Sport en Wedstrijden. Letteren en Knnst. Rechtszaken. oiitiek Overzicht. GemengdNieuws. heeft den toestand ver- eroerte ergerd. Mgr. Snickers, f Dinsdagmorgen, is mgr. P. M. Snic kers, sedert 23 April 1883 aartsbis schop van Utrecht, in den ouderdom van 78 jaren overleden. Mgr. P. M. Snickers werd den Hen April 1816 te Rotterdam geboren. Op 25jarigen leeftijd werd hij tot priester gewijd (27 Maart 1841), 31 Juli 1877 tot Bisschop van Haarlem benoemd en 3 April 1833 tot Aartsbisschop. De overledene voerde ook de titels yan Huisprelaat en assistent-Bisschop bij de Pauselijke Kroon. Voorts bezat hij het Commandeurskruis der orde van den Ned. Leeuw en het Ridder-grootkruis van het H. Graf Het plan bestaat een nieuwe maat schappij te vestLen onder den naam „Koningin Wilhelmina-Zeebad", tot doel hebbende de exploitatie van een hotel met bouwterreinen te Loos duinen. Het hotel zal bevatten 50 kamerB en aan alle eischen, door het moderne comfort gesteld, voldoen. Zoo zal niet slechts het gel etablissement, maar ook de daarvoor gelegen strandvlakte electrisch worden verlicht. Men beoogt de stichting van een deftig, rustig Kuuroord, maar dat toch, indien een der drie con cessie-aanvragen, voor een spoorweg ScheveningenHoek van Holland, verwezenlijkt wordt op 5 alO minu ten stoomens van Scheveningen zal verwijderd zijn. Ernstige brand te Amsterdam De brand die zooals gemeld is Maandagnacht in de hoofstad heeft gewoed, heeft niet vier maar vijf slachtoffers gemaakt. Niemand is ech ter vermist. In de Polanenstraat perceel 45, een van die nieuwere huizen waar tal van gezinnen woning vinden, is de brand ontstaan. Het huis stond gedeeltelijk leeg. Beneden woonde P. van Braak; op de eerste verdieping het gezin van Roelfstra, man, vrouw en kind. De man is werkzaam op de gasfabriek en bevond zich niet thuis toen de Drand bemerkt werd; de achterwo ning stond leeg. Op de tweede verdieping woonde vóór de weduwe Ketelaar, geboren Aaltje Bosman en zestig jaar oud. Zij had drie kinderen, Jansje 23 jaar oud, Wiepke 16 jaar oud en eindelijk Grietje 24 jaar oud, die reeds weduwe was van Jan de Jong. Ook deze had twee kinderen Maria Anna, die drie jaar en Janna Aleida die bijna anderhalf jaar oud was. Achter woonde het gezin van Geis, bestaande uit man, vrouw en kind, terwijl eindelijk de derde verdieping door Van der Enst bewoond werd; ook daar was het achterhuis onbe woond. De brand is ontstaan op de eerste verdieping waar vrouw Roelfstra woondedoor welke oorzaak zal wel niet bekend worden. Tegen een uur of drie werd zij wakker en eag dat de helft van haar bedgordijn in brand stond en de a? koof vol rook was. Zij pakte haar kinderen en snelde om hulp roepend de trap af en naar de over buren. Daar vertelde zij later, dat ze altijd een brandende lamp in het alkoof heeft hangenmisschien is dit lampje gesprongen of heeft door een andere oorzaak het bedgordijn vlam gevat. De bewoners der bovenverdiepingen wisten zich nog bijtijds te redden of over het dak of door brandgangen en zoo door perceel 47 naar de straat. In genoemd perceel wist men echter te verzekeren dat er niemand door dat huis ontvlucht was. Op de tweede verdieping echter g men geen kans om zich te red den. De overburen, door het bellen van vrouw Roelfstra gewekt, zagen de twee meisjes Ketelaar met haar moeder voor de ramen komen» De vlammen sloegen nog niet uit, doch de rook moet zwaar geweest zijn. Er werd geroepen en geschreeuwd om naar boven te gaan, doch blikbaar kon dit niet meer. De zestienjarige Wiepke waagde van de tweede verdieping den sprong naar beneden. Zij kwetste zich daarbij zwaar en werd bij de overburen in perceel 44 gedragen. Daar werd ze in een leuningstoel gezet; zij kon zich van de pijn niet bewegen en werd later naar het gasthuis vervoerd. Heden was haar toestand vrij Haar zuster, die vier en twintig is. was mank en heeft daardoor waar- sohijnlijk den sprong