ruil daarvoor slechts een zeer weinig intereseanten berg van papier voort brengen zou. Do bakens verzet. De fabricage van gaslicht verkeert op dit oogenbiik in een eigenaardigen toestand. Terwijl de zeer verbeterde petroleumlampen, die steeds op ge ringer brandgevaar worden ingericht, haar een niet onbelangrijke concur rentie aandoen, treedt, zij het dan met langzame schreden, ook deeiec- triciteit in het strijdperk, om den kamp met haar te wagen. In de groote steden ook van ons land is de worsteling al begonnen, in de kleinere gemeenten wordt voort durend getracht dat voorbeeld te volgen, maar daarvoor ie, naar we in onze eigen stad gezien hebben, het publiek, en misschien de tijd, ook nog niet rijp. Toch wijzen die heel en half mis lukte pogingen op een kentering in het getij. Men gevoelt, dat er weldra iets gebeuren zal, hetzij dan een uit vinding die het electrisch licht voor elk bruikbaar maakt of wel een ont dekking, die het gaslicht bruikbaar maakt in een nieuwen vorm. Met grooten ijver wordt dan ook getracht naar (verbetering van het gasgloei licht. Naast de groote voordeelen van het gloeilicht, grooter lichtskracht en minder warmte, staat nog altijd het ongeriei van de teerheid der kousjes. Alleen [een behendige hand is instaat, het gloeilichaam te han- teeren, zonder het tot pulver te drukken. Wat de gasfabricage op het ©ogen blik noodig heeft, is een stevig gloei lichaam, dat een 6tootje verdragen kan en liefst nog iets langer zijn gloeivermogen behoudt dan de te genwoordige kousjes. Dat de brikanten dat ook inzien blijkt wel uit de andacht die zij aan het gloei licht schenken, wetendeniettemin.dat het gasverbruik voor eiken gebrui ker afzonderlijk er door vermindert. Ten onzent bemerken wij de aan dacht van de gasfabriek voor het vraagstuk aan de talrijke lantarens, die tegenwoordig bij wijze van proet voor hare rekening op pleinen en hoeken van straten van gloeilicht zijn voorzien. Hoe belangrijk de concurrentie van het electrisch licht voor de gasfa- bricage is, bewijst een klein staaltje uit Amsterdam. Drie groote inrich tingen, een bazar en twee diamant slijperijen, hebben hun gas afgeschaft en electrisch licht ervoor in de plaats genomen. Deze drie gebruikten gere geld te zamen jaarlijks 240.000 M3 en de gemeente Amsterdam, die zooals men weet, een hoogen gasprijs heeft vastgesteld om er vier cent per ML van in de kas te laten.vloeien, schiet door het heengaan van deze drie verbruikers er f9600.bij in. En dat gelijktijdig met het be sluit van Ged. Staten over de Fo rensen Dit cijfer van f9600 is bij de Re dactie van het Handelsblad komen spoken en op ietwat moedeloozen tuon verklaart zij, dat als dit zoo voortgaat, de gemeente Amsterdam, bij de naasting van de fabriek in 1897 een povere erfenis zal vinden. Daarom geeft zij den raad om den gasprijs, al zal dit de gemeentekas op het oogenbiik geld kosten, liever te verlagen. De gasfabriek toch zal met het vooruitzicht op de naasting in 1897, harerzijds wel niet tot ver laging te vinden zijn. Is er niet een bepaling, dat bij verlaging van den gasprijs te Am sterdam. ook die van Haarlem moet worden verlaagd? Er staat- ons iets van voor. Er is geen reden om te meenen. dat waar het electrisch lieht zoever is gekomen, het niet nog een paar passen verd°r zal doen, maar ook het gasgloeilicht streeft vooruit. Wie in den wedloop zal overwinnen, moet nader blijkenhij kan in elk geval niet anders eindigen dan ten voor- deele van het publiek. Gratis Brood en Koffie. De Commissie tot uitreiking van Brood en Koffie aan behoeftigen, heeft dezen winter 10587 portiën Brood en Koffie uitgereikt. Een woord van dank aan allen die ons ook dit jaar weder hunne hulp verleenden, hetzij door giften in geld. als ook in consumptie artikelen, ook aan de dames-helpsters die ons weer zoo trouw ter zijde stonden, onzen welgemeenden dank. Het Edel Achtbaar Gemeentebe stuur schonk weder het gratis gebruik van