NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Maandag 8 April 1895. No. 3609 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Di nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND, ARLEM DAGB Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Hij k, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X4s, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Beclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuce., Partje 31 hu Faubourg Montmartre EERSTE BLAD. Haarlem, 6 April 1895. GEMEENTERAAD. Bij de behandeling in den Raad op gisteren (Vrijdag) van het verzoek van vrouwe Doeff en den heer Doeff tot verlegging van een dam in den Hout. gaf de heer Sabelis in overweging het verzoek om advies te zenden naar de Commissie van fabricage. Nader om de aanleiding tot dat voorstel ge vraagd, antwoordde de heer Sabelis, dat dit altijd geschiedt, wanneer het geldt terreinen waar gebouwd zal worden en dat spreker goed vond dat daaraan de hand gehouden wordt. De heer Van Dieren Bijvoet zou dan liever het voorstel naar de Com missie voor den Hout en de Plant soenen zenden om advies. Het blijkt dat dit reeds geschied is. De heer Enschedé ziet in het voorstel geen nut, alleen vertraging voor de reques- tranten. Hierna wordt het voorstel van den heer Sabelis verworpen met 11 tegen 10 stemmen. Het voorstel van den Voorz. om de woorden tot wederopzeggens toe (de vergunning te verleenen) uit het ont- werp-besluit te lichten, vindt steun bij den heer Prins, die van oordeel is dat men iemand die een park wil makende zekerheid van toegang moet waarborgen en bestrijding van den |heer Enschedé die daarbij wijst op de travails van de hoefsmeden waar de bepaling „tot wederopzeggens toe" verzuimd is te maken. Het gewijzigd voorstel wordt nu, op de stem van den heer Enschedé na, goedgekeurd. Met het voorstel aangaande verhuring van grond in den Hout aan den heer H. Schol ten, betuigt de heer Stolp zijne ingenomenheid; alleen zou hij niet, zooals door de Comm. van Fin. wordt voorgesteld, 10 en 20 ets. per M2. [huur willen heffen, maar een som van f300. ineens, d. i. ongeveer de helft meer dan volgens de C. van F. zou moeten worden betaald. De ligging van Schol- tens hotel verschaft hem al de lusten van Haarlem, zonder dat hij daarte genover de lasten heeft te dragen. Vandaar achtte spreker bet gewenscht, hem daar hij nu toch een geheel veranderden toestand verlangt, wat meer te laten betalen dan de eigen in- De heer Beijnes was bet met die beschouwing niet eens. 't Zou een ander geval zijn wanneer het terrein dagelijks productief was, maar dat is zoo niet. Scholten profiteert er alleen van in den zomer en dan nog alleen op Zon- en feestdagen. In den winter brengt het geen dub beltje op en welbekeken is het eigenlijk niet Scholten, die het terrein ge bruikt, maar het geheele publiek van Haarlem. De heer Kruseman antwoordt, dat de Comm. v. Fin. den gewonen huurprijs voorstelt, omdat de Raad dit beginsel heeft aangenomen. Vroeger berekende men den huur prijs al naar men dacht, dat hel ter rein den huurder meer of minder waard was. Gaat men nu dien weg weer uit, dan komt men weer in al lerlei moeilijkheden en spreker wijst daarbij op de Wed. Rant, die daar ook grond in huur heelt van de stad. Nadat de heer Stolp nog gezegd heeft, dat in het organiek besluit bij de aangegeven huurprijzen staatin den regelen den heer Beijnes heeft geantwoord, dat Scholten er zelf wel niet gaat zitten, maar dan toch van het ten\ in profiteert, wordt het voor stel aangenomen met 17 tegen 7 stemmen. Tegen waren de heeren Hugenholtz, Waller, Kruseman, de Breuk, van den Berg, Beijnes enCnoop Koopmans. Het voorstel wordt nu in zijn ge heel aangenomen, nadat goedgekeurd was, om in het voorstel de woorden „een behard voetpad" te wijzigen in ,een bestraat voetpad," overeenkom stig het door den heer Kruseman na mens de Comm. van fin. geopperde denkbeeld. Door B. en W. is tot klerk ter gemeente-secretarie benoemd de heer K. van Donselaar alhier. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van J. H. M. Stultiens, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in de Lange Boogaard straat No. 1. De uitslag van de aanbesteding, ge houden door den architect W. F. Doe- glas van het maken van bovenwo ningen, Nassaustraat Nrs. 1 en 3, is dat zes biljetten waren ingekomen, waarvan dat van Giebels en Servellen het laagste was, n.l. 3279. De heer M. O. de Kanter, wethou der van deze gemeente, gaat goed vooruit. Maandag is hij weer eens buiten geweest, maar het gure weer werkt daartoe thans niet mee. Overigens behoeft men niet te den ken, dat deze ijverige gemeentebe stuurder moeite zal hebben om weer bij te werken wanneer hij op het Stadhuis zal zijn teruggekeerd. Reeds den derden dag nadat hij in het gasthuis was gebracht, liet hij zich stukken brengen en sinds dien tijd heeft hij alles bijgehouden en komt dus straks volmaakt op de hoogte weer op het Stadhuis terug. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal aanstaanden Zondag naast de tentoonstelling le Conté eene reeks af beeldingen tentoongesteld zijn van monumenten der Indische kunst op Java. Des Zondags is de toegang vrij. Op het Stedelijk Museum van schil derijen en oudheden op het raadhuis alhier, is eene tentoonstelling uitge zet van teekeningen en prenten uit den stedelijken atlas, omvattende de Heerlijkheid Heemstede van Zui derhout bij de Spanjaardslaan tot de hofstede Meerenberg aan den weg naar Bennebroek. De toegang is des Zondags vrij. Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". In de groote zaal der sociëteit „Ver- eeniging" gaf genoemde Liedertafel Vrijdagavond haar laatste concert, wat ter viering van het 65jarig bestaan iets bizonders beloofde te wezen. Het keurig programma en het daarop vermelde medewerken van mej. Lu- ning en den heer Messchaert leverde dan ook voldoende redenen tot die verwachting en deze werd niet be schaamd. Blijkbaar werkte de kolossale be langstelling in deze uitvoering (de zaal was stampvol) animeerend op het koor. Niettegenstaande de heerschende ziekte het aantal zangers, vooral bas sen, nog al had doen minderen, wer den de koren flink en frisch en waar dit noodig was, krachtig gezongen. Dit laatste betreft vooral het machtige„Ger- minal" van Riga waarin van het koor heel wat gevergd wordt. „De Nornen" van Gevaert maakte al dadelijk den indruk dat er duchtig gestudeerd was en de fijne, geacheveerde uitvoering der Schubertsche nummers bevestigde dit gevoelen. Mej. Marie Luning van Rotterdam de bekende en gevierde altzangeres handhaafde haar roem op schitterende wijze, het meest in de Ariauit„Fidelio" van Beethoven en verder in 8 a. b. c. liederen van Schumann, Franz en Rubinstein. De Wagnersche konden mij niet (boeien. Eerst dacht ik nog te veel onder den indruk te zijn van de meesterlijke vertolking der bas- aria uit „Erio", maar moest daarvan later terug komen bij het aanhooren van „mit Myrthen und Rosen". Schoo ner dan dezen avond heb ik mej. Luning niet hooren zingen. Terloops roemde ik reeds de mees terlijke vertolking der Aria uit Erio van Handel. Niet minder schoon wanneer hiervan bij een Messchaert kan sprake wezen waren de 5 Oud-Hollandsche Liederen door Rönt gen bewerkt. Als een welverdiende hulde ontving Neerland's eerste zan ger onder stormachtige toejuiching een met de nationale kleuren versierde lauwerkrans en herhaalde daarna tot groot genoegen van het publiek het „Liedje van de Zee." Nog moet ik hier vermelden de meesterlijke wijze waarop de heer Schlegel de zadgnummers accom pagneerde. Wij zijn trouwens van hem niet anders gewend. De heer Schlegel vierde ook een jubilé; 25 jaai geleden trad hij n.l. voor de eerste maal als accompagna- teur op het concert der Liedertafel op, waar zijne medewerking vermeld was als die van den heer „Leander Schlegel, pianist uit Brunswijk". Het Bestuur der Liedertafei bood hem ter herinnering een mand met bloemen aan. De heer Robert mag trotsch zijn op het concert, waarmee hij het winterseizoen voor de Liedertafel heeft afgesloten. K. De firma Beijnes alhier heeft een eigenaardig plannetje, tegen den tijd, dat Koningin Wilhelmina