Kantoor-Mwerlffl. Voor onze ïensters. DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BELANGRIJK Woensdag 27 Maart 1895. No. 3599 ABONNEMENTSPRIJS: ADVEETENTIËN: J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS, FEUILLETON 12e Jaargang HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzieniyk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en conrantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie GénéraU de Publicité Etrangire G. L. DAUBE d Co., KOOI P. /ONES, Snee., Parje 3ibie Faubourg Mmtmane*. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, j In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd De Nieuwe Stadsschouwburg te Amsterdam in 4 atb. Gedeelte van de verwoeste kam pong Pagasangan-Oost (Uit „Eigen 'Haard". I De rechters, advocaten en beklaag den inzake den moord te Bussum, 7 portretten. De hertog van Aosta en zijn ver loofde prinses Hélène van Orleans. De Graaf de Caetellane en zijne echtgenoot© Miss Anna Gould met hunne bruidsjonkers. Huwelijksplechtigheid van den Graaf en de Gravin de Castellane. De gezonken spaansche kruiser „Reine Regente." De Socialistische gemeenteraad van Roubaix, in 7 afb. I. Na de zitting van den gemeen teraad. II. De burgemeester Carette in zijn koffiehuis. III. Do wethouder Lepers in zijn koffiehuis. VI. Madame Lepers. V. Een redenaar. VI. Socialistische vergadering in de herberg van een gemeenteraadslid. VII. Club van socialistische vrou wen. De expeditie naar Madagascar. Fabricage van confetti. Avontuur van een squatter meteen wild hert in New Hampshire. Een lastige positie. Lady Wolseley's gecostumeerd bal te Dublin. Aanval van negers op de gebouwen der Europeanen te Akassa. Verdediging van het gebouw door de drie niet gewonde Europeanen. Ontvangst van de Koningin van Engeland aan het station te Nizza. Een jachtpartij en portretten van engelsche honden lokkers. Dankzegging. Naar Jan Steen. Politieke Platen en Portretten. is het eerstvolgend nummer van het „Geïllustreerd Zondagsblad". Het be vat boeiende novellen en prachtige gravures alsDroomen (met illustra tie). In zes zetten Schaakmat (met 3 illustraties). De noodlottige brief. Het vervolg op den beroemden roman De Kinderen van den Nevel, naar het engelsch van Rider Haggard. Verongelukt (met illustratie). Rebus no. 7. (Waaraan tot prijs ver bonden is eene fraaie Pendule). Anecdoten. Altijd een Antwoord klaar. Een goede reden, (met illu stratie). De Chineesche oorlogsgod (illustratie). Volgeling van Prins Chun, (illustratie). Prins Chun in zomerkostuum, (illustratie). Op een engelsche Plezierboot, (illustratie). Een meevallertje, (illustratie). Anec doten. In de Restauratie, (met illustratie). Puzzle. Wie niet sterk is, moet slim zijn. Anecdo ten. Een collega van Rafaël (met illustratie. Oplossing van Rebus 5. Dam probleem. Baas boven baas. Söhaakrubriek. Mededee- lingen. Haarlem26 Maart 1895. De 2de lult. la suite bij de d.d. schutterij H. R. G. J. Brongersma alhier is bevorderd tot 2e luitenant. Gisteren werd de bloemententoon stelling door 1118, heden door 288 personen bezocht. Gedurende den tijd, dat de tentoonstelling voor het publiek geopend was, bezochten haar in 't geheel 3992 personen. Dat een voorstel tot aansluiting bij de Liberale Unie in de Kiesvereeni- ging „Vooruitgang" ter sprake zou komen, was onze lezers uit een vroe ger bericht reeds bekend. Wij kunnen er aan toevoegen, dat de heer Mr. H. Ph. de Kanter, lid der 2e Kamer, Vrijdag a.s. dit punt in de Vereeniging zal inleiden. Voetbal. Zondag