BINNENLAND. Sport ea Wedstrijden. Letteren en Kaast. K o 1 o a i a, Feestelijke ontvangst van Jaap Eden. Volgens achterstaande advertentie worden alle sportvereenigingen alhier opgeroepen, afgevaardigden tezeaden naar een door de IJsclub en dooi de „Kettinggangers" belegde verga dering in café Montague, Donder dagavond te 8 uur, om te beraad slagen over de feestelijke ontvangst van Jaap Eden. Van bijzondere zijde vernemen wij, dat het voorloopig plan dat aan de goedkeuring der vergadering zal wor den onderworpen, is om met muziek en fakkels onzen champion te ont vangen aan het station vervolgens in optocht (waarbij de verschillende besturen in rijtuigen zijn gezeten) een gedeelte der stad door te trekken, vermoedelijk Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Koningstraat, Gier straat en Groote Houtstraat terug. Daarna begeeft men zich naar de sociëteit Vereeniging, waar door het bestuur een concert van het Stede lijk Muziekkorps wordt aangeboden. De banieren der sportvereenigingen zullen met de eereteekenen van Jaap op de estrade worden geplaatst en onze champion op de schaats door verschillende autoriteiten worden toe gesproken. Dit is het plan en naar ons voor komt een goed plan, dat dan ook waarschijnlijk in hoofdzaken wel door de vergadering op overmorgen zal wor den goedgekeurd. Intusschen kan er van dit alles niets komen zonder Jaap zelf en de oolijkert blijft maar steeds weg en amuseert zieh een beetje. Brieven komen er haast niet, aan racen met de pen heeft hij zich nooit te buiten gegaan. Misschien krijgt hij wel weer trek naar 't vaderland, wanneer hij leest op welke luisterrijke manier men hem wil inhalen. Otto Lamb.org. De bekende klavier-humorist Otto Lamborg uit Weenen, dio ziek reeds eenigen tijd in ons land ophoudt en overal welgeslaagde concerten geett, zal zich hier laten hooren op het populair concert, dat Zondagavond door het Stedelijk Muziekkorps in de Vereeniging wordt gegeven. De leden dier sociëteit zullen hem Maan dag daaraanvolgende op een leden concert zien optreden. Binnen- en buitenlandsche bladen steken dan ook de loftrompet over zijne muzikale verrichtingen. Na al die ernstige groote en kleine vir tuozen die dezen winter hier zijn op getreden, is iemand die om zoo te zeggen het klavier voor den mal houdt, eens een afwisseling. Den 3den Juni komt het beroemde philharmonisch orkest dat eiken zo mer onder leiding van den heer Mannstadt te Scheveningen optreedt, hier ter stede in de Sociëteit VereeLi- ging een coneert geven, bij slecht weer in de zaal, bij goed weer in den tuin. Voor leden zal de toegangsprijs 50 cents, voor niet leden fl.zijn. Het zal onzen haarlemschenphila- telisten zeker belangstelling inboe zemen, dat te Rotterdam op 11 en 12 Maart en 3 en 4 April a. s. weder eene belangrijke verkooping van post zegels, couverten, briefkaarten enz. zal worden gehouden. De veiling heelt plaats onder de directie van de heeren J. L. Dieten jr. en Anton M, van Hoek. Hedenmorgen ten ongeveer half negen ariiveerde alhier een der pak schuiten van de firma Planije Blan- sert, na een zeer moeielijke reis, door opeenhooping van ijsuit 's Gra- venhage. Bï niet te strenge vorst zal ook deze dienst op 's Gravenhage, Delft en Schiedam wel weder geregeld plaats hebben. Voetbalwedstrijd te Heemstede. De voetcempetitie van den Ned. Voetbalbond begint haar einde te naderen. Van de 10 wedstrijden hebben de meeste vereenigingen er reeds een 7 of 8tal afgespeeld. Zondag speelde de Haarlemsche F. C. tegen de Hage naars en won met 6 tegen 2 pun ten. Het Haarl. elftal bestond uit de heeren Kool (doelverdedi er) Schorer en V. Manen (achterhoede), F. en M. Dolleman, Hurtogh (middenspel), Muiier, Menten, Flier, Putman Cra mer en Thjjssen (voorhoede). Gisteren zijn ter instructie alhier een zestal personen