lillPLMETTEN. I Yoor onze taters. EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Woensdag 27 Februari 1895. No. 3575 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLET ON HAARLEMS DAGBLAD Veer Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franc» door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE CoJOHN F. JONESSure.Pari/e 316ta Faubourg Montmartre BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concaaraen etc. kan men i ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten» Spoe- I dige aflevering. De Directeur Uitgever j. c. In de étalage voor de vensters van j het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: Kj De Radja van Lombok met zijn 4 zoons en kleinzoons. (Uit „Eigen 1 Haard." [if. Goesti Djilantik «n Aaak Agoeng K'toet. lifVDe architect Evert Breman en de tentoonstelling te Amsterdam, j Jubileum van Willem van Zuylen I in 2 afb. Fraul. Boeker, de geredde sehipbreu- keling der „Blbe". De schoener „Zeemeeuw". Scböns en JongbloedUnterhorst, bekroonde worstelaars. De fonteinen te Parijs tijdens de 5, winterdagen. 1 De ontdekkingsreiziger de Brazza. Aankomst van de Brazza te Libre- ville. Gratis uitdeeling van voedsel te I Parijs in 5 afb. Fransche grenstroepen in de Alpen. I. Bergartülerie beklimt een pas.| H. Het maken van een tunnel door de sneeuw. III. Een keuken in een Alpen- kazerne. Schaatsenwedstrijd met zeilen op de Muggelsee bij Berlijn. Ben dame op smokkelen betrapt I aan de grenzen. Mr. Hacker teekent een silhouet van Alma Tadema. Uitdeeling van de nieuwe medaille voor langdurigen vrijwilligen dienst in Engeland. Schaatsenrijde» bij avond op .de Serpentine. Do Medway beneden Chatham be vroren. Receptie van koningin Victoria. Carnaval in Vlaanderen. Carnaval in Nice. De wagens. Uit Ilalië's hoofdstad. Aan de Bank te Monte Carlo. I. Een verliezer ontvangt van de Directie geld voor de thuisreis. II. Een winner wordt door politie agenten naar zijn hötel begeleid. Javaansobe afbeeldingen, 2 pl. Oude inscripties op egyptisehe gra ven. Een wedren op buffels in Cairo. Kunstbeschouwing. (Uit „Eigen Haard. Politieke Platen en Portretten. Haarlem26 Febr. 1895. Hedenmorgen ongeveer eli uur werd het stoffelijk overschot van dr. D. de Haan op de begraafplaats aan den Schoterweg ter aarde besteld. De lijkstoet werd voorafgegaan door de twee oudste boden van het Stad huis en behalve door de familieleden, gevolgd door den Burgemeester dezer gemeente. Ook het personeel der bier brouwerij aan welker hoofd de over ledene heeft gestaan, volgde de lijk kist. Tal van corporatiëD waren verte genwoordigd. Wij zagen leden van den Raad, leden van het Kerkbestuur en andere besturen der Doopsgezin den, bestuurders van TeijIers genoot schap, van de Maats, [van Nijverheid, van de Haarl. Brandverzekering, van de Haarl. Hypotheekbank, van de Holl. Maats, van Levensverzekering, van Meerenberg, ambtenaren van het Stadhuis, den griffier der Staten van Noordholland, den kommandant der schutterij met zijn adjudant, den ge meente-architect e.a. Op verlangen van den doode was de kist niet met bloemen versierd; zij was slechts gedekt met een palmtak. De Burgemeester dezer gemeente nam het woord. Ingevolge den wensch van den overledene zou dit slechts een enkel woord zijn. „Wat heeft," zoo xeide spreker, „de gemeente Haar lem, wat hebben wij allen in het overlijden van onzen vriend een ont zettend verlies geleden 1 Wat zullen wij hem missen in al de verschillen de betrekkingen, die hij bekleedde en waaraan hij zich zoo volkomen gaf. Niets was hem te veel om voor het algemeen belang werkzaam te zijn. Ook in het gemeentes tuur zal hij, al wordt zijn zetel straks weer inge nomen, worden gemist. Daar zal men nog vaak aan hem denken, zooals ook ik het zal doen, dien hij in moeielijke omstandigheden dikwijls met raad en daad heeft bijgestaan. Voor zijne familie, voor wie hij een uitnemend vriend en een goed huis vader was, is zijn heengaan een groot verlies. God geve hun de kracht, dat met berusting te dragen Thans sprak Ds. Jo. de Vries, pre dikant der Doopsgezinde Gemeente, een woord van afscheid en herdacht den overledene als bestuurder der gemeente, voor wie hij zooveel was. Doch niet alleen als bestuurder, ook als lid toonde hij zijn ijver. Hij heeft den godsdienst liefgehad en al doet het pijn dat hij is heengegaan, Gods wil geschiedde. Ons blijft de herinne ring en in dien zin hopen wij hem te behouden en niet los te laten." Ten slotte dankte de schoonzoon des overledenen, de le luit. Vigelius, voor