had hier de uitgeschreven wedstrijd plaats tusschen R. A. P. te Amsterdam en de Haarlemsche H. F. C. Deze dag was voor de Haarlem sche club inzonderheid gewichtig van den uitslag van dezen strijd hing het af of zij dit jaar kampioen zou zijn of niet. Gelijk men dan ook be grijpen zal, werd van beide zijden verwoed gespeeld. De spelers stoorden zich niet aan den regen of den wind. Zij waren geheel met hun spel vervuld. Een talrijk publiek sloeg met spanning het spel gade. De eerste goal van Haarlem werd met een groot gejuich begroetdoch waar deze club het anders niet voor minder dan een zestal doet moest zij zioh thans met twee vergenoegen. De R. A. P. maakte er een. De strijd eindigde met Haarlem 2, R. A. P. 1 goal, derhalve is Haarlem winner gebleven en voor dit seizoen kampioen geworden. Da Haarlemsche club moet nu de volgende week nog spelen tegen Go ahead, doch dat kan aan den stand niets veranderen. Woensdagavond te half negen ver gaderen de timmergezellen weer in Felix Favore om de loonsquaestie te bespreken. De toegang is volgens achterstaande annonce vrij. Naar men verneemt, bestaat bij de Christelijk Gereformeerde Gemeente aihier, thans vergaderende in een lokaal in de Ridderstraat, het voor nemen om een kerkgebouw op te rich ten in de Zuiderstraat. Melpomene en Thalia. Tot sluiting van dit seizoen gaf bovengenoemde vereeniging Zondag haar laatste uitvoering in den schouw burg alhier. Opgevoerd werd „Eerloos" van W. G. Nouhuys dat goed voldeed en „Een nacht op straat" van H. A. M. van Hoogheem, welk laatste stukje me nigmaal de lachspieren in beweging bracht. Na een woord van opwekking om zich bij deze vereeniging aan te sluiten en den dank aan werkende- eere- en kunstlievende leden te hebben toegebracht werd ten slotte een af- scheidscantate gezongen, die mede zeer wel voldeed. Bij vonnis der Arrond. Rechtbank alhier van 29 Maart 1895 is failliet verklaard H. Boogmans, winkelier in schoenwerk te Oude Wetering, ge meente Alkemade, met ingang van 7 Maart 1895. Rechter Commissaris Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, Curator Mr. J. Spoor, adv. en proc. alhier. Overschatting. Het bestuur der Nederlandsche Ste nografen vereeniging „Stolze-Wery" heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inhou dende het verzoek, om bij de behan deling van het wetsvoorstel Hartogh, strekkende tot wijziging van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering, de facultatieve invoering der stenogra fie in de burgerlijke rechtspleging in overweging te nemen. Adressant wijst er op, dat de wet wil dat de verklaringen van getuigen in hun geheel in het proces-verbaal van de zittingen moeten worden op genomen en dat dit tot dusver niet geschiedt, omdat de griffier in gewoon schrift die verklaringen niet bijhou den kan. Alzoo zal voortaan de griffier ste nografie moeten kennen niet alleen, maar ook in staat zijn de getuigen verklaringen woordelijk weer te geven. De jvereeniging Stolze-Wéry verlangt geen kleinigheid. Zoo goed jals ons moet het haar bekend zijn, dat de beste stenograaf niet langer dan hoog stens een kwartier achtereen goed werk kan leveren en dan moet wor den afgelost. In de Tweede Kamer werkt, behoudens buitengewone geval len, geen stenograaf langer dan vijf minuten achtereen. Een kwartier is dus zeer ruim genomen. Moet nu, terwijl een vakman om de 5 minuten rust noodig heeft, de beklagenswaardige griffier bij de;Recht- bank uren achtereen doorwerken Wij durven de verzekering geven, dat