ramum De lees ra Brussel. Zijt gij verkouden, BINNENLAND. Burgerlijke Stand. INGEZONDEN. Schouwburg, Haarlem. Schouwburg, .lansstraat. „Melpomene ei Thalia". Politiek Overzicht. „Des Werkmans Vriend". DAMSTRAAT tal van kleine brandwondjes. Zoo ontsteld was onze bejaarde wethouder (de heer De Kanter is 66 jaar oud) dat hij lachte en schreide om beurten en voortdurend maar riep „Menschenreddenmenschenredden!" toen er reeds geen gevaar voor men- schenlevens meer bestond. Daar hij door de brandwonden aan zijne voe ten moeilijk kon loopen en hinkte, bracht men hem bij den apotheker Keur binnen. Hij schreeuwde het uit van de pijn. Dr. Van Praag on derzocht daarbij de kwetsuren en ver leende de eerste hulp. Inmiddels was ook Dr. De Wildt verschenen en nam twee kinderen van den heer Van Deurzen mede. De heer De Kanter werd daarop naar het St Elizabeths-Gasthuis ever- gebracht, en daar door Dr. Van Praag onderzocht en verbonden. Wij hebben ons omtrent den aard zijner kwetsuren geïnformeerd bij Dr. Van Praag, en van dezen vernomen, dat de wonden er voorloopig goed bij staan. De pijn was heden belangrijk minder, ofschoon de patient niet ge slapen heeft. De heer Van Deurzen was met zijn moeder, zijne echtgenoote en eenige kinderen, liefderijk opgenomen door den heer Berndes aan de overzijde. Het brandende huis was in onge looflijk korten tijd één vuurpoel, be hitte was onbeschrijflijk. Ruiten van tegenoverliggende huizen sprongen, ja de gordijnen daarachter vatten vuur door den verzengenden gloed. De deur van de secretarie van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude is totaal geblakerd. Het kostte heel wat moeite om de bewoners van de school van Mej. Bron te wekken. Men kan zich denken, dat de brand weer een zware taak had. 't Was nijpend koud. De vingers kleefden aan de slangen vast, het water werd onmiddellijk tot ijs. Dat de felle brand tot dat eene perceel is beperkt ge bleven, is dan ook voor de pogingen der brandweer de grootst mogelijke lof. De geruchten dat er iemand bij den brand omgekomen zou zijn en dat de bewoners uit de vensters in netten zijn gesprongen,zijn uitstapjes in het rijk der fantasie. Dit is even wel -zeker, dat het een zeldzaam felle brand is geweest en dat men dank baar zijn moet, dat niemand ernstig letsel heeft bekomen. Alles was verzekerd bij de Maats, van Brandverzekering te 's Hertogen bosch, agent de heer F. C. Piët alhier. Hedenmiddag te half een ure brak weer een brand uit, nu in hotel „Lion d'Or" van den heer Wagner aan den Kruisweg. Deze brand was echter niet ernstig en beperkte zich tot een zolder, en een kamertje, die uitbran den. Aanwezig waren spuit 10, die echter ,geen water behoefde te geven en de slangenwagen. De oorzaak van den brand wordt aan onvoorzichtigheid geweten. Eenige timmerlieden in dit perceel aan het werk leden schade door het verbran den hunner gereedschappen, Wij verwijzen naar achterstaande advertentie van den heer Van Esso Koren in de Schachelstraat, ter aankondiging zijner nieuwsartikelen. De heer J. A. Vermeer opent heden zijn magazijn van kristal, glas en aardewerk in het perceel Groote Houtstraat 14 hoek Paarlaarsteeg, waarheen hij het heeft overgebracht uit den tegenover gelegen winkel. Maakt het slanke gebouw reeds uit wendig een goeden indruk, deze wordt nog versteikt wanneer men door de fraaie portiek den winkel betreedt. Bij een voor vrije circulatie voor het publiek zeer voldoende breedte, heeft de winkel een diepte van veertien meter en is hoog van verdieping. Keurig en smaakvol zijn porcelein, glas en aardewerk op de eenvoudige, maar net in rood en zwart uitgevoerde win kelbetimmering geëxposeerd en voor al de