gehoor'd, in zake den brand te Halfweg die de vorige week heeft plaats gehad. Te Lisse is het 6jarig zoontje van D. Vertuin door het ijs gezakt en verdronken. De spoedig ontboden geneesheer Dr. Metzelaar kon slechts den dood constatcerpn. drijf meer bepaaldelijk van waarde kunnen zijn. Ten slotte wil de Vereeniging trachten door het uitgeven van cata logi van Nederlandscne uitvoerpro- ducten in vreemde talen en de ver spreiding dier catalogi, alsmede door het bijeenbrengen en buitenslands ten toon stellen van monstercollecties de Nederlandsche voortbrengselen meer algemeen bekend te maken. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot Bevordering van het Nederlandsch Export, waarin ook de Twentsehe, de Leidsche nijverheid, Amsterdam en Rotterdam zijn vertegenwoordigd, is samengesteld uit de heerenmr. H. J. A. Muller, den Haagmr. A. J. E. A. Blik, den HaagF. J. G. Bos man, RotterdamE. Hora Adema, Leeuwarden; G.E.L.Hijmans,Haar lem C. N. J. Moltzer J.Ezn., Am sterdam (lid der firma Lucas Bols); D. C. L. Neelmeijer Jr., Apeldoorn S. J. Ie Poole, Leiden; J. W. F. Scheffer, Oosterbeek (Van Houten); W. Stork, HengelooD. H. Vette- winkel Jr., Amsterdam; mr. P. Droog- leever Fortuyn, den Haag. vóór den 15en dezer Amsterdam, en vertrekt met de regisseur Strelitsky zoo spoedig mogelijk naar Frankrijk. De la Fuente is vojrtaan op het Leidsch» Plein te zoeken. De heer Kes. Het is thans zeker, dat de heer W. Kes Amsterdam gaat verlaten. Zon- g heeft hij uit Glasgow berieht ontvangen, dat de door hem gestelde voorwaarden zijn aanvaard en dus zal hij halt Nov. a. s. optreden als dirigent van „Orchestral Society" al daar. Het traktement is f24000 voor de 8 wintermaanden. Hofberichten. De Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch. Tooneel" voerde jl. Za terdagnamiddag ten hove, voor '280 genoodigden, het blijspel „Dokter Klaus" op. Het grootste gedeelte der toeschouwers bestond uit kinderen van 12 tot 17 jaren, dames en heeren uit de hooge kringen en uit hoofdambtenaren en officieren van het garnizoen, we^ke mede de voor stelling bijwoonden. De Koningin en Koningin-Regentes spraken gedu rende de pauzen dezen en genen uit de toehoorders aan. Aan de jeugd werden tusschen de bedrijven allerlei ververschingen aan geboden. Een der zalen bevatten een buffet voor de heeren. Het toonee voor de; ele«trisch verlicht, was opgeslagen in de groote danszaal, waarvan ruimde helft beschikbaar was voor bezoek en bezet met stoeien in rijen van vier. De voorstelling heelt tot kwart voor acht geduurd en is tot genoegen der vorstelijke personen en tot pret van het jonge, opgewekte publiek afge- loopen. Men meldt uit Maassluis: De bomschuit Sch. 64 bracht Maan dag een lijk aan, vermoedelijk van een der opvarenden van het veronge lukte stoomschip Elbe. Het werd met het net uit zee ter hoogte van Kat wijk opgevischt en daar geland. Een zilveren horloge met geel metalen ketting en een Duitsch spoorboekje werden nog op hem bevonden als mede een geel metalen ring, waarin een letter gegraveerd, waarschijn lijk K. Door de kegelvereeniging „de Unie: te Alkmaar zal een nationale kegel wedstrijd worden gehouden op de geheel nieuw in te richten banen van het lokaal „de Unie", van den heer A. de Vries en wel van 21 April tot en met 12 Mei. De wedstrijd zal bestaan ina. een korpswedstrijdb. een personeelen wedstrijd; c. een wedstrijd op de vrije baan. Rechtszaken. Vslschheid in geschrifte. Wjj ontleen» aan eene correspon dentie uit Parijs aan het Handcltblad: „Eenige dagen Tan te Toren op 19 Februari was door de correctioueele rechtbank eene beslissing geveld die, ook buiten het rechtpunt, iateres- seeren zal. Eenige jaren geleden was hier een firma (vader en zoon) han delende in diamanten, in staat van gerechtelij ke liquidatie verklaard.Dooi allerlei pogingen