Letteren en Kunst. Politiek Overzicht pa sseeren, want aldus oordeelden zij, die bloemen konden wel eens een schoone reisgelegenheid zijn voor de druifluis, om incognito het land bin nen te treden. Generaal Booth te Amsterdam Avondbij eenkomst in den Park schouwburg. Onderwerp„Het Leger des Heils en de sociale kwestie" te behandelen door generaal Booth, onder voorzit terschap van mr. Wertheim. Aanwezig warenmr. en mevr. Treab, Prof. J. W. en mevr. Gun ning, de wethouder Serrurier, de hr. Jan Boissevain, directeur der maat schappij „Nederland", mr. Hartogh, W. van Hasselt, Bruinwold Riedel, dr. en mevr. Kramer, M. Robinson, de heeren Waterbeek, Obermeier, Ra- husen, mr. Tak van Poortvliet, Prol. Pekelharing. Verder was de geheele zaal goed gevuld, ook het parterre. Te ruim acht uur opende de heer Wertheim de bijeenkomst met eene toespraak. Hij zeide, dat men bijeen' gekomen was uit belangstelling in de groote zaak van generaal Booth, die het oog gericht heelt op de men- schelijke ellende, ten einde die op te heffen. Daarna ging hij na, wat de beteekenis van 't L. d. H. is, het wordt wel eens verkeerd begrepen en heeft eigenaardige vormen, een ietwat con fessioneel karakter. Het is eene chris telijke instelling geweest. En toch z<.nderling genoeg, zijn allen van welk geloof, van welke richting dan ook overtuigd van het nut en het voor deel ervan. In 1877 veranderde gene raal Booth de organisatie van eenige bijzondere personen in eene militaire organisatie. Om de massa te treffen, heeft men eigenaardige vormen, eigen aardige kleeding noodig om tot de harten door te dringen. Het L. d. H. wenscht goed te doen, daartoe zijn 2 dingen noodig: gezag en gehoorzaam heid. Geene orde is mogelijk zonder tucht. Spotvogels hebben het wel eens eene verkeerde manifestatie genoemd. Het Leger des Heils voert eehter een grooten machtigen strijd en zal rustig en kalm zijn gang gaan en zich niet aan de spotters storen. Het wil de lagere klassen verheffen. Spr. zeide voorts een en ander om trent generaal Booth. Reeds als kind had de generaal gezworen alle krach- t« n te wijden aan de taak van ver betering en opheffing. Hij is voort gegaan op dien weg en ie de wereld n-ndgereisd om liefde en verzoening, en troost te verkondigen. Heaen avond hoopte de generaal eene duide- lij ke voorstelling te geven van datgene wat hij wenscht te doen en van dat- yene wat reeds gedaan is. Het L. d. H. daalt af in de achterbuurten, in krotten, troost daar diep ongelukki gen, het verschaft werk en geene aal- u oezen. Spreker verlangde dat allen zich zouden vereenigen in dat groote beginsel van lielde. (Applaus). Thans kwam de generaal aan het w-jord. Hij zeide in de eerste plaats den heer W. dank voor het inleidend woord, dat de vergadering zoo harte lijk had ontvangen. Het speet hem <lat hij geen Hollandsch kende, daar door zal de vergadering een weinig geduld moeten hebben. Daarna zeide hij dat het L. d. H. uit medelijden is geboren, dat het hen wenscht te bereiken, die buiten de maatschappij zijn, dat het doel altijd is geweest menschen als menschen te helpen, Het wenschte hun den hemel op aarde en den hemel hiernamaals te brengen. Over de geheele wereld is het ver spreid 11000 officieren, 4000 afdee- lmgen, zijn er en in 40 landen wap pert de vlag van het Leger des Heils. Het Leger wil altijd de menschen met het oog op de maatschappelijke ellende, helpen, droefheid lenigen en een weg tot ontkqming daarvan ba nen. Die plannen in Darkest England geopperd, moeten in praktijk gebracht worden. Er is ook een donker Neder land. Dezelfde toestanden zijn op de geheele wereld, in Australië, Canada, ja overal doch velen hebben geen tijd om aan de ellende van anderen te denken. Ander3 handelt het Leger des Heils. De Generaal wenschte hedenavond als pleiter voor eene ellendige schare op te treden. Hij schetste eene Lon- densche achterbuurt en de ellende die daar heerscht. Dan is er eene tweede categorie, die geholpen moet worden; die der misdadigers, der dronkaards, eene derde, die der gevallen vrouwen, Voorts ging de Generaal