BINNENLAND, Letteren en Kunst Rechtszaken. Politiek Overzicht. In het begin van de maand September a.8. zullen in de omstreken van het fort bij Aalsmeer en den Haarlem- mermeerpolder oefeningen op groote schaal in den vesting-oorlog worden gehouden. Aan deze oefeningen zal o.m. worden {deelgenomen door e6n detachement van het korps ponton niers. Parlementaire praatjes, „Nog een stuk of tien sprekers in geschreven mijnheer,"zeide de bode mij van ochtend (Dinsdag). Waarachtig, het wordt vervelend, dat debat over de motieDobbelman tot invoering van beschermende rech ten. De heer De Beaufort uit Amster dam was eerlijk genoeg om te erken nen, dat het „te groote uitgebreid heid" had gekregen, wat in parle mentaire taal wil zeggen, dat het vervelend is. Zelfs een zoo knap man als deze afgevaardigde wist in een rede van een uur lang betrekkelijk weinig nieuwe argumenten tegen de motie aan te voeren. Toch was de rede merkwaar dig. In 't kort waren de argumenten van den heer de Beaufort tegen be schermende rechten in het algemeen deze: dat zij niet doen voorzien welke belangen kunnen geschaad worden dat stelselmatig doorgedreven pro tectie leidt tot algemeene verarming dat het nadeelig is voor een klein land, omdat de concurrentie wordt gedood, monopoliën worden gescha pen en de nationale zelfstandigheid bedreigd, daar men zal streven naar aansluiting bij een groot beschermd gebied. Meer bepaaldelijk de graan rechten bestrijdende, merkte spr. op dat in de protectionistische landen de landbouw desondanks niet loo nend is dat de voordeelen van graan rechten komen in de zakken van den grondeigenaar: dat daardoor, blijkens de geschiedenis der graanrechten in ons land, nooit stabiliteit van de graanprijzen is te verkrijgen. Hij wei gerde dan ook de verantwoordelijk heid tot invoering van protectie te hebben medegewerkt. Niet het minst om het bezwaar, dat de graanrechten grootendeels zouden moeten betaald worden door de armen, door den wer kenden stand. Dit punt was tevoren zeer uitvoe rig behandeld door den heer Heldt, die o. m. had berekend hoe bij een recht van f2.50 per Hectoliter een arbeidersgezin f36.per jaar aan be lasting, in den vorm van duurder brood en andere levensmiddelen zou hebben op te brengen. De heer Heldt bestreed ten sterkste dat bescherming zou leiden tot loonsverheffing en hij weigerde beslist zijn stem aan de motie te geven, vooral waar de werk lieden, de armen, zelfs de bedeelden, al de nadeelen van graanrechten zou den ondervinden en de welgestelden daarin nauwelijks voor l/z van het totaal bedrag zouden betrokken zijn. De heer van Dedem, die de motie verdedigde, stelde op den voorgrond dat hij eigenlijk vrijhandelaar was, maar bescherming onmisbaar achtte waar ons land èn wat zijn handels politiek èn wat zijn muntstelsel be trof, op een geisoleerd standpunt stond, omringd door landen die hun nijverheid en landbouw beschermden en in een toestand van steeds die per gaande malaise. Alleen weder invoering van den dubbelen muntstan- daard zou, naar zijn opvatting, pro tectionisme onnoodig maken. Dat herstel van de waardeverhou ding tusschen goud en zilver een belangrijk voordeel zou zijn, gaf de heer Cremer toe. Maar hij deed uitdrukkelijk uitkomen dat de indus trie gegrond is op concurrentie en wilde [zij op de wereldmarkt kunnen concurreeren dan moesten de prijzen laag zijn. Aan de geschiedenis onzer industrie ontleende hij een krachtig argument tegen protectie, waar hij er op wees, dat onze industrie vrij algemeen bloeit en door studie en energie wankelende bedrijven tot een groote hoogte zijn opgevoerd. Zijn conclusie was dan ook dat de indus trie behoefte heeft aan bescherming... tegen protectie. Aan de zijde der tegenstanders van de motie schaarden zich noch de hee- ren Roessingh, Zyp en de Lange. Een uitlating van den laatste verdient nog vermelding. Er zijn, zeide hij ook werklieden, die om protectie vragen, meenende, dat zij meer werk zullen vinden. Kun zou hij willen vragen: zult gij dan het kapitaal, dat gij be strijdt, kunstmatige voordeelen