Politiek Overzicht GemeugdNieuws. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. «fes fetofepa in Bs&rkBt. MBDAN, 2 Januari. De Deli-Ct. verneemt, dat de beide patoes van Soenggal, Datoe Sri di Radja en Datoe Alang, door de re geering naar Banjoemas zijn verban nen. Het blad hoopt, dat het op de andere inlandsche hoofden in de re sidentie een heilzamen invloed uit oefenen en een wenk voor hen zijn zal in hunne verhouding tot de plan ters niet buiten hun boekje te gaan. Uit Nederlandsch Indië is Maan dag het volgende telegram ontvangen De gouverneur van Duitsch Nieuw- Guinea is te Batavia, waar hij op weg naar Europa aan de beri-beri lijdende aankwam, overleden. Lombok. De Minister van Marine heeft op de mededeeling van den heer Van Vlijmen, dat naar hem ter oore was gekomen, bij gelegenheid van de ex peditie naar Lombok de samenwer king tusschen de land- en de zee macht had ontbroken, een uitvoerige weerlegging daarvan in de Kamer ge geven, afkomstig van den comman dant der zeemacht in Indië. „Of men," zoo zeide de Comm., „in den nacht van 25 op 26 Augus tus en den daarop volgenden dag te Ampenan al het noodige verricht heeft om communicatie met de hoofd macht te verkrijgen, of de poging om daartoe cavalerie aan te wenden had moet- n worden opgegeven, toen deze den weg bezet vond, aan vijan delijk vuur bloot stond en éen paard werd gewond, wensch ik niet te be- oordeelen. Doch de verantwoordelijkheid daar voor berust uitsluitend bij den bi- vouak-commandant te Ampenan, niet bij den commandant der scheeps macht. Biijlt de vraagt of deze het initia tief had moeten uemen, om met de landingsdivisie, al of niet versterkt met infanterie te Ampenan aanwezig, op te rukken naar Mataram. Dit zou de commandant een laak bare onvoorzichtigheid hebben ge vonden. „De heer Van Vlijmen meent, dat wanneer de landingsdivisie den 26sten in de richting van Mataram ware op gerukt met het beschikbare geschut, de toestand voor de landmacht heel anders zou zijn geworden. Niemand kan met eenige zeker heid de gevolgen bepalen van eene gebeurtenis die niet heeft plaats ge had. Ik voor mij acht het echter ge- lPkkig, dat men er niet toe is ©ver- gegaan, daar volgens alle waarschijn lijkheid het oprukken der landings divisie, al had dit bekend met hetgeen later gebeurde geen groot gevaar voor Ampenan veroorzaakt, den toestand der landmacht op 26 Augustus eer verergerd dan verbe terd zou hebben." De commandant betwijfelt of die divisie Mataram zou hebben kunnen bereiken, maar zeker zou de poging vele menschenlevens gekost hebben. Buitendien zou zy haar landingsge- schut hebben verloren. De Minister verklaart dat hij voor zoover hij thans de zaak kan beoor deel en, de meening van den com mandant volkomen kan deelen. De verkiezingen van den Londen- schen graafschapsraad hebben een kleine meerderheid bezorgd aan de gematigden, die 6000 stemmen meer dan vroeger uitbrachten, de pro gressisten daarentegen 28000 minder. In het Lagerhuis stelde John Mor- ley voor, betere beschermingsbepalin gen te maken voor de pachters, wan neer zij de boerderijen verbeterd heb ben; den pachttijd wil hij van 15 tot 10 jaar verminderen en ten slotte de mogelijkheid openen voor uit de hoe ven gezette pachters, om daarin terug te keeren. Naar de Times verneemt wil Canada een handelsverdrag sluiten met de Kaapkolonie, berustend op vrijhandel met gesubsidieerde stoomvaartlijn. De machtige Cecil Rhodes acht