JlSPUMJEfTEI. EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: NABETRACHTING 8T ADSNIEUWS. FEUILLETON No. 3578 Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franc» door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat X-dl, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuoeParys 31 bi» Faubourg Montmartr Eet Bijvoegael van het blad dat Zaterdagavond veraehijnt, zal bevatten Door de Fonograaf, P. N. Br. Haarlemmer Halletje» CCXXIX. Binnen on Buitenlandsche berichten. Varia. AdvertmtCén enz. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prjjs laten drnkken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever J. C. PEEREBOOM. uit den GEMEENTERAAD- LXXVI. Het door den Raad goedgekeurde plan yan bebouwing van den heer Wolbers zou zonder twijfel een heel mooi plan wezen, als het maar niet zoo los op zijn beenen stond. De eigenaars van de gronden leggen wel een verklaring af, dat zij met het plan instemmen, maar naar ee* van de rechtsgeleerde Raadsleden meende, verbinden zij zich daardoor niet voor hunne erfgenamen of andere recht verkrijgenden. Het was de heer de Clercq van Weel, die dit betoogde. Maar wat, zoo vraag ik, heeft de gemeente dan aan dat heele plan? Neem eens aan, dat over een jaar of wat, wanneer een gedeelte yan het plan is uitgevoerd, huizen op die gronden zijn gebouwd en straten zijn gelegd dat dan een van de eigenaars komt te overlijden en zijne rechtverkrijgen den zeggen„we .hebben met dat plannetje niet op en onttrekken ons aan de combinatie." Dan zou de toe stand eenvoudig hopeloos ontredderd en nooit te herstellen zijn. Intus- schen zou de gemeente bovendien bij de zaak i 3500 hebben ingeschoten voor den grond-aankoop, die noodig is om met het plan een aanvang te maken. De heer Van Slyrum meende, dat met de door hen afgelegde verklaring .de tegenwoordige eigenaars niet eens gebonden zijn. Waar de deskundigen van meeniLg zijn dat de zaak op zulke losse schroeven staat, zal onze ijverige wethouder van Publieke Wer ken de heer de Breuk, zeker spoedig trachten die schroeven door een in den vorm «pgestelde, voor de recht verkrijgenden geldige verbintenis, wat aan te draaien. Immer» het plan is niet alleen in het belang der gemeente, maar ook in dat der eigenaren, die nooit hun gronden voordeeliger kun nen verkoopen, dan juist voor bouw terrein. Dat punt kwam ook ter sprake bij het voorstel van B. en W. oaa voortaan bij overdracht van straten niet meer zooals vroeger 75 pet. maar het totaal der kosten van rioleering en bestra ting door de overdragers te laten betalen. Naar aanleiding van de vraag of het oprichten van coöpera tieve bouwvereenigingen daardoor zou werden belemmerd, ontspon zich een drukke gedachtenwisseling. 't Leek een cursus over coöperatie- bouw. Dit gedeelte van de zitting had kunnen heeten„hoe men coöpera tieve bouwvereenigingen sticht." De heeren waren het daarover lang niet eens. De burgemeester meende, dat men eerst grond koopt, dan de hui zen bouwt on zoo komt tot den prijs dien ze moeten kosten. In dat geval zon natuurlijk de verhooging van de bijdrage voor straten (vroeger betaal den deze coöp. vereen, slechts 50 pCt.) ten nadeele van de bouwers zijn ge komen. Andere leden evenwel betoog den, dat men eerst een begrooting van kosten maakt en een cijfer vast stelt, boven hetwelk men niet zal gaan en volgens deze beschouwing, die ik eerder deel dan die des voor zitters, betaalt de grondeigenaar de meerdere kosten van