BINNENLAND. Letteren en Kunst. Sport en Wedstrijden, Rechtszaken. afd. zelve en van de onder&fd. Rede rijkerskamers, Zouaven en Timmer lieden. De houtbewerkers maken een goed figuur. Er is een zeer meoi in hout gesneden Mariabeeld, een kippenhok, een theetafel met uittrek- blaa op rollen en van J. A. Lips een geheel uit sigarenkisten-hout vervaar digde imitatie van het altaar in de kerk op de Oude Groenmarkt, een werk waarbij men niet het minst het ge duld van den maker bewondert. Van handigheid getuigt ook een mandje van bindbast vervaardigd. Onder de inzendingen van de metaalbewerkers trekt een miniatuur stoomwerktuig voor een baggermolen de aandacht, het werk van Theod. Koninge,een parapluie-standaardje van van El, die ook het ontwerp voer een vaandel voor deze afd. inzond, en een passerdoos van W. Deppe. De bakkers zelfs hebben kans gezien om iets aardigs te exposeeren. Zij vervaardigden portretlij sten in strik vorm en hingen in de openingen de portretten van koningin Wilhelmina. van den algemeen voorzitter van den Bond, van den onlangs afgetreden afdeelings-voorzitter, den heer de Jong, van diens opvolger den heer J. H. A, Lohman en van den president der tentoonstellings-commissie, den heer A. J. Dernison. Een wittebrood en een krentenbrood van reusachtige af meting zouden iemand honger doen krijgen. De schilders zijn vertegenwoordigd door een aantal ontwerpen en teeke- ningen, de decoratieschilder J. A. van Yelsen gaf een proefje van zijn kunst door de inzending van een doek, waarop een en ander zijn vak rakende, is afgebeeld. Wat zoude* de sehu en- makers anders inzenden dan schoenen Dat hebben ze ook gedaan en elegant uitziend werk geleverd. Met dit vluchtige overzicht zouden we kunnen eindigen, ware het niet dat er nog een nieuwigheid te ver melden overbleef en wel eene door den heer Dernison verbeterde ruige gele kaspar-doperwt. De verbetering van de vrucht is hierin gelegen, dat zij 8 9 erwten in de schee behelst, terwijl gewoonlijk niet meer dan 5 6 voorkomen. Zöven is al eene uitzondering. Bij het heengaan troffen we nog in het voorzaaltje eene inzending draad en gaas van de firma J. B. Lohman en een aantal eigen vervaardigde ge reedschappen, als spaden, vorken, kruiwagens en dergel. aan en we verlieten het gebouw, met de over tuiging dat de tentoonstelling wel klein, maar zeer bezienswaardig is. Een woord van dank aan den heer Dernison,die ons vriendelijk de noodige inlichtingen verschafte, mag hier een plaats vinden. Het tentoonstellings- bestuur bestaat, behalve uit dezen, uit de heeren H. Vester, J; Bork, H. A. J. Lohman, C. Roest, J. van Kessel en J. P. Meijer. Ongeveer te twee uur werd de ten toonstelling namens den eerevoorzit ter Z.D.H. Mgr. Bottemanne, door den Z.E. heer Wierdels, geestelijk ad viseur van de afd., geopend. Spreker begon met een woord van dank aan den heer commissaris der Koningin en B. en W. dezer gemeen te, voor de beEchikba .retelling der zaal, waaruit hunne sympathie bleek voor den werkman en het werk in zijn vrije uren doorhem vervaardigd. Na een woord van dank aan de inzei.ders, patroons en leden der jury, vestigde spreker er de aandacht op, dat uit deze bescheiden tentoon stelling blijkt toewijding van den werkman aan zijn vak, een eigen schap die waardeeriag en steun ver dient tegenover het morren van den ontevredene, die daardoor allen adel aan zijn vak ontneemt. .jGaat voort, christelijke werklie den, op den ingeslagen weg!" riep spreker ten slotte uit. Toont door uw voorbeeld en door uw gedrag, dat de werkman geëerd moet wor den I" Met applaus werd deze rede be groet. De uitspraak der jury kunnen wij heden niet meer melden, zij volgt in bet Nr. van morgen. Door de rechercheurs Verkerk en Van Halst is aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht, F, de