Rechtszaken, GEMENGD NIEUWS. V A R I A. Ingezonden Mededeelingen. M ai son Hals, Kruisweg 45. KENNISGEVING. j'-wijl hij later als isodanig wsrk- l8m was bg verschillende roemame niliee aan het Beriynsche Hof. IJsoprnimtng. Bekend is, dat de twee amsterdam- jehe ysclnbe hare terreinen achter fcet Rijksmuseum half Februari moes- jen afstaan aan het comité voor de irfreldtentoonstelling. Dientengevolge de banen Donderdagavond ge- Koten. De artillerie heeft Vrijdagmorgen vergeefs beproefd, het ijs op de Bkating-club door middel van bus kruitmijnen te laten springen. Men jeide dat er te weinig water onder Eet ijs stond. In den loop van den korgen werden, onder leiding van Kapitein Fabius, een aantal mijnen langelegd en buitendien in den naas ten omtrek der mijn spleten in het i gehakt om het stukspringen in hand te werken, met dit resultaat jjleen dat in het gunstigste geval Eet kruit inderdaad ontbrandde, doeh Eet ijs bleef vastzitten als eenmunr. Valsch geld. Reeds geruimen tijd was te Am- Eterdam valsch zilvergeld In emloop, ;een ook al spoedig de aandacht Iran' de justitie getrokken had. Ken icherp onderzoek werd ingesteld, dat Hsteren met goeden uitslag bekroond werd. Donderdagmiddag ie namelijk 'op last van den subst.-officier van ju stitie nar. Regout in hechtenis gene- nen zekere J. Th. Both, een man Hie in de Eerste Laurierdwarsstraat een sigarenwinkeltje drijft, welk .akje, naar het schijnt, slechts voor de leus werd uitgeoe 'end, want win kelvoorraad was niet veel aanwezig. Vel werd daarentegen een zoo goed als volledig stel voorwerpea, dienstig valsch geld te maken, in beslag ■genomen. Tijdens de huiszoeking in het si garenwinkeltje geschiedde, werd Both ten huize van zijn ouders in de Ja- Icob van Lennepstraat gearresteerd. |Hij is naar het huis van bewaring laan de Weteringschans overgebracht. Brand te Amsterdem. Vrijdagmorgen oaa half negen werd jde hulp der brandweer te Amsterdam 'ingeroepen bij een lellen uitslaanden [brand, die woedde in perceel 72 Wa- [genaarstraat buiten de Muiderpoort te Amsterdam. In het benedenhuis van dit perceel [werd sedert eenigen tijd een winkel in suikerwerken gehouden door een jsuikerbakker Le Bello, die echter niet in dit huis woonde. De juffrouw, die 'den winkel zou komen openen, had een petroleumtoestel aangsstokaa en had daarna weder even het huis ver laten en de deur gesloten. Dat toe stel is waarschijnlijk gesprongen, al thans kort daarna bemerkten de buren in de tapperij daarnaast dat er brand was. Fluks werd door hen de deur opengetrapt en de brandweer gewaar schuwd, maar de vlammen verspreid den zich met hevigheid en aange wakkerd door den krachtigen wind, tastten zij het geheels perceel aan. De gezinnen, die de drie bovenhuizen bewoonden, wisten zich gelukkig in tyd te redden, wat noodig was, want spoedig stond het huis in lichte laaie. Een verstikkende rook woei door de Wagenaar- en Dapperstraten. De brandweer was spoedig onder lsiding van haren commandant ter plaatse, maar ook hier werd haar taak m den aanvang bemoeieiykt, daar men de brandkranen onder de bevro ren sneeuw moest loshakken. Een maal aan den arbeid, werd het vuur met behulp van zeB stralen op drie kranen en een aangerukte stoomspuit aangetast. Die taak der brandweer waB bij dezen wind en de felle koude alle» behalve gemakkelijk. Te half tien kon men zeggen dat men het vuur meester was, doch nog geruimen tijd was het noodig op de smeulende puinhoopea water te geven. Alles was verzekerd; Brand, aan boord. Ten 7 uur 3 min. Vrydagmorgen is het s.s. „Nederland" van Queens- boro naar Vlissingen vertrokken met de passagiers, in plaats van het s.s. „Prinses Elisabeth", waar aan boord brand ontstond, uaardoer het voor schip is uitgebrand en twee matrozen omgekomen zijn. De „Prinses Marie" kwam binnen dagboot. De brand ontstond