etalage, geheel van nikkel en glaz, maakt een keurig eflect. Onder den winkel zijn drie in el kander loopende, met gas verlichte, ruime magazijnen, waarin van uit de Paarlaarsteeg de goederen kunnen worden aangebracht. Twee flinke bo venhuizen en een kleine winkel in de Paarlaarsteeg, waarin eerlang een vleeschhouwerij wordt opgericht, cem- pleteeren het gebouw. Zonder overdrijving mag van dezen winkel gezegd worden, dat hij een van de mooiste is in deze gemeente. De verdienste daarvan komt toe aan den heer W. F. Doeglas architect alhier, wiens ontwerp en leiding van den bouw door den heer Vermeer zeer worden geprezen. Ook over de afwerking was de eigenaar vol lof. De bonw werd uitgevoerd door de aannemers Giebels Van Servellen. Heden is in de vitrine van „Mai- Bon Hals" geëxposeerd een se' ilderij van Bertzik (kinderkopje). Door allen, die konden schaatsen rijden bij het 2de en 4de bataljon 4de reg. inf. te Leiden ten getale van p. 1. 160 onder fficieren, werd Vrijdag on der bevel van den kapitein Eroger, van het 2de bataljon, een tocht per schaats gemaakt van Leiden naar Haarlem. Alhier aangekemen, werd de rust genoten in de cantines waarna de terugtocht naar Leiden weder werd aanvaard. Een landbouwerswoning met bijna 40 H. A. bouw- en weiland, staande en gelegen in de Haarlemmermeer polder bracht in publieke veiling op f21260een woning met slechts 10% H. A. in de Houtrakpolder f 29005. Wel een bevrijs dat het land in het voormalig IJ, ver staat boven dat in de Haariemmermeerpolder. Mond- en klauwzeer. De gevreesde besmettelijke vee ziekte (mond- en klauwzeer) open baart zich weder in de omstreken. Onder Sloten en Beverwijk werden gevallen geconstateerd. In het lokaal van „Weten en Wer ken" en voor de leden van die ver- eeniging waren Vrijdagavond door de architecten Roog en Van den Ban een aantal afbeeldingen tentoongesteld van oude gebouwen uit verschillende steden van ons land en daarbuiten. Door de heeren M. Duco Crop, E. Voet, J. G. Veldheer, Vaarzon Morel en J. A. G. van der Steur werden daarbij inlichtingen gegeven, blijk baar zeer ten genoege van de talrijke aanwezigen. Ingekomen zijn de volgende giften bij de commissie tot gratis verstrek king van koffie en brood. Bij den heer H. Kolkmeijer. Mev. W. f 25.mev. E. A. f10.mej. A. P. i'2.D. P. i4.Kinderen K. f 1.50, N. N. fI0.—H. R. tl.—, mej. M. de L. fö. Bij den heer GuskeusElisabeth fl.—L. f5.—H. i 2.50. Jan 50 Ct., No. 3 f 10.—, van juffr. Mietje koifie en koffieetroop, Bij den heer SernéN. N. f 10. mev. E. P. f10. Bij den heer v. d. VaartN. N. f3 N. N. f2.—, N. N. f2.50, K. flO.—N. N. f2.—, W. S. f5.—. Bij den heer H. v. Niel Hz., Pen ningmeester P. C. f 100.J. de G. f2.van een kaartkransje v. O. 1.mej. wed, B. f 5.B. i 2 50. Het aantal uitgereikte portiën waB Maandag 360, Dinsdag 407, Woensdag 1186, Donderdag 507, Vrijdag 433 en Zaterdag 959. In den afgeloopen nacht is door enkele ploegen aan de Bpoorweglijn gewerkt moeten worden aan de op ruiming der opgewaaide sneeuw- hoopen. Bij Hillegom ontspoorde gisteren de stoomtram te 2Vs uur nit Haar lem vertrokken Na ruim 2 uur op onthoud, dat ook in de andere trei nen vertraging veroorzaakte, kon de reis naar Leiden worden voortgezet. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 14 Febr. 1895. Witte tarwe f4.25 a f4,75, Rogge f 3.50 a f 3,75, Haver f4.50, a f5.63, Duivenboonen f5.50 a f 5.75, Paar den boonen i 4.60 a f 4.85, Braine boo- nen 111.a 14. De geweren-quaestiöe lil het Regeeringeantwoord omtrent het wetsontwerp tot aanvulling van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1895 bestrijdt de minister van oorlog sterk de meening, dat de ver betering der bewapening zou moeten worden verschoven totdat omtrent tal van andere zaken zal zijn beslist. De Minister constateerde dat de alge- meene toestand van het leger sinds 1870 zeer ster.z is vooruitgegaan. Re organisatie van ons leger is zeker noodig, maar dit neemt niet weg, dat wij ,oub in elk geval zoo goed moge lijk zullen verdedigen en daarom be- hooren wij deugdelijke geweren te be zitten. Dat de nieuwe geweren groote gel delijke offers zullen kosten is waar, maar men was daarop in de laatste jaren voorbereid. Het zou thans, nn alle ons omringende rijken sinds ge- ruimen tqd een nieuw repeteergeweer van klein kaliber hebben aangeschaft, plichtverzuim worden, langer met dé aanschaffing te wachten. Het aan te sohaffen wapen, dat bq de herhaalde en langdurige beproeving bij de korp sen door de gebruikers om het zeerst geroemd en volkomen practisch be vonden is, is het beste dat bekend is. De Minister heeft juist met het oog op deie uitgaven gestreefd om het eindcijfer van hoofdstuk VIII laag te houden. Het is den Minister intusschen nader gebleken dat aanzienlij ke bespa ring zal worden verkregen, indien de oprichting der patroonfabriek nog meer bespoedigd wordt en dientenge volge het aantal in hst buitenland aan te schaffen patronen lager wordt gesteld. Daarom en omdat de fabrikanten de voor de patronen gevraagde prijzen verlaagd hebben is het wetsontwerp gewijzigd. Die wijzigingen bestaan hoofdzakelijk in het verminderen van het aantal patronen, dat in het bui tenland zal worden aangekocht, en het lager stellen van den prijs der patronen en in het beschikbaar stel len van eenigo meerdere gelden voor den bouw der artillerie-inrichtingen. Het voornemen bestaat de verschil lende gebouwen nog in het loopend jaar aan te besteden zoodat de pa troonfabriek in het begin van 1896 kan zijn voltooid en alsdan de pa tronen in eigen werkplaatsen met volle kracht kunnen worden aange maakt. Daardoor alleen is met zeker heid verdere besparing op den prijs der patronen te verkrijgen. De totale aanvrage van 1 8,970,000 wordt dien tengevolge verminderd met 1128,340 en gebracht op f 8,841,660 of rond f8,850,000. Daar de eerste aanschaffing in het buitenland verminderd is tot 200 scherpe en 20 losse patronen per ge weer, bedraagt de besparing voor 1895 f31,000. Voor aanschaffing van materialen en buskruit in 1895 met het doel om in 1896 in eigen werk plaatsen te arbeiden is nu een som van f165,000 uitgetrokken. De Min. geeft overigens de beste verzekeringen omtrent de duurzaam heid voor het aan te sehaffen gew?er. Het denkbeeld om een eersten ban der schutterij te vormen uitsluitend uit gewezen miliciens is niet te ver wezenlijken zonder wijzi. ing der schutterij wet waartoe thans de tijd hoogst ongelegen schijnt. Ook voor de schutterij acht hij het nieuwe wapen noodig. Zonder eenig voorbehoud verklaart de Minister vast overtuigd te zijn dat het gebiedend noodzakelijk is om zoo spoedig mo gelijk tot de aanschaffing der nieuwe bewapening over te gam, ook voor het geval, dat wij ons in een ©ven- tueelen oorlog uitsluitend tot verde diging van onze liniën en steliingen bepaalden. Op verschillende gronden betoogt de Minister de onmogelijkheid van de onderstelling dat voor deze gewe ren een Nederlundsche wapenfabriek zou kunnen worden opgericht. Het beste wat in deze ia te doen is aan maak in eigen, in het centrum der verdediging gelegen werkplaatsen van alle onderdeelen, welke met betrek kelijk geringe werkkrachten kunnen worden vervaardigd, verschaffiag door de particuliere vaderlandsche nijver heid van alle verwisselstukken tot welker levering zij in staat blijkt te zijn; en voorts aanmaak der overige verwisselstukken