B INNENLAND, De Rechtbank heeft de uitspraak uitgesteld tot nader onderzoek. Donderdag herdacht P. Scherpen^ hnijzen den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de firma Emrik Biiger in dienst trad. Na afloop derwerkzaam heden werd hij 's avonds in tegen woordigheid van 'tgeheele personeel door een van zijn patroons harteljjk toegesproken en hem daarbij een ge schenk met getuigschrift overhandigd. Ook namens 't personeel ontving hij een cadeau en werd hij bij monde van éen hunner eveneens hartelijk 'geluk gewenscht. Nadat de jubilaris, patroons en ka meraden zijnen dank betuigd had, bleven allen nog eenige uren gezellig bjjeen, aangezien de patroons ter eere van deze gelegenheid een eciopticon- voorstelling deden plaats vinden. Tal van Echoone en toepasselijke plaatjes, betrekking hebbende op de fabriek, werden op 'tdoes gebracht, waarna elkeen zeer veldaan huiswaartB keer de. De toestand van den heer M. O de Kanter blijlt steeds vooruitgaande Hij iB vrij van koorts. Naar wij vernemen heeft eene dienst bode een goudsmid alhier opgelicht, die haar verscheidene ringen heeft vertoond, onder voorgeven, dat een bekend ingezetene ze ter bezichtiging aan huis wilde hebben. Uit Bloemendaal—Overveen. (Vervolg der Raadsvergadering Bij een voorstel van den heer Kou wens om te veroorlooven, dat men in bestaande muren of gevels etc. in de rooilijn blijvende herstellingen maakt zonder toestemming van B. en W., merkte de Burgemeester o. a. op: dat hij zich wei kon verklaren dat spreker als timmerman dit aange naam zou vinden, maar dat hij er niet voor was en beter achtte dat de toe stemming van B. en W. vereisehte bleef. „Jawel," zei de heer Kouwens, „maar de muts van B. en W. staat ook niet altijd gelijk, die is ook wel eens scheef." De wijziging werd goedgekeurd. De heer A. Roozen wilde het baden in elk publiek vaarwater der gemeente verbieden, voor de voorbijgangers geeft het aanBtoot en jvoor varende gezelschapjes is het lastig. Daarmee is de heer Rouwens het eens. Niet alzoo de heer ter Hoffsteede, die de gelegenheid voor minvermogenden om te baden, niet wil afsluiten.'t Zou goed zijn als de burgemeester een bepaalde plaats aanwees waar gebaad mag worden. Het desbetreffend artikel wordt met meerderheid van stemmen goei keurd. Door den heer Barnaart werd voor gesteld, althans veor den Vogelenzang, het sluitingsuur der berbergen op elf uur te bepalen. Andere leden achtten deze bepaling voor Overveen en Bloemendaal niet nuttig en eene uitzondering voor Vogelenzang niet gewenscht, zoodat het eluitingannr van de herbergen bepaald blijft op 12 uur. Te half vier wordt de behandeling van de politieverordening op verzoek van den heer ter Hoffsteede geschorst en gaat men over tot het verzoek van de heeren P. Rijnierse Zoon om ontheffing van een bepaling in art. 50 der politieverordening bij den bouw van een tweetal huisjes. Op advies van B. en W. wordt hier op gunstig beschikt. Ingekomen is een verzoek om eervol ontslag van de onderwijzeres te Over veen Mej. C. A. J. van der Scheer. Wordt verleend met 1 Mei. De vraag werd besproken of een plaatsvervan- ster zal worden benoemd voor hare klasse, die sieehts 12 leerlingen telt. Er heerBcht wanverhouding in de scholen wat betreft het onderwijzend personeelte Overveen zijn er 5 onderwijzers voor 130, te Bloemendaal voor 60 en te Vogelenzang 3 voor 140 kinderen. Besloten wordt veorloopig geen ojttoepwg te deen en het eekoelheefü te verzoeken zijn leerplan in te rich ten naar het beschikbare aantal on derwijzers. Toegeztaan werdt aan C. C. F. Jansen te Haarlem vrnieuwing der huur van een tuintje voor f10. aars. Het denkbeeld van den heer Barnaart om dien prijs teverhoogen, vond tegenkanting bij den heer ter Hoffsteede. Besloten wordt tot inrichting van een archief kamertje, waarvoor bij de begrooting f1000 is toegestaan. Ingekomen is een brief van