Winkel juffrouw. Le Qiie! ile leire tie. UÜV0M& Juffrouw, W. VISSER, Hoofdagent DAGMEISJE, GEMENGD NIEUWS. betoktëttpn in tfetei Sclioewbarg, Haarlem. Samedi 23 Mars 1895, Troupe dn Mtre „l'Oenyre" de Fans. La peur des Coups. Schouwburg, Haarlem. (Klokkenspelers.) Uitvoering voor Hinderen, GEVRAAGD: Galanteriën. Tegen April of vroeger gevraagd eene bekwame bekend met 'tvak van Ga ren, Band, Tricotgoederen, (extern). Adres fr. brieven onder lett. T., bnreau van dit blad. Eed. Oude Gracht No. 35, Hei 1 gymnastiek. net MEISJE, Vrijdag 22 Maart as., TURFMARKT, De Baarletnschs Hypotheekbank overeenkomst, aangegaan tusBchen China en Rusland en waarbij Rusland zich verbindt desnoods ge wapenderhand China bij te staan. Het Anarchisten-proces te Luik. Maandag is door het assisenhof te huik uitspraak gedaan in de raak van de anarchisten Jagolkofsky, Vlie gen en Cornelissen, tegen wie verstek ie verleend. Jagolkofsky is schuldig verklaard aan deelneming aan !de samenspan ning tot het stelen met inbraak van dynamiet te Chevron, aan vervaardi ging van ontplofbare stoffen, en aan de aanneming van een valsehen naam. Hij is veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Cornelissen, journalist te Amster dam, en Vliegen, journalist en lijk bezorger, zijn wegens bedreiging met dood door geschrift veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en der tig trank boete. houding en verwerping van elk gezag, aanleiding gaven tot de gepleegde wandaden en ook zij zijn het geweest, die de grootste botsing met de Kur- den uitlokten en begonnen. De Turken, zegt het verslag van den Engelsehen gezant, dragen zeer weinig schuld. In hunne goede be doelingen werden zij door den onwil der Armeniërs gedwarsboomd en zag zich de Turksche Regeering genood zaakt hare toevlucht tot strengere middelen te nemen, ten einde de on lusten te dempen. Men ziet hieruit weer, dat En geland niet altijd even omzichtig handelt. De stemming voor de regeering is reeds zeer slecht en eene overijlde handeling van Engeland zou wellicht den val van het ministerie verhaasten wat voor het land groote nadeelen zou na zich slepen. E. Stochr. De Figaro beweert, dat de verloving van den hertog van Aoeta, den neet van koning Humbert van Italië met prinses Hélène van Orleans, de doch ter van den graaf van Parijs, een uit gemaakte zaak is. De hertog van Aosta, die eenige dagen te Chantilly bij den hertog van Aumale vertoefde, is van daar reeds vertrokken en ook is de gravin van Parijs, met haar dochter naar Engeland teruggekeerd. Volgens de Figaro zal de verloving reeds dezer dagen officieel worden aangekondigd. De „Reina Regente." De kruiser „Alphonse", die te Ca- dix aangekomen is, heeft de „Reina Regente", gevonden het schip lag gezonken in Aceitunas bij Conil, aan de kust van Sevilla. Het bericht wekt een onbeschrijfelijke droefheid. Gemeld wordt, dat alle 500 opva renden zijn omgekomen. In Bakóe is een nieuwej naltabron ontdekt. De vloeistof spuit er met onweerstaanbare kracht uit, en men rekent dat de bron 15,000 ton per den ut} bbttttböUtlUtJU BIJU All!1 -11 doen, wat in hunne''machtITO" De gruwelen in Armenië en de EngelEehe pers. (Partieul. corresp Londen16 Maart. Engeland, het land der vrijheid en koloniaal politiek, rekent het zich tot plicht zich te mengen