MoorMwerten. EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Dinsdag 5 Maart 1895. No. 3580 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onae agenten en door alle boekhandelaren en courantier*. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSnee., Paryt 31 bi» Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenkeofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en ving gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haarlem4 Maart 1895. De tot kapitein bevorderde le luit.' ingenieur J. F. de l'Espinasse blijft in zijn nieuwen rang werkzaam onder de bevelen van den majoor, eerstaan wezend ingenieur alhier. De heer H. W. Hofmeester Rz. is benoemd al» Organist der Nieuwe Kerk (Nederd. Herv. Gemeente), ter vervanging van den heer Louis Hoog. Bij het concert, op 12 Maart a. s. te geven door de Haarlemsche Bach- vereeniging, zullen als solisten optre den Mevr. Lilian Henschel yan Lon den, (zang) de heer Max van de Sandt, van Berlijn (vioel) en de heer Charles van Iterdaei, van 's-Graven- hage (violoncel.) Voor het examen nuttige hand werken is te 's Gravsnhage Zaterdag mej. J. C. P. Pasman alhier. Kegelconoours. Zondag 8 dezer is het jkegelcon- cours van „Hard gaat ie" op de ba nen in café Brinkmann ten Jaanzien van den korps wedstrijd afgeloope». De einduitslag is als volgt: le prijs „Door oefening sterk'; Amst. 289 houten; 2e prjjs„Ewaldi",Amst. 286; Be prijs „Links in die Gasse, Amst. 226; 4e prijs B. A. L. Alk maar 2175e prijs „A* T. G. V." Amst. 2076e prijs „Koekoek"* Amst. 204 en 7e prijs ,,'s Gravenhage," Den Haag 202. De negenprijs werd met 5 negens behaald door „Door oefening sterk" de eereprijs door N. Ernsterig van „Koekoek" met 71de consolatieprijs door Van Buuren van „Recht naar het Doel" te Rotterdam met 52. Voor 60 of meer houten verwierven een zilveren medaille de heeren N. Ernsterig 71, A. Classen van „Neer- landia", Amst. 70Fischer van „Ewal- di" 69; Telsemeijer van „Links in die Gasse" 62 en L. Wurdemann van Arbor, Amst 61. De personeele wedstrijd eindigt 10 Maart. D. E. V. O. Bovengenoemde vereeniging gal Zondag j.l. in de groote zaal van „Felix Favore" eene uitvoering veer hare leden, donateurs en introducés. Opgevoerd werd „Eerloos". Aan deze opvoering was de meeste zorg besteed en in hoofdzaak werden de rollen zeer juist vertolkt. Hierna werd op algemeen verlan gen opnieuw voorgedragen, „Het Paartje van Monnikendam," dat zeer veel succes had en herhaaldelijk met applaus werd begroet. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat deze gezellige bijeenkomst met een zeer geanimeerd bal, onder leiding van den heer J. A. Lijcklama, werd besloten. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Februari 1894 en 1895: Reizigers in 1894 f 5270,74s in 1895 f5088.38, nadeelig verschil f 232.36. Goederen in 1894 f817.10, in 1895 f 1327.51*, voordeelig verschil f 510.41s. Te zamen vervoer in 1894 f 6087.84,, in 1895 f 6365.90a, voordeelig verschil f 278.05.. Vorige maanden in 1894 f6719.88, in 1895 f 6807.89*, voordeelig verschil f88 01 Vervoer sedert 1 Jan.l894f 12807.725, in 1895 f 13173.79s, voordeelig versehil 1366.07. Diversen in 1894 f 1177,68, in 1895 f 1098.99, nadeelig verschil f78.69. Totale opbrengst in 1894 f 13985.40*. in 1895 1T4272.78S, voordeelig ver schil f287.38. Per dag kilometer in 1894 18.465, in 1895 f8.639, voordeelig verschil f 0.174. der heeft gegeven om proces-verbaal op te maken tegen de moeder van den hofpianist Raoul