KitoorMwerta EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. l2e Jaargang Donderdag 28 Februari 1895. No. 3576 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM. Het Geïllustreerd Op Priksledewedstrijd van Hin- deloopers te Leeuwarden. De KM p.rea van ten Nevel, Van hetOorlogstooneel De oorlogsphotograaf aan het werk, leven en dood, Een concerl aan boort der „Elbe". AiWAIAAA STADSNIEUWS. F EUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Veor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franc» door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afr.«nderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat JL-^9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keelames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONESSucc.Paryt 31 bio Faubourg MontmaHro* -Nota's, R»k»»iagen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drmkw»rken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en ving godrnkt. De Directeur Uitgever dat deze week verschijnt, bevat merk waardige gravures en artikelen, o.a. ((met illustratie). Het vervolg op de» alom bekenden en beroemden roman naar het Esgelsch van Rider Haggard. (illustratie). (met illustratie). (illuetratie). Voorts Leefregelen van Jefierson. Ja- pansch kerkhof, (illustratie). Een ei iaten loopen. Jspansche trans portschepen, troepen aan land bren gend, (illustratie). Anecdoten. Het Spook. Op reis, (illustratie). Hoe de kapperi aan het haar ko men. Kostbare bloemen. Lief desavontuur in 4 bedrijven (inet 4 illustraties). Puzzle. De bestuur bare luchtballon. Een anecdote. Geen wonder, (illustratie). Betaald gezet. Stomme weddenschappen. Oplossing van Rebus No. 3. Een schrandere verdeeling. Rebus No. 5. Schaak rubriek. Mededeelin- gen. Haarlem, 27 Febr. 1895. Voor het examen nuttige hand werken zijn geslaagd te 's Gravenhage de dames J. E. Jenny Weijerman en A. de Jonge en te Utrecht mej. M. Klok, allen alhier. Dr. Bussemaker, leeraar aan het gymnasium alhier de opvolger van professor Blok, zal Zaterdag 16 Maart het hoogleeraarsambt in de vader- landsche en nieuwe geschiedenis aan de universiteit te Groningen aanvaar den, na het houden van eene oratie in het groot auditorimm. De bij het 4e regiment inianterie benoemde majoor H. T. Chappuie wordt belast met het bevel over het 3e bataljon van dat korps, in garni zoen alhier. 01 Jaap Eden bij zijn terugkeer uit Hamar in Haarlem zal verschijnen ia nog niet bekend. Wel sohjjntmen dit te verwaehten. Volgens achter staande advertentie tenminste schrijft de H. W. V. „de Kettinggangers" eene leden-vergadering uit om eene even- tueele ontvangst te bespreken. Naar wij vernemen is door den heer W. I. H. Muiier alhier, veor zitter der Schaatsenrijders-Unie per telegram aan H. M. de Koningin Regentes kennis gegeven van Jaap Eden's overwinning te Hamar. Hierop he6ft Hare MajeBteit ge antwoord, dat deor Haar met groote belangstelling de uitslag der wedstrij den te Hamar is gevolgd. Aanbesteding. Uitslag der gehouden aanbesteding voor het bouwen van een Woonhuis, Winkel en Broodbakkerij te Haarlem op den 26en Februari 1895. H.' SFm^khringer) Haarlem f 7.645 J. Giebels 4 7 7Q7 J. v. Servellen) J. C. Kluit 7.800 J.'Mie^erus) 7'852 J. A. Jonker 8.375 H. van 't Wout 8.425 C. G. Opdam o aoq H. D. v. Am stel G. van Abs 8.490 N. H. Braakenburg, O verveen 8.650 J. v. d. Boogaard, Haarlem 8.680 W. t. d. Kroft 8.940 W. Greve, Amsterdam 30.000 J. Pinxter „10.100 Verbouwing sociëteit „de Kroon." Voor de aanbesteding der verbou wing van deze sociëteit zijn 17 bil jetten ingekomen en wel als volgt Van Dijk Hezerius f 10,692. G. van Abs 11,150. C. G. Opdam Amstel 11,184. V. d. Kroft 11,260. J. Servellen 11,795. Greene 11,890. Van Leuven 12,300. J. Veltbuizen 12,438. Vander 12,450. Wennekes 12,568. Braakenburg 13,100. Captein 13,623. Kluit 13.750. Jonker 13,850. V. d. Weeg 13,890. Meuring Smink „13,900. Wageningen 13,990. De stoombootdiensten Amsterdam Haarlem zijn weder in geregelde vaart. Staalwaterbron. Dinsdagavond bad de jaarlijkBche algemeen© vergadering van de Mpij. tot Exploitatie van Staalwa terbron nen plaats onder presidium van den beer C. Prins Szn., die mededeelde dat de Voorzitter, Dr. Posthuma en andere bestuursleden door ongesteld heid verhinderd waren, deze vergade ring bij te wonen. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, stelde de heer Prins voor, de balans en de winst- en verliesrekening goed te keuren en derhalve bet dividend over bet afgeloopen jaar te bepalen op 3 pCt. Zender discussie werd biertoe besloten. Hierna werden door Commissaris sen tal van wijzigingen in de statuten voorgesteld, die betrekking hadden op bet beheer der onderneming en voornamelijk op de bevoegdheid en den werkkring van den Raad van Be- beer. Deze punten gaven tot een zeer lange discussie aanleiding, zoodat eerst na elf uur de daarop volgende punten aan de orde konden komen. Deze punten warenvoorstel tot uit breiding van geldmiddelen en mede- deelingen over het Brongebouw. De Voorz. begon met te vermelden wat onzen lezers reeds bekend is, dat Commissarissen op aandrang der me dici een grooter en kostbaarder in gericht badhuis wenschen te bouwen, dan aanvankelijk gemesnd was; voorts dat men daartoe een terrein in han den bad en wel een gedeelte van bet voormalig buiten der familie Bunge „Veldzicht", onzen lezers reeds bekend, en dat tengevolge van een en ander een nieuwe leening zou noodig zijn. Hoeveel was op dit oogenblik niet precies te zeggen, de Voorz. verzocht dat men de bepaling van bet cijfer aan bet Bestuur|zal overlaten. Door de beeren jhr. F. Tedingvan Berkbout en mr. Johs. Enschedé wordt de wenscbelijkheid uitgespro ken van de bepaling van een maxi mum. Volgens mededeeling van den beer D. E. L. van den Arend zal bet gebouw circa 25 mille kosten, de grond kost 10 en met de inrichting mede zal alles wel komen op 40 k 45 mille. Op voorstel van den heer Scboltens wordt besloten het Bestuur te mach tigen eene leening (obligatie-leening of hypothecaire leening) van hoogstens vijftigduizend gulden. In den loop der besprekingen was door den Voorz. nog opgemerkt, dat voor de bereiding van bet staalwater tot tafelwater ook toestellen ter waar de van drie k vierduizend gulden noo dig z$jn. Ten slotte werden de periodiek af tredende Commissarissen, de heeren Dr. S. Posthuma en J. Scboltens, her kozen. „Het Vliegend Wiel." Deze vereeniging, die vroeger tot beschermheer bad den beer G. A. A. Middelberg, die evenwel door vertrek naar bet buitenland deze functie beeft moeten neerleggen, heelt, zooals reeds gemeld is, baar beschermheerschap den beer A. Resink alhier aangebo den, die dit welwillend op zich beeft genomen. Ter viering van dit feit was voor Dinsdagavond eene gezellige bijeen komst der leden georganiseerd, waarin de beschermheer werd geïnstalleerd. De beer J. Drost, voorzitter van „bet Vliegend Wiel" sprak den heer Re sink toe, welke daarop in voor de vereeniging waardeerende woorden de rede van den beer Drost beantwoordde. Hierna werd een afwisselend pro gramma ten geboore gebracht, waarop o.a. voorkwamen bet kwartet „Lore- ley", eenige voordrachten van den heer L. Jansen Fz. enz. Zoowel „Lore- iey" ah de heer Jansen verwierven hun gewoon succes. Ter vervanging van een nummer, dat door omstan digheden niet kon worden opgevoerd, gaf de voorzitter onvoorbereid eene voordracht ten beate, die ook zeer in den smaak viel. Verslag der laatstgehouden© vergadering v»n de Af dee ling Haarlem en Omstre ken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. De voorzitter, de beer Jacques Leijh, opent de vergadering, dankt de afge treden bestuursleden voor de wijze waarop zij de belangen van deafdee- ling behartigden en beveelt den nieuwen leden deze belangen ten zeerste aan. Na lezing en goedkeuring der no tulen van de vorige vergadering wordt de beer J. J. F. Beijnes, als nieuw lid, welkom gebeeten en meegedeeld dat ook de beer Reijendam als lid is toegetreden. Verder deelt de Voorzitter nog een en ander mede over bet verhandelde in de vergadering van Voorzitters en Secretarissen der Afdeelingen met het Hoofdbestuur te Arnhem gehou den. Wij vernemen daaruit o. m. dat naar aanleiding der besprekingen in die vergadering nog meerdere bijeen komsten plaats hadden of zullen hebben met de Voorzitters der Af deelingen, de financieele Commissie en den Voorzitter en Secretaris van bet Hoofdbestuur ter nadere regeling van belangrijke voorstellen om den bloei der Maatschappij in de Afdee lingen te bevorderen. Thans komt in behandeling de door de verschillende Commissies uitgebrachte antwoorden op de door bet Hoofdbestuur gestelde vragen. De rapporten worden uitgebracht resp. door de beeren van Lennep, A. J. Stoel, Kleiweg