Sport en Wedstrijden. Rechtszaken. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. dërMandolinen und Gaitarreklang erklingen". Men kan zich dus wel denken dat deze „Elephant" een groot aamtrek- kingspunt van ©nze „Weld's tail" zal worden, waardoor mij als van zelf» de verplichting wordt opgelegd, over deze „attraction" nog een» meer uit voerig te spreken, wanneer de ten toonstelling geopend is. L. C. H. Minumum-loon en mwdmun arbeidstijd. Het bouwkundig weekblad „De Op- jmerker" schrijft het volgende over [het door den burgemeester dezer ge meente aan den gemeenteraad ge- richte stuk betreffende de regeling yan loon en arbeidsduur, j „Er spreekt uit dit stuk ««eer sym pathie voor, dan bekendheid met de arbeidende klasse. Ook een naïef optimisme is er niet in te miskennen, «als daar g sproken wordt van de op lossing der sociale quaestie door het invoeren van een korteren arbeids dag, die den arbeiders de gelegenheid zal geven zich geestelijk te ontwik kelen en hun huiselijk leven te ver aangenamen, terwijl o*k de ontevre denheid onder den werkmansiiand zal verminderen, omdat de werklie den gelegenheid zullen hebben. een juister inzicht te verkrijgen in de maatschappelijke toestanden Kos telijker kan het al wel nietons dunkt dat de maatschappelijke toestanden, als de arbeiders die van nabij gaan beschouwen, hun al heel weinig «tof tot tevredenheid zullen geven. Eigenaardig ia de voorstelling, die Haarlemsche burgemeester van d» aannemerswereld heeft. Hij meent, dat voor alle aannemers de prijsen der materialen gelijkstaan, en schijnt dus niet te weten, dat een aannemer, die goed bij kas is, veel goedkooper te- reeht kan dan een die financieel zwak staatook houdt hij volstrekt geen rekening met het treurige feit, dat heel wat aannemers een bankreet al leen (voor zoolang het duurt) kun nen ontgaan door v ortdurend, zij het dan ook steeds tot belachelijk prijs, werk te heuden. Door dit alles voorbij te zien, komt de bur gemeester tot de zeer on juiste conclu sie, dat het verschil tusschen hoog- sten en laagten inschrijvingsprijs moet worden gevonden in het arbeidsloon, alsot niet overal een loonstandaard bestaat, waaraan de bazen wel ver plicht zijn zich te houden. Het loon wordt in de bouwvakken volstrekt niet door vraag en aanbod geregeld. Dat de redeneering van den heer Boreel kant nog wal raakt, kan wel het beste Mij ken uit de aanbestedin- welke door gemeenten, die de nieuwe regelingen hebben ingevoerd, gehouden worden. Het verschil tus schen hoogsten en laags ten inschrij ver is daar niet minder dan vroeger. Zonderling mag het ook genoemd worden, dat de heer Boreel meent, dat de nieuwe regelingen, eenmaal ingevoerd, de gemeente beter werk zullen doen krijgen voor haar geld dan vroeger, toen zij „tweedehands- werk" schijnt te hebben ontvangen. Wij waren altijd van meening dat de qualiteit van het te ontvangen werk in rechte reden stond tot de nauwkeurigheid van het daarop uit geoefend toezicht, en dat de loonquaes- tie daarmede niets uitstaande had. Over de financieele offers, die de gemeente zal hebben te brengen, maakt de heer Boreel zich niet onge rust, ep grond van statistieken, te 's-Gravenhage en te Amsterdam op gemaakt. Over welk tijdperk die Haagsche statistiek loopt, is ons on bekend, maar te Amsterdam heeft men haar opgemaakt over zes maanden, toen werken van eeni- gen omvang met werden onderno men. Ze»r betrouwbaar kan het re sultaat dezer laatste statistiek dus nit-t worden genoemd. Deze regeling tan loon en arbeids duur zal, hoeveel daartegen ook is aan te voeren, binnen niet ver ver wijderden tijd door Rijk en voor name gemeenten wel worden ter hand genomen, want dit schijnt „een eisch des tijds." Men zal evenwel goeddoen, de optimistische verwachtingen, die de heer Boreel en velen met hem van de resultaten dier regeling heb ben, voorloopig niet te deelen. De waarheid is, dat de werklieden het grooter of Memer financieel voordeelj dat die regelingen hun bieden, niet versmaden, maar dat zij, wel verre van daardoor tevreden of met de so ciale toestanden van tegenwoordig verzoend te worden, dit profijt be schouwen al» den vinger, diea «ij grepen, in afwachting