PRiDIEBEURTEN ANARCHISTEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 25 Maart 1895. No. 3597 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen, STAD8NIEUW8. Politiek Overzicht. StoomYMrtbsrichtQn. Burgerlijke Stand. Jan Diedsrich Schendstok, SehoiiwtMJFg, Haarlem. Artistes der Ned. ras kt Paleis roor Msilijt Dinsdag 26 Maart I89S. Donderdag 28 Maart 1895, 12e Jaargang HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4=, Haarlem. Telefoonnummer tSZ. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door oom agenten en door alle boekhandelaren en conrantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAÜBE iCo., JOSD1 F. JONAS, Snee., Paryl 31Me Faubourg Mentmertret EERSTE BLAD. Haarlem23 Maart 1895. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 27 Maart 1895, des namid dags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. I. Mededeelingen en ingekomen stuk een. Goedgekeurde besluiten. Adres mr. A. J. Heshuysen verzoek eervol ontslag lid com missie van toezicht ager onderwijs. 2. Voordracht B. [en W. W. adres Maatschappij Staal waterbronnen aan- i Frederikspark enz. 3. Id. id. id. id. ontheffing bouw badinrichting in het Frederikspark. 4. Id. id. met rapport commissie van financiën betreffende ruiling met het Rijk ten behoeve van een nieuw huis van bewaring. 5. Id. id. id. id. adres Haarl. Bank- jreeniging aankoop grond Zijlstraat. 6. Id. id. id. id. adres M. A. v. d. Berg ruiling grond Gasthuisvest en Klein Heiligland. 7. Id. id. id. id. verhuring grond Oostvest aan Gebr. Schornagei. Id. id. adres kaaswerkers tot het bekomen van een vast week- oon. Id. id. adres afd. Haarlem en omstreken Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gebruik Eertenkamp voor tentoonstelling. 10. Id. id. adres aid. Haarlem en omstreken van den Volksbond op richting kiosk Stationsplein. II. Id. id. adres J. Machielse licht ramen perceelen Kleverlaan. 12. Id. id. regeling Heemstede ver- Jeterins: Meesterlottelaan. 13. Id. id. crediet bestrating Gael- Btraat. 14. Missive B. en W.W. recognitie jasfabriek. 15. Rapport commissie van finan ciën rekening Bank van Leening 1893/1894. 16. Id. id. rekening Stads-Apotheek over 1894. 17. Id. id. rekening Barbara-Gast- ïuis over 1894. 18. Id. id. af- en overschrijving be grooting Huiszittende armen en Stads Armen- en Ziekenhuis dienst 1894. 19. Aanbeveling curatoren Gymna- iium benoeming leeraar Ned. taal en jeschiedenis. 20. Voorstel B. en W.W. bevorde ring onderwijzers 2e kl. Ie opl. school yoor jongens. 21. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzer 3e kl. 2e Burger school. 22. Id. Id. benoeming onderwijzer kl. school D. 23. Verslag opzichter gasverlichting over Januari jl. De off. van gez. 2e kl. N. Schrijver, van het militair hospitaal te Utrecht, is tijdelijk alhier gedetacheerd. Museum van Kunstnijverheid. Het Museum van Kunstnijverheid "alhier werd door de welwillendheid der firma Joh. Enschedé en Zonen in de gelegenheid gesteld voor een en wel voor Zondag 24 Maart een album te exposeeren bevattende modellen van uitgevoerde postzegels en briefkaarten van Perzië die door •genoemde firma werden vervaardigd en door haar aan Z. M. den Chah zullen worden aangeboden. De verzameling schetsen-ontwerpen m teekeningen van den heer A le Conté te Deltt, die zeker niemand zal verzuimen te gaan bezichtigen, werd dezer dagen nog aangevuld met een twaalftal