BINNENLAND, Naar men verneemt zullen H.H. MM. de Koninginnen bij hare komst te Maastricht een bezoek brengen aan de onderaardsche gangen van den St. Pietersberg. De vorstinnen zullen aan den ingang ontvangen worden door den heer Ceulen, burgemeester van St. Pieter, die de h oge gasten in den berg zal rond geleiden. De gan gen zullen smaakvol versierd en [ver licht worden, terwijl de weg, die tot de onderaardsche gewelven leidt en thans oneffen is, zal worden gelijk gemaakt. Hot onderwijs der Koningin- Nu dr. Van de Stadt einde Juni a.s. met het onderwijs in de natuur kunde aan H. M. de Koningin zal aanvangen, zullen de volgende heeren met de opleiding van H. M. zijn belast: dr. Salverda de Grave, letterkundige vakken; dr. Kraemer, algemeene en oude geschiedenisdr. Kan, aard rijkskunde; dr. Blok, vaderlandsche geschiedenisdr. Kossmann, Hoog- duitsche taaldr. Van de Stadt, na tuurkunde. Het spreken in de Tweede Kamer. De Boodschapper klaagt over de wijze, waarop sommige leden der Tweede Kamer het woord voeren,en in het bizonder jl, Vrijdag voerden. De woorden der hoogmogende heeren zijn schier onverstaanbaar voor de pers-tribune gaat ontzaglijk veel verloren, en dat acht het blad een schande, daar de pers het recht heeft de woorden, die de plicht haar voorschrijft aan de natie over te bren gen, duidelijk te kunnen verstaan. Een beroep op de Handelingen gaat niet op.Het is een feit,dat bijna niemand ze leest, ja zelfs het groote deel der natie ze amper bij name kent. Niet de Handelingenzegt de Boodschapper, maar de dagbladpers wordt geraad pleegd. Niet de stenografen met alle waardeering overigens voor hun moeilijken arbeid 1 maar de jour nalisten op de pers-tribune leiden op dit punt de pubiieke opinie. En toch „hoezeer dit wel door nie mand zal weersproken worden, schijnt daaromtrent een andere opvatting in de Kamer te bestaan. We zwijgen nog van de meermalen geuite klacht, dat de Kamerleden zich, in het algemeen gesproken, niet de moeite gunnen den journalisten tijdig mededeeling te doen van wat zij zullen voorstellen, b.v. van de juiste formuleering eener motie, van een interpellatie of van een amendement. Dat laten we liggen. Wij bedoelen hun wijze van spreken. De meeste leden schijnen er niet eens aan te denken, dat er journalis ten op de pers-tribune aanwezig zijn; dat die menschen daar maar niet voor hun vermaak zitten, maar om het publiek. Ware het anders, de heeren volks vertegenwoordigers zouden althans een poging aanwenden, om duide lijk en verstaanbaar te spreken, om althans van de officieele spreek plaats met het gelaat naar de pers tribune hunne redevoeringen af te stekenen niet gelijk meestal ge schiedt van hun zetel dikwijls met den rug naar de journalisten." Als gunstige uitzonderingen noemt De Boodschapper de heeren Roëll, Sprenger von Eyk, Kuyper,Lohman, Heemskerk, Seret en De Kanter. „Michel" de aan velen bekende voormalige bode bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die door zijne vlugheid, gedienstigheid, voorkomend heid en goedhartigheid, in de gunst stond van de Kamerleden, die hij bijna 20 jaren in 's lands vergader zaal heeft bijgewoond, is Donderdag overleden. Michel de Fooy, aldus 's mans naam, genoot reeds eenige jaren zijn pen sioen, maar zijn figuur werd in de Kamer niet licht vergeten en zijn persoon zal zeker in aandenken blijven bij de vele „heeren", zooals hij de leden noemde, met wie hij, vooral, aan de linkerzijde, waar hij gewoonlijk dienst deed, is omgegaan. Vooral de koloniale specialiteiten hadden schik in den bode Michel, die, vroeger in Indië bij verschillende toewansbesaar als trouw dienaar in betrekking, met de Indiemannen op de groene banken van het Binnenhof, meestal Maleisch sprak. Ook buiten de Kamer verrichtte Michel diensten voor de leden, en bij de groote parlementaire diners van weleer in het hotel „Paulez", ont brak Michel zelden om aan tafel te dienen. Hij kende zoo goed den smaak en de gewoonten van de afge vaardigden. Van wijlen zijn „présjedent" Dullert sprak hij als van een edelman en altijd met tranen in de oogen. „Zoo krijgen we ze niet