MoorMwerto. iel Immer 11 EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargaag No, 3584 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÉN: Zaterdag 9 Maart 1895, J.C. nieuwe Geïllustreerde Roman De Diamanten van de familie PONSONBY. Japansche Lijkverbranding na een Gevecht. GEWED, Dg Kintoa van dei Nevel, Hieuw Frijsieadse! STADSNIEUWS. FEUILLETON. D V..r Haarlem per 3 maandenf 1,20. Frw*. d.or het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afceaderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit bl.4 verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bwreau: Kleine Houtstraat l~=t, Haarlem, Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor tiet Buitenland: Compagnie Générale do Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES', SuceParijt Slbit Faubourg Montmartr* Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten Een edel EchtpaarHaarlemmer Halletjes COXXX. Binnen en Buitenkmdsche berichten.Varia. AdvertenWén enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tan tien, Brievenbeefden, Memoranda en alle overige Drnkwerken, die op kantoren veerk.meaworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gealrakt. De Directeur-Uitgever verschijnt een Getiteld (met 4 illustraties). (met illustratie). (met illustratie). Het vervolg op de» alom bekenden en beroemden roman naar het Engelsch van Rider Haggard. Voorts Anecdoten. Een curieus volkje. Hoe Schubert'B Standehen ontstond? Naif. Een kleedingstuk dou ble usage". Prijswinnaar van jaadsel CXXIX. Een verschijnsel en zijn verklarirg. Oplossing van raadsel CXXXI. Een gegronde opmerking. Hun reputatie waard. Aange naam gezekcbap, (met 2 illustraties). Schaakrubriek. Mededeelingen. Haarlem, 8 Maart 1895. Door den heer D. E. L. van den Arend is gisteren een schrijven gericht aan B. en W., waarin hij heeft meld, dat hoewel de gevoelens van B. en W. en die in den gemeenteraad uitgesproken,ten hoogste waardeerend, hij de door hem ingediende aanvraag om ontslag als commandant der 'brandweer, niet kan terugnemen, daar de aanvraag na rijp beraad is geschied en de beweegreden daartoe dezelfde is gebleven. Voor het examen nuttige hand werken te 's Gravenhage zijn Donder dag geslaagd de dames W. J. Zaad- noordijk, C. Swart en J. W. C. van Rossum, allen alhier. Heden herdenkt de heer W. Duval adjudant-onderofficier en administra teur van het hospitaal alhier, den dag waarop hij voor 40 jaren in wer- kelijken dienst trad. Daar deze ge beurtenis in het militaire leven een groote zeldzaamheid is, zal deze dag voor genoemden heer niet onopge merkt zijn voorbijgegaan. Arbeidsloon en Arbeidsduur. De besturen van de werklied en ver- eenigingen St. Jozef, onderafd. van den Nederl. R. K. Volksbond, Ned. Werkliedenvereen i gin g Patrim onium en de timmerlieden en modelmakers- vereeniging Eensgezindheid hadden ons per circulaire genoodigd tot het bijwonen van eene vergadering in Weten en Werken, tot bespreking van arbeidsloon en arbeidsduur. De vergadering werd gepresideerd deer den voorzitter van St. Jozef, die een kort epeningswoord hield waarin hij zeide, dat de vergadering was be legd om, door bespreking met de pa troons, te geraken tot hooger loon en wat korter arbeidsduur. Evenwel vond men den wensch van „Door Een dracht Verbetering" naar 23 ct. per uur en 10 uur 's winter en 11 uur 's zomers arbeid, overdreven. Er waren weinig patroons aanwe zig, alleen een zevental timmerlieden en aannemers. De