dat het socia lisme hun, naar zij verwachten, de heeie hand zal geven, Een mild geschenk. De grossier in horloges, H. Julien, tfit Amsterdam, heeft zich bereid ver klaard aan elk der „Lombok-kettia- gerr" welke voq* uit Lombok te- rugkeerende militairen beschikbaar zijn gesteld, een horloge te hechten. Generaal Booth in Nederland. Bij gelegenheid van hetbezeekvan Generaal Beeth aan Nederland zal het „Leger de» Heils", zijn terugkeer van «jjn triomftoeht door de Nienwe Wereld naar Europa, door een har telijke en warme ontvanget in de hoofdstad vieren. Evenals in 1892 bij sijn terugkomst uit Australië en Indië, zal hem ook nn weer een feestelijke ©ntvangst worden bereid aan het Centraal Sta tion op Zaterdagmiddag 30 Maart, en om 3 uur zal Generaal Booth dan een reusachtige vergadering leiden in het circus „Oscar Carré," dat voer die gelegenhe-'d afgehuurd is. Hier zullen den Generaal welkomst-adres sen aangeboden worden, zeewei van de zijde der Amsterdammers als van het „Leger des Heils." Generaal Booth zal verder op dien zelfden avond eene groote bijeenkomst in den Parkschouwburg leiden en onder zijn presidium «uilen in het zelfde gebouw groote meetings ge houden worden 's namiddags en 's avonds op Zondags den 31n Maart. niet de grootst mogelijke nauwkeu righeid worde betracht. Zaterdagmorgen, omstreeks halfvyf ontstond te Utrecht brand in de ma- honiehont-aagerij en sigarenkisten- fabriek der firma Van Berkestijn en Co., in de Lauwerecht. In korten tijd was bet geheele fabrieksgebouw met zign voor brand zoo 'geschikten in houd vernield. Het kantoor is ge spaard gebleven. Abonnementen voor Spoor wegen, enz. Met Maart is een nieuw tarief voor abonnementen ep de lijnen der H. IJ. S. Maatschappij verschenen. U zult mij wrl een plaatsje gun nen in Uw veelgelezen blad eens een woordje te spreken over bovengenoem de spoorwegabonnementen in Neder land. De maatschappij tot Ixpl. van Staatssporen beeft in navolging van onze Bslriscbe buren abonnementen ingevoerd tegen betrekkelijk vermin derd tarief voor hare verschillende lijnen. De Holl. Spoorw. Mij., die vroeger voor hare abonnementen een horrible hoog tarief had, heeft ten slotte ook wel mee moeten doen en nu een tarief ingevoerd, waarvan en kel die profiteeren, welke het geluk hebben niet op eenige 100de guldens te behoeven te kijken, terwijl, wat toch eigenlijk het voornaamste is, d# handel er niet van profiteeren kan. In België kan men voor enkele 100 francs het geheele jaar over alle lijnen reizen, terwijl men bij de Hol- landsche Maatschappij enkel voor haar lijnen in de laagste klasse het minimum van 250 gulden moet be talen. Ook de Staatsspoor geeft enkel abonnementen voor haar lijnen. Welk bezwaar mag er nu bestaan, dat de Holl. en Expl. Maatschappijen zich niet kunnen verstaan, om gemeen schappelijk abonnementen uit te ge ven voor beider lijnen, temeer, daar zij reeds veel lijnen gemeenschappe lijk hebben en de reizigers daarover vervoerd worden. Naar mijne meening kan een verlaagd gemeenschappelijk tarief enkel ten voordeele der aandeel houders komen. Het groot succes, wat de sporen met het zonestelsel in Hongarije gehad hebben, heeft ge toond, dat hoe goedkooper reisgele genheid, hoe meer er gereisd wordt, toch schijnt men in Nederland, dat in de geheele wereld door zijn vrijen handel no. 1 staat, erg aehteraan te komen hinken. Zouden de Maat., niet in haar eigenbelang handelen, zoo zij hare tarieven verlaagden en ook de reisgelegenheid voor den handel goedkooper stelden? Is het niet mo gelijk, dat de Kamers van Koophan del hierin een handje helpen? B. De laatste trein van den Staats spoorweg, die te 'tGravenhage tegen middernacht moet aankomen, is met een half uur vertraging Zaterdagavond het station binnengeloopsn. Oorzaak hiervan was een oponthoud met treu- rigen afloop. Tusschen Utrecht en Vleuten hield de trein stil ten ge volge van het gebruik maken van de noodrem in een derde-klasse wagen, waar twee passagiers twist hadden en de een den ander met dolkmes dreigde. De medereizi gers vonden 't toen raadzaam, den trein ie doen stoppen. Toevallig hield de machinist stil op een brug en toen de machinist van de locomotief