Het Woensdagavond te Amsterdam door Raoul Koczalski gegeven concert heelt uitstekend voldaan, zóó zelfs, dat een 2de concert aldaar zal plaats hebben. Dit is dus «en goede aanbe veling voor het hier te geven concert op morgen (Vrijdagavond). Uit Bloemendaal—Overreen. Een paar jaar geleden scheen het noodig den toestand van den afvoer van iaecalieën, menagewater enzoo- voorts, in deze gemeente te verbeteren. Een Raadscommissie werd benoemd, deze as8umeerde zich de doctoren der gemeente en leverde een rapport in, dat den kalmen burger van Bloemen- daal, O verveen en Vogelenzang den sehrik om het hart deed slaan. De toestand was, naar luid van dat rap port, beneden peil. De Raad besloot toen. den hoofd opzichter van de haarlemeehe gemeen- tereiniging, den heer Verkoren, op te dragen middelen te beramen tot ver betering. Deze voldeed daaraan en Bur gemeester en Wethouders stellen nu aan de hand van zijn advies, een aan tal maatregelen voor, waarvan het de moeite waard is sommige wat nader te bekijken. Laat ons beginnen met te doen op merken, dat het geheele samenstel der nieuwe voorschriften berust op de in voering van het zoogenaamde ton netjes-stelsel. 'tls hier de plaats niet, om over de voor- of nadeelen van dat stelsel te gaan debatteeren, maar hoe het in een gemeente die zoo uitge breid is als Bloemendaal, zonder ont zaglijke kosten in toepassing te brea- gen is, wil ons niet duidelijk worden. Immers het ophalen van de tonnen moet in enkele uren geschieden en voor des morgens twaalf uur zijn af- geloopen. Dit is in een gemeente als die het hier geldt, alleen mogelijk met eer. zeer uitgebreid personeel en materieel en wil de Raad, met het oog op de gemeentekas, daartoe niet overgaan, dan zal hij moeten toestaan, dat de tonnetjes den ^eheelen dag door worden opgehaald. Deze maatregel evenwel zou de nekslag ziju voor de renommée van deze schoone gemeente. Men wandelt of maakt een rijtoer in Bloemendaal, O verveen en Vogelenzang, om zich te verkwikken aan den geur der bollenvelden en van de bosschen, niet om er de wagens te ontmoeten welke ook in Haarlem zoo gevreesd worden. Practisch toch zou het bezwaar opleveren, om aan deze karren eau de cologne-fonteinen te maken, die den voorbijganger als equivalent voor de onaangename geur, zouden be sproeien. Aan den janderen kant ligt het voor de hand, dat de ingezetenen met deze nieuwe inrichting niet gediend zullen zijn en, al ware het alleen om de kosten, niet bereid zullen wor den gevonden het tonnensysteem in hun huis te laten aanbrengen. Hierin trachten B. en W. te voorzien, door eenvoudig met boete of hechtenis te bedreigen ieder, die zes maanden na het in werking treden der verordening, in het huis dat bij verhuurt, in ge bruik geeft of heeft, de tonnenin richting, benevens een put niet pre cies volgens voorschriit heelt aange legd. Derhalve moet dit niet alleen worden aangelegd in een nieuw te bouwen huis of is een woning die verbouwd wordt, maar ook in alle bestaande woonhuizen. Dat de Raad dit ooit zou goedkeuren is nauwelijks te gelooven. Hoel de argelooze bur ger zon, omdat de Raad dit beter acht, plotseling groote kosten moeten gaan maken, op gevaar af dat wanneer later een nog beter systeem van faeca- liënloozing wordt ontdekt, deze hem wordt voorgeschreven? Zulke dingen kan men op papier wel voorsehrijven, maar ze in de prak tijk uitvoeren is een andere zaak. En nu zullen we nog maar niet eens uitweiden over het voorschrift, dat die put een inhoud moet hebben van minstens 1.500 kub. meter, min stens 2.5 M. van elke woning, min sten 8 M. van eike welput en min stens 5 M. van elke regenbak gelegen moet zijn. Het zal voor menigeen geen gering bezwaar wezen, voor zulk een put een geschikte plaats te vin- des. Edoch, aan het slot van het arti kel is een uitzondering gemaakt. Het voorschrift tot inrichting van die put is niet van toepassing op