Sport en Wedstrijden. Voetbal-Competitie 2e klasse. van <ie 22 deelnemers verkregen H. Schouten, W. Kuiper en W. Huls- hoff de voornaamste prijzen. De Stoter ijsclub hield een wed strijd voor paren in het schoontijden, waaraan er 11 deelnamen W. Bak huizen met mej. Keenwijk vanNieu- wer-Amstel, Verlaan met mej. de Vries van Haarlemmermeer en De Lange met mej, W. verkregen de iraaie prijzen, Een hardrijderij heelt te Nieuw- Vennep plaats gehad om het mees terschap van Haarlemmermeer. Het aantal rijders was 11, de lengte der baan 1500 M. G. Post was overwinnaar in 3 min. en 32 sec., prijzen medaille en baro meter; 2. J. P. Smit, in 3 min. en 41 sec., theestel|3. D. Krieger in 3 min. 42 sec., azijnstel. Aan het hardarren te Hoofddorp, vanwege de ijsclub, werd door 10 personen deelgenomen. Lengte der baan op de Hooidvaart was 400 M. De prijs werd gewonnen door J. Deutekomde le premie door J. Knibbe; de 2e premie door D.Knibbe. worden vergoed. De brieven kunnen ongefrankeerd zijn, mits dan officieel gestempeld ol gewaarmerkt, om het dubbel port te voorkomen." B INNENLAND, Den heer J. G. de Groot te Am sterdam, is ter gelegenheid va* de viering van zijne 25-jarige tooneel loopbaan door hertog George II, van Meiningen, het KruiB van verdien- Bte voor Kunst en Wetenschap verleend. Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Het bestuur der commissie voor „Oud-Holland" op de wereldtentoon stelling van het Hotel- en Reis wezen te Amsterdam, heeft zieh gewe tot burgemeesters en secretarissen der verschillende gemeenten in Ne derland, en wel met onderstaand schrijven „Naar wij meenen te weten zijn in sommige gemeenten o.a. in de stadhuizen, waaggebouwen enz. enz. allerlei voorwerpen van histori- schen aard voorhanden, welke daar in een vergeten hoekje zijn geborgen en onder den ouden rommel worden gerangschikt. Zoo kwamen in een der Hollandsche steden bij een fees telijke gelegenheid allerlei lansen te voorschijn, die geen sterveling zieh herinnerde. „Met het oog op de historische feesten, welke in dezen zomer zullen worden gegeven op de terreinen van Oud-Holland (de geheel zelfstandige afdeeling der a. s. Wereldtentoon stelling, onder hoege bescherming van H.M. de Koningin-Weduwe-Re gentes), zouden de ondergeteekenden er bijzonder prijs op stellen te kun nen beschikken over verschillende wapenen, alszwaarden, sabels, de gens, musketten, vuurroeren, geweren, pieken, lansen, schilden, helmen, bandeliers, het liefst met de hulzen, borstkurassen, beenstukken, harna- chementen, enz., ook lantaarns, krijgs- wagens, kortom over al die voor werpen, welke hij optochten, too neel voorstellingen, enz. kunnen benut worden „Dientengevolge richten wij het dringend verzoek tot de burgemees ters en secretarissen der gemeenten van ons vaderland, om zoo noodig de zolders van hunne stedelijke ge bouwen eens te inspecteeren of te doen inspecteeren en ons in elk geval mede te deelen, wanneer zich het een of ander merkwaardigs mocht voordoen, hetzij ona dat te co- pieeren, hetzij om het te leenen of te huren. „Eventueele kosten zullen gaarne Eene bekentenis. De hofmeester van het stoomschip Oranje Nassau, der West-Indi6che mail, die op de uitreis van Amsterdam naar Curasao door zijn zonderling gedrag het leven der dertig opvaren den in groot gevaar bracht, heeft thans voor den rechter-commissaris te Amsterdam bekend met opzet en dus met vol bewustzijn gehandeld te hebben. Men zal zich herinneren, dat de hofmeester op zekeren avond in zyn hut werd gevonden, badende in zijn bloed, met afgesneden pols en op den rand van den dood door bloed verlies. De kapitein der Oranje Nassau werd terstond beneden geroepen. Hij legde een verband om het bloed te stelpen de Oranje Nassau veer als „tus- schenschip" on had