weérom meheer 1" was zijn stereotype uitroep, wanneer een van de groote staats lieden, die hij bijna dagelijks in de Kamer zag, van het wereld- of staats- tóonecl was verdwenen. Toen hij, gepensionneerd zijnde, aficheid -had genomen van de leden, hebben velen hunner meegedaan om hem als herinnering aan zijn Kamer diensttijd en als bewijs hunner gene genheid een leunstoel thuis te zenden, in welken armstoel de ouden bode in zijn eigen huisje, nog verschei dene jaren van welverdiende rust genoot. Voor de commissie van examen in Noord-Holland, (akte hulponderwij zer en hulponderwijzeres) hebben zich aangemeld 171 candidaten (60 man nelijke 111 vrouwelijke.) De forensen-quaestie Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben in zake de Amster- damsche forensen belasting voor de gemeente Amsterdam ongunstige be slissing genomen. Eene principieele beslissing is ech ter niet genomen. Het besluit betrof zes reclames, waaronder een van iemand die maar tien van de 24 uur in Amsterdam verblijf houdt. De dynamiet-ontplofflng. Het bericht, dat drie personen, bij de dy nam ietontploffing bij Lobit ge wond en ifi het ziekenhuis te Kleef verpleegd, overleden zouden zijn, is onjuist gebleken. Alleen schipper Van Meeker en is aan zijne wonden over leden. De knec.it van Leenders, hoe wel op het uiterste liggende, leefde Donderdagochtend nog, en vrouw Ver maas is aan de beterhand. Van de dynamietontploffing te Lo bit is te Arnhem, misschien ten ge volge van den wind, die uit het Wes ten woei, niets gehoord. Toch ver haalde ons iemand, die alle vertrou wen verdient, dat terwijl hij aan het dessert zat, een kindje van anderhalf jaar op eens „boem" zeide. Hoe het kind hiertoe kwam, terwijl dit woord niet tot zijne gewone „taal" behoor de, wist men niet. Later herinnerde hij zich dat juist op dien tijd de ont ploffing plaats had. Deze schijnt dus gehoord te zijn door den kleine, wiens waarnemingsvermogen sterker ont wikkeld of wiens aandacht niet door het gesprek of huiselijke dingen be zig gehouden was. Arnh. Ct. Een huis ingestort. In de Groote Rozenstraat te Gro ningen is men op de plaats, waar het onlangs uitbesteede nieuwe laborato rium zal verrijzen, druk bezig met de fundamenten. Er is dientengevolge een groot gat gegraven, tengevolge waarvan Donderdagmorgen de woning toebehoorende aan den heer J. Kei zer en in huur bij de 80-jarige wed. Broekmans, gedeeltelijk instortte. De wed. Broekmans lag no/ te bed toen het onheil geschiedde. Slechts met moeite kon de oude vrouw zich vast klemmen, tot men haar redde. Zij bleef ais door een wonder ongedeerd. Koloniën. Lombok. Uit Soerabaja werd den 19en Fe bruari aan de Loc. geseind Het stoomschip Amboina van de Koninklijke pakketvaartmaatschappij is hier heden van Ampenan aange komen. Geëvacueeid werden de kapi teins der infanterie J. Reerink en J. H. C. G. Angenentde tweede luite nant der infanterie J. Smitsveertien onderofficierennegen en zestig min deren achttien dwangarbeiders. De geleider van het transport was de officier van gezondheid der tweede klasse C. H. L. Baelde. Pastoor Voogel kwam ook mede. Op de reis herwaarts i3 een Europeesch militair overleden. Hij werd bij Meindert's droogte over "boord gezet. De gezondheidstoestand te Ampenan is nog steeds ongunstig. Er zijn meer dan honderd zieken in het hospitaal. Dagelijks komen tach tig a negentig manschappen op het ziekenrapport. Meerendeels zijn het koortslijders. Tor reede van Ampenan liggen nu de oorlogsstoomers Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik der Ne derlandenverder de Cycloop en de leverantieboot Sindarie. Sedert zijn in de omstreken van Ampenan en Mataram blokhuizen opgerichtde be zetting daarvan wordt om de 14 da gen afgelost. Op Ampenan hebben nog dagelijks uitlevering van geweren en andere wapens plaats. Yan Ampenan ontvangen wij, wat den politieken toestand betreft, goede tijdingen, maar wat de gezondheids toestand van den troep betreft, wei nig opwekkend nieuws. Onze batal jons worden vreeselijk geteisterd door koortsen en buikziekte, het hospitaal, dat trouwens aan geen enkelen eisch