NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. 12e Jaargang Maandag 18 Maart 1895. No. 3591 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND, Rechtszaken. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dé Publicité Etrangére G. L. DAÜBE dé Co., JOHN F. JONES, Suee., Fargt 31ht« Faubourg Montmartre EERSTE BLAD. Haarlem, 16 Maart 1895. Voor het examen nuttige handwer ken zijn Vrijdag geslaagd te 's Gra- venhage de dames J. G. Schouten, lIV. A. Woutersen en A. C. P. van der Voortte Utrecht mej. E. Ver- Imeer, allen alhier. Voor de leden der Haarl. Amateur- Fotografen Club hield in de sociëteit „Vereeniging" de heer dr. G. van iWalsem Donderdagavond eene belang- wekkende rede overHet fotogra feeren van preparaten van het zenuw stelsel, bij zwakke en sterke vergroo ting. 5$ Hij bezigde daartoe de microscoop en een daaraan bevestigde camera, welke speciaal daartoe ingericht was. Nadat spreker eerst de aanwezigen verklaarde hoedanig deze preparaten gesohikt werden gemaakt om te fo tografeeren, door die door middel van verschillende kleurstoffen te kleu ren, zette hij de werking van het microscoop alsook der fotografische camera uiteen. Hij vestigde er de aandacht op van hoeveel belang de microscopische fotografie voor de wetenschap is, aangezien daardoor ken aan het licht komen, die met het bloote oog niet zijn waar te nemen en zoodoende de ervaringen van spe cialiteiten op dit gebied voor elk be langhebbende duidelijk gemaakt wor den. Het iB eerst sedert een jaar ol tien dat op dit gebied der wetenschap de fotografie toegepast wordt en het was professor Charcot, de specialiteit op het gebied van zenuwlijders, die in de Salpétrière te Parp het eerst proeven daarmee nam. Het was professor Abbe te Jena, die tot de vorderingen dezer wetenschap veel meewerkte door de daartoe be- noodigde lenzen bijzonder te perfec- tioneeren, terwijl in de optische inrichting van Zeiss te Jena, de toe stellen daartoe werden vervaardigd. Spreker besloot met de wijze van reproduceeren dezer fotografieën te bespreken, waarvoor hij fotogravure en lichtdruk als de meeBt geschikte vermeldde, er op wijzende dat juist de reproductie deze fotografieën vrucht baar voor de wetenschap maakt, waarmede hij zijne voordracht onder luid applaus der vergadering besloot. De volgende vergaderingen der H. A. F. C. beloven wederom niet min der interessant te zullen worden. Op het programma dezer vereeniging vinden wij vermeldvoordrachten van amateurs als de heeren L. J. R. Holst te Amsterdam, Maurits H. Binger alhier, Jan de Grijs Amster dam, Johan Huijs6er idem, Meinard van Os, idem, Barend Groote, idem, J. Bes alhier en Hendrik Groote Amsterdam en wel over moment sluiting, portretopname met kunst licht, moderne fotografie met projec tie en meerdere besprekingen over fotografische onderwerpen, terwijl op Donderdag 18 April eene fotografische kunstbeschouwing zal plaats vinden van amateurs en van fotografen, waar toe ook de kunstlievende leden met dames zullen worden uitgenoodigd Den lezers van onze advertentie kolommen iB het bekend, dat in de Groote Houtstraat 3a (vroeger be woond door den heer Vermeer) de heer Henri Coebergh een boekhandel heelt geopend en velen hunner zul len bij het passeeren van die straat zich door de sierlijke etalage heb ben aangetrokken gevoeld, om min stens uitwendig en wellicht ook in wendig een kijkje te nemen. Het een en ander loont de moeite. Zooals de uitstalling is ook de win kel zelf, smaakvol en net. De heer Coebergh is niet enkel boekhandelaar in den strikten zin van het woord maar legt zich ook toe op photogra- phiën, muziek, luxepostpapier, al bums, fijne lederwaren en schilder behoeften. Niet geringe zorg zal be steed worden aan het artikel kan toorboeken en kantoorbehoeften. Groote vyf-jaarlijksche Bloe mententoonstelling te Haarlem. Hierover verzoekt men ons het vol gende mede te deelen In de volgende week zal na een rustpoos van 5 jaar weder een dier groote tentoonstellingen van bloeiende bolgewassen worden gehouden, welke steeds zoovele vreemdelingen, zoowel vakmannen als