den heer Jhr. P. Teding van Berkhout, waarbij deze verklaart na de onder vonden tegenwerking van het Dage lijksoh Bestuur in zake bet roeien van boomen aan den Boekenroder- weg, niet te willen in onderhande ling treden met dat Dagelijkzch Be stuur over het in November gene men Raadsbesluit. De Voorz. deelt mede, dat het raadsbesluit betrof den Aarden hout weg, niet den Boekenroderweg. Na een gesprek van adressant met B. en W. was de zaak gereed ea behoefde het contract slechts door den heer Berkhout te worden geteekend. Uit dezen briei blijkt dat hij aan die afspraak nu geen gevolg wil gevra en B. en W. zullen overwegen welke maatregelen moeten worden genomen tot uitvoering van het Raadsbesluit en zoo noodig gebruik maken van de bevoegdheid, hun verleend bij Provinciaal Reglement. De vergadering wordt nn gesloten. Denkelijk komt de Raad de volgende week weer bijeen. Zeeviascherij. Een Zandroortsehe bomschuit kwam te Zandvoert met versche visch. De besomming bedroeg f20. De prijzen der visch waren: bakschol f4 tot^7 per mandbonschol f 0.30 tot f0.40 en tong f0.50 totfl per stuk. Benoemd tot postbode te Zandvoert Jb. van der Mije, wonende te Zand- voort. Uit goede bron kan de „N. Bred. Ct. mededeelen, dat hoogst waarschijn lijk in Mei a. s. door HH. MM. de Koninginnen een bezoek zal worden gebracht aan Noord-Brabant HH. MM. zouden haar intrek nemen in het hotel Hegeman te Tilburg. Generaal Vetter. Naar de Baagsehe Ct. verneemt,is van generaal Vetter bij zijne familie te 'sGravenhage bericht ontvangen, dat hij in April hier te lande denkt aan te komen. Belasting op rijwielen. In de vergadering der Provinciale Staten van Noord-Brabant is meerma len aangedrongen op de invoering van eene provinciale belasting op de rij wielen, in den zin als in België se dert geruimen tijd geheven wordt. Door Ged. Staten zal alsnu ter vol doening aan dien wensch in de zo mervergadering van 1895 een ontwerp besluit voor de heffing van zeeianige belasting ter tafel worden gebracht. Het voornemen bestaat, te heffen 15 per rijwiel; de belasting wordt ver moed f 10.000 i 12.000 onzuiver te suUen opbrengen. Gebrek aan materieel. Dat een openbaar middel van ver voer bij gebrek aan materieel gestaakt moet worden, zal in Nederland wel tot de zeldzaamheden beheoren. Toeh is dit het geval thans bij de stoom tram-maatschappij den BoschHel mond, Deze Mij. heeft haren dienst op de lijn DenBosehVuehtVoor burg geheel moeten staken, thans niet em de sneeuw, maaromdat alle locomotieven, op dit traject in gebruik (drie in getal), eaduquezijn. Men zal zeggen waarom geen an- derere locomotief van het traject Den BeschHelmond ontboden? Dit is nu eenmaal onmogelijk, omdat door de gemeente Den Bosch de bepaling is gemaakt, dat over de brug bij den Vuchteruitgang (welke brua in den laatsten tijd in Nederland wel bekend is geworden en waarover een paar dentram loopt die beide trajecten, waar stoomtrams loopen, verbindt) als zijnde niet sterk genoeg, geen locomotief mag rijden ef vervoerd worden. Nader wordt gemeld, dat het zich laat aanzien, dat deze toestand zeker nog 3 dagen zoo zal voortduren. Het gerucht loopt, dat de Mij. voorloopig paardetrams tot Vucht zal laten loopen. Een predikant met ver gunning. In Sluit Schiedam, het orgaan van den Geheelonthouders-Bond, leest men het volgende „Te Eerbeek in Gelderland beijvert de heer Gunning, predikant aldaar, zich voor het verminderen der vergun ningen. Door aankoop is het hem gelukt, het aantal tot het wettelijk maximum terug te brengen. Verder kan hij niet gaan, daar onze drank wet het den ingezetenen onmogelijk maakt, zich van de kroegen te ont doen, zoolang er nog maar éen persoon is, die vergunning wil vragen. „Door uitbreiding van het zielental kon voor korten tijd het aantal ver gunningen weer met éen vermeerderd worden. Vóór echter de een ef andere kastelein van deze gelegenheid