DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e 'Jaargang Donderdag 28 Maart 1895. No. 3600 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J.C. STADSNIEUWS. BINNENLAND. F EUILLb I ON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet geheele Ryk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- i Bureau: Kleine Houtstraat X-3=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce., Paryt 31 bit Faubourg Montmartro. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda 8n alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goéd- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever Haarlem, 27 Maart 1895. Zondag 7 April zal het Koor a Capelia onder directie van den heer E. F. Bruijn steen, in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging eene uit voering geven. Het koor, dat reeds vele malen een zeer welgeslaagd concert gaf, zal voorzeker ook nu niet over gebrek aan belangstelling te klagen hebben. S De heer Samuel Mok, die pas in Augustus van 't vorige jaar een win kel begon in de Lange Yeerstraat (No. 2) had daarin weldra zooveel succes, dat hij naar een grooter per ceel moest uitzien en dat vond in het voormalig kantoor van de firma Mrs. 'tHooft en Spoor, Lange Veerstraat No. 11. Dit perceel is verbouwd en thans gereed gekomen. Met Kindermanns gasgloeilicht ver licht maakt de nieuwe winkel een zeer goed effect. En pleit het niet voor den koopman, die het volle licht op zijn artikelen durft laten vallen Die artikelen zijn bij den heer Mok manufacturen, garen, band, garneering, kanten, strooken enz. De verbouwing geschiedde, volgens ont werp van den architect Doeg]as, door den aannemer Captein, terwijl Jonker het metsel-, de Vries het stucadoor- en Boeree het schilderwerk bezorgde. De firma Schornagel zorgde voor een netten, ingelegden vloer. De eigenaar heeft zijn nieuw ma gazijn den sierlijken naam Modebazar gegeven. den, waardoor de toenmaals geleden schade vergoed is. Met groote ingenomenheid vermel den wij deze daad van loffelijke reparatie. Hedenmorgen is bij den heer P. C. C. Jacobi, Kruisstraat alhier, een po ging tot inbraak gepleegd. De daders hebben vuil linnen uit een kist ge haald en in zakken gepakt, met het kennelijk doel die mede te nemen. Tot uitvoering van dat plan is het echter niet gekomen, waardoor is onbekend. Als verdacht van medeplichtigheid aan diefstal van een kistje met geld in het Kenaupark, zijn nog aange houden en naar het Huis van Be waring overgebracht de glazenwas- schers Lasschuit en Vreeswijk. Op den stal van den landbouwer G. van Lieshout, wonende Nieuwe Spaarnwouderstraat 14, is eene koe aan miltvuur gestorven. In de heden gehouden zitting van het kantongerecht alhier, werd door het O.M. geëiecht: wegens het ver- koopen van sterken drank in 't klein zonder vergunning tegen J. Hartveld en A. F. van Dijk beide eene boete van f25, subs. 10 dagen. Voorts tegen de Wed. C. Badekamp, bierhuishoudster te IJmuiden wegens het na sluitingstijd open hebben van haar lokaal, f15 subs. 3 dagenen tegen P. Lanser, wegens het houden eener partij in zijn lokaal na slui tingstijd, f3 subs. 3 d. Uitspraak in al deze zaken over 8 dagen. Men zal zich herinneren, dat inder tijd de klerk der Stadsbank van Lee ning Raimond door verschillende malversaties de gemeente benadeelde voor een som van f 234.50. Thans heeft Raimond, die in Zuid Afrika een zeer eervolle betrek king bekleedt, aan de Bank van Lee ning een som van f235.toegezon Te Haarlemmermeer is gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem over gebracht, de zoon van de vleeschhou- wer K. aldaar, welke arrestatie in verband staat met den dood