M8PLAKBIUETTEN. EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Donderdag 7 Maart 1895, No. 3582 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gebeele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post 1,65. 0,05. 0,30. 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Tulefoonuummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOH, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SucePary» 31 bis Faubourg Montmartrm BIlJËTTËK voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen ete. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken pr|Js laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever Haarlem0 Maart 1895. Met Mei a. 8. wordt op de rijks kweekschool voor onderwijzers alhier het onderwijs in handenarbeid onder de leervakken opgenomen. Het sala ris voor den te benoemen onderwijzer in dat vak is bepaald op f1600 s jaars. Kamermuziek. Jet medewerking van de heeren Joseph Cramer en Henri Bosmans gaf de heer L. Schlegel gisteren (Dins dagavond) zijne derde séance voor Kamermuziek. Niet genoeg kan ik mij verheugen dat ik eindelijk eens in de gelegen heid ben geweest met de séances ken nis te maken. Tot nu toe beletten mij mijne beroepsbezigheden. Dat de heer Loots juist dezen avond niet ter atse aanwezig kon zijn was de (voor mij zeer gelukkige) oorzaak dat mij de opdracht gewerd in zijn plaats als verslaggever de séance by te wo nen. Wanneer ik nu in het kort een overzicht wil geven, dan zeg ikstel u voor, drie virtuosen van den eersten rang, die u werken vertolken van de grootmeesters der kunst als Beetho ven, Schumann en Brahms, en dit op eene wijze die der volmaaktheid nabij komt. Het kan dan niemand onduidelijk zijn welk een machtigen indruk deze werken maken en hoe zoowel musicus als dillettant met volle teugen genieten moet van eene uitvoering als deze. Dat tussohen zooveel schoons een enkele onvolmaaktheid schuilt is dan slechts het bewijs van de onvol maaktheid der mensehelijke natuur. Ik bedoel b.v. het niet juist conso- neeren der unisons voor cei en viool in no. lb of een klein verschil in uitvoering van het thema van lc, waar de cel de eerste noot der afgaande toonschaal aan de laatste der vooraf gaande drie bond, in verschil met piano en viool, en een nog kleiner rythmisch verschil bij de laatste maat eener satz, ook in lc. Allemaal kleinigheden die den cri ticus niet mogen ontgaan maar in geen enkel opzicht sehaden kunnen bij zooveel schoons, als juist diezelfde nummer gaven. Heerlijk van klank was o. a. het lb van adagio cantabile, uit het trio op 1. No. 1 Es. dur van Beethoven, brillant de uitvoering van no. 2d. uit de sonate voor viool en piano op. 121 van Schumann. No. 3 trio op. 87 C dur van Brahms, was geheel wat de uitvoering betreft de primus inter pares. Lest-best zou hier dus wel een goede, ofschoon nog al vrije vertaling zijn. Twijfel omtrent het welslagen zal zeker nu wel bij niemand der lezers opkomen. Daarom aan elk der drie heeren in het bizonder een woord van hulde en dank voor het hooge kunstgenot wat zij den hoorders dien avond te genieten gaven. H. P. Een ooggetuige deelt ons mede, dat bij den brand van Zondagavond twee van de omwonenden, de heeren G. C. van Meeuwen en H. M. Kersten zeer velen aan zich hebben verplicht door aan spuitgasten, schutters e. a. die qualitate qua bij den brand tegen woordig waren, met milde hand aller lei ververschingen, warme dranken en sigaren uit te deelen, artikelen die bij het koude weer niet weinig wel kom zijn geweest. Tot laat in