den eigenaar van de woDing, die van B. en W. vergunning krijgt oiu van de bestaande put gebruik te blijven ma ken. Zoodoende hangt men af van het goedvinden van den Burgemeester en den Wethouder, die hier eeu vol macht verlangen welke de Raad hun naar wij verineenen, nimmer geven zal. Maar nog veel dreigender zien de bepalingen er uit, die B. en W. voor steilen lot regeling van het menage water. Eerst moet dit afloopen ia een waterdichte uitscnepput; deze gelet, heeft daarbij als stimulans ge diend. Vooreerst zullen dus de aangrij pende maatregelen door B. en W. van Bloemendaal voorgesteld, wel weer in de duisternis der portefeuille terug- keeren. Jammer zal dat zijn voor hen door wie er zooveel moeite aan be steed is en vooral voor aannemers en metselaars, dien nu het maken van al die putjes en putten enzoovoorts vermoedelijk ontgaat. Zij zouden er een fortuintje aan gehad hebben 1 uit Nederland verbedendit verbod treedt onmiddellijk ia werking. moet aansluiten a^n een tweede dito dito en 1 .aistgenoemde moet overstortea in een gestapelde bezin- kingsput, een en ander van bepaald aangegeven afmeting en makelij. Hier is ook de uitzonderingsbepa ling weggelaten en bestaat dus het voornemen, alle ingezetenen el zij een behoorlijken afvoer van menagewater hebben of niet, te noodzaken die te maken volgens de nieuwo voor schriften. Wij zouden nog kunnen wijzen op andere punten, o.a. op de voorschrif ten die aan de bleekerij zouden wor den gegeven tot klaring van het ver bruikte heete water, maar zullen ons thans slechts bepalen tot art. 86. Dit artikel wil, dat geen mestverzame- ling zal worden aangelegd en gehou den binnen 25 meter van huizen, wegen en welputten. Onzes inziens is dit artikel niet com pleet, er ino-;t nog bij„de bleem- boliengronden, die door deze bepa ling buiten gebruik worden gesteld, zullen worden onteigend en voor re kening der gemeente aangekeeht." Dit ie spotternij, maar o. i. niet meer dan het artikel zelf. Concludeerende moeten wij rond weg erkennen, ons geene voorstelling te kunnen maken van de wijze waar op deze (en andere voorschriften die wij kortheidshalve zijn voorbijgegaan) zouden moeten worden uitgevoerd. De gemeenteraad zou de voorstellen heden (Donderdagmiddag) behande len en wij zouden ons zeer vergissen indien het college die in hoofdzaak goedkeurde. Weliswaar zal dit niet geschieden zonder dat er van do zijde van B. en W. wordt gewezen op het feit, dat de voorstellen grootendeels e n gevolg zijn van het rapp ort der Raadscom missie en het advies van den heer Verkoren. Dit is ongeveer de eenige toelichting, die bij de voorstellen wordt gegeven. De vraag is evenwel, of het nu voorgestelde niet verder gaat dan dat rapport en dat advies hebben be doeld. En is dit zoo niet, dan mag niet uit het oog worden verloren, dat de destijds heerschende vrees voor een cholera-epidemie de Raadscom missie (zij houde het ons ten goede) ietwat zenuwachtig heeft gemaakt. De medewerking der doctoren, die uit den aard der zaak meer op de uiterste eischen der hygiene, dan op de grenzen van hetjmogelij .e hebben De Raad vergaderde heden ter be handeling der verschillende voorstel len hierboven bedoeld. Afwezig waren de hesren Bijvoet en Bos. De Voort. diende eene uitvoerige beschouwing iu over de geschiedenis der zaak. Allereerst Komt aan de orde art. 36, waartegen de heeren A. Roozen en Barnaari opkomen omdat boeren en bloemisten niet kunnen voldoen aan het voorschrift, mestverzamelin- gen niet binnen 25 M. van dea weg af te hebben. De heer van Hooü' wees op den kleines man, die vaak dicht bij den weg een mesthoopje onderhoudt. Do Voort, zegt dat het toch lag in de bedoeling der Raadscommissie. Dit ontkent de heer Barnaari. De heer N Roozen acht zonder uitzondering het artikel te kras. De Voort, wijst er op. dat B. en W. uitzonderingen kunnen maken. De heer A. Roozen acht het oud