in het volks logies, veroorzaakt door het vallen van een petroleumlamp. Tot dooving werd een matras gebruikt, maar zou- der gevolg. Toen de vlammen zich verspreidden, vluchtten vier man van het scheepsvolk. Twee bleven bene den en kwamen om. Het zijn S., van Vlissingen 23 jaar, ongehuwd, en G„ van Middelburg, gehuwd, met kinderen. Een déraillement. Op het trajeet RotterdamDen HaagAmsterdam der Hollaadsehe IJzeren Spoorwegmaatschappij ont stond Vrijdagavend ongeveer 7 uur groote vertraging door het derailleeren van ee» trein, kamende van Maassluis, even voor hat station Schiedam. De locoraetief an daarop valgende baga gewagen kwamen dwars ever het dubbel spoor te staan, zoedat beide lijnen versperd waren. Ongelukken hadden niet plaats en de reizigers kwamen met den schrik vrij. Alleen werd eenige schade aan het materiaal veroorzaakt. De oarzaak wordt toe geschreven aan een defecten wissel, waardeor de trein op dobbel «poer liep. De aansluiting van Den Haag met België, omstreeks 7 ure, werd gemist en de treinen tusschen Rotterdam, Den Haag en Ameterdam konden gedurende de versperring niet loopen. Om 9 ure vertrek een extra-trein van Den Haag naar Amsterdam. De reizigers van Den Haag naar Rotterdam moesten bij de plaats van ontsporing everstappen en loopen naar een gereedstaanden trein nabij het station Sehiedam. Een trein van Rotterdam, welke ongeveer half acht in Den Haag moest arriveeren, kwam aldaar ongeveer ten 10 nre aan. Vooral het goederenvervoer ondervond op onthoud. De Dnitsche en Engelscho verbinding had geene vertraging. Onmiddellijk na het bekend wer den van het ongeval begaven zieh de inspecteur de heer Van Lookhorst, de onder-inspecteur de heer Sariemijn en de chef van den locomotiet- en trein dienst, de heer Kramer, naar de plaats van het déraillement. Klaas Boes komt niet in hooger beroep van bet vonnis waar big hij tot levenslange gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens de moorden te Scha- gen. Het gerechtshef te 's-Graveuhage bevestigde Donderdag het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij de gewezen gemeente-ontvanger van Schiedam veroordeeld is tot 1 jaar en 5 maanden gevangenisstraf wegens valschheid in geschrifte. De afdreigingszaak te Parijs. Donderdag zijn in het proces tegen de „maitres chanteurs" de getuigen- verhooren begonnen. De heer Isidore Bloch, administrateur van den „Cercle d'Escrime" was de eerste, die onder vraagd werd. Deze vertelde hetgeen men reeds weet betreffende de arti kelen in de „XIXieme Siècle", voegde er echter bij, dat hij De Clercq, die hem verscheidene bezoeken bracht, beschouwt als iemand, die tot afper sing werd gedwongen. De Clercq heeft zich bij hem voor gesteld als gemachtigde van Portalis en Girard. Dit werd door De Clercq ontkend. Getuige zegt verder, dat Trocart hem het eerst gesproken heeft over de betaling van 50 000 francs als prijs voor het ophouden der be wuste dagbladartikelen. Later heeft de heer Bertrand, die een einde aan de zaak wilde maken, zich als het ware tot tusschenpersoon opgeworpen tusschen Portalis en hem. De heer Bertrand verklaarde, dat Heftier hei», in de relatie heeft ge bracht met Portalis, die een campagne tegen de sociëteiten had geopend. Heftier had hem vaak over Portalis gesproken, waaruit getuige had be grepen, dat Portalis geld moest hebbeD. De heer Cremieux, directeur van den „Cercle de la Presse". zeide, dat de „XIXième Siècle" altijd meer op geld belust was dan andere blader»; getuige heeft echter steeds geweigerd iets te geven, wat hem heeft bloot gesteld aan vele scherpe aanvallen. Verschillende eigenaars van sociëtei ten brachten nog beschuldigingen in, onder andere de heer Kampf van den „Cercle des Méridionaux", welke verklaarde, dat Trocart hem had aan gemaand tot spoedige betaling, daar een interpellatie