den troon bestijgt. Deze firma, die zooals men weet in den laatsten tijd haar kracht zoekt in de vervaardiging van spoor wagens, heeft een koninklijken trein ontworpen in de gedachte dat die aan de Koningin bij hare troonsbeklim ming zou kunnen worden aangebo den door het Rijk of door eenige groote Gemeenten. Het schijnt namelijk, dat de thans gebruikte trein weinig meer in over eenstemming is met de eischen van dezen tijd. Dat de firma Beijnes iets fraais zou leveren, mag men gerust gelooven. De kosten van zulk een trein wor den geschat op circa een ton gouds. In het boekjaar 1894/95 hadden bij het correspondentieschap der Neder- landsche Bank alhier, de volgende verwisselingen plaats, t. w. Bankbiljetten tegen specie f 1,686,335. banJib. f4,063,280. Specie f 1,241,415. f6,991,030. Gelegenheid tot wisselen bestaat op iederen werkdag van 9—1 uur. De heer Dr. J. F. Niermeijer van Rotterdam hield dezen middag in de rotonde van het Paviljoen voor de leden van Nijverheid en hunne Da mes eene voordracht over de ontdek kingen aan den Boroboedoer en an dere Javaansche bouwwerken uit den Hindoetijd." Spreker verdeelde zijn voordracht in 3 afdeelingende toestand van Java in den Hindoetijd; de Boro boedoer en mededeelingen over an dere tempels op Java. Een en ander werd door lichtdruk ken verduidelijkt. Een vijftigtal personen woonden de ze voordracht bij. In de op 1 April j. 1. gehouden vergadering van den Partic. Ar beidsraad werd o. m. besloten, dat ter beoordeeling der loongeschillen, de eischen der verschillende vereeni- gingen zouden moeten worden gehoord en dat daartoe eene oproeping zou plaats hebben van afgevaardigden dier vereenigingen in een door hem te beleggen buitengewone vergadering op een Dinsdag in April 1895. Voorloopig zouden echter alleen patroons en werklieden worden opge roepen tot het timmervak behoorende en na gebleken resultaat zij die tot de andere vakken behooren. Schouwburg. Volgens achterstaande advertentie treedt mevrouw Van LierCuijpers, hier morgen weder na haar herstel voor het eerst op in de rol van Roze Kate, waarmede zij hier verleden zo mer, zoowel als overal elders, het grootste succès verwierf. Door omstandigheden kan deze voor stelling niet herhaald worden en ver- zuime men dus niet de kunstenares in deze, haar uitstekendste creatie te gaan zien. De heer Teunis bloemist alhier, heeft op den Kampersingel een nieuwen winkel geopend. Op smaakvolle wijze zagen wij er op een laag schulpen in een grooten rechthoekigen bak eenige bloemen geëxposeerd alsazalea's spirea's, leliën, palmen en verschillende varens. Het aanschouwen van een en ander zal de kijklustigen ongetwijfeld in koopers doen veranderen. Verder zagen wij nog bloeiende se ringen, mandjes met bioemen, Lver- sieringen en bloementafels. Achter den winkel is de bloemkweekerij; hier heeft de heer Teunis 3 verwarmde kassen. Alle gewenschte bloemen kunnen dus dadelijk aan de koopers geleverd worden. De zaak is in een nieuw huis gevestigd, waarvan de architect was de heer Caulbach en de aanne mer de heer J. van Wageningen. De influenza heeft het ook ditmaal weer op de haarlemsche tram voor zien. Personeel en paarden zijn door de ziekte zoo invalide, dat gisteren, Vrijdag, de dienst belangrijk was in gekrompen. Zekere H. B. H. timmerman te Haarlemmermeer is te Heemstede op den achterweg bij het gesticht „Meer en Bosch" van zijne velocipède af gevallen met het ongelukkig gevolg dat hij terecht kwam onder den daar juist voorbij rij denden zwaren mole naarswagen van den heer H. Bij opname door de Broeders van genoemd gesticht bleek dat zijn (eene arm zwaar was verminkt en op twee plaatsen gebroken. Door ,de verdere zorg van gemelde Broeders is hij per as naar het zie kenhuis te Leiden vervoerd. Door N. Spierings te Zandvoort zijn onlangs aan H. M. de Koningin de door hem eerstgevondene twee kievits eieren gezonden, waarvoor hij Vrijdag namens H. M. de Koningin-Regentes eene dankbetuiging heeft ontvangen. Diefstal te Santpoort. Nadat den 18den Maart j.l. een groot gedeelte van het zilver, dat eenige weken