artikel voldoende. Op de vraag van den Voort, of de Voorsteller meent, dat dit den gezondheidstoestand be hoorlijk zal verbeteren, antwoordt voorsteller dat die zoover hij weetin deze gemeen ie bevredigend is. De heer Barn-iart zou zich nog iwet het art. kunnen vereenigen, ai6 de Raad de uitzondering k->n verleenea. Hier mee vereenigt zich de voort, en de Wethouder, de heer Elderingdie ook het voorgestelde art. met het oog op den afstand van 25 M. onmogelijk uitvoerbaar acht. De heer ter Hofftteede wenscht in lichting waarom cie mesthoopen j uist 25 M. van wegen en huizen maeten verwijderd zijn. De voort, antwoordt, dat eik cijfer willekeurig ia, ook dit. De heer A. Roozen wenscht de be paling niet toegepast te hebben op hoemest. De heer ter Hoffsteede geeft in overweging den afstand inplaats van op 25, te bepalen op 10 M, Hiertegen hebben B. en W. geen bezwaar. Het aldus geamendeerde art. wordt aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. Art. 37 bedoelt te straffen wie over de openbare wegen alleriei vuil, bla* deren enz. vervoert in niet goed ge sloten wagens zoodat er iets op den weg valt of in stanklooze, vanwege de gemeente verstrekte wagens. De heer ter Roffsteeóje zegt, dat die wagens er nog niet zijn. Ze komen er a:ieen als men besluit tot invoe ring vaa het tonnenstelsel. Zoolang daartoe niet besloten is, doet men beter de tirade weg te laten. Ik ben wel voor de afschaffing, maar men moet vooraf weten wat dat kosten zal. De Voort, antwoordt dat zoolan* de wagens er niet zijn, het vervoer over dag niet kan plaats hebben. Maar, vraagt de heer Bamaart, hoeveel wagens zullen er noodig zijn Dit kan de Voort, niet zeggen. Vra ger had het rapport van meneer Verkoren maar moeten nazien. De zitting duurt voort. Dezer dagen is bericht, dat de generaal-majoer hoofdintendant be sloten heeft pensioen aan te vragen. De ware reilen daarvan i6 te zoeken in de omstandigheid, dat over de onlangs vastgestelde reorganisatie van het personeel der militaire intendance en der kwartiyrmeesters zy* advies niet zou zijn gevraagd. Als zijn vermoedelijken epvolger noemt men den luit-üelonel-inten dant V«u Gendt, hoold der 6e af- deeling vau het departement van oorlog. proces, en eene onlangs door den Hoogen Raad gegeven beslissing in zake de geheimhouding voor de ver mogensbelasting houdt er verband mede. Nationaal Fonds. Achtste iijst van ontvangen giften by den secretaris-penningmeester van het Centraal Comité voor het Natio naal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van i* Indië gevallen militaire» Burgemeester Oyea f 10.50; idem Berkei en Rodenrijs 42.50 N. N., Eukhuizeu, J 1.50 Burgemeester Bor ne /36.57Vs id. Venio ƒ98.20; 2e gift sub-comité Nijmegen ƒ800; Ver- eeniging „Limburgia," Rotterdam, ƒ416.65; sub-comité Ierieke 65.70 den heer J. T. Creaaer van H. Na- c-er te Holaereggen bij LineUu iu Beijeren, 1000 frs. (ƒ478.25); dr. y. d, B. voor X. ƒ5; suh-comité Goes na gift, ƒ10; de. Graswinkel, Amersfoort, uitgave leerrede, ƒ103.50; sub-comité Arnhem ƒ6180.86; min. Koloniën (van oommissie Tegelen Limburg) ƒ60.76; van redactie Modegids. De Vrouivenwreld 4b5e gift Harder- wijk ƒ124.071/» Ned. Weerbaarheids- vereeniging. Utrecht f87.50; Nagift Ierseke ƒ3; 3e lijst Brussel 20; Com missie afdeeling 's-Gravtahaagsche Gymnasiastefibond, opbrengst feest 971.761/» Commissie feestelijke ont vangst «Is. Rogge te Deventer 152.50 sub-comité Utrecht ƒ4057.151/» coaa- mhsie Willemstad, Curagao 855 vau jhr. Th. v. R. ƒ10; consul-gene raal Kaapstad ƒ249.721/» de Indi sche club ƒ20; Eenige Hollanders (Quelinaanr, Oostkust Afrika (Zamzi- ^r), 100 Mark 59). Totaal 14.962.701/» vormende met de 7 vorige lijsten een totaal van 167.245.55V2 Is de gerechtelijke geneeskunde vaak een middel voer de justitie om te komen tot de ontdekking van de daders van misdrjjven, dezer dagen moest tot dat deel een beroep