architecten waren allen gevraagd, doch geen hunner was tegenwoordig. De aanwezige patroons hadden naar de zaak weinig ooren. De heer Van Ommeren wees er op, dat iren de beslissing van den Raad over het adres van den Arbeids raad afwachten moest, dan zouden (als de Raad aan het verzoek vol doet) ook de particuliere archi tecten er eerder toe komen, be palingen betreffende loon en arbeids duur in hunne bestekken op te ne men. Bovendien vond van O. het niet goed, dat men de zaak met zoo'n klein aantal vereenigingen trachtte totstand te bren-en. Vele metselaars en schilders hebben niet eens een circulaire ontvangen. Valt het besluit van den Raad tegen, dan kan men alle vereenigingen bijeenroepen en den Arbeidsraad aan het hoofd stel len. Bovendien is het nn toch te laat, want in deze en de volgende maand wordt het meeste werk aanbesteed. Wie bjj zijn berekening loonsverhoo- ging opneemt, krijgt bet werk zeker niet. De patroons moeten rekening houden met de werkgevers en wan neer nu de grootste in de stad, de gemeente, voorgaat dan volgen de particulieren licht vanzelf. De heer Nelissen wees op de moei lijkheid van loonsverhooging met het oog op onderhoudswerken. De heer Rinkema meende, dat het hoofddoel meest zijnverminde ring van werkloosheid. Daarvoor is het middel verkorting van den ar beidsduur en daaruit zal weer loons verhooging voortvloeien, omdat de werkman, minder uren werkende, dan ook per uur meer zal moeten verdienen. Merkwaardig was het nu uit den mond van Bakker te hoeren, dat de vrijheid van aannemer en werkman niet door bepalingen omtrent arbeids duur moet worden aan banden ge legd. „Ons allen," zeide hij, „is de vrijheid aangeboren en de werkman werkt liever 12 dan 10 uur. Boven dien krijgt dan de kleine patroon, die niet over groot personeel en veel machines kan beschikken, geen werk meer. Ook tegen het uithouden van werklieden van buiten was deze spre ker gekant. Nu al is in Amsterdam en Leiden bepaald, dat geen werkman aan stedelijke werken mag deelne men, die niet een jaar in die gemeen ten heeft gewoond. Wanneer er dus nu elders werk over en bijv. te Haarlem te weinig werk is, dan kan de baarlemsche werkman niet gaan vragen om het werk in een andere stad, waar men hem wel zou kunnen gebruiken. Op 't eind verwaterde de discussie, maar de heer van Ommeren beloofde nog, dat hij de zaak te berde zal brengen in de eerstvolgende verga dering van de „Vereeniging van In- du8trieelen en Kooplieden betreffende bouwkunde en aanverwante vakken" en daarover een uitvoerige gedaehten- wisseling zal trachten uit te lokken, De ontvaDgst van Jaap Eden. Ter nadere bespreking van de ont vangst van den wereldkampioen, welke zooals gemeld is eenigszins officieel zal zijn, daar verschillende autoritei ten hier ter stede zijn uitgenoodigd tot het concert in de sociëteit „Ver eeniging", waren Donderdagavond een aantal bestuursleden en afgevaar digden van verschillende haarlemsche clubs hier ter stede bijeengekomen op de bovenzaal van café „Neuf". De bijeenkomst werd gepresideerd door den heer A. Koolhoven, een der leden van het comité van uit voering. De vertegenwoordigde vereenigin gen waren Haarl. IJsclub „Haarlem en Omstreken," de Haarl. W. V. „de Keltinggangere," de „Haarl. Football Club," de Gymn. en Schermv. „Kracht door Volharding," de kegelclubs „de Greote Vauxhall" en „Phoenix," de onderafd. v. d. R. K. Volksbond, de onderoff. Ver. „Mars," de Weeriiaarh. Ver. „Voor Vaderland en