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden. Uitge- Hubert eindigde met een lach, alsof hij er ziGh over schaamde zoo ernstig te hebben gesproken, en hij leunde weer achterover in zijn stoel, terwijl Judith nadacht over de door haar broeder gesproken woorden. Zij koesterde steeds het plan om in de toekomst nuttig te zijn, zoodat zij het tegenwoordig in het geheel niet was. In dien tusschentijd hadden de drie meisjes zich verkleed en waren de trap at gesn ld naar de ontvangkamer. „Waarom heb je toch een andere japon aangetrokken Nelly Dokter Crum komt toch niet om jou hier," zeide Jane met een zelfbewust lachje en een blik in den spiegel. „Het is volstrekt niet noodig dat je in de kamer blijft. Het is zoo vervelend voor een man om een kring meisjes om zich te hebben, die luisteren naar ieder woord dat hij spreekt. Amy kan wel voor zich zelve zorgen. Dat is maar al te goed bekend." Nauwelijks had zij dit gezegd toen de bel in de gang weerklonk. „Daar is hijriep Jane. „Waarom talmt Mary zoo lang met open te doen Ik hoop maar, dat zij zich dien tijd ten nutte maakt door een schoon mutsje op te zetten." „Mijnheer Lawrence Wainwright." Verbazing was op Jane's en Amy's gelaat te lezenblijd- Bchap op dat van Nellie, (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2