door den 10-jarigen Hofpianist RA8IIL lilflLSII. Groote Zaal Tan de „Vereeoiging Vrijdag 1 Haart 1895, 8 uur, Oordeel der Pers over Concerten tan RAOUL KOCZALSKI. 99 Toegangsbewijzen a f 1,50 en fl,- en Pianowerken, Compositiën van RAOUL KOCZALSKI zijn te verkrijgen bij DE HAAN ZOON, Groote Houtstraat, Nene ZeitscRrift fir Muit. CONCERT PROGRAMM „O da moia holder Abend- 3. WAGNER-LISZT stern". RAOUL KOCZALSKIa. Gavottel. Mazurka. LOOTS MAREKValse bnllante. 1. J. S. BACHGavotte (G-moll). W A. MOZART Fantaisie (D-moll). F. SCHUBERT: Menuetto (H-moll.) 2. FR CHOPIN: a. Berceuse, Des-durb. Nocturno (Fis dur)c. Ballade (G-moll). Concertvleugel: JULIUS ItLiiT SB E 38. (Opgericht 1834 door ROBERT SCHUMANN). Leipzig15 Maart 1893. „RAOUL KOCZALSKI". Er zijn wel veel zoogenaamde wonderkinderen, die door vroeg ont wikkelde techniek de wereld in verbazing brengen, doch een tweede verschijning ale de jeugdige piano virtuoos en componist Koczalski zoeken wij in onze eeuw tevergeefs. Het goddelijke genie drukte den kus op zijn voorhoofd, hij is iD waarheid geboren-muzikaal. Hier staan wij voor een onoplosbaar raadselwij vinden uiets dan na tuur bij dezen vroolijken knaap geen spoor van overdreven studie of dressuur geen sehablonenhafte knnstemakerij biedt hij zijn toe hoorders, neen, een zelfstandig den kend, welbewust kunstenaar open- baart zijn hooge gaven den hoorders Raoul Koczalski is 5 Januari 1885 te Warschau geboren. Zijn vader is rechtsgeleerde, zijn moeder daaren tegen een voortreffelijke pianiste, die hare opleiding ontving aan het conservatorium te Warschau. Inde familie Koezalsky werd altijd veel muziek gemaakt, toen Raoul nog gedragen werd stilde men zijn pijn, toen hij tanden krijgen moest, door hem piano voor te spelen, door de muziek aangegrepen, vergat hij dan zijn smart en lachte onder zijn tra een door. Zijn eerste stappen waren naar den vleugel gericht en dikwijls verstopte hij zich onder het instru ment als zijn mama aan het stu deeren was. Als kind van 2 jaar begon hij reeds met zijn wijsvin gertje de toetsen aan te slaan et) een jaar later namen zijn ouders hem reeds mee naar de opera. Zij waren zeer nieuwsgierig te zien welke uitwerking de muziek op Raoul zou maken. Men gaf Faust van Gounod; het kind luisterde het geheele werk aandachtig toe. Toen znen na de uitvoering te huis terug keerde, liep Raoul op de piano toe en zocht met een onbegrijpelijke zekerheid, natuurlijk in zijn kinder lijke opvatting, de muziek van marsch en wals zooeven door hem gehoord. Van dezen dag dateert zijn stu die; geregeld gaf zijn moeder hem onderricht, hij maakte al spoedig verbazende vorderingen en op 3V« jarigen leeftijd werd hij door prof. Julius Gadomtki van het conserva torium te Warschau als leerling aangenomeD. Onder zijn leiding werkte dit buitengewoon begaafde kiDd Czerny, Bertini en Cramer door voor zoover dit, de spanning van zijne kleine hand in aanmerking nemende, mogelijk was. Prof. Gadomski was natuurlijk ▼ol bewondering voor dit ontlui kend talent en gaf Raoul 8 maanden lang les geregeld een uur per dag. Het liefste toefde het kind toen reeds aan de piano. Toen hij 4 jaar oud was, bezocht hij met zijn vader eene tentoonstel ling te Warschau. Hij liep de verzameling instrumenten door en bij dat, hetwelk hem het beste voorkwam, bleef hij wijten, totdat de lust hem bekroop daarop te mogen spelen^ Zijn blond hoofdje reikte nog niet eeDS tot aan de claviatuurde vertegenwoordiger der ten toon gestelde instrumenten, die de ver langende blikken van het knaapje bemerkte, begreep zijn verlangen, tilde hem van den grond en plaatste hem op een pianokruk, zeer nieuws gierig te weten wat