NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Maandag 1 April 1895. li ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: Dit nummer bestaat uit drie bladen, J. c. STADSNIEUWE Rechtszaken. Politiek Overzicht. Ge mengd Nieuw s. S V HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat 1-4=. Haarlem. Telefoonnnmmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier*. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE tt Co., JOHN F. JONES, Snee., Paryt 31bt* Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haarlem30 Maart 1895 De Slct. (n°. 76) bevat de statuten der Coöperatieve bouwvereeniging „Recht en Plicht", alhier. Doelaan personen uit den arbeidenden of daar mede gelijkstaand en stand, uitgezon derd aan hen die reeds lid eener andere coöperatieve bouwvereeniging zijn, eigen woonhuizen te verschaffen. Duur29 jaren. Bestuur(voor de eerste maal) J. H. Hogeland, voorz., A van der Hoeff, secretaris, C. van der Bent, penningmeester, H. M. Bouman en J. P. Peper, leden, allen alhier. Voor het examen nuttige hand werken zijn te Amsterdam geslaagd de dames H. E. P. Mohr, J. H. M. Mohr en S. Lohr alhier. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zal tegen a. e. Zondag de ten toonstelling van teekeningen en werk stukken van den heer le Conté, oud- leeraar der Polytechnische school te Delft, met eenige teekeningen worden aangevuld. De tentoonstelling ie voor beoefe naars der verschillende ambachten van het grootste belang en ieder zal dan ook van deze gelegenheid bruik maken ze te gaan zien. Des Zondags is de toegang vrij. De hier voor het fonds van den gewapenden dienst gehouden collecte heeft opgebracht een som van 1262 029. Allerwege in den lande worden po gingen gedaan om de heeren Burkens en Koolhoven te bewegen terug te komen op hun besluit om at te tre den resp. als Secretaris en Penning meester van den Alg. Ned. Wielrij- dersbond. Waar deze beide verdienstelijke Be stuurders van den Bond aldus be merken in welke groote achting zij staan bij alle weldenkende en beza digde Leden, zullen zij naar wij hopen terugkomen op hun door onbekookte, onrechtmatige en stelselmatige oppo sitie van andere Leden veroorzaakt besluit. De heer H. J. Burgers heeft in zijn café „Schoonzicht", Schoterweg 6, een schietbaan, onder den naam Claudius •Civilis, geopend. Het is de eeniye voor particulieren in Haarlem. De schietbaan, een flinke lange zaal, met helder licht, heelt uitzicht op een fraaien tuin. Ook des avonds zal zij geopend en dan flink verlicht zijn. De ligging van het calé, op een druk bezochten weg, e* op een der schoon ste punten van Haarlem doet ver moeden, dat de schietbaan druk zal bezocht worden. Bovendien zal de geringe afstand van het station, slechts 3 minuten, tot een kijkje uitlokken. m b - 85* Wij vestigen de jandacht op de achterstaande advert ntie omtrent de inschrijving van leerlingen op de Am bachtsschool alhier voor het school jaar 189596. Door de benoeming van den nieuwen directeur, den heer J. Temme, leeraar aan de Ambachtsschool te Amster dam, die 1 Mei aanst. zijne betrekking zal aanvaarden, heeft de inschrijving dit jaar later plaats dan anders het zou zijn. In Maison Hals aan den Kruisweg is geëxposeerd, een schilderij „Gezicht op Haarlem," door F. Vos, en twee aquarellen door IJzerdraat (In den Vreemde). Bij vergissing werd een van de lieden die Donderdag terechtstonden wegens dielstal in de suikerfabriek „Holland" te Halfweg, van Olphen genoemd. De man heet Van Alphen. Vooruitgang en Liberale Unie. De heer mr. H. Ph. de Kanter lichtte Vrijdagavond in een bijeen komst van de kiesvereeniging Vooruit gang in een bovenzaal van café Brink- mann, zijn voorstel toe, daartoe strek kende dat de kiesvereeniging zich zal aansluiten bij de liberale Unie. Spreker begon met als inleiding, de historie der liberale partij van de laatste 30 jaar te schetsen. Aanvan kelijk leefde zij als een visch in het