EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Dinsdag 2(5 Februari 1895. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: J. C. PEERKBOOM. STADSNIEUWS. FEUILLETON No. 3574 ARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nnmmers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-3=5 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOÏ Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee., Parijn 31 Ou Faubourg Montmartroi Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren venrkennenworden ter Stoomdrukkerij va» dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur Uitgever Haarlem25 Febr. 1895. De beer J. H. Krelage Baaakt in en uitvoerig request aan den Raad bezwaar tegen de goedkeuring van bet door den beer J. Wolbers bij bet ollege ingediend plan van bebou wing van gronden tuescben de Leid- ichevaart en den Wagenweg, omdat daarin voorkomt dat de Steenmuurs- laan niet naeer voor den openbaren dienBt zal zijn bestemd. Adressant namelijk heeft naar luid van zijne mededeeling bet onyer- vreembaar recht om ten allen tijde ^3 de geheele lengte van zijn aan die" laan gelegen perceel de door de omstandigheden vereiachte,uitgangen te verkrijgen. De Maats, tot Expl. van Staalwa- erbronnen verzoekt verlenging van den termijn tot inlevering van eene schriftelijke bevestiging van de be reids aangegane en gedeeltelijk reeds geëffectueerde overeenkomst houdende uitgifte en aanneming in erfpacht van diverse gronden (in het Frede- rikspark) omdat zoolang de Raad nog niet heeft beslist op de aanvrage der Maats, om verandahs te mogen bon wen, het badhuis elders te mogen plaatsen en de drinkhal^ te verplaat sen, het niet mogelijk is precies op te geven hoeveel grond van het Fre- derikspark voor de exploitatie noodig .zal zijn. In de groote zaal van het stadhuis alhier bevinden zich beschilderde glas ruiten, die alkomstig zijn uit de Ned. Herv. Kerk te Bloem endaal. Aan de firma van Diesen en Kerrebijn alhier is voor rekening van een lid dier ker kelijke gemeente opgedragen voor het kerkgebouw een stel glasruiten te ver vaardigen, geheel overeenkomstig de oorspronkelijke. De Commissie van financiën advi seert tot geedkeuring van de rekening en verantwoording van de Bank van Leening over het dienstjaar 1893/4, sluitende met een batig saldo van f1388.045, maar wenscht dat die re kening voortaan op andere wijze worde ingericht, waartoe bij Commissarissen geen bezwaar bestaat. De 3e Liederavond van Mej. Jeanne Landró, j.l. Zater dag gegeven met medewerking van de heeren Johan T. Ruinen, viool, en Jeh. Wagenaar piano, wil ik voorde lesers van dit Dagblad in het kort bespreken. De eoneertgeefster had als gewoon lijk voor een zeer afwisselend pro gramma gezorgd, wat veel genot deed verwaohten en ook gaf. Aan de beurt waren „liederen van jongere franache en duitsche compo nisten." Onze talentvolle stadgenoote is te goed bekend om nog uit te weiden over haar benijdenswaardig orgaan, haar juiste opvatting en artistieke voordracht. Deze zijn boven mijn lof verheven. Niettegenstaande wil ik toch, maar daarom slechts even, rele veer en hoe bewonderenswaardig zij voor elke stemming den juistenteen weet te treffen, \mmers, welke een ver scheidenheid, als we om sleehts enkele nummers te noemen,nog eens voor den geest halen „das Madehen und die Sehmetterling" en het bij na komische „der Schwur" en daartegenover de „Elegie" en „Panis Angelicus" het „Wegewart" en „Neel." Toch kan men, wat de uitvoering betreft geen enkel nummer boven het andere stel len. Maar