van zijn 21 jarige broeder M., die in de maand Januari dood in een schuur werd gevonden. Donderdagmiddag te halt twee ver gadert de gemeenteraad van Bloe- menriaal. Dinsdag kwam te Zandvoort aan 1 zandvoortsche bomschuit. Besom ming 170,De prijzen der visch wa ren bakschol f4,tot f7,pieter man 12,per mand; tong f0.40 tot fl,20, tarbot f4,griet f0,30 tot 11,en bomschol 10,25 tot f 0,80 per stuk. Parlementaire praatjes. Er werd heden (Dinsdag) in de Kamer veel gesproken over verveling... pardon vervening. Het was naar aan leiding van het wetsontwerp houdende „bepalingen omtrent verveningen". Wat onder vervening moet worden verstaan, wilde de heer Meesters uit drukkelijk in de wet gestipuleerd zien, hij maakte er echter geen voorstel van en de Minister ging er niet op in. Maar wat verveling is, kon men in de Kamer best merken. Het was dan ook zware kost, zoo zwaar als de bonk aarde die de heer Smeenge op alle afgegraven hoog veen wilde zien behouden, in het belang van eventueele ontginning der on dergelegen gronden, een voorschrift, dat hij in de wet wilde zien opgeno men, doch dat de Comm. van Rapp. en de Minister ter regeling aan de provinciale besturen wilde overlaten. Een amendement van den heer Smeenge werd evenwel verworpen met 54 tegen 14 stemmen. Dat was bij ari. 4. Doch nu ben ik al de discussie vooruitgeloopen. Het stelsel der wet werd trouwens niet bestreden, doch ti euejuicht door de heeren Willinge, Bastert en de Beaufort (Wijk). De wet, arbeid van een staatscommissie, is het gevolg van de grondwet die aan den Koning het oppertoezicht over de veenschappen opdraagt. Het toezicht berust in handen der Pro vinciale Staten, die veenschappen en veenpolders kunnen oprichten en reglementeeren, ook de bestaande. De verdere bepalingen der wet komen op het volgende neer. Aan de Prov. Staten wordt opge dragen het vastellen onder goedkeu ring der Kroon van de voorschriften omtrent hooge en lage verveningen. Voor het vervenen wordt vergunning gevorderd van Ged. Staten, voor zoover het niet bij prov. verordening uitdrukkelijk, hetzij voorwaardelijk, hetzij onvoorwaardelijk is vrijgelaten. De prov. verordening kan het ook op aan te wijzen plaatsen onvoor waardelijk verbieden. Zij wijst op de yevallen, waarin een vergunning door Ged. Staten kan worden gewijzigd of ingetrokken. Zij stelt regels en voorwaarden voor de vervening, daar onder, waar mogelijk, de voorwaarde, dat zij geschiedt volgens een voor Ged. Staten goedgekeurd werkplan. Van besluiten van Ged. Staten om trent aanvragen tot vervening staat beroep open van belanghebbenden en van den Commissaris der Koningin. Verordeningen door het vroeger be voegde gezag uitgevaardigd, kunnen door de prov. verordening onder goedkeuring der Kroon worden inge trokken. De Staten kunnen veen schappen of veenpolders oprichten en stellen reglementen voor die in stellingen vast. De bestaande wetten ten aanzien der rechten en verplich tingen van waterschappen, gelden voor die lichamen. Het geven van nadere voorschriften omtrent verve ningen kan bij prov. verordening aan waterschappen, veenschappen of veen- polders worden opgedragen, en de te dien opzichte bestaande bevoegdheden blijven gehandhaafd, voor zoover niet de Staten onder goedkeuring der Kroon anders bepalen. Waarop dan nog eenige strafbepalingen volgen. Zooals gezegd, tegen het beymsel der wet werd geen bezwaar gemaakt. De bezwaren kwamen in den vorm van amendementen bij de artikelen aan het licht. Dat het amend, van den heer Smeenge geen succès had meldde ik reedseen gelijk lot trof het amendement van den heer Pij t- tersen, die ook regelen verlangde voor het inpolderen