Koning," de Roei- en Zeilver. „Het Spaarne," de „Ned. Schaatsenrijdersbond" en de Gymn. en Schermv. „Excelsior," die alle, de laatste drie uitgezonderd, on middellijk hare medewerking tot dezen optocht toezegden, evenals een bedrag door iedere club te storten tot ge deeltelijke dekking der kosten. Het volgende programma is opge maakt De deelnemers aan den optocht verzamelen zich ongeveer half zeven aan het station. Na de aankomst van Jaap te 7.14 (stadstg'd) wordt onder leiding van den heer Martin eene wandeling gemaakt langs Kruisweg Kruisstraat Barteljorisstraat Zijlstraat Ged. O. Gracht Raaks Wilhelmina straat Raamsingel Groote Houtstraat Markt. De stoet wordt voorafgegaan door 10 tamboers van de schutterij, 80 man der muziek van het 7de regi ment en begeleid door 60 fakkeldra gers. In de restauratie-zaal van het station zal de heer Jhr. Teding van Berkhout Jaap na zijne komst met een toespraak verwelkomen. De eigenlijke feestelijke ontvangst heeft, zooals is gemeld, in de con certzaalder „Vereeniging" plaats, waar een concert wordt gegeven door het strijkorkest van het Stedelijk Muziek korps. Aldaar zal de heer Jhr. A. E. Barnaart den held van den avond het eerst toespreken. De door Eden behaalde medailles zijn daar tentoen- gesteld. jDeor den Ned. Schaatsenrij- dersbond wordt Jaap een gouden chro nograaf aangeboden. Lijsten ter teekening voor het bij eenzamelen van geld tot bestrijding der kosten van de ontvangst liggen ter teekening bij de heeren Gebr. Vermeulen, BarteljorrisetraatA. J. van der Steur, Groote Houtstraat en in het café van Gebr. Brinkmann. Tentoonstelling van den R. K. Volksbond. Wanneer men het Prinsenhof bin nentreedt, dan ziet men in plaats van schoolbanken die er stonden ten gerieve van eene parallelklasse der hoogere burgeschool, een allee van groen, die den voetstap leidt naar de Statenzaal. Nog meer dan het kleine lokaal is de Groote Statenzaal zelve veranderd. De deftige met groen bekleede tafels zijn verdwenen en de figuren van de groote schilderstukken zien als 't ware met een uitdrukkirg van verbazing neer op wat daarvoor in de plaats gekomen is, de tentoonstelling na melijk van de afd. Haarlem van den Nederl. R. K. Volksbond en van hare onder-afdeelingen, die van de bloemisten, houtbewerkers, metaal bewerkers, bakkers en schoenma kers. Aan de spits staan de in zendingen van de bloemisten, vijftien in getal en het doet niet alleen gced de meerendeels welgeslaagde exem plaren van vervroegingskunst te zien, maar ook zich te verbeelden al is het dan ook slechts voor een oogen- blik dat we in de lente zijn en wandelen in onzen heerlijken omtrek. De ingezonden bloemen zijn niet alle van leden van [den Bond. Ver schillende patroons zonden groen en bloemen ter opschik in. Zoo treffen we groepeeringen aan van de firma's Ruijsenaars, Kronwels, Spruiten Van Emmerik, die de zaal een recht vroo- lijk aanzien geven. Wat behalve de bloemen allermeest[de aandacht trekt is een model in hout van de kathedr. kerk, die men voornemens is eerlang hier ter stede te bouwen. Het ontwerp daarvoor is door den heer P. J. H. Cuijpers den bekenden bouwmeester van R. K. kerken te Amsterdam, vervaardigd en het hout- model op zijn atelier daarnaar ge maakt. Aan de wanden hangen portretten van Paus Leo XIII en van Mgr. Bot- temanne, bisschop van Haarlem. El ders treffen wij portretten aan van den voormalig voorzitter der afd., den heer A. J. de Jong en van wijlen den bloemist H. W. Keuwenhoven. Voorts prijken in de zaal banieren van de Naar het engelsch van A. B. ROMNEY. 