bezor gen? De Amerikaansche werklieden hadden het beter ingezien en protectie veroordeeld als een product van klasse-wetgeving. Men zegt, dat morgen (Woensdag ochtend) de Minister-president de rij der spreker zal onderbreken en men fluistert iets van een motie tot slui ting van het debat. Oefl G. Jr. gen. Het tijdstip van de uitreiking zal nader worden bepaald, waarmede vermoedelijk nog eenigen tijd zal ver- loopen met het oog op de afwezig heid van generaal Vetter en den te rugkeer uit Oost Indië van verschil lende officieren van het Ned. Indi sche leger en andere omstandigheden zoodat de plechtigheid eerst in het laatst van Juni of begin van Juli zal kunnen plaats hebben.' H.H. MM. de Koninginnen hebben het voornemen in de laatste helft van de maand April, na het gewone bezoek aan Amsterdam, een bezoek van tien veertien dagen te brengen aan Londen, ter bezichtiging van deze wereldstad. Hare Majesteiten zullen van deze reis weder naar de residentie terug- keeren en van daar in den namiddag van 14 Mei naar Nijmegen ver trekken tot het brengen van het be zoek aan de provincie Noord-Brabant. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is met ingang van den laten April a. s. lo. dej kapitein ter zee G. H. van Steyn eervol ontheven van de be trekkingen van chef der afdeeling „Personeel" bij het Departement van Marine en lid der commissie tot het examineeren van zeeofficitren en adelborsten 2o. de benoemde kapitein ter zee A. G. Ellis eervol ontheven van de betrekkingen van inspecteur van den marine-torpedodien6t, tevens lid van genoemde commissie en aan hem opgedragen de betrekking van chef' der afdeeling „Personeel" bij het Departement van Marine; 3o. de waarneming der betrekking van inspecteur ran den marine-tor- pedodienst, tevens lid van meerge melde commissie, tijdelijk opgedragen aan den luitenant ter zee late klasse H. Herman; 4o. aan den kapitein-luitenant ter zee G. A. van der Mieden, stafofficier der zeemacht in de stelling Amster dam, opgedragen de betrexking van lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten. De „cliipsmakers" te Amsterdam. De „chipsmakers" hebben Dinsdag met groote meerderheid besloten geen arbeid meer aan te nemen dan tegen het tijdens de werkstaking vastgestelde minimum-tarief. Zij vergaderden Dins dag weder in „Plancius", benoemden eene commissie van honderd leden om op de 50 slijperijen van de vak- genooten der andere branches en de chipsmakers wien het minimum loon uitbetaald wordt, geld in te zamelen tot stijving der weerstandskas, en ondernamen da.irna als van ouds eene wandeling om chip3makers die nog beneden het loon werken, te overre den eveneens het werk neer te leggen laden, nadat het ongeveer vier weken geleden, toen de rivier met ijs was bedekt in een loods aan de overzijde der rivier was opgesla.en, deed zieh om half zes, toen men begonnen was met de lading van het derde schip een hevige ontploffing hooren. Bijna onmiddellijk volgde een nog heviger knal. De huizen waggelden op hun grond vesten en toen men de straat opvloog, zag men een reusachtige dampkolom boven de ligplaats der dynamiet- schepen opstijgen. Nadat deze w:j opgetrokken, bleken er twee schepen, beladen met ongeveer 1600 kisten in de lucht te zijn gevlogen. Een derde schip stond in brand, doch gelukkig bleek dit nog geen lading aan boord te hebben. Intusschen is dit schip door het vuur vernield. De andere nabijgelegen vaartuigen moeten be trekkelijk weinig geleden hebben. De ramp is niet op Nederlandsch dooh op Pruisisch grondgebied voor gevallen. Met zekerheid is niet bekend hoeveel personen zijn omgekomen, doch men vermoedt een twaalftal. De schade te Lobit zelf is gering, alleen zijn er een groot aantal ruiten vernield. Te Spijck en in tal van andere dorpen in den omtrek zijn vele huizen ernstig geteisterd. Ook te Elten en Emmerik heeft de ontploffing schade veroorzaakt en in den ganschen ach terhoek van Gelderland heeft dreunende slag heel wat ontsteltenis verwekt. Hof berichte a. Op de soirée littéraire, Maandag avond ten hove voor