Linnenfabriek, Almeloosche Kruisstraat 2, GemeagdNieuws. Ingezonden Mededeelingen. Kruisweg 45. I Kruisstraat Krnisstraat 2, Spoed! Spoed! Spoed U Dames!! üo£ korten tijd te Haarlem, hoek Nienwe Gracht. PRIJS-COURANT. ALMELOOSCHE LINNENFABRIEK. Lepelenburg, Maliebaan, Biltstraat, R. K. kerkhof. In de straten, die de stoet passeer de stond eene dichte menigte, om den doode de laatste hulde te brengen. Ten 1 uur ving de plechtigheid in de kapel op het kerkhof aan, die te ruim 2 uur was afgeloopen. Blijkens nadere te 's Graveuhaffe ontvangen berichten is mr. W. K. baron van Dedem gestorven aan bloed vergiftiging ten gevolge van hevige koortsen. Op verlangen van den overledene zal hij te Calcutta begraven wor den. Naar men verzekert, had de heer Van Dedem de hem door de regeering opgedragen zending naar Siam nog niet aangevangen. Hulde aan Generaal Vetter. Te Amsterdam, is eene commissie gevormd en Vrijdag ten stadhuize ge ïnstalleerd, met het doel den gene raal Vetter bij diens komst in de hoofdstad een luisterrijke ontvangst te bereiden. De commissie is samenge steld uit 30 leden, tot verschillende standen der maatschappij behoorende. Wij noemen de heeren Kater, Pas- stoors. Nolting, Post (werklieden); Van de Wall Bake, A. C. Wertheim- Fabius, Luden, Schmitz, Coninck, Westenberg, Van Eeghen, van Has selt, Hudig, prof. Kan, Vergteegh, prof. Spruijt, mr. van Leeuwen, mr. Van den Berg, Martin Wolff, J. Bloo ker, A. Polak, kapitein Wijnmalen, Boelaert (kommandant der schutterij). Deze commissie werd door den bur gemeester geïnstalleerd. Voorts werd slechts in beginsel besloten eene hulde voor te bereiden en werd een kleine commissie met dat doel samen gesteld uit de heeren: Van den Berg, voorzitter; Van Leeuwen, secretaris, en Schmitz, penningmeester, met den burgemeester als eere-voorzitter. Weerbericht. Het navolgende weerbericht over de Maand Maart is medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut In vele opzichten heeft de maand Maart uitkomsten geleverd, die met de normale waarden overeenkomen. Zoo was de gemiddelde bewolking 5.9 (normaal 5.8) en gaf de maand 6 bewolkte (normaal 6.1) en 2 heldere (normaal 3.6) dagen. Verder be droeg de betrekkelijke vochtigheid gemiddeld 87 pet. (normaal 85 pet.,) terwijl op 17 (normaal 17) dagen neerslag viel, waarbij op 13 (normaal 12) dagen meer dan 0.5 mM. De hoeveelheid neerslag, 71.1 mM., over trof echter belangrijk het veeljarig gemiddelde, 44.5 mM., en ook was de verdamping, 41.9 mM., geringer dan het normale bedrag, 47.5 mM. De gemiddelde temperatuur was 4.1 C., dat is 0.«8 C. beneden de normale. Vooral in het begin van de maand was bij zwakken wind de temperatuur laag. Op 14 dagen was de minimum temperatuur beneden 0°C. en op 1 bleef zelfs de maximum temperatuur hier onder. Op 5 Maart om 2 vm. kwam de laagste temperatuur 5.6° C. voor. In de laatste helft der maand, was de temperatuur over het algemeen boven de normale waarde en op 23 Maart om 2.30 nm. werd de hoogste temperatuur der maand, 12.°5 C., bereikt. De barometer bedroeg gemiddeld 754.9 mM., bijgevolg 4.7 mM. lager dan de normale stand. Hij bereikte in deze maand zijn hoogsten stand 771.6 mM. op 15 Maart, wat valt in een tijd, toen zich boven Midden- Europa een gebied van hooge drukking uitstrekte. Dit gebied verwijderde zich na 19 Maart in Z.lijke richting. Op 24 Maart was een depressie met een minimum van 725 mM. boven Sum- burgh Head aanwezig en veroorzaakte hier te lande een storm uit 't ZW. De gemiddelde windkracht was 57 KG. op de M2., en de windstooten waren aanzienlijk zoo werd om 6.30 nm. te Utrecht een stoot van 94 KG. opgeteekend. Deze depressie verplaatste zich naar Zuid Scandinavië en gaf 25 Maart hier te lande een krachtigen W. wind, bij welken de sterkste windstoot 27 KG. bedroeg. 