gelukte het aan de firmanten, (vroeger ia Nederland woonachtig) een akkoord aangenomen te krijgen, doch bet openbaar minis terie beruste hierin niet, en ofschoon het akkoord tot in appèl gehomolo geerd werd, en zclls reeds gedeeltelijk is nageleefd, zijn toch de beide firman ten wegens eenvoudige bankbreuk tot een boete, de vader van frs. 2000, de zoon van frs. 1000 veroordeeld. De rechtbank nam als bewezen aan dat de persoonlij ke uitgaven te hoog waren, dat wisselruiterij was gepleegd, de Doeken niet geregeld waren bijge houden en dat sommige sehuldeischers boven de andere bevoordeeld waren, terwijl zij in rechten besliste, dat de aanneming van een akkoord alleen de financieels verhouding regelt, maar geen wijziging brengt in de bevoegd heid van het openbaar ministerie als dit staking van betaling bewijet en tevens dat, toen de betalingen ge staakt waren, de wetsovertredingen begaan waren. Naar het schijnt zal ;de minister van justitie voorstellen nog twee rechters aan de haagsche rechtbank te verbinden ten einde door den ach- terstalligen arbeid heen te komen. Na eene in het laatst van Novem ber gehouden voorloopige bespreking, waarin een comité tot voorbereiding werd benoemd, is den 12en Jan. 11. te 's Gravenhage met dat doel tot de oprichting besloten van de „Vereeni ging tot bevordering van den Neder- iandschen Export." De Vereeniging stelt zich voor in de eerste plaats meerdere aanraking tot stand te brengen tas.-ehen de Ne derlandsche voortbrengers en het Ne derlandsch Consulaatwezen. Voorts zaL zij hare leden opmerk zaam maken op die mededeelingen in de Nederlandsche en vooral vreemde consulaire berichten, en in buiten landsche tijdschriften aan export ge wijd, welke voor ieders bijzonder be De opera de Groot. De opera-onderneming des heeren De Groot is haar einde genaderd. Sedert de oprichting leverde de exploitatie een te kort op van circa 60,000, dat evenwel geleidelijk werd aangezuiverd. Sedert den len dezer heeft de heer De Groot echter geen middel meer gevonden om de nieuwe tekorten aan te zuiveren. Het personeel bleef voor een goed deel van de halfoiaande- lijkeche gage verstoken. Maandagmiddag vond eene verga dering plaats van de arti3ten en de leden van het orkest, om te beraad slagen over het geven van voorstel lingen voor gezamenlijke rekening. Het bleek dat daartoe slechts een steunpunt kon worden gevonden in het aanblijven van den orkestdirec teur De la Fuente, en deze bleef tot laat in den mid .ag verklaren, dat hij, vooral daar hem eene andere eervoile betrekking is aangeboden, het met zijne reputatie niet overeen kan brengen met een minder volle dig orkest en minder volledig gezel schap in het Paleis te blijven wer ken. Het is namelijk thans zeker, dat den heer De la Fuente is aangebo den de leiding van het Fransche re pertoire in den Stadsschouwburg te Amsterdam op zich te nemen. Laat in den middag waren de artisten nog tot geen resultaat gekomen. Ten slotte is het gezelschap toch noch ontbonden. Te elfder ure had de orkestdirec teur De La fuente te kennen gege ven, dat hij nog tot 16 Maart zou willen blijven medewerken, maar toen andere artisten de voorwaarden, die de heer De Groot nog vermocht aan te bieden, onaannemelijk acalten, be sloot men uiteen te gaan. Het laat zich thans aanzien, dat de heer Schmier eene poging zai wa gen om nog eenige krachten te ver zamelen ten einde het tot Mei a. s. uit te houden. Intusschen verlaat Stella de la Mar De gewezen gemeenteontvanger van de Bilt, Dirk Takken, die pas is ver oordeeld tot 3 jaar wegens verval- sching van obligaties len laste der gemeente, stond Maandag voor ver schillende misdrij ven terecht, o a. voor het navolgende Van de spaarbank te Zeist had de gemeente de Bilt in het jaar 1887 f 5000 geleend legen aigifte van eene schuldbekentenis, geteekend door den burgemeester en den .