niet durven wa gen. Ook de andere bewoonsters kon den niet wegkomen. Helaas, op de tweede verdieping vielen vijf slacht offers. Intu8schen was natuurlijk de brand weer gearlarmeerd. De bewoner van het perceel in de 2e Spaarndammer- straat, waar zich een brandschel be vond, was echter niet thuis en er liep toen iemand naar de post aan de Haarlemmerpoort. Met groote macht rukte de brand weer uit; twee stoomspuiten en een aantal slangen op kranen gaven wa ter. De brand was echter in omvang zoo toegenomen dat het vrij lang duurde eer hij geblusoht was en eer de brandweer haar droevige onder zoekingen kon aanvangen. Gezien van uit perceel 47 blijkt het dat het perceel 45 geheel is uit gebrand op het huis na door Braak bewoond. Ook de zolder van no. 47 heeft veel geleden. Daar woonde het gezin van Bakker, man, vrouw en vijf kinderen. De man was nachtwaker op een der grachten en kwam juist thuis toen de brand in het huis er naast woedde. Hij wekte haastig vrouw en kinde ren en deze konden zich redden, an ders waren ook hier misschien door de rook slachtoffers gevallen. Neeltje Bakker snelde met twee kinderen op den arm naar boven, doch zag zich door den rook den weg door de brandgang afgesloten. Zij sloeg echter noch snel jhet raampje stuk van de branddeur voor 45 en schoof den grendel weg. Toen liep ze met de kinderen de trap af. Bij het stukslaan van de ruit verwondde zij zich aan de hand. Indien dit verhaal geheel juist is dan blijkt het dat geen personen uit het brandende huis door de brandgang naar 47 zijn ontsnapt. Doch hieruit blijkt ook weer hoe weinig men aan brandgangen heeft. Aan beide zijden was de deur gegrendeld en zij kon eerst worden geopend na het stuk slaan van de ruit. Toen de brand gebluscht was begon de brandweer haar gevaarlijken tocht om te zoeken naar de lijkenmen wist toch dat er meneehen bij waren omge komen. Een brandladder werd op de tweede verdieping gelegd om over het zwakke plafond van voor naar achter te kunnen komen. Alles lag vol puin, stukken hout, steen enz. van de iLgestorte boven woningen, zoodat het zoeken zeer moeilijk ging. Het eerste lijk werd gevonden voor de kachelhet was dat der oude weduwe. Door het vuur was het vreeselijk mismaakteen gedeelte van den arm was totaal In de achterkamer werden de drie overige lijken gevonden. Het puin lag daar tot halve manshoogte en er moest met veel omzichtigheid gegraven worden om de lijken te vinden. Door het neerploffende puin waren zij haast onherkenbaarhet geheele lichaampje van een der beide kinderen was ver pletterd. Het jongste kindje werd in de bedstee gevonden. Het behoeft wel geen vermelding; dat met groote deelneming het berichi door de omstanders werd vernomen. In een gasthuismand werden drie lij ken naar het schouwlokaal in de Oudebrugsteeg vervoerd. Desmorgens vroeg werden de twee andere lijken gevonden. De namen der slachtoffers zijn Grieije Ketelaar, weduwe Jan de Jong, met hare dochtertjes, oud ruim 3 jaar en anderhalf jaar, Maria Anna en Janna Aleida; Aaltje Bosman, wed. Andries Ketelaar, moeder van eerstgenoemde enhare dochter Jansje Ketelaar, oud 23 jaar. Wed. De Jonge te Amsterdam in den nacht van 30 op 31 December, is deswege vrijgesproken, doch ver oordeeld wegens eenvoudige mishan deling van genoemden Brants, tot 1 maand gevangenisstraf. De op Dinsdag bepaalde pleidooien zake de vordering van den Am sterdammer Plörke tegen den burge meester van 's-Gravenhage konden niet doorgaan wegens ongesteldheid van mr. Biederlack, die in deze zaak voor den eischer zou optreden. De rechtbank heeft nu den 26en November e. k. den eerst volgenden beschikbaren pleitdag voor de mondelingen toelichting der zaak aangewezen, voor het geval partijen niet van pleidooi atzien, wat ook mogelijk is. Een cavalerist te 's Gravenhage, een 19-jarige vrijwilliger, kreeg Vrijdag jl. van zijn paard een slag tegen den onderbuik. Zwaar inwendig gekneusd werd de jonkman naar het militair hospitaal vervoerd, waar hij Maandag overleed. Een achtriems-Outrigger. De studenten-roeivereeniging „Ne- reus" te Amsterdam krijgt een nieu we achtriems-outrigger. De oude garde, die zich weer aan het oefenen is, zal uitkomen op de Henley Re gatta, den bekenden jaadijkschen roei wedstrijd op de Theems. Het be stuur van „Nereus" heeft ingeschre ven voor het nummer „Thames Challenge Cup." 