27 Maart vertoonde zich ten Z. W. van Ierland eene diepe depressie (minimum 730 m. M.), die zich, langzaam in beteekenis afnemende, een weinig Oostwaarts verplaatste, zoodat zij op 31 Maart, slechts met een minimum van 750 m.M. ten O. van Engeland was gekomen. Op 28 Maart bereikte dan ook in ons land de barometer voor deze maand zijn laagsten stand, 737.4 m.M. Deze depressie veroorzaakte in Ned. vooreerst een krachtigen Z.W. wind, waarbij de sterkste windstoot van 44 K.G. op 28 Maart om 11.30 v.m. voorkwam, en verder, doordat ver schillende min of meer belangrijke Becundaire depressies over ons land trokken, buiïg weder en op sommige plaatsen ook on weder en hagel. Te Utrecht werd één kring om de zon, twee kringen en vier kransen om de maan gezien. Te Wormerveer is, bij het lossen van eene boot met graan voor een der pakhuizen, de loopplank, welke van de boot op den wal lag, gebro ken, met het ongelukkig gevolg, dat zekere M. H., die juist daarop stond, met een zak graan op den rug, tus- schen de kade en het schip viel. Hoe wel hij onmiddellijk uit het water werd gehaald, was hij echter reeds bezweken. De ongelukkige omgekomene laat een onverzorgde weduwe na met acht kinderen, waarvan het oudste slechts 11 jaar is. Terwijl de bedienden ten kantore der kassiersfirma J. Luykx te Rozen- daal (N.-B.) bezig waren het publiek te bedienen, maakte zich eensklaps eene vrouw uit Esschen, die ook op het kantoor aanwezig was, meester van een bankbiljet van f25, en wilde zich hierop verwijderen, hetgeen haar echter belet werd. Daar zij op alle aanmaningen om het biljet terug te geven bleef weigeren, was men wel verplicht de hulp der politie in te roepen, aan wie het na veel moeite gelukte het goed verborgen biljet op de vrouw terug te vinden. Bij haar overbrenging naar het arrestantenhuis stelde zij zich hevig te weer, sloeg de politie-dienaren in het gezicht, rukte aan hunne unifor men en deed als een bezetene. Zij is naar de gevangenis te Breda overge bracht. Hoog water. Uit Wageningen schrijft men: Thans is de geheele rijweg onder- langs naar Renkum overstroomd. Eenige huizen staan geheel in het water. De weg naar het Walfwaard- sche veer is overstroomd en had veel van afslag te lijden. Aan het Manens- waardeche en Opheusdensche veer blijft de overtocht gestremd. Het wa ter staat van dijk tot dijk. Ter plaatse waar de zomerdijk is doorgebroken, staat reeds 24 Meter water. Het water is in één etmaal 18 cM. gevallen. Rijnhoogte 10.25 Meter boven A.P. In het begin der volgende maand zal in het Amsterdamech Panopticum eene nieuwe groep tentoongesteld worden, ontleend aan de Lombok expeditie, waarvan de beelden met groote zorg worden geboetseerd. Gedurende het afgeloopen jaar werd het Panopticum bezocht door 78,797 personen, of 6770 meer dan in het voorgaande. Het Heil8erum. Bij het debat over de toespraak door prof. Heubner (Berlijn) op het ge neeskundig congres te München ge houden, werden door verschillende geneeskundigen uit hunne praktijk voorbeelden van genezing door inspui ten aangehaald daaronder door prof. Ranke (München), prof. Rauchfuss (St. Petersburg), prof. Kohts (Straats burg) en prof. Stintzting (Jena). Door dr. Trumpp uit Graz zijn be langwekkende onderzoekingen inge steld over de besmetting hij heeft de specifieke diphteriebacil ontdekt bij personen, die aan diphteritis hadden geleden, 82 dagen nadat de verschijnselen