bewijst niet juist dit haar me©8tersehap (Tusschen twee haakjes zij hier be merkt dat op het programma in Panis angelicus een foutje schuilt, wat mogelijk ook voorkomt in het origineel. De 5e regel n.l. is niet Ores maar O res mirabilis). De heer Wagenaar (van Utrecht) is een kranig en waardig partner van onze zangeres. Zijn begeleiding is zeer artistiek en zoo volmaakt in overeen stemming met haar zingen, dat men zich hetgeen juffr. Landré te genie ten gaf onmogelijk kan voorstellen zonder daarbij aan zijn spel terug te denken en te erkennen zijn werke lijk groot aandeel in het welslagen van haar concert. De heer Ruinen, leerling van het conservatorium bewees met zijn 3 nummers dat hij de noodige gaven om een goed violist te worden in ruime mate bezit. De dubbele noten passages, voor vele en zelfs bekwame violisten een struikelblok, werden zeer zuiver uitgevoerd. Wat forgcher- toon in de Char. Tanzweisen van Kes had zeker niet kunnen schaden. H. P. Le Professeur Léon Hermann geeft met Madlle. Hermann Woensdag eene soirée in den schouwburg. Behalve de gewone afd. „magie" beoefent hij met deze dame ook het overbrengen van gedaehten zonder spreken. Beider portretten vinden onze lezers onder de advertentie op de 4e bladzyde. Jaap Sden te Hamar. Per bu letin deelden wij Zaterdag avond nog mede, dat op de baan van 10.000 meter Jaap Eden dien dag weer roemrijk nit het strijdperk trad. Hij maakte over dien afstand den korsten tijd en wel 17 min. 56 sec., waarmee hij zijn eigen wereldrecord van verleden jaar (19 min. 12ys sec.) verbeterde. De prijs was een g uden medaille. Tweede was Sinnerud in 18 m. 50 sec., derde Larsen in 18 m. 50 sec., vierde Ericsson in 19 m. 13 sec. Na twee uur begon het te sneeuwen. Zondag werden gereden de beslis singen over de 500 en 1500 meter, zooals gemeld is beide Zaterdag door Eden gewonnen en de baan van 5000 meter, onmiddellijk beslissend. Bij den beslissenden rit op de baan van 500 meter was Jaap minder ge lukkig dan Zaterdag. Den kortste» tijd maakte Frederiksen, nl. 48Ys sec. Eden was twee in 48% sec., terwijl hij den vorigen dag de baan in 48% cec. had afgelegd. Sinnerud wag drie in 48% sec., Mauaeth vier in 48% sec. Laatstgenoemde is houder van het wereldrecord in 464/s sec. Bij de volgende ritten toonde Jaap echter weer, dat hij zijnen mededin gers verre de baas was. By de beslissende rit op de baan van 1500 meter behaalde Eden den eersten prijs in 2 min. 25% seo., Mauseth den tweeden in 2 min. 35% sec., Frederiksen den derden in 2 min. 36% sec. en Petersen den vierden in 2 min. 37% sec. Zaterdag reed Eden er even lang over. Bij den wedstrijd op de baan van 5000 meter behaalde Eden den eersten prijs in 8 min. 41 sec., Larsen den tweeden in 9 min. 13% sec., Peter sen den derden in 9 min. 16% sec. en Sinnerud den vierden in 9 min 23% sec. Deze rit was direct beslissend. Het weder was prachtig. Een ont zaglijke volksmenigte woonde den wedstrijd bij. Onze kranige landgenoot was dus overwinnaar in drie van de vier af standen en is dus weer evenals over 1893 amateur wereldkampioen over 1895. Zooals bekend is kwam het vorige jaar niemand voor dien titel in aanmerking. Tevens won hij drie eerste prijzen (gouden medailles) een tweeden, en bovendien den kampioenssjerp en gou den medaille, en den extra-prijs van den koning van Zweden. Naar wij vernemen is er weer sprake van Jaap bij zijn terugkeer, waarbij hij Haarlem zeer zeker wel zal be zoeken, hier feestelijk te ontvangen. Het volgende over Eden lezen wij in de Telegraaf: Op het oogenblik is de naam „Jaap" weer op veler lippen, vooral nu de pers de brenger der bigde mare zijn kon, dat er nog Nederlanders be staan, die kunnen wedijveren met Noren, Zweden en andere vertegen woordigers van vreemde natiën in stoerheid, lichaamskracht en taaiheid. Velen zijn er echter, die over „Jaap" hooren spreken en van hem lezen, maar die hem van uiterlijk zelfs niet kennen. Ze zouden hem wel eens willen zien: dien forschen kloeken jongeling. Welnu, al ïs het op dit oogenblik veor Amsterdammers niet mogelijk hem in levenden lijve te aanschou wen hij is nog ia Hamar gaat naar 't café Otto Brinkmann, Kalver- straat No. 2, zet u neder aan een der tafeltjes bij het raam en zie naar be ven links boven tegen den muur. Want daar ten voeten uit is Jaap levensgroot voorgesteld. Spre kend gelijkend, gekleed in zijn blauw tricot, waarom heen hangt de ban delier met verworven medailles. Daar schijnt hij kalm en vriendelijk neer te zien ©p het druk menschengewe- mel beneden. En boven hem staat in witten slingerband met reusachtige letters eenvoudig het woord „Jaap", welsprekender in zijn kortheid, dan een gansche woordenreeks I Kegelconcours. De tweede afdeeling van deelne mers aan den korps wed strijd van het concours der Haarlemsche club „Hard gaat ie" in Café Brinkmann, heeft gisteren (Zondag) veel beter geworpen dan de eerste afdeeling deed op den 17den dezer. Toen toch was het hoog ste aantal houten slechts 179, nu 236, behaald door Ewaldi, Amsterdam. Verder wierp Links in die Gasse 226, Neerlandia 199, Sport staalt Spieren 190 en Holland 184, alle vereenigingen uit Amsterdam. Hard gaat ie, den Heider behaalde 195. Voor den negenprijs komt in aan merking Holland met vier negens, voor den eereprijs A. Classen van Neerlandia met 70 en voor den con- solatieprijs Telsemeijer van Links in die Gasse met 62. „Eigen Haard." Deze kolonische-onderneming, door den „Bond v. Orde door Hervorming" voorbereid, die overal sympathie on dervindt, zal ook door den „Oranje- bond v. Orde" gesteund worden. Na bet Hoofdbestuur van „de kwart gul den" vereeniging voor heide ontgin ning geraadpleegd te hebben, heeft laatstgenoemde Bond ingeschreven voor vijf aandeelen in het kapitaal van „Eigen Haard". Minimum loon en maximum arbeidsduur. Aan de leden van den Raad is rondgezonden een uitvoerig stuk over bovengenoemde zaak, gericht aan het college van B. en W. door den bur gemeester dezer gemeente. De Burgemeester licht de reden van dit zijn schrijven aldus toe: „Ik heb gemeend, dat het nuttig ken zijn om, alvorens door U advies wordt uitgebracht op de adressen van den beer Jb. van den Ban Pz. en 11 anderen, als uitmakende te zamen den Particulieren Arbeidsraad alhier voor de bouw- en aanverwante vakken, houdende verzoek om in de voorwaar den betreffende werken door of van wege de gemeente uit te voeren, be palingen op te nemen omtrent mi nimum-loon en maximum-arbeids duur en van de schilders- en behan- gersvereeniging „Hulp lenigt den noed" mede alhier, houdende instem ming met doel en strekking van het eerstgenoemde, U mijne denkbeelden omtrent deze aangelegenheid schrif telijk uiteen te zetten. Aanleiding daartoe vind ik in de omstandigheid, dat ik mij niet kan vereenigen met de beslissingen door den Raad reeds vroeger genomen ten opzichte van adressen van nagenoeg dezelfde strekking. Zoo werd a. in de raadsvergade ring van 18 November 1891 onder no. 16 overeenkomstig het voorstel ver- Naar hel mgelech van A. B. EOMNIY. H) HOOFDSTUK VI. „En mag ik Trage», w.lke de