Dyserinck, Malefijt en Salm. De voorzitter uit den wenscb dat deze rapporten, die allen aan bet hoofdbestuur zullen worden opgezon den, aan de bedoeling mogen beant woorden. Er wordt besloten dat de Commis sie ter herziening van het reglement in de volgende vergadering rapport zal uitbrengen. Van de beide vragen die zich in de vragenbus bevinden, wordt de eerste vraag in banden gesteld van de bee ren Veth en Salm en de tweede vraag, als niet tot de bevoegdheid der ver gadering beboerende, vernietigd. De Voorzitter noodigt thans de le den uit kennis te maken met de verschillende artikelen die de beeren Kerrebijn en Veth in de vergadering hebben geëxposeerd, terwijl de heer Dyserinck nog wijst op de belangrijk- beid der tentoonstelling in Kunst nijverheid, waarop de Voorzitter mee deelt, dat de leden der AfJeeling Naa. het engelech van A. B. KOMNEY. 13) HOOFDSTUK VH. „Nu ik moet zeggen," begon Hubert, toen hij zich aan tafel neerzette om zijn middagmaal te verorberen, „dat jullie beiden je moest schamen." Jane's gelaat betrok, terwijl Amy, tegen de tafel geleund haar eenen voet op nonahalante wijze heen en weer zwaaide, en onbeschroomd vroeg „Waarover zouden wij ons moeten schamen?" „Waarover? Wel, omdat ik niet kan begrijpen, hoe het mogelijk was, dat jullie hebt kunnen zeggen ter wille van geld je znster links te laten liggen. Het was verkeerd van vader om te zeggen, dat hij haar zou verbieden met Wain- wright te trouwen, maar hij had er eenige redenen voor maar jullie 1 Om te belooven, geen woord tot je eigen zuster te zullen spreken. Waarlijk, ik had het niet voor mogelijk kunnen houden „Onzin I" riep Amy uit. „Ik had het niet voor mogelijk gehouden, dat jij zoo dom zoudt kunnen zijnWanneer wij eenmaal het geld in ons bezit hebben, dan zullen wij na tuurlijk evenveel van Nellie honden als vroeger ik van mijn kant zal zelis heel wat meer van haar houden dan wanneer ik ter wille vaa haar alle kans op eene erfenis had verspeeld." „Nu de tijd zal het beslissen," zeide Hubert. „Maar over iets anders gesproken. Heb je gehoord, dat Wainwright bij Pobb op het kantoor komt?" „Ach kom," zeide Jane. „Hoe is hij daaraan gekomen?" „Het schijnt, dat Pobb belang in hem stelde en zijn oom heeft bewogen om de vacante betrekking op het kantoor Wainwright aan te bieden. Ik kan het mij niet voorstellen, want ik weet stellig, dat een aantal jonge lieden naar die betrekking dongen, die er veel beter geschikt voor waren dan Wainwright, die natuurlijk nog geen begrip heeft van dat werk." „Hoe kluchtig van mijnheer Pobb," riep Amy uit. „Ik heb nooit geweten dat de Wainwrights en de Pobbs op zulk een vriendschappeiijkea voet met elkaar stonden. Ik was altijd van meaning dat de Wainwrights nog al laag neerzagen op de Pobbs. Wanneer ik mij niet vergis zal het nu wel juist ander» om zjjn." Zij zweeg, luisterde aandach tig en riep vervolgens uit: „Wel, wat is dat? Ik geloof, dat er iemand is; wij hebben de bel zeker ni.t ge hoord." Er stond ongetwijfeld iemand op de stoep, die afwisselend met de volharding der wanhoop klopte en belde. Niemand kon begrijpen wie er kon zijn. Hubert opende de deur der eetkamer en zijn hoofd werd bijna van zijn lichaam gescheiden, want terwijl de meid de buitendeur opende, sloeg een geweldige windvlaag alle deu ren in huis dicht en blies terzelfder tjjd een onverwachten bezoeker in de gang. Het was een kleine, ademlooze man. Van alle kanten droop het water bij hem neer. Een groote plas vormde zich rondom hem terwijl hij zijn muts trachtte af te zetten, die met een rooden, zijden zakdoek aan zijn heofd was vastge bonden. Hubert staarde hem een oogenblik verhaard aan, en riep daarna uit„Ik geloof werkelijk dat het Samuel ia 1" en hij snelde op hem toe om hem te helpen. „Drommels Sammy, je bent net een wandelende fontein 1 Wat ter wereld voert je van avond hier heen?" riep hij uit en drukte hem de hand. „Alleen mijn plichtsbesef," antwoordde Samuel. „Ik hoorde toevallig, dat tante Hawkins hier was en nu kom ik haar eens opzoeken." „Nu," zeide Hubert en lachte, „wanneer tante Hawkins je zag met die roode vlekken van den zakdoek op je wang, terwijl het water van alle kanten langs je neerdruipt, dan geloof ik niet, dat zij haar gelieiden neef zou herkennen. En dan jij nog wel, zoo bekend als het toonbeeld der mode 1"

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1