proeven van gebrand glas uit het atelier van gebrand glas 't Prinsenhofte Delft, waarvoor genoemde artist de teekeningen leverde. Des Zondags is de toegang vrij. Bloemententoonstelling. De volgende bestuur «prijzen zijn nog toegekend aan inzendingen buiten programma Een gouden medaille aan de heeren Robt. P. Ker Zonen te Liverpool voor een verzameling Amaryllis (Hippeastrum). Een zilveren medaille aan de heeren E. H. Krelage en Zoon alhier, voor een verzameling late fijne Vlaamsehe tulpen. Een zilveren medaille aan dezelfden, voor ©en verzameling late fijne Vlaam sehe tulpen. De medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin heeft het hoofd bestuur toegekend aan den heer J. W. Daudeij Hz. alhier, als in zender, die het meest tot het wel slagen der tentoonstelling heeft bij gedragen. Door de Vereeniging voor oud strijders der zee- en landmacht uit Nederlandsch-Indië „Het vaderland getrouw", zal in het begin der vol gende week eene collecte in gesloten bussen hier ter stede worden gehou den. Hiertoe is de vereischte ver gunning verleend. Deze collecte voor hulpbehoevende oud-militairen wordt o.a. aanbevolen door Z.Exc. generaal- majoor A. Lanzing. Moge onze mede- deeling over deze collecte, die wel licht velen voorbereidende op het beroep, dat zal worden gedaan op hun financieelen steun, hen reeds hun gift zal doen afzonderen, tot de algemeene aanbeveling iets bijdragen. De heer A. J. Meijerink, die reeds geruimen tijd eene inrichting voor heilgymnastiek in de Jacobijneetraat had, heeft in die inrichting sedert deze maand groote verbetering aan gebracht door op de eerste verdieping een flink, luchtig vertrek voor deze tak van gymnastiek in gebruik te nemen. In dit vertrek zijn aanwezig de verschillende toestellen, die worden gebruikt voor de leerlingen in over eenstemming met den aard der ab normaliteiten in hun lichaamsgroei. Men vindt er verschillende ligtoestel- len, een rechthouder J(stoeltje), rek- toestel van dr. Lorentz, bokjes van dr. Bailey, rekverbanden, een toestel tot borstverbreeding (eigen vinding), den Brgostat, twee spirometers enz. Het lokaal ligt tusschen een wacht kamer en een wasch- en ontkleed- kamer in. De heer Meijerink heeft voor zijne inrichting van vele geneesheeren hier ter stede veel steun ondervonden door hunne aanbeveling daarvan. Bazar Tesselachade. „De Ned. Vr. Ver. „Tessohelschade" afdeeling Haarlem, zal, zooals uit ach terstaande advertentie blijkt, haar tweejaarlijkschen Bazar houden op 26, 27 en 28 Maart e. k. in het gebouw Felix Favore, Smedestraat. Met vol vertrouwen wekken wij de bewoners van Haarlem en Omstreken op, om een kijkje te gaan nemen. Tal van dames spanden zich in om een fraai geheel te verkrijgen en werkten of schilderden, geheel voor eigen risico, voorwerpen van nut en luxe, die uiterst billijk en vast ge- prijst zijn. „Eendracht maakt macht"alsvelen den Bazar bezoeken en zich eene klei nigheid aanschaffen is het succes verzekerd. Hier behoeft men waarlijk geen groote som te besteden om een welkome gast te zijn. Wij hopen en vertrouwen, dat nie mand, die in de gelegenheid is den bazar te bezoeken zal achterwege blijven. Aan de firma Van Diesen Ker- rebijn alhier is het belangrijke werk opgedragen, het groote geschilderde venster, uit de Luthersche kerk te Zaandam, dateerende van 1702, ge deeltelijk nieuw bij te maken, gedeel telijk te restaureeren en