BINNENLAND. Haagsche Brieven. Rechtszaken. De moord to Bussnm. uitzondering van de genoodigden en leden, door 2586 personen bezocht en wel als volgt verdeeld 22 Maart 118; 23 Maart 586; 24 Maart 724; bovendien op 24 Maart door 1163 werklieden, totaal 2586. Rijks-Normaallessen. Nagehouden axamens zijn Zaterdag tot de Rijks-Normaallessen te Vel- sen toegelatenvier leerlingen in de tweede {klasse, vier in de eerste en negen op den voorbereidenden cursus. De heer M. W. de Kat, sedert vele jaren burgemeester der gemeente Hillegom heeft wegens hoogen leeftijd tegen 15 April a. s. zijn eervol ont slag gevraagd. Tot voorzitter van het bestuur van den ïnlaagpolder onder Haarlemmer- liede c. a. is gekozen de heer Mr. H. S. van Lennep te Amsterdam. Vi8scliershaven IJmuiden. Nu het ijs in de Zuiderzee opgeruimd is, kunnen de aannemers, de heeren Wiegerink, het zand dat zij uit de vi8Bchershaven aldaar graven weer ter bestemde plaats brengen, zoodat het werk weer wordt voortgezet. Zij werken nu aan de zuidzijde, terwijl de nieuwe aannemers, de heeren Volgeren Bos, dezer dagen met kracht begonnen zijn aan de Noord- en Oostkant. XII. De lente heeft haar intocht gedaan met regen- en stormvlagen en al den ongezonden aankleve van dien. Van; 't wegzetten der kachels is nog geen sprake en deze en gene moet nog wat harder stoken omdat hij een zieke in huis heeft. Men beweert dat er zoo ongeveer 20.000 menschen ziek zijn hier ter stede. Gelukkig heeft de gas fabriek de aanvankelijk gestaakte cokesleveranties hervat. En nog ge lukkiger, dat de geneesheeren in deze dagen een ijver en toewijding aan den dag leggen, waaraan ik gaarne een eeresaluut breng. Toch verzekerde mij dezer dagen een hunner, dat hg niet in staat is aan alle patiënten wel de gewilde zorg te besteden. Hij zat van '8 ochtends kwart na achten tot 's mid dags half zeven in het rijtuig, lunchte daar zelfs en ging weder van half acht tot elf uur aan 't afrijden van patiënten. Maar des ondanks kwam hij tijd te kort, zoodat hij, wat de influenzalijders betrof, die vrijwel allen naar een en hetzelfde voorschrift wor den behandeld, zich bepalen moest tot het waken tegen onvoorzichtig heden. M. a. w. hij hield ze allen in bed. Onvoorzichtigheid, we hooren er hier tal van staaltjes van, is inder daad de reden van vele sterfgevallen, Dat was niet het geval bij den dood van „Michel". De man, die dezen voornaam droeg en overigens de Fooy heette, was bode van de Tweede Ka mer en genoot sedert eenige jaren een otium cum dignatedeels in een hem door de leden dier Kamer geschonken leunstoel. Die leunstoel stond in zijn eigen huisje. Want spaarzaamheid was een van zijn bizondere eigen schappen. Hij waakte voor de dub beitjes met evenveel zorg als als voor de onberispelijke gladheid van 't lang harige, zwarte pruikje, dat als aan zgn hoofd va6tgemetseld zat. Michel was een type, een klein beweeglijk mannetje; ondanks zijn leeftijd was hem zeker gemak in de beweging eigen die het kenmerk is van een bediende, die bij de „grootelni" heeft gediend. Nimmer afkeerig van een fooi nomen ett omen bewees hij u in ruil daarvoor eiken dienst waar toe hij bij machte waB: het opscharrelen van een staatstuk, het overbrengen van een briefje aan een derKamerleden, het bezorgen van een glas water of een broodje uit de koffiekamerhij hielp aan postzegels en briefkaarten, waar van hij steeds een voorraad bg zich had, kortom voor de leden der Ka mer zoowel als voor de journalisten op de tribune was hg een Deus ex machinain zijn soort. Als hij niets te doen had, luisterde hij 't liefst naar de redevoeringen van liberalen hoewel hij aarts-conser vatief was. Want aan de linkerzijde zaten steedB de meeste oud-gasten en daar hij z^lf in Indië geweest was, met den gouverneur-generaal Mij er. kon hij aan hen van tijd tot tijd een mondvol Maleisch kwijt raken. De zulken sprak hij dan ook steeds aan als „toewan" en