van hygiene voldoet en eer een schuur dan een ziekeninrichting gelijkt, is geregeld overvuld, zoo zells, dat de lijders op den blooten grond een lig plaats moeten vinden. Hoe bevorder lijk dat voor hunne genezing is, be grijpt men. Bovendien is geneeskun dige hulp onvoldoende: van de vier officieren van gezondheid is er altijd een op ziekentransport, een moet den dienst op de posten waarnemen, zoo dat er slechts twee overblijven. En daartoe zijn zij, hoe groot hun ijver en toewijding ook mogen zijn, niet in staat. Vier dagen geleden kwamen 180 zieken van Ampenan, [morgen of over morgen komen er 3 zieke officieren en 150 mindere militairenmen kan uit die cijfers opmaken hoe ellendig het er met den algemeenen gezond heidstoestand is gesteld. En de rede nen daarvan? De bodem van Ampe nan is zeer poreus, lagunes [zijn er niet, van de vroegere lijkenlucht, de beruchte odeur dAmpenan, zooals de soldaten haar noemden, bemerkt men geen spoor meer. De voeding is niet slechter dan in het garnizoen, het logies der troepen is beter dan op vroegere expedition. Men put zich uit om de oorzaken te raden, maar niemand slaagt er in. Onder de Sasaks heerscht de vree- selijkste misère. Geen dag gaat voor bij, zonder dat de lijken van eenige stakkerds, die aan honger en uitput ting gestorven zijn, in de nabijheid onzer bivaks gevonden worden. De soldaten, in een ruwe sehors het hart van den barmhartigen Samaritaan verbergend, doen wat zij kunnen om de armen te heipon, zij geven van hun eigen rantsoen een gedeelte weg aan de hongerenden. En te midden van al die misère kwam het beruchte beppen besluit van den directeur van binnenlandsch bestuur, waardoor de toestand nog verergerde. Gij kunt be- grijpen, hoe aangenaam wij on3 hier gestemd voelen." Zoo schreef men ons uit Ampenan De resident van Bali heeft aan de drie te Ampenan aanwezige Europee- sche handelaren bijdragen verzocht om in den nood der Sasakt tegemoet te komen. Dat is de plicht der re geering, dunkt ons, en een plicht, die ten spoedigste dient te worden ver vuld. SoerHbl Atjeh. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het goe- vernement Atjeh enOnderhoorigheden, loopende van 29 Januari jl. tot en met 11 Februari, wordt het volgende ontleend Groot Atjeh. Op onzen post Biloel werden bijna dagelijks schoten gelost zonder nadeelige gevolgen, terwijl Lamkoenjit, Kroeng-Gloempang en Senelop elk slechts een paar malen van het vijandelijk vuur eenigen overlast hadden: te Lamkoenjit kre gen wij daardoor éen gev/onde (Euro peesch fuselier). Bovendien kregen laatstgenoemde post op 2 en Biloel op 4 Febr. in den vroegen morgen een schietbeurt, evenals Senelop op 19 Januari jl. - had te doorstaan. Van de 13 op Lamkoenjit afgeschoten projectielen, sprongen er 2 boven en 8 dicht bij de benting en te Biloel van de 8 projectielen terzelfder plaatse respec tievelijk 2 en 3, een en ander zonder eenige nadeelige uitwerking. Tweemalen werden onze transporten eenigermate verontrust, zoomede de aflossing van Senelop, hoewel daar door geen verliezen werden geleden. Den 7den dezer maakte een Atjeher amok nabij Lamjongde Europeesche fuselier, die met het nazien van de pas sen was belast, werd door hem dood gestoken en een ander licht verwond waarop hij werd neergeschoten. Op het eiland Weh viel niets bijzon ders voor. Den 4den Febr. had de plechtige erkenning en bevestiging plaats van de Radja's van Edi-Besar, Simpang- Olim en Tjoenda; bij diezelfde gele genheid deed de door het goeverne- ment sedert 1877 erkende vorst van Simpang-Olim afstand van zijn gezag. Onderhoorigheden. Oostkust. Inden politieken toestand kwam geen ver andering. Noordkust. TeTelok-Semawé werden rust en orde niet verstoord. De Pretendent Sultan had zich naar Kwala Batoe begeven. Van zijne plannen was niets met zekerheid bekend. Westkust. In den nacht van 31 Ja nuari ji. op 1 Febr. drongen vier gewapende lieden op den passer te Melaooeh een huis binnen, waar zij een der bewoners doodden en diens vrouw gevaarlijk verwonden. De da ders wisten daarop zich uit de voeten te maken. Elders bleef het rustig. De