water, maar toen de schoolstrijd kwam schaarden zich velen in hare gelederen die eigenlijk tot de partij niet be hoorden, omdat zij straks niet geneigd, zouden worden bevonden mede te werken tot het invoeren van noodza kelijke sociale hervormingen. Toen dan ook in 1887 het aantal kiezers vermeerderd werd, kon de zooge naamde Lib. partij alleen wijzen op haar verleden; haar program was vaag en zoo wijd dat er een koets met vier paarden in kon ronddraaien. In de Kamer kostte het bij de be lastingvoorstellen van Pierson!; al groote moeite om de troepen bij el kander te houden en bij de kieswet van Tak was dat geheel onmogelijk en bleek het duidelijk, dat er groote verdeeldheid was in de partij over de richting, waarin men sturen moest. Die xiesrechtuitbreiding komt even wel toch en, als men zijn woord houdt, in dezelfde uitgebreidheid als die van Tak, zij het dan ook met andere pe - sonen. Wanneer de Lib. partij aan de nieuwe kiezers een dergelijk pro gram moet voorleggen als in 1887, zal er weldra weinig meer van haar zijn overgebleven. Dat is de grondgedachte geweest van de Lib. Unie die tevens beter vond nu reeds, dan op het laatste oogen- blik en in der ihaast zulk een pro gram in algemeene trekken vast te stellen. De kiesvereeniging waarvan spre ker vroeger voorzitter was (Briel.e) heeft hij steeds van het lidmaat schap der Lib. Unie teruggehouden ondat zij toen geen positief Lib. rich ting had. Nu is dat anders en heeft zij den wensch uitgesproken om in vooruitstrevende richting te gaan. Over het (kiesrecht, zegt de L. U., behoeven we niet meer te praten: dat komt; dit Ministerie is er voor opgetreden. Men moet ook verder zien en het oog houden op het tijd stip als de kieswet er is. Zij geeft dan ook eene lange lijst van punten en als sommigen die al te lang vinden moet men bedenken dat de school wet en de kieswet voor andere zaken beletsels zijn geweest." Na het kiesrecht wijst de circulaire der L. U. op het arbeidersvraagstuk Idat niet meer kan worden genegeerd; I betere opleiding van denambachtsman, ^loonstandaard, betere regeling van II den arbeid van man, vrouw en kind, veiligheid in fabrieken; pensioneeren van werkliedende quaesties van de agrarische verhoudingen, (verbetering van het pachtstelsel) de quaestie die behandeld is bij de motie Dobbelman, wijziging van het onteigeningsrecht, (zoo mogelijk leniging van den wo ningnood in groote steden)wijziging der armenwet; verbetering van de huwelqkswetgeving en vandenmaat- schappelijken toestand der vrouw tegengaan van het misbruik van ster ken; grooter aandeel aan den Staat van uitgebreide nalatenschappen betere verdeeling der lasten en ver betering van den toestand der ge meenten verbetering der administra tieve rechtspraak. De verkeerde rechts- bedeeling maakt de menschen af- keerig van den rechter. De kiesvereeniging kan nu kleur bekennen en helpen dit programma later uit te voeren op de naar ons inziens beste wijze Tot meer verbindt men zich niet. Ons wordt alleen ge vraagd de genoemde vraagstukken mede te helpen bestudeeren om in 1897 te kunnen komen met eendoor alle tot de L. U. behoorende vereeni- gingen vastgesteld program. Haarlem mag niet achterblijven, evenmin als het in de laatste jaren verzuimd heeft een hervormingsgezind vertegenwoordiger naar de Kamer te zenden. (Applaus). De Voorz. de heer Fr. Lieftinck, betuigt den spreker dank en wekt de leden, al zijn ze geen Kamerlid of meester in de rechten, op om eens uit te komen. Zoo gaarne zou spreker zien dat iedereen, al is hij niet wel sprekend, nu en dan eens een poli tieke belijdenis aflegde, zooals Kuyper en Kater dat noemen. Dat doet men hier niet, men moppert maar. Spreker ziet van de kiesvereeniging nooit iets te maken, als men niet weet wat men aan elkander heeft. De heer W. L. Schram juicht het voorstel van den heer de Kanter toe, al meent hij dat door die aansluiting de invloed der kiesvereeniging in Haarlem