den nacht was het huis van den heer Van Meeuwen aldus een „Zoeten Inval" en onze zegsman meent, en wij met hem, dat den heeren van Meeuwen en Kersten daarvoor een woord van waardeering toekomt. uur van eerstgenoemd station ver trekkende treinen stoppen aan de tusschenstations, terwijl trein 46 bij tijdig verzoek te Vogelenzang zal stoppen. Haarlem-ZanJvoort Spoorweg-Maat schappij over de maand Nov. 1894. Opbrengst reizigers 1269.20s idem goederen 366.16s idem diversen 66.71 Te zamen 1702.08. Per dag en per kilometer 6.68. Uit het eerste ontwerp voor den a.s. zomerdienst bleek ons, dat het aantal treinen tusschen Amsterdam en Haarlem weder aanmerkelijk vermeer derd is. De Zandvoortsche lijn heeft onge veer dezelfde treinen als het vorige jaarvoor de tusschen Leiden en Haarlem gelegen stations is de dienst ook uitgebreider; de te ruim 9 en 2 Zooals wij reeds eenigen tijd gele den meldden was tegen P. J. van Hemert, oprichter van de Centraal- Apotheek in de Groote Houtstraat alhier, een vervolging ingesteld we gens het onbevoegd uitoefenen der pharmacie. Deze zaak werd heden voor het kantongerecht behandeld. Be klaagde, die sedert eenige weken de apotheek {verkocht en de stad verla ten heeft, was niet versohenen. Hoewel hij niet als apotheker be voegd is, heeft hij toch twee recepten klaargemaakt. lo. een [waarop stond unguentum jodoformi, gegeven door Dr. Krol op verzoek van den mil. apotheker van Gelder, welke laatste het ter hand stelde aan den heer J. Swens, lid van het geneeskundig Staatstoezicht, apo theker en zeepfabrikant. De heer Swens liet het recept door een zijner knechts aanbieden aan de Centraal- Apotheek en van Hemert bereidde de zalf en ontving er f0.35 voor. 2. een recept op verzoek van den heer J. Swens, geschreven door den heer A. H. van Tubergen voor eene oplossing van brometum kalicum en aangeboden in de Centraal Apotheek door den heer Pleijte, die er 35 Cts. voor betaalde en later, op zijn verzoek, nog een kopie van het recept ontving. De heer Swens gaf het zalfje en het drankje aan zijn medelid van het Geneesk. Staatstoez., dr. H. D. Kru- seman en deze zond, na een gesprek met mr. Van Outeren, den subs, offi cier van justitie, de beide artikelen in een naar hij zich meent te herin neren verzegeld kistje aan dezen amb tenaar. Later zond de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht een en ander aan dr. Kruseman terug, voor chemisch onderzoek, dat door dezen ook is verricht. Uit de vragen die de kantonrech ter doet, blijkt dat veel waarde wordt gehecht aan de wetenschap of het kistje door dr. Kruseman verzegeld is geworden of niet. De concierge van het paleis van justitie die het aan nam wordt daarover zelfs gehoord, maar kan ook niet met zekerheid verklaren, dat het verzegeld was.Ten slotte wordt, op requisitoir van den ambtenaar van het O. M., de zaak een week uitgesteld ten einde Henri Beksvoort, den looper van dr. Kruse man, die het kistje bezorgde, alsnog als getuige te hooren. Als getuigen traden thans op, be halve de concierge, de heeren Swens, Kruseman, van Tubergen, Pleyte en de zeepziedersknecht Lycklama. Heden kwam ons een bericht ter oore, dat ongetwijfeld door de wiel rijders, voornamelijk door de leden van den Alg. Ned. Wielrijdersbond, met leedwezen zal worden vernomen n.l. dat de 1ste secretaris en de pen ningmeester van genoemden bond, de heeren J. C. Burkecs en A. Koolho ven, hun ontslag hebben ingediend. Dat ondanks de groote beslommerin gen en moeite verbonden aan het ver vullen hunner functiën