liefhebbers, niet alleen uit ons land, maar ook van over de grenzen naar de Spaarnestad lokken. Én terecht! Want door de scherpe mededinging die de meest bekende firma's op het gebied van den Haar- lemschen bollenhandel elkander on derling aandoen, is men vooraf ver zekerd, dat alleen het voortreffelijkste door de inzenders waardig wordt ge keurd om tentoongesteld te worden en dat de eischen, die men zichzelf stelt, zeer hoog zijn, zoodat de kenner zich vast verheugen mag op een alles zins fraai geheel, dat ook in zijn kleinste onderdeelen een nauwkeurig onderzoek kan doorstaan. Evenals bij vroegere gelegenheden zal deze bloemententoonstelling ge houden worden in de groote zaal en verdere lokalen van de Bocieteit Vereeniging" te Haarlem, die zich voor dat doel zoo bij uitstek leent. Het programma behelst 13 2 wedstrij den, waarvan 20 voor Hyacinthen, 22 voor Tulpen, 12 voor Narcissen, ter wijl de overige betrekking hebben op die lange reeks van verschillende Bol- en Knolgewassen, welke juist tegenwoordig meer en meer in den smaak vallen. Ook bouquetten en ver sieringen worden in het programma gevraagd, mits uitsluitend samenge steld nit bloemen van bol- en knol gewassen afkomstig. Onder de uitge loofde prijzen zijn 25 gouden medail les, en eenige honderdo zilververgulde, zilveren en bronzen medailles, bene vens verscheidene extra-premiën. Vooraan in de rij der Bchenkers van medailles staat Hare Majesteit de Koningin-Regentes, die van Hare Hooge belangstelling blijk gaf door een gouden medaille met de beelte nis van H. M. de Koningin beschik baar te stellen. Het Hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur, waarvan gelijk bekend is deze tentoonstelling uitgaat, heeft bepaald dat deze medaille zal tendeelvallen aan deu inzender, die het meest tot het welslagen der tentoonstelling zal hebben medegewerkt. De gemeente Haarlem schonk 4 gouden medailles, en tal van autoriteiten, vereenigingen en particulieren gaven op gelijke wijze van hun belangstelling blijk. De jury, die uit ervaren vakmannen gekozen is, zal als proef enkele in zendingen hebben te beoordeelen naar punten, welke van te voren in het programma zijn bekend gemaakt. De uitBlag dezer proefneming wordt door vakmannen met belangstelling tege moet gezien. Ieder die zich voor onzen nationa- len tuinbouw eu vooral voor de zoo uitgebreide Haarlemsche kuituren in teresseert, verzuime niet deze ten toonstelling te bezoeken, die opnieuw zal kunnen bewijzen, dat Haarlem en omstreken terecht een wereld vermaar den naam heeft op dit gebied, waar van zij haar monopolie steeds heeft weten te handhaven. De tentoonstelling zal Vrijdag 22 Maart te 1 uur iëe-telijk worden ge opend en daarna tot den volgenden Dinsdag te tezichtigen zijn. De Zee als beweegkracht. Naar aanleiding van mijn stukje in het Haarlem's Dagblad van 28 Ja nuari werd mij medegedeeld, dat bij het beleg van Middelburg in 1573 en 1574 het Molenwater aldaar was gemaakt om eeu molen te drijven. Dat zoogenaamde Molenwater toch stroomde bij vloed vol en bij eb leeg. Uit deze mededeeling bleekdus weder dat ook op dit gebied de Ne derlanders reeds vroeger proeven hebben genomen. Daar ik gaarne iets meer van deze molenB wilde weten, vooral hoe de juiste inrichting waB, zoo heb ik mij tot den archivaris van Middelburg, den heer Visvliet, gewend om inlich tingen. In een welwillend antwoord heeft mij deze bericht dat van deze molens geen teekening meer over is. De molens zijn evenwel van veel ouderen datum dan het beleg. In de stadsrekening van 1487 wordt reeds van watermolens gesproken. Karei V vergunde in Januari van 1526 aan de regeering van Middelburg een watermolen te maken vooral met het oog op het vernielen van de windmolens bij een beleg. Uit de oorkonde van deze vergunning blijkt tevens dat Vere en Vlissingen ook watermolens hadden. In 1573 waren in Middelburg twee stadswatermolens, een bij de Gors- strate Poort en een op den Dam. De eerste werd gemaakt in 1548, de laat ste in 1559. De plannen van de eer ste werden door Donati, architect van den keizer, gemaakt. P. M. H. De 4de