bestrating en rioleering. De maatregel zal dus het oprichten van coöperatieve vereenigingen voor den bouw van arbeiderswoningen niet belemmeren. Wil evenwel het gemeen tebestuur dien bouw bevorderen, laat het dan eens een kloek ding doen en een aantal van de krotten, die hier in de oude stad nog zijn en die de Burgemeester zelf gezien heelt, onbe woonbaar verklaren. De heer Beijne3 zei, dat de werkman in zoo'n krot kruipt omdat er geen betere woningen zijn, maar ik voeg daaraan toe als er geen krotten meer zijn, kan de werkman daar niet meer in wonen en de verdwijning ervan zal voor hem de grootste prikkel zijn, om zich bij een vereeniging voor coöperatievea bouw aan te «luiten. Van woningen gesproken Door de verbouwing van een van de huizen in de Zijlstraat zal deze geheele straat een groote verbetering ondergaan. Het huis tot dusver bewoond door mevr. Muiier, vlak naast het postkantoor, dat thans belangrijk vooruitspringt, zal bij de verbouwing die de nieuwe bewoners (de Haarl. Bank en de Haarl. Brandverz. Maats.) het zullen doen ondergaan, op gelijke lijn komen met de omgeving. Dit zal het gezicht door de straat heen belangrijk verbe teren en het postkantoor meer doen uitkomen. Haarlem1 Maart 1895. Bij koninkl. besluit is aan de lief dadigheids instelling „Doorgangshuis van jonge meisjes," alhier vergunning verleend tot het houden va a eene verloting van bijeen gebrachte voor werpen. Donderdag heeft de heer dr. C. H. Th. Bussemaker, benoemd tot hoog leeraar in de vaderlandsche en nieuwe geschiedenis aan de universiteit te Groningen, als leeraar aan het Gym nasium alhier afscheid genomen van zijne leerlingen, die hem ten geschenke aanboden als aandenken een fraai album met hunne portretten.Van zijne mede-leeraren ontving de heer Busse maker het werk van Groen van Prinste- rer Arohives de la Maison d'Orange Nassau, avec supplément" ten ge schenke. Stedelijk Museum. Het Stedelijk Museum van schilde rijen en oudheden op het Raadhuis, werd in de maand Februari jl. bezocht door 53 personen tegen betaling en door 129 personen zonder betaling. De bewaarscholen in deze gemeente werden in 1894 bezocht als volgt1 openbare door 130 leerlingen beneden 6 jaren en 22 leerlingen ouder dan 6 jaren en 11 bijzondere doer 1450 leer lingen beneden 6 jaren en 308 leer lingen onder dan 6 jaren. Hedenmorgen te half elf heeft de kolonel N. W. Hofstede met zijne echtgenoote de stad verlaten naar zijn nieuwe standplaats. Hem werd uitgeleide gedaan door een groot aantal officieren van alle wapens, ook van de sohutterij, door den auditeurmilitair en door Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré. Eenige dames waren in de wachtkamer om mevrouw Hofstede vaarwel te zeggen. Op het perron bevonden zich verder vele on derofficieren van het bataljon. Bij het op 26 en 27 Febr. j.l. te Amsterdam gehouden examen voor stuurlieden ter koopvaardij, is aan den heer A. J. Tit alhier het diploma uit gereikt als 3e stuurman voor de groote stoomvaart, met aanteekening voor de Engelsche, Fransche en Duit- sche talen. Op den 14n dezer zullen 125 lote- linge* dezer gemeente voor de natio nale militie warden ingedeeld. Het hoogste nummer van de in te lijven personen is 268 terwijl het hoogste lotingsnummer is 534. Door 12 lote- lingen is een plaats vervanger ge steld en door 6 een nommerverwisse- laar. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan het Stedelijk Mu seum alhier ten geschenke gegeven een fraaie schilderij, door H. G. Pot, een vroolijk gezelschap voorstellende. Gedurende de afgeloopen maand Februari zijn op de Aardappelen- en Botermarkt alhier aangev. verkocht laagste hoogs.pr. Boter 380 Kg. 380 Kg. f 1,40 f 1,50 Biggen 251 st. 251 st. f0,50 f7,— Schramm. 123 st. 58 st. f 10,f 17, Aardapp. 27 H.L. 27 HL. 1 3.f4. Appelen 70 H.L. 57 H.L. 4.— 8.— Peren 51 H.L. 35 H.L. 3.— 4.— Door twee der Haarlemeche stoom- booten, directie Bus is gisteren ge tracht doer het Zuider Buiten Spaarne te breken, teneinde de diensten op Leiden enz. te kunnen hervatten. Buiten de stad was de doortocht echter niet mogelijk en de booten waren genoodzaakt terug te keeren; de hervatting dezer diensten is uitge steld tot de volgende week. De salonboot „Dolphijn" heeft Don derdag den dienst IJmuiden Amster dam weder geopend. Dengenen, die in het bezit wen- schen te komen van Shakespeare's werken, doet de heer A. W. Sijthoö een aanlokkelijke aanbieding. Deze uitgever heeft de inschrijving opengesteld op de geïllustreerde wer ken van den beroemden engelschen schrijver, vertaald door dr. L. A. J. Burgersdijk, compleet in 60 afleverin gen 50 ct. per aflevering. Als premie ontvangt men daarbij nog gratis den jaargang 1895/96 van de „Kunstkroniek", waarop het abonnement 110 bedraagt en een gratis lot in eene verloting, waarvoor zijn aangekocht verschillende voor werpen als een pianino, 24 schilde rijen van bekende schilders en boek en plaatwerken. Van deze «ohilderijen zijn er tot den 9den Maart a.s. negen geëxpo seerd bij den heer D. J. van der Wilk in de Groote Houtstraat, bij wien een bezoek zeer zeker is aan te raden, vooral omdat onder deze negen doe ken zich de hoofdprijs van de verloting bevindt, nml. een stuk van Louis Apol „Aan de Broeksloot te Voor burg", een boschgezicht bij sneeuw, een van de beste werken van den schilder. Alleen om de kans te heb ben deze schilderij, of des verkiezende de waarde er van f1500 te winnen, zou men op Shakespeare's werken of de „Kunstkroniek" in schrijven. De andere stukken bij den heer van der Wilk zijn van de hand van H. Valkenburg, G. J. Roermeester, Molly Cramer, W. C. Rip, Marg. Roozenboom, H. W. Jansen e. a. De besturen van de alhier geves tigde werklieden vereenigingen Hout- bewerkersvereeniging St. Jozef (on- derafd. van den Ned. R. K. Volks bond), Nederl. werkliedenvereeniging Patrimonium en Timmerl. en Model- ma kersvereenining Eensgezindheid, zullen Donderdag 7 dezer in Weten en Werken vergaderen om door on derlinge bespreking „tot een goede oplossing van het vraagstuk arbeids loon en arbeidsduur. Naar wij vernemen heeft de heer J. A. G. van der Steur als 2e secre taris van de Vereeniging tot Ver fraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer bedankt wegens drukke bezigheden, en is in zijne plaats benoemd de heer J. Wolbers. Of de heer Wolbers de benoeming aanneemt, is nog niet bekend. Voor een niet groot aantal toe hoorders sprak in de openbare ver gadering, uitgeschreven door het departement Haarlem van de Evan gelische Maatschappij, de heer dr. B. Tideman Jz. Donderdagavond op de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" over algemeene vroomheid in verband met het Parlement der Godsdiensten, dat tijdens de wereldtentoonstelling te Chicago aldaar werd gehouden. Spreker stelde voorop dat er eene vroomheid is in alle godsdiensten en deed de aanwezigen een vluchtigen Naar het tngeUch van A. B. ROMNEY. 