'tig voor de eerste maal dat een Nederlandsche ploeg uitkomen in dezen belangrijken wedstrijd. De „Nereus"-ploeg is als voigt samengesteldA. K. v. Leeuwen (slag), J. C. E* Mohr, J. G. C.Blaisse, G. H. Mulder, T. v. d. Veen, L. C. M. Steger, J. A. M. van Dijk en A. Sogers (boeg.) Toen de lantaarn was aangebracht, zag de brandmeester achter de kachel een voet uit het puin stekenhet was het tweede lijk. Donderdagnamiddag had te Utrecht op het sportterrein de aangekondigde voetbalwedstrijd plaats tusschen de „Maidstone-lbotball-club" uit Londen en een „Nederlandsch Studenten elftal." De Engelschen overwonnen met 1 tegen 0 goals. Een nieuw historisch werk van Dr. Jan ten Brink zal als feuilleton op genomen worden in de Amsterdammer Weekblad voor Nederland. De titel zal zijn: AugU8tin Robespierre, eene no- velleuit het tijdvak der Terreur. Voor de Amsterdamsche rechtbank kwam Dinsdag in behandeling de reeds meermalen wegens ongesteldheid van den verdediger mr. D. Simons ver daagde zaak tegen H.A. Rodenhof, oud 64 jaar, voormalig marktmeester te Amsterdam. Uit de akte van beschuldiging blijkt, dat beklaagde van 1 Januari tot 2 Juli 1894 zich heelt schuldig gemaakt aan het viermalen valsche lijk niet of te laag boeken van de door hem in zijne hoedanigheid als marktmeester ontvangen geiden, en het vervaardigen van valsche maand staten over de maanden Januari, April en Juni. Volgens de maand staten werden door beklaagde geboekt bedragen van f 152.10, f63.70, f672.55, en f 858.49 waar hij ontving f 159-50, f64.60, f675.65 en f 866.99een verschil dus van 17.50 dat bekl. zich moet hebben toegeëigend. Voorts zou hij f 147.27 niet geboekt heb ben. Zoowel voor den rechter van in structie als Dinsdag voor de rechtbank bleef beklaagde bij zyn beweren, dat verschil niet ten eigen bate, maar als fooien te hebben uitgegeven, ten einde gemakkelijker en beter controle over de aanvoeren te kunnen houden. Zijn voorgangers deden eveneens zoo. Die fooien boekte hij niet, wel wetende dat die niet erkend zouden worden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het fooienstelsel op de fruitmarkt reeds lang heeft bestaan. Hansen, Rodenhofs opvolger, verklaarde het geven van fooien voor een noodzake lijk kwaad. Het Openbaar Ministerie eischte3 maanden gevangenisstraf. Mr. D. Simons pleitte ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak is be paald op 16 dezer. In het weekblad Sta Pal! deelt luitenant Clockener Brousson een en ander omtrent zijn bekenden liederen bundel mede. Hij zegt o. m. dat in éen maand, behalve 8000 ex. bij het leger, nog 5000 ex. in verschillende plaatsen bij het volk verspreid zijn en dat de heer Van Erp, kapelmeester van het 4e regiment infanterie, bezig is om ten behoeve van de militaire- en schutterij - muziekkorpsen, alsmede voor harmoniegezelschappen, de me- lodiën te arrangeeren, en dat er nog voor 31 Aug. een nationaal marsch- boek in den handel verschijnt. H. J. Diessel, beschuldigd van openlijke geweldpleging in vereeni- ging met anderen op den bakkersgezel J. P. Brants in de fabriek van de P In de Belgische Kamer werd Dins dag het debat voortgezet over de re geling van het kiesrecht voor de ge meenteraden. De heer de Burlet stelde voor he den de discussies over deze kieswet te sluiten, om de afgevaardigden in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de amendementen, bij dit wetsontwerp ingediend. Vooraf had dejsocialist Defuisseaux eene rede gehouden, waarin hij na