liederavond van mejuffr. Jeanne Landré zal Dinsdag a.s. plaats hebben in de zaal van hotel Func- kler en niet zooals gemeld iB op de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging," die voor de bloemententoonstelling is beschikbaar gesteld. Zeevisscherij. In deze week kwamen te Zandvoort aan 6 Zandvoortsche bomschuiten Besomming 135.tot f102.De prijzen der visch warenbakschol f3.50 tot f7.scharren f 1.50 tot 3.pieterman f2.50 per mand; tong f0.40 tot f 1.60, tarbot f4.50 tot f7. griet f0.50 tot fl.50, bonschol i0.30 tot f 1 40 en rog f 0.50 per stuk. Een schuit bracht een kreeft aan, die f3.50 opbracht. De Groote Houtstraat is wederom met een nieuwen winkel verrijkt. De heer Heinemann van Amster dam, heeft nevens zijne reeds bestaande zaak in de Kalverstraat aldaar, het bekende fraaie magazijn van dames mode artikelen, in de Groote Hout straat 59 alhier een .tweede zaak Op sehoone, elegante wijze, zagen wij, als 'tware onder een uitspansel van kant, eene reeks van artikelen als corsetten, zijde, garneeringen enz., te midden van prachtige bloemen uitgestald. Het gaf ons den indruk, dat degene, die de étalage heeft ge- arranceerd, volkomen op de hoogte is van zijn vak. Alles ziet er keurig uit en ia goed gerangschikt. Niet het minBt des avonds maakt de winkel met zijn gasgloeilicht een schitterend effect. Bij beschikking van den Minister van Binn. Zaken, is met ingang van 16 Maart 1895, benoemd tot buiten gewoon opzichter bij den bonw van archieflokalen aan het Bleijenburg te 's Gravenhage, de heer J. H. Kaulbaeh, thans alhier. De nieuwe lijsten voor kiezers voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad bevatten te Bever wijk 352 namen en te Haarlemmer meer 1028. Evenals te Hoofddorp is men ook te Vijfhuizen begonnen met het graven voor den bouw van een am- munitiemagazijn. D. v. A. en J. d. O., gearresteerd wegens diefstal in de suikerfabriek teHalf weg,hebben bekend dien diefstal te hebben bedreven, doch niet mede plichtig te zijn a:in de overige de laatste maanden te Haarlemmermeer en Halfweg gepleegde diefstallen dit laatste wordt echter Bterk in twijfel getrokken. Parlementaire praatjes. De motie tot heffing van bescher mende rechten is een prachtige aan leiding tot het doen van oratorische wandelingen op het terrein van vrij handel en protectie en op oecono- misch terrein in het algemeen. En het was dus geen wonder, dat de Voorzitter heden (Vrijdag) de spre kers over de motieDobbelman moest uitnoodigen niet te ver af te dwalen. Uit den aard staan in dit debat de twee uitersten, vrijhandelaars en proteetionisten, zonder onderscheid van politieke kleur tegenover elkaar, waarbij de leden der plattelands-club uit de Kamer natuurlijk in het eerste gelid der „beschermers" zijn. Geheel verklaarbaar is het dus ook dat de argumenten van voor- en tegenstanders der motie machtig wei nig van elkaar afwijken. Mij veroorloovende, met het oog op de mij toegemeten ruimte, het debat sterk te resumeeren, wijs ik er op, dat zoo de motie zich niet tot be scherming van het landbouwbedrijf wil bepalen, toch de heffing van graanrechten de schering en inslag van het debat vormde. Ais voorstan ders van zoodanige heffing produoeer- den zich achtereenvolgens de heeren 't Hooft,Truijen, Travaglino, Zijlma en Lambreohts. Hun argumenten ten gunste daarvan laten zich verklaien door het vooropstellen van den on- gunstigen toestand van het platteland, den achteruitgang van het landbouw bedrijf, de verarming der plattelands bevolking. Graanrechten, aldus hun redeneering, zullen aan den boer zijn welvaart wedergeven, den arbeid ver meerderen, do schatkist baten. Dat het brood duurder zal worden erken nen zij, doch zij stellen daartegenover toonheffing, gevolg van meerderen ar beid, in het zicht. Een eenigszins afwijkend standpunt nam de heer van Kerkwijk in, die, ofschoon tegenstander van protectie in het algemeen, toch een tijdelijke protectie van den bedreigden landbouw niet afkeurde. Maar dit alleen vroeg de motie niet en de algemeenheid daarvan was dan ook de groote grief van den heer van Alphen, die de