derhalve geen geneesheer aan boord en kon voorloopig geen andere verklaring uit den man krijgen, dan dat bij met zijn pols in een scheermeBwas gevallen. Maar spoedig kwamen er andere zaken aan het licht. De „mailkamer" bleek opengebroken te zijn; eea kist, „buskruit" gemerkt maar met patro nen gevuld, was uit die kamer gedra gen, naai de „piek" overgebracht en duar met een bijl opengebroken. En blijkbaar ook was bij dat openbreken zoo onhandig met de brjl omgegaan dat het weinig had gescheeld of de patronen zouden gesprongen zijn en wie weet welk groot ongeluk hebben aangericht. De kapitein, die den hofmeezter met groote zorg bleef verplegen maar hem tevens bleef ondervragen, ontlokte hem eindelijk de bekentenis, dat hij zich met hot scheermes em het leven had willen brengen, nadat hij tot de ontdekking was gekomen, dat hij, in een vlaag van verstands verbijstering, de kist met patronen had opengebroken. Te Curasao werd de hofmeester aan boord van het stoomschip Prins Willem II gebracht om, onder toezicht van een genees heer, naar Amsterdam te worden vervoerd. Hier aangekomen werd hij onmiddellijk in arrest genomen. Voor den rechter-commissaris bleef hij aanvankelijk volhouden, dat hij niet meer wist wat hij eigenlijk gedaan had en dus in een vlaag van krank zinnigheid had gehandeld. Daarom werd aan deskundigen een onder- naar zijne geestvermogens op gedragen. Dit onderzoek nu iB niet te zijnen voordee e uitgevallen. Inmiddels was nog ontdekt, dat hij getracht had met de pitten van was kaarsen eene lont te fabriceeren maar deze over boord had geworpen,toen een scheepsjongen hem bij dit werk had verrast. De tegenstrijdigheid zijner verkla ringen voor den kapitein en voor den recnter-commissaris en de huidige toestand zijner geestvermogens heb ben den doctoren de zekerheid gege ven dat de man volkomen toerekenbaar moet worden geacht. Nu men hem aan het verstand heeft gebracht, dat hij zich benadeelde met nog langer de waarheid te verzwijgen, heeft hij bekend zich het leven te hebben willen berooven door het schip in de lucht te laten vliegen en dus zijne medeopvarenden te hebben willen op offeren om te voorkomen, dat in het vaderland zijne verdwijning aan zelfmoord zou worden toegeschre ven. Door manschappen van het regi ment grenadiers en jagers te 's Gra- venhage werd Donderdag een schaat sen wedstrijd in hard-enschoonrijden gehouden op het ijs van het water- ververschingskanaal tusschen de bin nen- en de zeesluis. Lustig wapperden ter weerszijden ran de baan het nationale dundoek en de oranjevlag en onder het trompetgeschal van de jagersmuziek ving de wedstrijd aan. Op het feestterrein waren, behalve de kolonel-commandant van het regiment jhr. Laman Trip, tal van hoofd- en verdere officieren. Omstreeks half twaalf kwamen de Koninginnen met gevolg, bestaande uit de „dames du palais," baronesse Rengers, jonkvr. Vau de Poll, freule Van Ittersumen de heeren jhr. De Ranitz, particulier seeretarie, kapt. tyz. baron Van Ho- gendorp, adjudant,Jen de ordonnance- officiergraaf Dumonceauop het terrein van den wedstryd. Hare Ma jesteiten waren gezeten in eene fraaie arreslede, het gevolg in rijtuigen. Nabij den ingang van de trap, die naar de banen leidde, werden Hare Majesteiten ontvangen door den ko lonel-commandant, die de vorstinnen met het gevolg, voorging en geleidde naar een inderhaast opgetrokken tentje van rood met wit en blauw doek. De Kon. Mil. kapel, ev?n te voren op de banen aangetreden, voerde bij aan komst der Koninginnen het Wilhel mus uit. Bijna voortdurend onder hielden de hooge bezoeksters zich met jhr. Laman Trip en gedurende den tijd dat zij den kampstrijd bijwoonden, lieten Hare Majesteiten zich verschil lende hoofdofficieren voorstellen. Met de grootste belangstelling