H.M. de Ko ningin-Regentes gehouden, was tot onderwerp hunner voordrachten ge kozen door prof. Chantepie de la Saussaye het Bhoeddisme en door den gewezen luit. ter zee Werumeus Buning: een marineschets. De beide voordrachten waren van korten duur. Op dezen kunstavond waren een 150- tal personen genoodigd, meerendeels dames en heeren uit de hofkringen en de residentie. Onder het auditorium werden opgemerktde oud-ministers Mackay, Hartsen, generaal Bergan- sius, Havelaarde presidenten der Eerste en der Tweede Kamer, de gouverneur der residentie en de oud burgemeester Patijn. In een der ne venzalen waren aquarellen uit de collectie van Hare Majesteit ter be zichtiging gesteld. Bij de Koninginnen bestaat het voornemen, aan de officieren, onder officieren en minderen, die zich, het zij op Lombok of in Atjeh zoodanig hebben onderscheiden dat zy de Mili taire Willemsorde hebben verdiend, en aan wie het ridderkruis daarvoor nog niet is uitgereikt, die onderschei, dingsteekenen zeiven te overhand! Met een der spoorbooten werd van uit Enkhuizen Maandag een proeftocht gedaan naar Stavoren. Aanvankelijk was de zee ruimalleen dreef eenig drijfijs rond, dat echter, naarmate men de Friesche kust naderde in hoe veelheid en zwaarte toenamzelfs ontmoette men nog ijsheuvels, die circa 4 Meter boven het water uitsta ken zoodat men meermalen genood zaakt was, om het ijs heen te stoo- men. Toch ging de heenreis vrij voor spoedig en na ruim anderhalf uur bereikte men de haven van Stavo ren minder snel ging de terugtocht, waarmede bijna 3 uren gemoeid wa ren. Hoewel de proeftocht dus niet erg meegevallen is, zal toch naar alle waarschijnlijkheid nog deze week de veerdienst worden geopend. pliehting volgt om uit te keeren wat ten onrechte in zijn bezit gekomen De eisch tot teruggave der ver schenen rente werd afgewezen, omdat niets gebleken was van een bezit te kwader trouw. De Utrechteche Tooneelvereeniging Apollo" heeft uitgeschreven een wedstrijd in voordrachten, monologen en fragmenten op 16 April 1895 in het park Tivoii. De uit te loven prijzen zijn Voor dramatische voordrachten, 2 prijzen, een verguld zilveren, en zily, med. Voor komische voordrachten, prijzen, een verg. zilv., en zilv. med, I Groote ontploffing. Te Lobit is Dinsdagnamiddag te 5 uur 30 een dynamietschip in de lucht gevlogen. Een ander schip geraakte in brand. Er is veel schade toege bracht aan omliggende huizen. Het is nog onbekend, ot er menschen- levens bij dit onheil verloren zijn gegaan. Nader wordt geseind Te Salm Orth (bij Spyck) is Dins- tg het schip Elisabethschipper Reymers, met de geheele lading be staande uit 1000 kisten dynamiet, in houdende 20.000 K.G., in de lucht gesprongen. Het aantal dooden be draagt 13, dat der gekwetsten ver moedelijk 5, terwijl éen krankzinnig is geworden. Het schip De Hoopschip per Gerritsen, is verbrand, andere schepen ernstig beschadigd. Op de plaats des onheils is de verwoesting verschrikkelij k. Nader meldt men: Een vreese- lijke ramp heeft D.nsdagavond nabij Lobit plaats gehad. Terwijl men bezig was een transport dynamiet van ongeveer 9000 kisten, of ruim 22,500 K.G. en verdeeld over 6 schepen, bestemd voor Maassluis weder in te doek af, zette ze op zijn neus en zeide „Wijlen miss Hawkins heeft mij opgedragen om dezen briet vóór het testament te lezen. Daarin verklaart zij de redenen waarom zij haar geld vermaakt aan de persoon, die zij het geschiktst acht als erfgenaam. Zooals u kunt zien, vermeldt zij op de enveloppe, dat hij aan hare familieleden moet worden voorgelezen op dezen dag, den len Januari 1893. Met uwe toestemming zal ik er nu toe overgaan." Sparkes verbrak het zegel en vouwde het ingesloten papier open. Daarna schraapte hij zijn keel en las het volgende: Brief van miss Hawkins. „Aan mijne zeer dierbare en naaste bloedverwanten, die als een vlucht op buit azende raven zich hebben verzameld, om wat 7an mij overbleef buit te maken. Ik, Henrietta Hawkins, schrijf dezen brief om u mede te deelen wat mij er toe dreef het testament te maken zooals het nu is. „In