Voor onze Mste. ÜfiPLAKBILJETTEH. EENE ERFTANTE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. l2e Jaargang Woensdag 20 Maart 1895. No. 3593 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 1". van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOML Hoofdagenten voor het Buitenland.: Compagnie Générale de PuHicité Etrangére G. L. DAVBE t» Co., JOHN F. JONES, Sure.Pargt 31bie Faubourg Montmartre; BILJETTJEW voor Wellingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever J. C. PEERBBOOM. In de étalage voor de vensters van iet Bureau van dit Blad zijn de na- 'olgende afbeeldingen gelegd Het dagelijksch Bestuur der ge- neente Rotterdam. Willem Kes. Het voormalig Huis van Bewaring lan den Heiligenweg. Gevecht om den „Standard". Koningin Victoria in Frankrijk. I. iet klooster van Cimiez. II. Het Grand Hotel te Cimiez. De dameskleermaker Worth. De Wedstrijd van Mannen en Jon- eus met houten beenen te Nogent sur lame in 7 afb. Aanwerving van vrijwilligers te 'ananarive op Madagascar. De stoomboot Brinkburn bestemd )t overbrenging van oorlogsmaterieel laar Madagascar. Eomeinsche Ruïnes in Tunis 2 afb.) Bezoekers van den St. Paul kathe- raal. Vijf Voorzitters van de „House ol lommons". Zeilwedstrijd te Cannes. Het weeklagen bij een lijk in Zuid lalië. Dames op het punt de troonzaal innen te treden. Keizer Nicolaas en zijn gemalin. Eeu laan te Mosuril op Mozambi- ue. Een Riviertafreel. Japausche koelies hun ration voed- 1 ontvangende. Officier der japansehe artillerie. Vrijwilliger der japansehe infan- irie. Het geopende Boek. Edmond de Goncourt. Mr. N. A. Caliseh en N. Ie Grand iet 4 afb. van de Wereldtentoonstel- ng te Amsterdam. Politieke Platen en Portretten. STADSNIEUWS. Haarlem19 Maart 1895. Aan den heer D. E. L. van den Arend is op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van commandant van het korps brand- blusschers alhier, en zulks onder dankbetuiging voor de vele aan de gemeente bewezen dienstenin zijne plaats is benoemd de heer L. SabelisJr. thans tweede commandant, een en ander met ingang van 1 April e.k. Uit de voordracht van de zes can- didaten voor de betrekking van direc teur van de Ambachtsschool alhier is opgemaakt een tweetal bestaande uit de heeren J. Kuyper, leeraaraan de school voor Kunstnijverheid en de Ambachtssehool alhier en J. Tem- me, leeraar aan de le Ambachts school te Amsterdam en is daaruit ge kozen de heer J. Temme. In de laatst gehouden Algemeene of Ledenvergadering van de afdeeling Onderlinge verzekering tegen Invalidi teit en ongelukken van de vereeniging Industriëelen enz. te dezer stede, werd namens het Bestuur door den Secre taris dier afdeeling, den Heer H. J. Geijl J. Cz. het 4de jaarverslag uit gebracht. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende De afdeeling verheugt zich in een bloeiend bestaan. Het ledental be droeg 86. Het aantal afgesloten Polissen be liep 103 stuks, zijnde 24 meer dan in 't vorige jaar. In het geheel kwa men voor 43 ongelukken met geza menlijke uitkeering van f 2123.95 waaronder begrepen is (een ongeluk met doodelijken afloop, eene uitkee ring van flOOO. 't welk oorzaak werd, dat hoewel het aantal ongelukken bleef beneden dat van 1893, de ge vorderde uitkeeringen in hetafgeloo- pen jaar f899,35 meer bedroegen. Op de aandeelen zal worden uitge keerd behalve ,3 pet. rente een divi dend van f 1.50 per aandeel, voor welke uitbetaling wij daaromtrent de be langhebbenden verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie. Aan de deelnemers zal ten goede komen eene Restitutie van 16*4 pet. van de door hen gestorte bedragen. Het Reservefonds beloopt tbans f 5458.20s. Voorts wijst het verslag er op, dat al worden de toetredingen van vakge- nooten als lid en deelgenoot der af deeling, meer en meer algemeen, toch noch velen ontbreken, die men gaarne als lid zou zien toetreden, zoowel in 't belang van hunne werk lieden als in dat van den voortduren- den bloei der afdeeling, ^en worden de leden er in aangespoord om daar waar zulks mogelijk is en pas geeft steeds die belangen voor te staan. De rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer H. T. Peltenburg, weid op voorstel van de Commissie voor het nazien dier rekening, door de vergadering bij acclamatie goedgekeurd, terwijl de dank der vergadering werd ge bracht aan den Penningmeester en den Secretaris alsmede aan den ad ministrateur, der afdeeling den heer Iz. van Campen. De heer H. T. Pel tenburg werd eenparig weder voor den tijd van 5 jaren als penningmees ter herbenoemd, terwijl tot commis sieleden