KuBter, oud 21 jaren, koopman alhier woonachtig, verdacht van dief stal, door middel van een valschen sleutel, van een partij vleesch uit de slachtplaats van den vleeschhouwer Weller. Halfgebraden is het vleesch in zijne woning gevonden en in be slaggenomen. Door de politie is in beslag geno men een valsch kwartguldenstuk, voe rende de beeltenis van H. M. de Koningin Wilhelmina en het jaartal 1895. Kegelwedstrijd. De uitslag van den personeelen wed strijd van de kegelelub „Hard gaat ie," is als volgt le pr. goud. med. v. Lith Am?t 73: 2ö pr. v.zilv. Gründemann, alhier 70; 3e pr. de Bruine Groeneveldt, Leiden 694e pr. zilv. med. Ravenswaai, Rott. 68; 5e pr. zilv. Tueke Amst. 676e en 7e bronzen H. H. Lehbeck en J. J. H. Fischer Amst. met 67 en 65. Consolatie zilv. med. Hulsmann Amst. 42; eereprijs K. H. Lohbeck 283; negeapr. A. Aartsen, 9 negeas achtenpr. Sickler, Amst. 9 achten en zevenpr. van Lith 15 zevens, de laatste prijzen in 50 worpen. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Te Haarlem bestaat gelegenheid tot inschrijving van werkloozen voor vak mannen op Woensdagavonden en losse werklieden op Zaterdagavonden tel kens van tot 9% unr op den „Doelen". Door de commissie worden de vol gende werkeloozen aanbevolen: Timmerlieden, metselaars, schilders, scheepstimmerman, smid, opperlieden, boekbinder, schippers en zandvaar- ders, tuinknecht, oppasser loopknecht, vormer voor ijzergieterij, colperfcears, losse werklieden, te zamen 82 perso nen, welke gedurende de laatste maand zijn ingeschreven. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen te bezorgen in de bus welke geplaats is in de gang van den Doelen. Namens de Commissie J. HUIZING, Seoret Visscherij te Zandvoort. Zeven schuiten zijn alhier dit jaar voor de visscherij aangemonsterd, waarvan de laatste Donderdag is uitge zeild. Voor 2 schuiten is tot nu toe nog geene bemanning te vinden ge weest, zoodat de visschersvloot, die toch reeds niet groot was, met 2 schepen zal worden verminderd. De oorzaak van dien achteruitgang is geringe vangstde besommingen welke den laatsten tijd werden ge maakt, zijn ook zoo gering, dat het meer dan waarschijnlijk is, dat de pogingen, welke worden aangewend om nog ééne schuit in de vaart te brengen, t6 vergeefsch zullen zijn. Enkele matrozen van hier hebben zich reeds elders voor de haringvis- scherij doen aanmonsteren. Deze visscnerij is ook voor Zandvoort zeer gewenscht, daar men het ook met de kant visscherij, zocals die thans is, niet zal kunnen uithouden. Wil men hier met de haringvangst beginnen, dan zijn daar ongetwijfeld moeilijkheden aan verbonden, do h daar deze greotendeels van geldelij- ken aard zijn, zouden zij wel uit den weg te ruimen zijn, wanneer men op dit gebied iets voor Zandvoort zou willen doen. Te Beverwijk zal de keuring van hengsten ter toekenning van provin ciale Bubsidiën en aanhoudingspre- miën voor Noord-Holland boven het IJ gehouden worden op Vrijdag 15 Maart a. s. Vooraf zal eene keuring worden gehouden ter inschrijving van paar den in het Stamboek. Door de politie te Halfweg is aan gehouden en ter beschikking gesteld van de Haarlemsche justitie een jongmensch als ontvlucht uit 's Rijks werkinrichting en voor het onder gaan van een jaar gevangenisstraf gesignaleerd in het Algemeen Politie blad. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 7 Maart 1895. Roode wintertarwe f0.a f0. Witte tarwe f4.a f5,40, Zomer ristarwe f 0.a f 0.Rogge f 3.50 a f 4,Haver f4.50, a f5.25, Che- valiergerst f 0.