mens de sociaal-democraten de ver klaring aflegde, dat de aigemeene raad der werklieden-partij, in overleg met de socialistische leden der Ka mer, heeft besloten, dat er geen reden bestaat, om nu eene aigemeene werk staking uit te lokken. Voorloopig zullen de socialistische leiders zien er toe bepalen eene aigemeene bewegi te organiseeren ten gunste van het algemeen stemrecht. Met het oog op deze beslissing van den werklieden-raad uitte de heer De fuisseaux de verwachting, dat de re geering haar plannen betredende de regeling van het kiesrecht voor de ge meenteraden zal laten varen en zich tot eene schikking genegen zal be- toonen. Over de ontvangst van den voorzitter en den 2den vice-voorzitter van den Duitschen Rij ksdag, von Buol en Spahn bij keizer Wilhelm, vertelt de Germa- dat de heeren kort voor het be gin van den feestmaaltijd door den rijkskanselier jaan den keizer werden voorgesteld. De keizer begroette hen zeer minzaam en zeide vriendelijk, te hopen dat de Rijksdag onder hunne leiding krachtig werkzaam zou zijn. Het voorstellen en het gesprek duurde een paar minuten. Toen de Keizerflaan tafel een „hoch" op Bismarck uitbracht, waren na tuurlijk ter sluiks aller blikken op von Buol en Spahn gevestigd, die beiden luid in de hoera's instemden en hun glazen tot den bodem ledig- jden. Het door de Nat. Zeit. verspreide bericht dat de keizer den voorzitter zijn spijt zou hebben te kennen ge geven, dat zij om zoo bedroevende reden den Rijksdag bij dit feest vertegenwoordigden, mist allen grond. Volgens de „Politique colonial e" zou de heer Legraud als fransch ge zant te 's Gravenhage worden vervan gen door den heer Bihourd, fransch gezant te Lissabon. De linkerzijde van het noorsche Storthing heeft te Christiania verga derd om te beraadslagen over Miche- Iets voorstel tot het vormen van een overgangsministerie. Met aigemeene stemmen werd het voorstel verwor pen. De grondslag er van was de strijdvraag (de consulaats-quaestie tusschen Zweden en Noorwegen) voor het oogenblik te laten rusten en de begrootingsposten voor consulaten en diplomatieke vertegen woordigingen evenals in 1892 toe te staan. Denzelfden avond nog werd dit be sluit den koning medegedeeld, die hedenavond naar Stockholm vertrekt. Uit Konstantinopel verneemt de Daily News dat de engelsche gezant den sultan heeft weten te overtuigen, dat het bestuur in Armenië te wen- schen overlaat. In verband hiermee zou de Porte nu in Armenië hervor mingen willen invoeren volgens een plan, dat den gezanten der groote mogendheden reeds moet zijn voor- legd. De Armenische Vereeniging te Lon den bereidt voor den 7en Mei eene groote betooging in Exeter Hall voor. Aan Gladstone is het voorzitterschap aangeboden. Eene dépêche van den Goeverneur te Habana van Maandag meldt dat in vijf provinciën van Cuba rust heerscht. De opstand is beperkt tot de provincie Santiago, wier kusten scherp worden bewaakt. Bismareks verjaardag- Op versohillende plaatsen in Oosten rijk is de tachtigste verjaardag vanBie- marek Maandag gevierd, maar niet overal zonder stoornis. Te Weenen was een commers van 3000 personen. Te Troppau werd een feestvergadering ontbonden omdat er telegrammen van instemming werden voorgelezen, hetgeen verboden waB. Te Rins tracht ten werklieden het feest te storen door het zingen van het Oostenrijk- sehe volkslied en het geroep „Weg met Bismarck I" In de nabijheid van den vuurtoren van Messina zijn twee Engelsche schepen in aanvaring gekomen. De Brinkbum kon zwaar beschadigd de haven van Messina bereiken. De Alvah, een .schip van 1442 tons ge laden met graan uit Odessa en een bemanning van 28 koppen, zonk ziekte aangetast?" „Tweemaal," zeide de dokter. „Ik heb hem bij beide ge legenheden zelf gezien. Aan niets kon worden bespeurd, dat er nog leven in hem was. Die kwaal is een zeer bizondere en ongewone. In den tijd van mijnheer Geoffrey werd het nieuwe mausoleum