BINNENLAND. De iMederlandsctie Ver eeniging te Londen. Sen Feestavond. handigde de heer A. Koolhoven nog een tweetal kransen. Voor de amsterdamsche sport- elub voerde de heer Dudok de Wit, de bekende sportman, ook het woord, en bracht o.a. hulde aan de rege lingscommissie, inzonderheid den heer Koolhoven. Kort maar krachtig was de betui ging van dank door Jaap na al deze speechen tot de aanwezigen gericht. „Schaatsenrijden kan ik wel, maar „spreken niet; ik dank u allen." Als tolk zijner dankbaarheid voerde hierna de voogd van Jaap, de heer Baale het woord. Als voorzitter der regelingscommis sie zeide de heer A. Koolhoven ten slotte allen dank, die hadden meege werkt tot het welslagen van dezen avond. Hij zeide o. a. den burgemees ter dank voor zijne tegenwoordigheid, en het bestuur der Vereeniging" voor de in de concertzaal verleende gast vrijheid. Hiermee was het gedeelte der fees telijkheden, dat een eenigszins offici eel karakter droeg afgeloopen en in meer intiemen kring werden ze eerst in „de Vereeniging", later op de bo venzaal in café Brinkmann voort gezet. Terwijl Jaap in de Vereeniging werd gehuldigd werd op de Groote Markt een volksconcert gehouden dat ondanks den mist zeer vea publiek lokte. Door de politie werd de orde uitstekend gehandhaafd. Heden ont ving het korps f25 van de regelings commissie als blijk van waardeering. De nieuwe regeling zal ook van terugwerkende kracht wezen en diens volgens den borgschuldigen die reeds hunne zekerheid hebben verschaft bij de invoering der nieuwe regeling het voorrecht te beurt vallen, ook voor hunne borgtochten dien voordeeligen grondslag te mogen inroepen. die het lijk heeft ge schouwd, vond de politie aanleiding om de begrafenis te doen uitstellen en den bezoeker, die wellicht doodslag beging, in verhoor te nemen. Hedenavond zijn de medailles van Jaap Eden te bezichtigen in de eta lagekast van de heeren Augustinus en Witteveen, Zijlstraat 77. Koninklijke Militaire Aca demie. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus en, bijaldien zich een groot aantal adspiranten aanbiedt, ook in de maand September e. k. een examen worden gehouden voor toe lating tot de Koninklijke Militaire Academie, geregeld op de grondslagen der wet van 21 Juli 1890. Voor dit examen worden opengesteld 107 plaatsen, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de cadetten der Cadettenschool A. Bij het leger hier te lande: 13 voor de infanterie; 2 cavalerie; 10 artillerie en 2 genie. B. Bij het leger in Nederlandsch Indië: 11 voor de infanterie; 1 ca valerie 5 artillerie en 2 genie. II. Ten behoeve van de adspiranten, bedoeld sub II van art. 25 der voren- vermelde wet A. Bij het leger hier te lande: 21 voor de infanterie1 cavalerie8 ar tillerie en 1 genie. B. Bij het le? er in Nederlandsch- Indië20 voor de infanterie2 cava lerie 6 artellerie en 2 genie. Nadere mededetlingen betreffende bedoeld examen en aangaande de inrichting der genoemde Academie zullen, vermoedelijk ongeveer tegen het eind der maand April e. k., in de Staatscourant ter kennis van belang hebbenden worden gebracht. Een deel der diamantbewerkers te Amsterdam hebben Maandag den arbeid opnieuw nedergelegd. Zij zijn in Plancius vergaderd en hebben de vaxgenooten op enkele fabrieken in de buurt achter de Stadhouderskade overreed te staken. Te Maastricht is de officiëele mede- deeling ontvangen, dat het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan die stad zal plaats hebben van 20—24 Mei. zou hebben kunnen weigeren, als ze waren uitgegeven. Ook als feitelijk vaststaande nam de H. Raad aan, dat het biljet bij den heer Beausar in betaling werd gegeven, wetende dat het valsch was, terwijl zelfs als dit biljet eenige onregelmatigheden bevatte, het desniettemin nadeel had kunnen doen ontstaan. Eindelijk be slist het arrest o. a. nog, dat het feit, dat de echte