—a 0.Duivenboonen f5.40 a f 5.85, Paardenboonen f4.75 a f5.20, Wintergerst f3.25 a 13,75. Verzekering van werklieden voor den ouden dag. In het café „de Kleine Willem Barends" te IJmuiden trad Donder dagavond als spreker op in een volks vergadering, belegd door het departe ment Velsen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de beer Mr. H. Smee»ge, lid der Tweede Kamer en oehandelde voor een zeer talrijk ge hoor, waaronder veel werklieden „de Verzekering van Werklieden voor den ouden dag.". Op duidelijke wijze werd doorhem aangetoond, dat het noodzakelijk is voor de oude afgewerkte mannen te zorgen, die het hunne ruimschoots bijgedragen hebben tot instandhou ding der Maatschappij. V' lgens spreker moeten werklie den en werkgevers geholpen door den Staat deze zaak op void, ende wijze regelen. Parlementairs praatj es Met algemeene stemmen is het wetsontwerp betreffende de heffing der invoerrechten aangenomen. Maar wat de motie-Gerritsen be treft (arbeidsduur en loonsbep&ling) is men nog lang niet aan het stem men toe. Prof. Drucker, die heden (Donder dag) het eerst het woord voerde ter verdediging van de motie, trachtte al lereerst in het licht te stellen dat zij geen inmenging van den wetgever vraagt, maar slechts een wensch uit, aan den Staat als werkgever gericht. Een algemeene wettelgke regeling zo* zeker de voorkeur verdienen, omdat de toestand der arbeiders nog lang niet zoo is als die ken en behoorde te zijn. Men had 't bezwaar geopperd, dat loonsbepalingen de werkloosheid vermeerderen; met voorbeelden be streed spr. deze meening, gelijk hij ook bestreed, dat de wanverhoudin gen in de vakken en steden er door zouden vermeerderen en dat de beste werklieden er het meest bij gebaat zouden zijn* De motie vroeg ook niet, dat de Staat de bepalingen zou over nemen, doch alleen dat de Staat re kening houde met het in sommige steden geldend gebruik, mits duide lijk vaststond wat daaronder moest worden verstaan. Dat in verschillen de steden ee*ige ongelijkheid sou heereehe*, afhankelijk van loeale toe standen, was niet te ontgaan. Maar de motie zou in elk geval verbetering van toestanden tengevolge hebben. Zoo onschuldig als de toelichting acht te de heer Hintzen de metie niet. Niet de wetgevende dooh de uitvoe rende macht zou er door gebonden worden. Het opdrijven der loonen boven de in de particuliere industrie besteede, achtte spreker een gevaar lijk iets alleen nog te rechtvaar digen indien misbruiken waren ge bleken, die z. i. echter niet waren aangetoond. De verhoogde loonsbe palingen werkten z. i. werkstakin gen in de hand. Tegen die bepalingen, die geen rekening houden met indus trieele bekwaamheden en de produc tie-prijzen ver hoegen, was spr., ook op grend van de te Amsterdam op gedane ondervinding, ten sterkste gekant en hij meende de motie ook daarom te moeten afstemmen, omdat zij in de gevolgen eenzijdig zou wer ken. Natuurlijk bleef tegenspraak niet uit. Inzonderheid voor de bouwvakken verhoogde loonsbepalingen bepleiten de onder herinnering dat de nij verheid er nergens op was achteruit gegaan, daar we waren „afgedwongen" betwistte de heer Heldt, dat ver hooging van productie-kosten daarvan het gevolg zou moeten zijn. Hij be streed voorts dat te Amsterdam de ondervinding een ongunstige zou zijn geweest en meende dat de motie geen vrees voor werkstakingen of wat dan ook behoefde te wekken. Ook de heer Heemskerk verdedigde de motie. Een nieuw argument in zijn rede was, dat hij den Staat niet wilde zien ingrijpen in bestaande toe standen, d&ar waar loonsbepalingen bestaan. Overigens sloten zijn argu menten zich bij die der overige ver dedigers der motie aan en is neg alleen te releveeren, dat hij, herinne rende aan het tot stand komen der bepalingen te Amsterdam, uitdruk- kelij k deed uitkomen, dat die volstrekt geen „rood" karakter droegen. Voor den heer van Karnt beek gold het bezwaar, dat men den Staat wilde dwingen de gemeenten na te volgen en dus gemeentelijke protectionisme in de hand te werke*. De heer Rutgers hield weder een zijner