in geschil len van vreemde Staten, maar vooral in koloniale geschillen, of wel in ge schillen van kleine niet-europeesche Staten. Niet altijd heeft Engeland dank voor zijne moeite geoogst of ïijne diensten beloond gezien. Aan geboden diensten zijn zelden aange naam. Zeer dikwijls is Engeland zelfs in moeielijkheden gekomen, door zijne dienstvaardigheid om anderen te hel pen. De kwesties van West-Afrika en Madagascar zijn nog niet vergeten, en reeds heeft Engeland een nieuwen Staat gevonden, waaraan het zijne onbaatzuchtige diensten kan aan bieden, het is Armenië. Niet alleen de staatslieden zijn het, die groote som uitgekeerd zal worden als zij uit het onderling ondersteu ningsfonds der mijnwerkers ontvan gen. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Donderdag 21 Maart 1895 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. J. S. Bach. 2. Andantino Volckmar 3. SonateJ. A. Gullen, a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro eon brio. 4. CavatineC. M. Weber. 5. Hallelujah Handel. is om den naam van Engeland als beschermheer te handhaven, neen ook de Engelsche pers, d. w. z. de groote dagbladen besteden soms groote moeite en ongehoorde sommen, om aan het werk der naastenliefde mee te doen. Reeds voor ongeveer vier maanden werd door de hier en in Parijs en Newyork wonende talrijke Armeniërs het gerucht van de ijselijkste gru weldaden verspreid, welke door Tur ken en Kurden op hunne landge- nooten zouden gepleegd zijn. In de dagbladen verschenen „Beden om hulp voor een arm onderdrukt volk" waarin Engeland gesmeekt werd het kleine Armenië te helpen 11 In deze oproepingen werd gezegd, dat de Kurden van tijd tot tijd in Armenië binnendrongen, daar dan alles plunderden, roofden, oude lie den vermoordden en kleine kinderen tot kreupelen maakten en de vrouwen en meisjes ontvoerden. Ook van de Turken had en de Armeniërs veel overlast en vooral om hun gods dienst veel te lijden, ja velen zijn door Turksche ambtenaren en sol daten ter dood gemarteld. (De Armeniërs behooren tot de grieksch-katholieke kerk.) Een kreet van afschuw vervulde toen re:;ds de meeste engelsche bladen. Zelfs Gladstone stelde veel belang in dezo ziak. Hij was het toch geweest, die eenige jaren geleden de turksche gruwelen in Bulgarije uitroeide en die de Engelsche Regeering onop houdelijk er toe aanzette, Bulgarije te helpen en te wreken. Er verliep toch nog eenige tijd voor en aleer iets beslissends in de armenisch vraag werd gedaan. Ein delijk dan werd eene commissie van onderzoek benoemd, maar nog kwam niet veel aan het licht. Daar besloot de redactie van de „Daily Telegraph" de zaak ter hand te nemen en zond voor eigen koeten een verslaggever naar Armenië. De „Daily Telegraph" is het meest gelezen blad van Europa, De verslaggever had in opdracht, onder bescherming van het engelsch gezantschap de ware feiten op te spo ren en naar Londen te seinen. Het was geen gemakkelijke taak, welke hij op zich had genomen, maar hij heeft zich daarvan op eene uit stekende wijze gekweten. Geheel andere feiten kwamen aan den dag en wel tegenstrijdig met de berichten der Engelschen. Eerst vond de verslaggever, dat de vreeselijke gruweldaden, waarvan de geruchten sprakenniet in die mate gepleegd waren en dat de Ar meniërs aan het voorgevallene zelf