bankbiljetten met een stempel worden onderteekend niets afdoet: het maakt geen onderscheid of de onderteekening plaats heeft door de hand of op andere wijze. Een advertentie. De volgende zonderlinge advertentie komt voor in de Maas- en Waalsche Courant „In den nacht van 4 op 5 Maart j.l. is uit Winssen verdwenen de heer P. Br.... Vermoedelijk houdt hij zich op aan den Maaskant. In het belang van zijn zoon vragen enkele Hoog- straatbewoners zijn verblijf. Adres letters P. B. aan „het bestuur van de Zwarte Bende, te Winssen." Maandagnamiddag ongeveer 5 uur viel het 8-jarig zoontje van den heer Reiningh aan den Raamsingel te water. Zijn 10-jarigbroertje en 12-jarig zusje wilden hem er uit helpen doch geraakten eveneens te water. De kinderen werden gered door W. van Noordt en J. Roebera en liefde rijk opgenomen door de familie van den Boom, Alexanderstraat. Sedert Zaterdag is de dooi ingetreden de scheepvaart kan in de omstreken als hersteld beschouwd worden. Toch kon Maandagmorgen het marine communicatie-vaartuig Pijl. de inscbietplaats in zijkanaal F niet bereiken, de sleepboot Betsy bracht het schip met matrialen enz. ter be stemde plaatse. de gisteren vermelde arrestatie wordt ons nader uit Half weg gemeld Maandagavond werden de beide gearresteerden voor den officier van Justitie te Haarlem gebracht, waar een hunner, zekere de Ves, bekende. Men hoopt dat door deze arrestatie ook de overige leden der uitgebreide dievenbende, zetelende in het Noor delijk deel van Haarlemmermeer de politie in handen zullen vallen. Naar de Telegraaf uit goede bron verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen, om binnen zeer korten tijd de verhouding tusschen de in echrijvingen in het Grootboek der 2% pet. nationale] schuld en het ka pitaal, dat strekken moet tot zekerheid der rijk^-rekenplichtigen, te brengen van 70 op 80 pet. Een gevolg hiervan zal wezen, dut voor elke 100 gulden inschrijving, in stede van zooals tot dusverre 70 gulden in het vervolg 80 gu'den zal worden berekend. Tentoonstelling van Zaai granen. De eerste keuring en Tentoonstel ling van zaaigranen door de Holland- sche Maatschappij van Landbouw Maandagmiddag in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam ge houden, is uitstekend geslaagd. Er waren 117 inzendingen uit alle dee- len des lands en het bezoek van be langstellenden was zeer voldoende. De bekroningenbestaande uit 16 bronzen medailles, vielen ten deel aan Wed. J. Leupen Za., Haarlem, voor zwarte Tartaars«he haver, pota- toehaver, Providence-erwten, kleine groene erwten, Winch's premier gerst, groene erwten (Schokkers) enkrocn- erwtenL. de Vries, Hoorn, voor biuine boonen en witte boonen; H. J. Louwes, West Polder (gemeente Ui- rum), voor grauwe erwten, paarden- boonen en platte boonenH. Jansen Ezn., Nieuwer-Amstel, voor duiven- boonen Moll Zn., Enkhuizen, voor eapucijners; S. E. Woldringh, West- Polder, voor Probstey haver, en E. C. Algra, Stiens, voor witte stan- daardhaver. De firma Leupen verwierf dus 7 van de 16 uitgeloofde prijzen (bronzen me dailleB). IJsberichten. Boven-Rijn Waal enz.: te Emmerik, Lobit en te Huihuizen, blank water. Te Nijmegen, Druten, Tiel, St. Andries en te Zalt-Bommel, ijs vast. Te Go- rinchem, Maandagmorgen kleine ijs- beweging, thans ijs vast. Te Dordrecht en in de Noord, blank water. Beneden-Rijn en Lek: in het Pan- nerdensche kanaal, ys in beweging, beneden Candiate Arnhem, Grebbe, Wijk bij Duurstede, Kuilenburg, Vreeswijk, Vianen, Auieide en boven Schoonhoven, ijs vast.Beneden Schoon hoven, blank water. Te Krimpen, eenig drijfijs. Boven Streefkerk, ijs vast, benedenwaarts eenig drijfijs. IJsel: te Westervoort, ijs vast; te Doesburg, blank water. Te Zutfen in de door vaartopening der brug, ijs vast. Te Deventer en te Wije, eenig drijfijs. Van Katerveer tot Zalk, drijfijs. Te Kampen, ij3 vast. Maas enz: van