voor het nazien der rekening van het dienstjaar werden benoemd de heeren A. F. Kerrebijn Jz., H. Lon don en J. W. Veldheer. Naar wij vernemen is in het Be- stnur der Kiesver. „Vooruitgang" ter sprake gekomen een voorstel, dat de vereeniging zich zou aansluiten bij de Liberale Unie. Het hier gevestigde Nutsdeparte- ment vergaderde Maandagavond. Als Candida ten voor het hoofdbestuur stelde men de heeren dr. J. W. R. Tilanus te Amsterdam en jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, alhier. Als afgevaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd de hee ren dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman en mr. J. B. Loman. Daarna werden de punten van be schrijving voor de Algemeene Verga dering behandeld. Te vermelden valt, dat de meerderheid der aanwezigen niet meeging met een voorstel van het departementsbestuur, strekkende tot verwerping van een voorstel van het hoofdbestuur om opnieuw in het Schoolfonds een sum van flOOO te storten. Door de heeren D. Andréde la Porte en mr. H. Ph. de Kanter werden de belangen en de belang rijkheid van het Schoolfonds met het oog op het herhalingsonder wijs dat thans door dit fonds gesteund wordt en op den te verwachten schoolstrijd, warm verdedigd. Medegedeeld werd, dat de thans geëindigde cursus voor bejaarden in den afgeloopen winter werd bezocht door 29 mannen en 17 vrouwen te zamen 46 personen, variëerende in leeftijd van 18 tot 57 jaar. Wegens de intrekking van de in den laatsten tijd steeds verkleinde subsidie van het Bijbelgenootschap aan deze school, besluit de vergadering hare subsidie van f 50 te brengen op 1100. Wegens verhindering van den heer dr. E. van der Ven, werd de verga dering gepresideerd door den heer P. Dyserinck. De heer Jac. J. Son, die reeds se dert geruimen tijd hier ter stede als tandarts gevestigd is, heeft thans ook een kliniek geopend voor kostelooze behandeling. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. De tooneelclub „Multatuli" gaf Zondag j.l. in de Sociëteit „de Kroon" eene uitvoering voor hare leden en genoodigden. Het opgevoerde stuk „Andreas de Tijgerjager of de Vrijbuiters van Mexico" mocht de goedkeuring der talrijke aanwezigen wegdragen, te oor- deelen naar het applaus dat den me despelenden ten deel viel. De naam van de pop, waarnaar een tweetal dames hier ter stede hare kennissen en vriendinnen raison van een kwartje per keer, ten voor- deele van een arm gezin, lieten gis sen, is thans door een harer geraden die daarmee de pop heeft gewonnen. Misschien interesseert het deze en gene te vernemen, dat de pop ruim f 42 heeft opgebracht en wij denken veler nieuws. pardon weetgierigheid te bevredigen door te vermelden, dat de lang gezochte naam Ferrette was. Weldadigheid naar Vermogen. In het lijstje der ontvangen giften is een drukfout ingeslopen: saldo ontb. Kegelclub f5.33; lees f53.30. Hier ter stede is gisterenavond eene 84jarige dame in hare woning van de trap gevallen, tengevolge waarvan zij aan het voorhoofd eene hevige wonde bekwam en terstond den geest gaf. Tegen een 12-jarigen knaap'.isdoor de politie alhier proces-verbaal opge maakt ter zake diefstal van ongeveer f2 uit de toonbanklade bij een win kelier in de Van Marumstraat, die hem op heeterdaad betrapte. Gedenkdag der commune. In het Volksgebouw alhier, sprak de heer Hermans van Amsterdam, Maandagavond over dit onderwerp. De vergadering werd door den heer Terstraaten geopend, die in herinne ring bracht, hoe Cornelissen Maan dagochtend gearresteerd was. Hij was niet, zooals in Haarlem's Dagblad had gestaan, zeide de spr. met een revolver in de hand over hehlcen ge- sprongen, maar was uit zijn kamer gehaald. Daarop zeide hij, dat het heden de 24e gedenkdag der com mune was. Voorts wekte de spr. allen nog op niet de Spaarne-bode te lezen. (Een stem uit de vergadering roept: „ook het Haarlem's Dagblad niet lezen".) Daarna werd den heer Hermans het woord gegeven, die uitvoerig de be- teekenis der commune naging en ein digde met een paar voordrachten. De vergadering ging Kalm uiteen. Wij cursiveeren. De heer Ter straaten heeft gelijk, dat Cornelissen niet met een revolver in de hand over hekken is gesprongen. Maar dat staat ook niet in Haarlem's Dagblad. Laat men toch vóór men een bericht critiseert, zich eerst de moeite geven het behoorlijk te lezen I Een feit is dat Cornelissen over de schutting is geklommen en toen in handen van de daar geposteerde agenten is gevallen. RED.) Hier ter stede zal binnenkort wor den gevestigd eene inrichting voor heilgymnastiek volgens de methodo