vo gde Koningin Wilhelmina het rijden der kampioenen en herhaaldelijk gaf zij blijken, dat het ij-feest zeer in haren smaak viel. Vocral een Fries, die op zijn sokken reed, trok haar aandacht. Door de manschapp n gewapend met schermgeweren, werd en corps voor Hare Majesteiten, na afloop van den wedstrijd, een défilé op schaatsen uit gevoerd. Een aardige verrassing had Konin gin Wilhelmiru den overwinnaars bereid, toen namelijk bekend was wie met de eerepalmen was gaan strijken, verzoch H. M. aan de overwinnaars zelf de prijzen te mogen overhandigen. Onder eenige vriende.ijke woorden, als: „O, wat kunt u hard rijden, ik vond 't zeer mooi 1" reikte zij aan ieder der drie eerste-prijs winners een zilveren horloge met dito ketting uit. Op de achterzijde van heü horloge is het Nederl. wapen met een kroon gegraveerd. Een daverend hoera! ging op uit de gelederen der manschappen en de muziekkorpsen speelden de volkslie deren. Omstreeks 1 uur verlieten Hare Majesteiten het feestterrein, uitgeleid door den kolonel-«ommandant. Bij het vertrek zwaaiden de solda ten hun sjako en uit volle borst klonk een driewerf hoeraen leve de Ko ningin. zrjn 30 kleinkinderen kleinkinderen. en 52 achter» Woensdag is te Utrecht een boe renwoning met bybehoorende getim merten, erf en tuin, alsmede diverse perceelen wei en bouwland, staande en gelegen te Waverveen, gemeente Vinkeveen en Waverveen, ter geza menlijke grootte van 30 H. A. 27 A. verkocht voor één gnlden. Een complete boerderij verkocht voor één guldenTer verklaring hoe dat mo gelijk is voegen wij aan demededee- ling van dezen verkoop nog toe, dat de boerderij gelegen is in het water schap Groot Mijdrecht en dat de ver koop is geschied in de zitting der arrondissements-rechtbank kamer van burgerlijke zaken, ten verzoeke van den heer Klaas yan Duikeren, in qualiteit van penningmeester van dat waterschap. D.) Langdurige vorst. Uit de provincie Groningen wordt thans gemeld Menig eerzaam ,huisvader begint naar dooiweder te veriangen en des te greater ie dat verlangen, naar mate 'e mans kinderzegen grooter is en de kinderen zeiven den volwassen staat meer nabij zijn. Geen wonder. Het „sehenvelloopen" kost hier cen ten. In den mond van het volk heet het dan ook, nadat het een veertien dagen ijs en weder dienende was, „dat er boeldag van ieege beuzen zal worden gehouden" oi wel dat de ieege portemonnaies aan de bruggen hangen. Men rijdt toch niet enkel scnaatsen om het rijden zelf maar om de napret er aan verbonden. Scheemda, Ónderdendam en Wilder- vank zijn de verzamelplaatsen. De logementen moeten hot .vooral van den winter hebben. Te Scheemda b.v. staan er drie naaat elkaar, aan het Winscheterd ep, die er op de drukste dagen, een 2000 tal rijders bevatten en ze op heet bier, punch, muziek en dans tot laat in den nacht onthalen. wedstrijd gewonnen met 50 goals. De rangorde is dus als volgt goals ïbj. e;w, Terl. gel. roor tegen out. 1 Haarlem 5 3 1 UI J 7 2 Victoria 4 3 1 15 3 6 3 U. N. I. 4 3 1 17 11 6 4 Kralingen 3 2 1 5 12 1 5 Olympia 4 4 3 15 0 „Victoria" staat dus eigenlijk het beste met 1 wedstrijd minder gespeeld en 1 punt mindor dan „Haarlem". Wint zij haar volgende match, zoo is zij „Haarlem" 1 punt voor. Bij C&rró. Een Fransche dame heeft Don derdagavond in den circus Oscar Carré tijdens ue voorstelling van het stie rengevecht getracht den stier de ro- set van den kop te nemen. Met adem- looze spanning volgde het publiek dit belangwekkende schouwspel. Het mocht der koene dame echter niet gelnkken haar doel te bereiken bin nen den bepaalden tijd van tien mi nuten, zuodat zij hedenavond opnieuw een po„ing zal wagen. Ben krasse oude. De heer C. Horstmanshoff te Am sterdam, vierde Woensdag zijn lOlen verjaardag. De jubiiaris, die voor zijn leeftijd