Grave tot Alem, blank water. Te Blauwesluis en te Crèvecoeur, ijs vast. Te Wijk, blank water. Te Veen, eenig drijfijs. Te Wondrichem, over der breedte, ijs vast. Te Werkendam zijn de ijsbre- kers uit de Nieuwe-Merwede gepas seerd. Te Paulownahoeve en Dene plaat, drijfijs. Te Moerdijk, drijfijs over 1 5 der breedte. Te Helle voet- iluis en te Hoek van Holland, blank water. St. Ct. Diefstal van eflecten. De Haagsche rechtbank behandelde Maandag de zaak van den gepension- neerden kapitein van het Oost-Indische leger beklaagd tusschen 1 Aug. 1892 en 2 April 1894 in zijn woning bij 'sGravenhage uit een gesloten kist, in gebruik bij zijne schoonmoeder, na het slot te hebben doen verbreken, verschillende effecten te hebben weg genomen en zich toegeëigend. Er was namelijk verschil over een erfenis. De schoonmoeder beweerde dat haar zuster haar alleen een belangrijke som had nagelaten, de schoonzoon dat dit bedrag ook voor zijne vrouw en kinderen was bestemd en toen nu de bij hem inwonende schoonmoeder wegens oneecigheid het huis verliet met achterlating van de waarden, f30,000, eigende bekl. dit bedrag zich toe. Hij beriep zich op de belofte, die zijn overleden tante hem zou hebben gedaan, maar uit getuigenverklaringen bleek dat de verhouding tusschen beiden niet zoo goed was. Ook bleek, dat bekl. vroeger effecten verkocht hebbende voor zijn schoonmoeder zich toen beklaagd had, dat de tante aan zijn vrouw niets had vermaakt. Op de terechtzitting gaf de houding van bekl. aanleiding tot een terecht wijzing door den president. Een treurig ongeluk is de oorzaak iweest van den dood van een café houder op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, den heer P. F. K. Maandag van de vorige week kwam een klant het café binnen en trachtte, onder meer grappen, ook het biljart op t lichten. De heer K. verzocht den be zoeker zulks na te laten en zette zich zelf op het biljart om te beletten dat het verzet werd. De bezoeker greep daar op den heer K. aan en wierp hem op den grond en welzoo on gelukkig,dat de heer K. zich te bed moest bege ven en sedert dien tijd niet meer op de been kwam. Vrijdag stierf hij Heden zon hij begraven worden, maar in het berieht van den Becktszaken. "Valsche Bankbiljetten. In de zaak der v&lsche bankbiljetten heeft zooals door ons is gemeld, de Hooge Raad Maandag met ongegrond- verklaring van alle middelen van eassatie, het beroep in cassatie worpen. De Hooge Raad ging o.a. uit van de stelling, dat feitelijk is] beslist, dat "e biljetten valsch waren en dat ze alle door Krause zijn gemaakt, ter wijl omtrent de identiteit van de door Toebaerts in het bekende koffertje naar het station Utrecht gezo biljetten geen twijfel Kan bestaan. Verder is beslist dat uit het gebruik van de biljetten nadeel kon ontstaan; daar de bank ze had kunnen betalen Het ontbreken van letters en num mers op een zeker aantal biljetten en het voorkomen van den naam Pierson als voorzitter der Bank, terwijl de datum aanwees dat hij toen die be trekking niet meer bekleedde, zijn volgens het arrest niet zoodanige af wijkingen, dat de bank de betaling Belemmering van executo- rialen verkoop. Door den Hoogen Raad is Maandag het cassatieberoep van het openbaar ministerie tegen het arrest van het Hof te Amsterdam, waarbij Reens ontslagen was van rechtsvervolging wegens hem ten laste gelegde belem mering van executorialen verkoep in de Kerkstraat te Amsterdam ver worpen en dus het ontslag van rechtsvervolging gehandhaafd. In het arrest wordt beslist dat in de bevoegd heid van een deurwaarder der directe belastingen om een executorialen verkoop te houden, niet ligt opge sloten om toezicht te houden op zaken en handelingen van anderen. Bij geen wet of verordening is zoodanig toe zicht van het openbaar gezag aan dien functionaris opgedragen. (Par ticuliere Correspondentie LONDEN, 10 Maart 