Koczalski,wegens het geven van een muziekuitvoering door haar zoontje in de Vereeniging alhier. Wie heeft nu eigenlijk wél last tot deze bekeuring gegeven Koczalski zelf misschien Voor reclame De heer Vitus Bruinsma en vijf an deren roepen alle democratische ver- eenigingen op tot het vormen van een Nederlandsche Volkspartij, die zonder sociaal-democratisch te zijn, ook niet tegen de beginselen dier partij optreden, doch de belangen van den arbeid tegenover die van het kapitaal verdedigen wil. Den Sisten April zal daartoe in den Haag een vergadering worden gehou- de*. Raoul Koczalski. Te laat om nog in ons vorig num mer te vermelden, ontvingen wij Zaterdagnamiddag van den heer Officier van Justitie bij deze Recht bank, naar aanleiding van het bericht in de Nieuwe Rolt. Ctr., als zou de moeder van Raoul Koczalski op last van de justitie zijn bekeurd, de schrif telijke mededeeling „dat door de daartoe bevoegde ambtenaren geen zoodanige last is gegeven." Nader vernemen wij dat ook de burgemeester dezer gemeente geen or Aanranding op den open baren weg. De landbouwer Beets, van Nek, was den 22en Januari in Purmerend licht aangeschoten. Twee arbeiders, Jan Assems en Nicolaas Klok, dit be merkende lieten zich door hem trax- teeren op worst, sigaren en andere delicatessen en brachten hem een eind den straatweg naar Nek op. Bij 't afscheid kregen ze nog elk een dub beltje. Een oogenblik later werd de boer, naar zijn zeggen, door hen aangegre pen en op den grond geworpen, waarop ze in zijn zakken naar geld zochten. In doodsangst riep de man „neen, daar zit het niet, hier heb je mijn portefeuille, maar laat mij mijn leven I" waarop hij het hazenpad koos. In de portefeuille was f 250 aan bank papier. Zoo luidde het verhaal, dat de boer Zaterdag aan de arrondissements rechtbank alhier deed, toen Assems en Klok te zamen terechtstonden. Geheel anders luidt het relaas van de beklaagden. Klok beweert, dat Beets door de gladheid gevallen en zój benauwd was, dat hij hem zijn portefeuille uit eigen beweging gaf. „Eerst toen ik die in handen had," zei Klok, „begreep ik wat ik gedaan had, maar ik wou het geld niet hou den en wierp het weg." Er is dan ook den volgenden mor gen behalve andere papieren een bankbiljet van f100 op den* weg ge vonden. Assems heeft van het begin af alle schuld ontkent en blijft daar ook op de zitting bij. Dit gaf den ambtshalve toegevoegde j verdediger Mr. A. J. van Thiel aanleiding vrijspraak wegens het totaal ontbreken van bewijs en onmiddellijke invrijheidstelling van Assems te vragen en de Rechtbank, na in Raadkamer te hebben verga derd, voldeed aan deze conclusie en stelde bovendien Klok ambtshalve in vrijheid. De heer Mr. L. C. Kronenberg, die Klok verdedigde, betoogde naar aan leiding van het betoog ten aanzien van Assems, de onjuistheid van de dagvaarding, die spreekt van te zamen en in vereeniging. Volgens pleiter blijft voor zijn cliënt alleen de mis handeling over. De eisch van het O. M. was een jaar gevangenisstraf voor beiden. Toen indertijd na de aanklacht door Beets gedaan, de burgemeester van Purmerend met een inspecteur van politie en twee agenten Assems ging arresteeren, geschiedde dit niet zonder bezwaar. Assems was op den zolder van zijn huis en wou niet naar beneden komen en toen de politie de ladder wou beklimmen om hem te gaan halen, trok hij de ladder open roerde daarmee onder het gezelschap. Treffend is daarbij het verbaal van den inspecteur, «lie van den toestand o.a. schrijft: de arrestatie kon alleen plaats hebben met schietgeweer en dan nog met moeite, gegeven de duis ternis. Weldadigheid naar Vermogen. Maandelijksch overzicht der uitga ven van de vereeniging Aan behoeitigen werd in Nov., Dec., Jan. en Febr na onderzoek uitgereikt Aan brood en levensmiddelen Nov. '94 f 481,08*, Dec. '94 f 586,01, Jan. '95 f677,05, Febr. '95 f 660.69,, totaal van 1 Nov. '94 tot 28 Febr '95 f 2404.80 Aan brandstoffen f62,98, f214,55 f 101,16 en 299.65, totaal f678,34. Aan ligging en kleeding f 68.77*, f94,82* 130,92%, en 54.22%, totaal f 348,75. In geld f965,45, f 1057,91,1176,65 en f 1156.70, totaal f4356.71. Totaal in Nov. '94 f 1578,29 in Dec. '94 f 1953,29,in Jan. '95 12085.78* en in Febr. '95 f2171.27. Totaal van 1 Nov. '94 tot 28 Febr. '95 77.88.64. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleedingstukken, brandstoffen, enz. uitgereikt. Zondag deed zich een nieuw geval voor van miltvuur bij eene koe van denzelfden landbouwer aan de Zomer- vaart alhier. De brand in het Florapark. Zondagavond ongeveer half negen; brak brand uit in het perceel Flora park 59 hoek Wagenweg, bewoond door den heer S. J. Graaf Van Lim burg Stirum. Welhaast nam het vuur zulke af metingen aan, dat de brandklok moest worden geluid. De heer Van Stirum had den tijd met zijn familie en dienstboden het huis te verlaten; een der kinderen dat boven reeds naar bed was werd met moeite gered. On middellijk waren de bovenverdiepin gen door de vlammen aangetast. Het daarnaast gelegen huis no. 60 (de twee woningen vormen feitelijk één villaperceel) liep welhaast zoo groot gevaar, dat de bewoner daarvan de heer A. H. Holdert, het eveneens moest ontruimen. Zoo spoedig als dit mogelijk was, snelde de brandweer toe. Het eerste kwam de slangenwagen der politie, op den voet gevolgd door de Tien, die beide reeds op het terrein waren voordat de brandklok alarm maakte. De bemanning van de Tien werkte met spuit 10, met 10a en met een straal op de waterleiding. Men onder vond eenige moeilijkheid door de be trekkelijk geringe drukking van het Duinwater en stelde zich telepho- nisch met den machinist der duin waterleiding in contact, doch toen na heen en weer telephoneeren, de goed keuring van den ingenieur zou wor den gevraagd, bleek dit niet meer noo- dig te zijn. De beide huizen brandden fel. Van alle kanten stroomden nieuwsgierigen toe om het schouwspel te zien. De straten waren zoo glad, dat despuit- gasten moeite hadden de spuiten voor te trekken en nu en dan zag men de toesnellenden allerlei buitelin gen maken. Verschillende autoriteiten waren ter plaatse, maar spoedig bleek het, dat tegen de felle vlammen niet veel was uit te richten. Gelukkig dan ook, dat het brandende perceel vrij staat en door tuinen van de naast- bijzijnde huizen is gescheiden, anders hadden allicht nog grooter onheilen plaats gevonden. Terwijl de brand aan de gang was, trof de heer Fr. Wesselingh op de slaapkamer van den heer Van Stirum een man aan, die zich met een daar buit gemaakt klokje wilde verwijderenhet was de los werkman H. L. Schouten, niet onbekend bij de justitie, die op last van den officier van justitie door twee rijksveldwachters in verzekerde bewaring werd genomen. Een kerel trapte op slangen en ging er ten slotte op liggen, met het Naar het engelsch van A. B. ROMNEY. 