niet zonder schuld zijn. Er hadden grove ongeregeldheden plaats van de Turken en Kurden, maar, zoo ver telde een van de eerste en oudste hoof den van Armeniërs aan den engelschen „ik meen de eerste schuld te moeten geven aan mijne landgenoo- reservoirs zijn volgeloopen, en men moet het overige voorloopig in de Kaspische Zee laten stroomen. De oorlog tusachea China en Japan. Lihoengtsjang ia Zondag te Simono- seki ontscheept. Eene eerewacht ont ving hem daar en begeleidde Li, die in eene hofkoets reed, naar de resi dentie. De minister van buitenland- sche zaken Moetsoe was in zijne hoe danigheid bij de eerste ontmoeting aanwezig. Het eiland Formosa, dat volgens de berichten een aanval der Japanners heeft te duchten, zou, naar men zeide, een garnizoen hebben van 30,000 man onder bevel van den oud-aanvoerder der zwarte vlaggen Luh-V;nh-Phuoc, die indertijd den Franschen in Ton kin zooveel te doen heeft [gegeven. Een brief van dezen aan de North China Daily News echter doet ons twijfelen aan de waarheid van verzekering. ;Luh-Vinh-Phuoc verzekert, dat toen de oorlog met Ja pan uitbrak en hem de verdediging van het eiland werd opgedragen, For mosa geheel ontbloot was van troe pen. Hij wierf in Satow een duizend tal mannen aan, maar hij acht dezen een hoop nietsdoeners, die totaal on geschikt zijn den vijand weerstand te bieden. Hij had daarom gevraagd, dat de 7000 zwarte vlaggen, die in Tonkin gebleven waren, te zijner be schikking zou stellen, maar tot wien hij zich ook wendde, het antwoord luidde onveranderd„Wij zullen later zien." En volgens Luh-Vinh Phuoc is er totaal niets gedaan. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Japanners bij dezen aanval dus evenmin op grooten tegenstand stui ten. Stoomvaartbsrichtan. Het stoomschip Conradvan Amst. naar Batavia, arriveerde 19 Maart te Padang. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, vertrok 19 Maart des avonds 6 uur 15 minuten van Boulog ne s/M. Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, vertr. 19 Maart van Southampton. Het stoomschip Prins MauriU, vertr. 19 Maart te 5 uur nam. van Havre naar Amsterdam. FAMILIEBERICHT EN. Bevallen: 21 Febr. C.B.Elfters Looijen z. Fauresmith (Oranje Vrij staat). 16 Mrt. W. J. L. C. C. Dam meDozy z., Amst. 17. A. J. M. van TrightSonnenberg z., Zalt-Bommel. G.C. KroonVanGumstar d. Utrecht. Overleden: 15 Mrt. A. Krone- meijer 177 j., Amst. B. J. Lenting jd. 69 j., den Haag. 16. R. Blankenberg jd. 8 md., Amst. W. M. Euwes Speel manMasereeuw 30 j., Amst. Wed. M. L. BouiesouStom 71 j., Amst. E. M. Giethoorn jd. 74 j., Amst. 17. J. de Visser 83 j., Amst. J. A. Blok 87 j., Amst. J. Vos 82 j., Anaerongen. F. H. Faber 71 j., Amst. Wed. G. CaronDe Kruijff 81 j., Tiel. Wed. H. J. WarnaarsVan Schreven, Sneek A. C. Verheijen jd. 61 j., den Haag. 18. P. Lindeijer 76 j., den Haag. H. Boekei 30 j., Purmerend. J. M. Dor- renboomHennequin 46 j., Amst. W. L. de Witt jd., 68 j., den Haag. 19. Wed. I. A. SnitslaarPolak, Amst. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel, K. winkelj. bef m. verk. xy4e gr. - Overleden: 18 Maart. C. Velt- man—Zijlstra 66 j. KI. Heiligl. L Rog 84 j. Baljuwslaan. H. Stöver 24 d. z. Brouwersstr, P. de Vos 72 j Rustenburgerlaan. 