1895. Geachte Redacteur t De prachtige Whitehall Rooms van het hotel Metropole alhier herbergden gisterenavond een uitgelezen schare Hollanders te Londen woonachtig, be nevens eenige vreemde Hollandsche gasten. De jaarlijksche feestmaaltijd werd gehouden, het 22-jarig bestaan der Veree iging herdacht. En waar hier (zoudt ge 't gelooven niet ver beneden de dertigduizend Nederlan ders wonen, kan het geen verwonde ring baren, dat een zeker getal van hen zich nauwer aaneensluiten, om de gezelligheid te bevorderen en om den Hollandschen geest levendig te houden en pas aankomende jongelui voort te helpen niet alleen, maar ook om minder bevoorreehte landgenooten te steunen. Geen sprekender bewijs voor den praktischen geest, die in de Vereeniging woont, dan het feit, dat het Koning Willem Fonds voor dit laatste doel gesticht, reeds 20 jaren telt, terwijl de Ned. Kamer van Koop handel ook de kinderjaren is ontwor steld en nuttig en krachtig in vele gevallen optrad en treedt. Niet echter over die instellingen dit schrijven, maar over de Nederl. Vereeniging te Londen en meer bepaald over haar feest op gisteren. De Vertegenwoor diger van een Uwer oudere Zusteren had de goedheid, dit eenige feest voor mij toegankelijk te maken. Hem en der Vereeniging hier mijn oprechte dankMet redenEen Hollandsch hart toch doet het goed, de Holland sche driekleur te zien in een feestzaal in den vreemde en „'t Wilhelmus" en Wien Neerlands Bloed" te hooren spelen en zingen en er aan mee te doen „met onbeklemde borst." De nobele omgeving, de uitgelezen schare, het geliefde Hollandsch, de uitmuntende tafel (kleine meenings- verschillen tusschen onzen en den Engelschen smaak nu eens ter zijde gesteld) de first rate wijnen, dat alles moest een goed geheel vormen. Eere-Voorzitter was onze nieuwe Gezant, Z.Ex. mr. W. baron vau Golt- stein van Oldenaller, en voorts wat eeu gezelschap I Namen van honderd aanzittenden zouden lezers vervelen, maar eenigen spaai ik hun niet, en dat zullen zij billij ken, want zij zijn de moeite waard, al ware het slechts om te vernemen van wat gehalte onze Vereeniging hier is. Vooraf nog eens, dat ik er moet overslaan en niet de slechtsten en die ik noem zijn ook lang de min sten niet. Van het bestuur noem ik den h.er F. C. Hooft, Pres., den heer Gerrit sen, Vice-Pres,, die daarvoor helaas heeft moeten bedanken, den vriende lijken secretaris A. la Verga, den be- hulpzamen Penningmeester van Rin- gelensteijnvan de leden Baron van Brienen van onze ambassade, de hee ren Labouchère, Rozenraad, Alma Tadema, Nederlander van geboorte, Engelschman door naturalisatie, Jhr. May, consul-generaal, Maas, onzen ijverigen consul, Goudsmit, M. van Geelkerken „general-merchant", mijn prettige buurmandan den corres pondent van het Handelsblad met zijn geestige en guitige oogen en diens collega van de Nieuwe Rotterdammer wien te zien op zich zelf reeds een genot is en die ons plotseling voor het raadsel plaatst, hoe een blad zoo „vol van feiten, daadzaken eu cijfers", een correspondent kan hebben, die niet enkel berekend is (boven lof) maar die tevens is niet alleen „every inch a gentieman", maar daarbij vast en zeker „every inch a jolly good fellow". Onmogelijk is het mij ooi nog niet aan te stippen deu heer H-> van den Bergh van de wereldberoem de Boteriabriek fir-na Simon van den Bergh te Rotterdam en onder oudere eu jongere leden treffen wij namen aan, die meerendeels een bi zonder goeden klank in Nederland hebbenScheltema Beduin, Esserf Heldring, Mees etc. Vier oud-leden hoorde ik noemen als opzettelijk voor het feest overge komen, wat voor hen en voor de Ver eeniging pleit, onder hen Baron Grevers, thans gezr :t van Nederland te Bern. Als gast mag de heer Bruin- wold Riedel verin i 1 vvor en, secre taris van onze Mij. tot Nut van Algemeen en misschien kan ik straks van zelf nog op andere komen. Te