dit ventje wilde uitvoeren. Toen was Raoul voldaan, an alles om zich heen vergetende begon hij te phantaseeren. De bezoekers die om hem liepen, bleven verwonderd staan. Aangelokt door de zachte tonen, kwanten uit de andere zalen de menschen meer en meer toestroomen, zoodat hij op het laatst door een menigte van toehoorders omringd was. Niet in het minst afgeleid door den muur van menschen om hem heen, speelde hij rustig voort als bemerkte hij niet de verrukking die hij door zijn spel teweegbracht. Een daverend applaus boantwoordde zijn laatste tonen. Den daarop volgenden dag waren alle bladen vol lof over den kleinen kunstenaar Koczalski en roemde ieder om het zeerst de rust en kalmte die hij bij zijn spelen op de ten toonstelling aan den dag had gelegd. Kort daarna stemde zijn vader herhaaldelijk daartoe aangezocht toe, dat hij zich op eene liefdadig- heidsuitvoering in het openbaar liet hooren. Opnieuw oogstte de jeugdige kunstenaar een buitengemeen suc ces in en niet lang daarna begon hij, in gezelschap van zijn familie zijn eerste concertreis door Rus land. Veel hierin zal den lezer onbe grijpelijk voorkomen, doch ik kan hem verzekeren dat alle gegevens volkomen historisch zijn en ik zeer juist in alles ben ingelicht. Zij eerste concerten gaf hij in Petersburg, waar hij Tschaikowsky en Rubinstein in verrukking bracht. Van Petersburg ging hij naar Moskou, daarna bijna het geheele Russische rijk door tot zelfs in den Kaukasus, Tiflis, Baku enz. Na zijn eerste concertreis nam de familie Koczalski als vast verblijf Lemberg, waar de jonge pianist on der leiding van den beroemden componist Ludwig Maret zijn ver dere studie voltooide. Das ist eiu iieblieher Schiiler von Litzt, vertelde mij Raoul eens. Hij bedoelde natuur lijk Lieblingsschüler I Zijn eerste compositie dateert uit zijn 5de jaarRaoul Walzer. Toen hij in 1890 te Spa ver toefde, waar hij voor versterking de baden gebruikte, logeerde daar ook de Shah van Perzié. Spoedig ont ving Raoul de uitnoodiging zich voor hem te doen hooren. De Shah was door zijn spel dusdanig in be wondering gebracht, dat hij hem den titel gaf van Hof-Pianist; hij ver eerde hem het Ridderkruis van de Zon- en Leeuw-orde en gaf hem bovendien een jaarlijksche toelage van 3000 francs. In Parijs, waar hij tijdens de wereldtentoonstelling vertoefde, ver wierf hij eveneens een buitengewo nen bijval. Ook in Rumenië werd hij tijdens zijn verblijf aldaar, uitge- noodigd zich aan het hof te doenl hooren. Carmen Sylva, de koningin dichteres, was vol bewondering over zijn spel en uitermate ingenomen mei den vriendelijken,blonden knaap. De sultan van Turkije die hem eveneens hoorde, begiftigde hem met een ridderordewaarvoor Raoul uit erkentelijkheid een zijner com posities aan hem opdroeg. Niet minder dan 51 composities bestaan er reeds van hem, waarvan tot nu toe ongeveer 15 het licht zagen Daar hij, met de werken van bekende meesters op zijn programma, door gaans eigen composities ten gehooie brengt, kan een ieder zich overtuigen welke buitengewone gave van com positie nu reeds in dezen wonder knaap schuilt. Wat een rijkdom van gemoed, welk een zeldzaam begrip van de hooge kunst wonen in dit lachende kinderkopje. En wanneer iemand nog twijfelt of hij-zelf de componist wel is van de werken die onder zijn naam verschenen, zoo hoore men hem phantaseeren «Das thu ich namlich viel lieber ale Stücke spielen». Met even veel kalmte en vrijheid speelt hij de moeilijkste hem onbekende stukken prima-vista, waardoor hij menig maal bij de kunst-critici een moeie- lijke proef glansrijk doorstond. Toen hij in den zomer van 1892 in Gmunden vertoefde, trok hij weldra de