lokaliteit, terwijl de heer M. van Ommeren opnieuw tafels en banken plaatste, zonder daarvoor iets in re kening te brengen. Al deze bewijzen van instemming waren voor de Commissie bemoedi gend, en maakten haren arbeid des te gemakkelijker en aangenamer. Namens de Commissie: H. M. KOLKMEIJER, Pres. B. SERNE Wz., Secr. opvoeding van H. M. de Koningin E. G. baronesse Van Ittersum, le hofdame van H. M. de Koningin- Regentes; miss. Saxton Winter, En- jelsche gouvernante van H. M. de koninginmevr. Kreusler, lectrice van H. M. de Koningin-RegentesC. M. F. graaf Du Monceau, adjudant- >raal, chef van het Militair Huis van H. M. de Koningin; jhr. J. M. F. de Ranitz, kamerheer van H. M, de Koningin, part. secretaris van H. M. de Koningin-RegentesH. W. J. E. baron Taets van Amerongen, kamerheer van H. M. de Koningin; C. A. baron Bentinck, adjudant in b. d. en lste stalmeester van H. M. Koningin jhr. W. F. H. van de Poll, majoor-adjudant van H. M. de Koningin; jhr. mr. P. H. Gevers Deynoot, directeur van 't Kabinet der Koningin, en F. W. J. Loudon, le luitenant ordonnans-officier van H. M. de Koningin. rend. Zij wordt verdacht van diefstal van een bankbiljet van 1000 mark, tem nadeele van een Dmitscher; het biljet is door haar gewisseld en bereids opgespoord. Zondagmorgen te 9 uur had in de R. K. kerk te Hilversum de plechtige wijding plaats van Z. D. H Mgr. H, v. d. Wetering tot bisschop. De kerk was prachtig versierd. De plechtigheid werd bijgewoond door Mgr. Snickers, aartsDisschop van Utrecht, Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem en Mgr. Leijten, bis schop van Breda. De heer G. F. Evelein alhier is be noemd tot voorzitter van het bestuur van den Veerpolder onder Haarlem- merliede c. a. Door eene onbekende oorzaak is van de stoomwatermachine „de Leegh- water" te Haarlemmermeer, de cylia- derstang gebroken Aan de activiteit van 't dienstdoend personeel is 't mogen gelhkken ernstige gevolgen te voorkomen. Met vereende krachten is men bezig, als 't mogelijk is den stang te herstellen, zoodat men hoopt, dat „de Leegh water" we^r spoedig dienst zal kunnen doen. komen. Maandag kwam het echter in I de haven. De Keizerin vertrok eerst Maandag, avond te 5 uren 25 naar Duitschland Met Mei a.s. heft de gemeente Haarlemmermeer 60 opcenten op de pers. belasting, zijnde 20 meer dan het vorige jaar. De inkomsten der gemeente worden hierdoor met onge veer f4000 vermeerderd. Op het Noordzeekanaal is de schip persknecht G. de Vries door een ruk wind van boord van het vaartuig „Twee Gezusters" geslagen en verdron ken. Volgens de Maandag gesloten kie zerslijsten te Zandvoort, bedraagt het aantal kiezers voor leaen van de 2e Kamer der Staten-Generaal en voor leden van de Prov. Staten 175 en voor leden van den Gemeenteraad 174. Maandag kwamen te Zand voort aan 3 zandvoortsche bomschuiten. Be somming f 40,tot f92.De prijzen der visch warenbakschol f 3,00 tot f6,00, scharren f2,30 tot 0,pieter man f 1,60 per mand; tong f0.35 tot fl,10, griet f0,30 tot 10,00 en bom- sctiol 10,20 tot fl,40 per stuk. BINNENLAND, Hofbericht. Het gevolg van H.H. M.M. j de Koninginnen tijdens Haar verblijf in de provincie Limburg zal samengesteld zijn als volgtbaronesse van Har- denbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht,geb. gravin Van Limburg Stirum, grootmeesteres van H. M. de Koningin-Regentesjonkvrouwe E. L. M. van de Poll, sur-intendante der Eene werkstaking. Het is onder de meubelmakersge zellen te Amsterdam tot een werksta king gekomen. Zij vragen afschaffing van stukwerk, 4 cent per uur méér. een maximum-arbeidstijd van 10 uur per dag, betaling van overwerk met 50 pCt. verhooging en voor ten hoog ste 2 uur per dag, en afschaffing var. naeht- en Zondagsarbeid. De patroons hebben gezegd in die eischen niet te kunnen treden uit hoofde der zware concurrentie, welke de meubelfabrikanten in de provin ciesteden hun aandoen. Daarom bie den zij eene verhooging van 2 cent