19. J. J. Smeets 3 m. d. Brouwersvrt. F. J. Faase 31 j. Ruijchaverstr. J. E. v. Emmerik 15 md. d. Roosveldtstr. T. Stöver 25 d. d. Brouwersstr. fabr. gtof. bouwora. veri, en 1. r. 2. Stadsreiz. etal. art. direet. o. Fl. reiz. naaimach. vast aal. eu prov. 4. Bekw. baekh. engrosz, bek. m. daitache t. f 500 sal. 5. Fl. 2e bed. P. G. manuf. goed op hoogtie met verk. MARK TNIEUWS- Haarlem20 Maart. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 2 koeien f190 a f125; 119 nuchtere kalveren f8,a f4,14 schapen f20,a f 17,6 De mijn gelijk men weet, ongeveer 50 personen het leven gekost. Wat de oorzaak van het ongeluk is geweest, weet men niet het vermoeden ligt evenwel voor de hand, dat een dynamietpatroon van een der werklieden is ontploft. Op het oogenblik der ontploffing waren 280 man in de mijn aan den arbeid. Zondag waren 43 lijken en 11 zwaar gewonden naar de oppervlakte der aarde gebracht. Zes mijnwerkers werden toen nog vermist. De lijken en de lichamen der gekwetsten zijn deerlijk verbrand, hoewel in de mijn geen brand ontstond dank zij der uit stekende luchtverversching en der omstandigheid dat stutbalken en zolderingen in de gangen van ijzer Stollo en niet van hout waren vervaardigd. Aartshertog Friedrich heeft onmid dellijk de som van 100 fl. beschikbaar gesteld voor iedere vrouw die bij deze ramp haren man heeft verloren en Haarlem20 Maart. Aangevoerd en verkocht 7 stapels kaas, uitmakende 627 kazen, weg. 1233 Kg. Laagste prijsf0,.Hoogste prijs f 25.00 per 50 Kg. Amsterdam20 Maart. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f2,80 a 3,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 2,30 a 2,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 0,a 0,dito Flakkeesche 0, a 0,Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gomrner Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Alkmaar18 Maart. Op de heden ge- Mijnramp. ontploffing in de Hohenegger- bij Troppan in Silezië heeftuoucien Veemarkt waren aanvoer prijzen als volgt: 6 koeien f150 a 185, 67 vette kalveren f40 a 102,111 nuchtere dito f 5,a 15,1 vette schapen f 10 a 53 magere varkens f 12 a 15, 0 paarden fa alles per stuk, 182 vette varkens 31 a 38 ets. per Kg. ADVERTENTIES Heden overleed onze jongste lieveling JOHANNES, in den ouderdom van 4 maan den. C. J. SCHRAVENDIJK. W. SCHRAVENDIJK— Van den Bers. Haarlem, 20 Maart 1895. One seule représentation de la Dir. Mons. A. F. LUGNÉ POE. Pièce en 4 actes de Babbicaod. Précédé de Comédie en un acte. Rideau d 8 heitres. Balcon, 2,50Stalles 2, le Loge /1,75, Parterre ƒ1,50; 2e Loge 1,Gaanderij 0,50. W Bureau de location comme d'habitude. DUNCAN S. MILLER, Directeur H. HAVART, W. J. HAVART, A. SSON en A. BERRIDGE, met hun prachtig Carillon van 131 welluidende klokken. op Donderdag 21 Maart 1895, in den Schouwburg te Haarlem, des avonds ten 8 ure. Prijzen der plaatsen 1,ƒ0,50, 0,25. Programma's en toegangskaarten verkrijgbaar bij de Boekhandelaren J. F. van DOBBEN,Von MüNCHEN ROOKMAKER en J. QUIST Bzn. en aan den Schouwburg. Plaatsen kunnen besproken wor den op den dag van uitvoering van 10 tot 3 uur. op denzelfden dag, des namiddags ten 3 uur, in dezelfde zaal. Toegangskaarten voor kinderen beneden 16 jaar 0.50, 0.25, voor geleiders ƒ0.75 en /0 50. Ouders en onderwijzers worden voor hunne kinderen en leerlingen opmerkzaam gemaakt op het onver gelijkelijke genot, dat de kinderen bij het hooren van deze muziek smaken. Als onderwijzers met hunne klasse komen betalen zij geen entrée, de leerlingen slechts 10 Ct. mits niet minder dan 30 kinderen onder één geleider. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 20 Maart. A.v. Zorge en W. C. Henning. G. D. v. d. Eijnde en A. A. v. d. Laar. J. J. Wijk- huiBe en F. Beers. H. de Graaf en J. Aarse. N. v. Donselaar en H. M. Creeraers. Getrouwd: 20 Maart. J. H. en A. E. v. Slooten. J. G. C. Smits en K. v. Ossenbruggen. J. B. v. Slooten en J. v. d. Veldt. Bevallen: 16 Maart. M. Meijer Walbrecht z. 18. R. Basde Jong d. 19. G. L. M. AllemanDuin heeft verder bepaald dat iedere weduwe S. Geldorp—Burghout z. J. W. Brühl ten, welke door hun revolutionaire en iederen wees jaarlijks een evenlMeijer z. Een grooten, sterken TREKBOK- Franco brieven met opgaaf van prijs en waar te zien, onder lett. V, bij den Boekhandelaar C. VAN DUIJN, Anegang 18. Voor een sedert jaren bestaande Maatschappij van Levensver zekering wordt voor Haarlem en Omstreken een gezocht, om de bestaande Hoofd agentuur over te nemen. Borgstel ling vereischte. Brieven met referen tiën onder lett. U, hur. van dit blad. GEVRAAGD EEN niet beneden 16 jaar. Rivicrvischmarkt No. 19. Tegen 1 April wordt gevraagd een Jongmensoh om in het vak te worden opgeleid. Franco brieven bureau Haarl. Dagblad lett. S. V VERKOOPING te Haarlem, in het Verlooplokaal aan de Nassau- laan bij de Zijlstraat, op Woensdag en Donderdag den 27en en 28en Maart 1895, telkens des voormid dags te 10 uur, ten overstaan van den Notaris W. K. LOEFF A. C. L. en J. J. C. SARLET, Makelaarszullen verkoopen den zeer set onderhouden INBOEDEL, nagelaten door wijlen Mevrouw de Wed. C. SANTVEER, geb. Bobsch, waarbij voorkomen Mahoniehouten en andere Meubelen, als een Bon- heur du jour, Buffet met marmeren blad, Linnen- en Penantkasten, Eet-, Thee-, Wasch- en Nachttafels, waar bij met marmeren bladen, Kanapé en Stoelen, met trijpen en andere zittingen, Ledekanten enz. Verder Spiegels, Pendules, Orne menten, Schilderijen en Gravures in lijsten. Zeer goed gevulde Bedden, De kens, Gordiinen, Vloerkleeden en Karpetten, Tafel- en Bedlinnen, Kleedereu enz Porselein, Aarde-, Glas-, Lak-, Koper- en Ijzerwerk, waarbij een Spaaroven en Kachels. Eindelijk JuweeleD, Goud- en Zilverwerk, Boeken en hetgeen meer zal worden aangeboden. Bezichtiging Maandag en Ding dag 25 en 26 Maart, telkens van 10—4 uur. De notitie is verkrijgbaar. Zeeraar in Gymnastiek aan de II. B. S. met 5 c. INRICHTING voor Aanbevolen door H.H. Doctoren. GEVRAAGD EEN om naaien te leeren en eenige bood schappen te doen AdresRolhuiien 4. des middags ten 12 uur, aan de ten overstaan van den Deurwaarder M. J. WANING. ITDIAAHT 3Vs P ANDBRIE- YliMlHJFi VEN (Kapitaal- en Rentebetaling gewaar borgd in goud) met zeer geringe uitlotings- kans in stukken van ƒ50, ƒ100, ƒ500 en ƒ1000 tot den koers van 1001/» 7o. VFUSTMCT £roote en kleine tEilvoIIiEAl kapitalen op eer ste hypotheek, zon der vooruitbetaling van rente. De Pandbrieven zijn verkrijgbaar en de Coupons betaalbaar ook door tusschenkomst van alle Heeren Kassiers en Comm. in Effecten ten kantore der Bank en bij de Cor respondenten de firma WESTER- KAPPEL HOOFD.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3