EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Zaterdag 16 Maart 1895. No. 3590 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON 12e Jaargang HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantieri. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE ét Co., JOHN F. JONESSuceParyt 31 bi» Faubourg Montmartre: Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdag avond verschijnt, zal bevatten: In een niet rook-coupe. Haarlemmer Halletjes CCXXXI. Binnen cn Buitenkmdsche berichten. Varia. Adi ertenü'ên enz. Haarlem, 15 Maart 1895. Het Nederlandsch Tooneel. Bovengenoemd gezelschap voerde 'Donderdagavond het welbekende stuk van Sardou „Dames en Heeren van Port Arcy" ten tooneele. Het is een stuk dat boeit en de aandacht levendig houdt, dank zij de twee nobele figuren die erin voorko men, de barones de Saint André en haar zoon. Deze twee mensohen heeft Sardou zóo sympathiek weten te schilderen, dat de toeschouwer in hunne lotgevallen met groote belang stelling meeleeft en met het grootste genoegen al die intrigante lieden die hun het leven lastig maken, eens flink de waarheid zou willen zeggen Dit toch geschiedt in het stuk zelf niet en dat is o. i. een fout. Men mag zoo welopgevoed en beleefd zijn als men wil, niemands geduld is in de werkelijkheid bestand tegen vuur proeven als die welke op mevrouw de St. André en haar zoon worden genomen en die deze zich in hun eigen huis laten aanleunen. Mevrouw BrondgeestBouwmees ter vervulde de rol van Marcelle Au- bry, een tweede rol al staat ze op het programma nommer een. 't Is een ongewoon iets deze actrice in het tweede gelid te zien staan en zijzelve was er dan ook blijkbaar niet op haar gemak en speelde de rol luste loos en zonder kleur. Wie zich al even weinig thuis voelde was de heer Jacques de Boer, die een dommen bur gemeester, een echten ridder der droevige figuur zonder eenige hu mor geteekend, moest voorstellen en den geheelen toestand zooals dat heet „langs zijn kouwe kleeren liet afdrui pen." Des te beter was mevrouw Pauwels van Biene als mevrouw de Saint André. Wij hebben deze actrice op nieuw bewonderd voor den glans van haar spel. Geen enkele harer kunst zusters aan dit gezelschap overtrelt haar in de kunst om relief te geven aan het droevige dat in een toestand gelegen is. Niet spoedig aangedane menechen schieten bij haar spel de tranen in de oogen. Dat mej. Sophie de Vries volkomen voldeed in de moeielijke rol van freule des Ormoises, kan billijkerwij ze niet gezegd worden. Zjj speelt nog te veel en is niet natuurlijk genoeg. Een omruiling van rollen tusschen haar en mevrouw Brondgeest zou bei den ten goede zijn gekomen. De heeren Clous (de St. André) en Henri de Vries (Brochnt) gaven als gewoonlijk een goede vertolking van hunne rollen ten beste. Mevrouw Stoetz eindelijk heeft ons weer onbe daarlijk doen lachen en is bij open doek teruggeroepen, wat een acteur in Haarlem niet zoo dikwijls over komt. Donderdagavond hield de Haarlem- eche Handelsvereeniging onder pre sidium van den heer G. van der Most van Spijk eene door het Bestuur bij eengeroepen algemeene vergadering. Tachtig leden waren tegenwoordig. Na lezing en goedkeuring der no tulen leidde de Voorz. het aanhangige onderwerp verhooging van contributie in. Hij wees er op hoe de vereeni- ging, voor drie jaar begonnen met 50 leden, er thans 560 telt. Een zeer groote toename der werkzaamheden voor de Bestuursleden, inzonderheid voor den Secretaris, is daarvan het ge volg geweest en hierdoor is het noodig geworden een eigen kantoorlokaal te hebben met een bediende, wellicht dagelijks ook een