weêrsgesteldheid was drukkend en warm, gepaard met oostelijke winden nu en dan viel er een weinig regen. De gezondheidstoestand op de zee posten ter Westkust was minder gunstig, daarentegen ter Noord- en Oostkust wat beterende. In Groot-Atjeh was de toestand over het algemeen gunstiger. Het gemid delde ziektecijfer bedroeg 27 tegen 31 en dat van de berri-berri 12 tegen 15 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. öemengdNieuws. Bismarck's 80ste vei jaardag. De hoogleeraren der universiteit te Innsbrück hadden zich aangesloten bij de Oostenrijkers die den grooten Duitschen staatsman op zijnen tach tigsten verjaardag huldigen willen. Thans hebben zij zich echter terug getrokken en wel, volgens de Neut Freie Pr esse, op aandringen van den minister van onderwijs, den Pool Madeyski. Deze heeft den rector naar Weenen ontboden en hem aangezegd dat hij niet zou dulden dat de rector of een der hoogleeraren zoude deel nemen aan de huldiging van Bismarck. „Weigeren zy, dan vallen er slacht offers," zeide de minister. Hierop besloten de hoogleeraren zich te onthouden. Keizer Wilhelm heeft bevolen dat bij gelegenheid van prins Bismarck's verjaardag alle oorlogsschepen zullen vlaggen. De vlucht van Slatin Bey. De Times van Donderdag bevat het slot van het verhaal van Slatin Bey,s ontvluchting, waaraan wij nog het volgende ontleenen. Den dag na dien waarop zij den Nijl overzwommen, bereikte het reis gezelschap de plaats waar Slatin van gidsen moest verwisselen. Hij besloot zoo dicht mogeiijk langs de rivier te gaan, maar zij hadden nog maar enkele uren geloopen, toen een vriend kwam berichten, dat een patrouille Derwi- schen hen op het spoor was. Zij konden noch juist zich tusschen heuvels ver bergen, toen zij werkelijk eenige Der- wischen op vlugge kameelen over den weg zagen trekken, dien zij had den gevolgd. Zij keerden naar de rivier terug en waren aan het slachten van een schaap voor den eersten flinken maaltijd, dien zij sedert het vertrek uit Khartoem zouden nuttigen, toen een bode opnieuw de komst van Der- wischen meldde. Weder vluchtte men in de heuvels en hier zag Slatin een grooten troep aanhangers van den Mahdi voorbijtrekken. De vluchteling waagden zich nu niet meer aan den Nijloever, maar trok in noordweste lijke richting naar Edduen, waar hij opnieuw van gidsen verwisselde. Van de kameelen was er echter slechts éen bruikbaar, zoodat Slatin en zijn bejaarde gids om beurten moesten loopen en rijden. Negen dagen hiel den zij dit vol totdat zij eindelijk te Assoean aankwamen. In minder dan 24 dagen, waaron der vijf dagen rust in de Bayuda- woestijn had de vluchteling 1000 mij len afgelegd, voor het meerendeel door dorre vlakten met niets meer dan gedroogde dadels en hard brood voor voedsel. Een mijnramp. In een kolenmijn in Wyoming heeft een ontploffing plaats gehad. Men vreest, dat 68 werklieden zijn omgekomen. Eeu bende Kaukazische Tataren heeft een aanval gedaan op het spoor wegstation Oedzjawa en een daarbij liggende zoethoutfabriek. Ze plunder den de fabriek, doodden een bewaker en verwondden een anderen, en scho ten op een paar treinen, zonder ech ter iemand te raken. Inmiddels werden de politie-kozak- ken gewaarschuwd en achtervolgden de vluchtende Tataren. Bij Dzjewat kwam het tot een gevecht, waarbij vijf roovers en twee kozakken gedood en vier kozakken gewond werden. De overige bandieten namen de vlucht. Het waren overblijfselen van een bende die het vorig jaar was ver strooid. De Kozakken houden thans de wacht op de gedeelten van den spoorweg welke door de roovers kon den worden bedreigd. De oorlog tusschen China en J apau. Uit Tientsin wordt meegedeeld dat Japansche kruiers ettelijke onzijdige bodems hebben doorzocht om te zien of ze smokkelwaar vervoerden. Dien tengevolge kreeg de Bngelsche krui ser Aeolus bevel nabij Takoe te an keren, teneinde de Britsche schepen te beschermen. De Chineezen versperren den mond der Peiho, door er jonken te laten zinken, daar zij verwachten dat de Japanners een landing zullen beproe ven. Die verwachting veroorzaakte te Tientsin een paniek. Maar de laat ste