de eer den geliefden doode be wezen. Wij mogen dit verslag niet eindi gen zonder een woord van waardee ring voor de voorbeeldige wijze, waar op door de politie de orde is gehand haafd. Al de toegangen naar het graf waren afgezet, niemand dan de ver slaggevers der pers werden toegela ten. Toen de stoet aangekomen was, konden vrienden en bekenden zich daarbij aansluiten, terwijl het publiek op eenigen afstand de plechtigheid kon Een en ander geschiedde onder persoonlijk toezicht van den Com missaris van politie. Reeds weken geleden berichtten wij dat het plan bestond om de ver schillende belastingkantoren te dezer stede te vereenigen in het gebouw vroeger bewoond door mevrouw des Tombe in de Kleine Houtstraat. Deze zaak is thans definitief tot stand gekomen. Met 1 Mei wordt bet gebouw betrokken. Accijnsen, directe belastingen en buitengemeen ten zullen er worden ondergebracht en behalve een kantoor voor den inspecteur, vindt men boven en be neden behoorlijke wachtkamers voor het publiek. Maandagavond vergaderden in café Montagne eenige voorname winkeliers hiet ter stede met onzen afgevaardigde ter Tweede Kamer mr. A. J. W. Farncombe Sanders. Het doel dezer bijeenkomst was te bespreken op welke wijze decontróle op de heffing der invoerrechten het best kan geschieden. Ter sprake kwam de wensch van verschillende afgevaardigden uit het zuiden des lands naar eene heffing volgens het gewicht en niet zooals thans ge schiedt, naar de waarde. De aanwe zigen meenden, dat een heffing naar het gewicht een eerste stap was op den weg va* protectie en achtten ook buitendien de heffing naar de waarde gewenscht, mits met eigen aangifte van den geadresseerde en overlegging der factuur, desnoods door afzender en geadresseerde beiden. De volgende week behandelt de heer Sanders de tarieven-quaes tie met de leden der Kamer van Koop handel alhier. Naar wij vernemen worden stappen gedaan door verschillende corporation van brandblusschers hier ter stede om door het richten van adressen aan den gemeenteraad dit college te bewe gen het door den heer D. E. L. van den Arend aangevraagde ontslag als com mandant der brandweer niet te ver- leenen. Maandagavend gaf de letterl. ver- eeniging „J. J. Cremer" haar jaar lij ksch bal-masqué, dat zeer geani meerd was. Door de vele fraaie kos tuums, die aanwezig waren wa? de taak der jury, op wier uitspraak de prijzen door prins Carnaval werden uitgereikt, moeielijk. De prijzen voor het fraaist heeren en dameskostuum werden toegewezen aan een hongaarsch edelman en edel- vrouw. Een heer in een eigenaardig „fin de siècle" pak gestoken verwierf een prijs voor het eigenaardigste hee- renkostuum, eene „pierrette" een voor het eigenaardigste dameskostuum. Een kostuum „Henri Quatre" en een dameskostuum uit het tijdperk van Henri VIII werden als de schoonste historische beoordeeld. Verder werden prijzen uitgereikt aan een tweetal Japanneezen, 8 Napo- litanen, die een fraaie tamboerijndans uitvoerden, 4 damesnarren, 2 schaat senrijders en 2 kleine Friezinnetjes. De Haarlemsche stoomfeooten Jor- dens en Haarlem Packet hebben gis teren het Noordzeekanaal niet kunnen bereiken. Buiten de sluizen te Spaarndam en in het zij kanaal was het ijs nog zoo sterk, dat een 20 man moesten worden aangenomen om het stuk te hakken halverwege dit kanaal moest de tocht gestaakt worden,van wijl eerstgenoem de boot de schroef afsloeg. Met nieuwe kracht werd heden de doortocht verder beproefd. Ongeveer 12 nur hedenmorgen kreeg op het Houtplein hier ter stede een fatsoenlijk gekleed man een flauwte, tengevolge van honger. Althans naar zijne mededeeling had hij in geen drie dagen gegeten. Naar het hulpbureau van politie overgebracht werd hem daar voedsel verstrekt. Bij den val had hij zich het gelaat bezeerd. Hedenmorgen ongeveer negen uur had een schoorsteenbrand plaats in het perceel Spaarnwouderstraat 60 hoek Burgwal. De slangenwagen en «puit 10a rukten nog uit, maar alleen spuit No. 3, in de onmiddellijke na bijheid van genoemd perceel zijn standplaatsebbende, gaf water. Spoe dig was de brand gebluscht. Het huis was bewoond door G. Henneman, koopman in groenten. De vermoedelijke oorzaak was het te hard stoken van een kachel. Een hooge houten schoorsteen is verbrand. De staf der brandweer was aanwezig. Donderdag half twee vergadert de Raad der Gemeente Bloemendaal op nieuw tot verdere behandeling van de door B. en W. voorgestelde wijzi gingen en aanvullingen in de politie verordening der gemeente. Daarbij komen ook ter sprake eenige