te wachten stond. De secretaris-generaal van de „Com pagnie d'Orleans" deed de mededee- iin.:, dat Canivet van de maatschappij 500 francs per maand ontving, terwijl hij eens 12,500 fr. heeft ontvangen. De bankier Michel Ephrussi sprak Dreyfus vrij van afpersing. Echter heeft deze voor persoonlijke diensten verschillende sommen tot een geza menlijk bedrag van 60,000 frs. van hem ontvangen. Door den expert, die de boeken van het blad „Paris" had onderzocht, werd er op gewezen, dat de aandeel houders voor groote sommen werden bestolen, waarop Canivet beweerde, dat hij om zoo te zeggen de eenige eigenaar van de „Paris" was. De ex pert houdt echter zijn beschuldiging van misbruik van vertrouwen vol. In de rechtzaal was een zeer talrijk publiek aanwezig. Naar aanleiding van de gebeurte nissen ;bij gelegenheid van de begra fenis van Frans II van Napels, beeft de graaf van Bari zijn getuigen ge zonden aan den hertog van Parma. Deze heeft echter in een schrijven geantwoord, dat hij zich meer had laten ontvallen dan hij meende en dat hij de zaak als geëindigd had be schouwd, omdat er zoo lange tijd was verloepen sedert de betreffende woordenwisseling had plaats gehad. Hij weigerde daarom getuigen te zenden. Ellende in Italië. In de omgeving van Tivoli, iets ten Oosten van Rome, heeft men een dorp ontdekt, welks bewoners zich letterlijk van honger lieten omkomen, zonder te protesteeren, bijna zonder zich te beklagen. Men is b|na geneigd te gelooven, dat alleen het toeval het drama heeft doen kennen, het welk daarginds in de bergen lang zaam, maar daardoor des te wreeder wordt afgespeeld, op enkele uren af- stands van Rome. Men rilt, wanneer men de bij zon derheden hoort van wat daar gele den is. De burgemeester heeft een onderzoek doen instellen, waarbij is gebleken, dat aan honderd twintig familiën, te zamen tellende zes hon derd personen, alle voedsel ontbreekt. Een groot aantal kinderen zijn ep jeugdigen leeftjjd gestorven, omdat de meedera geen veedsel konden ge ven. De gelukkigsten redden zich door wilde wortels van onder de sneeuw te halen en die te eten. Men heeft hulp gezonden, doch vernam toen tevens, dat in twee andere dorpen, Vicovaro en Artena nagenoeg dezelfde toestanden heerschen De oorzaak van deze groote ellende is te zoeken in het mislukken van den maïsoogst, door de droogte van den jongsten zomer. Dit is de enmiddellqke oor zaak echter niet, want de ellende heerscht algemeen. „Ja", schrijft men uit Rome aan een Fransoh blad, „ik zou bijna geneigd zijn te gelooven, dat men aan de armoede, welke deze drie steden teistert, ruchtbaarheid heeft gegeven, om de bevolking te doen gelooven, dat deze drie. steden eigenlijk de eenige steden zijn, waar honger wordt geleden en waar men van honger sterft. De waarheid evenwel is, dat bijna overal de landbouwende bevolking heelt te kampen met de grootste moei- ljjkheden, de boeren zoowel als de arbeiders. De boeren zijn ten einde raad, omdat de oogst hun het vorige jaar niets heeft opgebrachtde ar beiders zijn het, omdat hun alle werk ontbreekt. En wanneer men deze ellende heeft gezien, wordt men nog meer getrof fen, waaneer men er aan denkt, dat deze menschen sterven van honger, terwijl de regeering, aan de grenzen rechten heft van het graan, waardoor de prijzen van het brood en de maïs worden verhoogd. Dat is een van de noodlottige ge volgen van de politiek, welke wordt gevolgd door onze regeering, die zon der mededoogen ons belastingstelsel heeft opgedreven, waardoor alle le vensmiddelen bovenmatig zijn geste gen, alle hulpbronnen zijn opgedroogd, de industrieën, die werk aan de nij vere bevolking verschaften, zijn ver moord. En dat alleen, om het leger n stand te kunnen houden." Een etad ingesneeuwd. De stad Hjörring, in Jutland, is ge ieel in de sneeuw bedolven. Vol gens beriehten