sprong om naar den wagen te gaan van waar het sein was gegeven, stapte hij, door de duis ternis misleid, in het water met het gevolg, dat hij verdronk. De trein heeft toen zijn weg vervolgd tot Gouda, alwaar van het gebeurde kennis werd gegeven aan de politie, welke de twistenden, die indirect schuld heb ben san den dood van den machi nist, in verhoor nam. Ee» pijnlijke vergissing. Ongeveer veertien dagen geleden ontving de arbeider P. Roorda te Suameer (gem. Tietjerksteradeel) van het departement van koloniën berieht, dat zijn zeon, Theunis P. Roorda, denöden Januari jl. te Magelang was overleden. Thans evenwel blijkt, dat niet zijn zoon is gestorven, maar een zekere F. B. Roorda, afkomstig van Frsneker. Dergelijke berichten zijn van te ernstigen aard dan dat daarin Zaalrijden. In „Tivoli" te Utrecht werd Zater dagavond een feest gehouden door den Alg. Ned. Wielrijderebond, be staande in een clubwedstrrjd in het aaalrgden en het optreden van twee kampieens-amatenrs in het fignurrq- den, de heeren Schulz en Pratje uit Hamburg. S echts twee clubs namen aan den wedstrijd deel, waarvan de rotterdamsche witlrijders-vereeniging „T.h.e.r." buiten mededinging. De Haarl. Velocipede Club, de andere vereeniging maakte een kranig figuur, zoowel in de vrije oefeningen als het fignurrijden, en zij verwierf dan ook de verg. zilveren kampioensnaedaille. De kampioenstitel werd eehter wegens te geringe deelname niet verleend. Het „jeu de rose", gereden door 3 leden van de haarlemeehe club, viel bijzender in den smaak, en was bui tengewoon aantrekkelijk. Uitbundig was het gejuich, wanneer de roes, niet dan na «vraren kamp, door den aangewezen rijder veroverd was. De vrije oefeningen, door 8 leden dier zelfde club gereden, werden met groote «ekerheid uitgevoerd. Het zwenken en het formoeren van 2 rijen van 4 was een kunststuk. Een luid en aanhoudend applaus beloonde de rijders voor hun kranig uitkomea. De buitenlandsche kunstrijders ver wierven wet hunne verschillende toe ren veel bijval. De opbrengst van dezen feestavond was ten bate van het Ned. Gasthuis voor on- en minvermogende ooglijders te Utrecht. Den 12en Maart a.s. zullen voor de arrondiseements rechtbank te 's Bosch terechtstaan twee wethouders eener naburige gemeente, die weigerachtig waren en bleven om een door de meerderheid van den gemeenteraad genomen besluit, met hunne hand- teekening te bekrachtigen. Dit proces belooft zeer belangrijk te zullen zijn. In den duitschen rijksdag is Zater dag de marinebegreoting bijna zonder debat aangenomen overeenkomstig de voorstellen der commissie. De processen-verbaal in Duitsch- land opgemaakt wegens majesteits schennis worden steeds talrijker. Een rechter van Instructie te Berlijn moet in een week 68 gevallen van majesteitsschennis hebben moe ten onderzoeken, onder anderen eenige onhebbelijke gezegden voor jongelui over den „Sang an Aegir." De veorzitter van den duitschen Rijksdag von Levetzow heeft het plan geopperd, namens den Rijksdag den lsten April eene deputatie te zenden naar prins Bismarck ooi heaa geluk te wenachen met zijn 80sten verjaar dag. Het krat htige verzet daartegen van het centrum deed hem echter het voorstel weer intrekken. De Russische bladen bespreken opnieuw de gemeenschappelijke deel neming van Rusland ea Frankrijk bij de aanstaande feestelijke opening van het Noord-Oostzee-kanaal te Kiel. De bladen betuigen haar ingenomen heid, dat Russische en Fransche oor logsschepen daar tegelijkertijd zullen verschijnen. Daardoor wordt de baud, die beide staten vereenigt, nog ver sterkt. Naar uien uit St. Petersburg ver zekert zou de Fransche regeering he den ter kennis brengen van de Duit- sche regeering, dat «ij de uitnoodiging van keizer Wilhelm aanneemt om zich door een eskader bij de opening van het Noord-Oostzeekanaal te laten vertegenwoordigen. Deze mededeeling zal gedaan worden door tusschen- komst van graaf Munster, den Duit schen gezant te Parijs. De spaansche minister van oorlog oordeelt den toestand op Cuba ernstig genoeg om er 8 bataillons metMau- sergeweren gewapend heen te zenden. Dat dit zou geschieden heeft hij Za terdag in den Senaat verklaard. De epstandelingen