lid van het Bestuur, waar alle zaken der vereeniging be handeld en alle inlichtingen verkre gen kunnen worden. Ten einde deze kosten te bestrijden stelde het Bestuur voor, de contri butie van f 1.50 te verhoogen tot f2.50. Na eenige discussie werd dit goed gekeurd met algemeene stemmen op éen na. Een voorstel van den heer J. Swens om buitendien nog een zeker percen tage te heffen van alle posten, die door bemiddeling der vereeniging worden betaald, vond weinig steun bij het Bestuur. Na veel bespreking werd het aangehouden tot de vol gende bijeenkomst. Hierna behandelde men nog een schrijven van den heer Tijssen en eindigde de vergadering ongeveer tien uur. gestald, en zoowel in- als uitwendig maakt het magazijn een goeden indruk. In het perceel Veerstraat No. 81, waar vroeger de heer A. Veldwijk een k in boter, kaas enz. had, wordt thans eene nieuwe zaak in modear tikelen gevestigd. Morgenavond zul len de heeren Gebr. Van Gelder er een winkel openen, onder den naam van „de Gouden Hoed", die dan ook boven de deur van den winkel prijkt. Het zal eene zaak zijn, die in over hemden, fronts, dassen, parapluien, hoeden, petten enz. zal handel drijven. Op nette wijze is een en ander uit Voor de zooveelste maal een nieuw blad. Het schijnt wel of onze jongelui op Gymnasium en H. B. S. School zich in den laatsten tijd inzonder heid tot de journalistiek voelen aan getrokken. Laatst meldden wij van een door schooljongens opgericht ge- hectografeerd weekblad „Eendracht maakt macht." Thans kregen wij een andere, ook gehectografeerde courant in handen. Ditmaal was het een or gaan voor leerlingen van H.B. Scho len. Met dikke letters lazen wij bo ven de eourant„H. B. S. Orgaan. Nieuws- en Advertentieblad." Naar advertentiën zochten wij in het le No. evenwel tevergeefs. De abonnementsprijs staat op de de courant eigenaardig aangegeven Er staat, abonnementsprijs voor Haarl. en omstreken slechts éen kwartje of 25 centen per Jaargang." Op de le pagina vinden wij een gedicht, dat tot titel heeftde Liefde van een Bakkersgezel." Het begon al dus „Ter plaatse, waar de Lek z'n golven Besproeien mijn mooie Lekkestad. Op pagina 3 staat nog een gedicht „Heimwee", dat den jeugdigen dichter alle eer aandoet. Dan volgt in de courant eene ru briek „uit den moppentrommel" ver der „een avontuur van Rob en Heintje". Ten laatste deelt de redactie o. a. mede, dat zij zich niet aansprakelijk stelt voor den inhoud der rubrieken. Dat het blad veel geluk op zijn levensweg ontmoete, dat het een sieraad van Haarlem worde 1 Nog merken wij op, dat het blad geen datum bevat, dus zeker zal ver schijnen, zoo nu en dan wanneer het de heeren lust en dat staat opgege ven „advertentiën 5 ets. per nummer." Dat is goedkoop Door de politie alhier zijn aange houden en naar het huis van bewa ring overgebracht de gebroeders W. en J. Westhof, oud 16 en 14 jaren, en C. Bom, oud 15 jaren, allen alhier woonachtig, die in een onbewoonde villa aan het Kenaupark de looden afvoerpijpen in de badkamer en in de keuken de pijpen van de duinwater leiding moedwillig hadden afgerukt, ontvreemd en daarna verkocht. Door het verbreken eener glasruit hadden zij zich toegang verschaft. Zij zijn reeds vroeger wegens diefstal veroor deeld geweest. Een nieuwe club. Op voorstel van den heer Frans Huijsser te Overveen is opgericht een Onderlinge Amateur Fotografen Ver eeniging „Rondreisportefeuille". Le den van deze Vereeniging kunnen zijn de verschillende Nederlandsche Amat. Fot. Clubs, die het fotogr. tijd schrift „Lux" tot officieel orgaan heb ben. Het doel der vereeniging is het op bepaalde tijden doen