liioor-Drtwerta EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 1 Maart 1895. No. 3577 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank FEUILLETON i2e Jaargang HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM* Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE éi Co., JOHN F. JONESSucc., Pargs 31bie Faubourg Montmartre ^Nota's, Rek«»iajen, Wissels, Qui- tautiëu, Brievrnao.fden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren vo.rk.menworden ter 8toomdrukk«rij van dit blad goed- billijk en ving g«lr»kt. De Directeur Uitgever J. c. Haarlem28 Febr. 1895. De heer Mr. N. G. Cnoop Koop- mans heelt de benoeming tot tijdelijk Wethouder dezer gemeente aange nomen. Voor de betrekking van directeur der Ambachtsschool alhier, hebben zich veertig sollicitanten aangemeld. Woensdag promoveerde te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. Bierens de Haan, geboren hier ter steile, na verdediging van een proefschrift, getiteld„De Neder- landsche strafbepalingen tegen bede larij en landlooperij. Een historisch statistisch en kritisch onderzoek. Voor het examen nuttige handwer ken zijn te 's Gravenhage Woensdag ïslaagd de dames F. C. Geyl en J. !ampman, beiden alhier. De verbouwing der sociëteit „de Kroon" is gegund aan de laagste in schrijvers, de heeren van Dijk en Meze- rins, voor (zooals reeds gemeld is) ƒ10,692. Woensdagavond is hier ter stede een telegram ontvangen van Jaap Eden, dat hij n^g niet kon mededeelen wanneer hij terugkeert. Waarschijnlijk komt hij dus niet voor de volgende week. De Vereen, tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer had, zooals men weet, een plan ontworpen tot beharding van verschillende wegen in Bloem en daal en Santpoort en daartoe van de betrokken gemeentebesturen ook financieelen steun ontvangen. Daar uit den aard der zaak hier mede eenige tijd is gemoeid geweest en er spoedig weer volop werk zal zijn, is besloten, daar raen de verbe tering dezer wegen door werkloozen wil doen geschieden, het werk eerst in de maand November van dit jaar aan te vangen. Wij ontvangen het verzoek om op te nemen de navolgende Waarschu wing aan de Werklieden in Neder land, buiten Amsterdam. De bouw der a.s. Ten too stelling te Amsterdam, zal ontegenzeggelijk eeni ge drukte teweeg brengen. Hierdoor aangelokt, kon het zijn, dat vele werklieden i* ons land een kans wilden wagen, om in de hoofd stad werk te zoeken. Velen zouden misschien een sober, een half bestaan prijs geven ooi te Amsterdam te vinden.... werk Neen 1 geen werkze zouden bun sober stukje brood zeer waarschijnlijk inruilen tegen workeloosheid. De Tentoonatellings-Commissie toch, beeft besloten geene werklieden in dienst te nemen, dan die reeds min stens twee jaar te Amsterdam woon achtig zijn. Of dan degenen die aan den ten- toonstellingsbouw geplaats worden hunne vorige plaatsen niet zouden openlaten Gewismaar die waren bij werkeloozen. Op den eersten dag dat de Commissie voor werkverschaf fing zitting hield, gaf zij reeds drie duizend kaarten uit. Een sprekend be wij 8 dat niet eens alle werkloozen aan de tentoonstelling werk zullen kunnen vinden. Hierom hebben eenige Amsterdam- sche werkliedenverenigingen het noo- dig geoordeeld, hen die niet in de hoofdstad wonen, te waarschu wen, opdat zij die toch gaan, ten minste niet ongewaarschuwd gaan. Ieder is natuurlijk geheel vrij waar hij gaan wil, doch, wanneer men den ander gereed ziet te dwalen, is men niet vrij om te zwijgen, dan moet men spreken. Comité uit bovengen. Vereenigingen. W. P. BRIJNEN. H. B. POESIAT. J. H. POT. Het Onze troepen op Lombok. De Indische bladen hebben ons gemeld, dat het garnizoensleven van de op Lombok achtergebleven treepen verre van afwisselend is, en aan een tonigheid leidt. Naar aanleiding hier van is ia bet N. v. d. D. al eens de wen8chelijkheid besproken om ouze soldaten daar in de gelegenheid te stellen de verveling te verdrijven door hun lectuur te bezorgen. Deheerjhr. J. J. Sandberg alhier heeft nu, naar ons uit een ingezonden stukje in het N. v. d. D. blijkt, het initiatief geno men om dit plan tot werkelijkheid te brengen. Ter wille van het goede doel nemen wij het volgaarne over. „Naar aanleiding van het ingezon den stukje van C. A., in uw courant van 27 Februari 1.1. betreffende het zenden van boeken aan de troepen te Lombok, heb ik de eer U kennis te geven, dat de familie Sandberg, Molenpad 2, te Haarlem, gaarne boe ken voor dat goede doel zal ontvangen en zich met de verzending belasten. Wie boeken wil afstaan