«ecretaria van die gemeente. Als een bewijs hoe huishoudelijk het nog in sommige plattelandsge meenten toegaat, kan strekken dat van die f 5000 zijn terugbetaald 12000 en dat de burgemeester van de Biit zoowel als de penningmeester vau de spaarbank te Zeist stellig verklaar den, dat die terugbetaling in April 1890 had pLats gehad. Takken zelf verklaarde echter, dat hij dit reeds in den aanvang van 1888 had gedaan en de officier van justitie, de heer mr.E. A. Smidt, toonde aan dat deze laatste verklaring meer aanne melijk was dan die van den burge meester en den penningmeester, om dat niet alleen de voldane schuidbe- BATAVIA, 31 Januari. Uit Soerabaja schrijft man aan de Loc. Onder de Tan Lombok teruggekeer de onderofficieren en minderen zijn verscheidene, die hoe eer hoe liever de gelederen willen verlaten. Een feit is het, dat remplaganten gezocht wer den één bstaalde dezer dagen f 800 voor zijn plaatsvervanger voor vier jaren, een ander f375 voor. twee jaren. Wanneer men zulke dingen hoort, dan zijn de verhalen dat duor onss soldaten op Lombok veel gevonden is, volstrekt niet overdreven. Naar wij met zekerheid vernemsn, zijn de voordrachten tot belooning van hen, die zich op Lombok hebben onderscheid», nog steeds bij het de partement van oorlog in behandeling er. kan het nog geruireen tijd duren eer zij der re. eer mg worden aangeboden. J.-B. Het Bat. Hbl. kloagt, naar aanlei ding van het artikel in de Dcli-CL j over valsch geld op de Oostkust van kentenis van 1888 bij de reaeningSumatra, dat Batavia aan dezelfde van dat jaar der gemeente Bilt was overgelegd, maar vooral ook omdat de rente van het geleende kapitaal over 1888 was uitgetrokken en be taald met f120, zijnde de overeen gekomen 4 pCt. van slechts 13000. Van eenig officieel schrijven van het gemeentebestuur te de Bi.t, waar bij aan de spaarbank geld te leen werd gevraagd, is niets gebleken. Dat bestuur nam eenvoudig genoegen met de schuldbekentenis van f2000 die Takken jaar op jaar vernieuwde en die hij valscheiijk geheel in den vorm (met aanhaling van een besluit van den gemeenteraad) opmaakte en onderteekende met de namen van den burgemeester en den secretaris. De Stichtsche Bank te Utrecht had hij nog voor f 1000 opgelicht door op eene door hem zeiven opgemaakte schuldbekentenis tot dit bedrag der firma Takken en Boegborn valsche iijk eene borgstelling te plaatsen van zijnen zwager Veidhuyzen. Eisch 2 jaar. Mr. Dop vroeg we gens gebrek aan bewijs, vrijspraak ol ontslag van rechtsvervolging. kwaal lijdt. Eerst dacht men, dat i valsche rijksdaalders uit de schatka mers van den radja van Lombok kwamen, maar die bleken echt. Het eenige geneesmiddel tegen het kwaad ziet het B. H. in het algeheele verbod van den invoer van gemunt geld in onze koloniën. De Bataviasche bladen bevatten een telegram uit Makas.-er, dd. 30 Jan., van dezen inhoud De agent van de Puketvaart-Maat- schappij te Bonthain is 's nachts in zijn huis vermoord de ha.s is hem afgesneden. De .dauers en de aanlei ding tot de misdaad zijn niet bekend. De J.-B. teekent er bij aan, datcle vermoorde de heer G. A. Hoeck is. De Paketvaart Mij. ha 1 alleen bericht ontvangen, dat de heer H. overleden was en bet etablissement van bestuurs- wege werd bewaakt. De hoofdredacteur der Soer.