van Rio Grande do Sul hebben eene kolonne van de regeeringstroepen verslagen en Sam- paio, bevelhebber van de bezetting Santa Ana, krijgsgevangen gemaakt. Volgens telegrammen van de New York Herald hebben afgevaardigden van Da Gama vergeefs getracht de Braziliaansche vloot te Matte Grosso tot opstand te bewegen. De Swazies makem toebereidselen om zich tegen de bezetting van hun land door de Transvalers te verzetten. De Transvaalsche administrateur is her haaldelijk beleedigd. De koning heeft de beste regimenten opgeroepen. De blanke bevolking is ongerust. De regeeringsgebouwen zijn versterkt. De gezondheidstoestand in Londen laat nog veel te wenschen. De griep eiecht nog steeds vele slachtoffers. Toch begint de epidemie af te ne men. Lord Rosebery, de minister-pre sident, en de leider der Tories in het Lagerhuis, de heer Balfour, zijn nog verplicht het bed te houden, maar toch zullen deze heide staats lieden vermoedelijk spoedig geheel hersteld zijn. Moord to Woenen. Te Weenen is Donderdag een moord ontdekt, die elf dagen geleden was gepleegd. Een zeventienjarige jongen was den 16den Februari de woning binnengedrongen van een vrouw, die met zijne ouders i* hetzelfde huis woonde. Hij greep haar aan en slaagde na een hevige worsteling er in haar te worgen, waarna hij het geld en de papieren van waarde, welke hij in de woning vond, medenam. Daar de vrouw zeer afgezonderd leefde, had hare verdwijning nog niet de aandacht ge trokken, toen de politie zich aan hare woning vervoegde om onderzoek te doen aaar een diefstal, waarvan de moordenaar verdacht werd. Bij deze gelegenheid kwam de gepleegde moord aan het licht en daar entken- nen niet baatte, bekende de jeugdige boosdoener schuld. Paus Leo, die Zaterdag zijn 8östen verjaardag vierde, ontving in de troon zaal van het Vaticaan de geluk wen schen van het college van kardina len. Kardinaal Monaco hield eene toespraak, welke door den Paus werd beantwoord. In strijd met de alge- meene verwachting, liet de Paus zich daarin niet over politieke aangele genheden uit. De gezondheid van den Paus laat niets meer te wenschen. Studenten te Petersburg. Uit Petersburg wordt gemeld, dat Zaterdag wanordelijkheden plaats had den in de phillogische hoogeschool, waardoor het optreden der gewapende macht noodig werd. Op een Vrijdag gehouden vergadering, welke door 1600 studenten bezocht wsrd, eischten de studenten het ontslag van den rector. De rector verstaande de stu denten zich rustig te honden, ten einde een botsing met de troepen te vermijden. De ex-khedive Isjnaïl. f Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de ex-khedive Ismaïl Zaterdag morgen om 8 uur is overleden. Grootvorst Alexis Mlchsé- lowitch. f Grootvorst Alexis Michaëlowitch is Zaterdag overleden t© San Remo. AlexL Michaëlowitch is de jongste zoon van Grootvorst Michaëden oudoom des keizers. De negentien jarige prins leed aan een borstkwaal, waarvoor hij herstel hoopte te vinden in het zachte klimaat der Riviera. Do oorlog tusschen China en Japan. Volgens berichten uit Haitsjing is Zondag twee maal een aanval van Chineezen afgeslagen. De strijd duurde een paar uren 200 Chineezen werden gedood. De eerste Chineesche macht bestond uit 7000, de tweede uit 13,000 man met 20 kanonnen. Na den aanval te hebben afgeslagen traden de Japanners offensief op. De Chi neezen vluchtten naar Jingkou. Het verlies der Japanners bedroeg 20 doo- den en 2597 gewonden. Volgons berichten uit Tsifoe blijven de Japanners weg. Vijf duizend Chineesche soldaten uit Weihaiwei trokken voorbij Tsjifoe beladen met buit, die «ij met het plunderen van dorpen onderweg behaald hadden. Zij vertelden, dat de Japanners nog te Ninghai waren. Te Tsjifoe heerscht eene paniek wegens de geruchten, door de Chineesche overheid uitge strooid, dat de aanrukkende Japan ners allerlei gruwelen bedrijven. Velen zijn zoo bang voor de komst der Japanners, dat reeds talrijke zelf moorden moeten voorgekomen zijn. De correspondent der Times is uit Weihaiwei te Tsjifoe aangekomen. Hij bevestigt het verhaal, dat admi raal Ting alsook de vreemdelingen in Chineeschen dienst het slechten van de forten van Weihaiwei op het vasteland