jegens de aDdeeren gde hij steeds het „mijnheeerr". met minstens drie e's, want hij rekte 't woord een beetje. Brave Michel 1 Hij had zoo zijn eigenaardigheden. Wie heeft ze niet l Ik zal u er een vertellen van onze Koningin-Regentes, Men weet dat H. M. zeer b, cheval is, niet zooals hare Koninklijke dochter op een paard (wat deze, in parenthe sis, allerliefst staat) maar op het stuk van de etiqustte.Nu, bij het voorlaatste Hoffeest sprak H. M. slechts zeer weinigen aan, maar liet de meesten zij heeft steeds voor elk harer gasten een vriendelijk woord tot zich roepen. Het schijnt, dat de echt- genoote van een hooggeplaatst per soon, aan de ook tot haar gerichte uitnoodiging geen gevolg gaf. En toen nn de lijst der gasten voor het laatste thé-dansant aan de Regentes werd voorgelegd, heeft ze heel eenvoudig den naam der betrokken dame ge schrapt I Een hinuerlijke eigenaardigheid houdt een onzer Raadsleden er op na die meer speciaal de Scheveningsche belangen voorstaat en die te pas ol te onpas te berde brengt. Deze heer behoort tot de streng rechtzinnigen en belijdt overal zijn christelijke-his- torische beginselen. Op zichzelf zou dat te loven zijn, indien hij niet, bij volslagen gebrek aan redenaars-talent, gepaard met zeer elementaire kennis van de Nederlandsche taal, de din gen zóó zeide, dat ook 't meest ern stige lachwekkend wordt. Zoo spreekt hij bij voorkeur van de „ostmafeer" (atmospheer). En in de jongste raads zitting meende hij 't beste pleidooi te kunnen leveren voor de belangen van 't eerbaar visschersbedrijf, door erop te wijzen dat de apostel Petrus ook een viescher was geweest. En daar moet men dan zijn ernst bij bewaren 1 Het onderwerp, dat in discussie was, was anders ernstig genoeg. Men raadpleegde over een voorstel van het hoogheemraadschap van Delfland, betreffende de aan het strand te maken steenglooiing, in welk plan de gemeente een wijziging had gevraagd, onder aanbieding van 5000 gld. sub sidie. Delfland kaatste nu dat verzoek terug met het voorstel, dat de meente zelf dan maur het werk in uitvoeringen onderhoud moest nemen, onder voorwaarde dat het waterschap drie vierden der kosten droeg. Terecht begreep de Raad, dat de gemeente niet mocht doen wat, overeenkomstig de wet, des waterschaps was. Men weigerde dan ook volkomen juist de voorgestelde omkeering der staats rechtelijke verhouding en wees het voorstel met groote meerderheid van de hand. Tot de minderheid behoor de de wethouder du Tour, die over het Staatsrechtelijk bezwaar wilde heenloopen en het trachtte goed te praten. Een der bladen heeft hem den raad gegeven nogeea» zijn ataatsrecat te gaan repeteeren. Dat is kras, vooral aan het adres van een oud-Minister van Justitie 1 Op kunstgebied hebben we in den aaiaten tijd veel genoten. Twee saaien vergastte de dure Duse ons op een oezoek. De financieele resultaten van die bezoeken zijn niet al te gunstig geweest. Beter trof Raoul Koczalski het, die hier driemalen optrad, ongo hinderd door de politie, die ander» ook niet vies valt van eenKam perstreek. Overigens hebben we weder een tentoonstelling in Pulchriwaar evenwel de ouderen ontbreken en i» de welbekende zanger Selrack, de wellicht ook ten uwent vroeger ge hoorde ténor-léger tot ons terugge keerd. Men vertelde van hem, dat hij te Parijs een kroegje hield. Maar dat was een praatje. Hij is zelfs ge stegen op den kunstladder en in de noten. Want hij keert tot one als fort-ténor en hij heeft bg zijn eerste optreden al dadelijk het vroegere succes teruggevonden. Want er heeft hier jaren geleden een bepaalde Sel- rack-vereering plaats gehad, vooral bij de dames. De zanger had eens aan den Die rentuin een uil ten gescheken gegeven en menige dame prees zich gelukkig een veertje van dien nachtvogel meester te zijn geworden. Zeker bij gebrek aan een haarlok van den kunstenaar. De vogel had dan ook meer veeren dan de zanger lokken 