in het dage lij ksch bestuur van den A.N.W.tf., de werkzaamheden van dat bestuur bij een deel der leden zoo weinig waar deering vinden, is de reden, die de heeren Koolhoven en Burkens tot dezen stap noopte. De komst van Jaap Eden. Heden is hier ter stede een tele gram van den wereldkampioen op de schaats ontvangen, waarin hij meldt Maandag a.s. hier te zullen arriveeren. De leestelijke ontvangst, die naar ons ter oore kwam luisterlijk, belooft te worden, zal dus Maandagavond hier ter stede plaats hebben volgens het vastgestelde programma. In het bizonder doet het ons ge noegen te kunnen mededeelen, dat onze sympathieke Jaap Maandag zal komen, omdat de zekerheid van zijne komst zeer zeker veel zal bijdragen om de op Donderdagavond uitge schreven vergadering van afgevaardig den van sportvereenigingen eene groote belangstelling te doen genieten, en dus de commissie uit de IJsclub en de H. W. V. „de Kettinggangers", die reeds veel blijken van sympathie heeit ontvangen, op flinke medewer king kan jjrekenen. Paardenmarkt, Op de heden alhier gehouden paar denmarkt zijn aangevoerd 199 paar den; de prijzen bedroegen van f50 tot f300. Aanvoer middelmatig, alleen werkpaarden, handel vrij levendig. De stoom bootdienst van Haarem- mermeer naar Amsterdam door de Ringvaart langs Aalsmeer, is thans Te Nieuw-Vennep (Haarlemmer meer) heeft men om het torenuur- rk te herstellen, eene verloting ge houden, welke uitmuntend is geslaagd. Eene toelage der synode heeft kerk voogden in staat gesteld, kerk en pastorie der Hervormde gemeente te Nieuw-Vennep te restaureeren. De sluizen in den Haarlem mermeerpolder. Omtrent deze sluizen schrijft men nog: 13 er veel gesproken en geschreven over de sluizen in den Haarlemmer meerpolder, en zijn er vele gissingen gemaakt waarom ze niet geopend worden, naar we met zekerheid kun nen berichten, berust veel er van op onwetendheid over den werkelijken toestand. Wat toch is het geval? De aannemer van de vaarten waartoe de sluizen toegang geven, heeft eerst in begin van November jl. zijn werk als klaar opgeleverd, en had na dat tijdstip neg een halijaar het onderhoudswerk, en daar niet in de bestekken was opgenomen, dat gedurende den onderhoudstijd de sluizen voor het publiek mo sten worden geopend, stonden tegen die opening verschillende bezwaren in den weg. De onderhoudstijd eindigt in April a. s., dan gaan de sluizen aan ge noemden polder over, en worden ze opengesteld. Naar we vernemen, begint de aan nemer van het verdiepingswerk van vaarten en tochten in den polder te werken, zoodra het ijs het toelaat, en worden de sluizen ten behoeve van dat werk, voor hem ook gedurende den onderhoudstijd geopend. Tel. Op de Dinsdag te Sloten gehouden paardenmarkt waren 42 paarden aan gevoerd de handel was tamelijk; prijzen van f 80 tot en met f 300. In de Dinsdag te Zandvoort gehou den veiling is het hêtel Victoria, legen te Nieuw-Zandvoort verkocht voor f 5800. Koopers werden de heeren Guldewond, London en van Ommeren te Haarlem. Parlementaire praatjes. De verdere beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de invoer- rechtheffing werd uitermate bekort door de door den minister aange brachte wijzigingen, waardoor amen dementen vervielen. Zij bestonden, hierin, dat de wet een tijdelijk karakter kreeg en voor den tijd van 4 jaren uiterlijk dienen zal en ten tweede, dat de schadever goeding voor „oponthoud" bij onge motiveerde naasting op ten hoogste 15 pet. werd bepaald, zonder beroep op den rechter. Die wijzigingen von- Naar hit engtlsch vail A. B. ROMNEY. 