in de eerste jaren niet zal stijgen. De heer Mr. A. A. van der Mersch maakt bezwaar nu reeds te, decidee- ren. Het is spreker volmaakt onbekend, waartoe men zich met deze aanslui ting verbindt. Daartoe zou men de statuten moeten kennen. Altijd beeft de kiesvereeniging op eigen wieken gedreven, ze zal nu niet gaarne aan de leiband loopen. Kan men de ge noemde vraagstukken niet evengoed behandelen, al is men geen lid van de L. U. Althane wanneer men zich door aansluiting verbindt mee te gaan met al de besluiten der L. U., heeft spreker wel eenig bezwaar. Ook de heer M. Schoolmeester is voor aansluiting. Dikwijls heeft hij aan de liberaliteit van deze vereeni- ging getwijfeld, sluit ze zich aaa, dan bekent zij ruiterlijk kleur. De beer Leijer geeft in overweging een Com missie te benoemen, om de zaak nader te onderzoeken. Da beer Mr. Joh. Spoor zou gaarne meer inlichtin gen hebben over de vraag, in welken geest de L. U. al die vraagpunten in bare circulaire vermeld, wensebt opgelost te zien. De beer A. P. tan de Water brak een lans voor de aan neming van het voorstel. De inleider antwoordt, dat de L. U. geen menscb dwingt. Men blijft vrij, maar een centrale vereeniging te hebben is van zeer groot nut. De L. U. is geen wetgever, maar een hulpverleener in verkiezingstijd. Het Bestuur steunt financiëel waar dat noodig is, zendt sprekers waar dat noodig is e. d. m. Het standpunt van den Heer Van der Mersch noemt spr. egöistisch en herhaalt, dat bet hoofddoel moet zijn mede te werken tot het verkrij gen van een programma zooals dat voor eene partij die krachtig wil zijn, noodig is. De voorz. doet nog opmerken, dat de vraagpunten door de L. U. ge steld (een vorm dien hij niet ge lukkig vindt) feitelijk uitmaken de desiderata van de L. U. 't Is de lijn waarmee ze den weg aanwijst dien ze uit wil. De vraag is nu maar, wil men in de richting van die lijn gaan of niet. De heer Van der Mersch verklaarde nog in beginsel wel overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid der door de L. U. genoemde punten en alleen zijne bezwaren te hebben geuit om debat uit te lokken. Tot eene beslissing kwam men niet. Door een misverstand n.l. stond op de convocatie niet uitgedrukt, dat er een besluit zou vallen over een voorstelmaar dat eene bespreking zou plaats hebben over een vraag. De Voorz. niemand willende overrom pelen, Btelde dus voor de beslissing te verdagen tot een volgende] bijeen komst op 5 April. Aldus werd be sloten. Naar wij vernemen zou de heerH. H. van Waveren, wethouder te Hil- legom, in aanmerking komen voor de 15 April vacant komende burgemees ters-betrekking aldaar. Te Hillegom is een 80-jarige alleen wonende vrouw, dood in hare woning gevonden. Als merkwaardigheid wordt ons uit Heemstede gemeld, dat in die ge meente niet minder dan 25 villa's, burger- en andere woningen te huur staan, een getal dat vergeleken bij andere jaren bizonder groot is. IJmuiden. Een matroos, Anton Sarin, had gisteren het ongeluk van den klui verboom van den Russischen Schoe ner „Martha Maria" te water te vallen. Onmiddelijk zonk bij in de diepte weg en alle pogingen tot redding waren vruchteloos. Toen men eenige uren daarna zijn lijk bad opgehaald, voer men er mede naar den steiger alhier, maar door onbe kendheid met de kracht van het spuien werd het bootje door den bevigen stroom meegevoerd door de openstaande sluis, dat evenwel zon der verdere ongelukken te veroor zaken afliep. Deze plaats zal dit jaar weer be langrijk uitgebreid worden, niet min der dan ongeveer 30 woningen zijn reeds in aanbouw of zuilen dit binnen weinige dagen zijn. Waarschijnlijk staat dit in verband met de visschers haven, die in de eerste helft van het volgende jaar wel in gereedheid zal komen. Naar men verneemt worden hier ernstige pogingen in het werk ge steld tot oprichting van een school met den Bijbel. De Alkmaarsche rechtbank nam Vrijdag in behandeling de zaak tegen