gebruik kon maken om een nieuwe drankge legenheid te openen, was de heer Gunning er ale de kippen bij en vroeg zelf vergunning aan, wat ook toegestaan is, zoodat thans de predikant te Eerbeek vergunninghou der Is. „Daar echter volgens de wet een vergunning, die drie maanden ach tereen ongebruikt is gelaten, inge trokken wordt, (bok een bepaling, die noodig vervallen moet) zal dan waarschijnlijk een der andere goed gezinde ingezetenen van Eerbeek den beer dunning in zijn nieuwe waar digheid dienen op te volgen." Trets deze geedkoope woordspe ling, verdient het optreden van ds. G. dunkt ons alleszins waar- deering. In ds onder die kamer gelegen bak; kerjj lieten patroon en knechts den arbeid in den steek en vluchtten. Het vumr woedde met snelheid voort en tastte den winkel en bet achter huis aau. Ondaaks de krachtdadige hulp der brandweer, welke in een Kwartier tijds het vuur blusohte,was toch groote Behade aangericht. De winkel, de woonkamer en de boven verdiepingen van het achterhuis wa ren geheel uitgebrand; buitendien had een behoeftig gezin in een aan nemend perceel eenige brandschade oekomen. De inboedel van den bak ker en die van de bewoners van bet achterhuis waren verzekerd, maar zijne papisren van waarde, welke in een gewone kast in de huiskamer waren gsbergsu, werden deer het vuur verteerd. Sedert 8 Januari jl. wordt te Alk maar vermist H. E., 38jaar, klerk ep het hypotheek- en kadasterkantoor. Uit naam der echtgenoote, die ver moedt dat hg zefmourd heeft ge ëgd, verzoekt de commissaris van politie te Alkmaar opsporing eu be richt. Verzekering van sleutels. In onzen tjjd van verzekering op elk gebied mocht oek een assarantie- maatschappij voor sleutels niet langer ontbreken. In de vorige maand werd zij opgericht te 's-Gravenhage, en te Amsterdam, Rotterdam en Leiden heeft zij filialen. Tegen betaling van fl worden de sleutels in een register gedurende 2 jaar ingeschreven. Ieder geassureerde ontvangt een penning em aan zijn sleutel of sleutelbos te bevestigen, welke penning van een nummer voorzien is. De bijgevoegde letter duidt de stad aan waar de sleutels werden ingeschreven, zoodat op elk bureau de herkomst van de sleutels bekend is. Bij eventueel verlies wordt aan den vinder desverlangd f 1,50 be looning door de maatschappij voor de terugbezergiug uitbetaald. Het is thans vastgesteld, dat op de Herengracht no. 446 ea 448 te Am sterdam een Katholiek gymnasium zal worden gevestigd. In de zaal, waar het gerechtshof, gedurende de verbouwing zitting hield, zal eene kapel tot het houden van godsdienst oefeningen worden ingericht; de groote zaal in p8rceel 448 zal eene aula wor den. Aan beide huizen wordt slechts weinig verbouwd. Brand te Amsterdam. In üea middag van Donderdag brak deer het springen van eeu pe troleumkachel brand uit in de woon kamer van den bakker Kali, in de St. Anthonie-Breestraat te Amsterdam. Op hot Prins-Hondriksplein te 's-Gra venhage viel Woensdagavond het volgende ongeval voor Op den heek van eene der straten, die ,op dat plein uitkomen, geraakte een rjjtuig, waarin eene dame zat, ia botsing met een met hout beladen wagenwelke laatste omtuimelde, waardoor het rijtuig tegen balken en planken stuitte, die van den wagen vielen. Door den schuk viel de koet sier van den bok. Het paard holde met het rijtmig voert over Het trottoir. Een knaapje van 7 en een meisje van 4 jaar, niet snel genoeg uit den weg kunnende komen, geraakten tus- schen den muur van een huis en het rijtuig bekneld. Het jongetje was oogenblikkelijk dood,terwijl het meiBje inwendig gekneusd naar het gesticht voor ziekenverpleging „Bronovo" werd vervoerd. De teestand van het kind was gisteren bevredigend. Ontsporing. Van den sneltrein, die Donderdag ochtend teu 8.40 van Rotterdam naar Amsterdam vertrok, is bij het station Vogelenzang het voorlaatste rijtuig zijnde een 3de klaswagen ontspoord. Toen