per uur aan, onder voorwaarde ech ter, dat, zoo niet op 1 Juni a.s. over het gansche land die verhooging zal zijn toegestaan, ook te Amsterdam weder de oude loonstandaard zal in treden. Ter bespreking van dit aanbod hunner patroons kwamen de meubel makersgezellen Zondag in d'Geelvink bijeen. Zij verwierpen dit aanbod, uitgaande van de meening dat, zoo Amsterdam slechts vóórgaat, de ove rige steden van zelf zullen volgen, Zij gelooven, dat het publiek zonder morren iets meer voor het fabrikaat zal betalen en houden vooral vast aan hun eisch van afschaffing van stukwerk. Ten laatste werd bij hoofdelijke stemming besloten den volgenden dfig het werk neder te leggen, zoo de patroons weigerachtig bleven. De werkstakende meubelmakers brachten den dag van Maandag met vergaderen en wandelen door. Aan die wandeling, welke aan orde niets te wenschen liet, namen ongeveer 400 man deel. De omvang der staking is wellicht het best ^af te meten naar gegevens als dit, dat van de 80 werklieden ir dienst der firma Jansen Zoon, slechts 2 heden aan den arbeid zijn gebleven. De gezellen zouden trachten heden eene conferentie met de patroons te Een 'geschenk. Aan den heer G. Strenger, gezag voerder van het Ned. stoomschip Amsterdam van de N. A. S. M., werd te New-York een gouden horloge met ketting vanwege den President van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika uitgereikt, ter herinnering aan zijn moedig gedrag bij de poging tot redding van de equipage van den schoener Maggie E. Wells den 24en Januari 1894. De uitreiking vond plaats aan boord van het stoomschip Amsterdam door den generaal-agent van de Nederl. Amerik. Stoomvaart maatschappij, uit naam van den Pre sident der V. S. v. N. A.een brief van dankbetuiging vergezelde het kostbare -geschenk. Op de kast van het uurwerk is de Amerikaansche adelaar gegraveerd, ruBtende op een globe tusschen 2 Amerikaansche vlaggen, en aan den ketting hangt een medaillon, in het midden bezet met een kostbaren' diamant. Aan den binnenkant in de kast is de volgende inscriptie gegraveerd Aangeboden aan kapitein G. Strenger, van het Ned. Amerikaansche ss. Am sterdam, voor zijne moedige humane pogingen, in het werk gesteld om de bemanning van den Amsrikaanschen schoener Maggie D. Wells te redden op den 24 Januari 1894. Executive Mansion Februari 27. 1895.- Gisteren avond is, vermoedelijk door den laatsten trein van Winters- wijk, tusBchen Varsseveld en Terborg overreden D. A. Hengeveld, knecht van Rougoor op Annemaat; het lijk was treurig verminkt. De dood moet ommiddellijk gevolgd zijn na overrijding. De commissaris van politie in de le sectie voormalige St. Pietershal te Amsterdam verzoekt aanhouding van de vrouw Betje Weichenphenning alias Ka zal me l.z.r.n, 34 35 jaren, klein, gezet, hoofd dik, mond scheef, spraak bijna onverstaanbaar, stotte- Volgens het Ned. Tijdschrift v. Ge neesk. zijn in de week van 1016 dezer te Amsterdam 6, te Rotterdam 9 en te Gravenhage 12 personen aan influenza overleden. Het sterftecijfer met levenloos aan- gegevenen op 1000 inwoners per jaar bedroeg te Amsterdam 2448, te 'sGravenhage 28.22 en te Rotterdam 36.48. In de daaraan voorafgaande week bedroeg het sterftecijfer te Rotter dam, volgens nadere opgavsn, 30.75. Uit verdere opgaven blijkt dat de ziekte in vele groote steden van Engeland hevig heerscht. Zoo was de sterfte in de eerste week dezer maand te Plymouth 39.2, te Halifax 43.4, te Nottingham 39.2 en te Liverpool 55.5 per duizend inwoners. Te Berlijn stierven in de laatste berichte week 74 personen aan influ enza, tegen 69 in de vorige week. Ook te Weenen nam het aantal ge vallen belangrijk toe. De ondargang der „Elbe". Omtrent het getuigen-verhoor over de Elbe-iamy verneesst N. R. Ct.i het volgende: De lichtmatroos Liebert zegt, dat overtuigd is, dat de vreemde stooin-1 boot, die de Elbe aangevaren hei zijn koers niet veranderd heeft om I de aanvaring te ontgaan. Hij meent, I