21) HOOFDSTUK X. „O ik hoor Hubert reeds binnenkomen," riep Amy met ongeduld uit. „Ik zal het hem dadelijk gaan vertellen wat zal hij verwonderd zijn. Ik hoop maar dat niemand het hem vertelt vóór dat ik beneden ben. Wil je dat voor mij vastmaken." Jane hielp haar, rijgde haar keurslijlje *icht en Amy vloog de kamer uit. „Nu," zeide Jane bg zichzelve, „zoo iets zonderlings heb ik nog nooit beleefd. Het denkbeeld, dat Amy en Samuel verliefd zijn op elkaarIk had altijd gedacht, dat zij hem gewoon verafschuwde en hij haar volstrekt niet scheen te bewonderen. Het is eene zonderlinge wereld I En nu te moe ten denken, dat Amy en Nellie beiden eerder verloofd zijn dan ikMaar het is heel goed mogelijk, dat ik vóór hen getrouwd ben. En dat is mijn plan ook 1" Juist op dat oogenblik werd er geklopt op de deur van hare slaapkamer. „Kom binnen," riep Jane uit. Squelsh trad binnen. „Neem mij niet kwalijk juffrouw," begon zij en wreef zich de handen, maar ik heb vergeten om uwe mama wat arrow root te vragen. Van hetgeen zij ons heeft gegeven is niets meer over, en miss Hawkins zou gaarne wat willen hebben voor haar avondeten; om haar dus niet teleur te moeten stellen ben ik zoo vrij u te vragen uwe mama er aan te willen herinneren." Jane beloofde dit en verzocht Squelsh haar keurslijfje dicht te willen rijgen. „Mot genoegen juffrouw," antwoordde Squelsh en met hare knokige viagers begon zij te rijgen. „En miss Amy gaat zoo trouwen begon Squelsh weldra. „Mijnheer Samuel is een fliüke jonge man." Jane lachte eenigszins spottend, en bevestigde het feit der verloving. „Ik had nooit gedacht, dat miss Amy vóór u zou trouwen miss nooit 1 Noch een der anderen," merkte Squelsh op na eenig stilzwijgen. „Ja, maar zij is nog niet getrouwd," antwoordde Jane scherp. „Inderdaad, dat is zeer waar," stemde Squelsh toe. „Heeft tante Hawkins het reeds gehoord vroeg Jane. „Ja mies," antwoordde Squelsh. „De meid heeft het mij verteld en daarna heb ik het haar meegedeeld." „En wat heeft zij er van gezegd?" vroeg Jane. „O miss, zij zeide alleen iets, dat ik liever niet zou her halen," zeide Squelsh. „Ja, ik begrijp zeer goed, dat het iets grofs was, je kunt het mij dus gerust zeggen. Nu wat was het?" „O, het was iets van menschen, die bij elkaar passen," antwoordde Squelsh met een kuchje tot verontschuldiging. „Is dat alles?" lachte Jane. „Ik dacht dat zij iets veel ergers zou hebben gezegd." „Zij zullen zeker wel spoedig trouwen merkte Squelsh op. „O hemel 1" riep Jane haastig uit. „Mijnheer Samuel zit er volstrekt niet goed toe. Den eersten tijd zullen zij nog niet kunnen trouwennatuurlijk wanneer tante Hawkins niet spoedig sterft en hun wat geld nalaat." Squelsh kuchte tweemaal alsof zij wilde zeggen, dat zg iets over dat onderwerp wist. „Natuurlijk Squelsh," vervolgde Jane haastig, „weet je, of dat het geval is of niet?" „Dat is waar miss," stemde Squelsh toe. „Zou ie mij niet eene kleine aanwijzing kunnen geven?" zeide Jane met vleiende stem. „Dat zou mij mijne betrekking kosten," antwoordde Squelsh. „Een heel kleine aanwijzing maar," drong Jane aan. „Nn juffrouw, wanneer u het voor u houdt dan wil ik u wel zeggen, dat u den raad van mij kunt aannemen om juffrouw Amy niet eerder te laten trouwen dan uzelf ge trouwd zijt. Dat is alles wat ik kan zeggen," antwoordde

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1