uit Kopenhagen ia sedert acht dagen alle verkeer langs gewonen weg onderbroken. Bergen van sneeuw omringen de stad. Een bosch, dat juist voor de stad ligt, is zoo volgesneeuwd, dat nog enkel de toppen der hoogste boomen zichtbaar zijn. In de straten ligt de sneeuw 3 me ters hoeg, zoodat het verkeer moet plaats hebben door nauwe, met veel moeite gegraven gangen langs de huizen, of door tunnels door sneeuw bergen heen. Sommige huizen, die tot boven de schoorsteenen ingesneeuwd waren, heeft men letterlijk moeten uitgraven. Alle toevoer van levensmiddelen is onderbroken. Terwijl er in gewone tijden wekelijks 1000 varkens in het slachthuis komen, kwamen er deze week nauwelijks 12. Met den toevoer van melk gaat het insgelijks zoo. Het ergste echter is voorloopig het gebrek aan licht, daar de geheele voorraad petroleum en kaarsen opge brand ismen is verplicht dag en nacht licht te laten branden, daar de sneeuw alle veneters verduistert. Het verkeer met sleden is insgelijks ge staakt, daar de paarden in de sneeuw wegzinken. Wanneer er niet spoedig eene verandering in het weer komt,, kan die nu reeds bedenkelijke toe stand, gevaarlijk worden. Een Eifieltoren in Japan. Volgens de „Eastern World", een blad, dat te Yokohama verschijnt, zijn een aantal Japansche patriotten bezield met het denkbeeld, ter her innering aan de overwinning der Ja panners te Tokio een ijzeren toren m den stijl van den Eiffeltoren te bouwen. Het bouwwerk moet 1000 voet hoog worden. In de beneden verdieping zal men een tentoonstel ling houden van de voortbrengselen des landsde groote benedenhal zal 7000 personen kunnen bevatten. In de bovenverdiepingen wil men de beeltenissen van Japanners, die zich voor het vaderland hebben verdien stelijk gemaakt, plaatsen. De kosten voor den bouw van dezen toren, waar voor reeds van Europeesche ijzergie terijen aanbiedingen zijn ingekomen, zullen ongeveer 350,000 dollar bedra gen, een som welke op het oogenblik niet zoo heel moeilijk bij elkander zou te brengen rijn. Een Amerikaanseh dagblad-redac teur ontving onlangs, toen hij alleen in het kantoor was, het onwelkom bezoek van iemand, die zich over hem te beklagen had, hem overviel en een pak slaag gaf. De echtgenoote van den redacteur liep het huis uit en gilde; Mijn man wordt doer een schavuit vermoord Een voorbijganger aarzelde geen oogenblik de woning binnen te gaan om hulp te bieden, en vond weldra het slagveld, terwijl de bedrijvige vrouw, die bij ondervinding wist dat in dergelijke gevallen medische hulp niet geheel overbodig was, zich naar den dokter spoedde. Toen zij echter terugkwam, zag zij de twee kampioenen neg altijd over den vloer rollen, met de vingers in elkanders hoofdhaar, terwijl de groot moedige redder met de handen in den zak, den Btrijd volgde. Waarom help je mijn man niet 7 vroeg de echtgenoote van den dagblad redacteur verontwaardigd. Neem me niet kwalijk, juffrouw werd doodbedaard ten antwoord ge gevenu heeeft me gezegd, dat mijn heer uw echtgenoot door een schavuit vermoord werd. Ik ben vreemd hier, moet n weten, en tot dusverre is het mij nog niet mogen gelukken em uit te maken, wie van de heeren nu eigenlijk de schavuit is. De wethouder van een kleine stad had een schoon, maar arm meisje ge huwd, wier broer vroeger stalhouder was, maar thans het beroep van hard- looper uitoefende. Op een zekeren dag komt -leze eok in het stadje, waar zijn zwager wet houder is. Hij treft dezen toevallig op het gemeentehuis aan en vraagt hem de vereisehte vergunning. De wethou der durft hem deze niet goed weige ren, maar is ook volstrekt niet ver heugd over het voornemen van zijn zwager. Wat denkt ge te verdienen, wan neer ge in deze stad hardloopt? Hier? minstens tien gulden! Hier heb ge tien gulden, maar maak nu, dat je werkomtwant ik zou niet gaarne willen hooren, dat