dit laatste onnoodig en het plan zal toch niet gemakkelijk slagen, omdat volgens de bestaande tractaten dan denkelijk Duitsehland, België en Engeland ook hunne goederen vrij in Canada zou den kunnen invoeren. Intusschen heeft naea in Zuid-Afrika nog wel aan iete anders te denken dan aan handelstractaten. De Swazis maken toebereidselen van verzet tegen de inbezitneming van hnn land door de Transvalere. De administrateur van de Boeren ia herhaaldelijk belce- digd en de blanken in de streek ma ken zich ongerust, daar de vorst zijn beste soldaten heeft opgeroepen. Er zullen dus weer harde slagen vallen. Wijselijk worden nu reeds de goe- vernementsgebouwen in staat van tegenweer gebracht. Dat er in Zuid-Amerika ook weer gevochten wordt, ie geen wonder. Meer te verbasen sou het sijn, wan neer dat onrustige volkje verkeerde in een volkomen toestand van „pais en vrêe". Volgens berichten uit Panama sijn de Columbiaansche regeringstroepen bij San José de Oticuta verslagen. De opstandelingen hebben de stad inge nomen. Aan beide zijden vielen 800 dooden. Een kruitmagazijn sprong in de lueht en vernielde vele huizen. In het Noorden van dat werelddeel geelt men boven sabelgerammel en geweergekletter den voorkeur aan het rinkelen van de dollars. Het congres beveelt de benoeming aan van een commissie van onderzoek, bestaande uit Engelsehen en Amerikanen, die zal hebben na te gaan in hoeverre de bouw mogelijk is {van een scheeps- kanaal tusschen de groote meren en de Stille Zuidzee, waardoor Chicago een zeehaven worden zou. Dat noemt men plannen aandurven, en de Ame rikanen durven wat uitvoeren ook Het overige politieke nieuws be paalt zich tot het feit, dat Frankrijk naar de feesten te Kiel twee pantser schepen en een aviso zesden zal onder bevel van een vice-admiraal en dat de czaar van Rusland, wiens verkoud heid sinds eenigen dagen met groo- ten ernst is medegedeeld en bespro ken, van dit menschelijk inconvenient bezig is te herstellen. haar in een boerenwagen verborgen naar de kust van Normamdië te brengen, van waar zij naar Engeland overstak. Bismarck-liulde. Met buitengewone geestdrift is Za terdag jl. bet Kommers ter eere van Bismarck in de zaal der brouwerij Friedrichhain te Berlijn door 3000 studenten gevierd. De zaal was prach tig versierd en behalve de studenten waren vele professoren, generaals en ministers tegenwoordig. De geestdrift steeg ten top toen de rijkskanselier, prins Hohenlohe, verscheen. Nadat een paar feestredenen waren gehouden richtte zich de rijkskanselier tot de vergaderden en sprak in hartelijke woorden over Duitschlands eersten rijkskanselier, Hij zeide o. a. dat hij Bismarck niet alleen vereerde als den eersten staatsman dezer eeuw, de scheppende kracht der Duit6che een heid, maar ook als vriend. Deze betuiging werd met buiten- gewonen bijval begroet en droeg, in verband met vele hartelijke woorden, gericht tot de etudeerende jongeling schap niet weinig bij tot de feestelijke stemming van den avond. De Harnb. Nachrichten deelt om trent den toestand van prins Bis marck mede, dat de prins zich over het algemeen wel gevoelt, maar toch binnenshuis moet blijven, omdat bij de tegenwoordige weersgesteldheid het verblijf in de openlucht hem da delijk een min of meer hevigen aan val van aan gezichtspij n bezorgt. Nu de toebereidselen tot viering van zijn 80en verjaardag voortdurend omvang rijker worden, begint de prins zelf te betwijfelen of hij vel