na, wat het Christendom omtrent de liefde leert, hoe men helpen moet en de beginselen waarop het rust. Wanneer men in de maatschappij eene groote schare menscben heipen wil, zeide hij, moet men dat goed aanpakken, Daartoe is bekwaamheid, kapitaal en lielde noodig. Het doel moet niet zijn verzachting der ellende, maar ontheffing daaruit, d. redding. In Engeland wordt jaarlijks f 120.000.000 aan de armen gegeven en door par ticuliere instellingen nog eens net- zelfde bedrag. Doch daarmede wor den ze niet uit de ellende verlost. Spreker wil in de eerste plaats naar de groote* steden gaan, en daar toe vluchtsoorden en goedkoope gaarkeu kens vestigen. In Londen worden da gelijks 5 duizend menschen onder dak gebracht en aan 30000 voedsel ver strekt er slapen per nacht 1000 menschen voor 5 ets. Daarvoor zijn zij in een goed verwarmde kamer, wordt hun brood verleend enkrijgen zij bovendien nog 1 uur godsdienst-bij eenkomst. Men moet de menschen moed in spreken en hun karakter vormen. Verder wil de generaal de men schen uit de overbevolkte steden brengen, waar het minder bevolkt is, bijv. in landen als Australië, Cana da enz. In de derde plaats wenscht men stadskoloniën. Op het oogenblik heeft het Leger des Heils zulk eene kolonie te Londen aan de monding van de rivier de Theems. Ieder die werken wil, kan daar den grond bebouwen. Laat men ook zulk eene strook lands aan gene zijde van den oceaan nemen, bijv. in het N. W. van Canada. Laat men die menschen, die daar dan zullen wonen voorthel pen, totdat zij zich zeiven kunnen helpen en ze dorpsgewijze verdeelen en zij zullen verbruikers worden van goederen, die in groote steden worden gemaakt. De generaal is vol vertrou wen dat die menschen zullen opbren gen, wat men aan hen besteed heeft en dat geld kan men dan later weer voor anderen gebruiken. Een weg ter ontkoming is mogelijk en 't is een schande voor de menschheid als die dan niet wordt betreden. Weet men een beteren weg, laat men dien dan bewandelen. Sprekers plan staat geen ander in den weg, zeide de generaal. Doch laat men nazien, wat er reeds gedaan is. God zegene u allen. Dus eindigde hij (een langdurig applaus,doch ook een weinig gefluit volgde). Daarna sprak de heer Wertheim een woord van dank aan den gene raal. Hij zeide, dat de generaal onder humor tranen van weemoed had ge mengd en dat het de heilige plicht van allen is om te helpen, en dat er boven een strijd van hartstochten een strijd van verzoening en eensge zindheid is. Het is noodzakelijk hulp aan on- gelukkigen te brengen, ging hij voort. Nu stelde spreker de volgende motie voor. jDat deze vergadering met de meeste aandacht heeft geluisterd naar de toespraak van generaal Booth en zijn beschrijving van de ontwikkeling van zijn maatschappelijk plan over de geheele wereld; dat zijne woorden opnieuw de overtuiging hebben opge wekt, dat de gevaren, waaraan onze maatschappij blootstaat, nog steeds even groot zijn als ooit te voren, en dat slechts door het in het werk stellen van vereenigde aanhoudende, energische en onpartijdige pogingen, de stroom des kwaads aan worden erddat, aangezien het Leger des Heils met zoo gunstigen uitslag werkzaam* is geweest met het op richten, in de groote middelpunten van bevolking, van toevluchten, het verschaffen van werk en het vormen van de karakters van zoovelen der armsten van Nederland, deze verga dering beslist van meening is, dat de tijd is gekomen om ook in Neder land eene Landkolonie te stichten, waar zij, die een voldoenden proeftijd hebben doorgemaakt in deToevlucti- ten, en die geen werk kunnen vinden in de steden, kunnen geplaatst wor den, ten einde een gelukkig te buis te vinden, ver van de verleidingen en andere schadelijke invloeden van het leven in de groote steden. rDe hr. Corneiissen, die als versla van „Recht voor allen" aanwezig was, verlangde hierover, onder veel rumoer, het woord. De heer Weriheim gaf hem dit niet, omdat eene discussie over datgene, wat van het hart tot het hart gaat, hoogst onpraktisch is. „Dan had men geen motie moeten stellen," schreeuwt Corneiissen. „Geroep