mijn laatste testament, door mijnheer Sparkes opge steld, herroep ik al mijne vroegere testamenten. Ik herroep het testament gedateerd 17 September 1880, waarin ik al mijne bezittingen vermaakte aan mijn kleinzoon, Samuel Dudley, dien ik op dat tijdstip voor den schijnheiligsten schelm hield, dien ik ooit ontmoette." Samuel kreunde luid en werd zeer rood in zijn gelaat. „Ik herroep het testament, gedateerd 11 Januari 1885, waarin ik het grootste gedeelte van mijn geld vermaak aan Robert Parry, als de grootste oplichter, dien ik het genoe gen had onder mijne familie eden te tellen, maar daar hij naderhand dom genoeg was om een bankroet te maken, ver anderde ik van gedachte en maakte een ander testament, waarin ik al mijn geld aan mevrouw Samuel Dudley naliet, omdat ik haar als de laagste, gierigste vrouw beschouwde, die ik ooit had ontmoet. Ook dit testament vernietigde ik, en ik maakte er een, gedateerd 1 April 1888, waarin ik 20.000 pd. st. naliet aan Squelsh, mijne ondergeschikte, als blijk van waardeering over de bizonder kranige wijze, waarop zij mij vier mijner schoonste ringen heeft ontstolen." „Dat ontken ik," snikte Squelsh met zachte stem bij de deur. „Dat ontken ik len stelligste 1" Dit testament is ook door mij vernietigd, en ik maakte er een, gedateerd 29 October 1889, waarin ik al mijn geld beschikbaar stelde voor de stichting in mijne geboorteplaats van een Tehuis voor Katten en Honden." Sparkes wachtte een oogeblik om zijn neus te snuiten en aan groote verbazing ten prooi wachtten de aanwezigen. „Dit testament heb ik vernietigd," vervolgde Sparkes. Een zucht van verlichting welde op uit aller borst „Dat is in ieder geval een geluk," merkte Crum op. „Stil, stil 1" zeide de majoor. „Ga als 't u blieft voort mqnheer." „Ook dit testament heb ik vernietigd, want ik herinnerde mij, dat er eene familie was, die ook tot mijne bloedver wanten behoorde, die mij nooit had lastig gevallen of vervolgd. Ik besloot met mijne eigen oogen eens te gaan zien wat de oorzaak was van hunne ongewone houding. Zij moesten in De diaconiën der Hervormde ge meenten te Amsterdam en te Haar lem zijn Dinsdag voor de rechtbank alhier veroordeeld tot terugbetaling eener som van ongeveer f80.000. De zaak betreft het volgende Den lln Juli 1890 overleed te Am sterdam zonder testament na te laten de heer H. W. B. en werd zijn erfe nis verdeeld tusschen de erfgenamen van vaders- en moederszijde. De eenige erfgename van moederszijde, mejuf frouw H. K., overleed den 23sten De cember 1893 en stelde tot erfgenamen aan de diaconiën der Nederlandsch Hervormde gemeente te Amsterdam en te Haarlem. Bij onderzoek bleek toen aan voormelde erfgenamen van vaderszijde, dat de moeder van mej H. K. een natuurlijk, niet erkend kind was geweest, mej. H. K. geenerlei recht had gehad op de erfenis van den heer H. W. B. en zij niet als bloed- verwan te-erfgename van moeders zijde had mogen optreden, maar dat lie erfenis had moeten verdeeld zijn alleen tusschen de twee erfgenamen van vaders-zgde. Dientengevolge werd onder handen en beheer van den door mej. K. benoemden executeur conser vatoir arrest gelegd op alle gelden, effecten, enz. welke deze in zijne qua- liteit onder zich had en daarna de diaconieën gedagvaard tot afgifte van de gelden, enz. die mej. K. inder tijd geërfd had van den heer H. W. B. met de daarop verschenen rente. Van de zijde der diaconiëa werd deze vordering tegengesproken onder andere op grond, dat niet bewezen was dat de moeder van de erflaatster een natuurlijk niet erkend kind ge weest was en omdat het recht om tegen de boedelscheiding op te komen, verjaard was. De rechtbank stelde de eischersin het gelijk. Overwogen werd, dat door de overgelegde akten voldoende be wezen was, dat de moeder een na tuurlijk niet erkend kind was, dat mej. H. K. dus ten onrechte als bloed verwante van moederszijde opgetre den was; dat zoo bij de boedelschei ding, door iemand die de hoedanig heid van erfgenaam mist, is medege werkt, die boedelscheiding nietig is. waaruit voor dien persoon de ver