opmerkzaamheid van Z.M. den Koning van Denemarken die genoemde plaats eveneens als zo msrverblijf had uitgekozen. De kleine Koezalsky werd uitge- noodigd op een privaat-soirée zijn talenten ten toon te spreiden. Na de uitvoering knoopte koning Chris- tiaan een gesprek met den talent vollen jongen aan en vroeg o. m. wat zijn liefste wensch waswaarop Raoul kinderlijk onbevangen ant woordde dat hij 't liefste muziek had en dan nog wel de werken van Handel. Verbeeldt u eenseen jongen van nog geen 7 jaaren «Hitudel I» De Koning willigde zijn verzoek natuurlijk in, en Raoul outving van hem de 50 banden «Handei's Werke» voor «den Musi- ker Koczalski». Uit dankbaarheid droeg Raoul zijn Gavotte opus 43 aan Koningin Louise, der Hertogin Thyra van Cumberland zijn op. 44 Mazurka op. In den winter van '91 gaf hij concerten in Oostenrijk. De overwin ningen die hij in Weenen behaalde, zouden eerste beroemde kunstenaars niet beter hebben kunnen wenschen. De prof. Hansliek en Hirschfeld bogen zich evenals ieder ander voor het reuzentalent van den knaap. Hanslick schreef over hem o. m. Wat zijn de pianocomposities van den jongen Mozart tegenover de technische moeilijkheden van de hedsndaagsche piano-literatuur. In den herfst van '92 bezocht hij o a. ook Dresden. De bekende kunst criticus Ludwig Hartmann schreef een artikel tintelend van enthou siasme over «denClavier-poeten Koc- salsky». Toen zijn roem doordrong tot den Koning van Saksen, bezocht deze met zijn gevolg een der concerten van Raoul. Evenals de Hertogin van Sehleswig-Holstein (d# moeder van Z M. den Keizer van^ Duitsch- land) dit hsa op dit ooicerl hoorde, wa« hij esa en al bewondering over het spel van den jeugdigen kunste naar. De Hertogin deed hem zelfs de eer hem in de artisten-loge te begroeten. Na zijn optreden in Dres den was de beurt aan Leipzig, waar de Hofpianist evenals overal elders de muzikale wereld in beroering brasht. Van uit Leipzig bezocht hij bijna geheel Duitsehland (Erfurt, Greiz, Magdeburg, Keulen enz.) Overal dezelfde verbazing over dit woader der wisselvallige natuur, welke in de jeugdige gestalte van den blonden knaap iets ongekends had gelegd, waardoor alle harten in verrukking werden gebr&chtl In Februari 1893 vinden wij Raoul in Barlijn. Zonder eenige medewer king gaf hij daar achtereenvolgens eene reeks Concerten, deels in de Philharmonic en in de Si g Aka- demie. Het zelfvertrouwen dat uit zijn optreden spreekt, is verbazend. Ofschoon geen enkel vrijbiljet werd uitgereikt, bleek ds groote zasl van de Sing-Akademie te klein om de mensehenmassa, die hem hooren wilde, te bevatten. De overgroote toeloop hinderde hem echter in 't geheel niet. Met ongeduld wacht hij het oogenblik, dat hij beginuen mag. Welgemoed loopt hij dan in zijn blauwzijden blousje, versierd met eenige ordeteekenen, op zijn piano toe. Voordat hij begint, weet bij door zijn preludieeren een doo- delijke stilte te bewerken, nieuws gierig volgt men zijn voorspel, tot dat hij plotseling] afbreekt en in een spannende stilte zijn programma begiut. Alles speelt hij uit het hoofd, de moeilijk te nummers uiet uitge zonderdzijn aanslag kenmerkt zich door eeu betooverende weekhe d, en daar, waar het noodig is, spreidt hij een kracht ten toon, die onge looflijk ichijnt voor zijn kleine han den. Zijn techniek :s schitterend, maar toch staat zijn individualiteit als pianist boven zijn buitengemeen technische ontwikkeling. Dit alles is een bewijs te meer, dat wij hier niet ts doen hebben met dressuur of overdreven studie, maar met de bovennatuurlijke kracht, die in dit jonge lichaam reeds zóóveel tot rijp heid heeft gebracht. Wanneer men hem bij zijn spelen