mej. Masch, beschuldigd van poging tot moord in den avond van 6 Jan. gepleegd op dr. Wage maker, genees heer op Tessel, door het lossen van eenige revolverschoten welke echter geen letsel aanbrachten. Veertien getuigen werden in deze zaak gehoord waarna het O. M. tegen de beklaagde eene gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden eischte. Het wemelt van berichten over den oorlog ttteschen de mannen mat de amandeloogen en de mannen met de staarten, anders gezegd Japanners en Chineezen. Volgens telegrammen van de New York Herald staan te Simonoseki de kansen veor den vrede beter. Zslfs wordt gemeld, dat Japan as' haar gezantschap te Washington z< hebben bericht, dat de wapenstilstai met China is afgekondigd. De Japanners waren anders we aardig op gang. Telegrammen uit Jitsjao en Na king vermelden hunne nieuwe ovt winning. Zondag verscheen de Japa: sche vloot voor Haitsjore op deku van Kiangsoe. De Japanners beschott de omliggende forten, waarna ettelijke duizenden landden en stellingen veroverden, ondanks h heftige verzet der Chineezen, die 3( dooden verloren. Blijkbaar hebben? het oog op Nanking en ook op h Groote Kanaal, waarvan zij thai slechts 70 mijlen verwijderd zijn. Te Nanking ontstond een panie De Europeanen verlaten de stad. I onderkoning heeft 7500 man troepe uitgezonden om de Japanners tege te houden. De Times verneemt uit Nagasaki dj ook vroeger Chineesche vredesgezar ten in Japan zijn aangevallen, o. i Detring in November, maar de zaa werd verheimelijkt om de gemoedere| niet te verbitteren. Volgens berichten uit Sjanghs heersebt er een paniek onder d! Europeanen op Formosa, de vrouwe: en kinderen vluchtten naar Hong kong, daar men elk oogenblik d landing der Japanners verwacht. De Times verneemt uit Peking, da prins Koeng thans zacbtzinn ger tegej de ongelukkige Chineesche veldhe€ ren optreedt. Zoo werden de generaal' Soengtsjing en Woeta door den Kei zer berispt, maar bleven overigen: ongestraft. De Dnitscbe Rijksdag heeft de ge| heele begrooting aangenomen. De so: ciaal-democraten waren tegen. Daarop volgde de behandeling vat bet voorstel van Kanitz, die zijn voor' stel zelf verdedigde met de bewering! dat bij den nood van den landbouv iets doortastends gedaan moest wor dende prijs van het graan moest ten minste de productiekosten dekken Opgemerkt werd door den Rijkskan selier, dat het voorstel Kanitz in te genspraak is met de handelsverdra gen. Het stemt niet overeen met de! waardigheid des Rijks, zoo zeide hij reeds zoo spoedig na het tot stand komen dier tractaten, wijzigingen daarin te trachten aan te brengen. Het voorstel is onuitvoerbaar, het vernietigt den particulieren graan handel, het brengt schade toe aan vele staatsburgers, ja zelfs aan die grondeigenaren, die minder graan verbouwen dan verbruiken; slechts vier milioen inwoners zouden er voor deel bij hebben. Deze woorden von den levendigen bijval. In den loop van het debat ver klaarde ook de staats-secretaris Von Marschall dat het voorstel Kanitz met de handelsverdragen onvereenigbaaras. Het lagerhuis in Engeland heeft de belangrijke motie Dalziel, om af zonderlijke wetgevende lichamen in te voeren voor elk der 4 natiën En geland, Schotland, Ierland en Wales, met 128 tegen, 102 stemmen aange nomen. Lord Kimberley, gevraagd naar een tusschenbeide treden van Enge land in de armenische gruwelen, ver klaarde dat hij hierdoor vreesde een nieuwe oostersche quaestie te schep pen. In de belgische kamer ging men zonder stoornis met het wetsontwerp voor het gemeente-kiesrecht voort. Het Brusselsche verbond der ar beiderspartij heeft besloten een op roeping aan de bevolking te richten en haar uit te noodigen, zich gereed te houden voor eene algemeene werk staking. Twee jaren geleden werd in den spoortrein tusschen Sciara en Palermo op zeer geheimzinnige wijze de sena tor Notarbartolo, directeur der Sici-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1