in staat zal zijn al zijne vrienden te ontvangen, Eene driftige chanteuse. De rechtbank ter Berlijn heeft zich dezer dagen bezig gehouden met een zaak, die zich onlangs achter de cou lissen van het Eldorado-theater heeft afgespeeld. Na een voorstelling in genoemd theater gehouden, kregen de zange ressen bericht van den directeur, dat hij hare diensten niet meer noodig had. Een der dames Heutzsche werd hierover ontstemd en sp ;edde zich naar het bureau van den directeur Heinrich, om hem „hare meening" te zeggen. Het onderhoud, dat hierop volgde was van dien aard, dat de chanteuse ten slotte door den direc teur van de trappen werd geworpen. Zij liep zoo goei en zoo kwaad als het ging naar hare toiletkamer {en werd door een hevig zenuwtoeval overvallen. Een. der kelners, zekere Harpt, die dit zag, snelde mei water toe en begon er juffrouw Heutzsche over vloedig mee te besprenkelen. Deze kwam dan ook weer spoedig bij, doeh toen zij z^.g, dat er een man i in de toiletkamer der dames was bin nengekomen, ontstak zij opnieuw I in. woede, en protesteerde tegen de brutaliteit van den bediende. Haupt beantwoordde dezen uit val van woede met twee krachtige vuistslagen, die het bloed over de kleederen der chan teuse deden vloeien. Do rechtbank heeft Heinrich tot 15 mark en Haupt tot 100 mark geldboete veroordeeld. Te Weenen is plotseling aan een beroerte overleden prins Richard Metternich, de zoon van den beken den [Oostenrijkschen minister. Hij waB onder het tweede keizerrijk ge zant te Parijs; door zijn gezelechaps- talenten en door zijn huwelijk met de schitterende gravin Pauline Szan- idoi' was hij aan het hof van Napo- j leon III zeer op zijne plaats. Hij was hei die, na den slag bij bedan, Kei- [serin Eugénie uit Parjjs redde, door Brutale treinroof. Een zeer brutale diefstal is nabij Dallas in TexaB gepleegd. Een bende van 15 roovers overviel een perso nentrein, koppelde den post- en den goederenwagen los en stoomde daar mede vijf Engelsche mijlen ver voort. Tijdens dezen rit braken zij de geld kist open en maakten zij een aanzien lijke hoeveelheid goud en zilver buit. Toen de heeren gereed waren, gaven zij den machinist verlof naar zijnen trein terug te rijden. De uitstekendste pantserschepen der Italiaansche vloot, Re Umberto en Scirdegnazullen de opening van het Noord-Oostzee-kanaal op keizer Wilhelm's uitnoodiging bijwonen. Naar uit Rome geschreven wordt, wcnecht men van deze gelegenheid gebruik te maken om den vooruit gang in den bouw van zeeschepen te doen oonstateeren in deze twee ge weldige zeekasteelen, die naar men zegt het maximum van navale macht te aanschouwen geven. Zij zullen vergezeld zijn van de kruisers Partenope en Aretusa. Na de plechtigheid zal het eskader waar schijnlijk eenige havens van Dene marken, van Nederland en van En geland bezoeken. Da oorlog tuasehen China en Japan. Volgens berichten uit Tejifoe wordt er in Mantsjoerije hevig gevochten. De Japanners rukken op Nioetsjoean aan. In de verige week, werden daar reeds 600 gewonde Chineezen bin nengebracht. Volgens berichten uit Hirosjima rapporteert generaal Nodzoe, dat zijne divisie in de vorige week de voor hoede der Chineezen, 2000 man sterk, versloeg, waarna hij zich ver- eenigde met de brigade-Haiasni. De Chineezen werden onder een gewel digen sneeuwstorm uit Konsjinho en Laintaitsoe verdreven en trokken in Noordelijke richting af. Volgens berichten uit Haitsjing zijn de Japanners