De commissie uit den duitschen I Rijksdag voor de Umsturz-Vorlagt zou heden een aanvang genomen I hebben met de tweede Vehandeling I van het wetsontwerp, maar deze be spreking is tot den 27sten de uitgesteld, daar de onderhandelingen I over eeae schikking, te houden door de nationaal-liberalen, conservatieven I en clericalen nog tot geen resultaat hebben geleid. De voorzitter van den duitschen I Rijksdag, de heer Von Levetzow, I heeft aan alle leden van den Rijksdag I eene uitnoodiging gezonden tot deel-1 neming aan een reis naar Friedrichs-1 ruhe op 25 Maart, ten einde daar op I dien dag eene manifestatie te houden ter eere van prins Bismarck. De spaansche kabinetscrisis is nogl niet tot eene oplossing gekomen. De I koningin-regentes heeft o. a. geraad-f pleegd den heer Canovas de Castillo I den leider der conservatieven, Mocht I deze eventueel aan het bewind komen, I dan wordt eene Kamerontbinding I tegemoet gezien, daar de conservatie-1 ven niet over eene meerderheid kun-| nen beschikken. De kans dat het evenwel nog tot eene schikking komt I tusschen de voornaamste elementen I van het afgetreden Kabinet, is evenwel niet buitengesloten. Spanje heeft op de nota der Ame-I rikaansche regeering over het geval I met de Alltanga nog niet geantwoord. I In de Vereenigde Staten verlangt del publieke opinie een krachtig optreden I der regeeriug. De Standard verneemt uit Kon-I stantinopel, dat de Porte het verzoek! der groote mogendheden om e"_ tolken bij de commissie tot onderzoek I der Armenische gruwelen te mogen I aanstellen ten slotte toegestaan heeft. De Anglo-Armenische vereeniging I te Londen heeft eene gift van 10001 ontvangen van de Armeniërs teMoskou voor propaganda. In het engelsche Lagerhuis heeft I Buxton Dinsdag verklaard, dat sirI Henry Loch van oordeel was, dat alle I uitzicht bestaat op een vreedzaam I aanvaarden van de conventie door de I Swazis. Met tact, oordeel en omzich-l tigheid moeten Joubert en zijn ge vol hunne zending hebben uitgevoerd. De Engelsche Staats-Courant bevat I een bevelschrift van het departement van landbouw, verbiedende het ont schepen van vee uit bijna alle Euro- peesche landen, Nederland ingesloten. In de conferentie, welke de Hon- gaarsche bisschoppen Dinsdag hebben gehouden, werd besloten, zich te ver zetten tegen de beide kerkelijke wet ten, die heden in de Magnaten-Kamer in behandeling komen. Toch gelooft de regeering, dat del beide wetsontwerpen zullen worden aangenomen, hoewel met geringe I meerderheid. Volgens berichten uit Sjanghai zijn daar geruchten in omloop over eene derdaad wel rijk zijn, wanneer een som van meer dan 20.000 pd. st. voor hen niet telde. Ik begaf mij dus naar de Dudleys om de reden te weten van hun onverklaarbaar gedrag, en werd ontvangen met vriendelijkheid, de gewone, gehui chelde vriendelijkheid, die ik gewend was te vinden bij ieder een, die wist, dat ik wat na te laten had. Ik bemerkte, dat zij arm waren en besloot om hen allen op de proef te stel len, ofschoon ik sedert lang alle geloof had verloren in het bestaan van eene onbaatzuchtige genegenheid. „Ik ontdekte wat ik verwacht had dat majoor Dud ley de gewone type van een baatzuchtig, zorgeloos, goed ge humeurd officier was; zijne vrouw een zwak, zacht schep seltje, met eene liefde voor haar huis en hare kinderen zoo als een kat die heeft; Hubert een luie nietsdoener." „Inderdaad!" riep Hubert zachtjes uit. „Zeer verplicht!" „De meisjes, ongevoelige zottinnen, met uitzondering van Nellie's, wier onschuld en onbaatzuchtigheid op het eerste gezieht mijn ongeloof aan menschelijk goedheid en oprecht heid aan het wankelen bracht. Ik besloot haar geheel op den proef te stellen. Eiken dag bracht hare zachtheid mij meer en meer in {bekoring. Ik begon het voor mogelijk te houden dat ik ten laatste in haar een wezen had gevonden, dat mij kon liefhebben terwille van mijzelf. Ik besloot haar bij mij te laten wonen, haar lief te hebben en haar door verschillende banden aan mij te binden. (Slot volgt

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2