iiïPUKBILJETTE! Voor onze Vensters. EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Woensdag 20 Februari 1895. No. 3569 ABONNEMENTSPRIJS: ADVEETENTIËN: 8TADSNIEUW8. da£- B INNENLAND, FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat3L-4L, Haarlem. Telefoonnummer 122, van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekbandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAJJBE dé Co., JOHN F. JONESSnee., Parig» 31 bie Faubourg Montmartre BILJETTëK voor Veilingen en Aanbestedingen, voor FeestelUk- hedcn, Concoursen etc. kan men ter UtoomdrukkerU van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. ATcuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever j. a In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Willem van Zuylen in verschillende rollen. «De onderinspectears van politie te Rotterdam. I Het chaatageproces te Parijs, de vijf beschuldigden. f: De „Gascogne" en haar komman- dabt Baudelon. Graaf Tornielli italiaansch gezant te Parijs. Een en ander van Madagascar. Schepen te Newchang tot beveili ging der Europeanen. De Japanners hnnno dooden ver verbrandend. Tartaarsohe Cavalerie. SJNa den slag bij tie Yalu. Admira len Ito YoukoenTseuboiendeaverij in bet schip de „Akagni". Audiëntie van den Keizer van China in Peking. IJstafereelen. De lawines te Orlu. De Seine te Parjjs en te Rouaan. De Czaar ontvangt een deputatie van officieren der „Scots Greys". Tooneelen uit het leven in do bos- schen van Britseh Columbia. Een val bij polo. Kampement van duitsche infanterie in de sneeuw. Geeostumeerd bal bij de gravin van Warwick. De terugkeer. Harold Hagen. Sneeuwijs. (Uit „Eigen Haard"). Politieke Platen en Portretten. Haarlem, 19 Febr. 1895. Naar wij vernemen is de toestand van den heer M. O. de Kanter rede lijk. Hij bracht een vrij goeden nacht door, doch had op denjdag een weinig koorts. Tot plaatsing op de kiezerslijsten, hebben zich dit jaar 29 bewoners van gedeelten van perceelei, zoogenaamde lodgers, aangemeld. Ter terechtzitting der arr. rechtbank alhier van 19 Februari 1895, zijnbe- ëedigd de heeren mr. van Eijck van Voorthuizen, als griffier bij het kan tongerecht te Zaandam, nar. J. Wa- lig als plaatsvervangend kantonrech ter te Zaandam en P. Müller als ma kelaar in roerende goederen, assuran tiën en djatihout te Haarlem. Naar wij vernemen is den heer D. E. L. van den Arend, commandant van de brandweer alhier, een ver zoekschrift aangeboden, voorzien van ongeveer vijftig handteekeningen van jengelioden aan spuit 10 verbonden, •m terug te komen op zijn verzoek aan B. en W. om eervol ontslag uit genoemde betrekking. werd in de Groote Kerk alhier, de 42e openbare Verga dering gehouden van bet hulpzende- linggenootsebap„de liefde van Chris tus dringt ons." Het zangkoor „God is mijn lied" bracht op deze bijeenkomst eenige liederen ten gehoore. Ds. J. W. Knottenbelt gat verslag van den toestand der vereenigingbij deelde een en ander mede omtrent de finan ciën en de werking des vereeni ging. Als feestredenaar trad op Ds. A. H. Adriani, zendingsdirecteur van het Utrechts zendingsgenootschap, die naar aanleiding van Mattheus 5 16 besprak lo. het doel, dat de zending beoogt, 2o. het middel, waardoor zij dat doel tracht te bereiken. De kerk was tamelijk goed gevuld, hoewel het er zeer koud was. Eon 65 jarige. Morgen, Woensdagj20 Februari, be leeft de koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" haren 65sten verjaar- Herdacht zij haar 60jarig jubileum met