van „Neen" en van „Laag" Applaus en gefluit. Nu bracht de heer Wertheim den gener -al nog den dank der vergade ring onder applaus en gefluit. Te ruim 10 uur was de bijeenkomst geëindigd. Nog kunnen wij mededeelen, dat ook Zondag verschillende bijeenkom sten zijn gehouden. Reeds in den vroe gen morgen, te 7 uur werd een bid stond in „de Vrede" gehouden, daar na te 10.30 eene Heiligingsbijeenkomst ,Frascati". vervolgens eene mass- meëting te 3 uur in don Parkschouw burg en ten laatste te 7.30 eene Heils-demonstratie in den Park schouwburg. Al deze bijeenkomsten onder bevel van den generaal. De mass-meeting woonden wij bij. Men had toen de onoplettendheid een zondaars bank voor de tafeltjes van de pers te zetten. Een der offi eieren verzekerde ons, dat er toch een zondaarsbank noodig was. Wij moesten dus eene andere plaats zoe ken. Na lang zoeken en na bijna het geheele gebouw doorloopen te hebben, bracht ons eindelijk een officier een loge, waar wij alles goed konden hooren en zien. Men toonde ons een telegram waarin de gezant van België, in Nederland, kennis gaf, dat hij Zaterdagavond verhinderd was de bijeenkomst bij te wonen. Adjudante Bondam opende de ver gadering met gebed, waarbij de ge neraal en andere officieren geknield lagen. Daarna bad de generaal zelt en zong mevr. Oliphaot een solo Thans trad de generaal op. Hij las het laatste vers van Hand. 3 voor en verklaarde dat. Hij zeide o. m, dat alle menschen het geluk najagen doch te vergeefs. Alleen door God. wordt men gelukkig. God wenscht allen gelukkig temaken. Ten laatste noodigde hg allen uit voor de zon daarsbank te knielen en eindigde de samenkomst op de gewone wijze. W ereld-Tentoonstelling Amsterdam. Blijkens achterstaande annonce wordt van Woensdag 3 April tot Za terdag 6 April de inschrijving ge opend op certificaten uitgegeven door het Bestuur van bovengenoemde Ten toonstelling. Elk certificaat bevat le ééne premie-Obligatie groot f5. die op 1 November 1895 a pari wordt afgelost en op 15 Oct. a.s. deelneemt aan de trekking van de premiën ad. f100,000 f 25.000 enz.; 2e 25toegans, bewijzen 50 cents per stuk. Daar men van de voor elk certifi caat te betalen f12.50 op 1 Novem ber a.s. in elk geval f5 terugontvangt kosten de 25 entréekaarten en de kans op de premiën te zamen dus niet meer dan f 7.50. Laat men de kans om eene premiete trekken geheel buiten beschouwing, dan nog kosten de entréekaarten (tickets) slechts 30 cents per stuk. Voor in en nabij Amsterdam wonen den is inschrijving op de certificaten de eenige wijze om zich tot verminder den prijs toegang te verschaffen, daar abonnementskaarten niet worden uit gegeven. Hetzelfde geldt (natuurlijk in eenigzins mindere mate) voor hen die verder van Amsterdam wonen. Daar van laatstgenoemden over het algemeen alleen vereenigingen en corporatiën een grooter aantal tickets zullen wenschen te bezitten, is de bepaling gemaaktdat niet ver langde toegangsbewijzen door be middeling van het syndicaat, tege lijk met de gewone entréekaarten, verkocht kunnen worden. Hierdoor hebben de certificaten voor niet-Am- sterdammers dezelfde waarde als voor de inwoners der hoofdstad. Hoe on waarschijnlijk het ook is, dat de Ten toonstelling door brand vernield zou worden, (in aanmerking genomen de voorzorgsmaatregelen), zoo heeft het Bestuur de spreekwoordelijk gewor den oud-Holandsche voorzichtigheid gehuldigd door, ten behoeve van de houders van toegangsbewijzen, eene assurantie te sluiten tot een bedrag van één milioen gulden. Prospectus sen met plattegrond zijn alhier ver krijgbaar bij de Haarlemsche Bank- vereeniging. Men schrjjft uit Brussel aan de N* R. C De derde muziekuitvoering der „So- ciété des nouveaux concerts," waar mede Willem Kes en zijne keurbende belast waren, heeft heden (Zondag) namiddag plaat» gehad in het Al- hambra-theater, dat tot in den nok gevuld was met een voornamelijk uit artisten en dilettanten samen gesteld publiek. Laat ik reeds dadelijk zeggen, dat de Nederlandsche artisten, en meer bepaald hun uitmuntende chef, een onthaal hebben gevonden, dat