van professor Zander te Stockholm. Afwijzend is beschikt op het uit Haarlemmerliede gezonden adres, waarin werd verzocht aan de wacht post „de Liede" enkele treinen te doen stoppen. Een school gesloten. Het geheele personeel aan schoo^ no. 10 te Haarlemmermeer is ziek; dientengevolge is de school gesloten. Maandagavond werd in hotel Appel doorn te Velsen een algemeene ver gadering gehouden der leden van 't Departement Velsen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ter behande ling van den beschrijvingsbrief voor de op 5 Juni e.k. te houden groote vergadering. Van de ongeveer 80 leden waren slechts 7 opgekomen, die tot afgevaardigde benoemden den heer W. A. P. F. L. Bakker en tot plaats vervanger den heer J. van der Hoeve. Er werd besloten den afgevaardigde geen imperatief mandaat mede te geven. Beetwortelteelt. In tegenstelling met de berichten dat de beetwortelenteelt dit jaar van Naar het engelech van A. B. ROMNEY. HOOFDSTUK XV. Dokter rum zag wel, dat hij zijn lot niet kon ontgaan; o opgewekt ala hem maar eenigazins mogelijk waa nam Mj plaata naast Jane, en ala in een bcozen droom hoorde Mj het huwelijksformulier voorlezen en bedacht met bitter- leid in het hart, terwijl hij werktuigelijk de antwoorden teprak, dat hij trouwde met een meisje, dat hij verachtte I verfoeide. Nadat de plechtigheid was geëindigd begaf het jonge paar óh naar de kerkekamer. „Wei Crum," vroeg de majoor, „wat heeft je zoo lang op houden? Weet je wel, dat wij ods doodelijk ongerust akten, dat er iets met je gebeurd was?" Hack Crum vertelde zijn droevig wedervaren. Met verbazing en eenige heimelijke glimlachjes hoorden de aanwezigen hem aan. „Maar wie heeft de deur op slot gedaan vroeg Jane. Dokter Crum werd rood van toorn. „Je zuster Amy heeft het gedaan," gaf hij ten antwoord. Amy lachte vroolijk. „Ik was alleen van plan je éen minnut in angst to laten zitten; natuurlijk dacht ik er geen oogen- blik aan, dat je niet een van de dienstboden zoudt roepen- Toen ik bemerkte, dat je niet kwaamt, verzocht ik Hubert om je te gaan halen. Nietwaar Hubert?" „Ja, dat is waar," antwoordde Hubert langzaam, „maar ik moet zeggen, dat ik het een treurige grap vind." „Kom, kom," riep Samuel uit en sloeg Crnm vertrouwe lijk op zijn schouder, „een grap is een grap. Einde goed al goed. Wat doet die korte vertraging er eigenlijk toe?" Dokter Black Crum kon zich nauwelijks bedwingen om niet te zeggen, dat het jnist voor hem £10.000 verschil maakte. Hij was er voor zich zeker van, dat Samuel de be palingen van het testament kende, en dat Amy hem dien poets had gebakken om het geheele fortuin voor zich te behouden. Hij haatte haar nog meer om de wijze waarop zij de daad had erkend, en die een grap had genoemd, wetende dat bij zijn mond wel moest houden, dan wel om het ver richten der daad zelf. Hij bemerkte ook, dat de gasten hem uitlachten omdat hij hetgeen zij als een grap opvatten zoo ernstig opnam. Zijn gelaat was somber als de nacht toen hij zijne vrouw door de kerk naar het rijtuig geleidde. Jane's trots en toorn alleen hielden hare tranen terug. „Zoo iang ik leef zal ik het Amy nooit nooit vergeven riep zij met drift uit toen het rijtuig wegreed. „Ik geloof volstrekt niet, dat zij het uit scherts deed. Zij deed het met sluw overleg om al het geld zelve te krijgen. Wat een laag, wreed wezen I" Black Crum beet op zijne nagels; hij was te toornig om te antwoorden. „Zeg, wat zullen wij doen snikte de bruid en keek haar echtgenoot half ontsteld aan. „Wat wij doen zullen?" riep Crnm uit. „Ik zal het bij het gerecht aangeven. Ik verzeker je, dat ik mij niet op zulk eene lage manier laat bestelen." „Ja, wanneer wij al het geld kregen, zon zij niets anders dan haar verdiende loon hebben," zeide Jane. „Maar ik be grijp niet, dat je niet gehoord hebt, dat zij de deur sloot." „Ik heb je nu al honderd maal gezegd, dat ik naar mijne handschoenen zocht," antwoordde Crum, „en laden opentrok en dichtschoof. Bovendien kwam het geen oogenblikinmijn hoofd op, dat iemand tot zulk een gemeene, lage streek in Btaat zou zijn." „Maar zij zal er niets beter van worden," merkte Jane op, „hoewel zij zoo slim meent te zijn geweest. Ik zal haar spoe dig eens vertellen wat ik van haar denk." „Bemoei je er maar niet mee," zeide Crum, „laat alles maar aan mij over. Ik zal je wel zeggen wat ik doen wil wanneer Sparkes het testament voorleest. Je moet kalm blij ven; het is volkomen nutteloos om in te6enwoordigheid van al die menschen verklaringen uit te lokken."

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1