verlangden, omdat hun geschut de eilandforten bestreek. De genei aals van het landleger ver hinderden echter de slechting en seinden naar Peking, dat verraad in het spel was, waarop de Chineesche reg ering beval, wat aan de forten reeds geslecht was te herstellen. Ook bevestigt de correspondent, dat de landforten verloren gingen door de verdeeldheid onder de bevelhebbers. Een deel van het garnizoen sloeg nog aan het muiten, waarbij hon derd man gedood werden, Admiraal Ting heeft zich alvorens zich van het leven te berooven, vruchteloos aan het vijandelijk vuur bloot gesteld. De voorraad in de forten strekte nog voor zes maanden. De Japanners heeten Sjanhaikwan in de he.ft van Maart te zullen aanvallen. Er zijn daar 15,000 Chi neezen. De bevelhebber van het eerste Ja- pansche leger meldt, dat de Japan ners de bexetting van de districten van Sayentai tot Tafukon hebben voltooid. Den|28sten Februari trok de vijand in noordelijke richting af, na een ge vecht, waarin 98 Japanners gedood of gewond werden en 45 Chineezen sneuvelden. Do spoorwegramp ia Mexico Uit Mexico worden nog eenige bij zonderheden gemeld over het ernstige spoorwegongeluk, dat op de Inter- Ooeanische spoorweglijn is voorge vallen. In den trein, die ontspoorde, be vonden zich 1200 personen, bijaa al len pelgrims, die op weg waren naar de hoofdstad. De menacnen hadden [een pelgrimstocht ondernomen, en keerden nu naar de stad terug. Het [ongeluk gebeurde op 25 mijlen af- stand van de hoofdstad, tusschen de stations Temanatla en Tenango. I De trein, die in volle vaart was, j reed langs eene helling. Aan het einde van deze helling was een scherpe hoek. [De locomotief liep daar uit de re-iis en onmiddellijk volgden vijf waggons, die allen in den afgrond stortten, j Gelukkig braken de koppelstangen, zoodat de andere wagens bleven taan. Dientengevolge werden alleen de rei zigers verpletterd, di© in de eerste j wagens zaten. Voor zoover tot dusver j bekend, verloren meer dan 100 per- 'sonen bij deze ramp het leyon, ter- iwijl nog 80 reizigers min of meer 'ernstige kwetsuren bekwamen. Het Theatre Royal te Glasgow, een der fraai-te schouwburgen tan ge heel Groot-Brittannië, is Vrijdagarend totaal afgebrand. De brand ontstond waarsonqniijk doordat een der sehermen met een gasvlam in aanraking is gekomen. De schade bedraagt f360,000, maar is ff tor verzekering gedekt. Dit is de tweede m. dat het Theatre Royal door brand is vernield. Een signalement. Volgens de Revue Médicale is on langs een voortvluchtige vrouw uit Essen aangehouden op grond van haargewicht. De echtgenoot had uitgevonden dat zijn vrouw naar een plaatsje in Hongarije was vertrokken en seinde aan e politie: „Een dame aan te houden die met dien en dien trein aankomt en 83 kilo weegt." In den trein waren heel wat lijvige da mes, zoodat zij allen werden uitge- noodigd zich to laten wegen. Een van haar woog precies 88 kilo en bleek inderdaad het gevluchte „duifje" te zijn. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. I Van ingezonden stukkengeplaatst oj I niet geplaatstwordt de kopij niet j aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik een plaatsje in uw veelgelezen blad, omtrent den plaats gehad hebbenden brand op Zondagavond jl. Onmid iellijk na het uitbreken van den brand begaf ik mij daarheen en heb eens van nabij de brandweer zion werken, waarover ik mij met velen moet bedroeven. Hier en daar zag ik op een sukkeldrafje de 8pnitea aanrukken om zoo het mogelijk was water te geven (bij allen was dit niet mogelijk daar, indien ik goed vernam, spuit 9 geen dienst kon doen). Uit een defeste slang spoot het water over de straat naar nlle richtingen, maar bereikte het doel, nl. het brandende perceel, niet. Bij zuix eea brand schijnt de brand weer machteloos te staan. Het is te betreuren dat in een stad als Haar lem niet beter kan worden opgetre den. Indien zulk een brand uitslaat in een bevolkte kom waar huisgezin- nen op en elkaar in wonen, dan ware ue rwnip niet te overzien geweest. Ik twijfel hier niet aan het moedig op- l.ouüu der brandweermannen, want ik ben ooggetuige van hun ijver ge-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3