motie, als tegen de regeering gericht, reeds daarom niet wilde aanvaarden, doch haar bovendien bestreed omdat hij de voordeelen van landbouwproductie ontkende en er te groote bezwaren van duchtte voor hen die niet direct bij den graanbouw zijn betrokken. Sterk theoretische bestrijding kwam van den heer de Boer, in een|met|on- gelooflfjke snelheid uitgesproken rede (een stenograaf zou er van bibberen 1), waarvan de hoofdstrekking was, dat de landbouw niet te redden was door bescherming, doch door wijziging van ons agrarisch recht, ten behoeve van het meerder productief maken van den bodem en tot betere verzekering aan den arbeider der producten van zijn arbeid. Hij betwistte ook de ont volking van het platteland en de stelling dat bouwland zooveel meer arbeid verschafte dan veeteelt, enz. Wanneer geen andere sprekers zich geroepen gevoelen hun oordeel te zeggen, dan is Dinsdag ten 11 uur de Minister Roëll aan het woord, van wien een besliste bestrijding der motie te wachten is. De verklaringen der Reg. laten in dit opzicht geen twijfel over. G. Jr. Een adres van de afd. Gronin gen van het Ned. Werkl. Verb. „Patrimonium". De afd. Groningen van „Patrimo nium" heeft besloten een adres te zenden „aan het bestuur van da Vereeniging tot verzorging van krank zinnigen en zenuwlijders te Utrecht", die onlangs te Zuid-Laren eenige ge stichten heeft aanbesteed, die nog in aanbouw zijn. Zij noodigt alle besturen van „Pa trimonium" uit, aan dit adres instem ming te betuigen. De afd. Groningen vestigt da aandacht op eenige bepalingen die zq noodig acht, voortaan in beBtekken van de nog aan te besteden gestich ten van genoemde Vereeniging te Zuid-Laren of elders, op te nemen. Zij wil in de le plaats, dat het benoodigde houtwerk niet machinaal worde gemaakt, maar door handen werk |en zoo mogelijk op het terrein worde verricht. 2e. dat het timmer- en metselwerk niet aan ploegbazen worde uitbesteed, maar dat de aannemer verplicht zal worden het werk geheel onder eigen beheer uit te voeren. 3e. dat een minimum loon en een maximum arbeidsdag worde vast- 4e. dat alle werklieden gedurende den bouw verzekerd worden tegen invaliditeit en ongelukken bij eene bij bet bestuur bekende solide Maat schappij. 5e. dat drankgebruik finaal worde 6e. dat de werklieden in een gesohikt lokaal op het werk met afgepast geld worden uitbetaald. 7e. dat de aannemer aansprakelijk worde gesteld voor bovengenoemde bepalingen en bij overtreding of na latigheid, met eene niet te lage boete worde beboet. Voorts heet het in het adres, dat behalve de verzekering tegen invali diteit en ongelukken, geen enkele dezer bepalingen in het bestek van de in aanbouw zijnde paviljoenen enz. te Zuid-Laren voorkomen. Waarop de afd. nog wijst op hetgeen daarvan het gevolg is. De moord te Bussum. Het getuigenverhoor in zake dezen moord is Donderdag voortgezet en nam ook Vrijdag de geheele zitting in beslag. Heden moesten nog gehoord worden twee getuigen a, charge en een décharge. In de zitting van Vrijdag had iets eigenaardigs plaats. De getuige proi. Korteweg werd op verzoek van mr. Paap, den verde diger, nog eens gehoord. Deze verde diger stelde hem de vraag of uit de omstandigheid dat het lijk van het kind is gevonden met de vingers in krabbende houding, mogelijk is dat het kind krabbende is gestorven. Getuige antwoordde daarop dat spieren, die kort vóór den dood nog inspanning noodig hadden gehad, eerder tot lijkveretij ving overgaan dan de slappe spieren. In bijzijn van prol Korteweg en dr. Ciinge Doornbos ging met toe stemming van den president een vriend van mr. Paap op den grond liggen. Deze veronderstelde nu dat die per soon, voorstellende het kind, in de nauwe gang met het hoofd tegen den grond is gegooid, bewusteloos is ge worden, toen door iemand van achter is aangegrepen en met de linkerhand de wang van den aanvaller heeft gekrabd en met de rechter de keel. Een en ander deed de verdediger om tegen de meening der doctoren in aan te toonen, dat het kind niet van voren is aangevallen, doch van ach-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1