er tevens de familiewapens dergenen die het geld voor deze restauratie gaven, in te brengen. De heer F. M. baron van Lijnden alhier, is benoemd tot lid van het bestuur van den Waarderpolder, on der Haarlemmerlied© c. a. Deze week wordt een aanvang gemaakt met het leggen van een telegraaf kabel, uitsluitend ten dienste van het departement van oorlog, van het fort „de Liede," over dat te Penningsveer naar Spaarndam. Te Haarlemmermeer werd deze week vanwege de justitie te Haarlem het onderzoek voortgezet, in zake den geheimzinnigen dood van den 21-jari- gen zoon van den vleeschhouwer K., waarvan wij vroeger uitvoerig mel ding maakten. Door het Dagelij ksche Bestuur der gemeente Velsen is, inplaats van den rijks-deurwaarder L. J Hoge veen, tot ambtenaar bij de plaatselijke belastin gen benoemd de heer J. Langerveld, te Beverwijk. Benoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Zandvoort, in de plaats van den heer W. Groen, die bedankt had, de heer W. Zwemmer Azn. In deze week kwamen te Zandvoort aan 5 zandvoortsche bomschuiten. Be somming f 13,tot 168.De prijzen der visch warenbakschol f 3,50 tot f7,50, scharren fl,70 tot 3,pieter man f2,10 tot f250 per mand; griet f0,20 tot 11,60 en bomschol 10,20 tot fl,10 per stuk. Vrijdag is in het engelsch Lager huis gestemd over de motie van den heer Allen, waarbij de wensch werd uitgesproken dat voortaan aan de af gevaardigden presentie-gelden worden uitgekeerd. Met 176 tegen 158 werd deze door minister Harcourt onder steunde motie aangenomen. De altredende Spaansche ministers hebben verklaard hunne portefeuilles te willen behouden, indien de aan spraken van de militaire rechtbanken op kennisneming van de persdelicten werden afgewezen. Sagasta deed van deze bijeenkomst verslag aan de Regentes, die ant woordde dat men moest wachten met het nemen van een beslissing. Cam pos schijnt bereid te zijn onmiddellijk bij den Senaat een voorstel in te die nen betreffende de persdelicten, welke het leger raken. Vrijdag heeft het hongaarsche Mag- natenhuis beraadslaagd over het wets ontwerp aangaande de godsdienstvrij heid. Ónder groot rumoer ging men tot stemming over, waarvan de uit slag was dat de stemmen staakten met 119 tegenover 119. De beslissing lag dus bij den voorzitter die zijne stem voegde bij die der 119 voor stemmers. Hierna werd onmiddellijk overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling, De beide eerste artikelen werden aangenomen. Volgens de Latste berichten, te Cal cutta uit Chitral ontvangen, is een Britsch officier door de inboorlingen aangevallen en met een groot aantal zijner manschappen vermoord. Van de 60 Sikhsdie den officier begeleidden, werden, beneven de offi cier zelf, 46 gedood, terwijl bovendien 8 der dragers het leven verloren. De gouverneur van Britech-Indië heelt reeds t en aanvang gemaakt met de toebereidselen voor het zenden van een leger van 15000 man naar Chitral. De bedoelde officier is de heer Ro bertson, die zich geruimen tijd in het land der Chitrali'a bevond. De correspondent van de Times te Calcutta seinde reeds eergisteren, dat de regeering den toestand, waarin deze Engelsche officier verkeerde, als zeer hachelijk besehouwde. Toch voegt de correspondent er bij „gelooft men niet, dat de Ohitrali's hem zul len aanvallen." Deze verwachting is niet uitgeko men. De gouverneur van Britsch-Indië was reeds voornemens eene expeditie uit te zenden, die nog in April Chi tral zou bereiken. Reeds sedert eenigen tijd was de gemeenschap tusschen luitenant Robertson met Indië ver broken. Nu eindelijk is te Calcutta het bericht ontvangen, dat de officier door de weerbarstige bergbewoners is vermoord. Het stoomschip Zaandam, van de N. A. S. M., arriv. 