17) HOOFDSTUK IX. „Zon het ook een bewijs zijn, dat zij goed bij het hoofd was wanneer zij mij alles naliet?" vroeg Amy met een lach. Samnel keek zijne nicht boos aan. „Ik begrijp niet, waarom je aan alles wat ik zeg steeds eene belachelijke wending geelt," zeide hij toornig en ver liet de kamer. „Ik vind dien Samuel de onverdragelijkste persoon, dien ik ooit in mijn leven heb ontmoet I" riep Jane uit. „En den leelijkst» ook," voegde Amy er bij. „Ik verfoei hem gewoon Gaarne wilde ik, dat hij maar weer naar huis ging. Met welken trein gaat hij moeder!" „Hij heeft nog in het geheel niet over zijn vertrek ge sproken," zeide mevrouw Dudley. „Ik veronderstel dat hij voor zijn vertrek tante Hawkins nog eens zien wil om nit hare houding jegens hem op te maken of hij nog iets gun stigs voor hem betreffende het testament mag hopen." In dien tusschen tijdgenoot Nellie van de frissche buitenlucht. De storm van den vorigen nacht was geweken. De wind ruischte zachtjes door de bladerlooze takken. Hare geheele omge ving wees op een kalm wegsterven der natuur. De gevallen bladeren ritselden onder hare voeten en uit een heg kwamen de zachte trillers van een roodborstje tot haar. De atmosfeer was friBch en opwekkend. Nellie wandelde met snellen tred verder, genietende van het besef weer eens in de vrije na tuur zich te bewegen en zich verbazend, dat niet al hare buren ook buitenshuis waren. Het zachte briesje speelde door de blonde krulletjes op haar voorhoofd en verhoogde de kleur harer wangen. Ondanks de gebeurtenissen van den vorigen dag was zij opgeruimd van geest en vol hoop op de toekomst. Zij wist dat haar vader en moeder beiden werkelijk hare verloving met Lawrenee Wainwright goedkeurden en haar vertrouwen op zijne bekwaamheden was oorzaak, dat zij niet de minste onrust koesterde omtrent hnnne vooruitzichten, en ofschoon zij elkaar niet konden bezoeken als een gevolg van miss HawkinB hardvochtige handelwijze, waren zij toch verloofd en verzekerd van eikaars liefde en trouw. Plotseling keek zij op en zag Pebb den weg afkomen. Zij glimlachte over zijne eigenaardige, plompe manier van loopen. „O mijnheer Pobb I" zeide zij haastig terwijl de ionge man zijn hoed oplichtte en aarzelend bleef staan. „Wat ben ik blij dat ik u zie. Ik verlangde er zoo naar u te kunnen bedan ken voor...." Eensklaps zweeg Nellie en bloosde hevig, want de gedachte kwam bij haar op, dat Pobb misschien niets van hare verloving wist en zich over hare stoutmoedigheid zou verbazen. Pobb keek even verlegen als zij, mompelde iets, dat er niets was waarvoor zij hem behoetde te bedanken, en ver zamelde na een oogenblik van stilzwijgen al zijn moed door haar te vragen waar zij heenging. Maakte zij eene wande ling?" vroeg hij haastig. Nellie antwoordde toestemmend; het was zulk mooi weer, stamelde zij, dat zij het jammer zou hebben gevonden thuis te blijven. Pobb vroeg haar of hij haar mocht begeleiden. „Ziet u," zeide hij verontschuldigend „ziet n, ik dacht, dat u wel gaarne zoudt willen vernemen, dat Wainwright al goed op het kantoor thuis is en reeds aller genegenheid heeft verworven." Zonder te bedenken, dat Wainwright nog maar een hal ven dag op het kantoor werkzaam was, keek Nellie Pobb vroolijk glimlachend aan en zeide dat zij daarvan was over tuigd. „Hij is zulk een ge.v«hikte vent," vervolgde Pobb, „en zoo flink en verstandig ziet ge." Nellie stemde hem dit volkomen toe. „En volstrekt niet trotsch of verwaand," vervolgde Pobb. „Gisteravond verzocht hij mij met hem naar zijn huis te gaan, en sprak mij over...." Hier aarzelde Pobb en keek Nel-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1