redevoeringen, puntig en sar castisch, waarvan hij het geheim bezit. Hij begon met de verklaring, dat hij vóór de motie was. Natuurlijk, als de Staat een aanbesteding hield, een raming maakte voor een in zekere gemeente uit te voeren werk, dan moest- hij daarbij rekening houden met de locale verhoudingen, met loonstandaard en gebruikelijke* werk tijd. Dat was bijna een axioma. Maar en nu begon hij de motie eventjes aftebreken wat de voor steller wilde, was dat de Staat ook loon- en arbeidsduurbepaliagen zou maken. En daar was de heer Rutgers mordicus tegen. Want de Staat moest onzijdig blijven en niet veranderlijk wezen, al naar de gemeentebesturen beliefden. Als de gemeentebesturen royaal wilden wezen met het geld der belastingbetalers, dan zouden dezen wegloopen en met hen het werk. Dan zou er nood ontstaan en moest de Staat weer bijspringen. Daarom was de motie bedenkelijk en ook omdat zij een stap zette op den weg die tot desorganisatie van den arbeid zou leiden. Heden (Vrijdag) 11 uur voortzet ting. G. Jr. Heden seint men ons uit Den Haag, dat de motieGerritsen is verworpen met 38 tegen 36 stemmen. Koloniaal werfdepot. De vorige maand werden bij het koloniaal werfdepót voer den militairen dienst in Indië aangenomen 164 per sonen, aan wie een handgeld werd uitbetaald van 40.910. Van die 164 werden 122 in de ver schillende garnizeenen van ons land voorloopig en te Harderwijk defini tief aangenomen en wel 76 Neder landers, 29 Dnitechers, 10 Bel gen, 5 Zwitsers, 1 Luxemburger eu 1 Oostenrijkers. De overige 42 werden overgenomen van de korpsen van het leger hier te lande, namelijk 26 van de infanterie, 10 van de ar tillerie, 4 van de cavalerie, 1 van de genie en 1 van de koloniale reserve. Als een bewijs van groote trouw bij dieren deelt men aan de P. O. C. mede, dat de hond van den man, die Woensdag te Groningen door een trein overreden werd, nadat zijn. meester was vervoerd, naar de plaats des onheils, kenbaar aan een plas bloed, terugkeerde. Het trouwe dier bleef daar liggen en liet zich door een volgenden trein overrijden. De om zijne anarchistische gevoe lens ontslagen onderwijzer A. Dijkstra, van Menaldumadeel, zal binnenkort in aanraking komen met den straf rechter. Althans er is tegen hem en zijn broeder eene aanklacht wegens mishandeling ingediend, en dat wel door zijn eigen vader. De broeders hebben den ouden man eene wonde aan de achterzijde van het hoofd toe gebracht en drze heeft gemeend van dat feit de justitie in kennis te moe ten stellen. De uitgevers zenden ons het eerste Nr. van den eersten jaargang van het tijdschrift voor electrotechniek „Elec- tra". Deze eerste aflevering beslaat lit vel druks (24 pag.) 4U formaat en bevat artikelen van technisehen aard, oeconomische beschouwingen en al lerlei mededeelingen uit buitenland* sche tijdschriften, benevens kleinere mededeelingen, r chtsquaesties en een lijstje van over het vak nieuw verschenen werken. Het nationaal kampioenschap voor wielrijders zal dit jaar op de baan te Arnhem worden verreden, waarschijn- luk den 2en Juni. Ook zal in 1895 de honderdkilometer-wedstrijd aldaar gehouden worden. De eerste wielerwedstrijd wan dit jaar op de baan der Wielrij-lersclub „Arnhem" zal op 5 Mei plaats hebben. Da rechtbank te Amsterdam heeft Donderdag uitspraak gedaan ih het geding tegea Bloemsma eu Mesker, die op 26 Februari terechtstonden beschuldigd yan diefstal van eeue som van f2100 ten nadeele van den heer Cadènes, Spuistraat 291, en wel in den nacht yan 14 op 15 October 1894. Zooals men vreet, werden beiden te Leeuwarden aangehouden. De rechtbank achtte beiden sehnl- dig aan het ten laste gelegde feit en veroordeelde Bloemsma (recidivist) tot 6 en Mesker tot 5 jaren geyan genisBtraf. D. eisch was 8 en 6 j *ren. D; Haagsche rechtbank veroordeel de