der ziekte zich hadden voorgedaan. Behalve in de keel, kwam de bacillus ook voor op andere plaatsen waar zich een slijmhuid be vindt: in den neus en op het oog- bindvies. Op de laatstgenoemde plaats kwa men de baccillen zelfs voor bij ge zonde kinderen, die nooit diphteritis gehad hadden, doch in aanraking waren geweest met lijden aan diph teritis. Hieruit besluit dr. Trumpp dat de diphteritis voortgebracht wordt van mensch op rnensch en dat het dus niet alleen noodzakelijk is de woning en de gebruikte voorwerpen te des- infecteeren, doch ook de herstelde lijders, opdat zij geïmmuniseerd wor den. En als het middel daartoe be groet hij met vreugde het heilserum. Ten slotte nam het congres deze motie aan, die door den inleider, prof. Heubner (Berlijn), was geiteld „Bij het heilserum tegen diphteritis zijn tot nog toe geen schadelijke ge volgen waargenomen, doch gewoonlijk wel gunstig genezingen. Over de im- muniseering zijn de waarnemingen tot dusver niet volledig." Eene herinneringsmedaille. Prins Bismarck schonk allen deel nemers aan de groote siudentenhul- diging ter herinnering een bronzen medaille, die zeer zorgvuldig is uit gevoerd. Een goed portret van den prins is omgeven door de randspreuk: „Patriae serviendo consumor," het devies des prinsen. Op dezelfde zijde zijn Ook de datums 4 Juni 1835 en Juni 1885 gegraveerdde intrede in Pruisischen staatsdienst en het öOjarig jubileum. Op de keerzijde bevindt zich het wapen der Bismarcks, waar onder de datum 1 April 1895. Madagascar. De Fransche expeditie naar Mada" gascar is niet voorspoedig. Eerst is het Engelsche schip Brickburndat een deel van het oorlogsmateriaal naar Madagascar zou vervueren, nabij Messina in aanvaring gekomen met een ander Engelech schip, zoodat het niet verder kon. Nu wordt uit Oran gemeld, dat de stoomboot Libaudie een paar bataljons van het vreemde lingenlegioen en linietroepen naar Madagascar moest brengen, averij heeft gekregen aan de machine, zoodat de Libau naar Algiers moet om te repareeren. De aanvaring van de Brickburn wordt door sommige Fransche bladen aan opzet toegeschreven. De Matin schreef zelfs„Indien het onderzoek naar de omstandigheden der aanva ring opzet aan het licht brengt, zal de natie, die tot zulk een daad in staat was, gelegenheid hebben om het te berouwen." Waar openlijk zulk een toon werd aangeslagen, is het geen wonder dat de minister van oorlog zich gehaast heeft, in den Senaat te verklaren dat het ongeval niets te beteekenen heeft. Het oorlogsmateri aal, waaronder eenige riviervaartuigen, die ter plaatse van bestemming in elkaar zullen gezet worden, is over geladen in een andere boot, die de reis reeds aanvaard heeft, terwjjl de ingenieurs en het overige technische personeel dat de Brickburn aan boord had, met een boot van de „Messa- gerie8" de reis naar Madagascar zul len maken. Een paniek. Op de veemarkt te Pisany inBre- tagne is een hevige paniek ontstaan door dat ongeveer 300 ossen losbra ken. De dieren werden wild en ren den her- en derwaarts tusschen de verschrikte koopers en verkoopers. Ongeveer vierhonderd van dezen raakten in het gedrang onder den voet en ontvingen trappen van de heen en weder rennende dieren. Zij bekwamen tal van ernstige verwon dingen; bij de meesten braken de ribben. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens bericht uit Haitsjing heeft veldmaarschalk Nodzoe tevergeefs ge tracht zich in verbinding te stellen met den Chineeschen opperbevelheb ber in Mantsjoerije, teneinde de plaatselijke voorwaarden van den wapenstilstand te regelen. De brief van Nodzoe bleef onbeantwoord. Daar op zond hij kolonel Aoki als onder handelaar met geleide en witte vlag, maar de chineesche voorposten sche nen daarvan niets te begrijpen, scho ten op de gezanten, wondden den- gene die de witte vlag droeg en nood zaakten Aoki onverrichterzake terug te gaan, zonder hem echter te ach tervolgen. Uit Hongkong verneemt de Times dat de Chineezen uit zuidelijk For mosa vluchten naar het vasteland. De Japanners moeten voortrukken in de richting van Takoa. De Chi neezen beschikken in het noorden van Formosa over tachtigduizend man; waarvan vijftigduizend goed geoefend en gewapend moeten zijn. Er is een gevecht ophanden. De Chineezen versperren de rivier van Kanton en leggen torpedo's in de haven van Swatow, terwijl zij voortdurend nieuwe troepen ronselen. De werkstaking van de koelies te Hongkong is geëindigd. Uit Simonoseki verneemt de Times dat de oorlogstoebereidselen onafge broken worden voortgezet. Vijf trans portschepen met voet- en paarden volk hebben Simonoseki verlaten den 30en Maart, voordat de wapenstil stand was afgekondigd. D« toestand van Lihoengtsjang blijft hachelijk zoolang de kogel niet gevonden is. Simonoseki is thans vol politie, om de Chineezen te be schermen. In de regeeringskringen te Madrid gaat het gerucht dat China Formosa aan de Britsche regeering heeft aan geboden tegen een groot bedrag aan geld, maar de Britsche regeering zou geweigerd hebben omdat China ze kere voorwaarden stelde die haar in den strijd in het Oosten zouden heb ben kunnen betrekken. Generaal Odera. De correspondent der Figaro bij het Japansche leger in Sjantoeng schrift over den Japanschen generaal Odera, die bij de inneming van eene der versterkingen om Weihaiwei den SOen Januari gesneuveld is, het volgende: Met generaal Odera verdwijnt een der edelste figuren uit de krijgsge schiedenis van Japan. Hij had in de hoogste mate de eigenschappen, die een goed soldaat en een goed aan voerder maken. Voor drie maanden was Generaal Odera nog hoofd van den generalen staf van generaal Jamadzji; toen werd hem het kom- mando opgedragen over de 6e brigade, die zich bij de inneming van Wei haiwei zoo schitterend zou onder scheiden. Ik heb te Kintsjou meermalen ge legenheid gehad den generaal te ont moeten, en ik herinner me hoe hij eens op een morgen met zijn adju dant in mijn eenvoudig maal heeft willen deelen. Wij dronken op Frank rijk, waarvan hij zeide veel te hou den, en op den roem van Japan. De dapperheid van Odera was legen darisch in het leger. Heeft men dezen duivelsehen man niet bij den aanval op Port Athur in een kogelregen rustig zijn jas zien ontknoopen, een sigarenkoker uit zijn zak halen en met de grootste kalmte eene voor treffelijke Londres opsteken? „Hij is goed," zei de generaal tot den officier, die mij later het verhaal deed; „ik heb nog wat van die sigarenik be loof' er u een de eerste maal, dat wij samen om het vuur zitten." Bij den aanval op het fort Matende bleef hij in het hevigst van het ge vecht rustig staan met de armen over de borst gekruist, vertrouwend op zijne geluksster. Kapitein Sagara, die bij hem stond, waarschuwde hem„Generaal, stel u niet zoo bloot, wat ik u bidden mag. De dui vels hebben vandaag den bliksem te hulp geroepen. KijkOdera viel hem in de rede: „Och wat, mijn vrienddoe als ik en wees niet bang. De dood bedenkt zich tweemaal voor hij dappere mannen aanvalt 1" Op dit oogenblik doorboorde eene gra naatscherf zijne borst. Twee uur later was hij dood. Op een avond zag ik plotse ling op een berg, die boven mijne woning uitstak, vlammen zich hemel hoog verheffen. „Kijk", hoorde