-Ct., t heer Bijssel, iB ver ost van den kogt die hem uit zijn duel nog in den arm zat. drong Amy aan. „Tien shillings om te vernemen, dat u misschien tien duizend pond eritzeide Squelsh. „Neen, dat nooit juffrouw." „Maar," voegde Amy hiertegen aan, „ik kan niets meer missen. Wanneer ik geld had Squelsh, dan zou ik het stel lig geven." „Wat hebt u gedaan met het geld, dat uw papa u eer gisteren heelt gegeven?" vroeg Squelsh met een sluwen blik. „O ja," riep Amv uit, „maar die tien pond moeten voor een half jaar toereikend zijn. Ik krijg geen cent meer, en ik heb zoo vele dingen noodig; vooral een nieuwen heed." „Ja miss, wanneer de menschen iets willen hooren dan moeten zij er voor betalen," merkte Squelsh op, en stond op alsof zij wilde heengaan. „O Squelsh 1 ga nog niet heeD," smeekte Amy, met tranen in hare oogen tengevolge van den strijd, gevoerd tusschen hare voorzichtigheid en nieuwsgierigheid. „Zou het zooveel waard zijn Je zoudt toch niet het hart hebben om al mijn geld aan te nemen, wanneer tante Hawkins mij niets nalaat?" „Het zou het wel waard zijn, en u zoudt het bizonder goedkoop verkrijgen," zeide Squelsh, „maar nu moet ik toch werkelijk heengaan." „O Squelsh! kan je het niet voor wat minder doen? Ik zal je vijf pond geven. Wanneer ik je alles geef wat ik van vader heb gekregen, dan zal ik een half jaar lang niets kun nen koopen, on mijne garderobe is zoo treurig voorzien." „Wat heeft men er aan eene jonge dame te zijn, wanneer men niet eens op krediet kan koopen hè?" zeide Squelsh. „Maar het is mij geheel hetzelfde. Ik kan alleen zeggen, dat het het geld wel waard zou zijn om het te weten." „Waarom zou het zooveel geld waard zijn vroeg Amy en wisohte hare tranen weg. „Wel, omdat alB u niets weet, zoodat u niet iets kunt doen u waarschijnlijk nooit een cent van de erfenis zult krijgen." Bij dit veelzeggend antwoord sperde Amy hare ooFen wijd open. „O Squelsh 1" riep zij uit en trappelde werkelijk van on geduld en toorn op den grond, „je bent de hebzuchtigste, lastigste vrouw van de wereld 1 Hier, hier is het gela!" ver volgde zij, nam het bankbiljet v»n £10 uit haar beursje en barstte in tranen uit. „Daar, neem her maar en vertel mij wat je te zeggen hebt Langzaam verborg Squelsh het geld in haro portemonaaie en zeide „Denkt u er aan, dat u het nooit vertelt." „Neen. Vertel toch op, als je mij niet waanzinnig wilt maken 1" riep Amy uit. „Nu dan juffrouw," zeide Squelsh en sprak ieder woord langzaam uit, als vreesde zij haar geheim te vertellen, „het testament is ongeveer als volgt en een zonderling testa ment is het, hoewel toch zeer natuurlijk alle omstandigheden in acht genomen, en het spreekt vanzelf, dat het alleen hier om ie gemaakt, dat sommigen teleurgesteld zullen zijn, want het is niet te verwachten dat iedereen, zelfs met de beste bedoelingen der wereld, het iedereen naar ueh ziu kan ma ken, vooral „Squelsh," riep Amy uit, „ik zal je door elkaar schudden, afsehuwelijk wezen, wanneer je niet voortgaat Squelsh trok haar kin op en trad op de deur toe. „lx heb nuoit gedacht, dat ik nog eens een dag zou leven, dat iemand, die zich nog wel eene dame noemt, mij zou uitschelden en bedreigen I" riep zij uit. Amy snelde haar na en hield haar tegen. „O Squelshbeste Squelsh 1 Het was maar scherts, dat weet je wel. Ik meende het niet. Ik vraag je vergiffenis wanneer ik je beleedigd heb. Beste Squelsh 1 vertel als 't i blieft verder." „Ja miss," zeide Squelsh, „men heeft mij altijd geleerd om vergevensgezind te zijn; ofschoon ik nu niet kan nalaten zeer verbaasd te zijn, dat eene jonge dame zich zoo driftig toont, vergeef ik het u van gansoher harte.', „Dank je Squelsh, maar ga nu als 't je blieft verder." „Waar was ik dan gebleven vroeg Squelsh. „Dat het zulk een zonderling testament was," antwoordde Amy. „Wat was het zonderlinge ervan?" „Nu juffrouw, u moet dan weten, dat zij alles, met uit zondering van eene kleinigheid voor mij, nalaat aan diegene van u vieren jonge meisjes, die getrouwd is vóór den eersten van het nienwo jaar des middags ten twaali ure, en wanneet er twee of meer van u zijn getrouwd, dan moet het endei u worden verdeeld, altijd daarbij in aanmerking gekomet dat het niet aan mijnheer Wainwright wordt vermaakt Ieder ander is goed." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2