aandachtig gade slaat, zal men zich dit goddelijke talent nog lang herinneren. In zijn dagelijksch leven een opgewekte vroolijke jongen, verandert hij ge heel en al wanneer hij zich voor den vleugel zet dan is het of de geesten uit het tonenrijk hem om zweven. hij bevindt zich dan in een kunstenaars-extase; zijn geheele ziel lost zich dan als 't ware op in de geestvoortbrengselen der groote meesters, getuige zijn ernstige, dik wijls weemoedige bewegingen bij het spelen. Een glimlach omzweeft den kindermond bij liefelijke mo menten in zijn spel, dan weer wordt zijn aanvallig gelaat overschaduwd door eene sombere wolk en ontglip- pen stille tranen aan zijn lange wimpers. Soms neigt hij zijn hoofd naar de piano als wilde hij het in strument liefdevol toespreken, dan weer, bij passages die door techniek uitblinken, monstert zijn blik de gevulde zaal. De aandachtige t:e- loorder is overbluft en vergeet isnigmaal dat het een kind is die hem zoo weet te batooveren met poëtische melodieën van Chopin, Hongarische Rhaptodieëu van Liu en niet in 't minst met de Piano concerten van den grooten Beetho ven. En hoe geniaal vertolkt hij dl «Stimmungs-bilderi van Schumann Ook de physieke kracht van Raou is bewonderenswaardig. Hij s b.v., de toegiften meêgerekend, 1! nummers op één avond, en bijm iederen avond een geheel nieuv programma. Voor zijn gezondheid waken zijn ouders voortreffelijk. Hei gebeurt meermalen dat het publiek zoo vol enthousiasme is, dat van geen ophouden wil weten. Komi het zoo ver dat zijn ouders het raad zaam oordeelen dat hij niet meei speelt, dan neemt zijn valer hen mee en gaat hij kalm en voldaaj het podium af. Steeds vergezellen zijn ouderset zijn zusje Halma hem, die trouw ieder Concert in de artistenloge op hem wachten. Eens trof ik hem, toen hij bez was aan het compoueeren van zi opera. Rondom hem lagen geschr ven pakken muziekpapier, druk bezig liep hij heen en weer van dt tafel waaraan hij werkte naar den vleugel, zocht ijverig hier en das! naar eenige beschreven vellen, klom nu eena op de piano om eenige no tities machtig te worden en begroef zich dan weer in de stapels die voor hem lagen. Wij weten dat Mozart op 12-ja- rigen leeftijd reeds een opera com- poneerde Bastien et Bastienne (on langs opnieuw uitgevoerd te Ber- lijn). De eerste opera van onzen Raoul is slechts een acte. Hij vond de stof in de geschiedenis van Hagar en Hmael uit het Oude Testament. Toen Raoul uit zijn werkkamer bij ons kwam, was het interessant het kind te zien, ernstig en toch opgewekt kwam hij van zijn arbeid tot ons en zeide heel eenvoudig en natuurlijk zonder eeuigeu zweem vsn gemaaktheid Ja, ja, das muss alles ganz klar hier im Kopf sein, ich habe eben einen Fehler gemacht, das geht nicht. 10 Concerten in Berlijn (Berliner Tageilatt3 Maart 1893.) H. Neumann. „Tusschea hemel en aarde Hora tio" Deze bekende woorden van Hamlet zijn volkomen van toepassing op den jeugdigen Koczalski, die gis teren in de „Singakademie" zi tweede concert gaf. Het bewonderenswaardigste in de zen joDgen is niet de uitstekende techniek die hij ontwikkelt, want deze kon men ondergunstigeomstau dighedenbij dit kind allichtnogmeer afgerond wenscheD, maar de hoogste mate van bewondering die hij af dwingt door zijn merkwaardig vroeg tijdig juist begrip van karakter. Het meesterlijk weergeven van de ka rakters, die uit de werken van Cho pin, Schumann, Liszt spreken, be werkten meer de uitbundige toejui chingen van de overtalrijke menigte, dan deopeenhoopende moeilijkheden die hij spelend overwon. 'ierirvoomdrurj-ei' .antAAA 'UBJi'S 10/ 'rilL-AlO. Klsire Houistraal

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 4