telegrammen uit Takoe melden dat de Japansche vloot zuidwaarts is afgedeinsd. Uit Sjaeghai verneemt de Times dat een Japansche vloot is aangeko men voor de Pescadores-eilanden, en, dat de Chineezen torpedo's leggen in de haven van Amoi. De Jananners hebben de Pescado res eilanden aangevallen. VARIA, „Luister Lotje", zei de vrouw van den huize, „ik geef eene partij met souper en bal. Nu moetje toonen, wat je kunt, om de eer van mijn huis op te houden". „Met alle plezier, mevrouw", ant woordde de keukenmeid„maar ik kan niet anders dansen dan de wals en de polfeavoor de quadrilles zult u mij moeten excuseeren". Het gebeurt dikwijls dat buitenge woon hooge personages zich persoon lijk op de hoogte stellen van de za ken en den lageren beambten lagen leggen om ze dan later, als zij in den strik geloopen zijn, ongemakkelijk door te halen. Onlangs kwam zulk een individu ergens op een klein station in den trein. De portier bracht zijn pakkage in een eerste klasse coupé, legde het koffertje in het net en de manteljas netjes opgevouwen op de bank. De heer gaf hem een kwartje waarop de man aan zijn pet tikte en zeide Dank u beleefd mer.eer. Daarop lronste de hooge ambtenaar de wenkbrauwen en zeide: Weet je niet dat je jezelf bloot stelt aan onmiddellijk ontslag, door die tooi aan te nemen Hebben je chefs je niet gezegd toen je in dienst der maatschappij bent gekomen, dat je onder geen omstandigheden fooien van het publiek mocht aannemen? De arme man keek verschrikt en werd zenuwachtig want hij begreep dat hij in den val geloopen was. Hij had dien grooten man nooit gezien, want hij begreep dat het iemand moest zijn die tot de „hoogen" be hoorde. Eensklaps schoot hem een gelukkige gedachte door 't hoofd U heeft gelijk, meneer, zeide hij. Maar u behoort niet tot het publiek u is directeur-generaal van de maat schappij. Dit is wat anders. De man behield zijn kwartje en zijn betrekking. 't Waren een tramconducteur en de secretaris van een voetbalclub. De secretaris geeft den conducteur een paar aanplakbiljetten, waarop de ge wichtige gebeurtenis was vermeld, dat de club den volgenden dag een match zou houden. De biljetten zullen wat kleiner gemaakt moeten worden, als u wilt dat zij in de tram worden aangeplakt meneer. Dat de passagiers klagen dat ze al het licht wegnemen. Kleiner? Neon, waarachtig niet,, we kunnen onze biljetten niet kleiner maken dan moet u maar wat grooter tram nemen. Vader. Wat blief? Met tienduizend gulden schuld durft u mijn dochter vragen Vrager (verbluft.) Moet ik daar soms uit opmaken dat uwe dochter misschien niet eens zooveel heeft Een aardig praatsertje zat in een tram met haar moeder en vermaakte al de aanwezigen met haar dwaze vragen en opmerkingen. Daar kwam een Chinees het tooneel speelt in Londen in de tram en ging vlak over het kind zitten. Zij staarde hem eerst heel verbaasd aan en keek toen met een gezichtje van „Ik geef het op" haar moeder aan. Mama, wat is dat? Chut. Dat is een Chinees, lieve ling, antwoordde haar moeder zachtjes. Zijn dat diezelfde Chineezen, die tegenwoordig door de Japanners wor den doodgemaakt, zooals papa ver telt? Ja, kindlief. Spreek nu wat zachter. Het kind dacht een oogenblik na en zeide: „dat kan ik me begrijpen." Commissariaat vaa Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eene portemonnaie waarin 2 oor knopjes. Twee parapluies. Een pols mofje. Twee cahiers. Eene rozekrans. Een paar sokken. Een omslagdoek. Een keeshond. Een sluimerrol. Eene voile met een lapje zijde. Eene muts. Eenige paren schoenen. Een bijl en een lantaarn. Een kettinkje. Een oor knopje. Twee gipsen ornamenten. Twee zakkammetjes en een stuk wit band. Eene handkar. Een zilveren dames-horloge met kettink. Een spoor mandje. Eene portemonnaie met eenige centen. Gevonden in de opgehaalde vuilnisstoffeneen zilveren theelepel, een bloedkoralen kettinor met zilveren haak en een zilveren armband (defect) te bevrage aan het bureau van den Hoofd-Opzichter der Stadsreiniging, Harmenjansweg. Een pakje kwitan ties. Een armband. Eenige sleutels.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 10