geleden door inbraak bij de familie Terburg was gestolen, bij een opkooper te Amsterdam was in beslag genomen, heelt de justitie te Haarlem Vrijdagmiddag een arres tatie gedaan in verband met dezen diefstal. Willem Willem se, bleekersknecht alhier 26 jaar oud, was gisteren ge dagvaard voor den Rechter-Gommis- saris, die na hem te hebben gehoord, termen heeft gevonden hem in ver zekerde bewaring te houden en zijne overbrenging naar het Huis van Be waring te gelaBten. Willemse heeft reeds vroeger straf ondergaan. IJmuiden. Het lijk dat Donderdag in de dui nen bij IJmuiden gevonden is, heeft men herkend als te zijn dat van Jau de Nijs, woonachtig in de Albert Cuipstraat 144 te Amsterdam. Het wordt heden op de begraaf plaats der gemeente Velsen ter aarde besteld. Hij was lijdende aan zwaarmoedig heid en zou verleden Donderdag in ondertrouw opgenomen zijn, maar den dag daarvoor is hij uit zijn wo ning verdwenen zonder eenige ken nisgeving achter te laten. Parlementaire praatjes. De heer Hartogh kon heden (Vrij dagmiddag, nadat zijn wetsvoorstel zonder stemming was goedgekeurd, de gelukwenschen aanvaarden zijner ambtgenooten. Hij kan meer doen, nl. in de Eerste Kamer zijn wetsontwerp gaan verdedigen, waartoe de Kamer hem de opdracht verleende, en tot steun, op zijn verzoek, den heer Pijnap pel medegaf. Te voren had de Kamer het wets ontwerp betreffende den spoorweg Alk maarHoorn goedgekeurd, nadat de Min. van Waterst. van zijn voorkeur voor dien spoorweg boven een lokaal tje of een stoomtram had doen blijken. De interpellatie van den heer de Savornin Lobman hield de Kamer langer bezig dan aanvankelijk ver wacht werd. Men weet dat te Leeuwarden in de politieverordening een bepaling is op genomen, boete bedreigende tegen het zich op straat ophouden of ge dragen zoo dat daarvan ver -toring der orde of van de nachtrust der omwo nenden het gevolg kan zijn en zich op eerste aanmaning te verwijderen. Voor een deel dankte die bepaling stellig haar ontstaan aan standies tusschen een bordeelhouder en mid dernachtzendelingen, die op de gebrui kelijke wijze bezoekers ontraadden het huis binnen te gaan. Maar onge twijfeld ging de heer Lohman, die deze bepaling onzinnig, onrechtvaardig en onuitvoerbaar noemde evenals de heer Heemskerk te ver, toen hij de meening uitsprak, dat men daardoor de bordeelhouders wilde beschermen tegenover de midder- nachtzendelingen. Die bewering, in vrij krasse woorden geuit, gaf den Min. Van Houten aanleiding lot het uit spreken van het woord onwaar Trouwens de toon van het geheele debat was scherpde Min. Van Hou ten noemde zelfs de redevoeringen der heeren Lohman en Heemskerk, die hem bijviel, „agitatorisch". De heer Lohman had gevraagd of de Min. de bestreden bepaling ter- vernietiging wilde voordragen. De Min. had daarop feitelijk reeds geantwoord door afwijzend te beschikken op daartoe strekkende requesten, wat de interpellant hem kwalijk scheen te nemen. De Min. beamwoordde ook nn de vraag ontkennend. Hij zag nóch strijd met de wet, nóch Btrijd met het algemeen belang. De Staat moest niet moraliseeren antwoordde de Min. van Just, den heeren Lohman en Heemskerk, welke laatste er, zoo waar, Romeinen XIII weer bij had gehaaldDe Min. van der Kaay had nl. te antwoorden op de beschuldigingen door den heer Lohman aangebracht, ten betooge dat politie en justitie te Leeuwarden de rechtsveiligheid en de rechtsgelijkheid der zendelingen niet voldoende hand haafden, ja verwaarloosden. Die be schuldigingen achtte de Min. onbe wezen klachten had hij niet verno men. De bijgebrachte feiten zou hij, zoo er grond voor was, onderzoeken. Maar hij was met zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken het volkomen eens, dat de gemeente baas was om de openbare orde op de openbare straat te handhaven als haar goeddacht. De interpellatie eindigde met het gebruikelijke „dankje" van den voor zitter aan de R°g. voor het gegeven antwoord. Dus als eene nachtkaars te mid dernacht als zij uitgebrand is. De Kamer ging naar huis en heeft

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1