1 H. A. GANUS Jr. Het blad Schuttevaêrdat in zijn nommer van 2 Maart op de licht zinnige manier w«e», waarmede van Duitsclae zijde met dynamiet wordt omgegaan, en door de jongste gebeur tenis een nieuw argument voor zijn waarsohuwing vindt, vraagt thans waarom de doorvoer van dynamiet over Nederlandsch grondgebied niet geheel wordt verboden? Want die doorvoer komt geregeld voor. Waarom vraagt het blad, moeten wij onze veiligheid, have en goed ten believe van onze Zuidelijke en Oostelijke buren in bestendig gevaar zien ge bracht, waar die transporten met vermijding van ons grondgebied zeer goed over zee kunnen .plaats heb ben „Dynamiet is zelfs onder inachtne ming der meest mogelijke voorzorgs maatregelen voor de Rijnvaart geen toe te laten artikel. Toevalligheden niet uitgesloten, mist, storm, hoog of laag water, aanvaring, zinken, breken der sleeptros, zelfs de verplichte over lading, maken het voor vervoer langs onze binnenwateren ongeschikt. Kort om, het moest tot den doorvoer ge heel niet worden toegelaten." terwijl 13 stuks jongvee en 1 paard, die in eene bijachuur waren geborgen, gelukkig nog in tijd» door eenige spoedig toegeschoten buren en ande ren konden worden gered. Bovendien werd de aanzienlijke voorraad hooi, benevens alle werktuigen, gereed schappen en rij- en voertuigen, mede eene prooi der vlammen. De inboedel van Luitjens, zich noe mende Travailleur, als sociaal-demo- oratiech leider welbekend, i3 Zaterdag te Sappemeer wegen» onbetaalde belasting publiek verkocht. Koninklijk bezoek aan dej. Bosch Zaterdag heeft zich de provinciale commissie geconstitueerd, bestaande uit Ged. Staten en te 's-Hertogenbosch wonende leden van de Provinciale Staten. Zij machtigde het uitvoerend comité, bestaande uit de heeren mr. L. A. N. Gerrits, jhr. Jos. de la Court en J. W. R. van Guiick urn de noodige maatrege len te treffen tot een waardige ont vangst der vorstinnen. In de groote SUten-zaal van 't gou vernementsgebouw, die daartoe prach tig zal worden versierd, zal aan de Koninginnen op den eersten dag van haar bezoek, Woensdag 15 Mei, een luisterrijk feestmaal worden aangebo den, opgeluisterd door muziek en waarbij zullen aanzitten de leden der Prov. Staten en verschillende burger lijke en militaire autoriteiten uit Noord-Brabant. Een uitgebreide eerewacht zal de Koninginnen vergezellen. Het cos- tuum harer leden en de harnache- menten der paarden zullen zeer ele gant zijn, maar zonderling genoeg grootendeels in het buiteniand wor den besteld hoewel de prijs in .ons land lager is. Zijn onze kleer-en zadelmakers dan niet bekwaam genoeg Als dit niet vast staat, is het wel zeer wonderlijk om in buitenlandsche kleeding, de Nederlandsche Koninginnen te ont vangen. In den zorgwekkenden toestand van den vice-admiraal De Casembroot kwam geen verandering. De patiënt is uiterst In een gemeente, niet ver van Ve- nendaai zijn verschillende trouwlusti ge paartjes de dupe geworden van de non-chalance van den gemeente-secre taris. Deze ambtenaar had sedert eenigen tijd verzuimd, de huwelijksaankondi gingen, bedoeld bij Art. 110 van het B. W. te publioeeren, hetwelk natuur lij k ten gevolge had, dat de huwe lijken, aldus gesloten, niet wettig waren, en de noodzakelijkheid bleek de gefopte echtpaartjes opnieuw en wettig te vereenigen. Doch tot aller verbazing, was, schan delijk genoeg, een van de comparan ten, die zich reeds veertien jdagen ge trouwd waande, daartoe niet te be wegen. A. de W., die bedankt heeft voor het lidmaatschap van den gemeente raad te IJselmonde, schijnt naar Ame rika vertrokken te zijn. Hij laat een echtgenoote en drie jeugdige kinderen achter. Tegelijk met hem aanvaardde de vrouw van J.K.de reis naar Amerika. Zij laat haar man achter en ook 3 jonge kinderen. De Fransche gezanc te 's Gravenhage Reuter seint uit Parijs, dat er sprake ,s van het aanstaand vertrek van den Franschen gezant te 's-Gra- venhage, den