van de hoogste wanrdeering getuigt. Van het eerste nummer van het pro gramma, de ouverture van Smetana's ,Verkaufte Braut" af, had Kes het ademloos luisterende publiek geheel en al gewonnen, en met ieder nieuw nummer namen de bijvalsbetuigin gen in geestdrift toe, zich uitende in daverend en zoo lang aanhoudend applaus, dat de dirigent telkens ge noodzaakt werd eenige keeren voor het publiek te komen. Tot vijfmaal toe werd de voortreffelijke dirigent ten slotte naar voren geroepen. De Temps weet mee te deelen, dat bij een gala-voorstelling, Maandag avond te Berlijn in het Schauspielhaus te geven ter eere van Bismarck, een proloog zou gezegd worden, waarvan keizer Wilhelm de schrijver is. Hedennacht is naar wij vernemen Amsterdam buiten de Haarlem- merp ort een brand uitgebroken, die vier slachtoffers heeft gemaakt. Een man werd nog vermist. De werkstakende meubelmakers te Amsterdam doen een beroep op de burgerij. In eene circulaire, welke zij bij honderden door de stad versprei den, maakten zij Maandag de klanten hunner patroons met den toestand en met hunne wenschen bekend. Zij deelen mede, dat te Amsterdam van de 500 gezeken slechts 6 een loon van 23 cent per uur genieten; dat 20ge zellen 22 cent, 15 gezellen 21 cent 43 gezellen 20 cent verdienen, en de overigen voor minder moeten arbei den, vaak voor 13 en (14 cent per uur. Zij vragen der burgerij af, of de door hen gewenschte lotsverbetering al J dan niet billijk is en deelen hun mede, dat de patroons slechts de helft van het gevraagde willen toe staan en dit nog onder voorwaarde, dat na verloop van eene maand dié verhooging weder zou komen te ver vallen, zoo zij dan niet over geheel Nederland zou zijn ingevoerd. De stakers wenden zich tot de burgerij, wijl de patroons beweren, dat zg hunne klanten zullen verliezen, zoo dra zij den prijs van het fabrikaat ook maar met een enkelen gulden gingen verhoogen. Bij de Bismarck-viering te Berlijn viel het Maandag aldaar bijzonder in het oog, dat het Rijksdaggebouw met zeer veel zorg was versierd, wat na tuurlijk de aandacht trok in verband met het besluit van den Rijksdag geen deel te nemen aan het feest. Natuurlijk moest de voorzitter, heer Bsol, het beve lgeven tot het aanbrengen van deze versieringen I van het Rgksdaggebouw. Daaruit blijkt derhalve dat de Rijksdag toch officieel aan het Bismarckfeest deelnam, en niet alleen door de aan wezigheid van twee vice presidenten I bij het diner, dat de Keizer ter Bis- mareks eere ten hove gaf. Door het engelache Lagerhuis is I Maandag het wetsontwerp tot schei ding van kerk en staat in Wales bij tweede lezing met 305 tegen 260 stemmen aangenomen. In dezelfde zitting deelde minister I Harcourt mede, dat de regeering geen enkel bericht omtrent eene aanstaande muntconierentie heeft ontvangen, en hoopt, dat het Paasch-reces van 10 tot 22 dezer zal worden gehouden. Sir Edward Grey deelde nog mede, dat met Rusland door Engeland eene conventie was gesloten betreffende het Pamir-gebied. Naar uit Lissabon aan de Tima I wordt gemeld, ontbindt een ko .inkhjk I besluit de Tweede Kamer in Portugal I en beveelt een hervorming in de kies-1 wetgeving. Voortaan zal de Tweede Kamer enkel bestaan uit 120 afge vaardigden, waarvan 114 voor Por tugal en 0 voor de koloniën. Vele I ambtenaren, alsook g-naturaliseerde I vreemdelingen zullen niet verkiesbaar zijn. De nieuwe Cortez zullen eerst in Januari bijeenkomen. De spaansche maarschalk Martinez I Campos heeft Maandag eene audiën tie gehad bij de Koningin-Regentes. I Hij zal dezer dagen naar Cuba ver trekken. Omtrent den opstand op dit eiland I wordt uit Key-West gemeld, dat de spaansche troepen op 26 en 28 Maart weer slaags zijn geweest met de op- I standelingen. Met een verlies van. 50 I man werden de regeeringstroepen f tèruggedreven. verkondigen, dan hield hij het evengoed voor zich als mijn heer Rowan het steeds deed. Maar Yewle is eene prachtige p'aats om het voor een kantoorkruk in eene bankinstelling te verwisselen het is dus wel te begrijpen. Maar hij heeft gezegd, dat- mijn meesters lijk moest