hij na twintig minuten te hebben ge werkt, zijn eigen schrift niet meer zal kunnen lezen. De taak van den ste nograaf is immers veel te vermoeiend om die lang achtereen te kunnen vervullen. Zijn brein moet on middellijk begrijpen, zijn oor onmid dellijk hooren en zijn hand onmid dellijk neerschrijven, wat er gezegd wordt. Om te beginnen z uden dus aan elke Rechtbank twee personen moeten zijn, die stenographic verstaan. Nu gaat het niet aan, een van de rechters als assistent stenograaf den griffier ter zijde te stellen, evenmin een amb tenaar van het Openbaar Ministerie. Zou eventueel de Kamer in beginsel met het denkbeed meegaan, dan moet men aan elke Rechtbank twee beëedigde stenografen verbinden, een zeer kostbare maatregel waartoe de Kamer zeker op dit oogenblik niet zal besluiten. Vooral niet omdat de Kamer, als zij onze meening deelt, de groote voordeelen van den maatregel niet zal inzien. Adressant is zeer stellig overtuigd van het groote belang der snelschrijfkunst in deze materie en zegt daarvan „dat eerst het hulpmiddel der ste nographic het afschrift tot levende werkelijkheid zal maken, alle pogingen om de juistheid der geschreven ver klaringen verdacht te maken, verijde len, de waarheid, dit gewichtige ele ment in het recht, openbaren en on herstelbare materiale? nadeelen voor partijen zal voorkomen, terwijl het alleen den hoogeren rechter in staat zal stellen, op het proces-verbaal recht te doen, alsof hij de getuigen zei ven had verhoord." Dit klinkt heel mooi, maar kan den toets der werkelijkheid niet door staan. Het beste stenografisch verslag kan nooit den waarborg van absolute juistheid geven, omdat de stenograaf geen machine maar een mensch is. Kleine hinderpalen, hoofdpijn, kies pijn, een wondje aan de hand, maken den stenograaf den arbeid moeilijk en doen aan de juistheid van zijn relaas noodzakelijk afbreuk. De hoo- gere rechter die op het stenogram alleen recht deed, zou zich dan ook van een lichtvaardige zijde doen kennen. En, ten slotteis het wel de moeite waard al die getuigenverklaringen precies woordelijk weer te geven? Er is zooveel in die verklaringen naast de quaestie, er wordt zooveel in herhaald, er wordt zoo groote aandacht geschenken aan onbelang rijke dingen. Het essentieele uit een getuigenverklaring kan de grif fier zeer goed in gewoon schrift opteekenen en meer is niet noo- dig. Het is hier de plaats om eens te wijzen op de opzweeperij van de waarde der stenographie in den laatsten tijd. Laat men de stenographie toch niet overschatten. Zij moge onmisbaar zijn voor vergaderingen van de Staten Generaal, waar de leden het spreken gewoon en de redevoeringen vooraf bestudeerd zijnzij moge een groote toekomst hebben ten aanzien van de handelscorrespondentiezij moge voor studeerenden het maken van aantee- keningen vergemakkelijken, hiermee is hare verdienste feitelijk uit en wij meenen dan ook, dat het plan van de vereeniging Stolze Wery als het uitgevoerd werd, de kosten der Recht banken belangrijk verhoogen en in Naar het engelsch van P. L. Mc. DERMOTT 2) HOOFDSTUK I. Eene familieramp. „Ja lieveling," zeide de vicaiie, begrijpende wat zij bedoelde en drukte een kus op baar voorhoofd. Na een minuut lang te hebben geaarzeld, naderde het meisje verlegen de plek, waar Rowan King bezig was. Zij trok zijne aandacht door zijn arm even met haar vinger aan te raken. Hij wendde zich om en rag glimlachend neer op haar naar boven gericht gelaat. Wat bedoelde zij? Hij deed een schrede achteruit en daarna terwijl