en in cultuur brengen van al- en uitgeveende gronden. Daarentegen ging een amendement door van den heer van Dedem, om voor het verleenen van vergunning tot verveningen in waterschappen, veenschappen enz. het advies der betrokken besturen te vragen. En ook werd aangenomen een amend, van den heer Gerritsen om, waar art. 4 voorschreef, dat de prov. verorde ning onder meer zal voorschrijven het bijeenbrengen van fondsen ter voorziening in de kosten van aanleg en onderhoud der noodige werken, is de betaling der lasten en in de kosten van inpoldering en droogma king, tevens bepalingen te vorderen betreffende het beheer der londsen en hun geheele of gedeeltelijke terug gaaf naar gelang het doel, waarvoor zij werden bijee gebraeht, is bereikt. De Kamer, die haar afdeelingen opnieuw samenstelde, braoht eenige wijziging in haar werkprogram. We gens een verlies dat de heer Hartogh trof, werd de behandeling van diens wetsvoorstel verschoven tot Dinsdag a. 8. De interpellatie-Lohman en de motie-Tydeman zijn,wegens ongesteld heid dier heeren, voorloopig van de werklijst afgevoerd. De Kamer vorderde tot art. 5 van het aanhangig wetsvoorstel. G. Jr. H.M. de [Koningin-Regentes heeft Zondag aan tafel vereenigdmevrouw de barones Van Versehuer, dame dn palais van H.M.; kolonel baron Schim melpen ninck van der Oye, kamerheer en adjudant in buitengewonen dienst van wijlen den Koningbaron L.N. Taets jvan Amerongen, kamerheer in buitengewonen dienst van wijlen den Koning, oudhofmaarschalk van prins HendrikJ. J. baron Taets van Ame rongen, kamerheer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M., en mr. C. J. E. graaf van Bylandt, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. In de Maandag aangevangen Munt en Penningveiling, welke onder lei ding van den expert J. Schulman uit Amersfoort, in bet hotel Kraa- napolsky te Amsterdam plaatsheeft, werden voor sommige stukken aan zienlijke prijzen betaald. De voor eene penningveiling goed gevulde zaal bewees, dat de liefheb berij in ons land grooter is dan in de laatste jaren het geval was. No. 3. Een stalen medaille met BI. van Karei V van het jaar 1530 bracht f30 op; No. 13, bronzen medaille van Tscopo Trezzo met bi. van Maria van Engeland, f25; No. 15, een looden medaillon van Isabella Orsini, f 12.50No. 36, kleine br. med. met b. b. van Philip II op het verlies van de onverwinnelijke vloot f21. No. 47. Inname van Turnhout f20. No. 47a. Huwelijk van Christiaan van Denemarken f20. No. 61. Am bassadeurspenning f20. No. 64. Ver guld bronzen medaillon van prins Manrits 15. No. 77. Verrassing van Wesel f16. No. 83. Med. met borst beeld van Frederik Hendrik op de inname van Maastricht f69. No. 87. Inname van Breda f34. No. 95. Sneuvelen van admiraal Tromp f50. No. 96. Vrede van Westminster f 36. No. 98. Johan Woifert van Brederode f28.50. No. 119. de Graaf de Mon terey f40. No. 133. Medaille op het overlijden van vrouwe Maria Vegelin van Claerbergen f28. No. 159. Kleine medaille op de vrede van Rijswijk f26. No. 161. Medaille van Boskam op dezelfde vrede f 40. No. 163a. Gou den medaille op de inname van Kei zers weert f 155. No. 169 Dood van Godard van Reede f24. No. 74. Ge boorte van Prins van Oranje, zoon van den Koning van Pruisen f 24. No. 271. Draagteeken met Bb. van Willem V f 12, en No. 276. Draagtee ken der Brabantsche revolutie f12. De dienstbode van den heer G. B. M. aan de Gedempte Binnenrotte no. 116 te Rotterdam zat Dinsdagnamid dag rustig in hare keuken, toen eens klaps een aap aie zich door een raam den toegang had verschaft, daar bin- Naar hei engetuch van P. L. Mc. DERMOTT 3) HOOFDSTUK I. Eene familieramp. Hierna