een schitterend concours, ditmaal zal het feit alleen op huiselijke wijze worden herdacht. De ;leden der lie dertafel zullen Woensdagavond in de restauratiezalen van de Vereeniging in eigen kring feestvieren. Voorzeker is het een feestviering waard. Sedert het 60jarig jubileum toch hechtte de liedertafel nieuwe lauweren aan hare reeds wel versierde banier. De tweede prijs op het inter nationaal concours te Brussel en een eerite op het zangersfeest te Gronin gen behaald, maken het nu afgeloo- pen tijdvak voor haar belangrijk. De heer P. Meurs, boekhandelaar in de Zijlstraat en werkend lid der liedertafel, is op het denkbeeld geko men een en ander dat op de lieder tafel betrekking heeft, in zijne etalage te exposeeren. Geflankeerd door het nieuwe en het oude vaandel en versierd met groen dat de heer J. Daudeij beschikbaar stelde, prijken daar de portretten van voormalige en tegenwoordige direc teuren, de heeren J. E. Schmitz, J. H. Schmitz, W. H. C. Schmölling en W. Robert, de portretten van de tenoren Vrmgt en Fiora, van het quartet Loreiey, photographieën der geheele liedertafel, van het Waterfeest en van de behaalde medailles. Daarnevens vindt men de eerste notulen, de verschillende oorkondeü, waaronder die welke wijlen het be treurde lid J. H. Vos aan de lieder tafel schonk bij haar 60 jarig jubiléj de geëncadreerde diploma's, een reeks van tekstboekjes van in al die jaren gegeven concerten en een ledenlijst, die blijkbaar afkomstig is van vóór 1868. Slechts twee van de daarop vermelde werkende leden vindt men thans nog in de liedertafel terug, de heerea H. van Breemen Hz. en J. van Breemen Jz., die voor haar ware steun pilaren zijn. Bij de eenvoudige herdenking van het feest behoort zeker tot hen, die met voldoening den kring kan rond zien, de tegenwoordige Directeur de heer W. Robert, die de Liedertafel bracht tot üe hoogte waarop zij thans sta*t. De vereeniging „Melpomene en Tha lia" gaf Zondag in den schouwburg alhier eene voorstelling voor hare le den en genoodigden. Opgevoerd werd ,.De Wees van Brus sel of de val van Alva", door A. Ruisch Blijkbaar was hiervan veel studie gemaakt en inzonderheid de hoofd rollen werden zeer juist vertolkt; deze uitvoering mocht dan ook de goed keuring der talrijk© aanwezigen weg dragen, te oordeelen naar het her haalde applaus, dat den medespelen den ten deel viel. Hedenmorgen moest ongeveer ten 9 uur een jongmensch zijne onvoor zichtigheid om over een toegevroren bijt in den Kampersingel te loopen, met een nat pak bekoopen, daar hij door het ijs zakte. Door een man en ecm tweetal opgeschoten jongens werd hij spoedig uit zijne benarde positie bevrijd. Een bewoner van de Anegang be klaagt zich over den vuilen boel die daar op straat is en daar maar lig gen blijft, terwijl andere minder drukke straten zijn of worden schoonge maakt. De klacht is waarlijk niet onge grond en de toestand is nadeelig voor de talrijke winkeliers in de straat, wier klanten tegen het doorworstelen van den poel opzien. Onze ijverige directeur der reini ging zal nu wel aan de klaeht tege moet komen. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Te Haarlem bestaat gelegenheid tot inschrijving van werkloozen voor vak mannen op Woensdagavonden en losse werklieden op Zaterdagavonden tel kens van 8J4 tot 9% uur op den „Doelen". Door de oommissie worden de vol gende werkeloozen aanbevolen: Timmerlieden, metselaars, schilders, bakkers, ketelmaker, vuurwerkers, cir kelzager, modelmaker, houtdrager, bleeker, bloemmiaten, loopknecht, bankwerkers, scheepstimmerman, schoenmaker, hoorder, glazenwascher, parapluiemaker, vormer voor ijzer gieterij, losse werklieden, te zamen 260 personen, welke gedurende de laatste maand zijn ingeschreven. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen te bezorgen in de bus welke geplaats is in de gang van den Doelen. Namens de Commissie J. HUIZING, Secret. Vergadering van den Gemeente raad van Bloem6ndaal, op Donder dag den 21sten Februari 1895 des namiddags ten half twee ure. Het voornemen van denkerkeraad te Hillegom om ds. van den Broek, predikant te Noord wij kerhout, ten tweede maal te beroepen is door de drie hoogere colleges van de hand gewezen. De bijzonder rijke vischvangst blijft in de besloten wateren in het zuidelijk deel dezer provincie aanhoudenin de zijkanalen van het Noordzeekanaal zit in de luiken die op enkele pla sen tweemaal per dag geopend wor den 20 30 K.G. aal en palingook andere visch wordt er zeer veel ge vangen. Op het Noordzeekanaal is het Engelsche stoomschip Alphonse Rapan door opstopping van de zware stuk ken ijs, Maandagmiddag in de vaar geul blijven steken en later door den ijsbreker I naar IJmuiden gesleept Een wedstrijd. Zondagavond werd in het „Café Luyben" in Den Haag een wedstrijd in het kappen gehouden. De boven zaal van genoemd café was herscha pen in een grooten kapsalon. Op het bepaalde uur zaten zeventien jonge schoonenvoor den kapspiegel en een gelijk aantal jeugdige haurkunste- naars legden op de hoofden dier da mes proeven al van de bedrevenheid en smaak in den haartooi, naar ver schillende stijlen, vormen en model len. De uitslag van dit examen of concours, in twee categorieën ver deeld, was als volgt: le categorie naar een bepaald mo del) le prijs de heer Ameling, 2e prijs Elsevier, 3e prijs J. Vorst, 4e prijs Oberg, 5e Bosman en 6e Th. Rurup. 2e categorie: le prijs Delboy; 2e prijs Kloeg3e prijs Knapen. De le prijs was een diploma, de overige bestonden in nikkelen kap- benoodigdheden enz Na het concours dat geopend werd met een hartelijk welkomstwoord van den heer Vorst, directeur van den cursus wairaan de jongelieden, die in wedstrijd kwamen, hadden deel genomen, en na de uitreiking der be looningen alle „hoofdprijzen," hield een gezellig samenzijn de leden van het 's Gravenhaagsche kappers- gilde met hunne geëxperimenteerde dames nog eenige uurtjes gezellig bijeen. Zondagavond zijn 5 jongens op de Bierkade te 's-Gravenhage die schaat sen reden en zicb,ondanks de waarschu wing, te dicht nabij de Wagenbrug, alwaar het ijs zeer zwak was, waag den, in het water terecht gekomen. Vier knapen werden door een schip per gered, maar de vijfde, oud 13 jaren, verdween onder de ijskorst en werd Maandagochtend levenloos terug gevonden. Eene doove vrouw wilde Zondag te Den Burg op Texel de straat over steken en bemerkte niet, dat eene snelrijdende arreslede haar naderde. Zij werd daardoor met zulk eene kracht omvergeworpen, dat zij op de plaats dood bleef. Naar het engelech van A. B. ROMNEY. HOOFDSTUK III. Toen Nellie in haar japon van witte zijde zich bij hen werd het opzichtige van die beide sehakeeringen rood evenwel zeer verminderd. Vroeg in den morgen van den 22en werd een doos prach tige rozen gebracht aan het adres van miss Nellie Dudley; en voor de eerste maal weigerde Nellie met hare zusters te deelen. Dit deed Amy tot Jane zeggen, dat Nellie werkelijk door hare inbeelding werd verteerd, alleen omdat de