ook voornemens Jingkon aan te tasten. In de vorige week telden de Chineezen 18,000 man zij leverden echter weinig slag en ver loren mitsdien slechts 150 dooden en 200 gewonden. De Japanners maakten weinig krijgsgevangenen en hunne verliezen waren onbedui dend. Volgens berichten uit Peking con fereert Lihoengtsjang nog met de leden der regeering. Deze moeten verklaard hebben dat de tusschen- komstvan den Amerikaanschen gezant Denby noodig is om de vredeson derhandelingen te doen slagen. De volmacht van Lihoengtsjang wordt in overleg met de vreemde gezanten zoo opgesteld, dat zij onberispelijk wordt. De tekst van de volmacht is door den Amerikaanschen gezant reeds naar Japan overgeseind met de vraag of Japan Lihoengtsjang met die volmacht ontvangen wil. De Times verneemt uit Sjanghai, dat drie Japansche oorlogsschepen den 21en Februari tegen Tengtsjou demonstreerden en op de forten, niet op de stad, schoten. Er ontstond niettemin een paniek in de stad en de burgers vluchtten. Men be grijpt de bedoeliDg van den aanval niet. Een 1 ger van 7000 man greep bij het aanbreken van den dag de Ja pansche voorposten bij Tapingscnau aan, doch werd na een hevig gevecht teruggeslagen. Vermoedelijk had deze aanval slechts ten doel den hoofd aanval te maskeeren, die in den namiddag door een leger van 13000 man met 20 kanonnen ondernomen werd. De slag begon met een hevig geschutvuur. Zoodra de Japansche artillerie de overhand kreeg, storm den de Japanners uit huune stellingen op de Chineezen aan, die na een korten tegenstand n ar Thingkau vluchtten. Het gevecht duurde twee uren. De Japanners hadden 7 dooden en 250 gekwetsten, waaronder 7 offi cieren, de Chineezen 200 deoden. Een Amerikaansch geneesheer, Dama genaamd, is na bestudeering van het onderwerp tot de slotsom gekomen, dat het reus zijn een ziekte ie. Reuzen zegt hij zijn door gaans goedig, dom en niet sterk van gestel; er is nooit een reus geweest, die oud werd. De ouders van reuzen zyn meestal menschen van gewone afmeting. Dr. Dama, die photografieën van alle bestaande reuzen verzamelde en als er een stierf zijD lijk onderzocht, kwam, op grond van deze en andere leiten, tot de overtuiging, dat die „reuzenziekte" zetelt in de hersenen, ..i in de buitengewone ontwikkeling van een klier, ouder de hersenen, bij de kruising van de gezichtszenu wen. Deze klier is bij gewone men schen zoo greot als een erwtver droogt zij, dan houdt de groei van het lichaam op; maar werkt zij bui tengewoon sterk, dan krygt het lichaam reusachtige afmetingen. (De meer of mindere waarheid van het een en ander geheel in't midden latende, zal men toch wel doen met op te merken, dat het bericht uit Amerika komt.) Voor den inhoud dezer rubrielc stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij niet aan dm inzender teruggegeven. Mijn Heer 1 De Redac Hoppende dat n dit schrijven in u veelgelezen blad zal opnemen het veit gelezen hebbed van het ontvreemde van een klokje bij de brandt van j.l. Zondag avont door de werkman H. L. Schouten is onwaar daar het zijn bedoeling in 't geheel niet was om zoo iets te doen daar het klokje wel in hande is gezien maar niet in zijn bezit is gevonde en daarom hoop ik dat u met dit schrijven al die vuige laster zal weten te deken want als men een hond wil slaan kan men best een stok vinde al heb hij ook niets gedaan en daarom tart ik de beste uit om mij van diefstal te over tuigen. Hier mede blijf ik U Dw. w.gH. L. SCHOUTEN. Haasstraat No. 5. Wij hebben aan den inzender het recht van verdediging niet willen ont houden, ons overigens in de zaak geen partij stellende. Politie en justitie zullen wei uitmaken hoe laat het (ten aanzien van dat klokje) is geweest. Red. terdam naar Java, arriv. 