en van volledige geweren en karabijnen in het bui tenland. De redenen, welke aanleidng gaven tot het voorstel, om d* artillerie-in richtingen naar Amsterdam over te biengen, zijnlo. de ondoeltreffend heid en onvoldoendheid der bestaan de inrichtingen; 2o. .de belangrijke kosten van vervoer tusschen de in richtingen; 3o. de noodzakelijkheid om gelijke werktuigen op meer dan eene inrichting te plaatsen4o. de noodzakelijkheid om een nieuwe pa troon fabriek op te richten die tevens metalen hulzen voor snelvuurgeschut vervaardigt [en 5o. het overwegend belang om in het centrum der ver dediging tot het uiterste oogenblik te kunnen voorzien in aanvulling van projectielen, draagbare vuurwapenen, enz. Onder het millioen voor de oprich ting van een patroonfabriek zijn de kosten voor terrein niet begrepen. Er zal echter kosteloos een opper- zilverprijs belanghebbende staten over maatregelen ter voorkoming eener verdere daling in onderhandeling te treden. Dit goedgunstig antwoord van den kanselier heeft zelfs de bimetallisten verrast, die niet verwachtten, dat hij tot medewerking bereid zou zijn. Bq de behandeling van het adres van antweord aan Koningin Victoria stelde Chamberlain Vrijdag in het en- gelsche Lagerhuis een amendement voor, waarbij het in strijd met het staatsbelang verklaard wordt, dat on der leiding dezer ministers het Par lement zijnen tijd moet wijden aan ontwerpen, welke volgens de verkla ring dier ministers zelf, volstrekt geen kans hebben wet te worden, terwijl er voorstellen worden aange kondigd, ernstige wijzigingen der con stitutie inhoudende, over welke een beslissing van het Parlement onmid dellijk moet werden genomen. As- quith antweerdde dat de regeering, versterkt door het vertrouwen van het Lagerhuis de taak zal volbren gen, baar door de kiezers van 1892 opgelegd. De Times verneemt uit Kaapstad dat in de eerste gewone vergadering van den Volksraad de quaestie van den militairen dienst zal worden be handeld. Uit Peking wordt gemeld dat de Keizer van China de buitenlandsche gezanten heeft ontvangen, wien de zeldzame eer te beurt viel door de groote paleispoort te mogen binnen treden. De Times verneemt nit Peking, dat de kansen op den vrede hopeloos zijn. Sir Edward Grey, onder-minister van buitenlandsche zaken, deelde in deze zitting mede, dat Engeland geen officieele mededeeling ontvangen heeft van de overeenkomsten tusschen België en Frankrijk en tusschen België en den Kongo staat. Engeland heeft Frankrijke recht van verkoop niet erkend. De secretaris van staat der Ver- eenigde Staten Gresham heeft den Senaat medegedeeld, dat Frankrijk, Duitsehland, Nederland, Portugal, Zweden, Spanje en Rusland beloofd hebben reglementen uit te vaardigen tot voorkoming van aanvaringen ter zee. Japan heeft zulk een reglement reeds uitgevaardigd. Engeland, Oosten- rijk-Hongarije en Italië wenschen bedenktijd. Oosterwijk. H. J. de Wolfl 64 j.^, Amst. M. HeuvelinkVan Wieringen 26 j., Mijdrecht. 15. J. A. Dinger im. 5 j. N.-Amstel. Be Tall en: 14 febr. M. Sernee Kabel z. L. NoordaausHoreman d. 15 C. P. StiphoutRuijsenaars d. J. I. Stiphout—Teeven z. J. Molenaar Speijers z. 16 W. BakkerDuisen- berg d. Overleden: 15 Febr. W. Ver- wer 23 d. z. Zuiderstraat C. v. Zalen m. z. Zijlstraat. op ZONDAG 17 Febr. Gtrifonamde Tsrken, Klei* Heiligland. Voorm. 10 nre, 'b nv. 5^ ure, Nolten. Christelijk Gereformeerde Gomeeate. Ridderstraat 24. Voorm. 10 unr ea 's aronds 5% uur, Godsdienst oefeningen. Donderdagavond 8 are, J. Schotel. pred. te U treokt. ïaadroort» Voorm. 10 ure, Hulsman. •s Aronds ure, Hulsman. ADVERTENT1EN. Zie vervolg Advertentlèn in net Tweede Blad. Geboren: JOHANNA PETRONELLA MARIA. Dochter van C. P. RUIJSENAARS en M. E. RUIJSENAARS Stiphout. Haarlem, 15 Februari 1895. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur 1 In het nieuwe adresboek voor Haarlem is jonkvrouwe A. J. M. Teding van Berkhout als directrice van het diakonessenhuis opgegeven dit is geheel onjuist daar de aldaar inwonende directrice of besturende zuster is Mejuffrouw A. L. HCOG. B. Stoom ïaaftterichtón. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 15 Febr. aldaar. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, passeerde 15 Febr. Gibraltar. Het stoomschip Prinses Amalia van ^Batavia naar Amsterdam, vertr. 14 Febr. van Colombo. Het stoomschip Himalayamet de - - Engelsche mail, arriveerde den 14den vlakte rqksgrond aan de Hembrug teFebruari van Port Said naar Brindisi- Amsterdam voor het doel worden af- j jjet stoomschip Gelderland(extra- gestaan, dat door aankoop van een'^QQ^^ vaü java naar Rotterdam, ver perceel voor matigen prijs aan hetitrok 15 Februari van Aden. spoorwegnet zal worden aangesloten, i Het Btuwmschip Yarramet de Met deze kosten ad. f17.500 wordt de .Fransche mail. arriveerde den 14den aanvrage voor 1896 verhoogd, welke i Februari te Suez en heeft de reis echter gevonden wordt door de bespa- nfiar Marseille voortgezet. Het kan Heden overleed na een zeer kortstondige ziekte, mijn har telijk geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgvolle Vader, ïïsndrik van ARe, in den ouderdom van 51 jaar. Wed. H. van AKE geb. Houtman. Haarlem14 Februari 1895. Nederlandsche Opera v/d Stadsschouwburg te Amsterdam. Dir. C. van der LINDEN, Woensdag 20 Februari 1895, tKT Optreden van Mej. LOÜISE HEIJMANN. Opera in 5 bedrijven. Muziek van Cs. Gounod. Aanvang Th uur. Balcon, /2,25; le Loge f 2, Stalles 1,75 Parterre f 1,50; 2e Loge 1,25; Gaanderij /0,60. S*" Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. Zondag 17 Februari 1895. Opening 6 uur. Aanvang 7 uur precies. 0,75. /0,50, 0,25. ring op de aanschaffing van patronen. Na de verplaatsing bestaat het voornemen de overbodige inrichtin gen te Delit te verkoopen. De Minister doet ten slotte nor tal van mededeelingen van techniechen aard. Vrjjdag was in dea duitschen Rijksdag aan de orde het veerstel door de voorstanders van het bime- tallisme, waarin wordt aangedrongen op het bijeenroepen eener internatio nale mnntconterentie. De conservatief Mirbach, graaf Bismarck en Lieber, van het Centrum, epraken ten gunste van het voorstel; Barth, van de vrijzinnige vereeniging en de sociaal-democraat Schönlank bestreden het. De Rijkskanselier ver klaarde zioh bereid tot overweging of het zaak was met andere bij den den 20sten aldaar worden verwacht. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 14 Febr. J. E. Hu- sehart en M. Baumgardt. Den Haag. C. Veth e» N. Reineke. Hilversum. 15. F. Vosveld Jr. en J. Bodenz. Den Haag. C. D. Maekay ea H. Bodenz. Den Haag. Bevallen: 14 febr. G. de Boer Uitentuis d. Edam. H. A. C. Duij- vendakBroekman d. N.-Amstel. 15. Paton-Walshvan Veeren van Veen d. Amsterdam. Overleden: 12 Febr. M. Beste benTibboel 62 j., Amsterdam, M. HoekBrouwer 23 j., Hem. 13. G. Henff Mz. 57 j., Kerk-Avezate. Wed. B. A. SehoemakerMenten 87 j. Am sterdam. M. J. Portielje, 75 j., Amst. 14 D. E SchaapVan der Pijl 60 j., Delit. J. A. Mensunides 72j., Alk maar. J. D. G. van Epen jm. 30 j., VEREENIGING ALGEMEENE VERGADERING voor de Leden der Winkelvereeni- ging en Spaarkas, op Dinsdag 19 Februari e. k., des avonds ten ball negen, in het lokaal Weten en Wer hew. Verslag 4e kwartaal 1894. Jaarverslag v/d. Penningmeester. W. BRAKEL, Secretaris. GEBRUIK DAN BRA4KMANS

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2