jonge Wainwright haar eenige opmerkzaamheid heett geschonken alsof hij er ernstige bedoelingen mee had. Toen de meisjes gereed stonden om te vertrekken, ver schenen zij in het salon om tante Hawkins hare toiletjes te laten zien. Tante Hawkins veegde hare brilleglazen schoon, zette de bril op haar neus en beaeek hare nichten met kritischen blik. „Wsnneer jullie beiden bij elkaar staat, dan vind ik je kleeding verre van saooi," riep zij uit. Hubert lachte luidkeels. „En wat zegt u van Nellie tante Hawkins f Die ziet er toch niet kwaad uit?" „In mijne jonge dagen werd mij geleerd mij met gratie te kleeden en geen beenen en hoekige vormen te toonen. Maar wanneer men gratie en bevalligheid uit het oog verliest als overbodig in dezen tijd, dan zou ik zeggen, dat je zuster eene aardige kleine verschijning ie, die naar ik zon kunnen vermeenen, wel een paar dwaze aanbidders zal vinden." „Gelooft u niet in liefde tante Hawkins?" vroeg Hubsrt en trok zijne witte handschoenen aan. „Ik geloof in liefde," antwoordde miss Hawkins, „ofschoon ze zeldzaam voorkomt, maar wat mannenliefde betreftbah I de naam alleen ia mij al onverdragelijk. Hm, hm, hm 1" „Ik zie niet in, hoe men die twee denkbeelden kan ver eenigen dat begrijp ik werkelijk niet," zeide Hubert „Zeo mijnheer, ik heb ook nooit gezegd, dat ik er je her sens voor zou geven om het te begrijpen," antwoordde miss Hawkins scherp. De meid kwam nu zeggen dat het rijtuig voor was. De meisjes sloegen hare doeken om en snelden weg. De majoor begaf zich naar zijne kamer om wat te rooken en Squeish kwam om tante Hawkins naar bed te brengen. Mevrouw Dudley bleef dus alleen achter. Terwijl zij bij het wegstervende vuur zat, gingen hare gedachten teruz naar de dagen barer jeugd. Tooneelen uit het verleden stonden h aar opnieuw voor den geest. De rimpelB op haar voorhootd verdwijnen, de blos en frischheid der jeugd keeren op hare wangen, de glans der opgewektheid in hare oogen terug. Zij herinnert zich den avond waarop zij voor de eerste maal haar echtgenoot ontmoette. In hare verbeelding klopt haar hart weer onstnimig wanneer zij ''en knappen, jongen officier voor de eerste maal ziet. Zij verbaast er zich over, dat zulk een held zich verwaardigt haar op te merken, te lachen over haar dwaas gebabbel en haar verzoekt het eene lied na het andere te zingen. En hoewel de tijd haar heeft doen in zien, dat haar held slechts een man is, en nog wel een zelf zuchtige, dat de toekomst, die haar slechts éen lange dag va» onb.wolkte helderheid toescheen, verduisterd was door vele donkere wolken en bedreigd door hevige stormen, heeft zij hem aan het einde van die dertig jaar nog meer lief, dan toen hij voor de eerste maal den gouden ring, nu dun en versleten, haar aan den vinger stak, en zwoer, met vreugde in zijne oogen en een onbezorgden glimlach op zijne lippen, haar lief te hebben en te zullen verzorgen tot den dood. Met liefde en trots vestigden hare gedachten zich nu op hare kinderen. Op haar knappen, onbezorgden Hubert, zich bekommerende om niets dan om zijne moeder zijne kleine tekortkomingen deden hare liefde voor hem slechts nogtoo- nemen. Waarom vroeg zij zich af, was het kind, dat haar de meeste zorg had gekost ofschoon zij dat nog voor zichzelve niet wilde erkennen, de meest geliefde, terwijl zij, die haar nooit een oogenblik van kommer had bezorgd, hare flinke, oprechte, geleerde Judith, degene was, die zij het meest

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1