heer Legrand. Volgens een der Parijsche bladen zal de heer Legrand benoend worden tot direc teur der staatsdrukkerij. Gemeld wordt dat de heer Rain'dre hem zal vervangen. Een photegraaf, zich noemende W. Welters van Raamsdonk, uit Schie dam, die te Roon en omstreken van Augustus tot November van het vorige jaar veel heeft gephotographeerd, is dezer dagen ontmaskerd. Hij had verscheiden gouden medaillons mee genomen, naar het heette om er portretten in te zetten, maar ze werden niet terugbezorgd, 's Mans ware naam is Frederik Pronk; hij heeft volgen» zijn bekentenis een 15 tal jaren ge vangenisstraf ondergaan, en is door de rechtbanken te Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Gent veroor deeld. Van de medaillons zijn er nog twee bij een koopman te Rotterdam i_ -_i genomen. Een bange nacht. De jager F. Lamme, te Loosdrecht, heeft tusschen Dinsdag en Woensdag een verschrikkelijken nacht doorge bracht. Om des morgens zoo vroeg mo gelij k eenden te kunnen schieten had jhij zich reeds des avonds naar zijne hut begeven, midden op de met eene ijslaag bedekte plassen. Gereed zijnde om tot het aanbreken van den dag te gaan slapen, hoorde hij plotseling het ijs in den Leosdrechtsehen polder losraken en zich in beweging stellen. Uit zijn hut en naar zijn boot te snellen was het werk van eenoogen- blik, doch het was reeds te laat. Zijne boot was al vernield. Toen begon een onafgebroken wor steling tegen de scherpe ijsschotsen, wind en water, van 'a avonds half twaalf tot den volgenden morgen zes uur. Op eene zodde een klein drij vend eiland werd hij nu eens door het water meegecleurd, dan door den wind ergens tegen aaagekwakt of door de sohotsen g»boukt. Gelukkig had hg zich aan een struik kunnen vastklemmen, Halver wege in het water hangende, gilde hij zoo lang zgae krachten hem dit veroorloofden tevergeefs om hulp. Eindelijk echter meest hij ook dit staken. Na zoo im een stikdonkeren nacht te hebben rondgezwalkt, werd hij eerst des morgen* ten zes ure door den vis^eher Van der Tol in zijn deerniswaard!gen toestand opge merkt en geredMet als door priemen doorboorde handen en armen en ver der aan verschillende ledematen hevig gekwetst, verstijfd van koude werd hij te huis en in bed gebracht. Tot laat in den middag bleef hij bewus teloos. Thans is de toestand van den cn- gelukkigen man naar omstandigheden vrij bevredigend. Zaterdagnamiddag had aan het spoorwegstation te Meppel de wissel wachter Jan Smit, bij het rangeeren, het ongeluk met den hiel tusschen de rails beklemd te geraken. Hierdoor werd dat lichaamsdeel zwaar gekwetst door den aankomenden trein, zoodat de voet geamputeerd moest worden. Donderdagavond heeft onder Aduard een felle brand gewoed; de groote boerenplaats van den neer J. ij. Hoeksema Oost wijn werd bijna ge- het vuur vernield. Bijna koeien en 4 heel de door paarden, kwamen in de vuurzee durende veie geslachten het meest geliefkoosde toevluchts oord der meesters van Yewle was geweest. Rowan King had de smaak zijns vaders geërfd, en op dit plekje in huis ver wijlde hij het liefst. Naar deze kamer bracht hij zijn broeder, en daar spraken zij over zijne reizen en andere onderwerpen, die beiden belang inboezemden totdat het uur voor de lunch had geslagen. In een hoek van het vertrek nabij den haard bevond zich een groote ijzeren brandkist een voorwerp van historische waarde in deze zonderlinge familie, zooals zal blijken, en toen zij opstonden om naar de eetkamer te gaan, merkte Rowan op: „Toen ik in Amerika was heb ik daar een zeer vernuftig Blot gezien een samengesteld Blot wordt het genoemd en ik heb er een medegenomen om het aan de deur van de brandkast te laten aanbrengen. Wanneer men de teek ens van het samenstel niet kent en die kunnen worden gerangschikt zooalB men wil dan is het onmoge lijk om het los te maken. Zoodra het slot er in is beves tigd Charlie," voegde hij er