ik een soldaat een ande-en toeroepen, „de generaal wordt vanavond verbrand." Het was zoo het lijk van generaal Odera werd verbrand. Den volgenden dag bracht een vriend my in een huis, tijdelijk door twee officieren bewoond. De heeren waren aan hun ontbijt. Mij vriend wees mij een kleine doos van wit hout, staande op eene plank tusschen een zak beschuit en een blik corned beef. Dat was de urn, die het overblijfsel van generaal Odera bevatte Tot zoover de correspondent van de Figaro. Wij zouden eraan willen toe voegen zonder iets op generaal Ode ra's moed te willen afdingen, of het nu wel de schoonste uiting van dap perheid en moed is om te midden van het gevecht, terwijl velen rondom hem vielen, onder het moordend lood te denken aan een sigaar en de kwaliteit daarvan te bespreken. Zeer zeker is het een staaltje van koelbloe digheid. Maar vergeten wij niet, dat de beschrijving via Parijs tot ons komt. VARIA. Een meevallertje. Papa (tot zijn dochter, die weldra gaat trouwen). Clara, 't zal me hard genoeg vallen, je binnenkort te moe ten missen. Wat zal het stil worden hier in huis 1 Clara. Ja maar, papa, we hebben er wat op gevonden. Willem zei juist gister, dat hij toch voorloopig geen geld had om me te onderhouden en dat we dus maar bij u moesten gaan >1 AiSON HALS, KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij enlrée bij introductie. Directie VOS ZOON. 2. Hoen Hienwe Gracht HAARLEM. hoek Nieawe Gracht HAARLEM. Ieder die zijn belang begrijpt en zijn gezin wil bevoordeeltn door degelijke solide goederen van de sinds 50 jaren bestaande tegen veel verminderde prijzen te verkrijgen, is verplicht een bezoek te brengen aan onzen tijdelijken Uitverkoop al hier Wegens den enormen voorraad dezen winter afge werkt, om ruimte te maken in de Bergplaatsen TIJDELIJ KE OPKUIMING tot 20 h 40 proeent verminderde prijs. U weet dat ons fabrikaat solide is en wij voor alles ga randeeren. Chemises van fijne Constitutie f0,80 en fl,per stuk. Pantalons van zeer fijne Stof ea Borduursel 90 cent en f 1,15 per stuk. Nachtjaponnen van prma on opgemaakt Cretonne met borduursel en kant, volsla gen grootte f 1,15, f 1,40, f 1,70. Dames Bovenrokken mat lange geborduurde Strooken f 1,50 en f 2,25. Zware Ledikantspreien in ver schillende soorten f 1,90. Dames Pique Molton Onder rokken met Borduursel en Strook f 1,75. Damesflanellen 90 cent p. stuk. Heerenflanellen f 1,50 p. stuk. Onze krimpvrije Flanellen 84 cM. breed van 65 voor 40, vun 50 voor 32 cent per el. Linnen voor Lakens uit één breedte per el 42 en 52 cent. 5/4 en 6/4 Linnen voor Hem den en Sloopen 22, 30 en 38 cent per el. Handgespin voor Lakens zon der naad 32 cent per el. Fijn Constitutie voor HemdeD, Sloopen en Boezelaars 14 cent per el. Fijn Engelsch Keper voor Pan talons en Nachtjaponnen 27 cent per el. Onze fijne Linnen Keper, stuk ken 20 el houdend, per stuk f3,50 en f4,25. Gerstekorrel Handdoeken f 1,50 per dozijn. Prachtige Linnen Kamerhand doeken f 2,40, f 3,en f 3,25 per dozijn. Linnen Luiers per dozijn f 2,75 en f3,25. Linnen Servetten per dozijn f2,70, f3,— en f3,50 Linnen Tafellakens f 0,55 f 0,85 en f 1,20 per stuk. Ontbiitstellen in verschillende keuze. O tbijtlaken met 12 Vingerdoekjes f 2,40 en f3,75 Degelijke Halflinnen Zakdoe ken 80 cent per dozijn. Linnen Zakdoeken f 1,per dozijn. Tafelloopers 60 cent per stuk. Linnen Vingerdoekjes 40 cent per dozijn. De fijn Damast Tafel stellen worden voor de helft van den prijs verkocht. Dames die nu goedkoop wil len profiteeren, gaan naar de hoei Nieuwe Gracht.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7