nog tamelijk kras is, ontving in den loop van den dag bezoek van Rechtszaken, Onbarmh.rtig Voor het kantongerecht te Zwolle heeft terecht gestaan K. Visscher te Zwartsluis. Genoemde Visscher heeft nl. bij de ramp van het tjalkschip van Hendrik Jaspers, schipper te Zwartsluis, dat in den nacht van 22 op 23 December, zooais men zich nog wel herinneren zal, nabij Schokland omsloeg, waarbij Jaspers zijn vader, vrouw en kind .verloor, geen hulp verleend. Bekl. had dit gemakkelijk kunnen doen, daar hij den in nood verkeerenden Jaspers op 40 M. afstand voorbij zeilde. De ambtenaar van het O. M. stelde het schandelijke van de handelwijze van beklaagde in het licht. De kantonrechter wees dadelijk vonnis en veroordeelde den bekl. tot eene hechtenis van zes weken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde Donderdag, in de voor 14 dagen behandelde zaak het vonnis van de Haagsche rechtbank, veroor- deelende den zeeman, die zich voor „neef Piet" uit de Oost aou hebben uitgegeven, wegens oplichting tot lfc jaar. Het overspelen van den wedstrijd H. F. C. „Haarlem" en de it. C. en F. C. „Victoria" is van de hand ge wezen. „Victoria" heeft dus dien „Ga ontn ddeüijK naar boven en kijü eens of mijn bed zoo is opgemaakt, dat ik er in kan slapen," beval juffrouw Hawkins. „Ik geloof," begon mevrouw Dudley, „dat u het wel e«n gemakkelijk bed zult vinden. Ik heb zelve gekeken of het goed was opgemaakt, want ik wist dat u daar bizonder op let." „Is het goed opgemaakt riep juffrouw Hawkins uit. „Met het hoofdeinde naar het noorden, zoodat de magne tische stroom in rechte lijn door mijne ledematen kan vloeien 7" „Het hoofdeind* naar het noorden I" riep mevrouw Dudley uit. „Ik vrees, dat ik niet weet wat de noordkant is van de kamer. Beste Frank, waar is de noordkant Wil je het eens met een kompas gaan onderzoeken?" De majoor begon te lachen. „Het is zeer ongelukkig, maar het bed is juist in de tegen overgestelde riohting opgemaakt. Het hoofdeinde is aan des zuidkant, het voeteneinde aan den noordkant." „Wat gebeurt er tante, wanneer de magnetisehe stroom bij uwe voeten begint en uit uw hoofd wegvloeit?" vroeg Amy. Miss Hawkins wierp hare achternicht een toomigen blik toe en vervolgde „Draai het ledikant dan geheel om SquelBh, onmiddellijk." „Maar tante Hawkins," wierp mevrouw Dudley hiertegen in, „het is een zwaar, ouderwetsch, vierkant ledikant met gordijnen en hemel. Het is voor de dienstboden veel te Felitiek Overzicht Van verschillende zijden worden de berichten omtrent eene omwente ling in Bulgarije en eeae vlucht van vorst Verdinand naar Roemenië be slist terengesproken. Het blijkt dus een valsch gerucht te zijn gewerst. Het Balkan-Agentschap noemt de in het buitenland verbreide geruchten van een aftreden van Prins Ferdinand een leugenachtige en hoosaardige uitvinding. Woensdagavond heeft er ten Hove van den Vorst eea schitterend bal plaats gehad, waar het corps diploma tique en vele andere aanzienlijke meuschen kwamen. Toeh is de toestand in Bulgarije verre van rooskleurig op politiek gebied. In het engelsche Lagerhuis werd Donderdag de behandeling over het adres van antwoord voortgezet. Het amendement van den heer Clancy (betreffende de herziening van de prooessea in Ierland, waartegen de minister Aiqnith zieh had verzet) werd verwerpen met 299 tegen 111 stemmen. In het Hoogerhuis deed de minis ter van koloniën, Lord Kimberley, eenige mededeelingen over den staat van zaken in Uganda (Noord-Oost- Afrika). De minister verklaarde, dat het gebied in Uganda, hetwelk onder Groot Brit'.annie's protectoraat iB ge steld, niet is uitgebreid. Toch achtte de regeering het noodig over te gaan tot de bezetting van eea gedeelte van Unyoro, ten einde de veiligheid in Uganda te verzekeren. Betreffende