4 Maart te Southampton. Het stoomschip Prins Willem III, van Arnst. naar West-Indië, pasB. 2 Maart, des namidd. 4 uur 15 min. Ouessant. Het stoomschip Koningin-Regentes, van Amst. naar Batavia, pass. 3 Mrt. Gibraltar. Het stoomschip Prins Frederik Hen drikvan West-Indie naar Amster dam, arriv. 3 Maart des voorin. 9 u. 45 min., te Havre. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., arriv. 2 Maart van Rot terdam te Newyork. TELEGRAMMEN- De gebeurteniase in Armenië. LONDEN, 4 Maart (Reuter). De correspondent van de Telegraph seint uit Mush, dat de gruwelen in Armenië voor de commissie van onderzoek afdoende bewezen zijn. Er moet nog alleen worden vastgesteld op wie de verantwoordelijkheid rust. De Turken blijven op verschillende plaatsen de Christenen bedreigen. Bevallen: 3 Maart A. Abbink v, d. Molen d. - S. J. HageVring z. B. G. Koenv. d. Wijst d. 4 J. de LaatOoms z. H. J. Nienkemper Marinus d. A. AsmaRus z. (levenl.) 5 M. Haamansv. Gelder z. Overleden: 2 Maart. J. J. Stap horst 10 m. d. Wagenweg 3 G. C. de VosTit 71 j. L. Lakenstr. C. L. A. v. Luik 1 m. d. Spaarae C. G. J. v. d. AaHemelrijk 63 j. Spaarne 4E. Wouterse 3 j. z. Doelstraat J. A. Cli- teur 66 j, Barendsestr. Geachte Heer Redacteur van Haarl. Dagblad. Van de wenschelijkheid overtuigd dat Haarlems brandweer eenige ver betering behoeft om bij hevig uit slaande branden beter en spoediger op te treden zoo bied ik UEd. vol gende regelen in uw veel gelezen blad ter beoordeeling van deskundigen aan. Wat is noodig om bij weinig druk king der waterleiding het water meer binnen het brandend perceel te bren gen? Dat men zich hooger moet be wegen; vooral daar de gebouwen steeds in hoogte toenemen is een z. g. reddingsladder op wielen daarvoor onmisbaar, het nut hiervan is in groote steden zoowel hier als in het buitenland met gunstig gevolg bij alle doeleinden gebleken zoowel bij het redden uit huizen als het langs dezen weg moet geschieden, is zij voor den pijpgast een waarborg ais stevige standplaats buiten den rook. Zelfs op kleine plaatsen in ons land zag ik ze bij het matrieel behooren. Zou een andere indeeling van de wachthebbende spuiten niet beter zijn om bijv. de stad in vier afdeelingen te plitsen Noord, Oost, Zuid en Wes terkwartier wier spuiten binnen deze bepaalde kom zouden liggen wanneer de brand in dezen wijk uitbrak direkt hulp kunneu bieden. Het is toch on gerijmd dat men zooals nu van het andere eind van de Btad moet komen om het eerst water te geven, terwijl andere spuiten dichter bij zijn en steeds klaar kunnen staan. Men zou dan toch de premie aan de eerstko mende spuit uit het kwartier kun nen geven. Verder zou de oudste kapitein in geval in deze kring geen comman dant woont, het tijdelijk bevel bij het begin kuur.en nemen, het is toch niet te vergen dat de hoofdkomman- dant bij zulk een uitbreiding als de stad vooral in het westelijk deel onder gaat nog sneller dan op arends vleu gelen kan verschijnen, dit echter ter 'ce voor latere beschouwing van hooger hand. Wat toch de reden is dat men geen infanterie hier bij den brand ziet en op andere plaatsen wel, zooals te Leiden en Arnhem, zelfs met