Donderdag den timmerman t9 's-Hage die in het kleedermagazijn van de firma Peek en Cloppenburg daar ter stede eene groote partij gemaakte Squelsh, kiemde hare lippen vastberaden op elkaar en knikte verscheidene malen achtereen met het hoofd. „O SquelBhriep Jane haastig uit, „wat bedoel je daar mee. Beirelt het iets in tante Hawkins testament?" Sqnelsh knikte bevestigend. „O vertel mij toch wat je bedoeltAls 't je biieit Squelsh," drong Jane aan. „Ja jnffrouw, wanneer u belooft het niemand te zeggen, dat ik het u heb verteld, en wanneer het u iets waard is, dan kan ik het doen en het laten," zeide Squelsh. „Wat bedoel je daarmee?" riep Jane nit. „Daar wordt ge beld voor het middagmaal, ik moet weg. Toe, vertel het mij eerst I" „U hebt niet zooiets als een bankbiljet van tien pond knnnen oversparen?" vroeg Squelsh en wreef zich in de handen. „O Sqnelsh, dat zon ik je niet geheel en al kunnen geven. Dat is mijn kleedgeld voor een geheel half jaar." „Zeer goed jufirouw," antwoordde Squelsh, „het is mijne schuld niet, dat ik bereid was om u het beate middel aan de hand te doen om misschien in het bezit te komen van een fortuin dat duizenden bedraagt. Maar wanneer u liever nw geld houdt dan luistert naar hetgeen ik bereid ben u mede te deelen, ofschoon hot mij mijne betrekking kan kos ten, houdt n het dan maar. Maar dan moet n niet gaan zeggen, dat het mijne sthnld is geweest." Jane snelde naar haar schrijftafeltje, zocht het bankbiljet van tien pond te voorschijn en verliet een oogenblik later de kamer, tien pond armer en de door Squelsh Deloofde mededeeling rijker. „Ik doorzie Amy's plannetje geheel en al," dacht Jane toen zij naar beneden liep, maar hoe slim zij en Samnei ook meenen te zijn, ik zal nog slimmer wezen. Zij zullen vol strekt niet vermoeden, hoe ik hunne sluwe handelwijze heb doorzien. Geduld maar tot morgen, dan zal ik hun een groote verrassing bereiden. Zij kunnen heel goed bedrogen worden 1" HOOFDSTUK XI. Jane zat des avonds met een boek voor haar, plannen te beramen voor den volgenden dag. Mevrouw Dudley zat to breien en wierp nu en dan een blik vol verbazing op het verloofde paar, dat op de sofa beurtelings zat te giehelen en te twisten. Hubert was dien avond uithij maakte volstrekt geen geheim van zijne ver van streelende verbazing over Amy's keuze. De majoor zat bij den haard kalm te dutten achter zijn krant. Nellie zat te werken met een vrij ernstig gelaat. Ten tien ure begaven allen zich naar boven en weldra had de slaap rust gebracht over het geheele huis. De volgende dag was een Vrijdag de ontvangdag yan mevrouw Dudley. Des namiddags trokken de meisjes h re beste iaponneï aan om vervolgens in het salon op de bezoekers te wachten. „Ik hoop maar," riep Amy uit, „dat wij vandaar niet door oude dames zullen worden lastig gevallen. Dikwijl» komt het verlangen bij mij op om pruisisch zuur in hare thee te mengen wanneer zij maar niet weg willen gaan ten wijl zij weten gemist te knnnen worden." „Daar komt iemand. Ik ben nieuwsgierig wie het is?" riep Jane uit. De meid opende de deur en kondigde aan Mademoi selle Guilgault. „Hoe gaat het mademoiselle?" riep Jane uit, en drukte de bezoekster hartelijk de hand. Mademoiselle Guilgault was meestal eene welkome be zoekster; van haar werd verondersteld dat zij de laatste mode uit Parijs wist te vertellen en onfeilbaar was wat betreft goeden smaak bij inkoopen. Zij was eene niet opvallende, kleiue vrouw( die den indruk wist te maken van eene aardige, aangename verschijning. Zij wierp een scherpen blik op Samuel teen zij plaats nam op een stoel nabij den haard. „Mijn neef, mijnheer Samuel Dudley," zeide Jane. Mademoiselle glimlachte, toonde eene rij valsche tanden en boog bevallig. Wordt vermlgi.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2