den aanleg van een spoorweg in Uganda is nog geen beslissing geno men. In Uganda is alles rustig. De inboorlingen zijn zeer tevreden over het tegenwoordige bestuur. Lord Rosebery voegde er nog bij, dat de regeering geheel verantwoorde lijk blijft voor den aanleg van dezen spoorweg. De regeering heeft het nut van dezen spoorweg nooit in twijfel getrokken, ook al komt deze ook slechts gedeeltelijk tot stand. Zoedra de geschikte tijd daarvoor is gekomen, zal de regeering tot de uitvoering van haar plan overgaan. Tot dusver zeide de minister iB nog geen beslissing genomen be treffende de regeling van het bestuur van het grondgebied, waardoor de spoorweg moet loopen. Zoolang de besprekingen daarover nog niet zijn geëindigd, acht de regeering het niet wensehelija, met de uitvoering van het plan te beginnen, omdat daardoor licht aanleiding kon worden gegeven tot verwarring. Alle voorbereidende maatregelen zijn echter genomen ten einde onmiddellijk tot den aanleg van den spoorweg te kunnen over gaan, zoodra daartoe zal worden besloten." Volgens de italiasinsche dagbladen is een bevel om voor don rechter te verschijnen tegen Giolitti, den oud premier, uitgevaardigi (wagens laster) Indien hij niet verschijnt, zal hij bij verstek veroordeeld worden. Ook zou bet bevel om voor dsn rechter te verschijnen, veranderd kunnen wor- zwaar om het ie verschuiven'" „Nu, laat dan het bed andere opgemaakt worden. Dat is alles," beval juffrouw Hawkins. Squelsh verliet de kamer. De majoor ging met zijn rug naar den haard gekeerd zich wat verwarmen, mevrouw Dudley nam een stoel naast de oude dame en de meisjes zetten zich neer in een halven kring. Allen dachten na of zij ook iets wisten te zeggen, maar geen hunner wist wat. De majoor pookte het vuur op en Bchraapte verscheidene malen zijn keel. De gangdeur werd geopend en HubertB stem weerklonk door het huis, terwjjl hij aan de meid vroeg „Is het oude menseh er al?" „Wil je zoo geed zijn je broeder te gaan zeggen, dat het oude raensch er werkelijk en dat hij, daar hij zoo verlangend schijnt haar te ontmoeten, dadelijk hier kan komen 1" zeide tante Hawkins met bitteren spot. Amy snelde de kamer uit. In de gang werden gesmoorde uitroepen gehoord. Weldra trad Hubert met een eeaigsiias verlegen uitdruk king op het gelaat binnen en trad op de oude dame toe. „Wel tante Hawkins, hoe gnat het met u Het doet mij genoegen u te zien," zeide hij, en boog om op het naiuBt gerimpeld gedeelte van haar wang, dat hij vinden kon, een kus te drukken. „Dat gaat nog al dank je. Ga eens naast mij zitten, dan kunnen wij eens met elkaar praten. Ik word wat doof moet je weten." „Ja? Het spijt mij, dat te hooren. Het moet kwellend zijn om niet meer te kunnen hooren wat iemand zegt," merkte Hubert op. „Laat ik eens nagaan," zeide tante Hawkins, „hoe lang is het geleden, dat ik je het laatst heb gezien „Zeven jaar geloof ik tante Hawkins," antwoordde Hubert. „■Ja, dat kan wel. Laat eens zien, welk jaar hebben wij nu?" „Twee en negentig," gaf Hubert ten antwoord. „Twee en negentig. Wel, hoe kan het reeds twee en negen tig wezen? Nu, hot moet tooh wel zoo zijn. Tel daar zeven aar af, dat is...." „Vijf en tachtig," zeide Hubert. „Ja, dat is zoo. Iu vijf en tachtig heb ik je het laatst zien. Wat gaat de tijd tech snel voorbij, en wat veranderen de menschen 1 Jullie bent allen veel veranderd, weet je dat wel „Zijn wij dat tante?" vroeg Hubert onschuldig. „Je vader, beste jongen, ziet er beter uit dan men van iemand op zijn leeftijd zo* verwaehten, ofschoon hij zijne mooie gestalte natuurlijk verloren heeft, en gebogen en oud is. Je zusters zien er niet meer zoo aardig uit. Het is droe vig, zoo speedig als meisjes er paté uitzien. Wordt

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2