schitterende vooruitzichten rijn, die u haar kunt aanbieden in duidelijker bewoor dingen, wat zijn nw. middelen vroeg miss Hawkins opnieuw. „Mijn Tad.r is, zo.als me» n zeker wel heeft verteld, veor het oogenblik een geruïneerd man door het bankroet va» de „Finster" maatschappij. Ik behoef u nauwelijks te zeggen dat ik niet het minste vermoeden had van wat er zou ge beuren, anders zon ik er niet aan gedacht hebben .m tot uwe nioht te spreken zooals nn het geval is geweest." "Nellie wierp een smeekenden blik op Lawrence. „Dus natuurlijk is u hier vandaag gekomen om de ver loving met mijne nicht te ontbinden vervolgde miss Hawkins. „Wanneer zij het wenseht, zeer zeker," antwoordde Wain- wright eenigszins koel. Nellie wilde spreken, maar dit werd haar belet door miss Hawkins, die op str.even toon zeide: „Alvorens je den mond opent zal het voor u allen het beste zijn, dat gij duidelijk begrijpt, hoe de zaken staan. U zult ongetwijfeld wel weten jonge heer, dat ik geld nalaat en wellicht denkt u, dat het niemand beter toekomt dan eene nicht, verloofd met zulk een innemenden jongen man als u zijtl" Lawrence stend op en riep uit met eenige drift: „Ik wist niets van uw bestaan af, nog minder van uw geld!» „O, zoo, inderdaad!" riep juffrouw Hawkins uit, „hebt u zelis no.it van mjj gehoord. Dat pleit ook niet voor de ge negenheid van mijne bloedverwanten." Majoor Dudley verklaarde met eenigszins ontsteld gelaat hoe zelden hij Wainwright sprak, en dat hij van plan was geweest oho hem uit te noodigen voor een diner, alleen om zijne dierbare tante te leeren kennen. „Nn," zeide miss Hawkins, „het doet er niets toe op welke wijze het gebenrt, maar «m tot de zaken terug te keeren. Iedereen zal wel willen toestann dat zelfs eene oude vrouw het recht heeft *m haar geld na te laten aan wien zij wil Allen, behalve Wainwright, die peinzend in het vuur staarde, stemden toe, dat dit juist eu waar was. „W.lnu, de pers.on, wien het mij behaagt mijn geld na t. laten, is de persoon, die er in slaagt mij het meest te behagen." Allen, met dezelfde uitzondering van zooeven, keken als waren zij bereid om desnoods naar Jericho te loopen, wan neer zij daarmee hunne tante genoegen konden doen. „Welnu," vervolgde tante Hawkins na een oogenblik van stilzwijgen, „het punt, dat ik duidelijk wenech te maken is dit ik keur de verloving van Nellie met een doodarmen jongen man beslist af, ja ik verfoei ze, en hoop, dat iedereen daarbj met mjj instemt!" Er heerschte een volmaakt stilzwijgen. Allen zagen elkaar onrustig aan en Nellie begon luid te snikken. „Natuurlijk," zeide de majoor, „stem ik toe, dat er voor het oogenblik niet aan een huwelijk gedaoht kan worden, maar beiden zijn jong, en ik ben er van overtuigd, dat Wain wright wel spoedig eene betrekking zal vinden." „Ja, jal een langdurige, vervelende verlovingstijd voor Nellie en dan wanneer de rozen op hare wangen zijn ver welkt door het lange wachten zal zij ontdekken, dat men haar niet meer wensoht. Neen, neen majoor Dudley, wanneer u mijn raad aanneemt dan verbiedt u uwe dochter verder allen omgang met dezen jongen man." De majoor bewoog zich onrustig, maar gaf geen antwoord. „Welnu dan mijnheer," riep miss Hawkins, „spreek op. Laat ik u er aan herinneren, dat ik morgen mijn testament maak. Weigert u uwe toestemming to geven tot Nellie's huwelijk met mijnheer Wainwright." „Wanneer u het dan beslist wilt ja," zeide de majoor, en voegde er zacht fluisterend bij tot Nellie, die smeekend

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1