dat de Crathie de Elbe vóór de ramp niet gezien heeft. Eindelijk verklaart I deze getuige nog, dat de officier tot de vreemde stoomboot Crathie roepen heeft: „Waar wilt gij toch eigenlijk heen?111 Volgens getuigenis van den looh I Greenham waren alle schotten geslo- ten en was dit door een officier aan I den kapitein gerapporteerd. Zooals wij reeds meldden, beweert deze loods, 1 dat de orde en tucht aan boord uit-1 nemend was de derde r fficier moet bovendien ook aan hem gezegd ben, dat alle waterdichte schotten behoorlijk gesloten waren. Terwijl uit de verklaring van juf. I trouw Boeker alweer blijkt, dat offi- I eieren en equipage hun plicht hebben I gedaan, gaat de passagier Schlegel I minder ver in zij» bewondering vooï I de orde aan beord en zegt slechts: I „Ik kan niet zeggen, dat er groote I verwarring of een paniek geheerscht heeft. Mishandeling. Zaterdag is van Tessel gevankelijk weggevoerd een ontaarde stiefmoeder, die haar stiefkind, een meisje van 6 jaren, op onmenschelijke wijze moet mishandeld hebben. De vrouw is naar de gevangenis te Alkmaar overge bracht. Naar het U. D. mededeelt, begon de storm die Zondag in ons land woedde des morgens te 4]£ uur met een krachtigen Z.W. wind. Zijn groot ste kracht werd door den windmeter aangegeven des namiddags te 6 uur met eene jgemiddelde [drukking van 55 KG. en een stoot van 89 KG. op den vierkanten meter Allengs nam hij in kracht af, zoodat de toestand gisternacht om 4 uur weder normaal was. Te Vlissingen kwam Zondag op de reede het koninklijk Engeleche stoom jacht Victoria Albertcommandant Fullerton, van Engeland, met H. M. de Keizerin-weduwe Friedrich aan boord. Het stoomjacht kon wegens het stormweder niet in de haven Een gevaarvolle redding. Men schrijft aan het Hbld. vai Tessel het volgende De Egmonaer bom De Drie GiI zusters verkeerde Zendag in den groot- I sten nood. De opvarenden waren uit I de Noordzee gekomen en hadden de I tuigage geheel verloren het zeer oude I vaartuig was lek, zoodat de beman-1 ning aanhoudend meest pompen om I zoo lang mogelijk boven te blijven, f Geen lap, geen stuk om een nood-| sein te geven, wa» in voorraad. Toch I wist men met oen mand te seinen I en... onze Oude Schilder visschersl zagen het. „Dat gaat toch niet aan, mannen l" zei schipper Adriaan Jz. I Kuiper, „d&t die menschen verdrin-l kenstapt maar ia 't is wel storm- weer, maar de schuit kan er tegen." Ne-1 gen mannenstegen in zonder veel pra- ten. Zd heeten Cornelis Krijnen, Dirk I Krijnen, Cs. Blom Jz., Corns. Zegel,! Jan Lz. Duinker, Jb. Koorn, C. Lz. Duinker, Com. Cz. Koopman, Gerrit| Gz. Brouwer. De taak was hoogst moeilijk, I maar schipper Kuiper smaakte de voldoening, geholpen door de negen I andere kloeke mannen, de zes opva renden van een wissen dood te red den. Te 12 uur (middernacht) werden I allen in behouden haven gebracht. Die op het oog ruwe mannen, hebben, zonder kans op belooning, I hun leven gewaagd, om dat van anderen te redden 1 De meesten zijn arme drommels, tobbersZal vraagt de berichtgever Nederland hun daad erkennen? Men meldt uit Harlingen: Nabij Makkum op Makkumerwaard is Maandagnacht een bom gestrand zon der opvarenden aan boord. De visch was nog levend. De herkomst van de bom is alhier onbekend. Toen er verscheidene jaren verliepen had de vicaris de ge- heele geschiedenis vergeten; zijn vriend was in dezelfde be trekking gebleven en genoot zoozeer de achting, dat er niet meer om de borgstelling gedacht werd. Maar op zekeren morgen klonk hem als een donderslag de mededeeling in de ooren, dat zijn vriend zich uit de voeten had gemaakt, na zich aan verscheidene vervalschingen te hebben schuldig ge maakt tot een bedrag, dat niet gedekt kon worden door den borgtocht. Er was nog een tweede borg, eene waarborg-maat- Bchappij, die evenals den vicaris werd aangeschreven tot het betalen van eene som van tweeduizend pond ieder. Ofschoon de vicaris een goed inkomen had, had hij geen