geleidde Rowan haar terug naar de pastorie en sprak geen enkel woord gedurende den rit van twaalf mijlen. Zij was hem dankbaar voor zijn stilzwijgen, wat hare be traande oogen hem ook zeiden toen hij haar binnenleidde in het huis, waaruit haar echtgenoot was verdwenen. „Houd goeden moed Florence," zeide hij slechts. „Charlie is even dapper als Agnes. Spoediger dan wij verwach ten zal alles aan het licht komen. Ik zal de zaak niet laten rusten alvorens dat is geschied." „Hij zal sterven in die afschuwelijke gevangenis hij zal er sterven 1" snikte zij en liet zich op eene sofa neervallen. Rowan zocht zijn toevlucht tot den bekwaamsten detec tive, die voor geld zijne diensten beschikbaar ete'de, en maanden lang was deze bezig met te trachten het geheim van de vervalschte cheque op te lossen. Ten slotte verscheen hij op Yewle en deelde mede, dat hij niet was geslaagd. Het was duidelijk, dat de detective overtuigd was van de schuld van den predikant, maar de strenge blik van Rowan King weerhield hem dat ronduit te zeggen. Mevrouw King en haar dochter bleven in de pastorie wo nen, daar een hulpprediker benoemd was om den dienst waar te nemen. Evenwel ontvingen zij niemand, behalve Rowan King, die nu en dan en zijn secretaris, die zeer dik wijls kwam. Deze jonge man was de zoon van een verre nicht van de Kings, van wie Rowan in zijn jeugd veel gehouden had. Zij was met haar echtgenoot naar Canada vertrokken en had daar haar man door den dood verloren. Op zijne reizen ontdekte Rowan haar en beloofde haar voor den knaap te zorgen. Na haar dood nam hij den jongen Francis Gray mede en thans bemerkte hij, dat de jongeling tot over de ooren verliefd was op zijn nichtje. Met woord noch teeken gaf hij zijn instemming of zijn tegenzin daarmee te kennen. Hun dagelij ksche ontmoeting gal daartoe ook veel aanleiding en wanneer de arme mevrouw King minder in hare smart was verdiept geweest, zou zij het ook wel hebben bemerkt. „Frank," zeide Rowan King op zekeren dag tot zijn secre tarie, „heb je wel eens nagedacht over die zaak van de valeche cheque?" „Zeker meneer, dikwijls." „Welnu?" „Ik heb er nog geen licht in kunnen vinden." „Beteekent dat je voornemen om er verdere nasporingen over te doen Ik vrees dat het niet veel baten zal. Over een jaar of zoo iets zal mijn broeder de gevangenis verlaten en dan zeer zekér naar een ander werelddeel vertrekken. Dat zal het einde zijn." „Ik hoop van niet, mijnheer. Het zou al te droevig zijn, zoo de schandvlek altijd op hem bleef kleven." „En op zijn vrouw en kind tevens, niet waar? Arme Agnes 1" zei Rowan King met een zucht. Het bloed steeg den jongen man naar het gelaat. „Zelfs wanneer haar vader schuldig wap, mijnheer, zou dit zijn dochter niet kunnen treffen." „Toch wel, op verschillende wijze," antwoordde Rowan King en zijn lip krulde, als in minachting voor de opinie van de wereld. „Het publiek zal haar met den vinger na wijzen als de dochter van een misdadiger en daarom moeten zij van hier vertrekken en in een ander land een anderen naam aannemen. Naar ik vermoed, heeft de hulpprediker reeds een oogje op de pastorie." „Ik hoop, dat hij de plaats niet zal krijgen," zei de jonge man driftig. Ik heb geen sympathie voor hem, hij is te in tiem met mijnheer Richard." „Dat is zoo. Richard vertegenwoordigt de opgaande zon. Mijn broeder zou anders mijn natuurlijke erfgenaam zijn, maar daar dit om de reden die ik zooeven genoemd heb, niet mogelijk is, komt Richard in aanmerking." „Ik hoop dan, dat hij in elk geval lang zal moeten wachten." „Missshien wel," zei Rowan King nadenkend en daarop

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1