een blos zijn gebruind gelaat kleurde, boog hij zich tot haar over en gat haar een kus. „God zegene je Florence en make je zeer gelukkig," zeide hij en verwijderde zich daarna. Twee dagen daarna waren zij gehuwd en beseften eeen oogenblik, hoe diep de wonde was toegebracht aan het hart van dezen man met zijn krachtigen wil. Toen zij na hunne huwelijksreis in Yewle waren teruggekeerd, was Rowan King verdwenen. Vijf jaar verliepen alvorens hij terugkeerde. In dien tusechentijd was zijn haar grijs geworden. In Yewle kon hij geen rust vinden en nog gedurende verscheidene jaren zette hij zijn zwervend leven voort. Eerst toen het eenige kind van den vicaris, eene dochter, reeds vijftien jaar oud was, keerde Rowan King terug om eindelijk voorgoed op Yewle te blijven wonen. Na zijn terugkeer dineerde Rowan King eenmaal in de pastorie en men kon zeggen, dat hij zich hierna geheel in Yewle opsloot. Hij was geheel veranderd, teruggetrokken en zwijgend, zooals hij in zijne jeugd ook steeds was geweest. Hij had met zich genomen een secretaris, Francis Gray, een knaap van zestien of zeventien jaar, met wien hij zich dage lijks verscheidene uren in de studeerkamer opsloot. Hij deelde zjjn broeder mede, dat hij beschrijvingen van zijne reizen maakte. Na de lunch werkte hij niet meer, maar zwierf hij rond in het huis, den tuin ot het bosch, zonder ooit het gezelschap van zijne bloedverwanten zelts niet dat van zijn broeder te zoeken. De eenige bezoekster die hij gaarne zag was de dochter van den vicaris, Agnes ge noemd naar hunne eigen moeder die, zooals reeds is mede gedeeld, vijftien jaar oud was op het tijdstip van zijn terug keer in Engeland. Met de hem eigen kalmte en stilzwijgend heid koesterde hij eene innige genegenheid voor dit meisje, hoewel zij nog hare ouders er eenig vermoeden van hadden. „Ik vrees, dat Agnes hem lastig valt door zoo dikwijls op Yewle te komen," zeide mevrouw King tot haar echtgenoot. „One kind schijnt het gaarne te doen." „Neen, zij hindert Rowan volstrekt niet," zeide haar echt genoot. „Hij mag Agnes nogal lijden en de arme man ziet haar gaarne in zijne nabijheid. Laat haar kalm haar gang gaan, Florence; wanneer het gezelschap van ons kind hem aangenaam is, dan is het waarschijnlijk zijn eenig genoegen." De viearis oordeelde hierin vrij juist. Dagelijks wanneer het mooi weer was wandelde het meisje in het park, en wanneer haar oom bezigheden had, had zij Francis Gray, den jongen secretaris, tot gezelschap. Rowan King kon hen dikwijls voor een der vensters een uur lang gadeslaan, wan neer zij tennis speelden, met een weemoedige, peinzende uit drukking op het gelaat. Dan bedacht hij wellicht, hoe ge heel anders de omstandigheden hadden kunnen zijn. Nu verhelderden de bezoeken van het nichtje echter nog eenigs- zins zijn somber leven, en wanneer er een dag voorbijging, dat zij niet op Yewle verscheen, dan bracht Rowan King dien tusschen de hoornen door of het mooi weer was of niet. Nadat op deze wijze twee jaar voorbijgingen overkwam de iamilie te Yewle het ergste wat haar ooit was wedervaren een inspecteur van politie uit Londen verscheen en nam den vicaris in hechtenis, wegens een aanklacht van valschheid in geschrifte jegens hem uitgebracht. Het volgende was gebeurd. Charles King had zich ver scheidene jaren geleden borg gesteld voor een bedrag van tweeduizend pond ten behoeve van een oud collegevriend, die in Londen eens betrekking van vertrouwen bekleedde.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1