wordt ver zocht ze franco aan bovengemeld adres toe te zenden. Alle boeken, ook gelezen, zullen welkom zijn. Die spoedig helpt, helpt dubbel. Zoo mogelijk zal de verzending den 16n Maart plaats hebben en zullen de boeken dus uiterlijk den lOn Maart van hier moeten vertrekken. U dankzeggende voor de plaats ruimte, enz. De seance van den heer Leon Her mann, die Woensdagavond in den Schouwburg alhier zou worden gehou den, is niet doorgegaan wegens te ge ringe opkomst van het publiek. Weldadigheid naar Vermogen. Onder voorzitterschap van den hrer P. E. H. Bodel Bienfait had Woens dagavond in het Nutsgebouw de jaarlijksche algemeene vergadering van genoemde vereeniging plaats. De secretaris, de heer Mr. G. C. Everwijn Lange, droeg het jaarverslag voor, waarbij hulde wordt gebracht aan den ten vorigen jare afgetreden algemeen voorzitter, Jhr. Mr. A. J. Rothaan Maearé. Dank werd betuigd aan tal van corporatiën en personen, die op eenige wijze de kas hielpen stijven of de noodzakelijke onkosten tot een minimum brachten. Bedeeld werden in het afgeloopen jaar 334 gezinnen, waarvan 224 reeds vroeger werden ondersteund. Verdeeld naar godsdienstige belijdenis werden aldus geholpen 1171 Ned. Herv.1227 Roomsch Kath.100 Lutherschen 60 Christ. Geref.31 Doopsgezinden 32 Israëlieten, 14 Apostofischen11 Remonstranten, te zamen 2646. Het Bestuur is erkentelij k voor den ondervonden steun, maar had dien gaarne toch grooter gewenscht, om meer te kannen doen. De vereeniging telt slechts 720 leden en donateurs en dit is zeer weinig in een gemeente van meer dan 50.000 zielen. Men heeft dan ook slechts te beschikken gehad over een bedrag van ongeveer f15,000. Een tweetal leden der Commissie van Huisbezoek hebben hunne be zoeken uitgestrekt tot het hoofd van een hun opgedragen gezin, welke man in de gevangenis zat. Zij hebben hunne poging om vermindering van straftijd voor dezen man te bekomen, met gunstigon uitslag bekroond gezien. Vooral tot verschaffing van arbeid aan werkloozen en tot verzorging van kinderen uit verwaarloosde gezinnen zou het Bestuur zoo gaarne meer doen, dan het tot nu toe vermocht. Door den penningmeester, mr. L. C. Kronenberg, wordt medegedeeld dat de rekening, in ontvangst en uitgaaf bedragende fl7203.13s, sluit met een nadeelig saldo van f347.43. Namens de Commissie bestaande, uit dr. Tim mer, mr. du Rieu en den beer Cal- kocn, wordt door eerstgenoemde tot goedkeuring der rekening geadviseerd en aldus besloten. De heeren dr. Wijn- hoff, mr. Bijvoet en W. H. Voetzui len het volgend jaar de rekening na zien. Met erkentelijkheid werd in den loop der vergadering melding gemaakt van de ontvangst van een som groot f1485, vormende d© opbrengst van een door eenige dames gehouden ba zar. Eenige bestuursleden werden her kozen. De Voorz. zeide o. a. in een korte toespraak „Wij hebben vaak te doen met ondankbare armen, met scheeve voorstellingen van ons werk, we tob ben om geld te komen en moeten hooren hoe men hoonlacht over onze wijze van beoefenen van philantro- phie. Waarom gaan we er dan nog mee voort? Omdat we er toe worden gedrongen door ons verstand en ons gemoed." De vergadering, die bijwijze van proef des avonds werd gehouden (vroe ger des namiddags) was niet druk bezocht. Ons bericht in het nummer van den 26sten dezer over de beschilderde glas ruiten uit de Herv. Kerk te Bloemen- daal moet in zooverre gewijzigd worden, dat de firma van Diesen en Kerrebijn nog geen besliste opdracht heeft ont vangen doch eenevoorloopige proef zal maken voor de beschilderde glasruiten. Bij eene geslachte koe van den landbouwer J. v. D. aan de Zomer- vaart alhier, is een geval van milt vuur geconstateerd. Onderl. Brandwaarborg- Vereeniging Onder voorzitterschap van den heer H. L. Janssen van Raaij hield deze vereeniging Woensdagavond hare jaar lijksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag en uit het ver slag van de* penningmeester blijkt het navolgende Het aantal deelhebbers, den 31n December 1893 bedragende 86, met een verzekerd kapitaal van f811,300, steeg in het jaar 1894 tot 122, met een verzekerd kapitaal van f 1,009,535. Bovendien zijn in 1894 nog 3 tijde lijke verzekeringen, tot een gezamen lijk bedrag van f144,000, gesloten, die vóór 31 December waren afge loopen, en niet onder het zooeven genoemd bedrag van f 1,009,535 zijn begrepen. Slecht eenmaal had men in 1894 een kleine brandschade bij een deel hebber. Deze sehade, ten bedrage van 115.is door de Maatschap pijen, met welke de overeenkomst tot herverzekering is