een reiziger aan de noodrem trok, brak de draad. Ondanks dat alles, gelukte het den trein te doen stop pen. Het rijtuig waarvan nu bleek dat de as gebroken was, werd met den daarachter zijnden goederenwagen afgehaakt. Persoonlij kc ongelukken hadden niet plaats. Bijgeloof. Van tijd tot tijd hoort men in Wester- wolde nog zonderlinge staaltjes van bij geloof. Iemand uit degomeeuteViacht- wedde, lijdende aan een breuk hoorde van een wenderdokter te Midlaren, die raad wist voor alles eu nog wat. Direct toen de patiïut ter bestemder plaatse aankwam, zeu de operatie be ginnen. De kunstbewerking was ech ter bizonder eenvoudig en velstrekt niet levensgevaarlijk. De wonderdokter nam drie verroeste spijkers ea sloeg ze mat de punt m den beem. D» taak van den lijder was nu die spijkers tot den kop in den boem te slaan eu daarmee was alles afgelooptn. De „dokter" verzekerd# stellig, dat de breuk met oen jaar genezen zal zijn. De doktersrekening bedroeg éen gulden. Dynamiet-loasen. Omtrent het lossen van het dyna miet uit de iu het Vessegat bij Mil- lingen liggende schepen, schrijft een der berichtgevers van het „N. v. d. D." het volgende „Zaterdag maakte ik een tocht naar het grensdorp Vreeken, daarbij den dijk volgende, welke mij in uur in de onmiddellijke nabijheid van de schepen bracht. „Ben rechte weg, met strso belegd, ongeveer uur lang, leidt van de sobepen naar een heuvel in de rich ting van Schenkenschans, ongeveer 1 meter beneden djjkshoogte. Deze heuvel is echter met hout zooveel hooger gemaakt, dat hij met de kruin van den dijk gel^k komt. In eene aldaar opgeslagen loods werd het dynamiet geborgen. In twee dagen tijds meesten 7500 kisten daarin gebraoht worden. „Een der aannemers, een Kleve- naar, vertelde dat hij 20 karren in gebruik had, waarmede hij jtelkens 23 h 40 kisten vervoerde. Acht er varen werklieden van de dynamiet- fabriek te Opladen, bij Keulen, hiel pen een handje mee 1 Met een vlug heid alsof opperlieden elkaar metsel- steenen aanreikten, werden dooréene ploeg de kisten uit het schip gehaald, door de andere op den schouder ge nomen en ep de gereedstaande kar ren geladen. „De waarde van het dynamiet be draagt éen millioen mark, de ver zekeringspremie 80 duizend mark, ter wijl de onkosten der assurantiomaat- sehappij op 30 duizend mark worden begroot, eer de lading weer zeilende is. „Dat het lossen van het dynamiet voor ieder die wat te leveren of een kar weitje heeft te doen, een goed stuk geld opbracht, spreekt van zelf. Daar zijn bijvoorbeeld leveranciers van stroo, die 60 70 mark ontvaugen voor de 1000 pond. De voerlieden kregen dagelijks 25 a 40 mark. „Een paar boeren, die op de uiter waard wonen, had ien eene uitnoohi- ging gekregen om tijdelijk hunne kwar tieren elders op te slaan. Aan die uit- noodiging was natuurlijk gehoor ge geven, terwijl de noodige marken hun het onaangename van een verhuizing bij winterdag zeker zullen doen ver- het gezin dien namiddag ten vier ure preeies aanwezig zou den zijn, en dat Sparkes bericht zou ontvangen. Miss Hawkins begaf zigh nu naar hare kamer. Groote opgewondenheid heerschte in huis. Nellie sohreef aan Lawrence Waiuwright, ni, joor Dudley aan den notaris en mevrouw Dndley telegrafeerde aan Hubert, dat bij te vier uur fhuis komen moest. Daarna vereenigden zij zich allen om den haard en bespraken daar de gebeurtenissen. „O, ik hoop dat tante Hawkins mij haar diamanten ring zal nalaten, zelfs al vermaakt zij mij geen geldriep Amy uit. „Ik zou dien liever willen hebben dan tweemaal de waarde in geld, en ik moet bekennen, dat ik een zeer goede kans meen te hebben, want gisteren nog heeft tante Hawkins opgemerkt dat ik zulke kleine handen heb, en ik nam de gelegenheid waar door te zeggen, dat ringen, vooral oen ring met diamanten, den vorm van eene hand nog beter doen uitkomen." „Wat zou het heerlijk zijn als tante Hawkins