de broer van zijn vrouw handloo- per is. Dank u, zwageren de hard oo- per af. Ongeveer zes weken daarna komt de lieve zwager weer, maakt de zaak echter ditmaal korter; terwijl hij de deur opent, roept hij den wethouder toe Tien gulden of ik loop I Een woord dat verschrikt. President (van eene damesvergade ring) „Wie der geëerde dames tegen dit voorstel is, blijft zitten Alle dames staan onmiddellijk op. Een partijtje piket. Twee heeren spelen een partijtje in een café. Twee anderen komen er bij staan en maken overluid hunne op merkingen, hetgeen «le spelers gaat verdrieten. Weldra staat een der spelers op en verzoekt dengene, die achter hem staat, even de kaarten van hem over te nemen, daar hij iemand moet spre ken. De andere speler doet ee« oogen blik later hetzelide verzoek aan den persoon die bij hem staat, daar hij zich even moet verwijderen. Als de twee remplajicten het spel hebben uitgespeeld e» niemand zien opdagen, vragen ze aan den kellner, waar de heeren gebleven zijn. O, die zitten in de andere kamer, was hei antwoord ze zijn weer aan het kaartspelen. Patient. Ach dokter, uwe recepten helpen me nietsvan dag tot dag gevoel ik mij zieker. U schijnt nog niet recht te weten wat mij scheelt'. Arts. O, da's nietsdit zal wel blijken by de ssstie. Uit den Figaro. Velocipède is in het Japaneesch „rytuig zonder paard", in het Chi- neesch „vliegend rijwiel" en in het HoUandschgewielsnelrijvoettrappend- neusbrekergestel. Dit laatste wisten wij niet. Abuis. Mevrouw, wij komen de hulp inroepen voor een daad van barm hartigheid. 't Geldt het ondersteunen van kinderen, arme, verlaten, ellendige kinderen, zoo als die daar op de stoep, en Mijnheer, dat zijn uiji kinde ren, en men kon een straat ver hooren, dat er een deur werd dicht geslagen. Emancipatie. Wat is uw oordeel over de vrouwen vraag Dat deze in hoofdzaak een man- nenvraag is. KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrée bij introductie. Directie VOS ZOON. Onttrekking van grond aan den openharen dienst. Burgemeester en [Wethouders van Haarlem, gelet op art. 230 der gemeen tewet, brengen ter openbare kennis, dat door ben in verband met een ia- gekomen plan van bebouwing van gronden, gelegen tusschen de Leid- scbevaart en den Wagenweg aan den Raad is voorgesteld aan den openbaren dienst te onttrekken lo. de Steenmuurslaan, voorzoover deze niet valt in eene ontworpen nieuwe straat, ter plaatse van die laan, uitmondende op den Wagenweg; 2o. bet gedeelte der Langelaan trek kende langs de achterzijde van bet op den hoek der Steenmunralaan aan den Wagenweg gelegen perceel kad. Sectie F No. 534. De betrekkelijke stukken liggen met ingang van beden gedurende acht dagen ter plaatselijke Secretarie ter inzage van een ieder. Haarlem15 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. de Secretaris C. M. RASCH. MARK TNiEUWS Leiden. 15Febr. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van beden waren als volgt9 Stieren f 100 a f 160, 50 vette Óssen en Koeien f140 a f240 of f0,52 a 0,68 per Kg., 43 Vare id. f98 a f200, Graskalveren fa f27 vette id, f30 a f98 of f0,70 a f0,90 per Kg., 104 nuchtere ld. f4, a f 9,62 vette Schapen f16, a f2.5,of f0,35 a 10,40 per Kg., 60 weide dito fll,a f22, Lam meren f0,a f0,12 magere Var kens f 16 a f22, 34 Biggen f3,—a flO.0 Venlens f af0Paar den f af,80 Kalf- en Melk koeien f145 a f220. Amsterdam6 Febr. De prijzen der aardappelen waren beden als volgt: Friescbe Franeker Jammen f2,60 a 3,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 2,20 a 2,50, Zeeuwscbe Spuische Jammeai f 4,a 5,dito Flakkeesche 3*1 a 4,Geldereche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f0,a Noordwijker Zand f0,aO,Hilte- gommer Zand f0,a 0,AndijkEï Muisjes f0,a 0dito blakwe f0,a 0,alles per Hl.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7