15) HOOFDSTUK VIII. Kort nadat Samuel zijne kamer had opgezocht hoorde hij de deur van mies Hawkins vertrek opengaan. Hij opende de zijne en keek door de opening. Squeish wilde juist de trap afgaan. M.-t zijne hand uitgestrekt trad Samuel op haar toe. „Zoo Squeish, hoe gaat het Het doet mij genoegen je te zien," fluisterde hij. Squeish greep zijne hand en drnkte die eerbiedig. „Het is lang geleden Squeish, dat ik je gezien heb." Samuel stak zijne hand in zijn zak en haalde er langzaam een goudstuk uit te voorschijn. „Ik had je dit al met Kerst mis willen geven, maar heb het toen vergeten." „Dank u mijnheer," zeide Squeish en stak het geldstuk met de grootste onverstoorbaarheid bij zich. „En wat denkt je van de oude juffrouw, Squeish ver volgde Samuel. „Nu, zij is verre van goed," antwoordde Squeish, enjschudde ernstig het hoofd „verre van goedl Wanneer ik mij niet erg vergis dan geloof ik niet, dat zij in deze wereld nog eene schoone muts zal noodig hebben, en het zal eene ge lukkige uitkomst zijn. Ik heb nooit iemand gezien, wien het zoo treurig is gegaan als haar. Zij heeft mij gevraagd om vannacht in hare kamer te komen slapen iets wat zij mij nog nooit gevraagd heeft omdat zij zegt, dat zij zich zoo zenuwachtig voelt." „Goede hemel I" riep Samuel haastig uit. „En wat denkt je over het nieuwe testament, dat zij gezegd heeft te willen maken „Dat west ik volstrekt niet," zeide Squeish. „Het oude heeft zij vanmorgen eigenhandig verbrand dat heb ik zelf gezien. Daar stond uw naam in mijnheer." „Ja?" zeide Samuel. „Weet je ook voor ongeveer hoeveel?" „Voor 6000, heeft zij mij verteld," zeide Squeish. „En is dat testament werkelijk verbrand Verschrikkelijk I" riep Samuel klagend uit. „Muar misschien is zij van plan om mij in het nieuwe nog beter te bedenken; wat dunkt je Squeish „Ik weet het werkelijk niet mijnheer," antwoordde Squeish en maakte eene beweging als om de trap op te gaan. „Squeish," fluisterde Samuel haastig, „ga nog niet weg. Was het éen goudstuk, dat ik je heb gegeven?" „Ja mijnheer," antwoordde Squeish. „Nu, dat is dunkt mij nog niet genoeg, want het is een kerstgift; twee zouden beter zijn, nietwaar?" Samuel zocht nog «en sovereign te voorschijn en reikte ze Squeish toe. „Wie denkt je, dat het best bij haar staat aangeschreven vervolgde hij. „Dat kan ik u heusch niet zeggen mijnheer," antwoordde Squeish. „Vroeger dacht ik dat u het waart." „Vroeger 1" riep Samuel uit op scherpen toon, „en waar om nu niet meer?" „Omdat," antwoordde Squeish, „zij vandaag zeide toen zij naar bed ging, dat u de zoon waart van uwe moeder, en die stond niet in haar gunst!" „Achach 1" riep Samuel uit. „Heeft zij dat werkelijk ge zegd? Genadige goedheid!" Squeish knikte met nadruk met het hoold. „O Squeish!" smeekte Samuel, „je zult toch zeker een goed woordje voor mij doen, nietwaar? Squeish, wees nu eene brave vrouw en zeg iets vóór dat morgenochtend de notaris komt daarmee zou je mij van zeer veel dienst kunnen zijn. Je hebt zooals je weet zooveel invloed op haar. Wan neer je het doet Squeish zal ik je niet vergeten." Squeish ontkende zooveel invloed te hebben, maar beloofde een goed woordje te zullen doen. Zonder gerucht te maken keerde Samuel naar zijne kamer terug, en begaf zich naar bed, huiverend bij de gedachte aan de gebeurtenissen van den volgenden dag. Miss Hawkins keek argwanend om zich heen toen Squeish binnentrad. Zij zat in bed bij het voeteneinde en rang-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1