geld overge spaard. Reeds vóór zijn huwelijk had hij weliswaar wat geld belegd, maar toen hij de beleggingen realiseerde, had hij nog een groot tekort. Het gevolg was, dat hij zich naar zijn broe der begaf, die hem onmiddellijk een chequeboek overhan digde en hem verzocht over zooveel te beschikken als hij noodig had. De vicaris vulde een cheque in voor vijfhonderd pond, die Rowan King onderteekende zonder bijna naar het bedrag te zien. De cheque werd gepresenteerd, niet aan de locale oank te Souchester, maar aan eene Londensche bank; de vicaris begaf zich onmiddellijk naar Londen, realiseerde wat hij had belegd, en betaalde het benoodigde bedrag aan zijne eigen bank met bijvoeging van de cheque zijns broeders. Op die wijze kon het bedrag der borgstelling worden betaald en na dit te hebben gedaan, keerde hg met een betrekkelijk verlicht gemoed naar Yewle terug. Het bleek echter uit de bewijsstukken in het bezit der politie, dat hij aan zijne bank niet éen cheque voor vijf honderd pond maar er twee had afgegeven. Toen deze nu werden aangeboden aan de bank, waarin Rowan King zijn geld had belegd, werd een der cheques uitbetaald, maar de ander als een vervalschte geweigerd. Beide cheques waren betaalbaar gesteld op order van „Rev. Charles King", en beide waren door hem geëndosseerd en betaald ter creditee ring van zijne rekening. Toen de politie met de zaak op de hoogte werd gebracht, kon zij niet in haar loop worden ge stuit, of Rowan King moest dit gedaan hebben. „Wat de verklaring van dit feit ook moge zijn," zeide Rowan tot zijn broeder, „jij hebt het niet gedaan Charlie!" Rowan moest echter toestemmen, dat de onderteekening van den tweeden of vervalschten wissel niet de zijne was. Uit het cheque-boek bleek, dat er twee cheques in plaats van een waren uitgescheurd dus toen de vicaris de cheque uit het boekje scheurde, die zijn broeder had ge teekend, moest hij er ook den blanco-wissel daaronder hebben uitge scheurd. De boeken van de Londensche "bank toonden aan, dat beide cheques op denzelfden dag waren aangeboden door Charles King, voor eigen rekening. De secretaris moest een eed afleggen, dat de vicaris zelf de cheque had ingevuld door zijn broeder onderteekend, en ze daarna uit het boek had gescheurd. Richard King, een bloedverwant, die eene goede betrekking aan de bank van het graafschap had, en toeval lig op dat tijdstip in Yewle was voor zaken, legde eene zelfde verklaring af. Men was van de veronderstelling uitgegaan en deze werd door niets weerlegd, dat toen de viearis de getee- kende cheque uit het boekje had gescheurd, hij van de ge legenheid had gebruik gemaakt om een tweede blanco in bezit te nemen. Ofschoon Rowan King in de getuigenbank verklaarde dat zijn broeder geen reden had om een cheque te vervalschen, daar alles wat hij (Rowan) bezat, hem ten dienste stond ofschoon duidelijk werd gemaakt, dat de som benoodigd voor de borgstelling zonder dat geld reeds voorhanden was ofschoon de beklaagde de sympathie had van allen in de rechtszaal aanwezig, en de meesten van zijne onschuld over tuigd waren was er maar eene uitspraak mogelijk, en de ongelukkige predikant werd veroordeeld tot vijf jaar dwang arbeid. De slag doodde bijna zijne vrouw. Een man slechts scheen onbewogen Rowan King. Geen spier op zijn gebruind stroef gelaat bewoog zich toen de rechter het vonnia uitsprak. Zon der een woord te zeggen ondersteunde hij de vrouw van zijn broeder met zijn arm en geleidde haar nit de rechtszaal. Buiten gekomen trad de reeds genoemde Richard King, die in de hoofdstad van het graafschap woonde, op hem toe en deed hem het voorstel dat mevrouw King met hare dochter eenigen tijd bij zijne moeder zouden logeeren, in plaats van naar de pastorie terug te gaan. „Mevrouw King wil naar haar eigen huis terug keeren," zeide Rowan stroef, „en zal daar blijven tot den terugkeer van haar echtgenoot." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2