wor den gedaan op de veeartsenij kundige wetenschap. Dit onderzoek was noodig geoor deeld door de verdachte omstandighe den waaronder in de vorige week te 's Gravenhage een brand gewoed heeft, welke tot aanhouding van den bewoner van het perceel had geleid. Na dat onheil wa3 in de kamer gevonden een doode hond, die, vol gens beweren van zijn van brand stichting verdac-iten meester den brand had veroorzaakt door het om verwerpen van de petroleumlamp, die op een stoel geplaatst was. De vraag was nu ef het oeest wa8 gestorven door verstikking tengevolge van den roek of door een andere ziekte-oorzaak en daarom had een lijkschouwing van het dier plaats, welke geleid he*ft tot het coastatee- re» van een inwendige ziekte, die het arme dier in een staat van woestheid bracht, welke het omvallen van de lamp aannemelijk maakt. Van eene vervolging is nu afge zien. BINNENLAND. De minister van binnenlandsche zaken in Denemarken, heeft den in voer van hoornvee, schapen en geiten Naar de gevangenis te J's-Graven- hage is overgebracht de gep. kapt. O.-l. le*e V. )eze kapitein wordt verdacht van diefstal met inbraak ten huize van een familielid. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. De zaak moet nog voor den rechter-eommissaris be handeld worden. De feiten, die er toe geleid heb ben hem naar de gevangenis over te brengen, zijn reeds van oude dag tee- kening. Geruimen tijd geleden werd ten huize van de schoonmoeder van den verd chte, welke dame destijds woonde op het Prins Hendrikplein, de brandkast opengebroken en waren daaruit alle waarden, grootendeels bestaande uit effecten, verdwenen. Reeds dadelijk na den diefstal en inbraak moet een aanklacht tegen den gewezen kapitein zijn ingediend, maar steeds vond de justitie ,geen termen rechtsingang tegen den thans verdachten oud-officier te verleen en, totdat hij nu dezer dagen, op bevel der rechtbank, in arrest is gesteld onder verdenking van zeer nahij be trokken te zijn bij de ten nadeeie van zijn schoonmoeder gepleegde ont vreemding. De zaak is thans in onderzoek bij den rechter-comm ssaris te 's-Graven- hage. Het geheele geval heeft ook reed: h inleiding gegeven tot een burgerlijk Op een acooord. In een der Zmid-Bevelandsche dor pen werd©* ©en paar stroopers door een politie-beambte achternagezeten, De laatste, hopende eene goede vangst te doen, nam zijn weg over een zoo genaamde weel, doch het ijs was niet sterk genoeg meer en de man zakte tot aan den hals in het water. Op zijn hulpgeroep keerden de ver volgde stroopers op hun weg terug en boden den veldwachter hun bij stand aan op voorwaarde, dat tegen hen geen pro «es-verbaal zou worden opgemaakt. Van den nood een deugd makende, stemde hij in die voor waarde toe, waarna hij zich weldra weder op het droge bevond. Op ae meest vriendschappelijke wijze namen daarop beide partijen af scheid van elkander. Koloniën, Lombok. De waarde van alles wat op den radja van Lombok is buitgemaakt, wordt globaal geaehat op ruim drie millioen. De kosten der expeditie bedragen meer. J.-B. Van vertrouwbare zijde verneemt de Loc. dat de heer H. W. Veen- huijzen, secretaris der residentie Bali en Lombok, die thans te Boeleleng het bestuur waarneemt, terwijl de resident Dan n en borg h zich ophoudt fe Mataran?, aan de regeering heeft te kennen gegeven dat volgens zijn meening van de zijde van Karang- Asem zoo weinig gevaar dreigt, dat buitengewone militaire maatrege"" behalve misschien de observatiepost te Boeleleng, onnoodig zijn. Niet on waarschijnlijk slaat dit op de reserve troepen die te Malang gereed liggen om, des noodig, onmiddellijk op te treden. De formatie van de mi itaire ad ministratie is met het oog op de op Lombok gelegerde troopenmacht tij delijk uitgebreid met een kupitein- Amy opgewekt, toen de deur dicht was. „Het zou mij niets verwonderen wanneer zij ziek werd. Gelukkig, dat zij morgen haar testament