circuleeren van collection foto's, vervaardigd door H.H. werkende leden van toegetreden clubs. Ten einde de circulatie goed te doen plaats hebben, wordt door elke Ver eeniging een lid gekozen, die te zamen de Commissie uitmaken. Deze leden verzamelen in hun clubs de foto's en verzenden die aan de op gegeven adreBsen, in daartoe expres- selijk vervaardigde lijstjes. Pogingen om met de reeds bestaan de portefeuilles in Duitschland en Oostenrijk aansluiting te krijgen, zijn reeds gedaan en zullen vermoedelijk Reeds zijn tot de Onderl. Ver. toe getreden Haarlemsche Amat. Fot. Club Amat. Fot. Ver. te Amsterdam Gel- dersche Amat. Fot. Ver. te Arnhem Utrecbtsche Amat. Fot. Ver.; Amat. Fot. Ver. „Daguerre" te Groningen. De eerste Collection zullen primo Mei worden verzonden. Alle stukxen, de Onderl. Ver. be treffende, worden ingewacht bij den heer Frans Huijsser te Overveen. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 14Maart 1895. Roode wintertarwe f0.a f0. Witte tarwe f4.50 a f5,30, Zomer ristarwe f0.a 10.Rogge f3.75 a f4,—, Haver f4.75, a f5.75, Che- valiergerst f 0. a 0.Duivenboonen f5.65 f 5.90, Paardenboonen f4.75 a f5.15, Wintergerst f3,50 a 13,65. Kanariezaad f6.a f8.25. Parlementaire praatjes. De Minister van Oorlog heeft heden (Donderdag) het pleit gewonnen. Hij krijgt zijn nieuwe geweren. Met 54 tegen 31 stemmen heeft de Kamer aldus beslist. Men moet den Minister de eer geven, dat zijn verdediging stellig veel heeft bijgedragen tot het bewerken van dit resultaat. Hij deelde de bezwaren, (tegen zijn voordracht geopperd, stelselmatig in en deed allereerst uitkomen, hoe sedert jaren van uit de Kamer op betere bewapening van het leger was aangedrongen, zoodat de Reg. met het doen dezer voordracht niet meer deed dan haar plicht, maar ook niets minder. En dan stelde hij successie velijk in het lichtdat kleiner kaliber dan van 6:4 mm. practisch onmoge lijk was, dat het te maken rookzwak buskruit alle waarborgen voor deug delijkheid opleverde, dat de bezwaren tegen het Mannlicher geweer onge grond waren, dat aanmaak in Neder land hem onmogelijk voorkwam. Toch wilde hij de Nederlandsche industrie de mededinging met het buitenland openstellen en kwam er een concurreerend en voldoend aanbod van het uitstel der leve ring met zes maanden geen reden van afwijzing maken. Ofschoon hij het nieuwe geweer ook voor de schutterij noodig en nuttig achtte, bleef de Ka mer vrij dit later al dan niet te be willigen. De Min. betwistte, dat hij eerst bad moeten komen met voor stellen tot legerorganisatie hij be streed dat de politieke omstandighe den hiertoe het recht gaven. Vooral wat dit laatste betrett viel de heer Cremer hem bij. En bij de replieken verklaarde de heer van Vlijmen zich bekeerd, zoodat hij en eenigen zijner politieke vrienden vóór de wet zouden stemmen. Die replieken kenmerkten zich overigens nog door een incidentje. De heer de Ras had, bij repliek, zich laten ontvallen de uitdrukking„hoe kan de Minister zoo de waarheid verdraaien Door den president daar toe gesommeerd, nam hij dat gezegde natuurlijk terug. Den uitslag der stemming deel de ik reeds mede. De Btemming was zeer gemengd van de tegenstemmers vormden de progressisten de meerder heid. Vóór stemden de heeren Truijen, Everts, Mutsaers, van Vlijmen, v. d. Berch, v. d. Schrieck, Bastert, v. Borsselen, v. Berckel, v. Bylandt (Apeld.), Pynappel, Mees, Dobbel- man, v. Bylandt (Gouda), Travaglino, Drueker, van Basten Batenburg, Michiels, Goedkoop, de Beaufort (Amsterd.), v. d. Kun, d'Ansembourg, LelySchimmelpenninckCremer Conrad, Harte, Hordijk, Bouman, v. Gijn, v. Gennep, Smits v. Oyen, Hesselink, Tydeman, Rooyaards, Haflmans, Rutgers, v. Delden, Guyot, de Beaufort (W. b. D.), Kolkman, v. Naar hit engelseh van A. B. ROMNEY. 