ca. 8 uur begon het diner, i door. Zij ziet er allertreurigst uit De majoor ging Hubert roepen om den dokter te halen en hij en mevrouw Dudley begaven zich haastig naar de kamer van humie tante. Het was het uur waarop zooals de uitdrukking heet, de nacht verzinkt, het uur waarop de levenskracht der zieken het zwakste is, waarop de stervenden de worsteling met den dood opgeven, en de geest het lichaam verlaat, dat koud achterblijft, wanneer de eerste stralen der morgenzon het plechtig gelaat beschijnt van dengene, wiens tranen, wiens glimlachen voor altijd tot het verleden behooren, wiens eeuwige rust zooeven is begonnen. Mevrouw Dudley huiverde toen zij de kamer binnentrad. Oiscbeon het vuur helder brandde en de lamp was aange stoken, deed de verwachting, dat de Dood op het punt stond hier binnen te treden de warmte in eene gedrukte atmosfeer, het licht in halve duisternis veranderen. De oude dame lag in haar bed door kussens gerugsteund en neuriede in bevende tonen een liedje, dat zij in lang ver vlogen tijd had gezongen. De klank van de schrale stem der oude vrouw, die zoo spoedig voor altijd zou zwijgen, zin gende van „Jeugd en Liefde, zijn Liefde," trof de toehoor ders als het meest melancholische geluid ooit door hen gein ord. Mevrouw Dudley barstte in tranen nit. Zij boog zich over het bed en nam juffrouw Hawkins hand in de hare. „Lieve tante Hawkins, kent u mij nog?" riep zij uit. Zij gaf geen enkel teeken van herkenning, alleen luister den hare lippen van „Paarden, die trappelen, banieren, die wapperen." „O, hoe gaarne wenschte ik dat de dokter kwam I" zeide zij en wendde zich tot haar echtgenoot. „Binnen tien minuten zal hij wel hier zijn," antwoordde majoor Dudley en keek op zijn horloge. Squelsh hield een glas brandewijn in hare hand, en daar het te laat was om het aan miss Hawkins lippen te brengen, zette zij het eenige malen aan haar eigen mond. Er heerschte stilzwijgen onder de omstanders, langzaam kropen de minuten voorbij. De majoor staarde somber in het vuur; mevrouw Dudley lag geknield te bidden naast het ledikant. Plotseling liet Squelsh het glas, luid rinkelend op den grond vallen en riep uit „De Hemel zij ons genadig!" De stervende had zieh opgericht. „Aan de rechterhandzeide zij duidelijk en viel toen achterover dood. Een oogenblik daarna kwam de dokter haastig binnen, maar zijne kennis kon hij hier niet ten nutte maken miss Hawkins was dood. Toen de dokter op het ledikant toetrad, sprong de groote, grijze kat, die ongemerkt de kamer was ingeslopen, luid miauwend op bed. Breng dat dier weg," zeide de geneesheer. „Bah, die dieren verfoei ik g.Squelsh pakte do kat beet en braoht ze buiten de deur. Hubert leidde zijne moeder de kamer uit. „O Hubert!" snikte de arme mevrouw Dudley, „hoe gaarne wenschte ik haar ook meer te hebben liefgehad eu gelukki ger te hebben gemaakt Hubert zette zich bij zijne moeder neer cn sprak woordet van troost tot haar, totdat zij als een vermoeid kind in s viel, met zijne hand in de hare geklemd. Hij bleef zitten totdat het licht door de luiken naar binnen drong en het zwakke getjilp der vogels in de bo: men in i nabijheid zijn oor bereikte. Dit was het eenige geluid, dat de pleohtige stilte van den aanbrekenden dag verbrak. Zijne moeder ontwaakte. „Lieveling, ga wat rust nemen. Hoe zelfzuchtig van mij- dat ik je hier heb gehouden 1" Hubert kuste zijue moeder en verliet de kamer. Toen hij naar boven ging werd de deur van Amy's kam« geopend en kwam haar hoofd te voorsehijn. Haar haar Wh in papillotten gezet, en haar gelaat met eoid cream ing«' smeerd. „O Hubert I" begon zij, „wat is er gebeurd Ik ben al dien tiju wakker gebleven en niemand is hier even bij gekomen. Ik dacht dat ik den dokter hoorde. Is tante H»w kins erger geworden of wat is er anders aan de hand vervelfi)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2