gebouwd, en alle lijkkisten werden er in overgebracht, die uit het familiegraf konden worden ver plaatst. Het lijk van Rowan zal na het onderzoek naar den Hall worden overgebracht." Verscheidene minuten dacht Francis Gray na over deze zonderlinge geschiedenis, en ofschoon het verhaal der Kings van Yewle wellicht minder indruk op hem maakte dan op den dokter en den bottelier, die van hunne jeugd af in deze omgeving hadden geleefd, het verwonderde hem niet langer, dat laatstgenoemde geen geloof hechtte aan den dood van zijn meester. De hoop kwam inderdaad zelfs bij hem op, dat Stokes mogelijk gelijk kon hebben. „Dokter Hayle," vroeg hij ten laatste, „houdt u het voor mogelijk, dat dat Rowan King werkelijk nog kan leven De dokter aarzelde maar gaf na ongeveer een minuut ten antwoord„Wanneer een ander die vraag tot mij richtte Frank, dan zou ik er niet op antwoorden. Ik weet echter, dat ik jou kan vertrouwen; den ouden Stokes zon ik niet vertrouwen. Rowan King is dood en ik zie op tegen het onderzoek van morgen om hetgeen het stellig zal aan- toonen." „Aantoonen wat?" riep Gray uit, met een vage vrees iets verschrikkelijks te hooren. „Dat Rowan King vermoord is. Ik ontdekte iets op zijn don ker vest wat Stokes met zijne slechte oogen niet kon zien. De Hemel behoede ons en ik ben van meening, dat de oude man een geheim op het hart heeft, dat hem evenzeer drukt als de dood van zijn meester." Dit was na deze woorden ook het geval met Gray. Hij dacht aan den uitroep dien morgen door mevrouw King ge uit: „Niet vermoord? O Goddank!" Hij was diep ontroerd en niet in Btaat het eerste oogenblik te spreken. „Ib het mogelijk," vroeg hij, „dat Stokes werkelijk gelooft, dat zijn meester nog leeft?" „Wie zal dat zeggen? Tracht hem niet tegen te spreken of hem aan het weifelen te brengen; dat zou eene verkeerde uitwerking kunnen hebben." Dokter Hayle verliet Yewle en Francis Gray was alleen met zijne gedachten. Het waren angstige en pijnlijke ge dachten. Dat Rowan King vermoord zou zijn was een vreese- Ijjk denkbeeld; maar het afschuwwekkende ervan zou half zoo groot zijn geweest wanneer Gray de zekerheid had ge had, dat de ongelukkige Charles King, de vader van Agnes, den vorigen nacht niet op Yewle was geweest. Ook Richard King moest van Charles Kings terugkeer gehoord hebben. Het vurig verlangen om moeder en dochter hoop en trooBt te schenken alvorens het onderzoek de vreeselijke waarheid aan het licht zou brengen, was voor Francis Gray eene groote kwelling, maar hij wilde de pastorie niet bezoeken alvorens de zekerheid te hebben, dat Rowan Kings broeder op Yewle niet was gezien. Het zon een gevaarlek onderzoek zijn, maar hij besloot om te ontdekken wat Stokes geheim hield, en binnen een half uur wist hij het. HOOFDSTUK IV. Een verrassende ontdekking. Het geheim, dat naar de dokter veronderstelde den ouden bottelier drukte, lag hem zoo zwaar op het hart, dat het Francis Gray weinig moeite kostte hem te bewegen zich van dien last te bevrijden door het hem te openbaren. Het was een slag voor den jongen man, waarvan Stokes de hevig heid niet besefte. „Ik was vannacht bezig te sluiten mijnheer Gray," zeide hij, „even nadat de klok twaalf uur had geslagen en ik deed de voordeur open om eens naar het weer te gaan zien vóór ik my naar bed begaf. Nauwelijks had ik een stap buiten de deur gedaan of ik zag een man, hoewel het tamelijk don ker was en mijne oogen niet al te best zijn, haastig langs het struikgewas aan den linkerkant loopen. Daar mij dat verdacht voorkwam, achtte ik het mijn plicht om eens te gaan zien, en ik wist, dat als er hulp noodig was, mijn meester dicht bij ds hand zou zijn, daar de tuindeur open was. Ik liep dus langs den graszoom en trad hem onver hoeds op zij U kunt zich mijne verbazing voorstellen mijn heer Gray, toen ik ontdekte, dat het mijnheer Charles was." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2