19) HOOFDSTUK IX. Squelsh verliet de kamer en Amy zette zich zeer verbaasd op een stoel neer en riep uit: „Het is goed, dat ik het van haar te weten ben gekomen. Goede hemelwat moet ik doen Hoe zal ik ooit bqtijds gehuwd zijn?" Zjj zat over dit vraagstuk zoo diep na te denken, dat zij niet opmerkte, dat het geluid van Squelsh voetstappen, in plaatB van zich te verwijderen in de richting der kamer van miss Hawkins, zich plotseling niet meer deed hooren. Samuel had Squelsh gewenkt in zijne kamer te komen. „Wat is er mijnheer?" zeide Squelsb. Rusteloos liep Samuel de kamer op en neer. Nu en dan wierp hij heimelijk een blik op Squelsh, die met een onver stoorbaar gelaat bij de deur stond. „Nu mijnheer, wat is er?" vroeg Squelsh nog eens. „Spreek niet zoo luid," fluisterde Samuel. „Ik zeg niets, waarover ik mij zou behoeven te schamen wanneer iemand het hoorde," zeide Squelsh, des ondanks met wat meer gedempte stem. „En ik kan hier niet langer blijven; juffrouw Hawkins heeft mijne diensten noodig." „Squelsh," begon Samuel en bleef plotseling tegenover haar stil «taan met de oogen neergeslagen, „onder ons behoe ven wij de zaak niet geheimzinnig te bespreken; daarvoor kennen wij elkaar te goed. Je begrijpt zeer goed, wat ik wil weten." „En wanneer dat zoo is?" zeide Squelsh. „Om dan duidelijk te spreken," begon Samuel„ieder stelt zijn waar op prijs. Wat is je prijs voor de mededeeling over alles wat je weet betreffende het testament „Honderd pond," antwoordde Squelsh. „Zeer goed. Ik beloo' je ze je te geven wanneer ik in het bezit kom van het geld." „Neen, neen, dat gaat niet. Ik moet het nu hebben of in het geheel niet," zeide Squelsh beslist. „Dan moet zij alleB aan mij hebben vermaakt I" riep Sa muel uit en zijn gelaat verhelderde, „anders zou je er geen oogenblik aan gedacht hebben mij zooveel te vragen. Bedenk eens Squelsh, hoeveel honderd pond zijn." „Ik heb het dikwijls genoeg bedacht," antwoordde Squelsh. „Wilt u mij zooveel geven of niet?" Samuel keek haar een oogenblik doordringend aan en zeide toen „Ik «al ze je geven op deze voorwaarde dat je zeker weet, dat mij tenminste een gedeelte is vermaakt." „Nu, dat kan ik juist niet zeggen," antwoordde Squelsh langzaam. Samuel werd zeer bleek. „Maar wanneer u alles weet dan is er een middel om alles te kunnen krijgen." „O, op welke manier dan Squelsh?" smeekte Samuel. „Eerst het geld," klonk het van hare lippen. Samuel ging zitten en schreef met trillende vingers een cheque voor het bedrag van honderd pond. Squelsh nam ze aan, hekeek ze zorgvuldig om te zien of ze goed was en 3tak het papier bij zich. „Miss Hawkins," zeide zij hierna, „heeit al haar geld na gelaten aan diegene der jonge dames, die op Nieuwjaarsdag vóór twaalf uur gehuwd is. Eu ik zou wel eens willen weten wat u belet om den bruidegom te zijn?" „Niets," antwoordde Samuel verrukt volstrekt niets 1 Squelsh je bent eene goede ziel en ik zal je niet vergeten. Heeit miss Hawkins jeu ook eene kleine herinnering nage laten „Slechts vijf honderd pond," antwoordde Squelsh. Samuel floot. „Niet slecht," merkte hij op. „En weet je zeker, dat het testament behoorlijk is geteekend, ook door de getuigen. Het zou slecht gaan, zie je, als het nu eens verkeerd uitpakte." „O, er is geen vergissing mogelijk. Ik ben er al dien tijd bij geweest, uitgezonderd toen ik de keukenmeid ging halen deze en ik waren de getuigen." „O ben je getuige geweest vroeg Samuel met een grimlach.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1