26) HOOFDSTUK XIV. „Hier moeder zijn zes brieven voor u. Opent n ze wat vlug, ik brand van verlangen om te weten wie er komt. O, deze is van Cr»m; ik zon wel eens willen weten, wat hij aan u heeft te schrijven." Mevrouw Dudley brak de enveloppe open en las den brief. „Hemel I Dokter Crnm wenscht te weten of hij met den eersten trein mag komen om zich hier te kleeden; met den volgenden trein zou hij wel wat laat zijn, en dat was lastig voor iedereen, schrijft hij." „Natuurlijk kan hij hier komen," riep Jane nit. „In Hu berts kamer zou hij zich kunnen aankleeden. Het zou vree- selijk zijn wanneer hij te laat was." Zij werd bleek alleen bij de gedachte aan zulk eene ramp. „En van wie zijn de andere brieven?" vervolgde Amy. „Deze ie van de arme mevrouw Wainwright. Zij kau niet komen. Zij wenscht haar echtgenoot niet te verlaten; de jonge Wainwright en zijne zuster nemen de uitnoodiging echter met genoegen aan. Het verheugt mij zeer dat zij komen." Een blik vol liefde vestigde mevrouw Dudley op Nellie, die bloosde van genoegen toen zij het nieuws vernam. gi„Deze is van de familie Parrys, zij komen allen." „Natuurlijk, alleen omdat zij het best gemist kunnen wor den 1" riep Jane uit. „Vervelende lui! De manier, waarop zij gewoon waren tante Hawkins te vleien, was ergerlijk. Ik hoop echter hunne gezichten te zien wanneer zij tot de ont dekking komen, dat hun geen cent is nagelaten." „Maar mijn kind," antwoordde mevrouw Dudley, „het is immers nog best mogelijk, dat zij alles erven." Jane zweeg. HOOFDSTUK XV. De eerste Januari brak aan, helder en zonnig, zooals een huwelijksdag behoort te zijn. Een klein vorstje droogde de straten op en verhoogde de kleur der wangen van de brui den en der neuzen van de bruidegoms. De hemel was helder, en de lucht frisch en opwekkend. Amy en Jane verkeerden in zulk een toestand van opge wondenheid dat Hubert verklaarde, dat zij voor haar ontbijt champagne moesten hebben gedronken. Ten tien ure verschenen dokter Crum en zijn koffer. Hij bevond zich in een bizonder zenuwachtigen toestand. „Zie ik zeer bleek vroeg hij aan Hubert, terwijl hij voortging met zijn koffer te ontpakken. Hubert die juist bezig was zich te scheren, fiield daarmee een oogenblik op en keek den ander aan. „Bizonder bleek," antwoordde hij kortaf. „Wanneer je ge waarwordingen in overeenstemming zijn met de uitdrukking van je gelaat, dan kan ik je alleen zeggen, dat het mij ge noegen doet, dat ik niet in je schoenen Bta." „Hoe laat is het nu?" vroeg Crum kort daarop. „Half elf," antwoordde Hubert. „Je moogt je wel haasten want je hebt nog maar een uur den tijd." „Drommels 1 is het al zoo laat?" riep Crum uit. „Ik zal nooit op tijd klaar zijn en ik moet mij nog scheren." Hubert, knap, flink en opgewekt als hij er uitzag, verliet de kamer en snelde naar beneden. Overal drukte en verwarring in huiszenuwachtig liepen de dienstboden rond, niets anders uitvoerende dan babbelen en lachen. Squelsh, die een zeer gewichtig gezicht zette, hielp mevrouw Dudley, die de laatste hand legde aan het rang schikken der bloemen in de eetkamer, waar de tafel gedekt stond. „Dat zal ik wel doen moeder," riep Hubert uit; „het is beter dat u naar boven gaat om u aan te kleeden. Weet u wel, dat het al twintig minuten voor elven is? Wanneer u zich niet haast, dan komt u niet bijtijds gereed." „Graag, mijn jongen," zeide mevrouw Dudley. „Ik dacht

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1