22 Maart ,van New York te Amsterdam. Het atoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., arriv. Donderdag 21 Maart des voorm. van Rotterdam te New York. Het stoomschip Gelderland (extra boot), arriv. 22 Maart van Java te Rotterdam. op ZONDAG 24 Maart. IE HAARLEM- Luthirteht Ktrk. Voorm. 10 ore, Seitrnggon. Donderdagavond 7£ are, Seabraggen. Remonstrantsclie Kerk. Voorm. half elf ure. Bevallen: 22 Maart. A. Hoge- nesKnijne, z. 23. J. A. RooijBloe- mers, z. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 21 D. A. I. B. de Graai en M. C. Wurfbain, Amst. N. Judels en T. S. Levie, Groningen. B e v a 11 en 20 Maart. C. A. A. de WijsDe Vries v. Heijstd., Amst. O. E. InsingerVon Hemert z., Gree ley, Colorado. 21. Mevr. Hnijsser Routs z., Amst. H. SchaaismaVan der Moer d., Meppel. C. Winkel Slot z., Sijbekarspel. F. C. Sinck Mortel z., Amst. Overleden: 17 Maart, Wed. A. M. van DijkhorstBlok 83 j., Edam. 19. W. Hardeweg 54 j., Amst. ADVERTENTIEN. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede en Derde Bind. Heden herdenken onze waar- de Grootouders, JACOBUS DE KLERK en GERARDA NIJHUIS, |j den dag, waaróp zij vóór 37V, j| ;-:j jaar in den Echt zijn ver- - bonden. JAN en CATHRIENTJE. Haablem, 23 Maart 1895. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot en Vader de Heer in den ouderdom van 64 jaar. Wed. J. D. SCHENDSTOK, geb. Caviót. J. M. B. SCHENDSTOK. B. SCHENDSTOK. Heden overleed, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Behuwddochter en Zuster, Adriana Johanna Maria Veltkamp, in den ouderdom van 32 jaar. Wed. J. SIEWE Jr. A. M.J. ROLING—SiBwu, G. W. V. M. ROLING. M. A. A. SIEWE. H. A. M. SIEWE. J. M. C. SIEWE— Wamstbbkbb. A. M. P. MAAS—Sibwb. JOH. MAAS. M. J. M. SIEWE. J. A. SIEWE. Amsterdam, 19 Maart 1895. De ondergeteekende betuigt, mede nament hare Kinderen, haren oprechten dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van haren geliefden Echtgenoot ontvangen. Tevens bedankt zij de vele begunstiger» voor het vertrou wen, wijlen haren Echtgenoot ge schonken. Wede. H. BOEIJING geb. Bbouwbb. Haarlem, 23 Maart 1895. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling onder vonden tijdens de ziekte het over lijden van onzen geliefden Vader, Be huwd- en Grootvader PIETER van PUTTEN, betuigen wij door dezen onzen welgemeenden dank. P. v. PUTTEN Jb. Haarlem. 23 Maart 1895. Dir. J. G. DE GROOT. Groote Opera in 2 bedrijven, met een proloog. Muziek van R. Leoncavallo. Gevolgd door: Groote Opera in 1 bedrijf. Muziek van Pietbo Mascaoni, Aanvang 7Vj uur. Balcon 2,Stalles /1,75, le Loge ƒ1,50, Parterre 1.25, 2e Loge ƒ1.Gaanderij ƒ0,50. i» Deze Opera's worden met volledig Koor en Orchest en geheel opgevoerd zooals te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt, waar zij het uitbundigste succes hadden. Koninilijie Vereeniging ,Het Nederlandsch Tooneel". Klucht in 3 bedrijven door Justus van Maübik. Jb Voorafgegaan door dramatische schets in éen bedrijf door Justus van Maübik Jb. Bekende prijzen. Aanvang Tk uur.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1