mg wat geld naliet 1" zeide Neilie. „Vroeger heb ik mij nooit zoo begeerig gevoeld, maar het zou zoo heerlijk zijn om bet daa alles aan Lawrence te kunnen geven, en wat zon ik er hem mee ver rassen." „Ik vrees mijn kind," merkte mevrenw Dudley op, „dat je al heel weinig kans hebt. Tante Hawkins beeft een tegen zin zelfs in den naam Wainwright." „Ja," stemden JaBe en Amy in; Jij hebt in het geheel geen kans." „Ik wil nog niet alle hoop opgeven," zeide Nellie glim lachend. „Misschien wanneer tante Hawkins Lawrenee leert kennen zal zij van gedachte veranderen. Dat zou mij vol strekt niet verwonderen." „Ik vrees Neil," zeide majoor Dudley ernstig, „dat dit met mij toch het geval wel zou zijn, maar in ieder geval je weet dat als zij mij het geld vermaakt het toch op hetzelfde neerkomt. Daar de jonge Wainwright mijne Nellie liefhad toen hij meende rijk te zijn, zal ik hem niet vergeten wanneer hij arm is." Nellie's oegon waren te vol van dankbare tranen, hare lippen beefden te zeer om haar vader op andere wijze te be danken dan met kussen. Er heerschte senigen tijd stilte. Spoedig kwam Hubert de kamer binnensnellen. „Wel moeder," begon hg, „wat is er aan de hand?Ik heb uw telegram gekregen en kon er volstrekt niet wijs uit worden." „Tante Hawkins zal een nieuw testament maken," ver klaarde Amy haastig. „Kern, het is teeh niet waar!" riep Hubert uit. „Maar waarom ben ik dan ontboden Zal ik erfgenaam worden „Ik weet waarlijk niet wat tante van plan is," antwoordde majoor Dudley. „Alles wat wij weten is, dat zij wenseht dat alle familieleden hier aan wezig zijn, wanneer de jonge,Wain wright bier vanmiddag komt. Waarem kan ik je niet zeggen.' „En wanneer komt Lawrenee Wainwright 7" vroeg Hubert. „Ten vier ure; het is er nog tien minuten voor," zeide de majoor en keek op zijn horloge. „Nu, ik moet bekennen, dat het een bizonder eigenaardig „Het meest in hun s hik zijn eeh- ter de schippers, die bijna drie weken lang geen vuur of licht op hunne vaartuigen hadden mogen branden en zoo goed en kwaad als 't kon aan den wal onder dak moesten zien te komen. „De verpakking van het dynamiet is uiterBt zorgvuldig. Elke patroon is omsloten door een blikken huls met wasovertreksel20 a 25 patronen zijn in een kartonnen doos, wederom met was omhuld. Het geheel omsluit een kistje, met gomelastiek bekleed, ter wijl verscheidene van die kistjes weer in een grootere houten kist zitten van 78 bij 27 bij 27 cM., eveneens met gomelastiek bekleed. „Daar bevroren dynamiet grootier denkbeeld is van die oude dame. Ik zon wei eens willen weten ol zij ons een examen wil doen ondergaan betreffende onze hoedanigheden ten opzichte van het gebruik of mis bruik van haar geld." „is. ben nog nooit zoo zenuwachtig geweest," riep Jane uit. „En wat regent bet 1" merkte Amy op. „Lawrenee Wain wright zal doornat worden." Het regende werkelijk zeer bard. Den geheelen dag was het somber en donker geweest, met plotselinge regenvlagen en hagelbuien, maar nu verhief zioh de wind uit het noord oosten en huilde en gierde rondom bet buis. Hij rukte de weinige overgebleven bladeren van de boomen en dreef de lange overhangende stengels van den klimop met geweldige vlagen togen de ruiten. Dit geiuid had iets sombers en hui verigs. Het klonk als het ongeduldig kloppen van den eefi of anderen verworpeling, die tevergeefs toegang vroeg als de beweging van onzichtbare vingers, die de kraeht van grendels en luiken beproefden. De duisternis was spoedig ingevallen en deed de Bomberheid nog toenemen. Mevrouw Dudley huiverde. „Het is mg, zooals de arme menschen zeggen, alsof een dood paard over mijn graf loopt,'' merkte zij op en boog zich over het vaar in den haard. „Sluit de luiken maar Hubert, en bel om licht," riep de majoor uit. „Wanneer wij nog langer in het donker zitten worden wg allen somber." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2