aangegaan, da delijk terugbetaald. Door de kosten van oprichting is er nog een nadeelig saldo van f 58.38^ dat even vel over 1895 vermoedelijk zal kunnen worden gedekt. „In het algemeen," zoo zegt de ver slaggever, „mag de vereeniging zich derhalve in een, zij het dan ook langzamen, vooruitgang verheugen, terwijl ook toenemende belangstelling bij de ingezetenen valt op te merken." Het altredend bestuurslid, de heer Janssen van Raaij werd herkozen in de plaats van den heer A. F. Ba- labrega die zich niet herkiesbaar stelde, koos men den heer J. van den Ban. Art. 26 van het reglement werd in dier voege gewijzigd dat tot het ne men van besluiten op bestuursver gaderingen niet vijf maar vier leden tegenwoordig moeten zijn; vervolgens werd er nog eene kleine wijziging in art. 29 gebracht, dat nl. de Alge meene vergadering in Maart zal wor den gehouden. Zitting van Donderdag 28 Febr. In de zitting van heden is Corne lia Keur tot 4 maanden on Jan van den Meij tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld, beiden van Zant- voort, wegens het tegen den zin van de bewoners binnendringen in hun huisje en voor het mishandelen van een bejaarde weduwe en van haar zieken zoon. Eisch was voor beklaagden 6 maanden. Naar het engeleeh van A. B. ROMNEY. 14) HOOFDSTUK VII. ,Dan zon je iets zijn wat je tot dusverre nog nooit ge weest bent. Hm, hm, hm was miss Hawkins antwoord. Na deze afwijzing ging Samuel zitten en zweeg, terwijl hij draaide aan zijn quasi-knevel. Mevrovw Dudley zeide: „Je blijft toch natuurlijk hier van nacht Samuel Met zulk weer als het nu is kan ik je niet van hier laten vertrekken." „Ik zou u bizonder dankbaar zijn tante Emily," antwoordde Samuel, „wanneer u mij, zonder dat ik u buitengewone drukte veroorzaak, wildet toestaan hier vannacht te blijven logeeren. Lk herinner mij niet ooit zulk een stormaohtigen avond te hebben beleefd; u wel De thee werd nu binnengebracht en Jane begon ze in te •BCaenken. Samuel sprong op met eene vlugge beweging en diende de kopjes en gebakjes rond met zulk eene handigheid en vaardigheid, dat er niets was wat hem kon onderscheiden van een kellner dan het ontbreken van een servet aan zijn arm. „Blieft u suiker?" vioeg hij toen hij Amy haar kop thee overhandigde. Amy antwoordde ontkennend, waarop Samuel vleiend glim lachend opmerkte „Het was overbodig om je dat te vragen; het kopje, dat je lippen beroert, moet inderdaad reeds zoet genoeg zijn." Amy gichelde. „Er is niets vergeleken bij den beker, die opwekking zon der verdooving of dronkenschap geeft," merkte haar neef op en zette zich naast baar neer op de sofa. „Die is zoo ver troostend en fceaaoedigend, vindt je niet?" „Dun zal je «aorgen een vollen kop noodig hebben," merkte A«y laehend op. „Hoe zoo?" vroeg Samuel en streek achteloos zijn linker knevel op. „We!, je moet weten dat tante Hawkins morgen een nieuw testament gaat maken en zij heeft zoo goed als beloofd mij al haar geld na te laten." Samuel zat roerloos van verbijstering, met het theekopje opgeheven in zijne hand. „Het is toch niet waar!" riep hij uit. Jou al haar geld nalaten 1 En haar laatste testament was geheel ten mijnen gunste." „Inderdaad?" zeide Amy. „Nu dit zal ten mijnen gunste zijn. Mijnheer Sparkea, de notaris, komt morgenochtend. Samuel dronk zeer haastig zijn kop thee uit, zette het neer en zocht miss Hawkins op. Hij was blijkbaar van oordeel, dat er geen tijd verloren mocht gaan. „Ik hoop tante Hawkins," begon hij, „dat uwe gezondheid er hier op is vooruitgegaan?" „Dan moet ik je in je hoop teleurstellen, waarde heer," antwoordde miss Hawkins. „Mijne gezondheid is den laatsten tijd beslist achteruitgegaan." „Juist wat ik verwachtte. De atmosfeer is hier volstrekt niet goed, dat heb ik altijd wel gedacht. Ze werkt ver slappend." „Wees zoo goed te zeggen, waarop do lucht verslappend werkt?" vroeg miss Hawkins. „Op uwe wel op uwe zenuwen op uw geheele gestel," verklaarde Samnel. „O, is het datIk dacht dat je bedoeldet op de koorden van mijn beurs. Hm, hm, hmantwoordde miss Hawkins. „O neen, volstrekt niet," riep Samuel haastig uit, en ver volgde toen na een oogenblik van stilte„Ik moet u de hartelijke groeten van mijne moeder overbrengen." „Breng haar onder dankbetuiging de mijne over," zeide miss Hawkins. „En geef mij nu een arm,-want ik ga naar mijne kamer." Eerbiedig bood Samuel haar een arm en langzaam trad miss Hawkins naar de deur. „Wat ziet tante Hawkins er verbazend slecht uit I" begon

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1