bij, „zal ik je het geheim mede- deelen, zoodat niemand anders dan jij en ik de brandkast zal kunnen openen." De vicares antwoordde niet en zg begaven zich naar de eetkamer. Gedurende de lunch sprak eerstgenoemde over zijn plan om zijn vacantietijd te besteden met een reis naar Palestina; Rowan, die er geweest was, gaf hem verscheidene inlichtingen, die hem van nut zouden kunnen zijn en be loofde Yewle niet voor zijne terugkomst te zullen verlaten. Twee dagen jlater ^was Charles King op weg om de reis, waarnaar hij zoo vurig had verlangd, te volbrengen. Hij had zijn broeder voorgesteld aan Florence Walton en haar vader, maar bij de drukte van zijne toebereidselen had hij vergeten Rowan mede te deelen welke betrekking er bestond tusschen de jonge dame en hem of misschien verkeerde hij onder den vagen indruk, dat Rowan moest bemerkt hebben wat voor hem reeds zoo bekend was. Dit was een noodlottig verzuim. Gedurende de afwezigheid van den jongeren broeder werd bij Rowan King, die met niemand anders dagelij kschen omgang had, eene liefde geboren voor Florence Walton, met die diepe hartstocht, die ontstaat bij mannen van een der gelijk karakter, wanneer zij liefde voor eene vrouw opvatten. Met pijnlijke smart deed het arme meisje deze ontdekking en maakte haar verloofde eenigen tijd een verwijt van zijn verzuim. Toen Rowan King evenwel den toestand duidelijk inzag, handelde hij zooals weinigen zouden kunnen doen hij deelde haar kalm mee, hoezeer het hem speet, dat hij te laat was, maar dat zij de beste keus had gedaan, dat zijn broeder haar gelukkiger zou maken, dan hem ooit mogelijk zou zijn geweest. Hij bezocht haar evenals voorheen en met ijver legde hij zich toe op het in orde brengen der pastorie, opdat deze geschikt zou zijn om haar te ontvangen. Hij liet het geheele huis al» het ware vernieuwen, nieuw behangen nieuw beschilderen, nieuw meubileeren, stipt volgens Flo rence Waltons eigen smaak, en zoo vond Charles het, tot zijne groote verbazing na zijn terugkeer uit Palestina. Hem werd niets medegedeeld van hetgeen er tijdens zijne afwezigheid was gebeurdFlorence sprak er niet over, om- Zaterdag pleitte de verdeiiger van Coelman Mr. W. A. Paap, hier ter stede nog welbekend door zijne uit voerige verdediging indertijd voor de haarlemsehe .rechtbank van Hooger- beets. Het pleidooi duurde drie uur. Plei ter betoogde in hoofdzaak, dat Coel man niet aan den moord medeplich tig kan zijn geweest; HenrietteMom ber moet dien begaan hebben. In elk geval is Momber de ongunstige figuur. Coelman was steeds een oppassend jong man tot hij met haar in aan raking kwam. Na zijne overplaatsing uit Amsterdam naar Naarden, ging Momber om in zijne nabijheid te zijn naar Bussum en klampte zich daar weer aan hem vast. Niet minder dan 24 aan wijzigingen ging pl. daarop na, strekkende tot ver sterking van zijn betoog. Na re- en dupliek vraagt de pre sident aan beklaagde Mombers of zij nog iets in 't midden heeft te bren gen. Bekl. zegt op brutalen toon op Coel man wijzende „Hij alleen is de moor- dat zij zag, dat alles voorbij was en Rowan King hield te veel van zijn broeder om eene schaduw over zgn geluk te werpen. Een paar dagen voor het huwelijk waren de jonge dame en de twee broeders op de pastorie, na voor de laatste maal een blik te hebben geslagen op de door Rowan King aangebrachte veranderingen. „Heb je ooit zulk een flink man gekend zeide de vica ris op een toon van onderdrukte ontroering tot zijn bruid. Zij stonden bij de deur van de eetkamer, en Rowan King stond op eenige meters van hen af op het grasveld en spij* kerde een rozenboompje tegen den muur. Florence wisselde van kleur en keek hem met glinsterende oogen aan. „Charlie," fluisterde zij. „ik zou wel eens willen weten, of het hem niet onverschillig is of je er hem op wilt wijzen dat ik wordt hij nu niet mijn broeder Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2