maakt." „Ja," antwoordde mevrouw Dudley; „al die opwinding van hedennamiddag was te veel voor haar. De dokter heeft gezegd, dat hoe kalmer zij zich houdt des te beter, maar het is inderdaad moeielijk om haar hiertoe te bewegen zij gaat zoo vastbesloten baar eigen gang en wil niet den raad van een ander aannemen. Zij schrijft aan alles wat men zegt een verkeerde beweegreden toe." „Die Squelsh is een afschuwelijk schepsel 1" merkte Jane op. „Weet u wel, dat zij vanmiddag voortdurend aan de deur luisterde? Toen ik de kamer uitging, betrapte ik haar, ter wijl zij buiten neergehurkt lag. Zij zette een zeer schuldig gezicht en stamelde eene verontschuldiging." „Ik heb die vrouw altijd gewantrouwd," zeide Samuel ernstig. „Zij heeft meer invloed op tante Hawkins dan ieder ander en is natuurlijk aan het smeden van een plan, om haar geld machtig te kunnen worden. Ik ben er zeker van, dat zij tante Hawkins heeft overgehaald om van huis te gaan en er niemand iets van mede te deelen." „Dus je wilt zeggen, 'lat je werkelijk niet wist, dat zij hier was?" riep Hubert uit. „Ik had er niet het minste vermoeden van waar zij zich zou hebben verborgen," antwoordde Samuel. „Je weet, dat moeder e* ik steeds gewoon zijn haar dagelijks te bezoeken. Welnu, Zondag, veertien dagen geleden, ging ik haar als naar gewoonte na de kerk opzoeken, maar tot mijne verba zing en ontsteltenis vond ik het nuis gesloten en kou niet ontdekken waarheen zij was gegaan. Onmiddellijk telegra feerde ik aan alle bloedverwanten behalve hierheen en van allen kreeg ik ten aniwoord, dat zij niet wisten waar zij was. Ik was bang dat Squelsh haar ergens had verborgen om haar geheel in hare macht te hebben. Wij stonden juist op bet punt om de politie in te lichten, toen ik zeer toevallig dok ter Black Crum ontmoette, die mij vertelde dat hier eene oude dame logeerde en uit de beschrijving, die hij van haar gaf, begreep ik dat zij tante Hawkins moest zijn. Ik behoef u niet te zeggen, dat mij een pak van het hart viel toen ik wist waar zij was." „Het was zeer zeker een zonderling plan vau haar om hier te komen. Ik zou wel eens willen weten wat zij er naee voor heeft?" merkte Hubert nadenkend op. „Dat zullen wij morgen wel zien," riep Amy uit. „Ik sterf ook van nieuwsgierigheid om te weten wat hare plannen zijn. Zoudt u niet denken papa, dat u door mijnheer Spar- kes den inhoud van het testament zult kunnen te weten komen Majoor Dudley begon te lachen. „Dat denk ik niet. Stel je eens voor het gelaat van vriend Sparkes wanneer hem zulk een voorstel werd gedaan. Zijn haar zou van afschuw te berge rijzen „Nu, ik zal het toch te weten zien te komen," zeide Amy. U zult zien, dat het mij gelukt „Nu, als dat zoo is, dan zal je heel wat slimmer moeten zyn dan ik geloof dat je bent," zeide Hubert lachend. Mevrouw Dudhy stond vermoeid uit haar stoel op. „Nu kinderen," zeide zij, „moest julli® eens ophouden met praten en naar bed gaan. Ik ben werkelijk doodmoe. Wij hebben zulk een vermoeienden dag gehad. Ik herinner mij niet, dat ik mij ooit zoo vermoeid en lusteloos heb gevoeld. Ik moet verklaren, dat tante Hawkins geld nauwelijks op weegt tegen al het verdriet en de kwelling, die zij veroor zaakt." „O moeder," zeide Jane en geeuwde, „dat zult u ook niet zeggen wanneer u het krijgt. Zal er dan geen heerlijken tijd voor ons aanbreken 1" „Je spreekt er over alsof wij er reed» op kunnen rekenen,'1 zeide haar neef en keek haar met eene eigenaardige uitdruk king aan. „Maar je moet niet vergeten, dat tante nog andere bloedverwanten heeft." „Dat weet ik, jaloerache mijnheer," riep Amy uit en maakte een handgebaar in zijne richting, „maar ik ben in het minst niet bang voor hen. Kijk nu maar zoo boos als je kuntl" Samuel keek zeer donker, bromde wat, nam zijn kande laar en begaf zich naar boven. Wordt vervolgd.)-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2