worden onderzocht. Zal men dat doen dokter Hayle?" „Ik denk het wel Stokes ik denk het wel," antwoordde de oude dokter en schudde langzaam het hoofd heen en weer. Nadat de oude dokter uit het kerspel die nu reeds ge- rinmen tijd uit zijn praktijk was aldus zijne meening had te kennen gegeven, scheen Stokes voor de eerste maal over- tu igd van de zekerheid van hetgeen hem eerst minstens aan twijfel onderhevig scheen. De uitwerking op den bottelier was merkwaardig en den jongen Gray in den beginne een raadsel. Zijne stevige, oude gestalte scheen krampachtig te worden bewogen en de waterige oogen glansden van een toornig licht. zult er toch niets mee te maken willen hebben, dokter Hayle?" vroeg hij. „Neen Stokes, ik ben niet meer in praktijk." „En wanneer u het nog wel waart dokter, dan zoudt u, die toch bekend zijt met de familiegeschiedenissen, er toch z*-<er niets mee te maken willen hebben? Zijn zij in staat om er een eed op te doen, dat hij dood is, alvorens zij met h'inne messen beginnen? want, als zij het niet kunnen doen, dan zal mijnheer Rowan spoedig dood zijn onder hunne roode handen!" De oude geneesheer bewoog zich onrustig op zijn stoel en wierp een blik op Francis Gray. Hij zag slechts eene uit drukking van verbazing op het gelaat van den jongen man, wat was toe te schrijven aan de woorden van Stokes en zijne diepe ontroering. „Stokes," zeide de dokter plechtig, „ik vrees dat er niet valt te twijfelen aan den dood van mijnheer Rowan. De dokters moeten onderzoeken wat de oorzaak van zijn dood is." „Die doktoren van tegenwoordig zijn knappe menschen," antwoordde de oude bottelier ontwijkend. „Inplaats van iemand ader te laten en pleisters te geven zooals gebeurde in den tijd toen de menschen nog langer leefden, steken zij nu hunne thermometers in uw mond en onder uw arm, en geven u kleine lepels vol drank alsof men een kind is. En toch vergeten zij niet er u evenveel voor te rekenen alsof zij u op de goede manier behandelden. Ik geloof dokter, dat wanneer die knappe hoeren er geweest waren in den tijd van Hubert King en den tweeden Rowan en van den ouden mijnheer Geoffrey, die nu in hunne graven rusten, dat zij hunne lichamen ook zouden hebben opengesneden en op die wijze een einde aan hen hebben gemaakt Wanneer zij juist iemand willen opensnijden," riep hij uit, „laten zij het dan mij doen!" De bottelier was te opgewonden om verder te spreken, keerde zich haastig om en verliet het vertrek. „De oude man schijnt wat in de war te zijn, dunkt mij," zeide Francis Gray tot den dokter. „W at ter wereld kan hg toch bedoelen?" „Weet u dat niet?" antwoordde de dokter, niet op zijn gemak. „De familie King was eene zonderlinge familie," ver volgde hij, en zijne stem klonk zachter en vol eerbied I want daar hij geboren was onder den rook van Yewle, en I zijn leven lang had gewoond in het kerspel, deelde de oude geneesheer bijna geheel in den bijna bijgeloovigen eerbied; I dien men voor de familie koesterde „eene zonderlinge familie," herhaalde hij. „Wanneer u bekend waart met hunne geschiedenis, dan zou Stokes u niet zoo raadselachtig voor komen. Hij gelooft niet, dat zijn meester dood is." Gray toonde een verbaasd gelaat, en wel voornamelijk ten gevolge van den grooten ernBt, waarmee dokter Hayle zaak opvatte. „Het is een feit mijnheer Gray," vervolgde de dokter, „dat het vraagstuk van leven of dood reeds gedurende vele slachten bij de Kings van bizonder groot belang is geweest Hebt u ooit wel eens bedacht, waarom in de studeerkamer I zoovele boeken over geneeskunde en physiologie en derge lijke wetenschappen aanwezig zijn? U zult daar eene ver zameling van dergelijke boeken vinden, van de oudste tot I de laatst uitgegeven werken over dit onderwerp. Zij zijn door de elkaar opvolgende meesters van Yewle bestudeerd." „Ik heb natuurlijk de boeken opgemerkt en ik heb er mij I ook over verbaasd; eene dergelijke verzameling vindt men zoo zelden bij een landheer. Ik heb mijnheer King eens ge vraagd, hoe hij aan die verzameling kwam." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2