curieuse artikelen slaande op afvoer van faecaliën, menagewater etc., die zeer zeker aanleiding tot uit voerige besprekingen zullen geven. De ambtenaar bij 's Rijks belastin gen J. Huber te Haarlemmermeer is met ingang van 1 Maart verplaatst naar Naarden en A. Spijkema van Swalmen naar Haarlemmermeer. De deurwaarder bij die belastingen, L. J. Hoogeveen, is als zoodanig ver plaatst van Beverwijk naar Arnhem. Te Haarlemmermeer is de Hooid- vaart over hare geheele lengte van ijs bevrijd, zoodat spoedig de vaart zal geopend zijn. De stoommachines zijn in werking, doch zullen spoedig, wanneer de regen uitblijft, ophouden, wegens den lagen stand van 't water. De visch heeft zich onder het sneeuw en ijs in uitmuntenden staat gehouden. Te Haarlemmermeer is op 72-jarigen leeftgd onverwachts te midden uit zijn werkkring door den dood wegge rukt de evangelist Jeijskoot. Gedu rende 22 jaren was hij in het Ooste lijk gedeelte van Haarlemmermeer met grooten ijver werkzaam. Eene ongesteldheid van slechts weinige dagen maakte een einde aan zijn leven. Bij Kon. besluit ie benoemd bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot kapt., de le luit. J. P. de l'Espmasee. Naa1 hel engelaeh van A. B. ROMNEY. 12) HOOFDSTUK VI. „Ja," zeide mevr.uw Dudley en voegde hare tranen weg, „ga ale 'tu blieft zitten mijnheer Wainwright. U moet zi.h niets aantrekken va» wat mijn man heeft gezegd, want u weet, dat hij u werkelijk zeer genegen is, maar hij kon tante Hawkins toorn niet opwekken nietwaar?" „Ik duid hem niet» ten kwade, geloof mij mevrouw," ant woordde Wainwright, „maar u begrijpt, dat ik hier vanavond niet langer kan blijven na hetgeen hij gezegd heett" „Het zal slechts voor korten tijd zijn," klonk mevrouw Dudleys verontschuldigi»g. „Langzamerhand zal alles wel in orde komen, en ik ben er zeker van dat u wel spoedig iets zult vinden om geld te verdienen." „Dat heb ik reeds gevonden," zeide Wainwright glim lachend. „Jal Waar?" riep Nellie uit. „En je hebt er ons nog niets van verteld I" „Vanmorgen kwam de jonge Pobb mij opzoeken," ant woordde Wainwright, „en zeide mij, dat er eene betrekking open was op het kantoor van zijn oom en bood mij die aan. Hij deed dat met de meest mogelijke goedhartigheid. Ik verzeker u, dat hij sprak op een toon alsof ik hem een dienst bewees door ze aan te nemen." „O, hoe goed van hem," riep Neilie uit. „Ik heb hem altijd hoog geschat." „Ja, hij is werkelijk een goede vent. Ik zal zijne vriende lijkheid nooit vergeten. Ik schaam mij werkelijk bij de ge dachte, dat ik hem vroeger eenigszins minachtte daar ik hem nogal saai vind. Hij was de eenige in de stad, die mij iets meer dan raad aanbood," zeide Wainwright. „Is het salaris goed?" vroeg mevrouw Dudley. „Sleehts 350 per jaar," antwoordde Wainwright, „maar hoewel het mij klein toeschijnt, weet ik toch dat het voor mij een groot geluk is, dat ik die betrekking heb gekregen. De laatste dagen schijnen mij eene vreeselijke nachtmerrie toe. Ik kan nauwelijks beseffen wat er gebeurd is." „Dat kan ik mij begrijpen," zeide mevrouw Dudley deel nemend. „Het moet voor u allen een verschrikkelijke tijd zijn geweest. Hoe gaat het met uwe moeder?" „Zij houdt zich verwonderlijk goed, en nu mijn vader beter is trekt zij zich het overige minder aan, en zij heelt feitelijk ook gelijk. Wat beteekent armoede zoolang wij maar bij elkaar kunnen blijven?" Er werd nu veer bet diner geteld. Wainwright stond op. „O, hoe gaarne wenEchte ik u te vragen hier te blijven 1" zeide mevrouw Dudley. „Ik vind het zoo ongastvrij omuop die wijze te laten vertrekken, en dat nog wel bij zulk af schuwelijk weer, maar u weet zelf hoe de zaken er bijstaan." „O, dat is niets," riep Wainwright uit en drukte haar met warmte de hand; „ik weet, dat u er zelve niets aan kunt doen en ik ga gelukkiger heen dan ik meende dat het geval zou zijn. Nellie, lieveling, adieu." Nellie vergezelde hem tot in de gang en overtuigde zich, dat hij nog niet was boroofd van een groote jas en liet hem *it als de gelukkigste man in de stad. HOOFDSTUK VIL Toen Hubert thuis was teruggekeerd nadat hij Wainwright naar den trein had gebracht, kwam hij tot de ontdekking, dat de familie reeds gegeten had en dat de verBchiEende leden van het gezin zich in eikaars tegenwoordigheid niet goed op hun gemak gevoelende zich over de verschillende kamers hadden verdeeld. Miss Hawkins zat met den majoor en mevrouw Dudley in het salon. Amy en Jane waren in de eetkamer, Nellie zat boven. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1