eigen spuit, is mij duister! Mij dunkt zou dat laatste niet te Arnhem zoo van invloed zijn ©p de gemeente-belastin gen dat het nu met Haarlem daarin voor de helft verschilt. Ook het uniform der schutters past niet voor zulk een langen tijd op hun post bij zulk aanhoudend, vooral 's nachts, grimmig winterweer en zulk aantal in beide maanden. Met de plaatsing dezer zal U mij ten zeerste verplichten en met beleef den dank teekent. tt ut a Uw Dw. Dr. Hoogachtend jq- FAMILIE BERICHTEN. Getrouwd: 2 Maart. A. van Ga len, wedr. M. E. Hirzel von Kern- ten, en M. J. Vermeire, wed. C. Bak ker, Leiderdorp. Bevallen: 1 Maart. L. II. Groe- newegenMüller d., De Bilt. 2. A. v. Vliet—Sants z., Uithoorn. A. van der Wrer£f—Van Versendaal d., Zieriksee. J. M. van EekBoot z., Amst. Overleden: 27 Febr. H. W. Kröuer, Osnabiück. Wed. C. H. Nord strom—Heinrich, Amst. 28. H. We- verink 58 j., Amst. 1 Maart. S. W. baron, van Heeekeren van Keil 87 j., Ruurloo. M. Har te veltVan Vrijber- ghe de Coningh, Leiden. J. D. v. d. Vijver, Naaldwijk. M. W. Mok 72 j., Amst. P. E. d'Arnaud 83 j., Amst. 2. B. R. Citroen 87 j., Amst. W. Bau- mann jd., Apeldoorn. ^toomvaartbertahtsn. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. 8. M., arriv. 3 Maart van Am sterdam te Newyork. Het sto^mEchip Ardjotno, van Rot Aan Geabonneerden op dit Blad en hv/nne huisgenooien, worden aan het Bu reau KUine Houtstraat 14, op mondelin gs aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1, Agentessen in linnen P. G-. beschaafde stand nitgebr. comectiën. 2. Eerste reodiste teg. 15 Maart 8, Fl. verkoopster in fijne mantelzack P. G. 4. Jongmeo8clx 25 ja-ar ongeh. tegen Ang. op hoogte manufacturen rak, die zeifat. kau optre. den tegenover een groot winkelpers. prima refer. 5. Peïsoon v. Sleonhouwbek. ra. h. vak eu met bouwk. teek. Bewijzen v. bekw en g. gedr. 6. Bediende Sigarenmagarjn- 7 Klerk op kant. v. kol. waren goed8 hand f 250 a f 800, direct Bed, schoeaenrak, flink verkooper hek, in. duitsch. 9. Volontair assnrantiekant. 1517 jaar. 10 Reiziger, die areh tecten en aanne». te- zoe.-ct, voor terk. -ngelscbe tegels. 11 Représentant ponr les vins do Champagne. 12. Leeruar i h. smeden aau een ambachts school. bankwerker Bekendh. m. h. ach:nev&k is aanbeveling. Trakt f750. 13. Machineteekenasrs, instaa- zelfstandig te construeer* n. 14 Gasfitter lie st kek. in. sm d*w. 15 Maart MARKTNIEUWS. Petr eumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 2 Maart: De amerik. Petrolenm-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 6,10, 6,10, 6,30, 6,30, 6,30, 6,30 et. p. gall. Philadelphia 6,05, 6,05, 6,25, 6,25,6,25, 6,25 ct. per gall. Ruwe olie 104,103%, 103", 104, 106K, 105Ï c. p. v. Alkmaar, 1 Maart. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 132 stapels, weg. 52,329 Kg. Prijzen: kleine Gras Kaas f28,Commissie Gras f28,mid delbare Gras f26,—. Alkmaar, 2 Maart. Ter veemarkt aan gevoerd^ vette kalveren, 204 nuchtere dito, 34 schapen, lammeren,vette varkens, 84 magere dito, '249 biggen, 1 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 14 koeien, 0 ossen, 4 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 4 a 14, schapen f 8 a 20, lammeren f0,a 0,magere 7arkens f 13 a 16, biggen f 6,a 9, ezel fa bokken en geiten f5, a 0,kl. bokjes f 0,a 0,koeien f 125 a 180, ossen 0. paarden f 50 a 70, veulens a allen per stuk, vette varkens a et. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3